daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News.
» Tirana | Prishtina

Reply
 
Thread Tools
Old June 28th, 2012, 02:35 PM   #201
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

*Disa lajme relativisht te vjetra - Gjithesi te pa postuara me pare
Sarandė - Perurohet Galeria e Artit
Quote:


Piktorėt sarandiotė, prej 18 majit 2012 kanė shtėpinė e tyre tė artit, e cila do tė shėrbejė pėr promovimin e veprave tė tyre tė artit. Me pėrurimin e Galerisė sė Arteve paraditen e sotme ėshtė dhėnė sinjali i ofertės sė re turistike qė jep Saranda pėr kėtė verė. Mbi 70 punime nė pikturė dhe skulpturė, janė ekspozuar nė njė galeri arti, tė munguar prej shumė vitesh nė Sarandė. Kryetari I bashkisė Stefan Ēipa,duke prerė shiritin e Galerisė, e ka vlerėsuar atė si shtėpi tė artit dhe dasha-mirėsve tė tij. Sipas Ēipės, pėr nga kushtet qė krijon dhe punėt cilėsore tė ekspozitės sė parė, vjen e dyta nė vend pas Galerisė Kombėtare nė Tiranė. Punimet kanė pėr autorė njė brez artistėsh elitarė tė pikturės e skulp-turės qė ka nxjerrė Saranda. si: Niko Godroli, Vasil Kaēi, Lefter Ēeko, Odise Papa e Spiro Shtuka.
Bėhet fjalė pėr njė investim prej 5 milionė lekėsh, financuar nga Bashkia e Sarandės, qė ka kthyer nė njė mjedis ekspozitash tė artit pamor katin e nėndheshėm tė Bar “Riviera”, mbi shetitoren e Sarandės.
Nė Galerinė e sapopėruaur, me emrin Art-Saranda, janė ekspozuar 72 punime tė teknikės sė akuarelit, nė vaj, gur, dhe granit, tė gjitha nga katėr autorė vendas, me eksperiencė nė vend dhe jashtė tij, me ekspozita personale e tė pėrbashkėta nė Greqi, Gjermani, Amerikė etj. Galeria e artit figurativ, do tė qėndrojė e hapur pėrgjatė gjithė kohės dhe ka nisur tė bėhet qysh mė 18 maj e kėrkuar pėr t’u vizituar nga grupe turistėsh francezė dhe vendas.
Nė pėrurim morėm pjesė 80 krijues e inetelektualė tė Sarandės. Ndodhej edhe nėnprefekti i Sarandės Gjergji Mano.

http://www.bashkiasarande.gov.al/laj...l#!prettyPhoto
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old June 28th, 2012, 02:43 PM   #202
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Pėrurohet kėndi i lojėrave per fėmijė , rikonstruksion pėr shatėrvanin
Quote:
Njė kėndi i ri i lojrash pėr fėmijė nė parkun "Miqėsia" ėshtė investimi mė i fundit nė pėrgatitjet e Sarandės pėr sezonin e ri veror. Paraditen e 18 majit kryebashkiaku Stefan Ēipa dhe pėrfaqėsuesi i Raiffeisen Bank, Serge Guay, kanė prerė shiritin e kėndit tė ri tė lojėrave pėr fėmijė. Ai ėshtė financim i Raiffeisen Bank me njė vlerė prej 500 mijė lekė dhe pėrfaqėson njė vend argėtimi pėr fėmijė, ku gjejnė disa nga lojėrat e tyre tė preferuara. Ēdo ditė ky kėnd ėshtė plot me fėmijė qė argėtohen dhe zbaviten nė tė, pa pagesė.
I njėkohshėm dhe nė kuadėr tė ēeljes sė sezonit turistik "Verė 2012", ishte edhe investimi tjetėr, i kryer nga Bashkia e Sarandės pėr rikosntruksionin e shatėrvanit nė qendėr tė qytetit. Pas shtatė vitesh pa asnjė ndėrhyrje, shatėrvani ėshtė rehabilituar me fondet e Bashkisė, duke iu nėnshtruar njė rikonstruksioni tė plotė. Shatėrvani ka pėsuar ndryshime tė dukshme pas lyerjes sė dyshemesė dhe mureve anėsore, si dhe me zėvendėsimin e profileve plastikė, pompave zhytėse, mekanizmit elektrik rele dhe rrjetit pėrcjellės tė ujit.
Shatėrvani i Sarandės ėshtė i vetmi i kėtij lloji pas atij tė Tiranės dhe investimi i kryer pėr rehabilitimin e plotė, mundėsoi pėrmirėsimin dukshėm tė funksionimit tė tij, duke e kthyer tė tėrė parkun "Miqėsia", nė qendėr tė Sarandės, nė njė vend ēlodhės e kreativ pėr tė gjitha moshat.

http://www.bashkiasarande.gov.al/laj...l#!prettyPhoto
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old July 6th, 2012, 01:59 PM   #203
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,136
Likes (Received): 1423

rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2012, 05:10 PM   #204
mico74
Registered User
 
Join Date: Jan 2011
Location: London
Posts: 22
Likes (Received): 2

INUK has been inspecting properties in Saranda and surrounding areas.

http://lajme.shqiperia.com/lajme/art...eje-ne-Sarande

Any idea if it's possible to get a list of the affected properties? I know a few, but I bet they are not in that list.. just 21 illegal buildings in Saranda is a joke
mico74 no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2012, 01:30 AM   #205
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1442

JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2012, 12:41 AM   #206
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1442

Sarandė, pėrurohet Komisariati i Kufirit dhe Migracionit

BE vlerėson arritjet e policisė nė luftėn kundėr trafikut tė drogės


Pėrurohet nė Sarandė ndėrtimi i Komisariatit tė Kufirit dhe Migracionit falė njė investimi prej 282.659 euro nga BE nė kuadėr tė Programit IPA 2009 “Menaxhimi i Kufirit Blu”.

Drejtori Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit Hysni Burgaj u shpreh se kjo ndėrtesė e re dhe moderne do tė mundėsojė qė punonjėsit e shėrbimeve tė kufirit pėr Sarandėn tė kenė nė dispozicion ambiente cilėsore, qė pėrmirėsojnė kushtet e punės e tė shėrbimit, duke u shėrbyer kėshtu nė mėnyrė mė cilėsore dhe qytetarėve. Ai vuri nė dukje asistencėn e vazhdueshme tė Bashkimit Europian pėr Policinė e Shtetit, duke e vlerėsuar atė edhe si njė nxitje tė fuqishme pėr reformimin e Policisė sė Shtetit dhe shndėrrimin e saj nė njė partnere tė denjė tė organizatave homologe.
“Kontributet e Bashkimit Evropian pėr Policinė e Shtetit as kanė filluar dhe as pėrfundojnė sot. Ndėr vite, organizata jonė ka pėrfituar e vazhdon tė pėrfitojė ndihma tė konsiderueshme nga Bashkimi Evropian dhe institucionet e tij pėrfaqėsuese nė Shqipėri. Ndihmat e donacionet e afruara nga Bashkimi Evropian kanė ndikuar nė mėnyrė tė dukshme pėr pėrmirėsimin e standardeve tė punės sė Policisė sė Shtetit nė luftė kundėr krimit, parandalimin e trafiqeve tė paligjshme, rritjen e sigurisė pėr jetėn, shėndetin e pronėn e qytetarėve, pėrmirėsimin nė rritje tė performancės sė strukturave policore, zhvillimin nė pėrgjithėsi tė organizatės sonė “- theksoi Burgaj, i cili vlerėsoi pėrkrahjen dhe nxitjen pėr reformimin e Policisė sė Shtetit, si edhe shprehu vendosmėrinė nė rrugėn e reformimit tė vazhdueshėm.
Nga ana e tij Kėshilltari i parė i Delegacionit tė BE-sė nė Tiranė, Z. Jochen Schult gjatė fjalės sė tij u ndal tek ndihma prej 30 milionė euro e Bashkimit Europian pėr pėrmirėsimin e menaxhimit tė kufirit, dhe rėndėsia e tyre nė pėrafrimin e kushteve dhe metodave tė punės sė kėtyre strukturave me standarded e BE-sė.

“Menaxhimi i kufirit ėshtė mjaft i rėndėsishėm nė forcimin e zbatimit tė ligjit, nė luftėn ndaj krimit tė organizuar dhe trafiqeve tė paligjshme. BE-ja ka ofruar njė mbėshtetje tė madhe pėr Shqipėrinė nė kėtė proces, pėrmes pėrmirėsimit tė infrastrukturės, si dhe nė drejtim tė burimeve njerėzore dhe bashkėpunimit ndėrinstitucional. Nė kėtė kontekst, vlen tė evidentohet fakti qė ne kemi vėnė re me kėnaqėsi se Policia Kufitare dhe e Migracionit gjatė viteve tė fundit ėshtė shndėrruar nė njė departament me metoda pune bashkėkohore, tė cilat janė tashmė shumė mė afėr standardeve tė BE-sė.” – u shpreh Z. Schult.

Duke iu drejtuar punonjėsve tė policisė qė do tė punojnė nė kėtė komisariat tė sapondėrtuar, Schult vlerėsoi arritjet e Policisė sė Shtetit veēanėrisht nė luftėn kundėr trafikut tė drogės:

“Lufta ndaj krimit tė organizuar ėshtė njė ndėr 12 prioritetet e Bashkimit Europian pėr Shqipėrinė, por kjo luftė sjell gjithashtu dhe disa rreziqe ndaj tė cilave ju mund tė jeni tė ekspozuar. Sė fundmi jam njohur me mjaft histori suksesi mbi luftėn tuaj kundėr trafikut tė drogės: Nė mėnyrė tė veēantė nė 2012, ju rritėt nė mėnyrė tė ndjeshme sasinė e drogave tė sekuestruara, me ndihmėn e pajisjeve tė financuara nga BE”-u shpreh Z. Schult, i cili theksoi se delegacioni i BE-sė po pėrgatit projektin e parashikuar 6 milionė euro nė kuadėr tė programit IPA 2012 pėr tė ėprafruar standardet e BE.

Ndėrkohė Ambasadorja Gjermane, Zj. Carola Muller Holtkemeper, gjatė fjalės sė saj theksoi se kufijtė e Shqipėrisė tashmė kanė njė kuptim tjetėr, ata nuk shėrbejnė mė pėr tė izoluar shtetasit shqiptarė dhe tė huaj, por shėrbejnė pėr tė lehtėsuar qarkullimin e qytetarėve.
“Policia e Kufirit dhe Migracionit ka ecur pėrpara pėr tė luftuar trafiqet e paligjshme dhe ky ėshtė njė vlerėsim i bėrė dhe nga ekspertėt”- u shpreh ajo, e cila shtoi se komisariati i sapondėrtuar do tė shėrbejė nė forcimin e luftės kundėr trafiqeve tė paligjshme. Tashmė, tha ajo, qė Shqipėria gjeografikisht bėn pjesė nė Europė, po afrohet dhe me institucione me vendet e BE-sė.

Nė kėtė ceremoni ishte i pranishėm edhe Kryetari i Bashkisė Sarandė Stefan Ēipa, si dhe pėrfaqėsues tė tjerė nga trupi diplomatik akredituar nė Tiranė, nga institucione tė ndryshme tė zbatimit tė ligjit, si edhe tė ftuar tė veēantė ishin fėmijėt e Shtėpisė sė Fėmijės Sarandė.

http://abcnews.al/lajme/aktualitet/2/21232
__________________

gjergjkastrioti liked this post
JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2012, 03:05 AM   #207
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,136
Likes (Received): 1423

rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2012, 03:24 AM   #208
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,136
Likes (Received): 1423

Lajme nga Saranda:

Bashkia: Internet dy here me te shpejte dhe sherbim whirless falas per qytetare
Quote:
Paraditen e 5 korrikut kyretari i Bashkise se Sarandes, Stefan Ēipa ka pritur ne zyren e vet Dr. Orhan Coskun, drejtor i pergjithshem i Albtelecom dhe njeheresh i kompanise celulare Eagle Mobile. Ai u eshte pergjigjur pozitivisht kerkesave te bera nga zoti Ēipa, duke premtuar se ne zonat qe do te percaktohen nga njesia vendore, do te ofrohet internet whirless falas, si sherbim i bashkise qe u jepet qytetareve. "Dua t'i jap rendesi me te veēante Sarandes se deri tani", u shpreh Coskun. Ai tha se, kerkohet pak kohe fizike, deri ne 6 muaj, per shtrirjen e fibrave optike, qe mundesojne dyfishimin e shpejtesise se sherbimit internet.
Kryetari Ēipa ka kerkuar mbeshtetje per vendosjen e nje numri te telefonise fikse falas, ne dispozicion te grave qe dhunohen, kerkese per te cilen zoti Coskun tha se do ta shikoje mundesimin e realizimit sapo te kthehet ne Tirane. Ai eshte treguar i gatshem gjithashtu per te qene prezente kompania Eagle, duke iu bashkuar me kontribute konkrete nismes se Bashkise se Sarandes per dyfshimin e siperfaqeve te gjelbra.
Po keshtu, Kryebashkiaku Ēipa ka kerkuar qe Albtelecom dhe Eagle Mobile ta kthejne nje shesh ndertimi qe gjendet ne Lagjen Nr. 4 te Sarandes ne nje Park Lojerash per femije, deri sa ta zbatohet projekti perfundimtar i tyre.
Saranda, rikthehen autobuset qytetes
Quote:
Pas tre vjetėsh braktisje, qytetarėve tė Sarandės u ėshtė kthyer dje shėrbimi i transportit publik me autobusė qytetės. Ka qenė njė kompani private, qė me autobusėt e saj komodė, prodhim i pas viteve 2000 e qė plotėsojnė parametrat tek-nikė, ka marrė pėrsipėr tė ofrojė kėtė shėrbim pėr qytetarėt dhe pushuesit, nė njė moment tė nisjes sė tureve tė plota tė pushimeve verore.
Me kėtė rast paraditen e djeshme ėshtė bėrė udhėtimi simbolik falas nga qytetarė tė ndryshėm qė janė nisur nga stacioni mbi portin e qytetit, nė stacionin e fundit, qė ėshtė Kanali I Ēukės e kthim. Sė bashku me ta ka udhėtuar edhe kryebashkiaku Stefan Ēipa, qė me kėtė udhėtim ka promovuar nisjen nga puna tė kėsaj linje me interes qytetar. “Ėshtė njė moment i rėndėsishėm, kur sė bashku pėrurojmė nisjen e parė nga stacioni i Sarandės tė autobusit qytetės nė shėrbimin e transportit publik, qė ka edhe mbėshtetjen e bashkisė sė Sarandės”, u shpreh kryebashkiaku.

Itinerari i lėvizjes do tė jetė nga varrezat publike- Metoq- Kanali i Cukės. Ky shėrbim do tė nisė nė orėn 5 tė mėngjesit e do tė vazhdojė deri nė orėn 22 ose 10 tė mbrėmjes. Me shoqėrinė e autobusėve "Autoteknika" qė bashkia ka nėnshkruar kontratė, ėshtė fiksuar qė qytetari, vizitori dhe pushuesi nė kėtė interval kohor prej 17 orėsh nė ditė, ta gjejė kėtė shėrbim pėr ēdo 20 minuta dhe me njė ēmim tė arėsyeshėm.
Pėrfitues nga rivendosja e kėtij shėrbimi tė transportit publik qytetės janė sidomos ata, tė cilėve u duhet tė lėvizin nė mėnyrė tė pėrditshme nė kėto drejtime, si: nxėnėsit dhe banorėt e fshtarave tė periferisė sė bashkisė: Berdenesh, Metoq e Gjashtė etj. Pėrfitues nga kjo risi nė trasnportin publik dhe mė tė trajtuar do ta ndjejnė veten disa kategori shoqėrore, si paraplegjikėt, tė verbėrit, veteranėt e luftės e jetimėt. Tė gjithė ata qė pėrfshihen nė kėto kategori, nė respektim tė statusit tė tyre ligjor, do tė kenė tė drejtėn pėr tė udhė-tuar falas nė linjėn e autobusit qytetės. Udhėtimi i tyre do tė rimbursohet nga bashkia e Sarandės, kundrejt dokumentit pėrkatės qė do tė lėshohet nga ky institucion, pėr t’i mbyllur rrugėn ēdo lloj abuzimi.
Pese hidroplane ne turizmin e Sarandes

Quote:
Pesė hidroplane tė ardhur mėngjesin e 10 korrikut nga Santa Maria De Leuca dhe disa qytete tė Italisė sė jugut, kanė fluturuar mbi Sarandė dhe kanė prekur portin e qytetit bregdetar.
Njė prej pilotėve me emrin Horacio tha se iu ėshtė dashur njė orė fluturim pėr tė mbėrritur ditėn e sotme nė Sarandė.
sinkrona
Sipas Horacio Rogioni, kėto janė aktivitet nė shėrbim tė vendosjes sė lidhjeve mė tė afėrta mes popujve. Ai u shpreh se janė duke shpresuar qė nga autoritetet shqiptare qė tė vijnė nė Shqipėri me procedura mė tė lehtėsuara.
Horacio tha se e kishte herėn e dytė qė vjen sė bashku me hidrovolanten e tij nė Sarandė. Nė qytetin tonė kėsaj here, ai vjen I shoqėruar edhe nga katėr kolegė tė tjerė dhe se kthehet pas njė festivali tė organizuar ditė mė parė nė qytetin Galipoli tė Italisė, ku mori pjesė edhe njė grup nga Shqipėria, nė pėrbėrje tė tė cilit ishin edhe pėrfaqėsues tė ministrisė shqiptare tė turizmit dhe pėrfaqėsues tė shoqatės “Agimi” nė Sarandė. Ne festivalin eorganizuar, krahas simboleve tė shteteve tė tjera, u valavit edhe flamuri shqiptar.
Hidropplanet e ardhura mėngjesin e sotėm nė Sarandė, janė ankoruar fillimisht nė portin e Sarandės, nė prani tė autoriteteve portuale, tė drejtorit tė drejtorisė sė turizmit nė bashkinė e Sarandės, Aristotel Bita, tė drejtorit tė portit Tafil Kola, tė konsullit Italian nė Gjirokastėr, Thodhori Bilushi, kapitenerisė dhe tė agjendicė detare qė ka kryer procedurat ligjore tė ankorimit.
Pas kėsaj, pilotėt italianė kanė bėrė njė ngritje demonstrative nė sytė e kurreshtarėve, qė ishin edhe plazhistė e pushues tė kėtyre ditėve nė Sarandė dhe janė grupuar nė gjirin e Bukonviles.
Pilotėt e guidimit tė hidroplaneve pritet qė tė kenė njė takim me kryebashkiakun e Sarandės, Stefan Cipa. Ardhja e hidroplaneve I paraprin vendosjes sė marrėdhėnieve tė binjazkėzimit mes dy qyteteve, Santa de Leuca dhe Sarandės, nė njė tė ardhme tė afėrt.
Hidroplanet do tė qnėdrojnė pėr tri ditė nė qytetin e Sarandės.
http://www.bashkiasarande.gov.al
__________________

gjergjkastrioti liked this post
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2012, 07:49 AM   #209
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Lajme te mira po kete " internet whirless " dhe "tek-nikė" nuk po i kuptoj?!
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2012, 02:57 PM   #210
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Olldashi nė Sarandė, inspekton punimet e terminalit tė kroēeravePublikuar: Gusht 03,2012

Brenda fundit tė vitit 2012, Saranda do tė ketė kalatėn e re tė anijeve turistike cruiz.

Ndėrkohė qė autoritetet portuale tė qytetit kanė lidhur tashmė 18 kontratat e para pėr krocierat qė do tė vizitojnė qytetin nė sezonin e ardhshėm turistik.

Ministri i Punėve Publike Sokol Olldashi, i cili inspektoi punimet nė port tha se ka vonese prej dy muajsh ne projekt, por kjo ka ndodhi per shkak te fluksit te larte te pushuesve. Kalata e re e portit eshte 180 metra e gjatė dhe 9 metra e thellė, me njė vlerė prej 440 milionė lekė.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=239727
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2012, 01:12 PM   #211
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,136
Likes (Received): 1423

Sarandė, 3 mijė vizitorė nė Galerinė e Arteve
22/09/2012


Galeria e Artit nė Sarandė u ēel pėr herė tė parė kėtė verė me iniciativėn e 6 autorėve tė kėtij qyteti.Galeria pėrmbledh 72 vepra nė pikturė dhe skulpturė, krijime tė viteve tė fundit dhe shumė llojshmėri stilesh teknikash dhe materialesh.

Pikturat janė tė realizuara ne vaj, akuarel, kolazh dhe materialet e pėrdorura pėr skulturė nisin me bronxin, drurin e gurin e vijojnė me mermerin. Tė 6 artistėt tė larguar pėr vite me rradhė nė emigracion rezultojnė tė kenė njė karrierė tė pasur artistike dhe dhjetėra ekspozita nė vende tė ndryshme tė botės. Autorėt kanė sjellė nė kėtė galeri – ekspozitė shumė kujtime tė fėmijėrisė sė tyre, perceptime nostalgjike tė sė kaluarės , njėherazi elementė ėndėrrimtarė dhe futuristė. Galeria ka vepra me subjekt mitologjik dhe shumė imazhe tė artit ekspresionist dhe atij abstrakt.

Punimet 'Hapa dhe hije', 'Nėna', 'Zeusi', 'Mėngjes', 'Nėna e Peshkatarit', 'Fėmijė' dhe shumė vepra tė tjera kanė zėnė vend nė librin e pėrshtypjeve tė galerisė ku impresionet i gjen nė tė gjitha gjuhėt. Galeria e cila u vizitua nė 3 muajt e verės nga rreth 3000 vizitorė shqiptarė dhe tė huaj do tė mbetet e hapur dhe pritet tė pasurohet me vepra tė tjera gjatė fundvitit.

Vetė autorėt e kanė parė kėtė Galeri si njė detyrim ndaj vendlindjes ndėrsa ėshtė dashur edhe finacimi i Bashkisė sė qytetit pėr ta shndėrruar mjedisin,nga njė ish-tavernė peshku nė hapėsirė ku ekspozohen vepra arti sipas stilit bashkėkohor.

http://top-channel.tv/artikull.php?id=242726
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2012, 04:00 AM   #212
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,136
Likes (Received): 1423

Perurohen dy fusha te reja sportive :

__________________

Mr_Albalover liked this post
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2012, 04:11 AM   #213
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,136
Likes (Received): 1423

Konvikti i ri i shkolles se hoteleri turizmit:Faqja e Bashkise ne fb
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2012, 01:59 PM   #214
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2012, 08:32 PM   #215
Drenica
Registered User
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 119
Likes (Received): 44

Quote:
Originally Posted by rene1234 View Post
Perurohen dy fusha te reja sportive :


Drenica no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2012, 01:31 PM   #216
arber.k.
Registered User
 
arber.k.'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Tirana/Beijing
Posts: 270
Likes (Received): 100

Quote:
Originally Posted by Mr_Albalover View Post
Olldashi nė Sarandė, inspekton punimet e terminalit tė kroēeravePublikuar: Gusht 03,2012

Brenda fundit tė vitit 2012, Saranda do tė ketė kalatėn e re tė anijeve turistike cruiz.

Ndėrkohė qė autoritetet portuale tė qytetit kanė lidhur tashmė 18 kontratat e para pėr krocierat qė do tė vizitojnė qytetin nė sezonin e ardhshėm turistik.

Ministri i Punėve Publike Sokol Olldashi, i cili inspektoi punimet nė port tha se ka vonese prej dy muajsh ne projekt, por kjo ka ndodhi per shkak te fluksit te larte te pushuesve. Kalata e re e portit eshte 180 metra e gjatė dhe 9 metra e thellė, me njė vlerė prej 440 milionė lekė.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=239727

kemi ndonje sarandiot ne forum qe mund tna japi ndonje update per ecurine e punimeve te portit??
__________________
lajthitja me e fundit e shqiptarve.... deshira e pakontrolluar per te qene kosovar dhe jo me shqiptar.....
arber.k. no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2013, 04:23 PM   #217
mico74
Registered User
 
Join Date: Jan 2011
Location: London
Posts: 22
Likes (Received): 2

http://www.ama-news.al/2013/01/ne-gj...hkise-sarande/
mico74 no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2013, 09:41 PM   #218
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

agikonsal
__________________
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2013, 09:42 PM   #219
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024


__________________

Pirro_E7 liked this post
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2013, 01:04 AM   #220
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,408
Likes (Received): 5641

si kerpudha dalin keto ndertimet,per 1 muaj ke 20 te reja!!
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
sarandė

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:48 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu