daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończoneGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old February 4th, 2005, 10:58 AM   #1
Maff
Registered User
 
Maff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Kraków
Posts: 3,230
Likes (Received): 928

[Kraków] Muzeum historyczne pod Rynkiem Głównym.

Ponad 4 tys. m kw. podziemnego Rynku pod Rynkiem właściwym? Tego jeszcze w Krakowie nie było! Rodzina Likusów zaproponowała prezydentowi Krakowa, że na własny koszt zaadoptuje pozostałości Kramów Bogatych.

Propozycja padła już przed rokiem. Ale przez cały czas była owiana tajemnicą. "Gazeta" dowiedziała się o niej nieoficjalnie. - Nie chwaliłem się tym, bo na razie była to tylko deklaracja. Wkrótce poznam szczegóły koncepcji - tłumaczy prezydent Jacek Majchrowski.

Pierwsze centrum handlowe


O możliwości adaptacji rynkowych podziemi mówił już w latach 70. prof. Wiktor Zin, wyjaśniając, że pod dzisiejszą płytą kryje się niemal drugi Rynek. 4 tys. m kw. pozostałości Kramów Bogatych i dwa zbiorniki przeciwpożarowe - każdy po 600 m kw. Pomysł powrócił przy okazji obecnego remontu płyty. Odsłonięcie podziemi przekracza możliwości finansowe miasta, propozycję zagospodarowania ich złożyła rodzina Likusów, która jest właścicielem m.in. hoteli Copernicus i Pod Różą oraz Galerii Handlowej Rynek Główny 13. Przy ul. Szczepańskiej inwestuje teraz w pięciogwiazdkowy hotel.

- Kramy na Rynku były pierwszym centrum handlowym w Europie. Restaurując je, pragnęlibyśmy odtworzyć jak najwięcej z atmosfery sprzed 600 lat - mówi Lesław Likus.

Komercja pod zabytkiem

W dawnych Kramach Bogatych inwestorzy chcieliby stworzyć coś w rodzaju galerii handlowej, ze sklepami i kawiarniami. - W ogromnych zbiornikach przeciwpożarowych mogłyby powstać galerie czy sale widowiskowe - dodaje Lesław Likus. Ile potrwałaby adaptacja kramów? - Najtrudniejszy do przewidzenia jest czas trwania prac archeologicznych, które muszą poprzedzić tę inwestycję. W pierwszym etapie Kramy Bogate można by przykryć szkłem. I podświetlić. Krakowianie i turyści obserwowaliby, jak przebiega renowacja kamiennych ścian - mówi Likus. I ostrzega: - Jeśli adaptacja podziemi nie znajdzie się w tegorocznym planie remontu Rynku, nie zrobimy tego w Krakowie przez najbliższe 50 lat.

Zdążyć przed remontem


Prezydent Jacek Majchrowski ma dziś rozmawiać na temat adaptacji podziemi z inwestorem. - Zawsze się cieszę, jak ktoś chce w mieście zrobić coś za prywatne pieniądze. Nie mam nic przeciwko, ale będę chciał, by inwestor, robiąc część komercyjną, wykonał też coś dla miasta, np. jakąś przestrzeń wystawienniczą - mówi prezydent. - To poważny projekt, w grę musiałaby więc wchodzić długoletnia umowa dzierżawy, ale tak skonstruowana, by miasto od samego początku miało z niej korzyści finansowe. Oczywiście wcześniej musi odbyć się przetarg - komentuje Lesław Likus. Nie chce na razie mówić, ile mogłaby kosztować adaptacja podziemi.

Prof. Andrzej Kadłuczka, projektant remontu Rynku, przebywa chwilowo za granicą. Wielokrotnie jednak powtarzał, że relikty Kramów Bogatych powinno się wykorzystać.Kramy Bogate, stojące niegdyś wzdłuż całych Sukiennic od strony ul. Siennej, wybudowano w drugiej połowie XIII w. Składały się z 64 komór handlowych. Handlowano w nich towarami luksusowymi: złotem, biżuterią i drogimi tkaninami. W XIX w. zostały zburzone. Ich pozostałości są pod ziemią, bo poziom dawnego Rynku znajdował się o 3-4 m niżej.

Dla Gazety

Bogusław Krzeczkowski

główny koordynator remontu Rynku

Słyszałem o tym pomyśle rodziny Likusów, ale bardzo ogólnie. Dla mnie najważniejsze jest, by remont nawierzchni skończyć jeszcze przed wakacjami. Zaczniemy, jak tylko pogoda pozwoli. Może być i tak, że na razie wymienimy tylko nawierzchnię, a Kramy Bogate przykryjemy specjalnie skonstruowana płytą, którą będzie można w każdej chwili zdjąć i pracować przy podziemnych reliktach.

Komentarz

W dyskusjach o tym projekcie (nieoficjalnych oczywiście) dominują dwa rodzaje komentarzy. Jedni mówią: to skandal, że od roku propozycja leży gdzieś w szufladzie i nic się nie dzieje. Inni obawiają się, że Rynek może być oddany bez przetargu. W jednym zgadzają się wszyscy. Remont wschodniej części Rynku - tej nad Kramami Bogatymi - już za kilka miesięcy i do tego czasu trzeba wyjaśnić wszystkie wątpliwości, opracować projekty, porozmawiać z konserwatorami itp. Bo nie wiadomo, kiedy Rynek będzie rozkopywany następny raz.


Maff no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 5th, 2005, 12:58 AM   #2
Eldorado
BANNED
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,524
Likes (Received): 3

Drugi Rynek - cd.

gazeta.pl

Coraz bliżej do spaceru pod powierzchnią Rynku. - W ciągu miesiąca miasto ogłosi przetarg na zagospodarowanie pozostałości Kramów Bogatych - powiedział nam wczoraj prezydent Jacek Majchrowski.

W piątek napisaliśmy, że Rodzina Likusów (właściciele m.in. hoteli Copernicus i Pod Różą oraz Galerii Handlowej Rynek Główny 13) zaproponowała prezydentowi Krakowa, że na własny koszt zaadaptuje znajdujące się pod powierzchnią Rynku relikty przeszłości. Propozycja padła już przed rokiem. Chodzi o 4 tys. m kw. pozostałości Kramów Bogatych i 600 m kw. zbiornika przeciwpożarowego. Inwestor chciałby tu urządzić galerię handlową.

Wczoraj Wiesław Likus rozmawiał z prezydentem Jackiem Majchrowskim. - Sugerowałem, że w zbiorniku przeciwpożarowym, znajdującym się w pobliżu kościoła Mariackiego, powinna powstać sala wystawiennicza. Od początku kadencji podkreślałem, że rynkowe podziemia należy wykorzystać - mówił po spotkaniu prezydent Majchrowski. Zapowiedział, że w przyszłym miesiącu odbędzie się przetarg.

Na razie nie wiadomo, w jakim stopniu drożne jest podziemne przejście z Kramów Bogatych właśnie do tego zbiornika. - Najpierw muszą się odbyć prace archeologiczne. Jeśli my wygramy przetarg, to na czas ich trwania przykryjemy Kramy szkłem - mówi Wiesław Likus. Dodaje jednak, że choć jego rodzina jest bardzo zainteresowana tą inwestycją, w przetargu wystartuje tylko wówczas, gdy w grę będzie wchodzić wieloletnia dzierżawa podziemi. - W Kramy trzeba zainwestować ogromne kwoty. Gdyby miasto zaproponowało 10- czy 20-letnią dzierżawę, nikomu nie opłacałoby się to przedsięwzięcie, zwłaszcza że gmina powinna od samego początku czerpać korzyści z dzierżawy - tłumaczy Wiesław Likus.

Zapowiada, że jeśli jego rodzina wygra przetarg i wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pod powierzchnią Rynku moglibyśmy spacerować już w wakacje przyszłego roku. - To byłyby z pewnością najstarsze i największe podziemia w Europie - zaznacza.
Eldorado no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2005, 01:27 AM   #3
Balsen
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
 
Balsen's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Location: Krakow
Posts: 5,043
Likes (Received): 2073

Osobiście całkiem podoba mi się ta koncepcja.. jednak jakoś nie chce mi isę wierzyć, że włodarze miasta zgodzą się ostatecznie an taką adaptację...
Balsen no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2005, 01:46 AM   #4
PB
Projekt Inwestor
 
Join Date: Dec 2002
Location: Poznan
Posts: 8,279
Likes (Received): 2059

Fajny pomysł, podoba mi się. Nawet nie wiedziałem, że pod rynkiem istnieją jakieś pozostałości, wolna przestrzeń itp. Nawet trudno to sobie wyobrazić.
PB no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2005, 11:01 AM   #5
grzaniec z galicji
BANNED
 
grzaniec z galicji's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Kraków
Posts: 5,316
Likes (Received): 253

Quote:
Originally Posted by PB
Fajny pomysł, podoba mi się. Nawet nie wiedziałem, że pod rynkiem istnieją jakieś pozostałości, wolna przestrzeń itp. Nawet trudno to sobie wyobrazić.
hehe prawda,ciezko sobie to wyobrazic Osobiscie mysle ze pomysl trafiony w samo sedno, super atrakcja by to byla. Oby tylko uzyte materialy i ogolne wykonczenie nie pozostawialy wiele do zyczenia to bedzie to kolejnym magnesem,przyciagajacym turystow. No i mam nadziejke ze ewentualne zejscia do tych podziemi beda jakos sympatycznie wkomponowane (nie wiem moze np gdzies w sukiennicach) bo kiepsko by to wygladalo jakby walneli takie zejscie jak do metra na srodku rynku Sam pomysl naprawde godny uwagi.
grzaniec z galicji no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2005, 04:17 PM   #6
Maff
Registered User
 
Maff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Kraków
Posts: 3,230
Likes (Received): 928

jak dla mnie posmysł RE-WE-LA-CYJ-NY!!!

w dodatku mialibyśmy gwarancje, że bedzie to wykonane z kalsa, tak jak Pasaż Rynek 13, ktory moim zdaniem jest najladniejszym obiektem handlowym tego typu w Polsce - ma byc powiekszony o kolejna kamienice!
Maff no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2005, 04:25 PM   #7
blue_warsaw
Registered User
 
blue_warsaw's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Warszawa
Posts: 1,326
Likes (Received): 15

no to niech sie ten wasz prezydent zgodzi na to
__________________
Fotografia Achitektury
blue_warsaw no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2005, 05:11 PM   #8
oralB
Moderator
 
oralB's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Warszawa
Posts: 3,893
Likes (Received): 1649

Pomysł całkiem fajny , ale trochę sceptyczny jestem co do realizacji tej koncepcji . Co do pomysłodawców , to myślę , że zrobili by to porządnie i ładnie ( tak jak choćby wspomniany Rynek13 - mam tylko nadzieję , że w tych podziemnych kramach nie było by tak drogo , jak w tym pasażu ) . Ale gdybać sobie można , a jak wiadomo życie i tak pisze własne scenariusze
oralB no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2005, 05:45 PM   #9
kameleon
Registered User
 
kameleon's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Bochnia
Posts: 118
Likes (Received): 2

pospisuja se obiema rekami pod tym projektem !!!!!!!!!!!!!!to byłoby cos!!!!!panie prezydencie zgudz sie prosze a inwestor juz sobie poardzi ze wszystkim
kameleon no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2005, 06:11 PM   #10
Schroedinger's Cat
Krakus rodowity
 
Schroedinger's Cat's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Kraków
Posts: 5,749
Likes (Received): 6

Byłoby pięknie, super koncepcja!
__________________
1923 1925 1927 1928 1929 1930 1931 1933 1934 1936 1938 1947 1948 1949 1950 1951 1953 1966 1976 1978 1981 1991 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2008 2009 2010 2011
Schroedinger's Cat no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2005, 01:12 PM   #11
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto
 
behemot's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: Krakow
Posts: 28,878
Likes (Received): 27701

Ciąg dalszy:

Sukiennice na stalowej platformie, a pod nimi szklana kładka zawieszona pośrodku rezerwatu archeologicznego, w którym można oglądać m.in. resztki pierwszych, jeszcze drewnianych Sukiennic - to pomysł na zagospodarowanie kolejnej części rynkowych podziemi.

Wygląda na to, że w tym roku bardzo wiele może się dziać pod powierzchnią Rynku. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o pomyśle na komercyjne zagospodarowanie pozostałości Kramów Bogatych (znajdują się pod ziemią, wzdłuż Sukiennic), w których prywatny inwestor chciałby utworzyć galerię handlową.

Prof. Andrzej Kadłuczka, główny projektant remontu Rynku, chce, by prócz Kramów Bogatych została wykorzystana też hala pod Sukiennicami. - Z badań, które prowadzono w latach 80., wynika, że można tam natrafić na niezwykle cenne relikty, jak np. fragmenty drewnianych zabudowań - najprawdopodobniej pierwszych w Krakowie Sukiennic, ufundowanych po lokacji miasta. Przy tej zabudowie znaleziono szkielety, które część archeologów datuje na czasy najazdów tatarskich - opowiada prof. Kadłuczka.

Utworzony pod Sukiennicami rezerwat archeologiczny byłby częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa poświęconą historii Rynku. Zwiedzający spacerowaliby po szklanej kładce. Oprócz pozostałości drewnianych kramów oglądaliby też przedmioty znalezione podczas badań archeologicznych na Rynku. Do podziemi zejście prowadziłoby schodami, które teraz wiodą do toalet. Do celów muzealnych wykorzystane byłyby też piwnice leżące pod stoiskami kupieckimi.

Rezerwat archeologiczny znajdowałby się tylko pod połową Sukiennic - od przejścia w ulokowanego w środku w stronę ul. św. Jana. Według planów przy okazji tegorocznego remontu Rynku zamknięta zostałaby połowa stoisk handlowych w Sukiennicach, a w tym czasie odgruzowano by halę pod zabytkiem. Same zaś przejście przez Sukiennice byłoby później podtrzymywane przez stalową platformę.

Pod powierzchnią Rynku z okolic muzeum przechodziłoby się do pasażu handlowego w Kramach Bogatych i sali widowiskowej, utworzonej w dawnym zbiorniku przeciwpożarowym. - Ten zbiornik ma sześć metrów głębokości, można by tu zrobić salę dwupoziomową - mówi prof. Kadłuczka. Ma też inną propozycję. - Zbiornik położony jest tuż pod fontanną na Rynku. Gdyby przeszklić część jej dna, do podziemnej sali wpadałoby światło dzienne.
__________________
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2005, 05:03 PM   #12
Balsen
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
 
Balsen's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Location: Krakow
Posts: 5,043
Likes (Received): 2073


Propozycje są imponujące!!!! żeby tylko to wypaliło!!!!
Balsen no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2005, 05:15 PM   #13
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto
 
behemot's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: Krakow
Posts: 28,878
Likes (Received): 27701

Quote:
Originally Posted by Balsen

Propozycje są imponujące!!!! żeby tylko to wypaliło!!!!
hehe zaczynam lubic Kadluczke...niewiarygodne
__________________
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2005, 05:21 PM   #14
grzaniec z galicji
BANNED
 
grzaniec z galicji's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Kraków
Posts: 5,316
Likes (Received): 253

I jeszcze z dziennika:
Światło wokół Adasia


Ozdobna rozeta oraz 4 stylizowane kandelabry otoczą pomnik Mickiewicza. Dopracowano szczegóły rozwiązania otoczenia pomnika. To miejsce zmieni się w ramach przebudowy wschodniej części płyty głównej Rynku.


Rozeta będzie taka, jak zaprojektowana pod koniec XIX w.; ma być to wzorzysty fragment z różnego rodzaju kamienia, m.in. porfiru, granitu. Wokół pomnika staną kandelabry z masywnym, grubym słupem na poszerzonej podstawie, czteroramienne - po bokach będą miały trzy klosze kuliste, a na środku latarnię wieloboczną, zwieńczoną kopułką. Wszystko to zgodnie z posiadaną pełną ikonografią, przekazem z okresu I wojny światowej (przy czym forma tamtych lamp była bardzo bogata, dopuszczone zostało pewne uproszczenie). Kandelabry mają doświetlić Rynek, nadto zostaną na nich zamontowane reflektory do iluminacji Mickiewicza.

Zarząd Dróg i Komunikacji podaje, że trwa procedura uruchomienia przetargów na przebudowę wschodniej części Rynku (osobno na kostkę, wykonawstwo prac oraz na badania archeologiczne - tu być może będzie to zamówienie z wolnej ręki). Ten II etap przebudowy obejmuje remont płyty głównej wraz z podziemnymi pomieszczeniami od strony ul. Brackiej i św. Jana (m.in. toalety) i zaadaptowaniem poniemieckiego zbiornika przeciwpożarowego pod płytą na pomieszczenia techniczne.

Z kolei - jak poinformował rzecznik prasowy prezydenta miasta Marcin Helbin - trwają obecnie rozmowy w sprawie możliwego zagospodarowania większej części podziemi Rynku - także pozostałości Kramów Bogatych. Pod Rynkiem chciano by urządzić galerię handlową - propozycja wyszła od prywatnego inwestora; pomysł podoba się prezydentowi (sugeruje, aby wykorzystać zbiornik przeciwpożarowy na salę wystawienniczą), jest już mowa o przetargu na zagospodarowanie podziemi. Rozmowy toczyć się mają m.in. wokół warunków dzierżawy. - Dla pomysłodawcy (prywatnego inwestora) 10- czy nawet 20-letnia dzierżawa to za mało - wyjawia rzecznik.

- Na razie moja wiedza o przebudowie Rynku jest na etapie poprzedniego projektu - miejski konserwator zabytków Genowefa Zań-Ograbek nie chce się wypowiadać o pomyśle, podobnie jak wojewódzki konserwator Jan Janczykowski - dopóki nie otrzymają oficjalnych informacji, propozycji, wniosków o wydanie wytycznych. - Mam wiele wątpliwości. Chyba pomysł wyszedł za późno - komentuje jednak Jan Janczykowski. - Są już uzgodnienia, pozwolenia na prace w innym zakresie; ewidentnie potrzebny byłby nowy projekt, pełne eksploracje Kramów Bogatych przez archeologów (a teraz jest przewidziany tylko nadzór archeologiczny) - to byłyby potężne opóźnienia, zablokowanie prac co najmniej na pół roku. Jak przypomina wojewódzki konserwator, niedawno prowadzone badania w obrębie Kramów Bogatych wykazały, że poziom średniowieczny jest tam wysoko i bez niszczenia warstw średniowiecznych nie da się wejść głębiej. - Piwniczki w kramach, które byłyby do zagospodarowania, to pomieszczonka malutkie, bodaj 4,8 na 2,4 metra. Inwestor musi się zastanowić, czy opłaca się tam wchodzić. Przecież już miasto analizowało taką możliwość i ustalono, że zbyt wiele by to kosztowało, a za mało się zyska powierzchni użytkowej. A tych murów średniowiecznych nikt nie pozwoli burzyć. Sprawa wydaje się nieprzemyślana do końca - stwierdził wojewódzki konserwator. Wskazał, że jeśli miasto myślałoby o zagospodarowaniu podziemi Rynku, powinno na początku zyskać opinię służb konserwatorskich, a dopiero potem mówić o przetargu.ps. Szkoda ze takie malutkie te pomieszczenia 4,8 na 2,4 metra :/ Ale racja o wyburzaniu mowy byc nie moze! Mam nadzieje ze wpadna na ciekawy pomysl zagospodarowania takich mlych "klitek"
grzaniec z galicji no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2005, 05:24 PM   #15
Eldorado
BANNED
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,524
Likes (Received): 3

Nie cieszcie sie tak bo pewnie znow przetarg na wykonastwo robot wygra jakas turecka firma

Last edited by Eldorado; February 8th, 2005 at 07:23 PM.
Eldorado no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2005, 05:27 PM   #16
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto
 
behemot's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: Krakow
Posts: 28,878
Likes (Received): 27701

Dlaczego zaraz klitki? Prawie 12 m2. To jak w takim razie nazwac stoiska w sukiennicach? Te to sa chybo 3x2 m
__________________
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2005, 05:32 PM   #17
grzaniec z galicji
BANNED
 
grzaniec z galicji's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Kraków
Posts: 5,316
Likes (Received): 253

Pelna zgoda Behemot, w Skiennicach sa jeszcze mniejsze,ale...
w podziemiach ma byc chyba co innego niz to co jest w Sukiennicach, no ale co by tam nie mieli zrobic to i tak bedzie ciekawie (oby tylko nie wkrecila sie tam "Biedronka" )
@Eldorado-dobrze ze na prezydenta juz my glosujemy, bo jesli nie to balbym sie ze zostanie nim turek
grzaniec z galicji no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2005, 08:16 PM   #18
Mi-V
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Kraków
Posts: 734
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by grzaniec z galicji
...no ale co by tam nie mieli zrobic to i tak bedzie ciekawie (oby tylko nie wkrecila sie tam "Biedronka" )
@Eldorado-dobrze ze na prezydenta juz my glosujemy, bo jesli nie to balbym sie ze zostanie nim turek

buahahahhaha

Mi-V no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2005, 08:29 PM   #19
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto
 
behemot's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: Krakow
Posts: 28,878
Likes (Received): 27701

Quote:
Originally Posted by grzaniec z galicji
Pelna zgoda Behemot, w Skiennicach sa jeszcze mniejsze,ale...
w podziemiach ma byc chyba co innego niz to co jest w Sukiennicach, no ale co by tam nie mieli zrobic to i tak bedzie ciekawie (oby tylko nie wkrecila sie tam "Biedronka" )
@Eldorado-dobrze ze na prezydenta juz my glosujemy, bo jesli nie to balbym sie ze zostanie nim turek
Inna sprawa to skad oni wzieli te 4 tys. m2??
Kramy mialy dlugosc ~ 100 m, szerokosc moze kilkanascie. No to mamy ok. 1500 m2. A gdzie reszta??
__________________
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2005, 08:46 PM   #20
grzaniec z galicji
BANNED
 
grzaniec z galicji's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Kraków
Posts: 5,316
Likes (Received): 253

Słuszna uwaga ciekawe jak oni to liczyli i przy czym
grzaniec z galicji no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
kraków, muzeum

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 08:55 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium