daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Ekonomia

Ekonomia Economic News and Developments.

Reply
 
Thread Tools
Old January 10th, 2011, 05:49 PM   #1881
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Late September is when crops are ready, there should have been movement then. A joint trade commission should be established to research how the two economies can compliment each. Looks like the Albanian government wants farmers to focus more on olives, nuts and fruits while i think Kosovars sow more grains. If the governments are too inept we can atleast hope that business is smarter now that the transportation network is in place cause im sure there are many opportunities there.
  Reply With Quote
Old January 11th, 2011, 09:42 PM   #1882
Ohri
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: London
Posts: 416
Likes (Received): 2

Albania to raise taxes for telcoms, banks over high fees

Albania to raise taxes for telcos, banks over high fees

* Mostly foreign subsidiaries to be impacted

* World Banks urges look at underlying cause of fees

By Benet Koleka

TIRANA, Jan 10 (Reuters) - Albania will impose higher taxes on telecoms and banks over what it sees as very high and unjustified fees, the prime minister said on Monday, a move that will mostly hit subsidiaries of foreign firms.

Albania's banking sector is overwhelmingly foreign-owned, with Raiffeisen (RBIV.VI) the largest in the sector. AMC, owned by Deutsche Telecom (DTEGn.DE) and Greece's OTE; Vodafone Albania (VOD.L); Eagle, owned by Turkey's Calik Group; and Albanian-owned Plus are the four mobile phone operators.

Prime Minister Sali Berisha, who faces local elections later this year, announced a policy of zero tolerance for what he called "oligarchs".

"Naturally, this is not nice news but I would like to inform public opinion that the government will change the fiscal system in these sectors in a proportional and powerful way," Berisha told reporters.

"We cannot accept, and will not accept, that given these low taxes, Albanians pay fees that are disproportionate with reality and the market."

He gave no indication of when the changes would be implemented or of the details or value of the measures involved.

Berisha said the problem was limited to two or three sectors and he singled out banks for charging what he said were exorbitant fees for electronic transactions. Some 16 banks, mostly foreign-owned, operate in Albania.

There has also been public debate over high telecoms costs since the sector began to develop in the mid-1990s.

"We cannot accept that electronic transactions be free all over Europe, but here we have to pay through the nose at a time when for the sake of developing this market we are investing in the technology," Berisha said.

Mobile phone companies charge fees 17 percent higher than in Europe and twice or thrice higher than in the Balkans region and EU member Austria, Berisha said. "First of all and above all, we are looking for nothing else but a moral code of profit," he said.

World Bank Managing Director Ngozi Okonjo-Iweala, flanking Berisha at the news conference, said Albania should probably introduce more competition in the telecoms area.

"I understand the prime minister's frustration with some of the fees he mentioned in the banking sector and telecoms and we suggest he also looks at the underlying reasons why there are these difficulties," he said.

http://uk.reuters.com/article/idUKLDE7091DM20110110

Arsyja pse kosto e sherbimeve bankare dhe te telekomunikacionit ne Shqiperi jane me te larta se ne Evrope eshte sepse konkurenca ne Shqiperi ne keto sektore nuk eshte aq e forte sa ne BE. Po te rritet konkurenca ne kete sektore, do ulen kostot per konsumatoret. Nok ka nevoj per nderhyrjen e qeverise dhe per venjen e taksave qe do i demtojne keto biznese dhe do i uli kapacitetin per tu zgjeruar.

Last edited by Ohri; January 11th, 2011 at 09:48 PM.
Ohri no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2011, 09:52 PM   #1883
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

Huti no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2011, 01:54 AM   #1884
Ohri
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: London
Posts: 416
Likes (Received): 2

Listimi botėror: Liria ekonomike e Shqipėrisė, mbi mesataren

Vlerėsimet bėhen nga Fondacioni amerikan “ Heritage ”dhe e pėrditshmja amerikane “Wall Street Journal”

Shqipėria renditet me njė liri ekonomike mbi mesataren ne nivel botėror, me njė indeks me 64 pikė pėr vitin 2011.

Vlerėsimet bėhen nga Fondacioni amerikan “Haritage” dhe e pėrditshmja amerikane “Uall Street Journal”.

“Shqipėria ka arritur njė rritje tė fuqishme ekonomike gjatė pesė viteve tė fundit, e nxitur kryesisht nga shėrbimet dhe sektorėt e ndėrtimit dhe duke reflektuar diversifikimin e rėndėsishėm tė bazės ekonomike”, thuhet ne raportin e “Haritage”.

Gjithashtu vlerėsohet se qeveria ka ndėrmarrė hapa pėr tė pėrmirėsuar mjedisin e biznesit dhe ka miratuar reformat strukturore tė gjera pėr tė nxitur rritjen nė sektorin privat.

http://www.abcnews.al/lajme/ekonomi/5/1800

Last edited by Ohri; January 14th, 2011 at 02:23 AM.
Ohri no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2011, 02:02 AM   #1885
Ohri
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: London
Posts: 416
Likes (Received): 2

Guxholli: Tarifat bankare e celulare tė larta, duhen ulur

http://www.abcnews.al/lajme/ekonomi/5/1767


Last edited by Ohri; January 14th, 2011 at 02:13 AM.
Ohri no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2011, 10:37 AM   #1886
Ohri
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: London
Posts: 416
Likes (Received): 2

Angjeli: Taksat e larta rrisin tarifat e celularėve

Plani i qeverisė pėr tė rritur taksat pėr bankat dhe kompanitė celulare, si veprim ndaj tarifave tė larta qė ata ofrojnė, konsiderohet nga ekspertėt e ekonomisė si lėvizje e gabuar.
Anastas Angjeli, ish-ministėr i Financave, tha dje se plani i qeverisė nuk do tė sjellė efektin e duhur.

“Vendosja e njė tatimi tė ri nuk do tė sjellė gjė tjetėr veēse do tė rrisė ēmimin dhe nė fund tė fundit qytetarit do t’i shtohet njė shėrbim me kosto mė tė lartė. Ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme, ėshtė se kjo ēėshtje duhet t’i lihet mė mirė nė kompetencė institucioneve tė tregut, enteve rregullatore, Kėshillit Mbikėqyrės tė Bankės sė Shqipėrisė pėr shėrbimet bankare qė tė marrin vendimet pėrkatėse bashkė me Autoritetin e Konkurrencės”, u shpreh Angjeli.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=201442&ref=fp
Ohri no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2011, 01:21 PM   #1887
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

The post office should open up their own bank with lower tariffs to force the others to lend cheaper and more operators should be let into the telecoms sector. They just awarded a monopoly on 3G services to Vodafon instead of opening it up for every company or atleast awarding it to two companies.
  Reply With Quote
Old January 14th, 2011, 03:29 PM   #1888
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,827
Likes (Received): 6071

If they have not given a Monopoly on 3G services, they (The Goverment) would have not received a fat payout
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2011, 06:16 PM   #1889
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

And thats the problem with business and fdi to Albania in a nutshell.
  Reply With Quote
Old January 16th, 2011, 02:52 PM   #1890
Ohri
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: London
Posts: 416
Likes (Received): 2

Prodhimet bujqėsore, fermerėt lushnjarė synojnė tregun rajonal

Serat diellore bėjnė tė mundur prodhim nė 12 muaj. Eksport drejt Kosovės, Malit tė Zi, Maqedoni

16 janar 2011 12:33

http://www.abcnews.al/lajme/ekonomi/5/1904

Fermerėt nė rrethin e Lushnjės kanė sfiduar teknologjitė pėrsa i pėrket prodhimeve bujqėsore,sipas tė cilave mund tė prodhohej vetėm njė herė nė vit.

Pėr herė tė parė fermerėt kanė arritur qė tė kenė prodhime gjatė 12 muajve tė vitit, ku mbi 1000 ha serra diellore nė Lushnjė janė me kapacitet tė plotė prodhues kryesisht me perime, tė cilat zėnė edhe vendin kryesor nė mbjellje.

Kultura e domateve ka nisur tė pėrdoret gjerėsisht dhe zė 90% tė tregut nė vend duke sfiduar domaten e importit.

Ndryshe nga vitet e tjera ku temperaturat e ulėta kanė prishur ēdo lloj prodhimi bujqėsor, kėtė vit fermerėt lushnjar po bėjnė vjeljen e domateve nė sera.

Pėrfitimet financiare, konkurrenca mes tyre nė sasinė dhe cilėsinė e perimeve kanė bėrė qė fermerėt rrisin sipėrfaqet e mbjella por dhe pėrmirėsimin e prodhimeve.

Fermerėt thonė se i gjithė prodhimi tregtohet me ēmime tė leverdishme dhe fermerėt ndihen tė kėnaqur.

Ndėrkohė qė pėrfundimi i rrugės Durrės - Kukės ka ndikuar nė shtimin e kėrkesave pėr eksportin e domates nė Kosove, Maqedoni dhe Mal tė Zi duke e kthyer Lushnjėn nga njė vend importues i perimeve, nė vend kryesor eksportues nė Europėn Lindore.
Ohri no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2011, 06:58 PM   #1891
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

AIDA, ja si do tė funksionojė Agjencia e Investimeve

Agjencia Shqiptare pėr Investime dhe Zhvillim AIDA do tė shėrbejė si katalizator pėr tėrheqien e investitorėve tė huaj nė vendin tonė. Sipas kėshilltares sė kryeministrit pėr ekonominė Suzana Guxholli,kjo agjensi do tė ofrojė pėr biznesin e huaj tė gjitha shėrbimet qė i nevojiten nė formėn One Stop Shop. Gjithashtu sipas Guxhollit kjo agjensi ėshtė ngritur nė formė tė tillė qė eleminon burokracitė.
Nėpėrmjet saj do tė promovohen potencialet pėr investim qė ofron Shqipėria nė evenimentet me prestigjoze ndėrkombėtare.

TV Klan

Nisme e mire kjo! Pritet per te pare, sa efektive do jete.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2011, 01:07 AM   #1892
Ohri
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: London
Posts: 416
Likes (Received): 2

110 biznese shqiptare nė Forumin Ekonomik te Milanos

Ohri no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2011, 01:12 AM   #1893
Ohri
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: London
Posts: 416
Likes (Received): 2

Projektligj i ri/ Do tė ēojė vendosjen e barrės fiskale edhe pėr bankat

23 janar 2011 20:21


Nė ministrinė e Financave ėshtė ngritur tashmė njė grup pune, pėr hartimin e projektligjit, qė do tė ēojė vendosjen e barrės fiskale edhe pėr bankat.

Vendosja e barrės fiskale pėr subjektet bankare, nuk vlerėsohet nga ekspertėt e ekonominė si njė praktikė e duhur, nė kushtet e konkurrencės sė lirė.

http://www.abcnews.al/lajme/ekonomi/5/2207
Ohri no está en línea   Reply With Quote
Old January 27th, 2011, 02:18 AM   #1894
Ohri
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: London
Posts: 416
Likes (Received): 2

Albanian gas-condensate field to be developed

Jan 26, 2011
By OGJ editors

http://www.ogj.com/index/article-dis...ss.page=1.html

HOUSTON, Jan. 26 -- Albania’s Ministry of Economy, Trade, and Energy formally approved development of Delvina gas-condensate field in southern Albania.

The approval allows Stream Oil & Gas Ltd., Calgary, to enhance production and sell petroleum products under state Albpetrol’s existing license for 25 years with 5-year extension increments.

Delvina, near the border with Greece and 100 miles south of Tirana, was discovered in 1987.

Two wells yield a combined 700 Mcfd of gas and 47 bbl/MMcf of 62.5° gravity condensate from fractured Cretaceous-Paleogene carbonates at 2,800-3,500 m. A pipeline connects the field to a refinery in the Tirana area.

Stream’s 2011 plan includes reworking the two existing wells and preparing to drill a horizontal well. Management is preparing to evaluate NGL potential upside, future horizontal well plans, and NGL development.
Ohri no está en línea   Reply With Quote
Old January 28th, 2011, 06:41 PM   #1895
Kumanovari
#Vetevendosje
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 6,175
Likes (Received): 3004

Partia Socialiste demtoj Imazhin e Shqiperise dhe Ekonomin e Shtetit

Pas demonstratės, u anulluan 50% e prenotimeve turistike

Siē pohojnė vetė hotelierėt krijimi i klimės sė pasigurisė ka bėrė qė shumė prej prenotimeve pėr arsye biznesi apo turizmi tė shtyhen nė njė kohė tė dytė.
Pas demonstratės, u anulluan 50% e prenotimeve turistike


50 pėr qind e prenotimeve turistike drejt Shqipėrisė janė anuluar menjėherė pas shfaqjes sė imazheve tė dhunshme tė demostratės sė 21 Janarit.

Siē pohojnė vetė hotelierėt krijimi i klimės sė pasigurisė ka bėrė qė shumė prej prenotimeve pėr arsye biznesi apo turizmi tė shtyhen nė njė kohė tė dytė.

Agjensitė turistike, tė cilat kane kontakte tė drejtpėrdrejta me turistėt e huaj thonė se dhuna e ushtruar nė demonstratėn e Partisė Socialiste, ka frikėsuar vizitorėt e huaj.

Shqipėria ėshtė cilėsuar nga agjensitė mė prestigjoze ndėrkombetare si destinacioni kryesor pėr tu vizituar gjatė vitit 2011.

Por dhuna e ushtruar nė demonstratėn e 21 janarit,transmetuar kjo nė mediat ndėrkombetare , rrezikon imazhin e vendit duke bėrė qė turistėt tė mendohen mire para se tė vizitojnė vendin tonė.

http://www.yllpress.com/24729/pas-de...turistike.html
__________________

#Albania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2011, 03:17 PM   #1896
Ohri
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: London
Posts: 416
Likes (Received): 2

Eksportet, 2010 nivele historike tregtimi drejt vendeve tė BE-sė

Nė krye tė listės sė mallrave qė janė eksportuar qėndrojnė materialet e ndėrtimit, metalet dhe energjia elektrike

30 janar 2011Porti i Durrėsit, pika dognaore ku kalon shumica e mallrave e eksport-importeve

Viti i shkuar u mbyll me njė bum eksportesh, duke shėnuar vlera historike tė mallrave vendase, qė u tregtuan drejt vendeve tė huaja.

Sipas tė dhėnave zyrtare tė Institutit tė Statistikave, mallrat qė janė tregtuar mė tepėr nė masė janė tekstilet dhe kėpucė, me njė vlerė prej rreth 56 miliardė lekė, mė pas vijojnė tė qėndrojnė si pėr traditė mineralet, dhe energjia elektrike, me rreth 45 miliardė lekė si dhe materialet e ndėrtimit e metalet me njė vlerė prej 32. miliard lekė. Nė total vlera e pėrfituar pėr kėtė muaj ėshtė 161 miliardė lekė.

Energjia elektrike ėshtė produkti kryesor qė ka kryesor nivelin e lartė tė eksporteve gjatė vitit qė lamė dhe qė pritet tė jetė njė element po aq I rėndėsishėm edhe pėr kėtė vit.

***
Pėr sa i pėrket partnerėve kryesorė, me tė cilėt ėshtė e zhvilluar tregtia e jashtme e veēanėrisht eksporti gjatė gjithė vitit 2010, Italia vijon tė mbetet njė partner i rėndėsishėm, ku vetėm pėr dhjetorin janė eksportuar gjithsej mallra me njė vlerė prej 82 miliardė lekė.

Me Greqinė janė eksportuar mallra me njė vlerė prej 8.730 milionė lekė dhe me Gjermaninė rreth 5 miliardė lekė. Nė total vlera e produkteve qė janė eksportuar drejt vendeve tė Bashkimit Europian llogaritet 112 miliardė lekė. Nė lidhje me vendet e rajonit, nė vende tė parė llogaritet eksporti me Kosovėn me afėrisht 10 miliardė lekė si dhe me Turqinė, me afėrisht me 9.5 miliardė lekė.

***
Ndėrkaq, sipas deklaratave tė fundit tė guvernatorit tė Bankės ė Shqipėrisė, vėrehet tendencė rritėse e importeve dhe ngadalėsimi i pritur i ritmit tė rritjes sė eksporteve, qė mund tė frenojnė procesin e korrektimit tė bilancit tė jashtėm tregtar tė ekonomisė. Sipas kėtij, kėto zhvillime ritheksojnė nevojėn e vijimit tė reformave strukturore, tė cilat duhet tė orientojnė ekonominė shqiptare drejt njė modeli mė tė qėndrueshėm zhvillimi dhe njė konkurrueshmėrie mė tė lartė nė tregjet botėrore.

http://www.abcnews.al/lajme/ekonomi/5/2407
Ohri no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2011, 04:19 PM   #1897
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

ABC News eshte Rilindja Demokratike Nr. 2!

Quote:
Originally Posted by Kumanovari View Post
Partia Socialiste demtoj Imazhin e Shqiperise dhe Ekonomin e Shtetit

Pas demonstratės, u anulluan 50% e prenotimeve turistike

Siē pohojnė vetė hotelierėt krijimi i klimės sė pasigurisė ka bėrė qė shumė prej prenotimeve pėr arsye biznesi apo turizmi tė shtyhen nė njė kohė tė dytė.
Pas demonstratės, u anulluan 50% e prenotimeve turistike


50 pėr qind e prenotimeve turistike drejt Shqipėrisė janė anuluar menjėherė pas shfaqjes sė imazheve tė dhunshme tė demostratės sė 21 Janarit.

Siē pohojnė vetė hotelierėt krijimi i klimės sė pasigurisė ka bėrė qė shumė prej prenotimeve pėr arsye biznesi apo turizmi tė shtyhen nė njė kohė tė dytė.

Agjensitė turistike, tė cilat kane kontakte tė drejtpėrdrejta me turistėt e huaj thonė se dhuna e ushtruar nė demonstratėn e Partisė Socialiste, ka frikėsuar vizitorėt e huaj.

Shqipėria ėshtė cilėsuar nga agjensitė mė prestigjoze ndėrkombetare si destinacioni kryesor pėr tu vizituar gjatė vitit 2011.

Por dhuna e ushtruar nė demonstratėn e 21 janarit,transmetuar kjo nė mediat ndėrkombetare , rrezikon imazhin e vendit duke bėrė qė turistėt tė mendohen mire para se tė vizitojnė vendin tonė.

http://www.yllpress.com/24729/pas-de...turistike.html
BS! Jane anulluar prenotimet afatshkurtra, por keto demonstrata nuk do kene efekt afatgjate. Efekt afatgjate kane investimet ne infrastrukture, qe nuk jane realizuar, aq sa eshte e nevojshme.
Dhe mbi te gjitha, per vrasjen fajtore ishin dy pale, jo vetem nje. Dmth. imazhin e Shqiperise e kane demtuar PS DHE PD! Mos beni politike ketu, por folni per fakte ekonomike.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2011, 11:11 PM   #1898
ArberKusari
Registered User
 
ArberKusari's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 263
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Kumanovari View Post
Partia Socialiste demtoj Imazhin e Shqiperise dhe Ekonomin e Shtetit

Pas demonstratės, u anulluan 50% e prenotimeve turistike

Siē pohojnė vetė hotelierėt krijimi i klimės sė pasigurisė ka bėrė qė shumė prej prenotimeve pėr arsye biznesi apo turizmi tė shtyhen nė njė kohė tė dytė.
Pas demonstratės, u anulluan 50% e prenotimeve turistike


50 pėr qind e prenotimeve turistike drejt Shqipėrisė janė anuluar menjėherė pas shfaqjes sė imazheve tė dhunshme tė demostratės sė 21 Janarit.

Siē pohojnė vetė hotelierėt krijimi i klimės sė pasigurisė ka bėrė qė shumė prej prenotimeve pėr arsye biznesi apo turizmi tė shtyhen nė njė kohė tė dytė.

Agjensitė turistike, tė cilat kane kontakte tė drejtpėrdrejta me turistėt e huaj thonė se dhuna e ushtruar nė demonstratėn e Partisė Socialiste, ka frikėsuar vizitorėt e huaj.

Shqipėria ėshtė cilėsuar nga agjensitė mė prestigjoze ndėrkombetare si destinacioni kryesor pėr tu vizituar gjatė vitit 2011.

Por dhuna e ushtruar nė demonstratėn e 21 janarit,transmetuar kjo nė mediat ndėrkombetare , rrezikon imazhin e vendit duke bėrė qė turistėt tė mendohen mire para se tė vizitojnė vendin tonė.

http://www.yllpress.com/24729/pas-de...turistike.html
Por ca je ty fol? 4 njerz kan vdeke. Me duket askujna nuk po i pengon kjo.
Pse jeni bere aq cynik more?

Populli ka te drejte te demonstroj, dhe sa e pash une ata njerz qe u vran nuk ishin ty bere dicka te dhunshme.
ArberKusari no está en línea   Reply With Quote
Old January 31st, 2011, 07:27 PM   #1899
Kumanovari
#Vetevendosje
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 6,175
Likes (Received): 3004

Quote:
Originally Posted by ArberKusari View Post
Por ca je ty fol? 4 njerz kan vdeke. Me duket askujna nuk po i pengon kjo.
Pse jeni bere aq cynik more?

Populli ka te drejte te demonstroj, dhe sa e pash une ata njerz qe u vran nuk ishin ty bere dicka te dhunshme.
Demonstrata e dhunshme u provokuan dhe u beren nga Demonstratuesit e jo nga Policia apo nga Qeveria.
__________________

#Albania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old January 31st, 2011, 07:53 PM   #1900
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Quote:
Originally Posted by Kumanovari View Post
Demonstrata e dhunshme u provokuan dhe u beren nga Demonstratuesit e jo nga Policia apo nga Qeveria.
A je ne pagese to Salise qe ende pe vazhdon kete debat? Cka ka bere Salia per Shqiptaret e Maqedonise deri tash?
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 05:26 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu