daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > ZabytkiGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old August 13th, 2005, 01:10 AM   #1
marco.406
Registered User
 
Join Date: Sep 2004
Location: LGOM
Posts: 1,015
Likes (Received): 1045

[Miechów] Bazylika Grobu Bożego

Chciałem przedstawić chyba mało znaną Bazylikę Grobu Bożego w Miechowie. Historia jej wiąże się z zakonem Bożogrobców. Z ciekawostek to Bożogrobcy rozpowszechnili zwyczaj urządzania w kościołach w Wielki Piątek grobu Chrystusa. A Kaplica Grobu Bożego miechowskiego kościoła jest wierną kopią kaplicy z Jerozolimy

Bardzo dobry opis na temat Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie znajdziecie tu: http://miechow.info/?pId=2 a na temat Historii Zakonu Bożogrobców tu: http://miechow.info/?pId=3
Zrobiłem ostatnio trochę zdjęć i chciałem się nimi podzielić.

makieta Bazyliki
Główne wejście do Bazyliki, nietypowo bo z boku.
portal na wejściem, widoczny Gryf i podwójny krzyż Bożogrobców.


Nawa główna i ołtarz


Chór i organy


Ambona
Nawy boczne
Boczne ołtarze
wejście na krużganki


Kaplica Grobu Bożego


Krużganki
Część klasztornaLast edited by marco.406; February 19th, 2009 at 11:43 PM.
marco.406 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 21st, 2005, 03:06 AM   #2
SebastianNS
---
 
SebastianNS's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Nowy Sącz
Posts: 2,879
Likes (Received): 175

Nigdy nie lubiłem tego kościoła ze względu na to zwieńczenie wieży (choć sama wieża jest w porządku). Wg mnie lepiej się prezentuje wieża z hełmami. takimi jak np. u mnie w NSRównież nie przepadam za barokiem, zwłaszcza we wnętrzach kościołów. Preferuję "surowy" gotyk". Natomiast kryżganki ze swoimi gotyckimi sklepieniami mi się podobaja

Last edited by SebastianNS; August 21st, 2005 at 03:12 AM.
SebastianNS no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2008, 03:05 PM   #3
jurkovia
Registered User
 
jurkovia's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Kraków ( CRACOW )
Posts: 303
Likes (Received): 0

Bardzo piękna bazylika, chyba będe musiał się wybrać w któryś weekned i odwidzić tą piękną swiątynie.
jurkovia no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2008, 08:51 PM   #4
stefansk
Registered User
 
stefansk's Avatar
 
Join Date: Feb 2003
Location: Warszawa-Durban-Minneapolis
Posts: 655
Likes (Received): 2

Piekny kosciol - zwieczenie wiezy tez bardzo ladne - a przynajmniej orginalne. A wnetrza... Roccoco do kwadratu....
__________________
"Can you imagine if you were the first person to discover pineapples?"
stefansk no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2008, 10:18 PM   #5
Jortex
Registered User
 
Jortex's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Location: Ciechanów
Posts: 278
Likes (Received): 58

Wnętrze tego kościoła jest wprost genialne!
__________________
Architektura-Ciechanowa.PL - stare zdjęcia miasta, filmy, mapy, plany, dawna prasa, wiele ciekawych artykułów naukowych oraz książek.
Jortex no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2008, 10:35 PM   #6
jankoe
BANNED
 
jankoe's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 692
Likes (Received): 2

Już brama wejściowa kościoła w Miechowie wraz z portalem nasuwa mi piękny późny barok Francesca Placidiego - tego, który w Krakowie skonstruował piękny kościół bodajże Bonifratrów. Przydałby się remont gotyckiej wieży. A zwieńczenie wieży - rzeczywiście nietypowe.

W Przeworsku jest gotycka bazylika Bożogrobców z Miechowa - również z nietypowym zwieńczeniem.
W sumie ciekawy zakon - ci Bożogrobcy.
jankoe no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2008, 12:27 AM   #7
marco.406
Registered User
 
Join Date: Sep 2004
Location: LGOM
Posts: 1,015
Likes (Received): 1045

W kwestii zwieńczenia wieży to ... aktualnie jest już inaczej. W październiku 2006 r. na kuli została ustawiona 5.5 metrowa figura Chrystusa.

http://miechow.info/gazeta?id=1652
Quote:
Bolesław Prus nie miał racji. To co krytykował w warszawskiej prasie i uważał za niemożliwe, zrealizowano w październiku 2006 roku.
13 października po Mszy św. z okazji poświęcenia sztandaru dla ZS Nr 2 w Miechowie ksiądz biskup Kazimierz Ryczan poświęcił także 5,5 metrową figurę Chrystusa, którą kilkanaście dni później potężny dźwig z Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego z Krakowa umieścił na 46 metrowej wieży Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie.
Pomysł umieszczenia posągu Zmartwychwstałego Chrystusa na szczycie wieży zrodził się w Miechowie jeszcze przed 1875 rokiem. Zebrano wtedy fundusze w kwocie 3 tys. rubli i zamówiono posąg u rzeźbiarza Teodora Rygiera. Ten pomysł wyśmiewał Bolesław Prus pisząc ... „pobożni parafianie dla ozdobienia wieży kazali sobie odlać figurę, która po bliższym rozpoznaniu okazała się tak wielką i ciężką, że wystarczyłaby nie tylko na zrujnowanie wieży, ale nawet na pogniecenie najtwardszych czaszek, pod jakimi lęgną się miechowskie projekta.”
Okazało się, że Bolesław Prus nie miał racji, gdyż pomysł sprzed 1875 roku z bardzo dobrym skutkiem zrealizowano 28 października 2006 roku.
Historię działań, których efektem jest chyba jedyny w kraju tak wielki posąg stojący na również unikalnej kuli wieńczącej wieżę kościoła przypomniał ks. prałat Jerzy Gredka. W latach 70 XIX wieku nie udało się zrealizować projektów miechowian. W roku 2002 z racji obchodów 200 rocznicy konsekracji miechowskiej świątyni, na nowo odżyła idea wypełnienia braku na hełmie wieży przez ustawienie tam posągu Zmartwychwstałego Chrystusa.
Tę inicjatywę zaczęło popierać wiele osób świeckich i duchownych, mających głębokie przekonanie, że ta figura Chrystusa Zmartwychwstałego na wieży miechowskiej bazyliki będzie spełnieniem woli poprzednich pokoleń i równocześnie widocznym dziękczynnym wotum współczesnego pokolenia miechowian za: dwa tysiące lat chrześcijaństwa, wspaniały pontyfikat papieża Polaka Jana Pawła Wielkiego i za 200 lat istnienia Diecezji Kieleckiej.
Zwolennikiem realizacji tego zamiaru był również ksiądz biskup Kazimierz Ryczan, który w piśmie z 17. 08. 2004 roku pisał: „ Niniejszym wyrażam radość i całkowicie popieram zamiar realizacji planów poprzednich pokoleń, których pragnieniem było umieszczenie na zwieńczeniu wieży kościoła – bazyliki w Miechowie figury Chrystusa Zmartwychwstałego. Księdzu Prałatowi, Wiernym parafii w Miechowie oraz wykonawcom tego dzieła z serca błogosławię”.
Szerzej na temat historii figury Chrystusa pisze Włodzimierz Barczyński (w „Wędrówkach”) Wykonawcą figury był krakowski rzeźbiarz Jan Funek. Początkowo projekt przewidywał, że Chrystus będzie zwrócony w kierunku wschodnim ale ostatecznie ustawiono go twarzą w kierunku Rynku Głównego, w kierunku w którym mniej więcej znajduje się Jerozolima. Jest to zapewne lepsze rozwiązanie, gdyż większość turystów ogląda Bazylikę Grobu Bożego od strony Placu Kościuszki, gdzie zatrzymują się autokary turystyczne i stamtąd też jest najlepszy widok na wieżę miechowskiego kościoła. Gdyby zrealizowano pierwotny projekt to Chrystus byłby odwrócony do turystów tyłem. Projekt konstrukcji, na której umieszczono posąg Chrystusa opracował urodzony w 1926 roku krakowski konstruktor Julian Kulka.
Szerzej na temat szczegółów konstrukcji i jej opracowywania napiszemy w jednym z kolejnych numerów Gazety Miechowskiej.
Mnie osobiście bardziej podobała się sama kula ale to pewnie kwestia, że do takiego widoku byłem przez 30 lat przyzwyczajony.
Last edited by marco.406; September 7th, 2008 at 12:45 AM.
marco.406 no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2008, 12:39 AM   #8
marco.406
Registered User
 
Join Date: Sep 2004
Location: LGOM
Posts: 1,015
Likes (Received): 1045

To przy okazji jeszcze kilka rysunków ze strony: http://1163.miech.pl/wb_architekt.html#kosc

marco.406 no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2008, 06:31 PM   #9
Da3won
BANNED
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 173
Likes (Received): 0WOW Robi wrazenie , pieknie odnowiony kosciol zaluje ze tak daleko mieszkam !
Da3won no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2009, 03:29 PM   #10
marco.406
Registered User
 
Join Date: Sep 2004
Location: LGOM
Posts: 1,015
Likes (Received): 1045

http://www.dziennik.krakow.pl/Artyku...d80f02c.0.html

Quote:
Najstarsza replika Grobu?

HISTORIA. Zgodność z opisem z poprzednich epok jest wręcz zadziwiająca - twierdzi Jan Włudarczyk.
W świetle najnowszych badań wiele wskazuje na to, że kopia Grobu Chrystusa w bazylice miechowskiej jest najstarszą w świecie repliką Grobu Bożego w Jerozolimie. Zdaniem Jana Włudarczyka, prezesa Miechowskiego Towarzystwa 1163 Roku, zgodność z opisem z poprzednich epok, zwłaszcza jeśli chodzi o wnętrze niszy grobowej, jest wręcz zadziwiająca.
Założone w 1990 roku towarzystwo poza popularyzacją tradycji lokalnych związanych zarówno z ziemią miechowską, jak i tematyką bożogrobców, stawia sobie jeszcze bardziej ambitny cel - prowadzi działalność badawczą i wydawniczą.
Efekty prac badawczych na temat Grobu Bożego (porównanie pierwowzoru z czasów cesarza Hadriana, z XVI-wieczną kopią znajdującą się w Miechowie) przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat, były wiodącą częścią ostatniego spotkania.
- Zacząłem od badań porównawczych aediculum w Jerozolimie i naszego Grobu Bożego w Miechowie. Aby bowiem odnaleźć istotne cechy naszego zabytku, nie sposób nie przejść przez historię Grobu Bożego, który znajduje się Jerozolimie. W zasadzie można tu wyróżnić 6 okresów wyznaczonych cezurami, dramatami, począwszy od złożenia Chrystusa Ukrzyżowanego w grobie, aż do czasu, gdy grób został całkowicie zasypany przez cesarza Hadriana po powstaniu żydowskim w 135 r. - mówi prezes Włudarczyk.
Potem została wzniesiona na tym miejscu świątynia pogańska, następowały inne okresy aż do czasów cesarza Konstantyna. Grób Boży - mimo wojen i powstań, zmiany władców czy trzęsień ziemi - nie zmienił swojego pierwotnego wyglądu, jeśli opierać się na zostawionych przekazach ewangelicznych i tym, co zostawili badacze tamtego okresu.
- Kopia Grobu Pańskiego w miechowskiej świątyni została zbudowana w I połowie XVI wieku (około 1530 roku) i odrestaurowana w 1883 r. Kaplica jest prawie kwadratowa. Pod kopułą stoi ciosowy grób w formie prostokątnego budyneczku o dwóch kondygnacjach rozczłonkowanych pilastrami i kolumnami; jego górna część jest wykonana z drewna. Ołtarz z obrazem złożenia do grobu jest barokowy. Kult Grobu Chrystusa w Miechowie ma wielowiekową tradycję - twierdzi prezes Włudarczyk.
Przed kilkoma miesiącami - po 125 latach - rozpoczęła się gruntowna renowacja kaplicy Grobu Chrystusa, przy okazji której zostały odkryte bezcenne freski i malowidła. Powstały one pół wieku temu. Pochodzą więc niemal z tego samego okresu, co gotyckie malowidła odkryte naszym oczom na nowo w kaplicy św. Marii Magdaleny pod wieżą zegarową.
- Cieszę się, że w ten sposób możemy nie tylko badać i opisywać, ale też promować nasz unikalny zabytek daleko poza granicami Miechowa i kraju - mówi szef Miechowskiego Towarzystwa 1163 Roku.
Zbigniew Wojtiuk
[email protected]
Więcej na temat Bazyliki można poczytać na stronie: http://www.sanktmiechow.kielce.opoka...ura/index.html
marco.406 no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2009, 06:27 PM   #11
marco.406
Registered User
 
Join Date: Sep 2004
Location: LGOM
Posts: 1,015
Likes (Received): 1045

Kilka zdjęć kaplicy Grobu Bożego po renowacji. Teraz wygląda zdecydowanie lepiej niz poprzednio.

http://www.dziennik.krakow.pl/Artyku...cab8711.0.html

Quote:
...
Każdy, kto odwiedzi kaplicę Grobu Bożego w Miechowie, zobaczy jej pierwotny wygląd. Renesansowe malowidła, które zdobią jej wnętrze, zostały odkryte po 500 latach. Miechowianie i turyści w pełnej okazałości będą je mogli zobaczyć po raz pierwszy. By przeżyć Misterium Męki Pańskiej, nie trzeba jechać do Jerozolimy. Wystarczy dotrzeć do Miechowa - polskiej Jerozolimy. Tegoroczne obchody Wielkiego Piątku będą naprawdę wyjątkowe. Taka też będzie dekoracja najsłynniejszego w Polsce i Europie Grobu Bożego.
...

marco.406 no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2009, 07:09 PM   #12
marco.406
Registered User
 
Join Date: Sep 2004
Location: LGOM
Posts: 1,015
Likes (Received): 1045

http://www.dziennikpolski24.pl/Artyk...9850e08.0.html

Quote:
Z muzeum, ale bez basenu?

Pieniądze z UE coraz bliżej, ale nie dla wszystkich: parafia cieszy się z sukcesu, władze miasta będą się odwoływać.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku rozpocznie się jedna z największych inwestycji w Miechowie - modernizacja budynków poklasztornych. Ksiądz prałat Jerzy Gredka nie ukrywa zadowolenia. Parafia może liczyć na ponad 9 milionów złotych z Unii. Rozżalony jest natomiast burmistrz Krzysztof Świerczek. Wniosek gminy o dofinansowanie budowy basenu i SPA przepadł po ocenie merytorycznej.
O pieniądze z UE starała się zarówno Parafia Grobu Bożego, jak i gmina Miechów. Szansą na rozwój turystyki i rekreacji w mieście miał być Małopolski Regionalny Program Operacyjny. Parafia postawiła na przygotowanie obiektów dla pielgrzymów, a gmina na basen. Udało się tylko jednym.
Wniosek parafii "Rewaloryzacja zabytkowego zespołu klasztornego wraz z Domem Generała przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie" uzyskał 100 proc. punktów w ocenie merytorycznej i znalazł się na pierwszym miejscu wśród projektów przekazanych zarządowi województwa do oceny strategicznej. - Bardzo się cieszę z takiego wyniku, podobnie jak moi parafianie. To dobrze, że po raz pierwszy Miechów jest pierwszy. - mówi ks. Jerzy Gredka, proboszcz miechowskiej parafii.
Pieniądze, które spłyną do Miechowa, pozwolą na gruntowny remont Domu Generała, w którym planowane jest utworzenie Muzeum Ziemi Miechowskiej (znajdą się w nim zarówno pamiątki regionalne, jak i eksponaty ze Skarbca Bożogrobców - przyp. red.). Modernizacja obejmie także krużganki, całą część południową Pustek oraz elewację budynku. Inwestycja ruszy prawdopodobnie w tym roku. Jednak parafia musi dysponować również własnymi funduszami w wysokości 3 mln zł. - Musimy zdobyć te pieniądze, bo szkoda by było zmarnować 9 milionów złotych, które otrzymamy. Wierzę, że dzięki dobrym ludziom uda nam się zgromadzić potrzebną kwotę. Tym bardziej że na realizację tego zadania mamy dwa lata - podkreśla ks. Gredka.
Muzeum oraz centrum konferencyjno-pielgrzymkowe mają być główną atrakcją turystyczną Miechowa, która w połączeniu z bazyliką przyciągnie do miasta pielgrzymów.
Ale władze miasta chciały mieć dla nich dodatkową ofertę. Przygotowały wniosek "Miechów - Małopolska Jerozolima", który zakładał budowę krytej pływalni i SPA. Jednak na liście 14 projektów, które otrzymały pozytywną ocenę merytoryczną, nie ma projektu gminy Miechów. To oznacza, że nie dostał on nawet 60 proc. Taka decyzja oburza burmistrza Krzysztofa Świerczka. Tym bardziej że basen miał być jego sztandarową inwestycją. - Otrzymaliśmy informację, że asesor, który dokonywał oceny merytorycznej, stwierdził, iż basen nie jest produktem turystycznym. Będziemy się od tej decyzji odwoływać, bo przedstawiciele Zarządu Województwa Małopolskiego twierdzili, że na tego typu zadania możemy składać wniosek do MRPO - komentuje burmistrz. Uważa, że nie wszystkie pieniądze z działania "Rozwój produktu i oferty turystycznej regionu" zostały jeszcze rozdane. Na pytanie, czy cieszy go sukces parafii, odpowiada: Totalne szczęście byłoby wówczas, gdyby przeszły obydwa wnioski.
Inwestycje gminy i parafii miały się uzupełniać. Władze zakładały, iż pielgrzymi przyjeżdżający do miasta będą mogli skorzystać także z innych atrakcji turystycznych. Dlatego nazwały swój wniosek "Miechów - Małopolska Jerozolima". Pod tym określeniem kryje się budowa basenu i SPA z kręgielnią i innymi pomieszczeniami rekreacyjnymi. Burmistrz Krzysztof Świerczek zapewnia, że nie odpuści. Gwarantuje, że zrobi wszystko, by zdobyć pieniądze na tę inwestycję.
Jednak fakt, że parafia ma szansę otrzymać ponad 9 mln zł, świadczy o tym, iż po latach rozmów o konieczności tworzenia zaplecza pielgrzymkowego przyszedł czas na ich realizację.
Magdalena Uchto
[email protected]
Inwestycje w liczbach
Parafia wnioskowała o 9 mln 126 tys. 245 zł. Całkowity koszt inwestycji to ponad 12 mln zł.
Z kolei gmina Miechów chciała uzyskać 5 mln zł. Budowa krytej pływalni ma kosztować prawie 25 mln zł.
marco.406 no está en línea   Reply With Quote
Old March 2nd, 2010, 11:04 AM   #13
deteroos
Zakapior wannabe
 
deteroos's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Bantustan Polska
Posts: 8,657
Likes (Received): 6493

Quote:
Dofinansowanie projektu rewaloryzacji zabytków w Miechowie

2009-12-07

W dniu 7 grudnia w sali parafialnej przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie została podpisana umowa o dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego projektu rewaloryzacji zabytkowego zespołu klasztornego wraz z Domem Generałów przy tutejszej Bazylice. Tym samym ponad 9 milionów złotych wesprze parafię w realizacji inwestycji.

[...]

Dofinansowany projekt obejmie prace konserwatorskie, renowację, rewaloryzację, zachowanie i zabezpieczenie przed dalszą degradacją obiektów z otoczenia Bazyliki Grobu Bożego. Ponadto Klasztor i Dom Generałów przystosowane zostaną do pełnienia funkcji turystyczno - muzealnych.

Historia kościoła i klasztoru bożogrobców w Miechowie sięga 1163 roku i ściśle wiąże się z historią Europy. Tutejszy klasztor był najstarszym, najznakomitszym i najbogatszym klasztorem zakonu bożogrobców na kontynencie. Po opanowaniu Jerozolimy przez innowierców odegrał rolę nadrzędną wśród wszystkich podobnych placówek w Polsce, we Francji, Hiszpanii, Neapolu, Anglii, Węgrzech i Czechach. Przylegający do kościoła klasztor pochodzi z 2 połowy XII wieku. Na przestrzeni minionych wieków doszło tu do kilku pożarów, po których był przebudowywany. W czasach rozbiorów mieściły się w nim biura i pomieszczenia kwaterunkowe dla urzędników, następnie, do 2002 roku pełnił funkcje budynku mieszkalnego. Brak remontów doprowadził do ogromnych zniszczeń, sklepienia części pomieszczeń zapadły się do środka, całemu obiektowi grozi katastrofa budowlana. Dofinansowany projekt zakłada m.in. wzmocnienie stropów dla podtrzymania ściany piętra, wykonanie renowacji posadzki, przeprowadzenie remontu pomieszczeń przylegających bezpośrednio do południowego krużganka.

Dawny Dom Generała Zakonu, czyli tzw. Zamek to późnobarokowy, XVIII-wieczny murowany budynek, przylegający do Bazyliki. Jego więźba dachowa jest częściowo zniszczona, widoczne są znaczne ubytki pokrycia dachu, kominy grożą zawaleniem. Przeciekający dach niszczy sufity i posadzki piętra. Wapienne ściany popękały ukośnie oraz w okolicach nadproży. W ramach realizacji projektu zostaną wykonane wzmocnienia spękanych ścian i nadproży, izolacja fundamentów, usunięte wtórne ściany i zamurowania. Powstanie nowy strop nad piętrem, przebudowie ulegnie klatka schodowa, zamontowana zostanie winda dla niepełnosprawnych. Inwestycja obejmuje też pokrycie dachu, wykonanie instalacji wodno - kanalizacyjnej, elektrycznej, klimatyzacyjnej i grzewczej, na części powierzchni powstanie nowa posadzka. W Domu Generałów znajdzie się po remoncie siedziba Muzeum Ziemi Miechowskiej, a w nim - zbiory miechowskie, pamiątki po bożogrobcach oraz zbiory, dokumentujące historię ziemi miechowskiej.

W ramach dofinansowanej inwestycji zaplanowano renowację wnętrza Kaplicy wraz z odnowieniem fresków ściennych oraz pokrywających wewnętrzną powierzchnię kopuły, renowację kamiennej części i drewnianej nadbudowy Grobu, wykonanie witraży w oknach Kaplicy. Ponadto przeprowadzony zostanie kompleksowy remont konserwatorski elewacji klasztoru i Domu Generałów. Projekt zakłada również zrekonstruowanie ogrodu w wirydarzu, wraz z wykonaniem podłoża kamiennego i urządzeniem niskiej zieleni. Odrestaurowane zabytki zostaną udostępnione zwiedzającym. W ramach projektu stworzona zostanie trasa pielgrzymkowo - turystyczna, biegnąca od wejścia do obiektu, poprzez krużganki, Kaplicę Grobu Bożego i ogród plebański, aż do Domu Generałów.

http://www.wrotamalopolski.pl/root_F..._7_12_2009.htm
Dokładny opis zadania: http://muzeum.miechow.net/pliki/zal_4_opis.pdf
__________________
Nasze ulice - Nie dam, nie dam, nie dam Cię monstrom K. Zalewski "Polsko"

Last edited by deteroos; February 1st, 2011 at 11:51 AM.
deteroos no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2010, 10:44 PM   #14
marco.406
Registered User
 
Join Date: Sep 2004
Location: LGOM
Posts: 1,015
Likes (Received): 1045

http://www.dziennik.krakow.pl/pl/reg...tajemnice.html

Quote:
Podziemia odsłaniają tajemnice
MIECHÓW. Trzy monety z XVII wieku, tzw. boratynki koronne i szklana ozdoba, to najciekawsze znaleziska - mówi Paweł Micyk

Remont zabytkowych obiektów poklasztornych, tzw. "pustek" oraz Domu Generała Zakonu Bożogrobców (starej plebani), jest także nie lada gratką dla archeologów. To okazja, aby odsłonić skrywane na co dzień skarby sprzed wieków. Pomagają temu prace ziemne prowadzone w różnych częściach zabytkowego obiektu.

Archeolodzy rozpoczęli misję badawczą w ubiegłym miesiącu. Pierwsze prace przeprowadzono w ogrodzie, pomiędzy Domem Generała i klasztorem. Kolejne - już w klasztorze, w miejscu zasypanych podziemi. Prace badawcze prowadzi Paweł Micyk we współpracy z Moniką Kamińską - archeologiem i historykiem sztuki. Sprawami architektonicznymi w ramach prowadzonego projektu badawczego zajmuje się Waldemar Niewalda z Krakowa.

- W 40-metrowym wykopie o głębokości około 1,5 metra natrafiliśmy m.in. na trzy groby szkieletowe, w tym jeden dziecka. Groby prawdopodobnie pochodzą z okresu nowożytnego, o czym świadczą fragmenty ceramiki szkliwione znalezionej w okolicach szkieletów. Zachowały się szczątkowe ślady trumien, a w jednym z grobów natrafiliśmy na żelazny gwóźdź - prawdopodobnie z trumny. Szkielety były częściowo naruszone lub niekompletne. Jeden z nich ułożony był w pozycji sugerującej przesunięcie lub wrzucenie ciała do wykopanej dziury - opisuje Paweł Micyk.

Poza szkieletami natrafiono na fragmenty ceramiki nowożytnej, a także średniowiecznej. Z warstwy, którą wstępnie można datować na późne średniowiecze lub wczesny okres nowożytny, pochodzi fragment dna naczynia szklanego. Następnie prace archeologiczne przeniosły się do klasztoru; w miejsce zasypanych podziemi. Odgruzowano dwa pomieszczenia. Pomiędzy nimi ukazał się piękny, gotycki portal, choć częściowo uszkodzony.

- Znaleźliśmy liczne fragmenty naczyń i butelek szklanych, także kamionkowych. Pochodzą one z początku XX wieku (możliwe, że część z końca XIX wieku). Kilka naczyń posiada napisy, co pozwoli na bliższą identyfikację. Dla przykładu, wykopaliśmy stare buteleczki (prawdopodobnie międzywojenne) z napisem "Varsovie". Prawdopodobnie na początku XX wieku komory podziemi zaczęto użytkować jako zwykły śmietnik. Świadczą o tym również wykopy, do których wrzucano butelki, naczynia czy fragmenty cegieł i resztki zaprawy - mówi archeolog.

Na dnie ukazały się jednak znacznie ciekawsze odkrycia: fragmenty gotyckich i barokowych detali architektonicznych - fragmenty kolumny, gzymsu i prawdopodobnie gotyckiego portalu. Można przypuszczać, że staną się one główną częścią ekspozycji przyszłego Muzeum Regionalnego, które będzie usytuowane na parterze remontowanego Domu Generała. W jednym z pomieszczeń we wnęce znaleziono piec z zachowaną jeszcze przepaloną gliną. Piec jest zbudowany z cegieł gotyckich, odkrycie wymaga analiz architektonicznych.

- Po oczyszczeniu pomieszczeń z zasypiska na poziomie lub poniżej progu gotyckiego portalu zarysowały się stare warstwy użytkowe. Została wykonana ich dokładna eksploracja i dokumentacja. Znaleziono w nich trzy monety miedzianie z XVII wieku - tzw. boratynki koronne Jana Kazimierza (jedna z nich posiada datę 1660 lub 1661 r.). Ponadto fragmenty szkieł i ceramiki. Z warstwy z monetami pochodzi najciekawsze znalezisko -prawdopodobnie szklana ozdoba lub broszka, zdobiona otoczką z niebieskiego szkła. Prawdopodobnie to znalezisko można datować na drugą połowę XVII w. - przypuszcza Paweł Micyk.

Ponadto w jednym z obiektów znaleziono późnośredniowieczną lub wczesnonowożytną ceramikę. Niewykluczone, że z czasów budowy podziemi.

Zbigniew Wojtiuk

[email protected]
marco.406 no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2010, 01:29 PM   #15
marco.406
Registered User
 
Join Date: Sep 2004
Location: LGOM
Posts: 1,015
Likes (Received): 1045

http://www.dziennik.krakow.pl/pl/reg...bu-bozego.html

Quote:
W pierwszym polskim ośrodku kultu Grobu Bożego

ROZMOWA. JANA WŁUDARCZYKA, komandora Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego, pytamy czy Miechów jest "Polską Jerozolimą" i kiedy będzie można skosztować zupę z soczewicyGdzie tak naprawdę jest "Polska Jerozolima": w Miechowie, Kalwarii czy może jeszcze w innym miejscu?

- Na pewno Miechów jest najstarszym miejscem w Polsce związanym z kultem Świętego Grobu oraz z historią wypraw krzyżowych. Kanonicy i bożogrobcy miechowscy rozpoczęli działalność kiedy jeszcze nie było Zakonu Franciszkanów, który dziś jest głównym zakonem, ze strony kościoła łacińskiego, obsługującym pielgrzymów w Ziemi Świętej. Oczywiście prawo senioratu czy starszeństwa może budzić szczególny szacunek czy respekt do tego miejsca. Ale osobiście jestem daleki od licytowania się na nazwy - czy "Polska Jerozolima" jest w Miechowie, Kalwarii czy w innym miejscu, w którym istnieje kult Grobu Bożego.

- Ale liturgia Wielkiego Piątku, zwyczaj ubierania grobów w Polsce zostały zapoczątkowane jednak w Miechowie.

- Rzeczywiście, wszystko zaczęło się właśnie tu. Bożogrobcy byli klerem jerozolimskim, łacińskim. Ten kler stanowił liturgię związaną ze świętami w Bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie. Zakonnicy wprowadzali ją w krajach, w których mieli swoje filie. I zawsze odnosili się do tradycji stróżowania, obrony Grobu Bożego. I tu taka ciekawostka. W miechowskiej bazylice, w nawie głównej, jest olbrzymi obraz przedstawiający scenę, kiedy Julian Apostata pozwala Żydom na budowanie świątyni jerozolimskiej. To zdarzenie miało miejsce w IV wieku. Ale w tej scenie na drugim planie jest przedstawiony kanonik Zakonu Grobu Bożego, który powstał na początku XII wieku.

- To skąd kanonik nagle pojawia się - i po co - na obrazie prezentującym zdarzenia sprzed kilku wieków?

- Bożogrobcy, którzy go namalowali chcieli w ten sposób przedstawić Stróża Grobu Bożego. Bo początek swojego zakonu upatrywali w okresie biblijnym odwołując się do Jakuba Apostoła Młodszego, który był właśnie stróżem grobu. Dla Bożogrobców najważniejsza była idea posługi Grobu Bożego, a nie były istotne instytucje, które się tym zajmowały.

- Czy w Miechowie rzeczywiście jest wierna kopia Grobu Bożego?

- Kopia powstaje wtedy, kiedy ktoś coś widzi i kopiuje. Gdy był budowany Grób Boży w Miechowie, kaplica Grobu w Jerozolimie wyglądała zupełnie inaczej. Trudno więc mówić o kopii. Natomiast Grób Boży w Miechowie nie jest budowlą przypadkową. Według mnie nawiązuje do wyglądu i wymiarów relikwii, jaką była autentyczna komora grobowa, w której pochowany był Chrystus, a która znajdowała się w pierwszej bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie wybudowanej przez cesarza Konstantyna Wielkiego. Ta relikwia została zburzona w 1009 roku. Kaplice Grobu, które powstały po tym okresie zawierają w swoich ścianach jej fragmenty. Kaplica w Miechowie zgodna jest z opisem biblijnym.

- Pan dokładnie zbadał historię miechowskiej Kaplicy Grobu Bożego i jej związki z Ziemią Świętą. Czy rzeczywiście została ona wybudowana na ziemi przywiezionej z Jerozolimy?

- Tak. Kaplica powstała w XVI wieku, a Grób Boży jest próbą odtworzenia przez bożogrobców miechowskich oryginalnej komory grobowej grobowca, w której został złożony Jezus Chrystus. Komora ta została odkuta z masywu skalnego około roku 336 i obudowana kaplicą. To właśnie do odkutej ze skały komory grobowej odnosi się Grób w Miechowie. Jest on zorientowany w linii wschód zachód tak jak Grób w Jerozolimie. Wejście jest prostokątne tak jak na sztychach z okresu 1555-1810 historii Grobu Jerozolimskiego i podobne do otworów wejściowych w grobowcach w Palestynie z czasów Chrystusa. Dolna kamienna część grobu jest zgodna z opisem biblijnym - ma łoże grobowe po prawej, pomieści pięć osób, ma małe wejście, przed którym trzeba mocno się schylić, by zajrzeć do środka i można go zasunąć dużym kamieniem. I to, co jest, moim zdaniem, najbardziej istotne: kwadratowy plan podstawy Grobu Pańskiego w Miechowie, zgodny z opisem zakonnicy Hugeburc w Vita Willibaldi, czyni go wyjątkowym i prawdopodobnie unikatowym w tego typu budowlach w Europie i na świecie.

- Współcześni Bożogrobcy również stoją na straży Grobu Bożego?

- Na czym dziś polega obrona Grobu Chrystusa - myślę, że jest to sprawą osobistą każdego z nas, członków zakonu. Od nas zależy jak będziemy rozumieć tę misję: czy jako ochronę wiary, przekonań, Kościoła Katolickiego. W miechowskiej parafii jest ponad 30 organizacji różnego typu i każda z nich ma do spełnienia określoną rolę w zakresie swojej działalności w obronie wiary. Nasz zakon jest powołany do posługi na rzecz Ziemi Świętej i kontaktu z nią. Przekazujemy określone kwoty na wspieranie dzieł w Ziemi Świętej.

- Dziś Zakon Rycerski Grobu Bożego liczy w Polsce około 200 członków. Kiedy dołączą kolejni?

- Piętnasta już inwestytura jest planowana w dniach 16 - 17 kwietnia w Sosnowcu. Wtedy poznamy nowych członków.

- Jest Pan inicjatorem zorganizowania we wrześniu, w Miechowie, I Dni Jerozolimy. Skąd pomysł akurat na taką imprezę?

- Dni Jerozolimy mają być powrotem do korzeni Bożogrobców. Niektórzy uważają, że skoro przed wiekami ten zakon musiał opuścić Ziemię Świętą, to stracił sens bytu. Dlatego dziś, po wielu latach, chcemy się odnieść do przyczyny powstania zakonu, a tym samym naszego miasta. Miechów jest jedynym z większych miast w Polsce związanym bezpośrednio z okresem wypraw krzyżowych. Ze wszystkich fundacji kanoników Zakonu Grobu Bożego, w Europie, pozostały dwa miejsca, w których mówi się, nawiązuje do tradycji Bożogrobców. Są to Miechów i Kalafut w Hiszpanii. Poprzez te Dni Jerozolimy chcemy pokazać, że historia naszego miasta znacznie wykracza poza historię lokalną. Poza tym chcemy, by Miechów miał swoje święto.

- Co znajdzie się w programie tego święta?

- Przewidziana jest sesja naukowa, podczas której będzie można usłyszeć o polskich śladach w Ziemi Świętej, a także jej współczesnych problemach. Przewidziana jest msza święta z udziałem arcybiskupa Foauda Twala, łacińskiego patriarchy Jerozolimy, kardynała Józefa Glempa oraz biskupa Kazimierza Ryczana. Dodatkowo planowany jest Festyn Jerozolimski z pokazem średniowiecznych walk rycerskich. Będzie można też spróbować dań związanych z tym okresem, na przykład zupy z soczewicy czy gulaszu z rzepy. Swoje stoiska będą także miały niektóre zakony.

Rozmawiała Magdalena Uchto

[email protected]
marco.406 no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2010, 09:51 AM   #16
marco.406
Registered User
 
Join Date: Sep 2004
Location: LGOM
Posts: 1,015
Likes (Received): 1045

http://www.dziennik.krakow.pl/pl/reg...niowiecze.html

Quote:
Miechów: wraca średniowiecze

WYDARZENIE. Władze miasta zapewniają, że są gotowe do przyjęcia gości i pielgrzymów. Dni Jerozolimy - już od jutra.

Takiej promocji miasta nie było od lat - mówi Stanisław Osmenda, kawaler i ceremoniarz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Nie ma wątpliwości, że I Miechowskie Dni Jerozolimy powinny zintegrować społeczeństwo wokół zakonu i miasta. Podobnego zdania jest burmistrz Krzysztof Świerczek. Uważa też, że przez tego typu imprezy można wypromować Miechów.


Miechowskie Dni Jerozolimy rozpoczną się w sobotę i potrwają do niedzieli. Program jest tak opracowany, by każdy znalazł coś dla siebie. Sobota upłynie pod znakiem sesji naukowej, podczas której będzie można usłyszeć o problemach Ziemi Świętej oraz polskich śladach w Jerozolimie.

Z kolei w niedzielę, już od rana, Mały Rynek zamieni się w średniowieczne miasteczko. Będzie zagroda wiejska, kramy z zakonnymi specjałami - m.in. produktami benedyktyńskimi oraz balsamem kapucyńskim - a gospodynie będą serwowały zupę z soczewicy. Będzie można skosztować kilka rodzajów piwa pszenicznego oraz miodów. Do usług wszystkich będzie bednarz, kowal, garncarz. Przy stoisku Poczty Polskiej - pocztowiec w oryginalnym XIII - wiecznym stroju będzie przybijał specjalnie przygotowane na ten dzień pieczęcie.

Natomiast w ogrodach parafialnych już od rana będzie wioska rycerska. Organizowane tu będą pokazy życia w średniowieczu, a także gotowanie obiadu. O 10 rozpocznie się I Małopolski Turniej Rycerski. - Zwycięzcy marszałek Marek Nawara wręczy strój rycerski z XIII wieku - informuje burmistrz Świerczek.

Głównym punktem Dni Jerozolimy będzie uroczysta msza św. Poprzedzi ją procesja. - Poprowadzą ją rycerze konni, za nimi pójdą rycerze, później samorządowcy, orkiestra szkocka. Następnie niesiony będzie krzyż, sztandar zakonu. Kolejno pójdą: zarząd Zakonu, abp Foaud Twal, Łaciński Patriarcha Jerozolimy, kard. Józef Glemp, biskupi, księża oraz Damy i Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego - podkreśla ceremoniarz Stanisław Osmenda. Dodaje, że we mszy św. koncelebrowanej, która rozpocznie się o godz. 11.30 udział weźmie ok. 30 księży. Natomiast do Miechowa przyjedzie 132 członków zakonu.

Po mszy, w Małym Rynku, planowane są przemówienia gości oraz występy artystyczne. Będzie można m.in. zobaczyć inscenizację historyczną przygotowana przez młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Miechowie, a także posłuchać muzyki celtyckiej w wykonaniu zespołu "Donegal" oraz koncertu Reginy Bogacz. O 19 w bazylice z "Tryptykiem Rzymskim" wystąpi aktor Andrzej Seweryn.

Przedstawiciele władz miasta zapewniają, że poradzą sobie z przyjęciem gości oraz pielgrzymów. Spodziewają się, że może ich być sporo, gdyż plakaty informujące o imprezie znajdują się m.in. we wszystkich kościołach krakowskich oraz kieleckich. Burmistrz Krzysztof Świerczek zaznacza, że na czas trwania Dni Jerozolimy, w niedzielę zamknięta będzie ul. Sienkiewicza na odcinku od skrzyżowania z ul. Sobieskiego do Rynku. - Przy wjazdach do miasta będą stać osoby, które będą kierować autokary oraz samochody osobowe na wyznaczone parkingi. Te będą utworzone m.in. koło Szkoły Podstawowej nr 1, kompleksu oświatowego przy os. Sikorskiego, przed budynkiem Urzędu Gminy i Miasta, przy Restauracji Turystyczna, przy ul. Piłsudskiego wzdłuż cmentarza. Dostępne będą również parkingi na Północnej Pierzei Rynku, w Rynku, przy ul. Wesołej i Mickiewicza - wymienia wiceburmistrz Wojciech Pengiel.

Burmistrz zwraca również uwagę, że na ścianie bazyliki będzie zamontowany telebim. Osoby, które nie zmieszczą się do kościoła będą mogły obejrzeć na nim uroczystą mszę św. Organizatorzy mają nadzieję, że I Miechowskie Dni Jerozolimy wypromują miasto, dzięki czemu ożywi się tu ruch pielgrzymkowy. - Hasło "Małopolska Jerozolima" to jest nasz autorski pomysł. Liczymy, że znany on będzie nie tylko w Polsce, ale i na świecie - zaznacza Krzysztof Świerczek.

MAGDALENA UCHTO

[email protected]


Program

SOBOTA
15 - msza św. w Kaplicy Grobu Bożego

16.30 - sesja naukowa w UGiM w Miechowie (o. dr Jerzy Kraj "Polskie ślady w Ziemi Świętej", o. prof. dr hab. Celestyn Paczkowski "Polskie ślady w Jerozolimie", abp Foaud Twal "Współczesne problemy Ziemi Świętej"

NIEDZIELA
11 - procesja z Domu Parafialnego przez Rynek do bazyliki

11.30 - uroczysta msza św.

13 - Mały Rynek: wystąpienia gości

14 - inscenizacja "Deus lo Vult" (ZS nr 1)

15 - 16: muzyka celtycka (zespół Donegal)

16 - 17: finał Turnieju Rycerskiego i pokazy konne

17 - 17.40 - muzyka celtycka

17.50 - 19 - koncert Reginy Bogacz

19 - BAZYLIKA - Tryptyk Rzymski w wykonaniu Andrzeja Seweryna oraz koncert organowy Andrzeja Grudnia
marco.406 no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2010, 01:18 PM   #17
Gatsby
Registered User
 
Join Date: Feb 2003
Location: Kraków
Posts: 27,693
Likes (Received): 10468

niezła celebra się szykuje. taka lubię szkoda, że w Krakowie brakuje bożogrobców - niejako do kompletu (kiedyś urzędowali w k. św. Jadwigi akt. wbudowanym w d. komorę celną przy dzisiejszej Stradomskiej)
__________________
"Nie wolno nie robić niczego tylko dlatego, że nie można zrobić wszystkiego."

Nikołaj I. Turgieniew
Gatsby no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2010, 05:58 PM   #18
marco.406
Registered User
 
Join Date: Sep 2004
Location: LGOM
Posts: 1,015
Likes (Received): 1045

Troszkę zdjęć z prac remontowych w dawnym budynku klasztornym i Domu Generała (DG).
Zdjęcia zapożyczone z galerii MIECHOWIANIE na N-K. Autor Ryszard "Arbek" Deńca.

W tym poklasztornym budynku ma powstać centrum pielgrzymkowo-hotelowe


Główne pomieszczenie DG - tu na całym piętrze ma powstać muzeum Bożogrobców


Fragment średniowiecznego bruku odkrytego podczas prac remontowych


Najstarsza zachowana ściana w DG nie będzie tynkowana


Tu na parterze znajdzie wreszcie miejsce Muzeum Ziemi Miechowskiej


Tu ma być sala konferencyjna(budynek poklasztorny)


Najbardziej zdewastowana górna część budynku klasztornego


Tu ma być część hotelowa


Czy ktoś pamięta wejście do sali katechetycznej? :-)


Fragment rury kanalizacyjnej z przed wieków


Odkryte średniowieczne graffiti :-)


Krużganki w generalnym remoncie


Rozpoczęto zrywanie tynków w celu odsłonięcia najstarszego oblicza krużganek


Tu kiedyś będzie wejście do hotelowego pokoju


Budynek klasztorny skrywa jeszcze wiele tajemnic...Tu ma być bufet :-)


Niedawno odkryta część budynku klasztornego

Last edited by marco.406; September 10th, 2010 at 06:35 PM. Reason: przelinkowałem na Imageshack
marco.406 no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2010, 06:14 PM   #19
Gatsby
Registered User
 
Join Date: Feb 2003
Location: Kraków
Posts: 27,693
Likes (Received): 10468

edit
__________________
"Nie wolno nie robić niczego tylko dlatego, że nie można zrobić wszystkiego."

Nikołaj I. Turgieniew

Last edited by Gatsby; September 11th, 2010 at 12:18 PM.
Gatsby no está en línea   Reply With Quote
Old February 1st, 2011, 11:48 AM   #20
Spencer
Epticscay Userway
 
Spencer's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: L'ombelico del mondo
Posts: 2,929
Likes (Received): 1542

Chyba nie ma innego wątku o Miechowie, w każdym razie nie znalazłem.
Wobec tego tutaj wrzucę kilka strzelonych przejazdem zimowych snimek bazyliki i Miechowa.

Bazylika z Rynku (herb miasta też się załapał):Bliżej. Na lewo od wieży budynki poklasztorne, obecnie sąd.

I bazylika z drugiej strony, od - ztcp - placu Kościuszki:Zrobienie zdjęć wnętrza w panującym tam mroku bez statywu było karkołomną i niestety bezowocną próbą,
może następnym razem jak będę miał więcej czasu.

Świeżo wyremontowany Dom Generała Zakonu:Wieża bazyliki poprzedzona kruchtą:I na koniec dwie panoramy miechowskiego rynku.

Strona północno-zachodnia wraz z bazyliką.
Całkiem ciekawy socmodernistyczny dom towarowy z lewej strony.
Dzięki Bogu jeszcze się za niego nie zabrali.

----->


Strona południowo-wschodnia Rynku:

----->
__________________
Wolska Rzeczpospolita Ludowa
leo semper vigilat
Spencer no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
małopolskie

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 07:44 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium