daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old September 4th, 2011, 07:01 PM   #1
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Rregullimi i rrugėve | Reconstructing the City's Roads

Ju lutem qe ketu te postoni te gjitha projekte lidhura me ndertime, riparime, zgjerime, rregullime te rrugeve lokale te Prishtines.


EDIT Me poshte jane te gjitha postime qe lidhen me ndertimin e rrugeve te postuara nga data 01.06.2011 ne Prishtina Projects & Construction Updates
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...

Last edited by Bohem; September 4th, 2011 at 07:57 PM.
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:19 PM   #2
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Nolt View Post
..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:21 PM   #3
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Buki View Post

Punimet ne hapesiren perreth Stadiumit te Qytetit tanime jane ne fazen perfundimare


Me ne fund kane filluar punimet ne rindertimin e rruges "Rrustem Statovci"..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:22 PM   #4
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Per punimet ne shesh nuk po flas por rruga "Fehmi Agani" fillon prej Lulishtes (te Pompa e Kosovapetrolit) dhe vazhdon deri te sheshi.
D.m.th perfshin edhe at pjesen te cilen ti e permende.

Me fjale tjera, punimet ne 2-3 javet e fundit ne rruget "Fehmi Agani" dhe "UCK" jane pjese e projektit te rikonstrukcionit te pergjithshem te tyre nga ana e Komunes.

Qe edhe tabela qe e konfirmon kete:

..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:23 PM   #5
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
13.06.2011

Javeve te fundit eshte rindertuar infrastruktura perreth Qendres se Studenteve (trotuaret e reja, shporta, shtimi i hapesirave me gjelberim etj).
Punimet aktuale ne ndertimin e vendndalimit per Autobuse ne rrugen "Agim Ramadani", Stacioni te Qendra e Studenteve.
Punimet aktuale ne ndertimin e vendndalimit per Autobuse ne rrugen "Agim Ramadani", Stacioni te Ministria e Arsimit.


..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:24 PM   #6
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
16.06.2011

Eshte vendosur sinjalizimi vertikal dhe horizontal ne rrugen perreth Stadiumit te Qytetit.

..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:27 PM   #7
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
01.07.2011

Vendndalimi i ri per Autobuse ne rrugen "Enver Maloku", lagjja "Kodra e Diellit":Edhe nje vendndalim i ri (ne ndertim) per Autobuse ne rrugen "Enver Maloku", lagjja "Kodra e Diellit":Punimet aktuale ne lidhjen e rruges "Enver Maloku" me rrugen "B":


..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:29 PM   #8
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Art R. View Post
Rrethi i Madhket foton e fundit kqyreni me link se osht shume e madhe e pritova me zvogelu :
http://mi-ks.net/data/images/IMG_0157_2896.jpg

te marrura nga faqja e Ministrise se Infrastruktures
..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:30 PM   #9
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post

Rruga prej rrethit te Ismeti per ne rruge te Fushe Kosoves. Vjet u asfalltu, sivjet - riparim!..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:30 PM   #10
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Rrethrrotullimi pritet tė pėrfundojė nė tetor

Punimet pėr ndėrtimin e rrethrrotullimit nė Prishtinė, tė cilat kanė filluar para tre vjetėsh ende vazhdojnė. Qytetarėve tė cilėve iu bie tė kalojnė tek rrethrrotullimi ankohen se po torturohen, sepse po u bie tė presin shumė gjatė nė kolonė, e gati gjithmonė po humbin njė apo dy orė nė pritje.

Kolonat e gjata tė veturave janė theksuar mė shumė sidomos nė dy javėt e fundit nė hyrje-daljet e Prishtinės nė drejtim pėr Fushė-Kosovės.

Qytetari Bujar Gashi thotė se pėr tė shkuar nė punė nė Fushė-Kosovė, po i merr shumė kohė.

“Unė ēdo ditė po udhėtoj Prishtinė - Fushė Kosovė dhe kur po afrohem te rrethrrotullimi, po mbes gati njė orė, pasi qė rendi i veturave ėshtė shumė i gjatė. Punėtorėt shumė pak po duken duke punuar dhe si rezultat i kėsaj, po e pėsojmė ne”, tha Gashi.

Edhe Ilaz Durmishi, i cili punon si taksist nė njė kompani, thotė se ėshtė bėrė shumė i vėshtirė kalimi nga kjo rrugė.

“Nuk e di apo punohet apo jo sa duhet nė kėtė rrugė, por kur po mė bie tė marr udhėtarė nga kjo rrugė, po e kam shumė tė vėshtirė tė depėrtoj, sė paku brenda njė ore”, tha Durmishi.

Sipas tij, kompania e cila po i kryen punimet ėshtė dashur tė ketė mė shumė presion nga Ministria pėrgjegjėse dhe jo tė punohet sipas qejfit tė kompanisė. Muhamet Gashi, zėdhėnės nė Komunėn e Prishtinės, tha se me tė drejtė ankohen qytetarėt pėr kaosin nė trafik.

“Pėrgjegjėse pėr punimet te Rrethrrotullimi ėshtė Ministria e Infrastrukturės, e jo Komuna”, tha Gashi. Megjithėse , Gashi hedh pėrgjegjėsinė te Ministria, e pranon se ėshtė krijuar kaos i madh nė trafik.

“Komuna e Prishtinės ėshtė duke i pėrdorur tė gjitha mekanizmat e mundshėm qė tė eliminojė kėtė kaos, i cila qytetarėve po iu shkakton tollovi dhe ngecje nė trafik”, tha ai.

Lahudin Myrtaj, drejtor i Drejtorisė sė rrugėve nė Ministrinė e Infrastrukturės, tha se punėt janė duke shkuar sipas dinamikės. “Ėshtė duke u punuar dhe punėt po shkojnė sipas dinamikės, mirėpo po ka disa probleme pronėsore e deri te ekzekutimi”, tha Myrtaj.

Sipas tij, tash janė duke u kryer punėt si vendosja e kanalizimeve , sinjalizimi, ndriēimi etj. Ndėrsa brenda katėr ditėsh, tha ai, pritet tė lėshohet pėr qarkullim rruga Prishtinė – Fushė Kosovė. Punėt, sipas tij, pritet tė kryhen brenda sezonit ndėrtimor, qė i bie qė punimet do tė zgjasin diku deri nė muajin tetor tė kėtij viti.

Ndėrsa nė rrugėn alternative nė lagjen “Pėrroi i Njelmėt”, tė cilėn e shfrytėzojnė pėr t’iu shmangur tollovive nga zona industriale, qė del te rrethi nė dalje tė Prishtinės, nė rrugėn pėr nė Kastriot krijohet tollovi tejet e madhe, sepse nė kėtė rrugė tė ngushtė kalojnė edhe maunat. Ndėrsa shoferėt detyrohen tė presin, madje edhe nga njė orė.


Date: 11 July 2011
Source: www.zeri.info
..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:32 PM   #11
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
15.07.2011

Gjendja aktuale e punimeve ne rrugen "Fehmi Agani":

Gjendja aktuale e punimeve ne rrugen "UCK":Gjendja aktuale e punimeve ne rrugen "Rrustem Statovci":
..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:33 PM   #12
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
Jo s'bohen geto fshatare hic, bile bile nje nga rruget me te bukura e te gjana te Prishtines andej po ndertohet. Andej ka edhe shkolle, ka pazar, etj. Me kete rruge te re ajo pjese e qytetit do te lidhet me lehte/shpejte me Ulpianen dhe Veternikun - dy lagje te rendesishme te qytetit.

Rruga eshte ende duke u ndertuarPo faza e pare ka mbaru

..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:35 PM   #13
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
Mustafa: Po ndėrtojmė njė rrugė bashkėkohore

Nga Express mė 21 korrik 2011 nė ora 20:00

Ka nisur faza e parė e punimeve tė segmentit tė dytė tė rrugės B, e cila lidhė Bregun e Diellit me lagjen Mati 1 tė kryeqytetit.

Kryetari i komunės sė Prishtinės, Isa Mustafa, i cili mori pjesė nė pėrurimin e fillimit tė punimeve tė kėtij segmenti, vlera e ndėrtimit tė kėtij segmenti rrugor ėshtė 2 milionė e 900 mijė euro dhe do tė jetė njė rrugė bashkėkohore, ashtu si edhe faza e parė e rrugės B.

“Sot ne po inaugurojmė fillimin e fazės sė dytė tė rrugės B. Ėshtė njė fazė e cila ėshtė kontraktuar nė vlerė prej 2 milionė e 900 mijė eurove. Ėshtė fjala pėr njė rrugė 880 metra, gjerėsisė 30 metra, me staze tė ēiklizmit, me trotuare tė gjerė me 4 korsi. Do tė thotė njė rrugė shumė bashkėkohore, ashtu siē ėshtė edhe faza e parė e rrugės B”, ka thėnė ai.

Kjo rrugė ėshtė paraparė tė ndėrtohet brenda njė viti, por sipas Mustafės kontraktuesi ėshtė zotuar qė atė ta ndėrtojė deri nė fund tė kėtij viti.

Ai shtoi se kjo rrugė, e cila do tė ndėrtohet deri te banesat e bardha, do tė zgjidhė shumė probleme qė ka komunikacioni i Prishtinės.

“Ne mendojmė se me kėtė rrugė do tė arrijmė qė ta zgjidhim problemin e komunikacionit, jo vetėm nė kėtė pjesė tė qytetit, por edhe nė Prishtinė nė tersi, sepse ėshtė njė kolektor shumė i rėndėsishėm i kalimit edhe lirimit tė rrugėve tė tjera tė qytetit. Rruga do tė ndėrtohet deri te banesat e bardha”, u shpreh Mustafa.

Rruga B sipas Mustafės do tė jetė njė rrugė lidhėse edhe me rrugėn “Enver Maloku” dhe me pjesė tė tjera tė qytetit. Me kėtė sipas tij, po bėhet njė zgjidhje shumė e mirė, pasi qė kjo pjesė e qytetit po bėhet me rrugė bashkėkohore. /kosovapress/

http://gazetaexpress.com/?cid=1,15,58644
..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:39 PM   #14
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Nuk besoj se eshte gabim. Kjo pjese po thote se do te jete 30 me e gjere, ndersa segmenti i meparshem ka qene 36 metra i gjere. Gjithashtu segmenti i meparshem ka kushtu 3.100.000 euro per 700 metra ndersa ky segment do te jete 880 metra dhe do te kushtoj 2.900.000 (200.000 euro me pak).

Arsyeja pse ka ngushtim, mundet me qene se ndoshta eshte planifiku me u lidhe kjo rruge me teposhtezen e Veternikut, dhe pjesa deri te kryqezimi me Agim Ramadanin do te merrte nje pjese te trafikut qe vjen ne Prishtine. ndersa ketu (te kryqezimi me Agim Ramadanin) do te behet nje shperndarje e trafikut metutje ne Agim Ramadan dhe Rugen B.http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=4250
..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:40 PM   #15
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Po nderlidhna me kete shkrimin e Kohes Ditore te para nje viti. Aty po shkruan se segmenti qe do te ndertohet do te jete 700 metra i gjate. Eshte fjala per segmentin qe eshte ndertu vjet.

Ne harte, mua po me duket se nuk i ka as 500 metra?!

Secili segment, i kuqi, i gjelberti dhe i verdhi, sipas google maps, eshte i gjate 200 metra.

..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:40 PM   #16
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Driti_London View Post
Pamjet pas rregullimit te infrastruktures rreth stadiumit te Prishtines me 22.07.2011..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:41 PM   #17
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Filloi asfaltimi i rrugės sė GllogovicėsKryetari i Komunės sė Prishtinės, Isa Mustafa, sė bashku me bashkėpunėtorė, dje ka marrė pjesė nė fillimin e asfaltimit tė rrugės nė fshatin Gllogovicė.

“Kemi filluar asfaltimin e rrugės nė Gllogovicė, qė lidh komunėn e Kamenicės me atė tė Prishtinės, nga fshati Krilevė i Kamenicės me atė tė Gllogovicės tė komunės sė Prishtinės.

”Rruga do tė jetė nė gjatėsi 6 km e 250 metra, pjesa tjetėr pėr Hajkobillė, e cila do tė vazhdojė tė asfaltohet, ėshtė 3 km. Kjo do tė shkurtojė relacionin pėr Kamenicė pėr 40 km, pėr aq do tė shkurtohet edhe ardhja e njerėzve nė Prishtinė”, tha kryetari Mustafa.

Asfaltimi ėshtė kontraktuar pėr 1 milion euro, e do tė vazhdohet me rregullimin e pjesėve anėsore, si dhe hapjen e njė pjese tė rrugės pėr Hajkobillė.


Source: www.zeri.info
Date: 24.07.2011
..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:42 PM   #18
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Asfaltimi i rruges qe e lidhe "Prishtinen e Re", me saktesisht trafostacionin, me pjesen tjeter te qytetit. Me i asfalltu edhe nja dy rruge te tjera prej kesaj ane, ishte lehtu pak qarkullimi ne teposhtezen e Veternikut.Vendi ku lidhet kjo rruge me pjesen tjeter te qytetit. Ne prapavi po shihen banesat e Avni Gjakoves.

..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:43 PM   #19
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Rrethi te Lakrishtja, po qarkullohet pak me lehte tash qe e kane asfalltu pjesen FK-PR..
..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2011, 07:44 PM   #20
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,077
Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
08.08.2011


Rruga "Fehmi Againi" e sapoasfaltuar:
Rruga "UCK" e sapoasfaltuar:..
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 02:21 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2016 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2016 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu