search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 19th, 2005, 11:18 AM   #1
bartosz_berlinka
A1, A6-berlinka muszą być

bartosz_berlinka's Avatar

Likes (Received): 385

[Drogi] E28 droga międzynarodowa, ale dokąd?

Niektóre nasze drogi krajowe są również międzynarodowymi. Oprócz polskiego numeru pojawia się wtedy drugi, poprzedzony literą E, czyli np. E75 (razem z DK1), E30 (DK2) itd.

A jak przez Polskę przebiega E28?
Ktoś mógłby pomyśleć: Co za pytanie!? Weź sobie atlas człowieku i sprawdź.

W atlasie, tak jak i w oznaczeniach na drodze wynika, że E28 to trasa Berlin - Gdańsk (A11, A6, DK6).
Tymczasem kilkakrotnie zauważyłem na zagranicznych stronach internetowych, że tam droga ta biegnie dalej, przez Królewiec, Mariampol, Wilno do Mińska a jeszcze gdzieś indziej, że nawet do Sankt Petersburga (pokrywając się z relacją Via Hanseatiki). Sprawdziłem przed chwilą co w tym temacie jest na polskich stronach. I w zasadzie nie ma nic. Gdzieś coś potwierdzającego (dalszy przebieg z Gdańska na wschód) na Wikipedii itp., ale żadnego oficjalnego dokumentu brak.

Jakieś ustalenia międzynarodowe sobie a Polska czy GDDKiA sobie?

ps. Np. tu, na lietwskiej stronie ministerstwa transportu http://www.lra.lt/en.php/about_lra/g...nformation/101 E28 to droga Berlin - Mińsk (a nie Gdańsk).

Sponsored Links
Old September 19th, 2005, 02:42 PM   #2
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 15477

Właśnie na każdej nowej mapie E28 kończy się z końcem DK6,ale pojawia się znowu w Kaliningradzie i kończy się w Mińsku.Może w momencie ukończenia trasy S22 na Grzechotki zostanie oznaczony jej brakujący odcinek-koniec DK6-DK7 E77 (E28)do Elbląga,a potem S22 E28(?)Logicznie to tak powinno być to zrobione.
Luki_SL no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2005, 03:08 PM   #3
radiks
Registered User

Likes (Received): 10

No i mapy to bardzo dobrze pokazują
Z oficjalnego dokumentu UE z 2002 roku opisującego system numeracji europejskich szlaków drogowych PDF s.13 wynika coś takiego:
"E 28 Berlin - Szczecin - Goleniów - Koszalin - Gda˝sk ...
Kaliningrad - Tolpaki - Nesterov - Marijampole - Vilnius
- Minsk"

Zwróćcie uwagę na "..." pomiędzy Gdańskiem a Kaliningradem - to oznacza połączenie promowe - połączenie to oczywiście nie istnieje (a może jednak???) ale na papierze wszystko wygląda ładnie.

pozdr
Ra
radiks no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2005, 04:28 PM   #4
japan
Registered Abuser

japan's Avatar

Likes (Received): 96

Quote:
Originally Posted by bartosz_berlinka
ps. Np. tu, na lietwskiej stronie ministerstwa transportu http://www.lra.lt/en.php/about_lra/g...nformation/101 E28 to droga Berlin - Mińsk (a nie Gdańsk).
Nie wiem na ile wierzyć Litwinom, jesli właśnie na tej stronce przebieg E77 wygląda z kolei tak:

E77: Pskov–Riga–Siauliai–Kaliningrad–Warsaw–Krakow–Budapest

co jest oczywistą bzdurą.

'W siedemdziesięciu dwóch procentach wypadków, kiedy ludzie powołują się na statystykę, podają liczby, które sami wymyślili.' - Jo Nesbo
japan no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2005, 05:22 PM   #5
bartosz_berlinka

Quote:
Originally Posted by japan
Nie wiem na ile wierzyć Litwinom, jesli właśnie na tej stronce przebieg E77 wygląda z kolei tak:
E77: Pskov–Riga–Siauliai–Kaliningrad–Warsaw–Krakow–Budapest
co jest oczywistą bzdurą.
Niekoniecznie. W tym http://www.unece.org/trans/doc/2002/...5-2002-03e.pdf dokumencie jest to uściślone: Kaliningrad...Gdańsk - Elbląg itd. Czyli znowu prom.
Nie wiem jak z E77, ale zgaduję, że z E28 jest tak tylko tymczasowo, do momentu oddania S22 i rosyjskiej M516 (czy jak oni tam nazwą swoją część berlinki).

Właściwie z E77 powinno być tak samo a DK7 powinna zaczynać się w Elblągu o czym pisałem w którymś wątku.
Old February 7th, 2009, 12:18 PM   #6
bartosz_berlinka

W dniu 23 stycznia 2009 roku do gdańskiego i olsztyńskiego oddziału zameilowałem:

1. Pod adres [email protected] :

Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie kiedy na drodze krajowej nr 7 (Gdańsk - Jazowa) pojawią się tablice informujące, że jedziemy po DRODZE MIĘDZYNARODOWEJ E28 (Berlin-Gdańsk-Kaliningrad-Wilno-Mińsk)?
Czy jest planowane OD RAZU zamontowanie takich tablic w czasie budowy Południowej Obwodnicy Trójmiasta?

2. Pod adres [email protected] :

Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie kiedy na drodze krajowej nr 7 (Jazowa - Elbląg) i drodze ekspresowej S22 Elbląg - Grzechotki pojawią się tablice informujące, że jedziemy po DRODZE MIĘDZYNARODOWEJ E28 (Berlin-Gdańsk-Kaliningrad-Wilno-Mińsk)?

Do obu listów dołączyłem:
Jeśli Państwo nie mają nic przeciwko temu tekst Waszej odpowiedzi zamieściłbym na forum drogowym w wątku o tej drodze (tj.: "E28 droga
międzynarodowa, ale dokąd? " pod adresem http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=258445 ).

Do dziś odpowiedzi nie otrzymałem. Może to jeszcze za krótki termin, a pytanie zbyt skomplikowane. Może trzeba się nazywać PATRYOTA, choć może akurat skopiowanie dla niego uczestników to mały problem.

Jeśli ktoś z forumowiczów miałby ochotę także się o to zapytać, to śmiało, proszę kopiować mój tekst, czy też pisać jakiś swój i słać na podane adresy. Im więcej emaili tym większe szanse na zauważenie problemu i uzyskanie odpowiedzi.
Old February 7th, 2009, 01:18 PM   #7
bebe.2006
Ekspert

bebe.2006's Avatar

Likes (Received): 408

Quote:
Originally Posted by bartosz_berlinka View Post
... zgaduję, że z E28 jest tak tylko tymczasowo, do momentu oddania S22 i rosyjskiej M516 (czy jak oni tam nazwą swoją część berlinki)...
No masz, jeszcze jeden watek o berlince.
Bartosz, stolica Niemiec powinna Ci placic za reklame.

A jaki jest wlasciwie dalszy przebieg E28 na zachod od Berlina?

Last edited by bebe.2006; February 8th, 2009 at 10:21 AM.
bebe.2006 no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2009, 01:34 PM   #8
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

E28 kończy się w Berlinie.
Old February 7th, 2009, 02:31 PM   #9
Kleszczu
Registered User

Likes (Received): 20

Tak przy okazji - po S22 chyba biegnie też E77?
Kleszczu no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2009, 02:41 PM   #10
kalle_sg
Registered User

kalle_sg's Avatar

Likes (Received): 1233

Wspólny przebieg E28 i E77 mają od Elbląga do Gdańska. E77 o S22 nie zahacza - chyba, że fragment obwodnicy Elbląga ze wspólnym przebiegiem DK7 i DK22 jest oznaczony jako S22. Ale o ile wiem, to nie jest.

Z drugiej strony UNECE swojej strony nie zaktualizował, więc kto wie, czy de iure obydwie drogi nie prowadzą wciąż połączeniem promowym Gdańsk - Kaliningrad...

Last edited by kalle_sg; February 7th, 2009 at 02:53 PM.
kalle_sg no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2009, 03:39 PM   #11
Kleszczu
Registered User

Likes (Received): 20

Quote:
Originally Posted by kalle_sg View Post
Wspólny przebieg E28 i E77 mają od Elbląga do Gdańska. E77 o S22 nie zahacza - chyba, że fragment obwodnicy Elbląga ze wspólnym przebiegiem DK7 i DK22 jest oznaczony jako S22. Ale o ile wiem, to nie jest.

Z drugiej strony UNECE swojej strony nie zaktualizował, więc kto wie, czy de iure obydwie drogi nie prowadzą wciąż połączeniem promowym Gdańsk - Kaliningrad...
Mam nieodparte wrażenie, że E77 miała (ma nadal?) oficjalnie biec po S22 w kierunku Królewca...
Kleszczu no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2009, 07:45 PM   #12
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Z tym połączeniem promowym(przynajmniej jeśli chodzi o E77) to jest bardzo możliwe, a z E28 to logicznie byłaby ciągłość po 7>S22, ale w momencie gdy zbudują rosyjski odcinek tej trasy.
Old February 7th, 2009, 08:15 PM   #13
K3
Registered User

K3's Avatar

Likes (Received): 1889

Quote:

także litewskie ministerstwo transportu: http://www.lvceli.lv/lv/rep/minutes%...pendix%203.pps

Quote:
Branch IXB of Transport Corridor IX is the main road extending in the east-west direction (E85 Klaipėda–Kaunas–Vilnius and E28 Vilnius–Minsk).

Branch IXD of Transport Corridor IX is an important road connecting the Kaliningrad Region and EU member states of the Baltic Region and the mainland of the Russian Federation (E28 Berlin–Gdansk–Kaliningrad–Kybartai–Marijampolė and E67 Marijampolė–Kaunas).
K3 no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2009, 10:47 AM   #14
bartosz_berlinka

Minęło 30 dni. Do dziś odpowiedzi nie otrzymałem. Wysyłam jeszcze raz.
I wszystkich was proszę i zachęcam do tego samego. Wystarczy skopiować tekst powyżej i wysłać na podane adresy. Im nas więcej, tym szanse na odpowiedź pewnie większe.
Old February 23rd, 2009, 10:58 AM   #15
CodeLukas
Wratislavia

Likes (Received): 41

Chociaż nie jestem z tych terenów, ale przyłączam się do akcji i wysłałem już oba maile.
CodeLukas no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2009, 12:17 PM   #16
przemopoznan
Registered User

Likes (Received): 0

To ja jeszcze dalej pójdę.Juz gdzies tu to pisałem na tych forach , właśnie w kwestii drog miedzynarodowych na terenie POLSKI. Ja tu was forumowiczów poprosic chce byscie poszukali czy popytali czy drogi miedzynarodowe prowadzone sladem polskich drog krajowych mają jakies specyfikacje techniczne jakie powinny drogi te spelniac? Czy jest mowa o promieniach łuków czy o szerokosci jezdni , szerokosci pobocza , i innych takich.
Przykladem drogi miedzynarodowej o wątpliwych parametrach jest odcinek DK 5 miedzy Rogowem a obwodnicą SZubina. Jest to droga regularnie remontowana na sporych odcinkach ma dobrą nawierzchnię ale nie ma praktycznie żadnych poboczy nie wspominajac o asfaltowych poboczach a szerokosc jezdni wynosi tylko sporadycznie 6 metrow a tak to jest to szerokosc 5,7 metra.Jest to droga krajowa główna przyspieszona GP. Czy ktos nie powinien za to jakos odpowiadac (karnie) ze droga ta od dziesięcioleci nie ma wymaganych parametrów prawem okreslonych?
Wielokrotnie jezdze ta drogą i z podziwu wychodzę jak pojazdy cięzarowe i autobusy sie mijają na tym odcinku.Na calym tym odcinku sa rozjezdzone pobocza a raczej ich skrawki, są to slady po tym jak podmuchy wiatru spychają te większe szersez pojazdy z tej nieszczęsnej drogi.To co sie na tym odcinku dzieje nie ma nic wspolnego ze spokojną i bezpieczną jazdą.
przemopoznan no está en línea   Reply With Quote
Old February 24th, 2009, 02:06 PM   #17
bartosz_berlinka

Odpowiedź z GDKiA (za którą serdecznie dziękuję; dziękuję też wszystkim za wsparcie inicjatywy):

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie w nawiązaniu do zapytania dotyczącego tablic informacyjnych drogi międzynarodowej nr E 28 informuje:
- oznakowanie kierunkowe dla drogi krajowej nr 7 i 22 nie uwzględnia znaku E-16 (numer szlaku międzynarodowego) - drogi międzynarodowej nr E 28 z uwagi na brak takiej informacji na mapach oznakowania kierunkowego dla projektowanego (docelowego) przebiegu autostrad i dróg ekspresowych w Polsce

- tutejszy Oddział zgłosi zmiany do ww. opracowania na drodze krajowej nr 7 i 22

- znak E-16 uwzględniający drogę międzynarodową nr E 28 zostanie zastosowany w momencie otwarcia przejścia granicznego Grzechotki oraz po zatwierdzeniu zmian map oznakowania kierunkowego.
Old February 24th, 2009, 02:18 PM   #18
Mateusz
Registered User

Mateusz's Avatar

Likes (Received): 225

Po prostu. Berlin-Minsk Czy jest dalej ?

Puscic E28 z Gdanska przez Elblag w strone Krolewca i juz
Mateusz no está en línea   Reply With Quote
Old February 24th, 2009, 02:29 PM   #19
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Quote:
- znak E-16 uwzględniający drogę międzynarodową nr E 28 zostanie zastosowany w momencie otwarcia przejścia granicznego Grzechotki oraz po zatwierdzeniu zmian map oznakowania kierunkowego.[/I]
Czyli E28 jednak będzie, tylko przejście w Grzechotkach otworzą
Old February 24th, 2009, 02:43 PM   #20
Michu33
... ... ...

Michu33's Avatar

Likes (Received): 58

Mi też tak napisali

Reply

Thread Tools

Posting Rules