daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine
Old December 4th, 2008, 09:10 PM   #1
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

VENDBANIMET ARBĖRESHE

Shqiptaret e Italise se jugut..
fotot jane nga kolonite shqiptare ne rrethinat e Palermos e ashtuquajtura "Hora e Arberesheve"/"Piana degli Albanesi"

Pamje nga "Hora"

Arti Shqiptar

Last edited by Shqiptario; December 4th, 2008 at 09:36 PM.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old December 4th, 2008, 09:14 PM   #2
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Pashket


RR."Gjergj Kastrioti"

Feste Arbereshe

Pagezimi

Sheshi
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old December 4th, 2008, 09:17 PM   #3
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

"Kroi" ne Palermo

Gjitonia

Femije Arberesh


Dyqan mishi

Bore ne "Hora"
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old December 4th, 2008, 09:26 PM   #4
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Vila e Komunes

Kursi/Rruga "Kastrioti"

Janar ne Hora


Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old December 4th, 2008, 09:28 PM   #5
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Kishe Arbereshe

Gjate Pagezimit
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old December 4th, 2008, 09:30 PM   #6
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old December 4th, 2008, 09:53 PM   #7
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Hora e Arberesheve

Sheshi "Skanderbeg" ne fshatin "Vaccarizzo Albanese"

Fshati Arberesh ,"Mashqit"/"Maschito"

Fshati Arberesh,"Kazallveq"/"Casalvechio"

Fshati Arberesh ,"Strighar"/"S.Cosmo Albanese"

Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2008, 02:50 AM   #8
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Corleone...hmmm
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2008, 03:30 AM   #9
TIAL
Registered User
 
TIAL's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: New York
Posts: 1,687
Likes (Received): 89

wow Me duket paksa e cuditshme. Foto shume interesante. Bravo.
TIAL no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2008, 04:08 AM   #10
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Shume teme e mire. Me vjen mire qe Italia ka leju perdorimin e gjuhes shqipe si gjuhe te dyte ne rajone ku jetojne arbereshet.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2008, 09:47 AM   #11
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
Shume teme e mire. Me vjen mire qe Italia ka leju perdorimin e gjuhes shqipe si gjuhe te dyte ne rajone ku jetojne arbereshet.
Eshte Itali qe dmth Demokraci dhe jo Ballkan...Prania e tyre eshte nje vleresim per Italine dhe nuk ka ndjekur asnjehere politiken e asimilimit sikurse Greqia..por respekton kulturen,gjuhen dhe traditat e Arberesheve.Jo vetem tabelat qe jane ne shqip por ka dhe radio&gazeta Arbereshe ne Itali.

Last edited by Shqiptario; December 5th, 2008 at 10:19 AM.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2008, 11:00 AM   #12
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4891

Eshte fakt i pamohueshem kjo qe thua ti perderisa keto arbereshe pas kaq shekujsh ruajne akoma kulturen e te pareve te tyre. Kam takuar shume arberesh ne Itali dhe fatkeqesisht tradita e mrekullueshme po humbet gjithnje e me shume per shume arsye te ndryshme qe kane te bejen me kohen kur jetojme.Gjuha e tyre eshte me e bute dhe me melodike do te thoja por gjithashtu kane pasur influenca te italishtes.
__________________

Pirro_E7 liked this post
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2008, 06:13 PM   #13
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by gjergjkastrioti View Post
Eshte fakt i pamohueshem kjo qe thua ti perderisa keto arbereshe pas kaq shekujsh ruajne akoma kulturen e te pareve te tyre. Kam takuar shume arberesh ne Itali dhe fatkeqesisht tradita e mrekullueshme po humbet gjithnje e me shume per shume arsye te ndryshme qe kane te bejen me kohen kur jetojme.Gjuha e tyre eshte me e bute dhe me melodike do te thoja por gjithashtu kane pasur influenca te italishtes.
Pa diskutim qe gjuha dhe traditat e tyre do te mbeten te izoluara sepse largesia nga atdheu mėmė ben te veten....por ajo qe duhet vleresuar eshte fanatizmi me te cilen ata mbrojne origjinen dhe kulturen e tyre dhe sigurisht duhet vleresuar roli i Qeverise Italiane qe i mundeson tabelat ne dy gjuhe ,ata kane kishe dhe shkolla ne gjuhen e tyre.Dhe gezojne statusin minoritet gjithashtu.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2008, 07:29 PM   #14
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Shqiptario View Post
Pa diskutim qe gjuha dhe traditat e tyre do te mbeten te izoluara sepse largesia nga atdheu mėmė ben te veten....por ajo qe duhet vleresuar eshte fanatizmi me te cilen ata mbrojne origjinen dhe kulturen e tyre dhe sigurisht duhet vleresuar roli i Qeverise Italiane qe i mundeson tabelat ne dy gjuhe ,ata kane kishe dhe shkolla ne gjuhen e tyre.Dhe gezojne statusin minoritet gjithashtu.
Pse? Ca mundet tu ofroje Shqiperia nga pikepamja gjuhore dhe nga pikepamja e traditave?! Edhe ato pak shtepi karakteristike qe kane mbetur ne Shqiperi, i shkaterrojne. Ne Shqiperi njerezit me shume fjale italishte perdorin dhe me shume tradita italiane kane huazuar, sa qe arbereshet ne Itali perseri me 'shqiptare' se neve jane, sepse i praktikojne me me shume fanatizem ato tradita qe i kane marre para 500 vjetesh me vete...
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2008, 08:09 PM   #15
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,076
Likes (Received): 2769

Ky djali ketu ka plot video per te foluren arberisht.

http://www.youtube.com/user/ceniboy
__________________
Hello dankness, my old friend.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2008, 11:57 PM   #16
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

A kan Arbereshet ardhmje ne Itali si Shqipetaret?
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2008, 12:15 AM   #17
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by Huti View Post
A kan Arbereshet ardhmje ne Itali si Shqipetaret?
Nuk e kuptova mire pyetjen tende...por Arbereshet jane "shtetas" Italian me "kombesi" Shqiptare.Dhe e ardhmja e tyre ne Itali eshte njesoj sikurse e cdo Italiani tjeter.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2008, 12:06 PM   #18
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Ca te tjera...
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2008, 12:17 PM   #19
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Ura e Qytetit
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2008, 06:06 PM   #20
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

Quote:
Originally Posted by Shqiptario View Post
Nuk e kuptova mire pyetjen tende...por Arbereshet jane "shtetas" Italian me "kombesi" Shqiptare.Dhe e ardhmja e tyre ne Itali eshte njesoj sikurse e cdo Italiani tjeter.
I was asking you whether they have future in Italy,...Wil they be able to preserve their unique traditions and languange in the (globalised) future?
Huti no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
italia

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 09:58 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu