daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 6th, 2006, 05:55 PM   #1
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

[Drogi] Atlasy, mapy samochodowe, nawigacja

W różnych wątkach pojawiał sie co jakiś czas temat atlasów samochodowych, ich jakości, dokładności, naszych przeróbek, udoskonaleń, więc postanowiłem otworzyć wątek na ten właśnie temat.
Zachęcam do dzielenia się uwagami na temat atlasów

Sam mam atlas Copernicusa, wydanie 2001/02, czyli, delikatnie mówiąc, starawy
Z drugiej strony miałem 'duże pole do popisu' oto próbki:

GOP - A4

Wlkp. - A2 i obwodnica Śmigla

Wlkp. - Obwodnice Gniezna i Wągrowca
Moje 'DROGOWE MARZENIA': OBWODNICE EKSPRESOWE:S5+S11/obwodnica północno-wschodnia/S11 obwodnica Obornik/III rama

Last edited by smar; January 6th, 2006 at 06:02 PM.
smar no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old January 6th, 2006, 09:21 PM   #2
k.f.
Registered User

Likes (Received): 0

Generalnie w atlasach jest masa błędów. Pokazują tam często drogi, które jeszcze
nie istnieją. A drogi już istniejące są wg wielu atlasów jeszcze w budowie.
Np w atlasie Marco Polo (bez skojarzeń z byłym ministrem) A2 Poznań-Nw. Tomyśl ma
zostać oddana w 2006 r, a odwodnica Sochaczewa jest jeszcze nieczynna. Wg tego samego atlasu droga krajowa 18 to ciągle jeszcze autostrada A12.
Inny jest atlas Copernicusa (kiedyś chyba PPWK). Tam (atlas z 2005) A2 jest w budowie na odcinku Poznań-Rzepin i Konin-Dąbie. Jest to za to chyba pierwszy atlas, który oznaczył obwodnicę Miłomłyna według stanu faktycznego, tzn. S7.
Generalnie atlasów samochodowych nie polecam nikomu. O wiele lepsze są
mapy samochodowe. Zwłaszcza ExpressMap. Są aktualne, bardzo czytelne i do tego
łatwo się składają (są jakoś specyficznie zafoliowane).
k.f. no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2006, 09:30 PM   #3
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 3387

Quote:
Originally Posted by k.f.
Generalnie w atlasach jest masa błędów. Pokazują tam często drogi, które jeszcze
nie istnieją. A drogi już istniejące są wg wielu atlasów jeszcze w budowie.
Np w atlasie Marco Polo (bez skojarzeń z byłym ministrem) A2 Poznań-Nw. Tomyśl ma
zostać oddana w 2006 r, a odwodnica Sochaczewa jest jeszcze nieczynna. Wg tego samego atlasu droga krajowa 18 to ciągle jeszcze autostrada A12.
Inny jest atlas Copernicusa (kiedyś chyba PPWK). Tam (atlas z 2005) A2 jest w budowie na odcinku Poznań-Rzepin i Konin-Dąbie. Jest to za to chyba pierwszy atlas, który oznaczył obwodnicę Miłomłyna według stanu faktycznego, tzn. S7.
Generalnie atlasów samochodowych nie polecam nikomu. O wiele lepsze są
mapy samochodowe. Zwłaszcza ExpressMap. Są aktualne, bardzo czytelne i do tego
łatwo się składają (są jakoś specyficznie zafoliowane).

Mapa i "atlas" samochodowy to dokladnie to samo. Tyle, ze w "atlasie" mapa jest pocieta na kawalki. Ale zwykle sa to (w ramach jednego wydawnictwa oczywiscie) dokladnie te same materialy. Podobnie jest z mapami i "atlasami" miasta. Pisze "atlas" bo prawdziwy atlas to zbior map o roznej tematyce a "Atlasy" drogowe to po prostu pocieta mapa.

Nie bede robil kryptoreklamy wydawnictwu, w ktorym pracowalem
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2006, 10:48 PM   #4
Platek
Geografica Miscalleanea

Platek's Avatar

Likes (Received): 8

no ale w atlasie samochodowym masz zwykle też plany miast np.
to w końcu jest atlas samochodowy, a nie geograficzny.
no i jest mimowszystko prostszy w użyciu niż mapa...
Platek no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2006, 12:31 AM   #5
Przem
Registered User

Likes (Received): 41

Fajnie, że jest ten wątek - sam o czymś takim myślałem, po tym jak ostatnio stałem się posiadaczem 2 nowych atlasów: kompas 2006 oraz copernicus 2005. W obydwu dostrzegam jednak dosyć dużą liczbę błędów - zwłaszcza jeżeli chodzi o drogi w budowie albo planowane. W copernicusie jest np A4 pod Gliwicami w budowie - w porządku, ale nie ma już A2 od Konina do Strykowa (przypominam, że jest to niby aktualizacja na 2005r.) albo S10 pod Toruniem. W kompasie z aktualizacją na 2006 cały odcinek A2 pod Łodzią jest w budowie, a np. oddana jest już obwodnica Oleśnicy (S8). Nie ma nowych obwodnic Gniezna, Rawy Mazowieckiej, Żar i pewnie większości innych oddanych w 2005 roku. W budowie są zaznaczone wzbudzające wątpliwości obwodnice Augustowa i Białegostoku, a nawet obwodnica Lublina (cała!), S17 niemal do samych Puław i S19 do Lubartowa, ale nie ma już faktycznie budowanych odcinków S69.
Przem no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2006, 12:36 AM   #6
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

no właśnie , dlatego ja sam uzupełniam braki i aktualizuję atlas o nowe inwestycje, przez co mam najbardziej aktualną wersję
Dzięki ludziom z forum i ich informacjom, możemy dokładnie wiedzieć co, gdzie, kiedy, a nawet jak (fotorelacje)
Moje 'DROGOWE MARZENIA': OBWODNICE EKSPRESOWE:S5+S11/obwodnica północno-wschodnia/S11 obwodnica Obornik/III rama
smar no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2006, 02:11 AM   #7
bebe.2006
Ekspert

bebe.2006's Avatar

Likes (Received): 150

Polecam:

Wxdawnictwo Kartograficzne Beata Pietka
40158 Katowice ul owocowa 19
tel. 032 7302288
fax. 032-7302290

www.MAPY:COM:PL

Lubie tez:
Kompas Szczecin tel 091-4892308
zaskoczyli mnie w 2005 precyzja faktycznych stanow drog.
bebe.2006 está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 7th, 2006, 03:29 PM   #8
michal-skoczen
BANNED

michal-skoczen's Avatar

Likes (Received): 1

Generalnie to nie ma bardzo dobrego atlasu samochodowego. Każdy który przeglądam w Empiku np. jets w jakiś sposób nieaktualny. Zawsze najpiwert sprawdzam czy jest południowa obwodnica Krakowa, a potem jaki jets stan A4 w GOP-ie. NIedawno widziałem jakąś mapę gdzie nie było nawet zachodniej obwodnicy Krakowa - oznacza to że stan tej mapy był sprzed 1995 roku!!!! Jak dla mnie to jest skandal. Względnie dobre ma Copernicus ale ostatnie inwestycje na ich planie Krakowa są tak wykonane ze ja robię w Corelu lepsze mapki Poważnie. Co do planów to na każdym planie Krakowa, każdej firmy znajdę coś co wygląda inaczej niż w rzeczywistości. Albo źle umiejscowioną sygnalizację świetlną, źle umiejscowiony przystanek (to jescze pół biedy), ale są tez ewidentne niedoróbki, przy przebiegu dróg najcześciej przy węzłach drogowych i nowych inwestycjach.

PS. W poniedziałek idę kupić atlaś świata Demartu. Jest to normalny atlas geograficzny, a nie samochodowy, ale i tka miałem sobie taki kupić. Nie wiem jakim cudem jets to edycja 2006 i jets aktualna, ma ładnie pozaznaczane drogi na wszystkich kontynentach i co najwazniejsze ma ładne mapy (najbardzije mi się podoba kiedy otwierma atalas który po okładce wygląda na dobry, a wewnątrz sa mapy jak z atlasu do liceum lub te co dawali w Gazecie Wyborczej - te z wyborczej są bardzo dobre, ale żeby je kupowac drugi raz, bez przesady).

PS2: Co do planu Krakowa to niedawno zabrałem sie za robienie własnego w Corelu. Jakos przerwałem prace z braku czasu ale zamierzam wrócić. Nie planuję każdeog domku, czy obiektu, tlyko chcę sie skoncentrowac na drogach. Żeby były aktualne, co wyjdzie, to zobaczymy Na razie mam gotową siatkę ulic głównych w postaci pojedyńczych lini. Teraz trzeba ot wszystko obrobić, i potem moze nawet dodać ulice lokalne. Może rzucę na SCC to kazdy doda coś od siebie (z Krakusów ) i moz ewyjdzie coś fajnego.

Last edited by michal-skoczen; January 9th, 2006 at 10:37 PM.
michal-skoczen no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2006, 03:32 PM   #9
michal-skoczen
BANNED

michal-skoczen's Avatar

Quote:
Originally Posted by Przem
Fajnie, że jest ten wątek - sam o czymś takim myślałem, po tym jak ostatnio stałem się posiadaczem 2 nowych atlasów: kompas 2006 oraz copernicus 2005. W obydwu dostrzegam jednak dosyć dużą liczbę błędów - zwłaszcza jeżeli chodzi o drogi w budowie albo planowane. W copernicusie jest np A4 pod Gliwicami w budowie - w porządku, ale nie ma już A2 od Konina do Strykowa (przypominam, że jest to niby aktualizacja na 2005r.) albo S10 pod Toruniem. W kompasie z aktualizacją na 2006 cały odcinek A2 pod Łodzią jest w budowie, a np. oddana jest już obwodnica Oleśnicy (S8). Nie ma nowych obwodnic Gniezna, Rawy Mazowieckiej, Żar i pewnie większości innych oddanych w 2005 roku. W budowie są zaznaczone wzbudzające wątpliwości obwodnice Augustowa i Białegostoku, a nawet obwodnica Lublina (cała!), S17 niemal do samych Puław i S19 do Lubartowa, ale nie ma już faktycznie budowanych odcinków S69.
Dokładnie pokazują to czego nie ma, a nie pokazują teog co jest
michal-skoczen no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2006, 03:37 PM   #10
Platek
Geografica Miscalleanea

Platek's Avatar

Co do wydawnictwa Beaty Piętki to kartografowie mają mega dużo zastzreżeń...
na pewno to wynika tez z tego, że ona nie ma wykształcenia kartogarficznego żadnego i robi mapy niezgodne ze standardami...
Ale to nie moja specjalizacja i nie wiem dokładnie o co chodzi...
Obiecuje, ze sie dowiem i opowiem

Ogólnie rzecz biorąc to są to najtańsze mapy, ładne, kolorowe, ale stosunek cena/jakość pozostawia wiele do życzenia...
Old January 7th, 2006, 05:10 PM   #11
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 2812

Oglądałem dziś sobie nową mapę Kompasa na 2006 rok.To wydanie jest bardzo do przodu z planami-zaznaczona jest obwodnica Lublina w budowie,obwodnica Puław,Augustowa(!) i Białegostoku(S8!),oprócz tego wszystkie drogi,które są aktualnie budowane i zostały niedawano oddane
Luki_SL no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2006, 06:00 PM   #12
Voytek on the road
art of looking sideways

Voytek on the road's Avatar

Quote:
Originally Posted by michal-skoczen
Idę kupić atlaś świata Demartu. Jest to normalny atlas geograficzny, a nie samochodowy, ale i tka miałem sobie taki kupić. Nie wiem jakim cudem jets to edycja 2006 i jets aktualna, ma ładnie pozaznaczane drogi na wszystkich kontynentach.
Mam ten Atlas/2005. Genialny pod każdym względem. Polecam.

A-8 Na skos Polski!
Voytek on the road no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2006, 08:07 PM   #13
KTK
Registered User

Świetny, rewelacyjny temat watku - jak gdzies juz wczesniej pisalem, szukam od dluzszego czasu dobrego atlasu Polski i Europy.

Quote:
Originally Posted by Voytek on the road
Mam ten Atlas/2005. Genialny pod każdym względem. Polecam.
Moim skromnym zdaniem mapa samochodowa Kompasu jest najlepsza z dostepnych, wiec i ich atlas chetnie bym kupil. Tyle ze go nidgy nie spotkalem (szukalem glownie w Trojmiescie). Wie ktos gdzie go mozna dostac?
KTK no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2006, 05:36 PM   #14
Tomaso
Fortuna favet fortibus

Tomaso's Avatar

Likes (Received): 9

Mam atlas BP. Całkiem niezły
Tomaso no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2006, 09:01 PM   #15
Przem
Registered User

Likes (Received): 41

Quote:
Originally Posted by KTK
Świetny, rewelacyjny temat watku - jak gdzies juz wczesniej pisalem, szukam od dluzszego czasu dobrego atlasu Polski i Europy.

Moim skromnym zdaniem mapa samochodowa Kompasu jest najlepsza z dostepnych, wiec i ich atlas chetnie bym kupil. Tyle ze go nidgy nie spotkalem (szukalem glownie w Trojmiescie). Wie ktos gdzie go mozna dostac?

Chyba w każdym EMPIKU, również w internecie (najtaniej)
Przem no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2006, 12:11 AM   #16
KTK
Registered User

Quote:
Originally Posted by Przem
Chyba w każdym EMPIKU, również w internecie (najtaniej)
Obawiam sie ze jednak nie w kazdym. Widac EMPiKi i Kolportery w Gdansku, a takze okoliczne stacje benzynowe sa pod tym wzgledem do tylu. Co stwierdzam ze smutkiem..
KTK no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2006, 01:01 AM   #17
Platek
Geografica Miscalleanea

Platek's Avatar

Miałem sie dowiedzieć co jest nie tak z wydawnictwem Beaty Pietki, otóż:
jest to po prostu tania tandenta dla oszczędnych amatorów, mnóstwo błędów i po prostu jeden wielki szajs a nie mapa.
wciskają to ludziom w supermarketach, na ulicach i przez telefon...
Nie skuscie sie.

Oczywiście jeśli ktoś chce to mu przecierz bronił nie bede.

A wracając do tematu (bo chyba raczej chodziło o aktualizacje posiadanych atlasów) to dawajcie co macie
ja mam gdzieś trase AK w Warszawie dorysowaną przed paroma laty w Atlasie geograficznym do podstawówki ale tego nie warto tu wrzucać :P
Old January 9th, 2006, 10:16 AM   #18
WITEKF
Registered User

Mam atlas (drogowo turystyczny) chyba DEMARTU i jest tam wyrysowana slaska A1 w budowie. Chyba jedyna mapa z zaznaczeniem tego przebiegu. Niestety juz prace w nowych odcinkach S69 nie sa na niej zaznaczone. Podobnie na wiekszosci map w Empikach A4 wyrysowana jest do Tarnowa. Mam tez "duze" mapy z wyrysowana A3, A2 i A1...
Copernicusa atlasy sa mocno do tylu, Marco Polo stara sie rysowac przyszle drogi-chwala im za to, bo mozna samemu dorysowac sobie odcinki juz otwarte, wydawnictwa B. Pietki raczej sa niekatualne...
WITEKF no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2006, 12:29 PM   #19
Platek
Geografica Miscalleanea

Platek's Avatar

A ja kiedys (około 2000-2001) widziałem mape ścienną Polski, na której był wyrysowany przebieg A1 od Gdańska do granicy, A2 od Świecka do Terespola, A4 tez przez całą Polskę (jeśli dobrze pamiętam). I co Wy na to??
Ciekaw jestem na ile aktualne pozostają tamte plany... niestety nie mam tej mapy..
Old January 9th, 2006, 05:12 PM   #20
AKM
Registered User

AKM's Avatar

Quote:
Originally Posted by Platek
A ja kiedys (około 2000-2001) widziałem mape ścienną Polski, na której był wyrysowany przebieg A1 od Gdańska do granicy, A2 od Świecka do Terespola, A4 tez przez całą Polskę (jeśli dobrze pamiętam). I co Wy na to??
Ciekaw jestem na ile aktualne pozostają tamte plany... niestety nie mam tej mapy..
A2 z dwoma wariantami "warszawskimi", do ego równiwż przebieg A3, ale wydana przez...
Wydawnictwo Kartograficzne Beata Pietka
ISBN 83-87728-15-2

Reply

Tags
drogi, mapy, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules