daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Warszawa

Warszawa Stolica i aglomeracja

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 21st, 2005, 10:05 AM   #1
anakin
Registered User

Likes (Received): 1

[Warszawa] Kolejka linowa nad Wisłą?

Kolejka linowa nad Wisłą?
Dominika Dziobkowska 20-02-2005 , ostatnia aktualizacja 20-02-2005 23:14

Ze Starówki do zoo w kilka minut i bez korków? - Kolejką linową. Barcelona ma taką, to my też możemy - przekonuje Tadeusz Deszkiewicz z ratusza. Polskie Koleje Linowe z Zakopanego są stołecznym pomysłem zachwycone

- Warszawa jest taka szara, a ja lubię szalone pomysły. Powinniśmy mieć coś odlotowego - kolej liniową z gondolami w kształcie szklanych kulek - uważa Tadeusz Deszkiewicz, szef biura promocji miasta.

Sugestywnie kreśli wizję stalowych lin spinających dwa brzegi królowej polskich rzek. Wyobraża sobie, jak pasażerowie tłoczą się, by wejść do wagoników. - Wsiadaliby na Gnojnej Górze na Starym Mieście, a wysiadali w zoo - marzy urzędnik.

Turyści najpierw podziwialiby odbudowane zabytki stolicy, potem robili zdjęcia dzikiej rzeki, a na koniec oglądali małpy i tygrysy.

Dyrektor Deszkiewicz promuje swój pomysł napowietrznej kolejki od dwóch lat. Teraz zainteresowały się nim władze Pragi Północ. Ogłosiły konkurs na przebudowę pl. Weteranów 1863 i rozważają, czy nie uwzględnić w projektach także pomysłu dyrektora. Napowietrzne gondole przyciągałyby do stolicy turystów. Kolejka miałaby ponoć rozwiązać częściowo problem parkowania w pobliżu Starówki. Przy parku Praskim powstałby duży parking. Tutaj turyści zostawialiby swoje auta.

- Rozważamy dwa połączenia tej części miasta ze Starówką - kładkę dla pieszych i kolejkę linową. Oba pomysły są interesujące - uważa Zdzisław Sipiera, zastępca burmistrza dzielnicy.

Projekt popiera dyrektor warszawskiego zoo Maciej Rembiszewski: - To wspaniały pomysł. Mielibyśmy tłumy klientów.

Powszechnego entuzjazmu nie podziela jednak konserwator zabytków. - To chora koncepcja. Co innego kładka przez Wisłę, a co innego kolej linowa - oburza się Hanna Lewicka z Urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Kto sfinansuje "szalony pomysł" biura promocji? Za budowę linii ma płacić prywatny inwestor, który czerpałby zyski z przewożenia pasażerów. Projektem zainteresowały się Polskie Koleje Linowe. - Wybudowanie takiej kolejki pochłonie przynajmniej kilkanaście milionów złotych. Ale to może się opłacać - szacuje Jerzy Laszczyk, prezes PKL.

Jak Ci się podoba pomysł połaczenia brzegów Wisły kolejką linową? Może lepsza jest kładka dla pieszych, a może prom? - Czekamy na opinie: dominika.dziobkowska@agora.pl

Lech Kaczyński, prezydent Warszawy o kolejce linowej!

- Pomysł budowy kolejki łączącej oba brzegi Wisły oczywiście znam. Jest to jedna z wizji uatrakcyjnienia Warszawy. Bardzo ciekawa i oryginalna, chociaż na razie nie mamy jej w planach inwestycyjnych. Myślimy raczej o przerzuceniu niskowodnego mostu na wysokości ulicy Karowej, który widział w tym miejscu już prezydent Stefan Starzyński. Planujemy też inne mosty. Ale gdyby znalazł się inwestor, który zechciałby sfinansować budowę kolejki linowej między Ogrodem Zoologicznym a Starym Miastem, to bardzo się ucieszymy. Jeśli Polskie Koleje Linowe mają pomysł, jak to zrealizować, zapraszamy je do rozmów. Myślę, że takie przedsięwzięcie publiczno-prywatne ma sens.
anakin no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old February 21st, 2005, 10:09 AM   #2
oki
Registered User

Likes (Received): 3

pomysl fajny, jechalem kiedys taka kolejka nad renem w Kolonii.
moze jedynie nalezaloby sie zastanowic, czy to rzeczywiscie najlepsza trasa, ale pomysl jest bardzo sympatyczny.
oki no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2005, 10:25 AM   #3
anakin
Registered User

byłaby atrakcja... ale najpierw musi się znaleźć jeszcze zainteresowany budową inwestor))))
Old February 21st, 2005, 10:55 AM   #4
arbuz
Registered User

Likes (Received): 0

ja też uważam, że jest to bardzo sympatyczny pomysł. Dodatkowo Gnojna Góra wydaje się być idealnym miejscem na stację takiej kolejki. Na forum gazeta.pl padł pomysł by wagoniki tej kolejki były "stylowe" (a la stare tramwaje ) - wielce mi to przypadło do gustu. Rozmarzyłem się: Jesteśmy na Rynku, dwa kroki i wsiadamy w kolejkę. Jedziemy - nad Wisłą, nad zoo i po chwili jesteśmy koło "misiów"....

A co do inwestora - to nie zapowiada się to aż tak drogo. "Kilkanaście milionów złotych" za kolejkę to kilka razy mniej np. od przejścia podziemnego dla pieszych pod Dworcem Gdańskim - no ale za przejście to płaci miasto ...
arbuz no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2005, 11:25 AM   #5
Maff
Registered User

Maff's Avatar

Likes (Received): 250

czy mozesz na przyszłosc dodawać przed tytułem watku miasto o którym jest dana informacja?
Maff está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 21st, 2005, 02:00 PM   #6
tutturu
arch & urb

tutturu's Avatar

"....Myślimy raczej o przerzuceniu niskowodnego mostu na wysokości ulicy Karowej, który widział w tym miejscu już prezydent Stefan Starzyński. Planujemy też inne mosty...."
Nie wiem po co ten most na przedłużeniu Karowej. To znow jakaś populistyczna gadka(tym razem powołuje się na Starzyńskiego). Ciekawe jakie inne mosty oprócz północnego
...-Facet mieszka na Fabrycznej - rzekł z wystudiowaną nonszalancją - Kamieniczka, mówię wam,plakatowa. Powiśle i jego romantyka, przewodnik krajoznawczy, strona taka i taka. Wewnątrz całkiem przywoicie, można żyć, o ile nie ma się takich przesadnych wymagań, jak umywalka czy wieszak ...
L.Tyrmand "Zły"
tutturu no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2005, 03:12 PM   #7
irongland
<o>

Pomysł bardzo ciekawy , nie wiem czy trasa najlepsza ale jestem za budową takiej kolejki. Warszawie potrzebne są odważne i oryginalne eksperymenty ... szkoda że wiele ludzi się ich boi twierdząc że popsują estetyke miasta .

Btw. Kładki/mosty dla pieszych też by się bardzo warszawie przydały. Marzy mi się np. taki nowoczesny most jak w Londynie przeznaczony tylko dla pieszych i rowerzystów

.
irongland no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2005, 03:30 PM   #8
Tommy
S

Tommy's Avatar

Quote:
Originally Posted by anakin
.....Wyobraża sobie, jak pasażerowie tłoczą się, by wejść do wagoników...... marzy urzędnik.
To marzenie akurat w stylu urzędniczym!
Tłoczenie się petentów tak ich zachwyca, że chcieliby to przenieść także na grunt turystyczno - gospodarczy.
Co za nonszalancja!

A sam pomysł świetny! Tylko bez kolejek do kolejki!
Old February 21st, 2005, 03:52 PM   #9
elgreco
Registered User

Quote:
Originally Posted by irongland

Btw. Kładki/mosty dla pieszych też by się bardzo warszawie przydały. Marzy mi się np. taki nowoczesny most jak w Londynie przeznaczony tylko dla pieszych i rowerzystów
Widzialbym taki most na przedluzeniu Mostowej (nomem omen) i konczacy sie kolo Zoo. Dawalby mozliwosc podziwiania panoramy Starowki. BTW, wydaje mi sie ze taki wstepny projekt byl kiedys dyskutowany.
elgreco no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2005, 04:05 PM   #10
Kubster
Future expert

Kubster's Avatar

Likes (Received): 38

Nie ma mowy - ptaki beda sie rozbijac o liny i o wagoniki, podczas budowy wytepi sie gniazda i zakloci szlaki wedrowek gryzoni
A tak naprawde to stary ale znany i swietny pomysl, a Gnojna Gora w sam raz sie do tego nadaje. Nie moge sie doczekac.
Kubster no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2005, 05:35 PM   #11
irongland
<o>

Chodziło mi oczywiście o ten Londyński most > Millenium Bridge

Jestem ciekaw czy ta kolejka linowa nie okaże się kolejną niezrealizowaną fantazją...

.
irongland no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2005, 05:55 PM   #12
talkinghead
Stop Making Sense

talkinghead's Avatar

Likes (Received): 971

Quote:
Originally Posted by Tommy
To marzenie akurat w stylu urzędniczym!
Tłoczenie się petentów tak ich zachwyca, że chcieliby to przenieść także na grunt turystyczno - gospodarczy.
Co za nonszalancja!

A sam pomysł świetny! Tylko bez kolejek do kolejki!
Mam dokladnie takie samo wrazenie. Jesli prezydent robi swoje a funduje mieszkancom BONUS w postaci kolejki - swietna sprawa. Gorzej jesli jest to "zamiast".

pzdr

Jak Kaczor zostanie Prezydentem (czego mu nie zycze) bedziemy mieli kolejke z Kasprowego na Hel im. IV Rzeczypospolitej.

All science is either physics or stamp collecting. E.Rutherford
The quieter you become, the more you are able to hear
Harvard undergraduates believe that inventing a job is better than finding a job. (c) "Social Network" Movie.

TUMW * AD Regulamin PHP
talkinghead no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2005, 06:09 PM   #13
anakin
Registered User

Most pieszy na wysokości Stare Miasto-Ratuszowe byloby dobrym pomysłem. Kolejny most pieszy mógłby być na wysokości Karowej
Old February 21st, 2005, 06:28 PM   #14
Wujek Dobra Rada
Unperson

Muszę Was zmartwić - w Krakowie kilka lat temu pojawił się podobny pomysł.
http://www.agh.edu.pl/komunikaty/kolejka.html

Z tą różnicą, że w KRK miałaby to być kolejka łącząca Miasteczko Studenckie z uczelnią (ze 2, 3 km). Z artykułu wynika, że znalazł się inwestor i że uczelnia dostałaby taki "prezent" z racji tego, że byłoby to przedsięwzięcie eksperymentalne.

Do dziś nic nie ruszyło.
Wujek Dobra Rada no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2005, 09:00 PM   #15
Schroedinger's Cat
Krakus rodowity

Schroedinger's Cat's Avatar

Likes (Received): 4

Kolejka - świetny pomysł, ale czy aby nie zniszczy ona krajobrazu miasta?
Old February 21st, 2005, 09:06 PM   #16
jester
jester

jester's Avatar

Likes (Received): 118

Quote:
Originally Posted by Mikael
Trafne spostrzeżenie- takie kolejki kojarzą mi się prędzej z Las Vegas, a już ostatecznie z nowoczesnymi dzielnicami miast. Natomiast koncepcja mostu pieszo- rowerowego wyśmienita.
jester no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2005, 09:31 PM   #17
Van der Rohe
mies fan

Van der Rohe's Avatar

Likes (Received): 130

Quote:
Originally Posted by Mikael

bez przesady, kolejka linowa jest bardzo delikatnym obiektem, raczej doda Starówce uroku niż ją zniszczy!
Van der Rohe está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 22nd, 2005, 11:48 AM   #18
tutturu
arch & urb

tutturu's Avatar

Quote:
Originally Posted by jester
Trafne spostrzeżenie- takie kolejki kojarzą mi się prędzej z Las Vegas, a już ostatecznie z nowoczesnymi dzielnicami miast. Natomiast koncepcja mostu pieszo- rowerowego wyśmienita.
Most pieszo rowerowy na przedłużeniu Karowej jest super pomysłem ale mi się wydaje że nie to miał kaczor na myśli(niestety) zwłaszcza że są lepsze lokalizacje .
...-Facet mieszka na Fabrycznej - rzekł z wystudiowaną nonszalancją - Kamieniczka, mówię wam,plakatowa. Powiśle i jego romantyka, przewodnik krajoznawczy, strona taka i taka. Wewnątrz całkiem przywoicie, można żyć, o ile nie ma się takich przesadnych wymagań, jak umywalka czy wieszak ...
L.Tyrmand "Zły"
tutturu no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2005, 03:29 PM   #19
hermit
hręddur köttur

hermit's Avatar

e, wcale nie trzeba na prawy brzeg się przedostawać, żeby pooglądać sobie "małpy i tygrysy", na Wiejską wystarczy się przejśc, tam dopiero zoo
Old February 22nd, 2005, 03:36 PM   #20
Fallout
( ͡° ͜ʖ ͡°)ლ(ಠ益ಠლ)

Fallout's Avatar

Likes (Received): 519

A co powiecie o kolejce linowej w centrum? Na przykłąd od Ronda Dmowskiego do Ronda ONZ?

― Voltaire
Fallout no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
kolej linowa

Thread Tools

Posting Rules