daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Reply

Thread Tools
Old May 5th, 2005, 08:46 AM   #1
Lares
Alternate reality

Lares's Avatar

Likes (Received): 42

[Kostrzyn nad Odrą] Stare miasto. Projekty i pomysły na odbudowę.

Zagłada miasta
Podczas II wojny światowej, do trzeciej dekady stycznia 1945 roku, mieszkańcy miasta prowadzili normalne życie, nie myśląc o konsekwencjach zbliżania się frontu. Walki o Kostrzyn trwały wiele tygodni. Bezpośrednio po wyzwoleniu miasta utworzono tutaj komendanturę wojenną, podlegającą dowództwu 1 Frontu Białoruskiego. Miasto stało się ważnym punktem zaplecza frontu. Jednolity przyczółek kostrzyński na lewym brzegu Odry był jednym z miejsc, z których w dniu 16 kwietnia 1945 roku ruszyło ostatnie natarcie sił radzieckich. Celem operacji było przełamanie nieprzyjacielskiej linii obronnej i otoczenie, a następnie zdobycie szturmem Berlina. W wyniku długotrwałych i zaciekłych walk o miasto i twierdzę Kostrzyn uległ niemal całkowitemu zniszczeniu, którego stopień oszacowano później na 95%
Poprzez ustalenia poczdamskie Odra, stając się rzeką graniczną między dwoma państwami, rozdzieliła także miasto. Dawne Przedmieście Długie i Kietz zostały poza jego granicami, na terenie radzieckiej strefy okupacyjnej. Postanowienia poczdamskie nie ominęły również ludności. Konsekwencją zmiany granic Polski stały sie przemieszczenia ludności polskiej ze wschodu na zachód, a niemieckiej za Odrę. Z czynnych przed 1939 rokiem 32 zakładów produkcyjnych ani jeden nie zachował się w stanie zdatnym do uruchomienia

Na początek kilka archiwalnych fotek

RATUSZ

ZAMEK

Po wojnie większość wypalonych murów starówki rozebrano, pozostawiono jednak ruiny zamku ...

... i kościoła ...

... ale to byłoby zbyt piękne, w 1969 ruiny zamku i kościoła zostały wysadzone i rozebrane.

pozostało tyle :

Dopiero w połowie lat 90 zapoczątkowano prace porządkowe na terenie twierdzy czego efektem puki co są oczyszczone z ziemi i gruzu ulice:

i jeszcze kilka fotek fortyfikacji

Widok z góry na twierdze[Numerki na tej fotce nie oznaczaja tego co na poniższym planie!]

PLAN TWIERDZY
1 - Bastion Król
2 - Bastion Królowa
3 - Bastion Książę
4 - Bastion Księżna
5 - Bastion Filip
6 - Bastion Brandenburgia
7 - Rawelin Albrecht
8 - Rawelin Christian Ludwig
9 - Rawelin Wilhelm August
10 - ulica Berlińska
11 - Zaułek Piekarski
12 - ul. Szkolna
13 - ul. Komendantów
14 - Krótka Grobla
15 - Zaułek Różany
16 - Zaułek Kaznodziejów
17 - Zaułek Aptekarski
18 - Zaułek Kościelny
19 - Zaułek Tkacki
20 - Zaułek Cyrulików
21 - ul. Jatka
22 - Zaułek Gwoździarski
23 - Zaułek Kominiarski
24 - Suchy Plac
25 - Rynek
26 - Plac Ćwiczeń
27 - Brama Berlińska
28 - Brama Sarbinowska
29 - Brama Chyżańska
30 - Zamek
31 - Plac Zamkowy
32 - Kościół Farny
33 - Ratusz
34 - Komendantura
35 - Gimnazjum
36 - Most Odrzański
Lares no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 5th, 2005, 09:13 AM   #2
oki
Registered User

Likes (Received): 2

to było swego czasu spore i znaczące miasto. nawet tramwaje jeździły jeszcze przed wojną.
wielka szkoda
oki no está en línea   Reply With Quote
Old May 5th, 2005, 10:55 AM   #3
Lares
Alternate reality

Lares's Avatar

W roku 1939 miasto liczyło ok. 24 tys. mieszkańców. Dziś (2004) 17,7 tys.
... i fakt tramwaje jeździły
Old May 5th, 2005, 11:36 AM   #4
blue_warsaw
Registered User

blue_warsaw's Avatar

Likes (Received): 0

kurna!
blue_warsaw no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2005, 10:01 PM   #5
yasioo7
senior assistant designer

yasioo7's Avatar

Likes (Received): 1

To naprawde piekne miasto zostalo strasznie zniszczone przez ostatnie 60 lat. Dla mnie prawdziwa perla jest dwupoziomowy dworzec kolejowy z pieknym poniemieckim budynkiem z cegly i ozdobnymi zadaszeniami na peronach. W ogole jak jestem na poniemieckich terenach to jakas inna atmosfera jest. W malych wsiach i miasteczkach czuc w powietrzu klimat budynkow, terenow, ludzi, ktorzy dawno opuscili to miejsce.
Forum: http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=23704
yasioo7 no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2005, 11:02 PM   #6
Raine
...

Raine's Avatar

Likes (Received): 243

a jak by to w całości odbudować? ;]
Raine no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2005, 12:29 PM   #7
Lares
Alternate reality

Lares's Avatar

^ plany oczywiście są, ale w naszym kraju na planach z reguły się kończy lub wykonuje sie plan minimalistyczny. Wiadomo że chodzi o kase, bo skala przedsiewziecia jest ogromna. Trzeba by odbudować od podstaw małe miasteczko.

Inna sprawa że twierdza mogłaby przyciagać turystów, ale to wszystko wymaga jakieś otoczki - uporządkowanie terenu, remont sypiacych sie murów, moze jakieś muzeum, prezentacja planów makiet żeby zachęcić inwestorów. Na skraju twierdzy od strony drogi zbudowano nawet (a raczej nie ukonczono, budowa od kilku lat stoi) 3 domy! niby nawiazujące do przedwojennej zabudowy. No ale nic dziwnego że nikt tam nie chce mieszkać w takiej "zdziczałej" okolicy . Można by rynek wyłozyć kostką brukowa, ustawic jakies ogródki żeby to miejsce nabrało życia. Od strony lądu mozna by twierdze ogrodzic, bo w mniejszym czy wiekszym stopniu ulega ona dewastacji. Pomysłów mozna by chyba wymienic sporo i to takich które nie wymagaja ogromnych nakładów.

A tak w związku z tematem czy są jeszcze w Polsce inne miasta-twierdze, takie w których zachowały sie podobne fortyfikacje bastionowe? hmmm mi na myśl przychodzi ... Zamość
Old May 15th, 2005, 11:38 PM   #8
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Likes (Received): 374

Paczków

Argentyna Urugwaj 2006, Japonia 2011 English, Hong Kong - Singapur - Kambodża - Wietnam 2012, Korea - Japonia 2012 + Tajwan 2013
kaspric no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2005, 02:29 AM   #9
intervention
planning inaction

Likes (Received): 90

Jak maja robic tak jak w Elblagu czy w Szczecinie, to niech juz lepiej zostawic jak jest...
intervention no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2005, 12:53 PM   #10
AGC
golicki.com

AGC's Avatar

Likes (Received): 1

Wielka strata z powodu Kostrzyna. Troche sie tym interesowalem i faktycznie miastu sporo brakuje do przedwojennej pozycji, nie mowiac nawet o kwestiach tramwaju czy zabytkowych budynkow. Nie mniej calkiem niezle ono teraz funkcjonuje. Glowna zaleta Kostrzyna jest wazny wezel kolejowy (stacja jest dwupoziomowa, polnoc poludnie - pociagi krajowe, wschod zachod pociagi krajowe i miedzynarodowe do Niemiec).
Kolejowe przejscie graniczne w Kostrzynie jest najruchliwszym przejsciem kolejowym w kraju (najwiecej rozkladowych przejazdow przez granice pociagow pasazerskich, chyba ok. 15 dziennie). Kostrzyn to takze najblizej Berlina polozone polskie miasto. Jest stad chyba ok. 60 km do stolicy Niemiec.
Wielu Polakow jadacych z centrum Polski do Niemiec, dojezdza do Kostrzyna pociagami pospiesznymi (np. z Wawy), po czym przesiada sie na pociag Kostrzyn-Berlin, w ktorym jada za 4 euro (bilety zbiorcze, wohenende lub brandenburg) do Berlina. Jest to chyba najtanszy sposob dojechania do Berlina z Polski (pociagi typu BWE maja niezle wywindowane ceny). Z przejazdow na wohenende zyje w Kostrzynie kilkadziesiat osob. Probowalem kiedys troche w ten sposob pozarabiac (bo kasa jest spora, a praca niewielka), ale wierzcie mi: biznes jest obstawiony i musialem sie wycofac z interesu po malej przepychance z polska "mafia" na dworcu w Berlinie

.:: WARSAW DEVELOPMENT FORUM :: Donate 1% of your tax to KRS: 0000273573 ::.
.:: GOLICKI.COM :: photos | opinions | personal information ::.
.:: PHOTOGRAPHY :: Balkans | Benelux | Czech Republic |France | Germany | Italy | Lithuania | Morocco | Poland ::.
AGC no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2005, 10:21 PM   #11
Macieks
Freie Stadt Danzig

Macieks's Avatar

Likes (Received): 75

Quote:
Originally Posted by Raine
a jak by to w całości odbudować? ;]
Wiesz, pewnie i to dało by się odbudować ale na to potrzeba czasu a przede wszystkim duuuużych pieniędzy.Czy w Polsce jest Instytucja która zajmuje się odbudową zabytków jak i innych tym podobnych ??.

Pozdrawiam.
Old May 21st, 2005, 12:33 PM   #12
WroFanatyk
investmap.pl

WroFanatyk's Avatar

Likes (Received): 24

Jak to wyglada dzisiaj? Sa jakies zdjecia? Te 17tys. ludzi nie mieszka chyba w ruinach...
WroFanatyk no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2005, 01:44 AM   #13
BartStep
www.murale.mnc.pl

BartStep's Avatar

Tu nawet widać ślad po torze tramwajowym.

Byłem tam w wakacje, do dziś nie mogę wyjść z szoku po tym, co zobaczyłem.
BartStep no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2006, 08:48 PM   #14
AtariForever
Registered User

Kostrzyn nazywany jest jest polską Hiroszimą.

Z 24 tys, miasta po wojnie pozostałao 9 nienaruszonych budynków i około 50 nadających się do odbudowy. Pozostał m.in. dworzec kolejowy - jedyny obiekt strategiczny w mieście, który był celem licznych bombardowań.
Kostrzyn jest obecnie miastem, w których hula wiatr.
AtariForever no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2006, 11:02 PM   #15
SebastianNS
---

SebastianNS's Avatar

Likes (Received): 39

Quote:
Originally Posted by intervention
Jak maja robic tak jak w Elblagu czy w Szczecinie, to niech juz lepiej zostawic jak jest...
Jakiś czas temu czytałem że postawili kilka kamieniczek, w takim właśnie stylu. Znalazłem zdjęcie nawet i jak widać kamieniczki niszczeją...
SebastianNS no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2006, 10:32 PM   #16
dzialo
Registered User

dzialo's Avatar

Quote:
Originally Posted by intervention View Post
...i poczekac na lepsze czasy
dzialo no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2007, 10:57 AM   #17
kArAmBa...
Registered User

kArAmBa...'s Avatar

Witam, mój dziadek mieszka w Kostrzynie, więc często tam jeżdże. Kilkakrotnie zwiedzałem ruiny i gdy zobaczyłem zdjęcia przedwojennego miasta to zaniemówiłem. Nie miałem pojęcia że w jednym roku takie duże piękne i ważne miasto może istnieć, a w następnym nie ma go w prawie 100%... Gdy chodzi się po uliczkach i widzi się jedynie piwnice kamienic lub same schody do nieistniejących już budynków, to robi to niesamowite wrażenie. Jestem wielkim zwolennikiem odbudowy starego miasta, zachowała się część murów obronnych i już one same są niemałą gradką dla miłośników takich rzeczy. Rozbawił mnie natomiast (do łez) pomnik żołnierzy radzieckich, że niby tacy bohaterowie, co więcej pomnik ten stoi przy moście granicznym, a więc każdy kto przyjeżdża tamtędy do polski widzi go... żałosne. Albo jakiś nowy hotel usytuowany niedaleko dawnej starówki, na parkingu taka "bardzo ładna" kostka brukowa, każdy się zorientuje że niemiecka, tym bardziej że w staro-kostrzyńskich ulicach brakuje wyżej wymienionego. Jakiś dziad wynajmię kilku gnojków którzy wyciągną zabytkową kostkę i tak na naszych oczach zabytki znikają grr...
Old September 23rd, 2007, 02:25 PM   #18
Torney
Szczeciner

Torney's Avatar

Polskie Pompeje, polska Hiroshima...

Litości.
Old September 24th, 2007, 01:27 PM   #19
kArAmBa...
Registered User

kArAmBa...'s Avatar

Żebyś wiedział Torney...
Old December 13th, 2007, 12:03 PM   #20
pa*pi
Registered User

Widzialem projekt odbudowy starowki, ale jak na razie nic sie nie dzieje, donrym przyklad jest Elblag i Glogow. Czy wiadomy czy kostrzynska starowka zostanie odbudowana i w jakim ksztalcie?
pa*pi no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
fortress, kostrzyn, lubuskie, twierdza

Thread Tools

Posting Rules