SkyscraperCity Forum banner

[Warszawa] Przedwojenne projekty wieżowców

56K views 58 replies 27 participants last post by  Triglav 
#1 · (Edited)
Podczas czwartkowej debaty wieżowcowej kolega Kaczor zwrócił mi uwagę na ostatni numer pisma "Fluid" - okazało się że jest w nim kilka stron na temat wieżowców, między innymi na temat projektów niezrealizowanych.

Oto i te projekty - niestety nie mam skanera, więc musiałem je sfotografować ;)
(tekst: Jarosław Trybuś )

Bank Gospodarstwa Krajowego - rozbudowa
Al. Jerozolimskie róg Brackiej, ok. 70 m, 1935, proj. Rudolf Świerczyński


Ekscytująca, odważna 18-kondygnacyjna wieża na planie koła nie zdążyła powstać do 1939. Gdyby powstała, byłaby podobna do poznańskiego Okrąglaka (Marek Leykam, 1949-55), ale - rzecz jasna - odpowiednio wyższa, jak na stolicę przystało





Ministerstwo Komunikacji - rozbudowa
ul. T. Chałubińskiego róg Wspólnej, ok. 80m, 1937, proj. Rudolf Świerczyński


Szczyt strzelistego wieżowca zdobić miała ekstrawagancka kompozycja, przedstawiająca mapę Polski ujętą w elipsy - zarys kuli ziemskiej. Rozbudowę zrealizowano dopiero po wojnie w znacznie skromniejszej formie





Wieżowiec Polskiego Radia, Pl. Unii Lubelskiej, 70 m, 1938, proj. Bohdan Pniewski

W konkursie wygrała bardzo odważna, niemal awangardowa, płaska decha, z niskim pawilonem mieszczacym radiowe studia w miejscu dzisiejszego Supersamu. Gdyby nie wojna, mielibyśmy prekursora nowojorskiego gmachu ONZ.



Światynia Opatrzności Bożej, Pole Mokotowskie, ok. 110 m, 1938, Bohdan Pniewski

Św. Opatrzności Bozej stanąć miałą w nowej reprezentacyjnej dzeilnicy miasta. W przyjętej koncepcji Pniewskiego jej wieża przypomina raczej nowojorski wieżowiec niz tradycyjna dzwonnicę



I to tyle.

W tekście jest jeszcze informacja ze Gmach Telekomunikacji przy Nowogrodzkiej początkowo projektowano jako 76 metrową wieżę, niestety ostatecznie skończyło się na 42 metrach... (obrazków brak ;))

Może ktoś ma jakieś inne materiały na ten temat?
 
See less See more
6
#5 ·
jak widać Warszawa nawet bez Pałacu Kultury i Nauki miałaby wieżowce w centrum:). Nieżle wygląda BGK. Projekt światyni Opatrzności Bożej, który miał stanąć w reprezentacyjnej dzielnicy im. Piłsudskiego na Polach Mokotwoskich prezentowany był nie raz. Nie sądziłem jednak że miała mieć ona aż taką wysokość...
 
#10 ·
Wszystkie te projekty byłyby NA PEWNO zrealizowane gdyby nie wojna. To wszystko były gmachy publiczne a na reprezentacyjne inwestycje publiczne przed wojną pieniędzy ani woli nie brakowało i dzięki temu mamy w mieście teraz wiele ładnych modernistycznych budynków. A co do widzenia lub nie świątyni na polach Mokotowskich to to jest nie bardzo do wyobrażenia sobie w tej chwili, trzeba pamiętać że trasa "łazienkowska" miała iść zupełnie inaczej niż w tej chwili, miało być kilka dodatkowych szerokich alej a wszędzie wkoło nowoczesna monumentalna zabudowa. W takim otoczeniu świątynia Pniewskiego wyglądałaby przezajebiście.
 
#12 ·
markus1234 said:
wtedy byli ludzie z wizjami na stanowiskach ,a nie jak teraz wypasione komuchy wychowane i ksztalcone w duchu przecietnosci...
nie widzę różnicy w podejściu do inwestycji publicznych ze strony tak lewicy czy prawicy.... :)
Kiedyś był pomysł aby NBP wybudował nową siedzibę (wieżowiec) ale od dawna zostało to zablokowane. Dziś wybudowanie wieżowca za publiczne pieniądzę zostałoby uznane za martnotrastwo publicznych pieniędzy
 
#15 ·
Do tego pamiętajmy, że w latach trzydziestych w Polsce nie było demokracji (ustrój był autorytarny) i w takich warunkach łatwiej było szastać publicznymi pięniędzmi na siedziby. Wyobraźcie sobie że dziś jakieś ministerstwo stwierdziłoby że potzrebuje 300 mln na siedzibę swojej nowej siedziby.
 
#16 ·
Leshchoo said:
Monumentalny, ale nie zachwyca.
Totez zrealizowany, choc niestety nie do konca, zostal projekt Swierczynskiego pokazany przez SoboleuSa. Na marginesie, znakomite projekty z konkursu na siedzibe Polskiego Radia mozna znalezc w niedawno wydanej ksiazce Jerzego S. Majewskiego "Warszawa nieodbudowana. Lata trzydzieste".

A teraz cos ode mnie:


(mam nadzieje, ze dziala - dopiero eksperymentuje z ImageShackiem :); jak nie, to do obejrzenia tu: http://community.webshots.com/photo/404214326/404231448GFcusg)

Makieta z wystawy "Warszawa wczoraj, dzis i jutro" z 1938, na ktorej przedstawiono projekt wiezowca majacego stanac obok Muzeum Narodowego, na miejscu pozniejszego Domu Partii.
 
#17 ·
I jeszcze kilka projektow konkursowych na siedzibe Polskiego Radia. Skany pochodza z ksiazki J. Majewskiego "Warszawa nieodbudowana-Lata trzydzieste"


projekt Kazimierza Marczewskiego i Zbigniewa Skibniewskiego


projekt Rudolfa Swierczynskiego


projekt Bohdana Pniewskiego


projekt Bohdana Lacherta i Jozefa Szanajcy

I jeszcze makieta Aleji Marszalka Jozefa Pilsudskiego. Na koncu po lewej
Swiatynia Opatrznosci. Na pierwszym planie plac gdzie mial stanac pomnik Marszalka (obecnie w tym miejscu znajduje sie Plac na Rozdrozu)

 
#23 ·
Niestety, ale przynajmniej szęściowo muszę się zgodzić z krytyką tych projektów. Po pierwsze to są wszystko budynki rządowe, a nie prywatni inwestorzy. Po drugie ich monumentalizm kojarzy mi się dość nieprzyjemnie z Rzymem Musolinego, albo Berlinem Hitlera. Nie zapominajmy, że po '35 roku Polska dryfowała w dość nieciekawym kierunku. :sleepy:
 
#24 ·
Mnie też fascynują te projekty a zwłaszcza Al Piłsudzkiego. Jeśli chodzi o zarzut że ta architektura jest zbyt monumentalna i nawiazuje do totalitaryzmu to wydaje mi się że przy tym co zafundował nam później stalinizm jest ona zupełnie "niewinna".
 
#26 ·
smolak said:
Mnie też fascynują te projekty a zwłaszcza Al Piłsudzkiego. Jeśli chodzi o zarzut że ta architektura jest zbyt monumentalna i nawiazuje do totalitaryzmu to wydaje mi się że przy tym co zafundował nam później stalinizm jest ona zupełnie "niewinna".
Zapowiedź tego co w architekturze nastąpiło później?:)
Zgadzam się z Petrem (co do architektury, reżuim w Polsce w latach trzydziestych skręcał w niedobrą stronę, ale daleko mu było do ZSRR, III Rzeszy, czy Italii Musoliniego)
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top