SkyscraperCity Forum banner

Oradea

12K views 34 replies 2 participants last post by  Bogdy 
#1 · (Edited)



Weekend-ul trecut am fost in vizita la Oradea. Orasul m-a impresionat efectiv. Mi-am dat seama de potentialul acestui oras si de modul organic in care s-a putut dezvolta spre deosebire de alte orase pe care le cunosc din tara. Eu unul acum ca le-am vazut pe toate astea mari din Ardeal, consider Oradea cel mai intretinut si mai diversificat oras ca aspect urban, un oras exuberant cu stilurile sale arhitecturale care mi-a placut cel mai mult.

Ce am constatat in linii mari:

Orasul are mai multe zone de atractie: Piata Unirii cu Palatul Vulturul Negru, Cetatea Oradea, Centrul Civic, Zona Episcopiei Romano-Catolice cu ansamblul Palatului Episcopal, si zona Gradinii Zoologice. Aceste puncte de interes sunt raspandite prin tot orasul, de o parte si de alta a raului Crisul repede, si sunt foarte diverse ca aspect, ceea ce te face sa vezi mai mult si mai mult din oras. Orasul nu e unul monoton si nu iti ajung trei zile sa il vezi, spre deosebire de Sibiu sau Cluj unde in primul caz totul se rezuma la cladirile din interiorul zidurilor cetatii, sau la Dumbrava iar in al doilea la 2 bulevarde principale, unde eu personal m-am plictisit pentru ca dupa 2 zile nu aveam ce sa mai vad.

Orasul a scapat de amplasarea unor monumente neinspirate copiate la unison dupa sabloane, prezente in toate orasele romanesti. Exista numeroase monumente romanesti, care coexista cu cele unguresti mai vechi. Cele romanesti au fost realizate in acelasi ton de bun gust cu ambianta deja existenta in oras.

Oamenii...Imi par foarte implicati in viata urbana a orasului, se intereseaza de orasul lor, de valorile lui si il respecta. Exista un respect al cetateanului fata de spatiul public si un interes fata de zonele orasului. La Oradea daca se taie un copac, lumea iese in strada, sau daca se modifica numele unei strazi se intampla cam la fel. Este un oras in care oamenii se implica

Tot legat de viata sociala. N-am vazut oras mixt, romano-maghiar atat de deschis. La Oradea exista o colaborare reala intre romani si maghiari. Este un oras foarte deschis ca atmosfera care are o zona de influenta si peste granita. A merge in Ungaria pentru un roman, sau a venit la cumparaturi sau la zoo in Oradea pentru un maghiar e ca si cum ai merge la piata. Totul este atat de deschis, incat as zice ca Oradea e in zona Schengen demult.

Zona de influenta: Pe langa oras cu toate atractiile sale, care sunt foarte generoase pentru un turist trebuie incluse si Baile Felix, dar si vama Bors. Aceste doua puncte fac parte de facto din Oradea. La sfarsitul anului Baile Felix, cel mai probabil vor intra si oficial in componenta orasului, iar Oradea va deveni primul oras resedinta de judet cu statut ce statiune. Impactul asupra orasului va fi unul major: atractii de fonduri europene in special. Centura spre Bors si iesirea din tara e toata iluminata. Parca e un bulevard continuu din Oradea in Ungaria, incat nu prea realizezi ca iesi din tara. Pe margine se afla zona industriala, foarte riguros amenajata cu drumuri paralele pe langa centura, de descrcare a traficului pentru zona industriala.

Orasul este mult superior ca potential si Debrecenului din punct de vedere al monumentelor si a locurilor, al diversitatii reliefului, campie si deal, al raului care trece prin centrul orasului

Parcurile: Un alt capitol la care Oradea nu face exceptie. Orasul are o multime de parcuri, nu doar in zona centrala ci si in cartiere, printre case vechi, acolo unde nici nu te-astepti, toate aranjate si puse la punct. Nu are rost sa mai pomenesc de faleza Crisului Repede care e o oaza de realxare.

Strazile, chiar si in cartierele de pe dealuri au rigole si asfalt cu marcaje intretinute.

Nu vreau sa mai zabovesc cu impresiile. Sper sa va convingeti din pozele ce urmeaza :cheers:
 
See less See more
1
#2 · (Edited)
Incep in ordine cu zonele prin care am facut poze. Asa va fi si o prezentare mult mai diversa, atat cu poze din zonele centrale, cat si din cele mai putin centrale.

Prima oprire: Palatul Episcopiei Romano-Catolice cu Statuia Sfantului Ladislau din fata Bazilicii Romano-Catolice, care face parte din acelasi complex arhitectural









Desi palatul nu este renovat, starea lui este una foarte buna. Nu are cazuta tencuiala, sau probleme urgente. Asteapta doar sa fie renovat sa ii dea din nou stralucirea de altadata. Vreau sa mentionez ca toate cladirile pe care le-am vazut in Oradea inca nerenovate, toate arata decent si urmeaza a fi renovate in viitorul apropiat. Nu am vazut cladiri pentru care sa ma tem ca azi sunt si maine ar putea sa dispara.




si asa arata noaptea...


 
#3 · (Edited)
Crisul Repede la Podul Ferdinand. Cascadele astea mici mi se par de foarte mare efect pentru râu. Mai este una in aval de podul Dacia




Cheirule Crisului sunt amenjate de la un capat la celalalt al orasului.




O pasarela care desi este mai "gri" este foarte interesant arcuita peste rau. De fapt toate podurile de peste Crisul Repede, cu toate ca au fost construite in perioada comunista, am observat ca au elemente clasice pe ele, arcuite, fiecare diferit in modul lui respectand ambianta zonelor de pe malurile raului.


Apar si zonele blocurilor de locuinte, iar cheiurile continua mai departe...




Podul Decebal


De remarcat malurile Crisului Repede, unul amenajat pentru promenada, celalalt lasat in starea sa naturala pentru ratele de pe rau si pentru mentinerea ecosistemului. Sus, pe malul neamenajat si acolo este o faleza.


 
#5 · (Edited)
Centrul orasului, mai exact Piața Unirii...Aici se află primăria Oradiei, Palatul Vulturul Negru, dar si cele trei biserici ale celor trei confesiuni religioase principale din Crișana:

Biserica Seminarului Greco-Catolica din Oradea, cu hramul Sfântului Gheorghe


Primaria Oradea si Biserica Sf. Ladislau in dreapta


Biserica Ortodoxa cu Lună cu hramul Adormirea Maicii Domnului. Mecanismul care arata fazele lunii este unic in Europa






Palatul Episcopiei Greco-Catolice, realizat in stil eclectic de Rimanóczy Kálmán junior, cel mai important arhitect al Oradiei
 
#6 · (Edited)
Hoinarind prin oras, am tot incercat sa stabilesc care este cel mai reprezentativ edificiu al orasului. Am oscilat intre Palatul Baroc, Primarie si Palatul Vulturul Negru. Tinand cont ca specificul arhitectural al orasului este secessionul am ales Palatul Vulturul Negru care se individualizeaza printr-o avalansa de curbe, de basoreliefuri cu motive florale si figurative si imensele candelabre din interor.









 
#9 ·
Podul Ferdinand vazut din Turnul Primariei




Piata Unirii. De la stanga spre dreapta: Biserica Romano-Catolica, Biserica Ortodoxa cu luna, Biserica Greco-Catolica


Aici se vede in indepartare fostul sediu al Scolii Regale de Cadeti, locul unde sper sa se mute Muzeul Tarii Crisurilor


Zona centrala, in partea opusa, spre gara. In indepartare se poate observa Biserica romano-catolică „Sfântul Spirit”, cunoscuta mai simplu sub numele de Biserica Olosig


 
#14 · (Edited)
Zona centrala, in partea opusa, spre gara. In indepartare se poate observa Biserica romano-catolică „Sfântul Spirit”, cunoscuta mai simplu sub numele de Biserica Olosig
Ansamblul masiv de clădiri, din partea stângă și până la biserica aceea inclusă în zidurile ansamblului, Biserica Romano-Catolică Maica Îndurerată este Complexul Premonstratens, sau Colegiul Național "Mihai Eminescu" în zilele noastre . Biserica Maica Îndurerată a fost la început biserică a călugărilor din ordinul paulin, iar mai apoi pentru ordinul Premonstratens, construită între 1741-1766. Clădirea colegiului are forma literei E și este foarte mare







 
#10 ·
Mai multe cadre cu panorama orasului din turnul primariei. Unele cadre se regasesc in mai multe poze, dar am preferat sa le pun, pentru ca fiecare sunt dintr-un unghi diferit












Blocul BancPost. In stanga e turla Bisericii Evanghelice




Piata Unirii, imagine de ansamblu. Proiectul de pietonalizare a pietei, dar si a strazilor dimprejur o sa puna in viitor si mai bine in valoare cladirile secession din zona.




Am sesizat ca in Oradea, s-au refacut la unele cladiri chiar si fatadele din curtile interioare






Biserica Evanghelica


Vedere spre zona de nord a orasului. De remarcat Bazilica Romano-Catolica care domina in inaltime zona parcului episcopal




In poza asta se observa Templul Reformat, foarte asemanator, daca nu identic cu cel din centrul Debrecenului si in stanga lui Biserica Baptista Emanuel, ceea mai mare biserica baptista din Europa




Biserica Olosig
 
#12 ·
Green track :D




Cetatea Oradea Se lucrează puternic la clădirile din interior, iar zidurile exterioare arată într-o stare decentă. Șanturile sunt frumos amenajate cu gazon întreținut, bănci, ca un parc al cetății




















Aici este o porțiune renovată din zid. Cam așa va arăta după ce vor fi refăcute toate zidurile. Mi-am dat seama că la o asemenea cetate nu trebuie reînoite prea multe cărămizi, ele trebuie doar reconstituite ca mai jos pentru a păstra atmosfera. Nu știu ce au făcut la Alba Iulia, dar acolo cărămizile cam lucesc :lol: La Oradea cetatea are o atmosferă de cetate mai veche ceea ce se potrivește mai bine unei astfel de cetăți.




Intrarea principală în cetate



Aici se va construi un pod, care va face legătura între zona mai înaltă de lângă Catedrala Ortodoxă din Centrul Civic și cetatea propriu zisă.
 
#13 ·
Mi-a plăcut mai mult ca cea de la Alba Iulia unde atmosfera e prea cotidiană. Cetatea din Oradea are încă o atmosferă veche, fiind un loc mai liniștit, ce așteaptă să fie descoperit.

btw...Prin șanțurile cetății, pe vremuri, trecea un braț al Crișului care le umplea cu apă.

Câteva detalii despre placa comemorativă ce se află pe acea porțiune unde zidul e renovat.
 
#15 ·
În partea dreapta e Palatul Sztarill sau Hotelul Astoria, realizat între 1902 și 1906 de arhitectul Sztarill Ferenc, în stil eclectic cu influențe secession. La parter se afla renumita cafenea Emke în care poetul Ady Endre obișnuia să își petreacă timpul scriind. În partea stângă e Hotelul Transilvania, fostul Hotel Panonia. A fost construit după planurile arhitectului orădean Guttman Jozsef


Aici e piațeta din spatele teatrului. Clădirea din dreapta de tot este Palatul Sonnenfeld prima clădire în stil secession construită în Oradea în 1899 recent și ea renovată. Nu am fotografiat-o din față pentru că nu am știut de ea până acasă când am mai răsfoit nișe pliante, dar aici găsiți mai multe poze


 
#16 ·
O altă casă renovată pe strada Iosif Vulcan


Tot pe Iosif Vulcan am dat de casa asta, destul de interesantă, zic eu, ca aspect




Primăria...vedere de pe Podul Intelectualilor


Podul Intelectualilor




Locomotiva electrică veche expusă în centrul orașului


Fotografie cu aceeași locomotivă pe vremuri, expusă pe scările din Turnul Primăriei.


Simens ULF






 
#17 ·
Palatul Episcopiei Ortodoxe de la Oradea




Holnaposok, monumentul celor 4 scriitori maghiari: Ady Endre, Dutka Akos, Juhasz Gyula şi Emod Tamas, membrii ai grupării literare Holnaposok înființată la Oradea la începutul secolului XX.


Strada Republiicii, stradă pietonală. Palatul din dreapta este Palatul Moskovits Miksa și este clădirea care reprezintă secessionului germanic în Oradea. Arhitectul este tot Rimanoczy.




Mănăstirea Ursulinelor cu Biserica Sfânta Ana, construite în 1771 la inițiativa canonicului Stephanus Szenty. Are elemente arhitecturale baroce și romantice cu influențe neo-gotice.


Aici este cota inundației din 13 august 1851, când Crișul Repede s-a revărsat în oraș




Noaptea pe pietonală
 
#18 ·
Mănăsirea Sfintei Cruci A fost înființată în anul 1992. Biserica din lemn a fosat adusă în curtea mănăstirii în 1993 din satul Corbești, jud. Bihor și a fost recondiționată. Biserica din lemn poartă hramul "Sfânta Cuvioasa Parascheva si Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril"







Bisericuța din lemn




Interiorul bisericuței din lemn
 
#19 · (Edited)
Câteva poze de la Grădina Zoologică. Este cea mai ingrijita gradina zoologica pe care am vizitat-o in tara asta. S-a investit foarte mult, fiind reabilitata si extinsa cu fonduri europene. Animalele au conditii foarte bune, blana lucea pe animale, custile sunt mai degraba tarcuri la animalele care nu sunt periculoase si sunt inconjurate doar de gard electric. Destul de minimal, de simplu si elegant, cred eu. Nu mirosea urat, tarcurile aveau toate iarba pe jos, si e chiar fain sa mergi pe acolo cu copiii. Mai e si acvariul cu care o sa incep.















































 
#21 ·
Biserica Baptistă Emanuel, cea mai mare biserică baptistă din Europa




Cu tramvaiul spre Parcul Olosig, pe strada Eroul Necunoscut




Cartierul Velența


Biserica Greco-Catolică din Velența, o copie a catedralei Sf. Treime din Atena






Aici este un parc din Cartierul Nufărul, parc care a fost amenajat pe locul de unde a fost strămutat un vechi cimitir părăsit și lăsat de izbeliște. Chiar și cartierele de blocuri sunt frumos amenajate, fără cabluri pe stâlpi, garaje, firme private și alte acareturi printre blocuri. Cartierele au rămas ca și complexe de locuit așa cum au fost prevăzute și de aia sunt și foarte aerisite, pentru că nu s-au construit case și fast-fooduri la colț de bloc.








 
#23 ·
^^Oradea este orașul parcurilor. Ce pun eu aici sunt doar câteva. Am observat că în fiecare cartier, la un anumit grup de case sunt parcuri, în jurul clădirilor. Primăria chiar și în prezent a recuperat anumite terenuri virane de la vechile fabrici de pe timpul comunismului care tindeau să devină maidane, și culmea a făcut parcuri în acele locuri. Nu a lăsat toți magnații cu influență la primărie să cumpere acele terenuri și să facă case după gustul lor, clădiri pentru afaceri și alte firme, așa cum am văzut în toate celelalte orașe de prin România. Oradea nu este un oraș eclectic, este un oraș organizat, unde zonele de blocuri am văzut că sunt zone de blocuri, unde sunt case sunt doar case, iar firmele în zona industrială, de aceea și calitatea vieții e mai ridicată și nu e un haos total în cartiere. Oradea chiar este un model și nu este luat în seamă pentru că alte orașe au universități sau instituții, dar ca aspect jos pălăria.

Și încă un parc: Parcul Brătianu...











Spre Dealul Ciuperca, punctul de belvedere al orașului. Înainte de a începe să urci dealul propriu zis, trebuie să treci această pasarelă peste calea ferată.





Liniile ferate ce duc spre gară. Nici aici nu vezi un gunoi, contrar aspectului pe lângă liniile ferate din alte orașe, unde terasamentul e locul preferat al riveranilor de aruncare a gunoiului, molozului, etc.




Aici e direcția opusă...spre Cluj


Iar de aici sunt aleile de pe deal...Zona nu este încă amenajată și reabilitată, dar e curată. Există un proiect de amenajare a Dealului Ciuperca ca un fel de parc dendrologic.
 
#24 ·
...dealul propriu zis







Un cadru care îmi place foarte mult...liniile ferate ce trec printre case, pe fundalul bazilicii romano-catolice. O imagine de oraș ardelean :D












Am observat ca in Oradea predomina casele. Dacă în perioada comunistă în fiecare oraș din România s-ar fi încurajat locuitul la casă în oraș, orașele ar fi arătat cel mai probabil altfel. Nu ne-am fi trezit că avem cartiere de blocuri mastodonte fără identitate, greu de intretinut cu oameni dezinteresati fata de oras. In Oradea sunt puține blocuri. Sunt cartiere, de blocuri care arată foarte bine si parca sunt construite in alta maniera, dar predomină casele. Probabil de aici și grija oamenilor față de aleea din fața casei, față de casă, de gazon. Există cumva un atașament real față de spațiul din jur și un interes față de oraș. Cred că prin asta se traduce naționalismul civic, prin responasanilitatea cetățeanului față de spațiul înconjurător. Atasamentul oamenilor fata de oras se vede la tot pasul. De aceea orasul a ramas in multe aspecte ardelean.













Cetatea Oradea văzută de pe dealul Ciuperca. Nu e foarte reușită poza. Aveam în față soarele.
 
#25 · (Edited)
În postul asta pun câteva imagini care mi-au mai rămas din Oradea, înainte de a trece la pozele de noapte. Sunt câteva zone diverse

Tot pe lângă Parcul Brătianu se află această biserica baptistă. Cea mai veche din Oradea și din câte știu și prima din țară. De remarcat arhitectura. Bisericile baptiste mereu au avut un aspect mai îndrăzneț și modern, dar biserica asta e din perioada interbelică. Ca arhitectură, cred că e un început al viitoarelor biserici baptiste ce vor apărea în România.



Gara Oradea Est










Strada Ceyrat. Pe aici am înțeles că există ceva proiecte de dezvoltare a zonei.




Pârâul cu apă termală Pețea








Aici e zona parcului Salca. Vara asta se vor finaliza lucrările








Zona de lângă Lotus este toată în lucru și o să fie integrată în oraș cu parcul Salca cu tot.


O poză din zona de case din jurul Parcului 22 Decembrie


Și asta e în gară
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top