daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Przemysł | Technologia | Design

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 25th, 2005, 05:18 AM   #1
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Likes (Received): 44

[Polska] Techniki Budowlane i Urbanistyka czasów PRLu

Chciałbym w tym wątku zaprotestować przeciwko obiegowej opinii, że wszystkie BLOKI wniesione w czasie ubiegej epoki, były wykonane z wielkiej płyty.

Pragnę również nie zgodzić się z opiniami, jakoby owe bloki posiadały gorszy standard od większości budowanych obecnie.

Chcę również pokręcić głową na znak dezaprobaty w stosunku do opinii, że budowa osiedli to utopia, że takie planowanie nie ma nic wspólnego z dobrą urbanistyką. Że bloki i osiedla są (z racji swojego kształtu) wylęgarnią patologii.

Muszę również zaprzeczyć stereotypowi, że jakoby bloki są poczwarami

Informacje jakie uzyskałem, wskazują na to, że Bloki (socreal w tym wątku pomijając) w czasach PRLu budowane były przynajmniej trzema różnymi metodami:
zaczynając od najstarszej:

- metodą szkieletową z wypełnianiem cegłą (technika jaką najchętniej budujemy dzisiaj)

- metodą wielkobloczkową

- metodą wielkopłytową

Na początek takie zdjęcie z budowy zwykłego bloku w Nowej Hucie (już po odwilży, i socrealach)
Jak widać budowany jest najstarszą metodą (ale w rzeczywistości wygląda jak zwykły wielkopłytowy blok, i jest, z racji czasu swojego narodzenia, automatycznie przeklęty)

Last edited by gregry; December 25th, 2005 at 05:24 AM.
gregry no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 25th, 2005, 11:10 AM   #2
MIKI
ŁDZ

MIKI's Avatar

Likes (Received): 0

Jakie równe chodniki !

www.lodzCity.pl
MIKI no está en línea   Reply With Quote
Old December 25th, 2005, 01:26 PM   #3
kotbehemot
Я.

kotbehemot's Avatar

Likes (Received): 29

To ja wrzucę z Wroclawia - plac PKWN (obecnie Legionów), wybudowany w technologii wielkoblokowej. Urbanistycznie super

Dla mnie ten plac jest dowodem na to, ze architekci w PRL byli wcale nie gorsi, niz dzis
kotbehemot no está en línea   Reply With Quote
Old December 25th, 2005, 02:09 PM   #4
Luc84
Registered User

Luc84's Avatar

Likes (Received): 19

A masz może fotkę ja wygląda to obecnie ??
Old December 25th, 2005, 02:35 PM   #5
kotbehemot
Я.

kotbehemot's Avatar

Likes (Received): 29

calkiem niegupio

Zdjecie ToMeK, stronka wroclaw.dolny.slask.pl
kotbehemot no está en línea   Reply With Quote
Old December 25th, 2005, 05:20 PM   #6
SoboleuS
Homo Masoviensis

SoboleuS's Avatar

Likes (Received): 2402

Czas na moje "ulubione" warszawskie osiedle:

Cytując Stompiego: "Bloki maja poziomy lane, zbrojone, betonowe,natomiast sciany boczne sa z prefabrykowanych płyt."

Last edited by SoboleuS; December 25th, 2005 at 05:41 PM.
SoboleuS no está en línea   Reply With Quote
Old December 25th, 2005, 07:06 PM   #7
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by kotbehemot
To ja wrzucę z Wroclawia - plac PKWN (obecnie Legionów), wybudowany w technologii wielkoblokowej. Urbanistycznie super

Dla mnie ten plac jest dowodem na to, ze architekci w PRL byli wcale nie gorsi, niz dzis

Zwróćcie uwagę na ówczesne lampy. Moim zdaniem były świetne (Wrocław ma jakby jednostronne, podobne do tych z Krakowa). Te w Krakowie wyglądały jak rozpostarte skrzydła, przelatującego klucza ptaków
Podobają mi się o wiele bardziej niż te obecne "długoszyje"

W Krakowie część lamp zamieniono na takie bez szyjek. Ale niestety "głowki" mają kształt pudełka zapałek (zamiast batonu)
Old December 25th, 2005, 07:12 PM   #8
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
calkiem niegupio

Zdjecie ToMeK, stronka wroclaw.dolny.slask.pl
Ten Blok najwidoczniej został dostosowany do otaczającej zabytkowej zabudowy? Pewnie mniej się teraz wyróżnia?

Ale w wersji oryginalnej, moim zdaniem, również prezentował się naprawdę świetnie i wyjątkowo:

Te podłużne wyeksponowania pomiędzy oknami dodawały mu jakiegoś takiego kamienicznego charakteru (może przypominają wysokie okna?)
Old December 25th, 2005, 07:26 PM   #9
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:

Właśnie uświadomiłem sobie, na podstawie tych fotek, że przy wykorzystaniu bloków również można było stworzyć niezły kawałek gęstej zabudowy. W sumie szkoda, że obok trendu budowy osiedli, nie istniała również masowa moda na budowę "blokowej" tkanki miejskiej. Ale oczywiście nie takiej, która ingerowałaby w już istniejącą, starą zabudowę, lub służyła jako plomby. Chodziło by mi raczej o stworzenie wtedy całkiem nowych dzielnic, jednorodnych, stykających się ze starą zabudową, i posiadających odmienny klimat. Tak by istniała zauważalna różnica, w architekturze danego kwadratu/dzielnicy. Zauważalna podczas wędrówek po mieście (ale jednocześnie tak, by patrząc z lotu ptaka, wszystko [zarówno stare i nowe] wyglądało na przenikającą się całość ).

Takie 3,4,5,6 piętrowe blokowe "kamienice" wyglądałyby naprawdę poważnie i wielkomiejsko. Myślę, że nawet Kraków nie powstydziłby się takiego wianuszka kontynuującego starą zabudowę

Nie znaczy to jednak że nie jestem zwolenikiem budowy normalnych (na ówczesne czasy) osiedli. Jestem. I to bardzo. Ale tylko tych planowanych kompleksowo. Stanowczo jestem przeciwnikiem wrzucania osiedli z bloków wolnostojących, w okolice starego miasta, lub w okolice posiadające już wcześniej własną zabudowę (np zabudowę domkami jednorodzinnymi, lub niepełnymi ciągami pierzei).
Old December 25th, 2005, 07:35 PM   #10
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by SoboleuS

Cytując Stompiego: "Bloki maja poziomy lane, zbrojone, betonowe,natomiast sciany boczne sa z prefabrykowanych płyt."

Na starej fotce prezentuje się naprawdę ekskluzywnie. Macie może jakieś fotki, ukazujące widok obecny? (również taki z lotu ptaka - na całość?) (bo jakoś nigdy nie mogę sobie wyobrazić gdzie to osiedle się kończy a gdzie zaczyna i gdzie jest ta Żelazna Brama, za którą ono jest?)

A co to za budynek na pierwszym planie? (tak sobie pomyślałem, że bodźcem dla idei osiedli z wolnostojących bloków, mogły być wolnostojące dworki z ogrodami...)
Old December 25th, 2005, 08:17 PM   #11
SoboleuS
Homo Masoviensis

SoboleuS's Avatar

Likes (Received): 2402

Fotka współczesna (made by michau )

Ten zabytkowy budynek to Pałac Lubomirskich, ciekawostką jest to że w latach 70-tych obrócono go o 90 stopni

SoboleuS no está en línea   Reply With Quote
Old December 25th, 2005, 08:48 PM   #12
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by SoboleuS

Ten zabytkowy budynek to Pałac Lubomirskich, ciekawostką jest to że w latach 70-tych obrócono go o 90 stopni

WOW!
słyszałem, że w Warszawie przesuwano kiedyś któryś kościół. Ale nigdy nie widziałem zdjęć z takiej operacji. To jest dla mnie niepojęte i niesamowite!! Jakim cudem taki budynek się nie rozsypie (w sumie, pewnie przenoszony jest na tzw. ścianach nośnych, z podtrzymaniem ścian działowych.

Ciekawe czy taka operacja jest bardziej kosztowna niż budowa nowego obiektu (dla przykładu, zburzenie i budowa nowego bloku, lub jego przesunięcie).

Gdyby to nie dużo kosztowało to można by świetnie nie jedno miasto uporządkować

EDIT:
przed chwilą ktoś podał fotkę z lotu ptaka w wątku o podobnej nazwie:

na niej dobrze widać osiedle za żelazną Bramą:

ogólnie wygląda jak miejsce pod przyszłe wieżowce :P

Last edited by gregry; December 25th, 2005 at 08:59 PM.
Old December 26th, 2005, 07:39 PM   #13
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by Balsen
Ale numer - to mieszkałeś 2 bloki ode mnie... hehehe

obaj w takim razie jesteście spatologizowanymi blokersami

Poniższa dyskusja została przeniesiona stąd:
http://www.skyscrapercity.com/showth...3&page=5&pp=25

Last edited by gregry; December 29th, 2005 at 05:01 AM.
Old December 26th, 2005, 11:22 PM   #14
Balsen
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:

Balsen's Avatar

Likes (Received): 2037

Quote:
Originally Posted by gregry
obaj w takim razie jesteście spatologizowanymi blokersami
Ja po prostu nie akceptuję bloków (macierzy mieszkalnych) i uważam umieszczenie mas w blokowiskach (matrixach) za jedną z największych szkód wyrządzonych naszemu społeczeństwu....
Balsen no está en línea   Reply With Quote
Old December 26th, 2005, 11:29 PM   #15
Krzycho
Registered User

Krzycho's Avatar

Dziwne rozumowanie, przecież bloki mieszkalne, są budowane na całym świecie, nie ma miasta gdzie nie byłoby budynków wielorodzinnych, według Twojej filozofii wszystkie apartamentowce w centrach wielkich metropolii też są szkodą wyrządzoną społeczeństwu?
Krzycho no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2005, 12:22 AM   #16
Schroedinger's Cat
Krakus rodowity

Schroedinger's Cat's Avatar

Likes (Received): 6

Chyba wiem o co chodzi...
Popatrzcie na tą fotę:

To miasta w ogóle nie przypomina. To wygląda jak wieś, tyle że zamiast domów jednorodzinnych są mrówkowce.
Ja jestem przeciwnikiem takich blokowisk, takiej "urbanistyki" i tu się zgodzę: To szkoda wyrządzona społeczeństwu.
Ale bloki (jak ja nie lubię tego słowa) czyli wieżowce mieszkalne, bądź budynki (kamienice) wielorodzinne wpasowane w tkankę miejską to bardzo dobre rozwiązanie i bardzo miejskie. Przykłady? Choćby wieżowce mieszkalne, z takiego jednego fajnego wątku, który kiedyś założył Krzycho. Ściana wschodnia na marszałkowskiej może i ma swoje lata i wymaga renowacji, ale to całkiem niezłe, wielkomiejskie rozwiązanie. A bloki na pastwiskach porozsypane jak pudełka po zapałkach to zwykła wiocha, antyurbanistyka moim zdaniem.
Old December 27th, 2005, 12:36 AM   #17
Balsen
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:

Balsen's Avatar

Likes (Received): 2037

Quote:
Originally Posted by Krzycho

Dziwne rozumowanie, przecież bloki mieszkalne, są budowane na całym świecie, nie ma miasta gdzie nie byłoby budynków wielorodzinnych, według Twojej filozofii wszystkie apartamentowce w centrach wielkich metropolii też są szkodą wyrządzoną społeczeństwu?
No wiesz - nie porównuj apartamentowców do blokowisk PRL'u w których przeciętnie na 1 osobę przypada 10 m^2
Balsen no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2005, 12:47 AM   #18
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Blok z pierwszego mojego postu wygląda obecnie tak:

(wygląda na to, że był również w technologii betonów odpowietrzanych)

Budynki z betonów odpowietrzanych:

Budynki w technologii wielkiego bloczku:

Kilka ciekawych linków:

Mieszkania w Krakowie - sytuacja i perspektywy
http://www.krn.pl/krajowy-rynek-nier...2_0_135_8.html
...Wielka płyta

....Niewątpliwie zaskoczeniem dla analityków rynku jest ciągle utrzymująca się niewielka różnica w cenach pomiędzy mieszkaniami nowymi, wybudowanymi kilka lat temu przy zastosowaniu nowoczesnych i solidnych technologii a wielką płytą. Obecnie różnica w cenie wynosi ok. 20 proc. – twierdzi Piotr Sumara – ale w niektórych przypadkach, np. na Bronowiczach, jest jeszcze mniejsza. Już kilka lat temu wydawało się, że mieszkania w blokach z wielkiej płyty skazane są na marginalizację na rynku i będą tanieć, a przynajmniej nie będą drożeć. Okazuje się jednak, że niedobór mieszkań jest ciągle tak duży, że takie nieruchomości stale znajdują nabywców. Mimo wszystko w dłuższej perspektywie ich wartość będzie rosła wolniej niż w innych segmentach, zapowiadają specjaliści. Wielka płyta to nie tylko wady. Ostatnio do niewątpliwych zalet takich osiedli zalicza się duże przestrzenie pomiędzy blokami, zielone skwery i place zabaw. Na nowych osiedlach wielu dostaje klaustrofobii, a place zabaw dla dzieci o powierzchni 20 m kw. nie należą do rzadkości.....

Krótka historia Blokowisk:
http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=258

Wikipedia - Wielka Płyta:
http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=258

....Wprowadzenie nowych, energooszczędnych technologii drewnianych oraz edukacja i ponowne szacowanie kosztów wskazały, że przy obecnym zróżnicowaniu konstrukcji opłacalniejsze jest budownictwo konwencjonalne lub lekkie....

....Używanie prefabrykatów betonowych w budownictwie przemysłowym i komercyjnym uznaje się (obok technologii przemysłowego wylewania na miejscu budowy) za najbardziej zaawansowaną technologię i świadczy o wysokim poziomie rozwoju technicznego społeczności...

Wielka Płyta w nowym wydaniu:

http://www.muratorplus.pl/17065_2562.htm

http://www.velox.gop.pl/technologia.html

http://www.muratordom.pl/6646_4092.htm

Last edited by gregry; December 27th, 2005 at 01:31 AM.
Old December 27th, 2005, 01:06 AM   #19
Krzycho
Registered User

Krzycho's Avatar

Quote:
Originally Posted by Schroedinger's Cat
... Przykłady? Choćby wieżowce mieszkalne, z takiego jednego fajnego wątku, który kiedyś założył Krzycho...
OT
Chodzi Ci o to? Są to północno- wschodnie krańce Chicago, ta ulica to Sheridan, biegnie wzdłuż jeziora, później, bliżej centrum przechodzi w autostradę Lake Shore Drive. Tutaj, w odróżnieniu od polskich blokowisk, oprócz dobrej urbanistyki, widzimy także architekturę:

Krzycho no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2005, 01:42 AM   #20
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by Krzycho

No ja właśnie nigdy nie mogę zrozumieć tej rozbierzności

Reply

Thread Tools

Posting Rules