daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Ekonomia

Ekonomia Economic News and Developments.

Reply
 
Thread Tools
Old February 1st, 2009, 03:16 AM   #1001
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,823
Likes (Received): 6058

Ti vertet mendon se perparimi teknologjik ne uljen e ndotjes praktikohet vetem ne industrine e makinave (gjithnje nese e pranon qe makinat e sotme ndotin shume me pak ambientin se makinat e viteve dhe dekadave te meparshme)???
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old February 1st, 2009, 06:20 AM   #1002
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

AHEM!!!!Me leje??

Nje...te marrim nga fillimi. Se pari ti Bledar errdhe ktu dhe the "ne Massachussetts ajri eshte SHUME I PASTER SEPSE NUK KA TEC-e"...

Kte besoj se e kutpon vet qe e ke shume gabim. Dhe qe ktu duhet ta kishe kuptuar se TEC nuk barazon...ndotje.

--------

Se dyti...nese vertet doni te diskutoni se SA TEC-e ka ne Mass...e keni JASHTZAKONISHT gabim qe ka vetem 12

Une ju them me 110% siguri qe...vetem TEC-e MBI 100 MW...ka 23

Me i madhi eshte Mystic Station....me 2,844 MW Ky ndodhet ne Middlesex. I ndjekur pastaj nga Bryton Point Power Plant...me 1,610 MW. E kshu me rradhe...mbi 100MW...ka 23 ne Mass.

GJITHSEJ TEC-e ne Mass kane nje kapacitet te instaluar prej...16,773 MW Ktu perfshihen kutpohet TEC-e te cdo madhesise...edhe ato te vogla qe perdoren nga kompani private per fabrikat e tyre
(ose afersisht 10 fishi i totalit te kapaciteti prodhues te Shqiperise)

BTW...ne Worcester ka plot 17 TEC-e...ne madhesi nga 1 MW...deri ke me i madhi prej 580MW (ANP Blackstone)


Kjo shifra prej 964 qe keni sjelle...se pari flet VETEM per TEC-e me qymyr...dhe se DYTI dhe me me rendesi...eshte "thousands MWh"

Zoterinj...nese nuk dini ndryshimin midis...MW...dhe MWh...besoj se nuk dueht ti futeni kti diskutimi. Per te miren tuaj (mjafton te them se jane njesi matse te ndryshme )

PS: Kush ka qen ne Boston?? Ju lutem?? Nese keni qene...ka mundesi te madhe te jeni futur ne Downtown nepermjet I-93. Ne hyrje te Bostonit nepermjet I-93 (exit-i per ne Chinatown)...ka nje TEC me dy oxhaqe...qe te del perpara mu ne dalje te exit-it. Ky ndodhet afersisht...10m...nga zonat e banura ne financial district...dhe me tej ne Chinatown Sa per infromacion. Diku ne horizont pergjat I-93 duken 2 oxhaqet e TEC-it ne East Cambridge...dhe po te dallosh me kujdes pak me larg ne horrizont duket oxhaku i TEC-it ne Salem. Po te doni te shikoni TEC-in ne East Cambridge nga afer...shkoni ne Central Sqaure...beni nja 10 hapa me larg afer nje kishe (nuk e mbaj mend emrin)...dhe ngjitur me kishen keni 2 oxhaqet e TEC-it.

----------------

Se treti...me 2TWh perfitim energjie nga ky TEC-i i Durresit....Shqiperia vetem me kte sa merr...rrit prodhimtarine e saj me 50% mbi nivelin ekzistues.

Mua me duket si perfitim kolosal...ne fakt Po ky eshte mendimi im. Besoj se ata qe duan te shikojne nje Shqiperi me dirta, me energji, me nje te arrdhme...do pajtohen me mua. Ata qe kan problemi e 2 gaforreve ne Porto Romano...do me kundershtojne.

Kjo eshte e pranueshme.

-------------------

Quote:
Dhe meqe ketu po thuhet qe Shqiperia do kete 100 tece ndotese, le veme ketu sa do te ndertohen:

1. Vlore - 97 MW - Me nafte (ne ndertim nga shteti me prodhim 100% per vendin)
2. Lezhe - 140 MW - Me biomase qe nuk ndot (shumica per Italine)
3. Fier - ?? MW - Me gas qe nuk ndot (planet s'jane finalizuar akoma)
4. Durres - 2 x 800 MW - Me qymyr (shumica per Italine)

Dhe nqs i besoni ketij artikulli keto dy tecet ne Durres s'kane per tu ndertuar sepse ENEL mori leje qe t'i ndertoje ne Itali.
Nese kjo qe thua ti Mikel qe TEC-i do transferohet ne Itali...atehere eshte vertet nje DESHTIM i madh. E them kte...sepse sic thash vetem nga perfitimet e kti TEC-i Shqiperia perfitonte nje rritje prej 50% mbi nvelin aktual.

Shpresoj qe te jemi te gabuar...dhe qe te flitet per dicka tjeter. Faktikisht ENEL-i ka disa TEC-e te ksaj madhesie dhe tipi ne ndertim e siper ne Itali gjithashtu...dhe kjo vlen per ata qe thone se Italiani po vjen gjoja se nuk do ti ket ne Itali por i sjell ne Shqiperi te ndotin. Ne fakt...ne Itali ENEL-i nderton TEC-e te tilla akoma me te medha. Ai ne Roma pershembull eshte afersisht 1960MW...dhe identik me kte ne Porto Romano.

Energjia eshte BIZNES...kaq duhet kuptuar.

Me tej...projekte per TEC-e sic e ke theksuar dhe ti...jane ai ne Vlore, ai ne Lezhe, TEC-i ekzistues ne Fier qe do modernizohet...plus do ket edhe te pakten 1 tjeter.

Problemi eshte se te gjitha kto jane me madhesi te vogla...me i madhi eshte TEC-i ekzistues ne Fier me 220MW. Kto projekte peseri nuk jane te mjaftueshem per te perballuar nevojat e Shqiperise ne te arrdhme...prandaj ky TEC i madh ka kaq shume rendesi.

Ka rendesi sepse sipas STRATEGJISE ENERGJITIKE te Shqiperise...parashikimi thot qe Shqiperia ne vitin 2020 duhet te ket si burime energjie 60% nga TEC-e...15% nga HEC-e...dhe pjesa tjeter nga "green".

Me ato TEC-e ekzistuese dhe te planifikuara (pa TEC-in e ENEL-it)...ajo shifer prej 60% TEC...nuk arrihet kurre. Dhe ktu perfundon perseri me mungesa energjie dhe nevoje per import.

Strategjia kombetare flet per...Kosova-C...pra qe ajo pjese qe i mungon Shqiperise te vij nga Kosova-C..KUR te ndertohet. (Kosova-C eshte TEC me QYMYR BTW....shume me i madh se ky i ENEL-it..qe planifikohet...per ata qe nuk jane ne djeni). Problemi ktu eshte se..Kosova-C eshte thjesht nje enderr me sy hapur. Do kushtoj 2 miliard dollare...dhe s'besoj se ka per te perfunduar se ndertuari ne 2020...lere mo pastaj qe Shqiperise ti bie ndonje pjese e asaj energjie (se dhe Kosova-C do ndertohet nga te huaj...per qefin e tyre...kjo kuptohet)

Atehere ne mungese te Kosova-C....ky TEC_i i ENEL-it do ta zevendsonte.

Nese ENEL-i...FATKEQSISHT...ka marre oferte me te mire nga qeveria Italiane (pra qe ktu bien argumentat e AMBIENTALISTVE dhe PATRIOTVE....se perderisa ata e ndertojne ne vendin e tyre..s'po mundoheshin te ta hidhnin ty...thjesht BIZNES)...

...atehere detyrimisht DO DALI NJE PROJEKT TJETER...per nje TEC me madhesira te krahasueshme.

Mbase Gjermanet qe gjithashtu ofruan nje projekt te tille...do ta zevendsojne. Po qe do ndertohet ne Porto Romano...atje do ndertohet...thjesht per kushtet qe ka ajo zone.

-------------------

Sa per shqehtesimet e "ambjentalistve" si Bledari etj...besoj se FAKTET qe permenda me siper...thjesht rreth numrit te TEC-eve qe ndodhen vetem ne Mass...do tja u mbushin PAK mendjen...se e keni gabim. Dhe ktu fakti qe jane me gas ose me nafte ose me qymyr...nuk eshte shume i rendesishem. Ndotjen e kan afersisht njesoj...pervec CO2 qe nje TEC me qymyr leshon me shume se nje me gas pershembull. Te tjerat...s'kan shume ndryshim.

Por...THE POINT...eshte se niveli teknollogjik i TEC-eve...SOT...eshte aq i lart sa qe impakti i tyre eshte faktikisht me i vogel se ai i makinave...sidomos ne nje vend si Shqiperia ku ligjet dhe kontrolli teknik i makinave eshte dicka qesharake.

PRA...5 TEC-e qe planifikohen per Shqiperine...s'jan ASGJE ne krahasim me cfar ka bota perendimore e avancuar...dhe thjesht nje zhvillim MODEST...por absolutisht i nevojshem per Shqiperine.
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old February 1st, 2009, 09:52 PM   #1003
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,971
Likes (Received): 216

Quote:
Originally Posted by Kapedani View Post
Dhe ktu fakti qe jane me gas ose me nafte ose me qymyr...nuk eshte shume i rendesishem. Ndotjen e kan afersisht njesoj...pervec CO2 qe nje TEC me qymyr leshon me shume se nje me gas pershembull. Te tjerat...s'kan shume ndryshim.
Ti e di se ku qendroj une, por ama ketu po e ekzagjeron. Teci me gaz nuk ndot si teci me qymyr. Pervec nxehtesise, teci my gaz eshte i paster, por s'ka qymyr te paster. Dhe metodat e kapjes komplet te karbonit akoma nuk ekzistojne (megjithese ne te ardhmen gjerat do ndryshojne). Dhe nuk mund te thuash pervec CO2, te dy tecet jane te njejte. Eshte si te thuash, pervecse e vrau nuk i beri gje te keqe.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old February 1st, 2009, 10:07 PM   #1004
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,971
Likes (Received): 216

Ta ndryshojme pak temen, nje super analist, qe kohen e lire e kalon duke zgjidhur konfliktin ne Lindjen e Mesme dhe duke keshilluar qeverite e huaja se si t'a kalojne krizen ekonomike ka shkruajtur nje artikull te persosur tek Balkanweb. Se si lejohen idioter te tille te vene artikuj qe i shkruajne me bythe dhe qe GENJEJNE qe ne titull eshte mese skandaloze. Eshte per te ardhur keq per nivelin e gazetarise ne Shqiperise. Ne kohen e Enverit e dije te pakten pse shkruheshin ato qe shkruheshin, kurse sot gazetaret dhe pseudo analistet tallen me lexuesin dhe njerezit i besojne ketyre sharlataneve. Ne rastin konkret, Emin Barci, na hiqet si ekspert ekonomie dhe fillon e mbush me genjeshtra dhe brockulla.
http://www.balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=33026

Tamam si puna Sales qe i thote nga Zvicra guvernatorit te Bankes, kujdes me normen e interesit, sepse Sala merr vesh shume nga financa dhe ekonomia.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old February 1st, 2009, 10:35 PM   #1005
BledarDurrsaku
19-17
 
BledarDurrsaku's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 429
Likes (Received): 116

Vetem TEC me qymyr jane 12. Po qe se ke nje link qe flet per te gjithe potencialin e energjise se Massachusetts do te isha kurioz ta shihja. Si mund te rritet prodhimtaria 50% kur pjesa me e madhe e energjise do te shkoje ne Itali? Nuk ka shifra te sakta per perfitimet qe do te kete Shqiperia. Mbase as 5 perqind e kapacitetit (aq sa per te paguar qirane e tokes) do te shfrytezohet nga Shqiperia. E njejta gje vlen edhe per projektin me Biomass ne Lezhe, si edhe per projektin me turbina me ere ne Vlore. Duke pasur parasysh perfitimet e pakta dhe ndotjen e ambientit, ky nuk duket si "good deal" per ne por per Italine.

Keto projekte do te kthehen ne prone te Shtetit shqiptar mbas 30 vjetesh. Deri atehere teknollogia e TEC dhe ndoshta dhe turbinave me ere ka perenduar.
BledarDurrsaku no está en línea   Reply With Quote
Old February 1st, 2009, 11:22 PM   #1006
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,823
Likes (Received): 6058

Pas 30 vjetesh makinat po me nafte dhe benzine do punojne. As me hidrogjen dhe as me bateri (jo se nuk do kete te tilla, por jo ne ndonje % te konsiderueshme).
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2009, 12:26 AM   #1007
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Quote:
Vetem TEC me qymyr jane 12
Do beje mire ta lije kte muhabetin e Mass...se e shikon vet se sa gabim qe e ke...dhe se SI FUNKSIONON bota perendimore

Quote:
Si mund te rritet prodhimtaria 50% kur pjesa me e madhe e energjise do te shkoje ne Itali?
Shqiperia merr 2TWh energji nga ky TEC...kjo eshte pjese e kontrates. E kam thene 5 here deri tani ktu...

Quote:
Ti e di se ku qendroj une, por ama ketu po e ekzagjeron. Teci me gaz nuk ndot si teci me qymyr. Pervec nxehtesise, teci my gaz eshte i paster, por s'ka qymyr te paster.
E ke gabim. Nje TEC me qymyr me filtra dhe teknollogji bashkohore...prodhon vetem pak me shume ndotje se nje TEC me gas. Vetem persa i perket CO2...prodhon me teper (afersisht 2 here). Po CO2 nuk eshte gas ndotes.

Edhe ndotjen e kan ne pika te ndryshme. Pershembul nje TEC me qymyr e ka problemin me te madh ke SOx...ndersa nje TEC me gas e ka problemin me te madhe ke NOx.

Por kur nje TEC-i me qymyr i vihen sistemet e filtrimit modern...plus nje TEC me teknollogji bashkohore...arrin nje ulje te SOx pershembull ne 98%...Nje ulje ne NOx ne 95%...nje ulje ne SPM ne 99.5% le te themi....dhe ktu arrin nivelet qe as nje TEC me gas...nuk i arrin dot.


Vendimi nese do nderothet nje TEC me gas apo nje TEC me qymyr MODERN (pra nje me teknollogji te 2009es dhe jo te 1970es)....eshte ekonomik. Sepse megjithse nje TEC me qymyr do kushtoj shume me teper ne ndertim, shume me teper ne filtrim etj...do kushtoj shume me pak ne perdorim per shkak te cmimit te ulet te qymyryt ne krahasim me gasin.

Prandaoj SOT i shikon TEC-et me qymyr ne rritje neper Evrope...sepse cmimi i gasit...plus faktoret politik...e bejne ndertimin e nje TEC-i me qymyr shume me te terheqshem se nje me gas.

Nje TEC me qymyr PA sisteme filtrimi...dhe me djegje te zakonshme...prodhon sume me teper ndotje se nje TEC me gas. Ke te drejte. Po ka nje ndryshim shume te madh midis nje pa filtra dhe me djegje te zakonshme...kundrejt nje me sisteme filtrimi dhe...le te themi me supercritical burning sic eshte ky i ENEL-it.
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2009, 05:46 AM   #1008
BledarDurrsaku
19-17
 
BledarDurrsaku's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 429
Likes (Received): 116

Refuzimi i projektit

Projekti i TEC-ve nuk eshte aprovuar nga Ministria e Shendetesise dhe nga Bashkia e Durresit. Pra, nuk eshte se ENEL ka gjetur nje marreveshje me te mire ne Itali. Me poshte do te gjeni edhe aresyet pse nuk e kane miratuar.

http://www.durres.gov.al/27012009.html

Banorė tė qytetit tė Durrėsit, ambjentalistė si dhe pėrfaqėsues tė pushtetit vendor, kanė organizuar diskutimin e tretė public me kompanine energjetike italiane "Enel" pėr ndėrtimin ose jo tė parkut energjitik me qymyr nė Porto Romanos. Diskutimi u pėrqėndrua tek ndikimi nė mjedis i parkut energjetik si dhe avantazhet e pėrfitimet e projektit. Michele Porro, inxhiner ndėrtimi, ėshtė shprehur se ndėrtimi i centralit me fuqi 800 megavat do ta bėjė Shqipėrinė njė treg energjitik tė stabilizuar. Kompania nė fjalė synon qė fillimisht tė ndėrtohet njėsia e parė prej 800 megavatėsh dhe mė pas njė tjerė me tė njėjtėn fuqi. Investimi nė total parashikohet tė shkojė nė rreth 1.9 milion euro, ndėrkohė qė masterplani pėr kėtė investim nuk ka marrė ende miratimin e strukturave nga niveli vendor drejt atij qendror. Nė fjalėn e tij kreu i bashkisė sė Durrėsi Vangjush Dako, bėri njė panoramė tė pėrfitimeve dhe dėmeve tė mundshme tė ndėrtimit tė dy TEC-eve nė Porto Romano, dhe kėrkoi angazhimin maksimal si dhe seriozitetin e duhur pėr shqyrtimin e ketij projekti. Sipas kryebashkikut qyteti i Durresit vijon tė jetė objekt, pėr penalizimin e jetės sė qytetarėve, nė mjat mėnyre, edhe pa park energjitk ėshtė mjaftueshem i ndotur. Kryabashkiaku Vangjush Dako ka deklaruar gjithashtu se ndėrtimi i TEC-it ėhstė njė cėshtje mjaft e rėndėsishme pėr Durrėsin, po aq sa edhe e dyshimtė. Kryebashkiaku ka shtuar mė pas se teknologjia "qymyr i pastėr" ėshtė mjaft e paragjykuar tashmė dhe qyteti i Durresit ėshtė i rėnduar nga problemet mjedisore. Specialistėt italianė kanė deklaruar se niveli i ēlirimit tė SO2, CO2 dhe Nox ėhstė ėn parametra mė tė ulėt sesa niveli qė kanė pranuar vendet e BE-sė. Studimi qė ėshtė bėrė parashikon njė rreze prej 40 km, aq sa mendohet se ka impakt ēlirimi i tymit dhe pluhurave nga djegia e qymyrit. Mė pas kėta spesialistė kanė shtuar se mendohet njė sasi prej 250 mijė ton qymyri nė vit qė do tė konsumohet dhe ajo do tė vijė nėpėrmjet anijeve oqeanike nė kalatėn e ndėrtuar qėllimisht pėr shkarkimin e qymyrit. Nė lidhje me clirimin e hirit qė mbetet nga dejgia e qymyrit, specialistėt italianė thanė se "hiri ėshtė mjaft i mirė pėr prodhimin e ēimentos", ndėrkohė qė nuk kanė dhėnė detaje nėse firmat qė prodhojnė cimento nė vendin tonė janė interesuar pėr tė, apo ai do tė dėrgohet pėr depozitim jashtė vendit. Pothuajse tė gjithė qė kanė marrė fjalėn nga personat e ftuar nė kėtė debat, kanė hedhur dyshime rreth impakteve pozitive qė ka ky investim pėr qytetin e Durrėsit si dhe pėr nivelin e tij tė ndotjes. Banorėt kanė theksuar se TEC-i ėhstė vetėm 8 km larg qendrės sė qytetit tė Durėrsit, ndėrsa nė Porto Romano banesat e para nuk janė mė shumė se 500 metėr larg tij. Duke qenė nė kėtė distancė ndotjet e tij janė tepėr tė mėdah, jo aq sa ėshtė thėnė nė raportin e ENEL-it. Specialistė tė mjedisit kanė kundėrshtuar mė ashpėr kėtė projekt, duke theksuar se mendimi shqiptar nuk ėhstė marrė fare nė konsideratė, ndėrkohė qė diskutimet qė janė bėrė para disa muajsh me banorė tė Katundit tė Ri kanė qenė krjet tė ndryshme me diskutimet e djeshme. Ambientalistėt janė shprehur se "ENEL-i ka 7 linja transmetimi pėr cdo tec qė ka ndėrtuar nė Itali dhe evnde tė tjera, por kėtu propozohet vetėm njė. Pėr kėtė projekt nuk ka njė vleėrsim strategjik mjedisor, ndėrkohe qė kapaciteti i tij prej 1600 mega ėhstė shumė i lartė nė njė kohė qė Shqipėria me 300 mega nė total e zgjidh problemin e energjisė. Nė lidhje me tė gjitha diskutimet kundėr kėtij projekti, nėnkryetari i bashkisė Adrian Cela ėshtė shprehur se bashkia e Durėrsit do tė njoftojė ministrinė e Mjedisit se nuk ėhstė dakord me kėtė projekt. Nga ana tjetėr bashkia do tė kėrkojė sjelljen e njė kompania tė huaj ose vendase mjedisore pėr tė hartuar njė raport paralel nė lidhej me TEC-in qė kėrkon tė ndėrtojė Eneli. Bashkia ėshtė shprehur se do tė krijohet edhe komisioni qytetar pėr kėtė qėllim, ndėrkohė qė cėshtja do tė diskutohet edhe nė kėshillin bashkiak. Megjithėse bashkia e Durėrsit nuk ėshtė vendimmarrėse nė kėtė projekt, pėr shkak se territori ku do ndėrtohet TEC-i ėhstė ėn komunėn e Katundit tė Ri, ėhstė bėrė e ditur se do tė njoftohet ministria e Mjedisit pėr kėtė reagim kundėr tė banorėve tė saj. Nė kėtė pikė kryebashiaku i ka bėrė apel edhe njėherė ekspertėve, qė tė vlerėsojne situaten aktuale dhe dėmet qė janė shkaktuar deri mė tani pėr tė arritur me pas nė perfundime. Enel S.P.A. ėshtė shoqėria me e madhe italiane e energjise, qė ka propozuar te ndertoje ne zonen bregdetare te porto romanos nje komplesk energjitik, i cili do te perbehet nga nje termocentral me qymyr dhe pajisjet detare te nevojshme per shkarkimit e qymyrit gjate veprimatrise se projektit Projekti do te zhvillohet ne dy faza, secila prej tyre konsiston ne ndertimin e nje njesie prodhimi te energjise prej 800 MW me nje kapacitet prodhimi te plote prej prej 1.600 MW Projketi pėrfshin gjithashtu ndėrtimin e njė linje elektrike ajrore prej 400 kv, 25 km e gjate, e cila lidh impiantin e ri energjitike me rrjetin kombetar te nenstacionit Tirana 2, i cili do te behet pjese e rrjetiot kombėtar tė tranpmetimit nė pornės tė OST-sė, si dhe njė lionjė elektrike nėn-detare prej 500 kv, 210 km e gjate, e cila lidh impiantin e ri energjitik me rrjetin kombėtar Italinė

______________________________

Qe te mos ta bejme "boze" fare po e mbyllim kete diskutim.
Ne qofte so doni te dini per kapacitetin energjitik te Shqiperise ketu keni nje link interesant
http://www.jogmec.go.jp/mric_web/koe...g_080827_1.pdf

Nuk mund te flas me kompetence per kete fushe pasi nuk eshte fusha e artit apo e graphic design qe kam studiuar. Por duke u nisur edhe nga argumentat e mospranimit te ketij projekti, them se nuk ja vlente. Ciao e tanti saluti.
BledarDurrsaku no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2009, 06:57 AM   #1009
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Shqiperia ne duart e idiotve...s'ka si te perfundoj ndryshe.

(Megjithse artiklli jot nuk thot qe Ministria nuk ka dhen leje ...dhe sa per informacione rreth energjise ne Shqiperi...do besh mire te lexosh strategjine kombetare per ate fushe. Po nuk eshte pune per artist kjo o cun...)

Quote:
nė njė kohė qė Shqipėria me 300 mega nė total e zgjidh problemin e energjisė.
Idiotizma e shekullit...

Quote:
edhe pa park energjitk ėshtė mjaftueshem i ndotur.
Pra e then ndryshe...jemi KAQ idioter sa e kemi DHJERE kaq shume deri tani...sa s'kemi ku ta cojme me.

Ja pse s'duhet te lihen kto gjera ne duar te idiotve...

Last edited by Kapedani; February 2nd, 2009 at 07:09 AM.
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2009, 05:02 PM   #1010
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,823
Likes (Received): 6058

Problemi eshte se e din qe nuk i jep gje pare ENEL se po te ekzistonte si mundesi do ta shihnit ju si do hidheshin perpjete.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2009, 02:19 AM   #1011
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Kredia e Bankes Islamike, Shqipėria bojkoton Izraelin


Qeveria do tė respektojė rregullat e Organizatės sė Konferencės Islamike dhe vendos tė bojkotojė prodhimet dhe kompanitė izraelite, duke u rreshtuar krah vendeve anėtare


TIRANE- Shqipėria vendos tė bojkotojė prodhimet dhe kompanitė izraelite, duke u rreshtuar krah vendeve anėtare tė Organizatės sė Konferencės Islamike. Vendimi ėshtė konkretizuar nė njė klauzolė tė posaēme tė marrėveshjes qė qeveria ka nėnshkruar me Bankėn Islamike pėr Zhvillim, pėr lėvrimin e njė kredie me vlerė 8,6 milionė dinarė islamikė, shumė e pėrafėrt me 13.351 mln USD. Fondi do tė shkojė si investim pėr projektin e furnizimit me ujė dhe shėrbime sanitare pėr zonėn bregdetare tė Orikumit, pranė Vlorės. Pėr lėvrimin e kėsaj kredie, Banka Islamike i ka vendosur njė kusht politik dhe jo financiar qeverisė shqiptare, dhe qė lidhet pikėrisht me bojkotin e Izraelit. Kusht, tė cilin Tirana zyrtare e ka pranuar plotėsisht. Nė seksionin 2.02, tė nenit 2, tė kėsaj marrėveshjeje tė paprecedent, tė paraqitur pėr miratim nė Parlament, citojmė shprehimisht se: “Qeveria respekton Rregullat e Organizatės sė Konferencės Islamike nė lidhje me bojkotin e Izraelit”.

Konferenca Islamike

Bojkoti i Izraelit, sipas rregullave tė Konferencės Islamike, pėrfshin tė gjitha prodhimet dhe shėrbimet izraelite si dhe institucionet akademike, kulturore, sportive dhe ekonomike. Marrja e kėtij vendimi nga kjo Organizatė ėshtė bėrė, citojmė: “Nė mėnyrė qė t’i bėhet presion tregtar ndėrkombėtar Izraelit ndaj dhunės gjysmėshekullore qė ushtron pėrmbi popullatėn palestineze”.

Projekti

Objekti i projektit ėshtė sigurimi i njė furnizimi tė pandėrprerė me ujė tė pijshėm tė banorėve tė Orikumit dhe pėrmirėsimi i kushteve tė mjedisit, nėpėrmjet ndėrtimit tė njė rrjeti furnizimi me ujė dhe shėrbimesh sanitare nė zonėn e projektit. Pjesė tė tij janė Dukati i Vjetėr, zona turistike Llogara, Dukati i Ri, Tragjasi, Orikumi, Radhima e vija bregdetare turistike Radhimė-Orikum. Kostoja totale e projektit ėshtė 16.5 milionė USD qė do tė bashkėfinancohet nga Banka Islamike pėr Zhvillim, me 13.351 milionė dollarė dhe nga qeveria shqiptare, me 3.116 milionė dollarė. Ai do tė zbatohet nga Ministria e Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit dhe ėshtė parashikuar tė realizohet brenda njė periudhe katėr-vjeēare. Marrėveshja mes qeverisė shqiptare dhe Bankės Islamike pėr Zhvillim u paraqit pėr miratim edhe nė Parlament.

(Gazeta Shqiptare)
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2009, 02:48 AM   #1012
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Shume budallek i rende.
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2009, 02:56 AM   #1013
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Ky eshte lajm alla Gazeta Shqiptare..fakti qe e publikon vetem kjo gazete nuk e ben ate shume te besueshem...Ndoshta eshte vetem nje kredi e dhene me nje shtojce politike nga pas..
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2009, 03:48 AM   #1014
Ultimo
Albanian Republic Kosova
 
Ultimo's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Prishtina
Posts: 551
Likes (Received): 74

sjon normal...
Ultimo no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2009, 04:27 AM   #1015
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

S'po me duket si dicka qe do ta bente qeveria shqiptare. S'ka kurrfare kuptimi, e lere qe presioni nga Amerika per nje gje te tille do te ishte tejet i madh. Hajde hajde ta bente per 13 miliarde dollare, ndoshta edhe do te besohej, po per 13 milione? Yeah, right...
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2009, 06:24 AM   #1016
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,971
Likes (Received): 216

Sic e tha dhe Shqiptario, mos besoni cfare lexoni ne gazetat shqiptare. Kam me shume respekt per pastruesit e rrugeve sesa gazetaret tane.

Megjithate, kjo mund te jete e vertete, por vetem per kete projekt. Shume banka arabe ndjekin ligjin islamik te huadhenies dhe sipas ketij ligji parate nuk mund te perdoren per te financuar aktivitete te "padenja". Nuk do te cuditesha sikur rregullat e kesaj kredie te mos lejonin qe nje firme izraelite te perfitonte nga kjo.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2009, 09:34 AM   #1017
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
S'po me duket si dicka qe do ta bente qeveria shqiptare. ..
Jo vetem qeveria shqiptare por asnje qeveri nuk besoj se do guxonte ti kishte te keqija marredheniet me Izraelin.....Dihet pozita e Izraelit ne bote.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2009, 09:43 AM   #1018
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

Gazetaret tane vetem llap e llup dijne te bejne. Niveli i dobet i lajmeve.

Keshtu eshte kur punesojne cdo lloj robi.
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2009, 04:00 PM   #1019
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Quote:
Nuk do te cuditesha sikur rregullat e kesaj kredie te mos lejonin qe nje firme izraelite te perfitonte nga kjo.
Hehe...mesiguri ashtu eshte kuptimi...po gazetari/a nuk ka patur tru per ta kuptuar....dhe ka kujtuar se do te thote "bojokot te izraelit".

Pastrusit e rrugve thu ti? Ata bejne nje kurs 2 javor...me shume se gazetaret Shqiptar
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2009, 06:13 PM   #1020
Treasure
Registered User
 
Treasure's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 318
Likes (Received): 0

Po edhe nejse esht e vertet, Shqiperia po e ndjek rregullat e organizates...njejt esht si me ndjek rregullat e Bashksise Evropiane.
Treasure no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 11:33 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu