daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine
Old August 29th, 2013, 11:23 AM   #1
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,637
Likes (Received): 2015

PLAVA

Komune shqiptare brenda kufijeve shtetetor te Malit te zi,ndodhet ne skajin verior te alpeve shqiptare.Shumica e shqiptareve jane kthyer ne boshnjak dhe tashme zyrtarisht nuk perbejme me shumicen.Péter Vankó

Last edited by KingGenti; August 29th, 2013 at 11:31 AM.
KingGenti no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
 
Old August 29th, 2013, 11:26 AM   #2
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,637
Likes (Received): 2015KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2013, 11:26 AM   #3
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,637
Likes (Received): 2015

KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2013, 01:05 AM   #4
Gizzan
Registered User
 
Gizzan's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 3,762
Likes (Received): 3734

Malet shqiptare,pamje prej malit te zi.
__________________
"Unė kam ngrit krye pėr hakin e Shqipnis. Nuk lypi shpėrblime pėr vete. Unė jam mirė kur asht mirė Shqypnia!"-Isa B.
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

gjergjkastrioti, Gjin Tonikaj liked this post
Gizzan no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2013, 01:06 AM   #5
Gizzan
Registered User
 
Gizzan's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 3,762
Likes (Received): 3734

__________________
"Unė kam ngrit krye pėr hakin e Shqipnis. Nuk lypi shpėrblime pėr vete. Unė jam mirė kur asht mirė Shqypnia!"-Isa B.
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Gizzan no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2013, 01:13 AM   #6
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,022
Likes (Received): 2547

Bukur!
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica

Gizzan liked this post
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2013, 01:14 AM   #7
Gizzan
Registered User
 
Gizzan's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 3,762
Likes (Received): 3734

image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr
__________________
"Unė kam ngrit krye pėr hakin e Shqipnis. Nuk lypi shpėrblime pėr vete. Unė jam mirė kur asht mirė Shqypnia!"-Isa B.
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Gizzan no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2014, 02:25 AM   #8
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 6,719
Likes (Received): 2747

Liqeni i Plaves__________________

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2014, 02:27 AM   #9
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 6,719
Likes (Received): 2747

__________________

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Gjin Tonikaj liked this post
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2014, 06:34 AM   #10
malesor89
Registered User
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 140
Likes (Received): 36

I kemi hup Plaven e Gucine. Ulqinin nese mundem te mbajm se sa per plav e guci u kry puna.
malesor89 no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2014, 10:42 AM   #11
Gjin Tonikaj
Reismarschall
 
Gjin Tonikaj's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Großherzogtum Baden
Posts: 4,022
Likes (Received): 3385


Unė njoh kėtu njonin nga Rozhaja, ai i thoshte vetės boshnjak mė parė, nuk dinė shqip. Mirėpo duke ndejt me neve shqiptarėve e njeh historinė e tij familjare dhe tani e quan veten Shqiptarė edhe pse nuk dinė shqip. Tani ėshtė duke bėrė pėrpjekje ta mėsoj shqipen. Ai ka njė mbiemėr qė ėshtė nga njė fshat nga bjeshkėt e Rugovės sė Pejės. Babgjyshi i tij thotė qė fliste rrjedhshėm shqip, ndėrsa baba i tij pjesėrisht. Ai nuk e kishte as idenė se ēfarė do tė thoshte mbiemri i tij. Pasi hulumtova pak dhe gjeta se mbiemri i tij ishte identik me fshatin nga Rugova, ai u befasua. Se edhe babgyshi i tij ēdoherė kishte thėnė se ata kanė prejardhje shqiptare nga Kosova. Po ky nuk e kishte marrė fort pėr bazė kėtė prejardhjen nga Kosova meqenėse nuk kishte mund t'ia vėrtetoj askush mė parė. Tani flet nė terma "ne" shqiptarėt" dhe "ata" sllavėt dhe ka njė antipati tė jashtzakknshme pėr sllavėt pėr shkak tė asimilimit, ėshtė pėr t'u ēudit
__________________
Iu qit Zoti fare!

fellit liked this post
Gjin Tonikaj no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2014, 11:14 AM   #12
Maledict
Doom™
 
Maledict's Avatar
 
Join Date: Jul 2014
Location: South of Hell
Posts: 2,016
Likes (Received): 672

Quote:
Originally Posted by malesor89 View Post
I kemi hup Plaven e Gucine. Ulqinin nese mundem te mbajm se sa per plav e guci u kry puna.
Qysh "u kry" puna? Shkijet e kane hup Kosoven para 15 viteve por ende kudo qe shkojne e kane gojen plot "Kosova eshte serbi". Kush e di se cila ere ka me fry viteve ne vijim, ndoshta edhe "boshnjaket" e kesaj pjese me ne fund to vetedijesohen dhe do e kuptojne se te gjithe jane Shqiptare, parakusht per kete eshte forcimi i metejme i shtetit te Kosoves dhe Shqiperise.

It ain't over until the fat lady sings.
__________________
True Evil Never Dies!

Gjin Tonikaj, endrity liked this post
Maledict no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2014, 12:02 PM   #13
Gjin Tonikaj
Reismarschall
 
Gjin Tonikaj's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Großherzogtum Baden
Posts: 4,022
Likes (Received): 3385


Nė dokumtarin e Marin Memės pėr Sanxhakun e Novi Pazarit ėshtė njė djalė qė flet nė intervistė, quhet Tarek. Edhe ai e ka qujt vetėn boshnjak ma pėrpara, tani edhe ai duke ndejt me neve shqiptarėve e qun veten Shqiptarė edhe pse as ai nuk dinė shqip. Nė forume gjermanofolėse ai u kundėrvihet tani boshnjakėve e serbėve qė thonė se sanxhaklitė janė boshnjak ose serb tė islamizuar. Nė fund tė videos duke rrah gjoks thotė "shqipėria nė zemėr". Kishte qėlluar rastėsisht me pushime nė Novi Pazar.

Me tė drejtė thue qė forcimi i shtetit do tė ndikoj nė vetėdijen e tyne kombėtare shqiptare, tė pakten tek ata qė dinė pak a shumė se kanė prejardhje shqiptare ose te ata qė e ndjejnė veten ende shqiptar po qė nuk guxojn ta thonė haptas, siē ke plot nė dokumentarin e Marin Memės qė deklarojn se pėr shkak tė represionit serb ata thonė se janė boshnjak.

Nė njė protestė para disa javėsh qė dėshironin ta mbanin ēetnikėt serb kishte njė kubdėrprotestė tė sanxhaklive ku kishte edhe shqiptarė nga Kosova qė kishin marrė pjesė. Si pasojė protesta e ēetnikėve u anulua pėr shkak tė rrezikut pėr sigurinė e ēetnikėve serb. Kėshtu mė tregoi ai. Ky ėshtė njė zhvillim pozitiv pėr vetėdijen kombėtare shqiptare tė sanxhaklive, edhe pse nuk dukje ėshtė shumė e pakėt.
__________________
Iu qit Zoti fare!

endrity liked this post
Gjin Tonikaj no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2014, 12:05 PM   #14
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 1,898
Likes (Received): 2011

I kane rregullu punet shqiptaret ne Kosove e Shqiperi per mrekulli, e vetem Plava dhe Gucia ju kane mbet.
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2014, 01:33 PM   #15
endrity
Registered User
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,472
Likes (Received): 350

Quote:
Originally Posted by Maledict View Post
Qysh "u kry" puna? Shkijet e kane hup Kosoven para 15 viteve por ende kudo qe shkojne e kane gojen plot "Kosova eshte serbi". Kush e di se cila ere ka me fry viteve ne vijim, ndoshta edhe "boshnjaket" e kesaj pjese me ne fund to vetedijesohen dhe do e kuptojne se te gjithe jane Shqiptare, parakusht per kete eshte forcimi i metejme i shtetit te Kosoves dhe Shqiperise.

It ain't over until the fat lady sings.
Per mua periudha e luftrave me shume gjasa ka mbaruar, te pakten ne te ardhmen e shpejte se mbas 100 vitesh nuk e di njeri ca ka per te ndodhur. Po sot keto beteja fitohen me menyra te tjera me te buta, ekonomike e sociale.

Shqiptaret deri para 20 vitesh nuk dilnin dot nga kufinjte e tyre, e Kosova kishte hall mbijetesen. Tani po dalim, po udhetojme, po hapim biznese, po shihet televizioni shqiptar e po lexohen gazetat shqiptare. Ne Tetove sa here qe shkoj shoh se aty shihet vetem Digitalb, asnje media maqedonase. Mjeti me i mire per te rizgjuar identitetin e ketyre zonave apo dhe te Camerise eshte pikerisht te rishtojme kontaktet. Kultura dhe njerezit qe flasin shqip jane ende aty. Edhe ne Mal te Zi ata njerezit qe jetojne matane kufinjve, kur fillon u flet, te thone me ze te ulet "shqiptare jemi".
endrity no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2014, 01:19 AM   #16
dreamlinerAL
Registered User
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 29
Likes (Received): 9

Me gjithe deshiren time te madhe dhe historise qe kam mesuar ne shkolle (e gabuar)Si Plava dhe Gucia Jane pjese e Sanxhakut dhe popullsi shqiptare kan pasur shume pak. Shqiptarer shquheshin nga ottomanet per bajraket e tyre e keta te sotmit qe quhet boshnjake Jane at a ottomanet e dikurshem. Ne skemi lidhje. C'na mori Mali I Zi tamam tamam ishte Ulqini e permeth edhe kjo faje gabimeve tona duke qene pro turq e luftuam krah tyre per te mbrojtur Plaven e Gucine e kur Malazezet se Moren dot ju drejtun Ulqinit dhe fale flores perendimore eshte sot aty ku eshte.
Gabimet qe kemi bere ne shqiptaret si Ka bere asnje prej fqinjve tane
dreamlinerAL no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 11:25 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2015 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2015 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu