search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 28th, 2015, 09:24 PM   #1
mamik
Registered User

mamik's Avatar

Likes (Received): 3775

[Izrael] Wiosna w Tel Avivie i Jerozolimie

Byłem przez 9 dni w Tel Avivie i Jerozolimie. Relacji z Izraela jeszcze chyba nie było, więc powoli będę dodawał zdjęcia. Na początek parę widoków Tel Avivu z 49 piętra kompleksu wieżowców Azrieli Center.

1. Widok z Kaplan Street. Nazwy ulic na tabliczkach są w trzech językach, po hebrajsku, arabsku i angielsku. Najwygodniej będzie w tym ostatnim języku ;-) Azrieli to trzy wieżowce na końcu ulicy.

2. Azrieli to trzy wieżowce na planie kwadratu, trójkąta i koła. Na dole oczywiście galeria handlowa.

3. Azrieli Center w całości.

4. Po lewej stronie tereny wojskowe.

5. Widok z 49 piętra okrągłego wieżowca, który jest najwyższy w kompleksie (149 m). Widok na wschód Tel Avivu. Na dole stacja kolejowa Hashalom i na wprost ulica o nazwie Hashlom Road. W poziomie Ayalon Highway i tory kolejowe.

6. Widok nieco na północny wschód. Duże miasto i ciągle się buduje coś nowego.

7. Widok na zachód czyli w stronę centrum i morza.

8. Widok na południe, wzdłuż Menachem Begin Road

9. Po prawej Kaplan Street, po lewej Menachem Begin Road. Na dole po lewej te małe domki to Sarona czyli dawna kolonia niemieckich osadników z XIX w. Odrestaurowana i przekształcona w obiekt handlowo-usługowy, czyli sklepy, knajpy itp.

10. Widok na zachód. Na pierwszym planie lądowisko dla helikopterów na dachu budynku dowództwa armii izraelskiej.

11. Widok na północ. Nowe wieżowce powstają.

12. Widok na północny wschód. Ten wysoki za obiektem w budowie to siedziba giełdy.

13. Widok na północ. Pomiędzy pasami autostrady Ayalon płynie rzeczka. Po lewej niskie budynki na łuku to tzw. osiedle oficerskie, wg opisu z ulotki którą dostałem przy zakupie biletu (20 szekli czyli ok 20 zł)

14. Widok na stare centrum Tel Avivu czyli tzw.bauhausowskie Białe Miasto (wpisane do UNESCO). To te niskie domy pomiędzy wieżowcami, bliżej morza.

15. Widok na północny zachód, w stronę portu (nieczynnego).

Last edited by mamik; May 3rd, 2015 at 06:01 PM.
mamik no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old April 28th, 2015, 09:24 PM   #2
mamik
Registered User

mamik's Avatar

del

Last edited by mamik; April 28th, 2015 at 09:35 PM.
Old April 28th, 2015, 09:42 PM   #3
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Likes (Received): 26534

OOoo, Tel Awiw*!
Czekam na więcej!

*nie byłem, ale mój ojciec po wizycie tam się zakochał w tym miescie i pewnie jakby znalazł żydowskie korzenie to by się przeprowadził
lulek89 está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 28th, 2015, 09:52 PM   #4
mamik
Registered User

mamik's Avatar

Quote:
Originally Posted by lulek89 View Post
OOoo, Tel Awiw*!
Czekam na więcej!

*nie byłem, ale mój ojciec po wizycie tam się zakochał w tym miescie i pewnie jakby znalazł żydowskie korzenie to by się przeprowadził
Będzie więcej, to dopiero rzut oka z góry na miasto. Później zejdziemy do parteru
Old April 28th, 2015, 11:12 PM   #5
mamik
Registered User

mamik's Avatar

16. Wychodzimy na ulicę Hashomer Street, Na jej końcu jest Carmel Market czyli typowe targowisko ze wszystkim.

17. Ładna secesja z początku XX w. Ta ulica i kilka sąsiednich to zagłębie sklepów z materiałami i dodatkami, zakłady krawieckie itp

18. Zmierzając w stronę morza mijamy typowy widok. Wieżowiec (mieszkaniowy prawdopodobnie) w otoczeniu dość zaniedbanej zabudowy.

19. Wieżowiec w trakcie prac wykończeniowych.

20. Warsztat i apartamentowiec.

21. Bauhausowski narożnik i kolejny wieżowiec. Rowery są bardzo popularne w TLV, będzie więcej.

22. Hotele obok promenady nad morzem

23. Meczet obok promenady.

24. Nieczynne delfinarium.

25. Dworzec autobusowy dla połączeń lokalnych. Główny dworzec jest w innym miejscu.

26. Obok promenady (i dworca autobusowego powyżej ;-) stoi Intercontinental David

Last edited by mamik; May 3rd, 2015 at 06:10 PM.
Old April 30th, 2015, 09:47 PM   #6
mamik
Registered User

mamik's Avatar

27. Promenada czyli Herbert Samuel Pier i jeden z bardziej charakterystycznych budynków. Obok powstaną kolejne apartamenty z widokiem.

28. Herbert Samuel Pier jest ulicą jednokierunkową, tylko w stronę Jafy czyli na południe. Ścieżka rowerowa jest w dwóch kierunkach.

29. Widok na północ. Budynki wzdłuż promenady to w większości apartamentowce.

30. Opera Tower czyli kompleks mieszczący m. in.apartamenty, centrum handlowe i kino. Powstał w 1993 r. Nazwa od opery która była wcześniej w tym miejscu (dawna siedziba Knesetu) wyburzonej przed budową OT.

31. Jeszcze jedno ujęcie Opera Tower. Betoniarki jeżdzą coś się buduje w okolicy.

32. Plaża. Publiczna, darmowa, strzeżona ale z czarna flagą.

33. Widok na południe w stronę Jafy (tam też dojdziemy).

34. Jeden ze starszych budynków w okolicy nabrzeża, ładnie odnowiony w przeciwieństwie do sąsiadów.

35. Magen David Square czyli zbieg ulic Allenby (głównej z autobusami) Sheinkin, King George V i HaCarmel (po prawej) gdzie zaczyna się targ Carmel

36. Zrujnowane kamienice przy Allenby Street ale partery działają. Częsty widok ale nie wiem czym spowodowany.

37. Modernistyczny narożnik przy Rambam Street

38. Kolejny ciekawy narożnik. Ta i sąsiednie ulice to mnóstwo małych zakładów krawieckich i sklepów odzieżowych.

39. Na koniec odcinka panorama Tel Avivu z Jafy czyli historycznego portu wchłoniętego przez rozbudowujący się Tel Aviv

Last edited by mamik; May 3rd, 2015 at 03:31 PM.
Old April 30th, 2015, 10:07 PM   #7
krystiand
ВАИNЕD

Likes (Received): 8950

Quote:
Originally Posted by lulek89 View Post
Niech wystartuje w wyborach do Sejmu, ewentualnie niech się zacznie pojawiać w TV, od razu ktoś go żydem nazwie

Wątki zdjęciowe na skyscrapercity: Nowe zdjęcia (obecnie Bukareszt) -> Europa, Czarnobyl, Maroko

dexter2 liked this post
krystiand no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2015, 06:40 PM   #8
mamik
Registered User

mamik's Avatar

40. Ładnie wyremontowany budynek na Sheinkin Street.

41. Skrzyżowanie Sheinkin Street i Yehuda Halevi Street

42. Modernistyczny budynek przy Rothschild Blvd 117

43. Tak wyglądał po wybudowaniu.

44. Sporo się remontuje.

45. Często remont oznacza rozbudowę np. o basen na ostatniej kondygnacji.

46. Oferta dla nabywców rosyjskojęzycznych.

47. Po remoncie, na Rothschild Blvd.

48. Też świeżo po remoncie na Sheinkin Street.

49. Rothschlid Blvd 96

50. Instytut Francuski na początku bulwaru Rothschilda

51. Nahalat Binyamin Street.

52. W latach 50. było tak. (zdjęcie wywieszone w witrynie jednego z zakładów fryzjerskich, obok skrzyżowania)

53. Bialik Square i budynek pierwszej siedziby władz miasta.
Old May 3rd, 2015, 07:31 PM   #9
HS
I am the passenger

Likes (Received): 4300

Oooo, Tel Awiw chcę odwiedzić już od dawna! Kiedyś oglądałem izraelski film, w którym bohater mówił, że białe miasto jest koszmarne do mieszkania, bo urbanistycznie projektowali je ludzie nie znający lokalnego klimatu. W rezultacie na większości ulic jest duszno, bo kwartały są zbudowane wzdłuż wybrzeża, podczas gdy wiatr wieje od wybrzeża i budynki go hamują. Miałeś takie wrażenie?
HS no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2015, 07:37 PM   #10
Vanaheim
'less is more'

Vanaheim's Avatar

Tel Aviv z góry wygląda jak gdzieś w USA, natomiast z poziomu ulicy jak gdzieś w RPA.
Vanaheim no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2015, 08:03 PM   #11
mamik
Registered User

mamik's Avatar

Quote:
Originally Posted by HS View Post
Oooo, Tel Awiw chcę odwiedzić już od dawna! Kiedyś oglądałem izraelski film, w którym bohater mówił, że białe miasto jest koszmarne do mieszkania, bo urbanistycznie projektowali je ludzie nie znający lokalnego klimatu. W rezultacie na większości ulic jest duszno, bo kwartały są zbudowane wzdłuż wybrzeża, podczas gdy wiatr wieje od wybrzeża i budynki go hamują. Miałeś takie wrażenie?
Białe Miasto ładnie wygląda na starych zdjęciach gdy wszystkie budynki były nowe. Teraz większość ma zaniedbane elewacje (szare, z zaciekami, oplecione kablami i instalacjami) i wygląda to o wiele gorzej. Chociaż te które wyremontowano prezentują się naprawdę nieźle. Budynki projektowano (przynajmniej część, tak mi się wydaje) uwzględniając miejscowy klimat, są tarasy, loggie (później zabudowane). Na parterze zaprojektowano zacienione miejsca na ogródki w których można się schronić przed słońcem (teraz tam z reguły parkują samochody). W czasie mojego pobytu tylko raz było ok 28 stopni, w pozostałe dni było chłodniej i pojawiał się lekki wiatr. Latem jest pewnie gorzej bo wszędzie widać klimatyzatory.
Old May 10th, 2015, 09:29 PM   #12
mamik
Registered User

mamik's Avatar

54. Boczna ulica, nie pamiętam nazwy.

55. Częste rozwiązanie w centrum, po bokach jezdnie a na środku chodnik i dróżka rowerowa. Ale na rowerach wszyscy jeżdżą jak chcą, po chodnikach, jezdni i wszędzie gdzie się da.

56. Bulwar Rotschilda. Widoczne fundamenty to pozostałość jakiejś instalacji artystycznej.

57. Koniec bulwaru Rotschilda i widok na Habima Square, po lewej Habima National Theatre.

58. Rotschild Blvd.

59. Rotschild Blvd.

60. Modernistyczna stacja trafo na bulwarze Rotschilda.

61. Boczna ulica obok bulwaru Rotschilda

62. Hadassah street.

63. Przykład nowej architektury apartamentowej.
Old May 22nd, 2015, 08:23 PM   #13
mamik
Registered User

mamik's Avatar

Wyruszamy do Jafy czyli starożytnego portu przyłączonego w 1949 r. do Tel Avivu
64. Z centrum idziemy najpierw przez Neve Tzedek czyli dzielnicę z początku XX. gdzie przybywali pierwsi osadnicy żydowscy. Teraz to dzielnica artystyczna, galerie knajpki itp.

65. Jeden z ładniej zadbanych domów.

66. Szkoła tańca, Suzanne Dellal Center. Chyba ekipa "You can dance" tu była.

67. Z Neve Tzedek trafiamy na dawną stację kolejową. Po udanym remoncie powstały restauracje i sklepy.

68. Zachowano fragment torów.

69. Przed budynkiem stoi zabytkowy wagon.

Wiosna w Tel Avivie

Tydzień w Lizbonie i Porto

Tydzień w Sztokholmie

martm, KaeS, chillwavy liked this post

Last edited by mamik; May 22nd, 2015 at 08:47 PM.
Old May 22nd, 2015, 08:37 PM   #14
krystiand
ВАИNЕD

Likes (Received): 8950

Mógłbym prosić o mniej niż 10 zdjęć na post? A najlepiej nie więcej jak 5. Strona dłuuugo się ładuje

Wątki zdjęciowe na skyscrapercity: Nowe zdjęcia (obecnie Bukareszt) -> Europa, Czarnobyl, Maroko
krystiand no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2015, 08:45 PM   #15
mamik
Registered User

mamik's Avatar

Quote:
Originally Posted by krystiand View Post
Mógłbym prosić o mniej niż 10 zdjęć na post? A najlepiej nie więcej jak 5. Strona dłuuugo się ładuje
Ok, zaraz zmodyfikuję.

Wiosna w Tel Avivie

Tydzień w Sztokholmie

krystiand liked this post
Old May 22nd, 2015, 08:49 PM   #16
mamik
Registered User

mamik's Avatar

70. Po wizycie na stacji, trafiamy na promenadę. Stoi tutaj muzeum upamiętniające jedną z organizacji bojowych walczących w 1948 w czasie wojny niepodległość. Wstęp bodajże 20 szekli więc mijamy i idziemy do Jafy

71. Po chwili ukazuje nam się Stara Jafa.

72. Po drodze na górę można dostrzec skały Andromedy czyli skałki wystające z morza. Fajny taras.

73. Główny plac Starej Jafy.

74. Z placu schodzimy w dół do portu.

75. Udało się bez turystów.
Old May 22nd, 2015, 08:49 PM   #17
mamik
Registered User

mamik's Avatar

76. W Starej Jafie

77. Po lewej wejście do cerkwi grekokatolickiej.

78. Po lewej nuncjatura apostolska czyli przedstawicielstwo Watykanu.

79. Jesteśmy w porcie.

80. Spojrzenie na Tel Aviv
Old May 22nd, 2015, 08:50 PM   #18
mamik
Registered User

mamik's Avatar

81. W porcie. Szary budynek to nowa galeria handlowa z knajpkami na parterze. Morze pod nosem ale ryby drogie i owoców morza też niewiele.

82. Port, właściwie marina.

83. Schodzimy na dół. Po drodze mijamy meczet i łaźnie z czasów tureckich.

84. Dzielnica targowa.

85. Targowisko rupieci.

86. Kramy z meblami. Czasem trzeba odkurzyć.

87. Stoisko z dywanami. Niektóre mozolnie naprawiane.

Wiosna w Tel Avivie

Tydzień w Sztokholmie

wik, martm, bartek76, KaeS liked this post
Old May 22nd, 2015, 10:02 PM   #19
wik
Registered User

wik's Avatar

Likes (Received): 5002

Quote:
Originally Posted by mamik View Post
Białe Miasto ładnie wygląda na starych zdjęciach gdy wszystkie budynki były nowe. Teraz większość ma zaniedbane elewacje (szare, z zaciekami, oplecione kablami i instalacjami) i wygląda to o wiele gorzej. Chociaż te które wyremontowano prezentują się naprawdę nieźle. Budynki projektowano (przynajmniej część, tak mi się wydaje) uwzględniając miejscowy klimat, są tarasy, loggie (później zabudowane). Na parterze zaprojektowano zacienione miejsca na ogródki w których można się schronić przed słońcem (teraz tam z reguły parkują samochody). W czasie mojego pobytu tylko raz było ok 28 stopni, w pozostałe dni było chłodniej i pojawiał się lekki wiatr. Latem jest pewnie gorzej bo wszędzie widać klimatyzatory.
Tel Awiw i tak się bardzo gentryfikuje. Białe Miasto rewitalizują od czasu wpisu na UNESCO. Tak samo wspomniany przez Ciebie Neve Tsedek. Okolice Bazaru Karmel są cały czas mocno slamsowate, Allenby Street, co pokazują Twoje zdjęcia, to w połowie wyludnione kamienice, fastfoody i Rosjanie zapraszający w nocy na "nastojaszczyj striptiz", ale kawałek dalej (zdjęcie 34) zaczyna się już hipsterstwo i nowe pieniądze. To jest w ogóle w oryginale dzielnica Żydów jemeńskich (Kerem Taheimanim), tylko że ich jest już tam bardzo mało, sporo natomiast różnych designerów, galerii sztuki itp. Czystym orientem jest jeszcze dzielnica tzw. florentyńska (okolice dworca autobusowego - dla fanów miejskiego hardkoru perła, 7piętrowy, jeden z większych na świecie, w środku wygląda jak kilka razy większy budynek zachodniego w Warszawie i rejony między Neve Tsedek a Jaffą, ale już też robią się "modne". W ogóle to mnie ubiegłeś, bo chciałem właśnie wrzucić pierwszą w karierze na SSC sesję miejską i myślałem, że Tel Awiw w sam raz pasuje, bo jeszcze nie było. Ale momentami mamy prawie te same kadry

W ogóle Tel Awiw dla warszawiaka powinien być bardzo ciekawą lekcją.

- Po pierwsze, można być zamożną metropolią, jedną z najbardziej wykształconych i innowacyjnych na świecie i na 1/3 powierzchni prezentować poziom zadbania zbliżający się do Bagdadu
- Po drugie, można z miasta, którego najstarsze części (nie liczę skrawków przerobionej na Disneyland Jaffy) mają rodowód podobny do międzywojennej Ochoty, Mokotowa, Żoliborza czy Saskiej Kępy, zadowolone z siebie, fantastyczne miasto, bez kompleksów na punkcie kamienic z c.a. 1900 czy ich braku.
"Nasze stulecie dla jakiegoś dalekiego świata potomnego będzie może najciemniejszym i najmniej znanym, bo najmniej ludzkim rozdziałem historii. Przechodzę nowymi ulicami naszych miast i myślę, jak z tych okropnych domów, które zbudowało sobie ostatnie pokolenie w pewnym stuleciu nic się nie ostanie..."

Friedrich Nietzsche (1873)

mamik, Michał78, lulek89, bartek76, Sgeezus and 3 others liked this post

Last edited by wik; May 22nd, 2015 at 10:08 PM.
wik no está en línea   Reply With Quote
Old May 23rd, 2015, 04:54 PM   #20
mamik
Registered User

mamik's Avatar

Quote:
Originally Posted by wik View Post
Tel Awiw i tak się bardzo gentryfikuje. Białe Miasto rewitalizują od czasu wpisu na UNESCO. Tak samo wspomniany przez Ciebie Neve Tsedek. Okolice Bazaru Karmel są cały czas mocno slamsowate, Allenby Street, co pokazują Twoje zdjęcia, to w połowie wyludnione kamienice, fastfoody i Rosjanie zapraszający w nocy na "nastojaszczyj striptiz", ale kawałek dalej (zdjęcie 34) zaczyna się już hipsterstwo i nowe pieniądze. To jest w ogóle w oryginale dzielnica Żydów jemeńskich (Kerem Taheimanim), tylko że ich jest już tam bardzo mało, sporo natomiast różnych designerów, galerii sztuki itp. Czystym orientem jest jeszcze dzielnica tzw. florentyńska (okolice dworca autobusowego - dla fanów miejskiego hardkoru perła, 7piętrowy, jeden z większych na świecie, w środku wygląda jak kilka razy większy budynek zachodniego w Warszawie i rejony między Neve Tsedek a Jaffą, ale już też robią się "modne". W ogóle to mnie ubiegłeś, bo chciałem właśnie wrzucić pierwszą w karierze na SSC sesję miejską i myślałem, że Tel Awiw w sam raz pasuje, bo jeszcze nie było. Ale momentami mamy prawie te same kadry

W ogóle Tel Awiw dla warszawiaka powinien być bardzo ciekawą lekcją.

- Po pierwsze, można być zamożną metropolią, jedną z najbardziej wykształconych i innowacyjnych na świecie i na 1/3 powierzchni prezentować poziom zadbania zbliżający się do Bagdadu
- Po drugie, można z miasta, którego najstarsze części (nie liczę skrawków przerobionej na Disneyland Jaffy) mają rodowód podobny do międzywojennej Ochoty, Mokotowa, Żoliborza czy Saskiej Kępy, zadowolone z siebie, fantastyczne miasto, bez kompleksów na punkcie kamienic z c.a. 1900 czy ich braku.
Białe Miasto rewitalizują ale do celu jeszcze daleka droga. Większość budynków czeka na remont. Dworzec autobusowy to rzeczywiście monstrum, nie wiedziałem jak tam zdjęcia robić, coś próbowałem ale w końcu nie wyszło nic co warto pokazać. Okolica ciekawa zwłaszcza w szabas gdy chodzą tylko mniejszości i można się poczuć jak w Addis Abebie Wrzucaj swoje kadry, będzie okazja do porównań.

Reply

Thread Tools

Posting Rules