daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Reply

Thread Tools
Old January 18th, 2005, 08:53 PM   #1
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 1110

Miejsca znane z polskich filmów

Wpadlem na pomysl aby zalozyc taki temacik. Ja jako wrecz fanatyk polskiego kina uwielbiam odwiedzac miejsca gdzie krecono jakis film, poszczegolna scene itd. Na poczatek 3 miejsca oczywiscie z Warszawy

To miejsce powinno byc kultowe dla kazdego fana Tworczosci Stanislawa Barei. Alternatywy 4, czyli blok przy ul. Marii Grzegorzewskiej 3 (Ursynow Imielin).

Kto pamita film "Filip z Konopii" zabawna komedia z udziaBem kabarety Tey. Ulica Czechowa na Wawrzyszewie - tu nakrecano ten film.

No i na koniec postu co? Nasza ukochana Emilka. "Co mi zrobisz jak mnie zlapiesz" i kultowy dialog z finalem "...stoj tam cicho tego pana zona zdradza, a ty tu morde wydzierasz... lobuzie..."

Czekam na Wasze miejsca. Ja jeszcze sporo mam "w rekawie".
A za 2 tygodnie zmieniam miejsce zamieszkania na Ursynow i bede mial przyjemnosc mieszkac na podworku na ktorym nakrecano "Dzien Swira". Takze i z tego miejsca fotorelacja bedzie. pozdrawiam
filosss no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old January 18th, 2005, 09:18 PM   #2
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Likes (Received): 195

tak troche off topic

co jest w tych blokach na ostatnim pietrze? apartamenty??
sky's_the_limit no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2005, 09:24 PM   #3
AGC
golicki.com

AGC's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by sky's_the_limit
tak troche off topic
co jest w tych blokach na ostatnim pietrze? apartamenty??
teraz sie mowi penthauzy

.:: WARSAW DEVELOPMENT FORUM :: Donate 1% of your tax to KRS: 0000273573 ::.
.:: GOLICKI.COM :: photos | opinions | personal information ::.
.:: PHOTOGRAPHY :: Balkans | Benelux | Czech Republic |France | Germany | Italy | Lithuania | Morocco | Poland ::.
AGC no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2005, 09:27 PM   #4
Krzycho
Salt Life

Krzycho's Avatar

Quote:
Originally Posted by AGC
teraz sie mowi penthauzy
niezly bajer jak na PRL

Don't worry, be hoppy
&
Don't forget to stop and smell the flowers.
Krzycho no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2005, 10:52 PM   #5
glicek
Registered User

glicek's Avatar

Likes (Received): 465

2 lata temu fani Barei chcieli ufundowac na bloku przy Grzegorzewskiej tablice pamiątkową, ale spółdzielnia się nie zgodziła. Nie pamiętam powodu niestety.

Niektóre miejsca w ktorych były kręcone niektóre filmy:

Wrocław - tam było sporo kręconych filmów, ale wymienię 4:
1. "Popiół i Diament" - kościół św. Doroty koło dzisiejszego Solpolu jak również uliczka między obcenym Solpolem a kościołem, sam hotel Monopol, charalterystyczny wiadukt kolejowy od Zielińskiego do Dworca Głownego
2. "Stawka wieksza niż życie" w nim "zagrali" Teatr Polski (wtedy jeszcze ciemny) udawał kino w "Cafe Rose", Dworzec Główny, Most Swojczycki, Ostrów Tumski kilka razy.
3. "Złote Koło" - tak nazywała się uliczka między Ruską a Krupniczą, widac w tym filmie było jeszcze domy na miejscu ktorych jest skzyzowanie Kazimierza Wielkiego i Ruskiej. Jest restauracja na rogu Włodkowica i Krupniczej, od 1995 do 2000 biuro reklamy Gazety Wyborczej, są domy przy Podwalu i okolice albo Kępy Mieszczańskiej albo w ogole wysp na Odrze (tam dzieje się akcja), Pedet przy Kościuszki jak i sam pl. Kościuszki a także Dom Handlowy "Społem" przy Podwalu róg Świdnicka
4. "Konsul" z Piotrem Fronczewskim
w filmie "zagrali" znowu Hotel "Monopol", hotel vis a vis dworca głównego, bodajrze Piast, Urząd Wojewódzki przy moście Grunwaldzkim, poniemieckie wille na Zaciszu

Twierdza w Kłodzku - jeden z ostatnich odcinków "Czterech Pancernych i Psa" był tam właśnie kręcony.

Warszawa - no tu sporo filmów m.in. nieodżałowanego Stanisława Barei

"Zmiennicy"
Niejednokrotnie w filmach pojawiał się Służew n. Dolinką gdzie mieszkam i tak poza paroma ujeciami osiedla od strony Doliny Służewieckiej w filmie "zagrał" blok przy Wałbrzyskiej 15 gdzie mieszkała Kasia (Ewa Błaszczyk) z matką graną przez Irenę Kwiatkowską. Reszty nie pamiętam, ale kiedyś się przyjrzę uważnie.

"Rodzina Leśniewskich"
Owa rodzina też mieszkała na tym osiedlu, widziałem ujęcie jak dzieciaki bawią sie na pagórku ktore jest na środku tego osiedla a jest... pod moim blokiem hehe Niewiele się zmieniło od tego czasu, ale wybudowany w latach 70-tych Służew był ponoć takim trochę "pokazowym" osiedlem z okresu Gierka, więc był bardziej "dopieszczony" od reszty osiedli. I filmowcy z tego chętnie korzystali.

"Co mi zrobisz jak mnie złapiesz"
W filmie zagrali m.in.:
- ww. Dom Meblowy "Emilia" z kolejką za meblami
- ul. Ludna na Powiślu jak i "spód" Mostu Poniatowskiego
- Pawlik ktory grał fotografa też mieszkał na Służewiu, widac jeszcze blok ktory jest tynkowany, są rusztowania i widać długa perspektywę tego osiedla ktore dziś zasłania Centrum Handlowe "Land"
- filmowe przedsiębiorstwo "PolPim" mieściło się gdzieś na tyłach Burakowskiej/Powązkowskiej jak słyszałem
- nieczynna obecnie linia do Zegrza (faceci robiący pompki na drzwiach pociągu hehe)
- sklep spożywczy na Powiślu (scena z kurczakami, szmatą "narzędziem pracy, zrzutem betonowych bloków i wystawą "tych klientów nie obsługujemy" z kierownikiem Gajosem) jak również poczta, obiekty autentyczne na Powiślu istniejące chyba do dziś
- Okęcie ze starym (wtedy nowym) terminalem przylotów
- budowane własnie osiedle Jary i Kopa Cywila (kolejka ruskiich ziłów na budowie)

"Poszukiwany, poszukiwana"
Nieotynkowany dom w ktorym mieszkał na poddaszu historyk (Wojciech Pokora) z żoną istnieje nadal i jest przy Grzybowskiej za Radissonem. Może ktos by cyknął zdjęcie?

"Miś" tja.. no to klasyka.
W filmie "zagrali":
- zburzony 2 lata temu stara kopuła bułgarskiego cyrku stojąca na Powiślu (scena z palaczami grajacymi w karty, meliną ("dwie? jedną, wozem jestem" i 'bo jak jest zima to musi być zimno")
- pl. Grzybowski (stojące tramwaje, dzień pieszego pasażera i "Wesoły Romek"), linia tramwajowa została zlikwidowana w latach 80-tych
- ostatnie pietro Pałacu Kultury i Nauki ("Pan teraz ma relaks")
- ostania scena z kolędą śpiewaną przez Ewę Bem - gra tam Jeziorko Czerniakowskie (w tle Ciepłowa Siekierki) taki dziwny montaż na koncu filmu, że miś urywa się z linki i spada na glinianki na Jelonkach
- są długie ujecia ul. Wileńskiej z cerkwią Cyryla i Metodego w tle (jak Paluch na furmance jedzie z węglem) albo Jasna/Zgody z widokiem na PKiN

"Nie ma róży bez ognia"
Nie wiem ktory blok, ale ogólne warszawskie osiedle Piaski na Żoliborzu. Nie wiem tylko gdzie mieściła się willa w ktorej mieszkał Fedorowicz z żoną. A jak Fedorwicz biegnie za autobusem ktory przytrzasnął mu szalik to widać w tle m.in. Kasprzaka, starą Górczewską i wiadukt kolejowy nad nią. To wydaje mi się na 80%

"07 zgłoś się"
W początkowych odcinkach "zagrały" szkielety i rusztowania budowanego właśnie Hotelu Marriot przed Centralnym, w co 2 odcinku grał Hotel "Victoria" jako synonim kapitalizmu hehe Porucznik Borewicz w ktorymś z odcinków podaje swój adres zamieszkania (wtedy nie było ustawy o ochronie danych osobowych) - "Sobieskiego 60" czyli Stegny.

A w ogóle najfajniesze jest oglądanie na starych PRLowskich filmach miejsc ktorych już nie ma albo wyglądają inaczej niż wtedy. I fajne jest wyszukiwanie gdzie dokładnie kręcona była akcja danego filmu. Jesli ktoś wie więcej albo ja gdzies tam się pomyliłem to piszcie
glicek no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2005, 11:21 PM   #6
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by glicek
2 lata temu fani Barei chcieli ufundowac na bloku przy Grzegorzewskiej tablice pamiątkową, ale spółdzielnia się nie zgodziła. Nie pamiętam powodu niestety.

Niektóre miejsca w ktorych były kręcone niektóre filmy:

Wrocław - tam było sporo kręconych filmów, ale wymienię 4:
1. "Popiół i Diament" - kościół św. Doroty koło dzisiejszego Solpolu jak również uliczka między obcenym Solpolem a kościołem, sam hotel Monopol, charalterystyczny wiadukt kolejowy od Zielińskiego do Dworca Głownego
2. "Stawka wieksza niż życie" w nim "zagrali" Teatr Polski (wtedy jeszcze ciemny) udawał kino w "Cafe Rose", Dworzec Główny, Most Swojczycki, Ostrów Tumski kilka razy.
3. "Złote Koło" - tak nazywała się uliczka między Ruską a Krupniczą, widac w tym filmie było jeszcze domy na miejscu ktorych jest skzyzowanie Kazimierza Wielkiego i Ruskiej. Jest restauracja na rogu Włodkowica i Krupniczej, od 1995 do 2000 biuro reklamy Gazety Wyborczej, są domy przy Podwalu i okolice albo Kępy Mieszczańskiej albo w ogole wysp na Odrze (tam dzieje się akcja), Pedet przy Kościuszki jak i sam pl. Kościuszki a także Dom Handlowy "Społem" przy Podwalu róg Świdnicka
4. "Konsul" z Piotrem Fronczewskim
w filmie "zagrali" znowu Hotel "Monopol", hotel vis a vis dworca głównego, bodajrze Piast, Urząd Wojewódzki przy moście Grunwaldzkim, poniemieckie wille na Zaciszu

Twierdza w Kłodzku - jeden z ostatnich odcinków "Czterech Pancernych i Psa" był tam właśnie kręcony.

Warszawa - no tu sporo filmów m.in. nieodżałowanego Stanisława Barei

"Zmiennicy"
Niejednokrotnie w filmach pojawiał się Służew n. Dolinką gdzie mieszkam i tak poza paroma ujeciami osiedla od strony Doliny Służewieckiej w filmie "zagrał" blok przy Wałbrzyskiej 15 gdzie mieszkała Kasia (Ewa Błaszczyk) z matką graną przez Irenę Kwiatkowską. Reszty nie pamiętam, ale kiedyś się przyjrzę uważnie.

"Rodzina Leśniewskich"
Owa rodzina też mieszkała na tym osiedlu, widziałem ujęcie jak dzieciaki bawią sie na pagórku ktore jest na środku tego osiedla a jest... pod moim blokiem hehe Niewiele się zmieniło od tego czasu, ale wybudowany w latach 70-tych Służew był ponoć takim trochę "pokazowym" osiedlem z okresu Gierka, więc był bardziej "dopieszczony" od reszty osiedli. I filmowcy z tego chętnie korzystali.

"Co mi zrobisz jak mnie złapiesz"
W filmie zagrali m.in.:
- ww. Dom Meblowy "Emilia" z kolejką za meblami
- ul. Ludna na Powiślu jak i "spód" Mostu Poniatowskiego
- Pawlik ktory grał fotografa też mieszkał na Służewiu, widac jeszcze blok ktory jest tynkowany, są rusztowania i widać długa perspektywę tego osiedla ktore dziś zasłania Centrum Handlowe "Land"
- filmowe przedsiębiorstwo "PolPim" mieściło się gdzieś na tyłach Burakowskiej/Powązkowskiej jak słyszałem
- nieczynna obecnie linia do Zegrza (faceci robiący pompki na drzwiach pociągu hehe)
- sklep spożywczy na Powiślu (scena z kurczakami, szmatą "narzędziem pracy, zrzutem betonowych bloków i wystawą "tych klientów nie obsługujemy" z kierownikiem Gajosem) jak również poczta, obiekty autentyczne na Powiślu istniejące chyba do dziś
- Okęcie ze starym (wtedy nowym) terminalem przylotów
- budowane własnie osiedle Jary i Kopa Cywila (kolejka ruskiich ziłów na budowie)

"Poszukiwany, poszukiwana"
Nieotynkowany dom w ktorym mieszkał na poddaszu historyk (Wojciech Pokora) z żoną istnieje nadal i jest przy Grzybowskiej za Radissonem. Może ktos by cyknął zdjęcie?

"Miś" tja.. no to klasyka.
W filmie "zagrali":
- zburzony 2 lata temu stara kopuła bułgarskiego cyrku stojąca na Powiślu (scena z palaczami grajacymi w karty, meliną ("dwie? jedną, wozem jestem" i 'bo jak jest zima to musi być zimno")
- pl. Grzybowski (stojące tramwaje, dzień pieszego pasażera i "Wesoły Romek"), linia tramwajowa została zlikwidowana w latach 80-tych
- ostatnie pietro Pałacu Kultury i Nauki ("Pan teraz ma relaks")
- ostania scena z kolędą śpiewaną przez Ewę Bem - gra tam Jeziorko Czerniakowskie (w tle Ciepłowa Siekierki) taki dziwny montaż na koncu filmu, że miś urywa się z linki i spada na glinianki na Jelonkach
- są długie ujecia ul. Wileńskiej z cerkwią Cyryla i Metodego w tle (jak Paluch na furmance jedzie z węglem) albo Jasna/Zgody z widokiem na PKiN

"Nie ma róży bez ognia"
Nie wiem ktory blok, ale ogólne warszawskie osiedle Piaski na Żoliborzu. Nie wiem tylko gdzie mieściła się willa w ktorej mieszkał Fedorowicz z żoną. A jak Fedorwicz biegnie za autobusem ktory przytrzasnął mu szalik to widać w tle m.in. Kasprzaka, starą Górczewską i wiadukt kolejowy nad nią. To wydaje mi się na 80%

"07 zgłoś się"
W początkowych odcinkach "zagrały" szkielety i rusztowania budowanego właśnie Hotelu Marriot przed Centralnym, w co 2 odcinku grał Hotel "Victoria" jako synonim kapitalizmu hehe Porucznik Borewicz w ktorymś z odcinków podaje swój adres zamieszkania (wtedy nie było ustawy o ochronie danych osobowych) - "Sobieskiego 60" czyli Stegny.

A w ogóle najfajniesze jest oglądanie na starych PRLowskich filmach miejsc ktorych już nie ma albo wyglądają inaczej niż wtedy. I fajne jest wyszukiwanie gdzie dokładnie kręcona była akcja danego filmu. Jesli ktoś wie więcej albo ja gdzies tam się pomyliłem to piszcie
dzieki serdeczne za dosc dokladny opis, szczegolnie tworczosci Stanislawa Barei. Mozesz byc pewny ze miejsca przez Ciebie wymienione obskocze z aparatem i zamieszcze fotosy. Miejsc takich sa setki. Jedne bardziej drugie mniej charakterystyczne i znane. Pod tym wzgledem Warszawa ma dodatkowy atut. Idziesz ulica i zdajsze sobie sprawe ze w tym czy owym miejscu byla taka a taka scena.
Old January 18th, 2005, 11:28 PM   #7
bb78
Fook eet!

bb78's Avatar

Likes (Received): 1218

Z Poznania to mi sie w tej chwili kojarzy tylko 'Poznan 1956' Bajona, ktory to film krecili na Jezycach. Sie kiedys zdziwilem, jak na ulicy Koscielnej zobaczylem czolg
bb78 no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2005, 11:38 PM   #8
Dziki REX
Your brain controller

Dziki REX's Avatar

Likes (Received): 1305

W gdańśku kręcili ostatnio Wróżbę Kumaka, ale prawdę mówiąc nie widziałem filmu. Wiem, że koło hali targowej go kręcili i w paru innychy miejscach.

Na codzień. Heh, różnica nie wielka tylko samochody nieco nowsze (nieco)
Old January 19th, 2005, 12:12 AM   #9
u-yck
Registered User

Likes (Received): 0

swietna lista, dzieki

Quote:
Originally Posted by glicek
"07 zgłoś się"
tutaj drobna korekta - to sadyba, stegny sa po drugiej stronie ulicy. a nr 60 to nowy, narozny blok przy skrzyzowaniu ze sw. bonifacego za czasow borewicza go nie bylo (pewnie mieszkal pod namiotem )
u-yck no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2005, 12:27 AM   #10
hal
Registered User

hal's Avatar

Likes (Received): 359

Wróżby Kumaka kręcili też na Długiej

wiele filmów kręcono we Wrzeszczu np.Człowieka z żelaza w np.w supersamie przy olimpie,seriale Pogranicze w ogniu,czy Bednarskiego na Jesionowej i Małachowskiego ,Staszica itd..
hal no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2005, 01:41 AM   #11
Wilczy
Registered Wolf

Wilczy's Avatar

A Hollyłódź... Chyba ćwierć miasta "grało" w rozmaitych, bardzo znanych a niekiedy już zapomnianych filmach. Wymienienia tytułów filmów z czasów świetności Wytwórni Filmów Fabularnych nawet nie spróbuję zacząć, ale także ostatnio zdarzały się filmy, w których miasto można było wyraźnie rozpoznać, jak chociażby "Edi", czy kameralne "Moje pieczone kurczaki", "Dotknij mnie" czy "Męska sprawa".

Drugie tyle ujęć filmowych powstało w Łodzi, choć samego miasta w nich nie zobaczymy, jak np... "Seksmisja" ;-)
Wilczy no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2005, 08:41 AM   #12
Rafis
WROCŁAW U/C

Rafis's Avatar

Likes (Received): 93

Za duzo bm musiał wklejać. Prawie całe miasto grało w dziesiątkach filmów polskich, niemieckich, angielskich, japonskich itp.
Na polskich filmach udawało albo Berlin(Stawka wieksza niz Zycie) albo inne tereny niemieckie (jak w 4 pancernych i psie-m.in. sceny na cmentarzu zydowskim). Takze niektóre sceny w Bednarski na kłopoty(stacja kolejowa na Praczach Odrzanskich).Wiele filmów Wajdy było tu kręconych.
Z kolei w filmach zachodnich Wrocław gra Berlin, Paryz i Londyn a w tamtym miesiącu zbombardowaną Osakę
Rafis no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2005, 10:44 AM   #13
wonsbelfer
Registered User

Likes (Received): 119

"Nie lubię poniedziałku" z Łazuką po pijaku łażącym po torach tramwajowych z korbą zamachową od samochodu. Trasa od Alej Jerozolimskich , przez Żelazną, Królewską ("Wężykiem, Jasiu, wężykiem....") aż po skrzyżowanie Al. Rewolucji Październikowej (Prymasa Tysiąclecia)/ Kasprzaka. Budowa domów przy Pańskiej i (Tfu: na psa urok!!!) Żelaznej Bramy....
wonsbelfer no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2005, 11:06 AM   #14
kafarek
Robert Frw

kafarek's Avatar

Likes (Received): 1374

"Nie ma róży bez ognia"
Nie wiem ktory blok, ale ogólne warszawskie osiedle Piaski na Żoliborzu.

kafarek no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2005, 01:11 PM   #15
AGC
golicki.com

AGC's Avatar

Quote:
Originally Posted by kafarek
"Nie ma róży bez ognia"
Nie wiem ktory blok, ale ogólne warszawskie osiedle Piaski na Żoliborzu.

i tu musze stanowczo zaprotestowac!!:P
Filmu nie kojarze, wiec nie wiem czy tylko zdjecie jest pomylka, czy tez nie bylo to na Piaskach. Powyzsze zdjecie nie przedstawia Piaskow (ktore nota bene sa na Bielanach; na Zoliborzu byly przed reforma administracyjna bodajze w 1994). To zdjecie to moje osiedle, widziane od poludnia, czyli Ruda na Bielanach. Swoja droga wczesniej tej foty nie wiedzialem wiec dzieki

.:: WARSAW DEVELOPMENT FORUM :: Donate 1% of your tax to KRS: 0000273573 ::.
.:: GOLICKI.COM :: photos | opinions | personal information ::.
.:: PHOTOGRAPHY :: Balkans | Benelux | Czech Republic |France | Germany | Italy | Lithuania | Morocco | Poland ::.
AGC no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2005, 02:06 PM   #16
blue_warsaw
Registered User

blue_warsaw's Avatar

Likes (Received): 0

ale super thread!!

ginekolog na Alternatywach 4 ...
powinni ten dom otoczyc szczegolna opieka!
blue_warsaw no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2005, 03:25 PM   #17
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by blue_warsaw
ale super thread!!

ginekolog na Alternatywach 4 ...
powinni ten dom otoczyc szczegolna opieka!
Nie bardzo ten ginekolog wygląda Ciekawe czy ludzie zamieszkujący ten budynek mają świadomość gdzie mieszkają Dla uzupełnienia tylko sceny wokół budynku były tam kręcone. Akcja we wnętrzach to scenografia w studiach. Dla ciekawostki nie robili całej klatki 4 piętrowej. Zrobiono tylko 1 piętro i woli potrzeby zmieniano tylko drzwi A wracając to ulica nazywa się Marii Grzegorzewskiej. Nawet obelisk ku jej czci postawili. Z całym szacunkiem dla tej kobiety - ale nie kojarzę. Dla mnie powinni tą ulicę jeśli nie pozostawić Alternatywy 4 to napewno nazwać ją imieniem Stanisława Barei. Nie ma 2giej tak kultowej ulicy - miejsca w Wawie, Polsce które było by godne nosić imię tego reżysera.
Old January 19th, 2005, 04:28 PM   #18
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Likes (Received): 195

folosss absolutna racja
sky's_the_limit no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2005, 05:06 PM   #19
embercadero
Registered User

embercadero's Avatar

Quote:
Originally Posted by AGC
teraz sie mowi penthauzy
Taaaaa... apartamenty na Wawrzyszewie... chyba dla meneli...

Na ostatnim piętrze jest zapewne pralnia, suszarnia itp, standardowy zestaw jak to w bloku. Być może niektóre zaadaptowane na mieszkania, jak to w bloku. Penthauzy...
embercadero no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2005, 05:11 PM   #20
embercadero
Registered User

embercadero's Avatar

Co do Misia to klub sportowy Tęcza to budynek klubu Orzeł na Podskarbińskiej.

Dodałbym jeszcze - 40latek - bloki na Pańskiej/Twardej (wtedy KEN )
Wojna Domowa - (tfu,tfu, tfu i tona trotylu) bloki na Bielańskiej.
embercadero no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules