search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 26th, 2007, 08:07 PM   #101
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

Likes (Received): 2364

przypomniało mi się, że kiedyś odkryłem gdzieś w gąszczu krzaczorów taką perełkę (oliwa), ciekawie koresponduje z nieodległym szpitalem hoegera:

ekspresjonistyczny portal zniknął pod ganeczkiem. okno po prawej też nie sprostało wymaganiom nowych czasów.

portal budynku naprzeciwko o bliźniaczej elewacji od strony ulicy. zachowana stolarka + niestety styro...

Last edited by toRRone; October 26th, 2007 at 08:12 PM.
toRRone no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 28th, 2007, 09:32 PM   #102
opo
Registered User

opo's Avatar

Likes (Received): 1958

Quote:
Originally Posted by toRRone View Post
nic nie pomoże, ponieważ władze konserwatorskie konsekwentnie odmawiają wpisania do rejestru budynków z XX w., zwłaszcza modernistycznych. przoduje w tym Sopot, który przez ostatnie lata (świadomie i planowo) doprowadził do zagłady 99% zabytków architektury nowoczesnej, przede wszystkim z lat 1920-1939 i okresu odwilży. dość przypomnieć dobudowaną do liceum mebesa salę gimnastyczną, czy budynek banku przy monciaku przerobiony na gargamela. poza tym alga, miramare itd...., że pomniejszych budynków nie wspomnę.
Konserwator konserwatorem, ale mi chodziło o bardziej ogólny przypadek. Z tego, co mi się obiło o uszy (nie znam zbyt dobrze prawa budowlanego), przy zmianie w elewacji każdego budynku- nie tylko zabytkowego- wymagane jest pozwolenie.
opo no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2007, 09:30 AM   #103
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

pozwolenie jest konieczne, ale tylko wówczas, jeśli ktoś o nie wystąpi a w Polsce póki co nie ma nawet organu uprawnionego do ścigania takich przestępstw - policji budowlanej, a ilość etatów w urzędzie nie pozwala na patrolowanie miasta i sprawdzanie każdej sprawy. inna rzecz, że gdyby takie narzędzia funkcjonowały, to znając polskie realia nastąpiłby albo gigantyczny zastój albo zostałoby po staremu - dzięki "płatnej protekcji".
Old November 15th, 2007, 09:13 AM   #104
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

ciekawa kamienica modernistyczna na oruni

Old June 12th, 2008, 07:03 PM   #105
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

Witam wszystkich ponownie! zwłaszcza tych, którzy prosili mnie tak usilnie bym coś nowego zamieścił w tym czcigodnym wątku. miło mi, że znalazły się takie osoby, tym bardziej, że porównawszy ilość cudzych postów do moich własnych sądziłem, że niewiele osób miało ochotę na dyskusję... ale nic to.
Nowy Port - uwielbiam tę dzielnicę. Na początek kilka perełek z ul. Wolności i okolic. Nowy Port z pewnością jeszcze zagości na tych łamach, bo wydaje się, że jest co pokazać.

Sielski zakątek i kolejne dwa "hanzeatyckie" szczyty, ten po lewej bardziej "hoegerowski" w swym ekspresjonizmie

Detal tego po prawej (mozaika!)

oraz detal kamienicy po lewej. takich portali jest chyba 3. nietrudno się domyślić, że pierwotnie pilastry nie były malowane:P

ul. Wolności, dalej (w stronę kanału) i po przeciwnej stronie: uniformowe mietkaserny. ciekawe rozwiązanie doświetlenia klatek schodowych - podobne występują w kilku osiedlach w Dolnym Wrzeszczu (np. na Kochanowskiego i Kościuszki)

Detal typowo ekspresjonistycznej murarki:

Za skrzyżowaniem z Marynarki Polskiej, po przekątnej:

detal - znów "hanzeatycko"

a vis a vis - już typowe art deco.

zachowana stolarka w jednym z wejść:

i jeszcze słynny motyw gdańskich kamienic z k. lat 20. XX w. - w całym Gdańsku (Wrzeszczu, Nowym Porcie, Siedlcach, Oruni, Sopocie) naliczyłoby się takich "rozrzeźbionych narożników" - cytat za dr Romą Cielątkowską - kilkanaście.

Last edited by toRRone; June 12th, 2008 at 07:15 PM.
Old June 12th, 2008, 07:40 PM   #106
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

Proszę wybaczyć trochę w biegu wybierane kadry, ale moja ostatnia wizyta w tej okolicy była tylko przejazdem. Skwerek z pomnikiem bł. ks. Góreckiego. W narożniku po raz kolejny słynny gdański motyw:

intrygujący budynek bliżej kanału - podobno przed wojną, a na pewno kilkanaście lat po pełnił on m.in. rolę kościoła. o ile moje informacje są prawdziwe - był to dom szwedzkich marynarzy z kaplicą luterańską. forma wydaje się jak najbardziej akuratna - dość porównać z przebudowaną w l. 30. na kaplicę (tym razem katolicką) salę dawną gimnastyczną przy Al. Hallera we Wrzeszczu (obecnie kościół św. Krzyża)

Ciekawa zaokrąglona kamienica na końcu ul. Wolności (po lewej):

Niestety, wygląda na to, że zapomniałem o widoku całości, za to strzeliłem detal portalu:

A oto i kamienica widoczna w tle:

ujęcia w przeciwną stronę, spod zajezdni tramwajowej:

i detale:

widok od zaplecza - od strony przeprawy promowej:

widoczna na poprzednim zdjęciu oficyna:

widok od zaplecza:

obrót i parę kroków dalej - widok na deser:

chociaż nie! deser dla miłośników architektury WMG znajduje się na drugim końcu ulicy:

Last edited by toRRone; June 12th, 2008 at 07:46 PM.
Old June 19th, 2008, 09:50 PM   #107
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

takie tam... ul. Na stoku, Biskupia Górka, akurat przypadkiem przechodziłem
Old June 20th, 2008, 01:21 AM   #108
mikeleg
Poor Leno

mikeleg's Avatar

Likes (Received): 11

Dzięki toRRone, strasznie smutny wątek...
Old September 8th, 2008, 05:11 PM   #109
Przepiórnik
Turnix sylvatica

Przepiórnik's Avatar

Likes (Received): 6

Quote:
coś temat zamarł... może odrodzi się na wiosnę? dla odmiany tym razem modernista, gwiazda architektury lat 20., Martin Kiessling i jego 2 realizacje w moim ojczystym ukochanym Wrzeszczu:
Helene Lange-schule (obecnie Wydział Farmacji AM w Gdańsku), al. Hallera, 1929 r.
Arcydzieło!Ten Kiessling to geniusz był.A w sieci o nim cicho.Więcej zdjęć,błagam.
Przepiórnik no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2008, 05:32 PM   #110
C-mere
au premier étage

C-mere's Avatar

Likes (Received): 864

No ten socbiurowiec na podwórku też jest całkiem niezły i niesłusznie lekceważony
Old September 8th, 2008, 06:10 PM   #111
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

mi się z lekka wydaje, że "zniknięcie" Kiesslinga to wciąż trwający efekt roboty z czasów III Rzeszy (modernista=socjalista=syjonista?), za to po wojnie nikt już się o niego nie upomniał.

co do śmierci wątku - były pewne plany wycieczek z aparatem po sopocie (art deco, ekspresjonizm i funkcjonalizm choćby przy głównej ulicy) i po podleśnych willach w oliwie (zwłaszcza do tzw. "willi kapitana" z motywami morskimi) ale wciąż jakoś nie ma kiedy, stąd liczę na pomoc gdańszczan.

przydałoby się również sklasyfikować lokalny "styl wernakularny" (w odmianie z domieszką stylu art-deco lub "dworkowej"). jakieś 80% zabudowy willowej to właśnie takie budynki. znalazłyby się też bardziej "naukowe" nawiązania do historycznej architektury okolic gdańska w drobnej mieszkaniówce wolnostojącej (kolonie urzędnicze i robotnicze na przedmieściach)
Old February 13th, 2009, 08:52 AM   #112
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

masakra - jeden z zaokrąglonych bloków koło Węzła Kliniczna został właśnie oklejony styropianem, co gorsza - nie cały tylko jedna ze środkowych części. znikły gzymsy/opaski okien w kondygnacji attykowej, a całość pokrył żółty tynk z pomarańczowym zaokrąglonym wzorkiem pośrodku nie znam szczegółów bo widziałem z daleka, z SKM.
muszę szybko sfotografować część zachowaną bo lada moment będzie za późno! no chyba, że ktoś ma bliżej? ja rzadko mam po drodze przed zmrokiem
Old February 19th, 2009, 01:56 PM   #113
Skumulowane Zuo
Radvan

Skumulowane Zuo's Avatar

Likes (Received): 21

Taki kawał dobrej architektury, a ludzie w ogóle o to nie dbają...
z całego świata - tamta strona.
Skumulowane Zuo no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2009, 03:55 PM   #114
kamilbuk
Registered User

Wszystkie foty zniknęły.
kamilbuk no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2009, 06:43 PM   #115
wloclawianin
Richelieu znad zapory

wloclawianin's Avatar

Likes (Received): 2235

Fotosik usuwa...
Z premedytacją wydarto całe strony naszej historii, pisane kamiennymi zgłoskami naszej architektury. Nie możemy na to się zgodzić. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego, co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu konserwatorskiego. (…) Sprawa zabytków jest podstawowym zagadnieniem społecznym – zagadnieniem kultury narodu. Nie możemy wobec nich stosować jednostronnie abstrakcyjnej teorii, musimy uwzględniać potrzeby dnia dzisiejszego.
Jan Zachwatowicz, 1946r.
wloclawianin no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2009, 12:37 AM   #116
Asinus
Asinorum..&-((*GDAŃSK!**#

Asinus's Avatar

Location: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Pomorze, Rzeczpospolita Europejska
Likes (Received): 19474

szkoda jeden z lepszych wątków w tym dziale.
Old June 16th, 2009, 12:31 AM   #117
Jakobhorner
Guest

Likes (Received):

Znalazłem ciekawy wykład o architekturze WMG. Dla laików rzecz jasna, ale daje jakiś pogląd na te sprawy. Polecam - 5 minut czytania.
PTTK
  Reply With Quote
Old January 1st, 2010, 04:42 PM   #118
Papaj
...

Papaj's Avatar

Quote:
coś temat zamarł... może odrodzi się na wiosnę? dla odmiany tym razem modernista, gwiazda architektury lat 20., Martin Kiessling i jego 2 realizacje w moim ojczystym ukochanym Wrzeszczu:
Helene Lange-schule (obecnie Wydział Farmacji AM w Gdańsku), al. Hallera, 1929 r.
Odkopuję stary wątek (swoją drogą warto obejrzeć jeszcze raz te zdjęcia, które pozostały), ale to co dziś zobaczyłem, kompletnie mnie załamało . Nie wiem czy już ktoś o tym pisał, ale z tego co się orientuję to nie. Już raczej nie zobaczymy tego co widać na zdjęciach powyżej. Cały budynek pomalowano na żółto-pomarańczowo... Do tego jeszcze w jakiś dziwny schemat się układają te kolory. Zupełnie jak modernizacje bloków na Zaspie. Nie wiem kiedy był ten "remont", pewnie parę miesięcy temu, ale rzadko ostatnio tamtędy przejeżdżam, więc jak już coś o tym było to przepraszam. Goryczy dopełnia jeszcze to, że takiej rzeczy dokonała uczelnia, która powinna reprezentować sobą jakiś przykład. Dziś kompletnie straciłem nadzieję w to, że architektura międzywojenna w Gdańsku doczeka się godnego traktowania.
Papaj no está en línea   Reply With Quote
Old January 1st, 2010, 05:33 PM   #119
Przepiórnik
Turnix sylvatica

Przepiórnik's Avatar

Likes (Received): 6

Bez styropianu?
Przepiórnik no está en línea   Reply With Quote
Old January 1st, 2010, 07:10 PM   #120
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

wydaje mi się że z.
tak. jakieś pół roku temu to zrobiono. wątek można już zamknąć. właściwie z architektury WMG już nie ma co zbierać.

Reply

Tags
gdańsk, modernizm, pomorskie, pomorze, trójmiasto

Thread Tools

Posting Rules