daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Fotografi > Shqipėria

Shqipėria Pictures from Albania
» Shqipėria RetroReply

 
Thread Tools Rating: Thread Rating: 9 votes, 4.56 average.
Old August 8th, 2005, 08:56 PM   #41
e_tirona
ALBANIA IS LIFE
 
e_tirona's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Tirana, ALBANIA
Posts: 225
Likes (Received): 0e_tirona no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
 
Old August 13th, 2005, 09:04 PM   #42
e_tirona
ALBANIA IS LIFE
 
e_tirona's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Tirana, ALBANIA
Posts: 225
Likes (Received): 0
e_tirona no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2005, 07:52 PM   #43
e_tirona
ALBANIA IS LIFE
 
e_tirona's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Tirana, ALBANIA
Posts: 225
Likes (Received): 0

e_tirona no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2005, 07:56 PM   #44
e_tirona
ALBANIA IS LIFE
 
e_tirona's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Tirana, ALBANIA
Posts: 225
Likes (Received): 0

e_tirona no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2005, 08:22 PM   #45
e_tirona
ALBANIA IS LIFE
 
e_tirona's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Tirana, ALBANIA
Posts: 225
Likes (Received): 0e_tirona no está en línea   Reply With Quote
Old August 21st, 2005, 06:10 AM   #46
e_tirona
ALBANIA IS LIFE
 
e_tirona's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Tirana, ALBANIA
Posts: 225
Likes (Received): 0

There are some Nude Beaches in Durres....very nice ones


Askush prej jush nuk duhet tė mendojė se i ka eksploruar tė gjitha misteret nė plazhet e Durrėsit. Pushues, tashmė ka ardhur koha tė thyeni mendimin zhargon, se plazhi i Durrėsit ėshtė vetėm distanca nga Ura e Dajlanit deri nė Shkėmbin e Kavajės. Keni tė drejtė tė ankoheni prej mbipopullimit tė kėsaj zone prej pushuesve vendės dhe atyre tė huaj, kryesisht nga trevat shqiptare nga Kosova e Maqedonia. Ndėrsa ne ju tregojmė se pikėrisht disa kilometra larg nga kryeqyteti, nė udhėn qė keni pėrshkruar me qindra herė, ka edhe vende tė fshehta, tė qeta, pa zhurmė dhe mjaft tė kėndshme, pėr tė cilat jeni pak ose aspak nė dijeni.

Toples
Pa mė tė voglin hezitim, mund tė thuhet se Durrėsi ėshtė plazhi i parė toples nė Shqipėri. Pikėrisht kėtu, ndodhen disa plazhe tė fshehura mes shkėmbinjve, tė cilėt formojnė gjire tė vogla ranore tė frekuentuara nga ēifte tė rinjsh. Kėto plazhe ndodhen ndėrmjet Kallmit dhe Porto Romanos. Pėr mungesė tė infrastrukturės rrugore, kėto gjire deti tė mrekullueshme, qė tė kujtojnė Dhėrmiun apo plazhet e Malit tė Zi, frekuentohen kryesisht nga ēifte tė rinjsh, tė cilėt duan qė tė fshehin intimitetin e tyre nga pushuesit e shumtė, qė vazhdojnė tė frekuentojnė plazhin e vjetėr. Nė kėto gjire deti tė fshehta, vajzat ekspozohen pa rroba banje pėrballė rrezeve tė diellit.

Udha
Nė fillim tė viteve '90-tė nė kėto plazhe u shfaqėn pėr herė tė parė vajzat me gjokse jashtė, gjė qė pati jehonė nė opinionin durrsak. Ato qė e thyen akullin tė parat ishin tiranaset, tė cilat ishin tė shoqėruara nga tė dashurit e tyre. Mė pas, ky model u ndoq edhe nga vajzat e Durrėsit dhe ato tė qyteteve tė tjera. Kėto gjire deti ndodhen vetėm 3 deri 4 km larg qytetit tė Durrėsit. Deri nė plazhin e Currilave mund tė lėvizėsh rehat me makinė, por pėr tė arritur nė parajsėn e kėsaj zone, duhet tė pėrshkosh rreth 800 m rrugė nė kėmbė mes shkėmbinjsh, tė cilėt futen thellė nė det.

Ushqimi
Pėr tė drekuar, duhet tė marrėsh ushqime me vete ose duhet tė kthehesh nė Currila, ku tė shėrbehet njė ushqim me prodhime deti mjaft i bollshėm dhe me cilėsi tė lartė. Ēmimet nė kėto restorante nuk i kalojnė ato tė restoranteve nė qytetin e Durrėsit. Njė pjatė peshk i cilėsisė sė parė kushton 1 mijė deri nė 1 200 lekė. Ndėrsa konsumatorėt e mishit, njė pjatė mish tė kualitetit tė lartė mund ta konsumojnė pėr 600 deri 700 lekė.

Investimet
Kėsaj zone natyra i ka falur bukuri me bollėk, por kėtu mungon infrastruktura rrugore, dhe pėr pasojė ajo e shėrbimeve sociale. Rreth 10 vjet mė parė, nė kėtė pjesė tė bregdetit, njė investitor gjerman nisi tė ndėrtojė njė port pėr ankorimin e jahteve, por punimet kanė ngelur nė vend. Nėse do tė ishte realizuar ky projekt, atėherė zona sigurisht qė do tė kishte njė tjetėr panoramė. Po ashtu, edhe hyrja e investitorėve tė tjerė do ta kishte ndryshuar akoma edhe mė shumė Durrėsin.

Tė privilegjuarit
Shtėpitė e ushtarakėve dhe blloku qeveritar pa dyshim qė vazhdojnė tė mbeten oaze joshėse nė plazhin e zhurmshėm. Nė plazhin publik shtėpitė e pushuesve tė Ministrisė sė Rendit, Ministrisė sė Mbrojtjes si dhe Rezidenca Qeveritare, ende vazhdojnė tė jenė privilegj i njė pakice njerėzish, tė cilėt u pėrkasin kėtyre dikastereve. Godinat janė ndėrtuar nė zona tė cilat mbetėm tė paprekura gjatė trazirave tė vitit 1997-1998. Kėtu ofrohet njė qetėsi dhe komoditet qė ėshtė shumė lart krahasuar me plazhet e zhurmshme, tė cilat janė etiketuar si "plazh publik".
e_tirona no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2005, 06:33 PM   #47
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Tiranė / DUBAI / Vienna
Posts: 30,410
Likes (Received): 2722

DURRES 2005 by AltinD

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2005, 06:34 PM   #48
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Tiranė / DUBAI / Vienna
Posts: 30,410
Likes (Received): 2722

Vollga:

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2005, 06:36 PM   #49
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Tiranė / DUBAI / Vienna
Posts: 30,410
Likes (Received): 2722

Church on a hill:

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2005, 06:38 PM   #50
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Tiranė / DUBAI / Vienna
Posts: 30,410
Likes (Received): 2722

Vila e Zogut (King Zog's Villa on the top of the Hill):AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2005, 06:38 PM   #51
Sarajka
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 2,115
Likes (Received): 1

^ Albania makes the most beautiful residential towers...truly. Far ahead of anything else in East Europe.
Sarajka no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2005, 06:40 PM   #52
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Tiranė / DUBAI / Vienna
Posts: 30,410
Likes (Received): 2722

My Uncle's Sea view from his roof top tarrace:

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2005, 06:41 PM   #53
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Tiranė / DUBAI / Vienna
Posts: 30,410
Likes (Received): 2722

My Aunt's modest Sea view from her balcony:

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2005, 06:42 PM   #54
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Tiranė / DUBAI / Vienna
Posts: 30,410
Likes (Received): 2722

Waiting the turn:

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2005, 06:44 PM   #55
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Tiranė / DUBAI / Vienna
Posts: 30,410
Likes (Received): 2722

Afternoon:

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2005, 06:44 PM   #56
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Tiranė / DUBAI / Vienna
Posts: 30,410
Likes (Received): 2722

Night has fallen ... :

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2005, 06:48 PM   #57
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Tiranė / DUBAI / Vienna
Posts: 30,410
Likes (Received): 2722

Peacefull morning:

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2005, 06:49 PM   #58
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Tiranė / DUBAI / Vienna
Posts: 30,410
Likes (Received): 2722

Sureal:
AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2005, 12:39 AM   #59
alb_warrior
BANNED
 
Join Date: Sep 2005
Location: Tirana
Posts: 16
Likes (Received): 0

beautiful just beautiful altin...i love vollga
alb_warrior no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2005, 06:24 AM   #60
alb_warrior
BANNED
 
Join Date: Sep 2005
Location: Tirana
Posts: 16
Likes (Received): 0

durresthis is where they keep the stolen cars


alb_warrior no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
albania, beach, durres, tourism

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 07:13 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like v3.2.5 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2014 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2014 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu