daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > ZabytkiGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old March 22nd, 2006, 04:41 PM   #1
Nekroskop88
Registered User
 
Join Date: Feb 2006
Location: Białystok
Posts: 2,075
Likes (Received): 2

Pałace Branickich w Białymstoku i Choroszczy

Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich, to jeden z najciekawszych zabytków Białegostoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej i cenny zabytek architektury późnobarokowej.

Legenda wiąże powstanie Białegostoku z wielkim księciem litewskim Giedyminem, który miał założyć tu gród będący bazą dla oddziałów dokonujących zbrojnych najazdów na zachód i południe.

Zamek z prawdziwego zdarzenia, murowany, gotycko-renesansowy wzniósł w Białymstoku na polecenie Piotra Wiesiołowskiego budowniczy królewski Hiob Bretfus. Zamek posiadał dwie kondygnacje, dostępu broniła fosa i umocnienia ziemne. Syn Piotra – Krzysztof Wiesiołowski został marszałkiem wielkim litewskim. Zmarł bezpotomnie w 1637 roku. W testamencie zapisał swoje dobra skarbowi Rzeczypospolitej. Wdowa po nim otrzymała w zamku jednie dożywocie.

W okresie potopu szwedzkiego w białostockim zamku przebywała chorągiew litewska podległa Januszowi Radziwiłłowi. Jednak żołnierze wypowiedzieli mu posłuszeństwo i pod dowództwem pułkownika Korotkiewicza przeszli na stronę królewską podporządkowując się Pawłowi Sapieże.

Za zasługi położone przez Stefana Czarnieckiego w wojnie ze Szwedami, Sejm Rzeczypospolitej nadał mu dobra białostockie. Czarniecki przekazał następnie Białystok wraz z zamkiem swojej córce Katarzynie Aleksandrze, żonie Jana Klemensa Branickiego stolnika koronnego. Od tego czasu zamek stał się siedzibą rodową Branickich Gryfitów.

Stefan Mikołaj Branicki, ojciec hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego, zlecił przekształcenie pałacu w barokową rezydencję Tylmanowi z Gameren. Ten pochodzący z Utrechtu w Holandii inżynier wsławił się wcześniej m.in. budową pałacu Krasińskich w Warszawie i rezydencji prymasa Michała Radziejowskiego w Nieborowie. Trwająca w latach 1691-1697 przebudowa zmieniła całkowicie oblicze pałacu. Między innymi jedna z baszt została wykorzystana jako klatka schodowa. W drugiej baszcie usytuowano komnaty. Podczas kolejnej przebudowy podwyższono boczne oficyny, postawiono jońską kolumnadę, wiele rzeźb. Obok parku francuskiego założono park angielski. Dalszej rozbudowy pałacu dokonano już na polecenie Jana Klemensa Branickiego i jego żony Izabeli z Poniatowskich. Z dawnej wojennej przeszłości zamku obecnie widoczne są jedynie zarysy bastionu nie opodal stawu. Krąży również legenda o podziemnym przejściu między zamkiem i wieżą stojącego w pobliżu kościoła farnego, który w XVII wieku również był przystosowany do obrony.

Hetmanostwo Braniccy utworzyli w Białymstoku jeden z najświetniejszych dworów w ówczesnej Polsce. Skupili wokół siebie wielu znakomitych artystów, poetów, ludzi nauki. Tu przez wiele lat przebywała polska poetka okresu baroku Elżbieta Drużbacka, tu tworzył poeta Franciszek Karpiński. Obok nich malarze Antoni Herliczka, Sylwester August Mirys. Działał też teatr, orkiestra dworska i zespół baletowy, na gościnne występy przyjeżdżały włoskie aktorki. Na dworze często przebywali polscy królowie August II, III i Stanisław August, cesarz rzymsko-niemiecki Józef II. Poźniej, już po wygaśnięciu rodu Branickich herbu Gryf, przed rewolucyjną zawieruchą schronił się w "wersalu podlaskim" przyszły król Francji Ludwik XVIII.

W 1754 roku hetman założył przy pałacu był pierwszą w Polsce uczelnę wojskową - Wojskową Szkołę Budownictwa i Inżynierii. Następnie mieściła się tu Szkoła Akuszeryjna, a od 1773 roku Szkoła Akademicka Zgromadzenia Białostockiego, którą stworzyła Komisja Edukacji Narodowej. Po śmierci hetmana Branickiego, spadkobiercy sprzedali rezydencję królowi pruskiemu. W okresie zaboru rosyjskiego Pałac został zdewastowany.

Po pierwszej wojnie światowej pałac był siedzibą Urzędu Wojewódzkiego i rezydencją wojewody.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej pałac był siedzibą Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski.

W czasie II wojny światowej prawie doszczętnie zburzony, odbudowany w latach 1946-1960, nawiązując do stanu z XVII wieku, jednak pośpiech z jakim przeprowadzono odbudowę, nie pozwolił na zebranie pełnej dokumentacji, odbudowa jest więc niezbyt wierna.

Obecnie ma tu siedzibę rektorat Akademii Medycznej w Białymstoku.Pałac jest częściowo odnowiony (żółty kolor), w tym roku mają powrócić do ogrodu francuskiego odrestaurowane rzeźby oraz uruchomione zostaną barokowe fontanny. Akademia Medyczna poszukuje pieniędzy na podświetlenie pałacu, bo według władz miasta (czyt. miłośników kościoła) "Pałac Branickich nie jest aż tak ważnym zabytkiem" i w związku z tym pieniędzy nie dadzą (ale kościoły i cerkwie mamy pięknie podświetlone)


Wnętrza:

Park Pałacowy:

Nekroskop88 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old March 22nd, 2006, 04:47 PM   #2
Nekroskop88
Registered User
 
Join Date: Feb 2006
Location: Białystok
Posts: 2,075
Likes (Received): 2

Pałacyk gościnny Branickich w Białymstoku

Pałacyk zbudowany został w połowie XVIII wieku (ok. roku 1771) w stylu barokowym, prawdopodobnie według projektu Jana Zygmunta Deybela, obecnie mieści się w nim Urząd Stanu Cywilnego.


Nekroskop88 no está en línea   Reply With Quote
Old March 22nd, 2006, 05:02 PM   #3
Nekroskop88
Registered User
 
Join Date: Feb 2006
Location: Białystok
Posts: 2,075
Likes (Received): 2

Pałac letni Branickich w Choroszczy (ob. Muzeum Wnętrz Pałacowych)

Pałac w Choroszczy był letnią rezydencją hetmana koronnego i kasztelana krakowskiego, Jana Klemensa Branickiego, magnata wychowango w kręgu kultury francuskiej. Zbudowany został na sztucznej wyspie, którą otaczają kanały wzorowane na kanałach wersalskich. Ogromny, 25-hektarowy park, rozplanowany przypuszczalnie przez francuskiego architekta Piotra Ricaud de Tirregaile podobnie do ogrodów w Vaux-le-Vicomte i w Wersalu, z krzyżującymi się kanałami i gwiaździstymi alejami, jest jedyną taką kompozycją w Polsce. Budowa barokowej rezydencji choroskiej trwała od 1745 r. niemal do śmierci Branickiego. Zniszczony w 1915 r. przez pożar pałac zrekonstruowany został dopiero w latach 1961-1973 i następnie przekazany na cele muzealne.

Parter, gdzie mieściły się niegdyś apartamenty Branickich i piętro, na którym znajdowały się niewielkie pokoje przeznaczone dla gości, przebudowane obecnie na sale reprezentacyjne, zajmuje ekspozycja mebli - od rokowych po komplety utrzymane w stylu Ludwika XVI. Wnętrza zdobią obrazy z XVII-XIX w.(m.in portrety właścicieli pałacu, płótna ze szkoły francuskiej, włoskiej i niemieckiej z połowy XVIII w.), lustra, zegary stojące i kominkowe, porcelana miśnieńska, wiedeńska i berlińska, szkło artystyczne z wytwórni polskich oraz zachodnioeuropejskich, rzeźby z marmuru i brązu, alabastrowe wazony, świeczniki, kinkiety, dywany.Nekroskop88 no está en línea   Reply With Quote
Old March 22nd, 2006, 05:12 PM   #4
MAR_tm
Registered User
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,993
Likes (Received): 4

załaczyłem parę fotek branickich w wątku głównym o bstoku

a to sprzed roku niecałegoLast edited by MAR_tm; March 22nd, 2006 at 05:17 PM.
MAR_tm no está en línea   Reply With Quote
Old March 22nd, 2006, 05:39 PM   #5
Nekroskop88
Registered User
 
Join Date: Feb 2006
Location: Białystok
Posts: 2,075
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by MAR_tm

Haha - las tropikalny
Nekroskop88 no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2006, 04:23 PM   #6
Nekroskop88
Registered User
 
Join Date: Feb 2006
Location: Białystok
Posts: 2,075
Likes (Received): 2

Powrócą piękne

Ogrodowe fontanny rodu Branickich mają znowu działać. Środki na ich restaurację przewiduje projekt przyszłorocznego [2006] budżetu miasta.

Ukryte wśród bukszpanów cztery śliczne barokowe fontanny w latach 30 XVIII wieku były prawdziwą perełką wśród tego typu obiektów.
- Już sam pobór wody był ciekawy - opowiada Sławomir Ferster, kierownik referatu gospodarki komunalnej Urzędu Miasta w Białymstoku. - Branicki kazał usypać sporą górkę. Z niej spływała woda do fontann. Różnica poziomów powodowała powstawanie ciśnienia, dzięki któremu woda tryskała do góry. Na owe czasy to była nowinka rodem z Paryża.
Teraz oczywiście woda z góry spływać nie będzie. Zostanie wykonana kanalizacja, położona instalacja wodociągowa i sieć energetyczna. Wszystko ma kosztować 300 tysięcy złotych. Restauracja samych fontann przewidziana jest na lata 2007-2008.
- To koronkowa robota, ich kształt jest bardzo wyszukany - mówi Ferster.
Projekt autorstwa Doroty Sikory z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków powstał pięć lat temu. W październiku 2000 roku konserwator zabytków wydał zgodę na realizację. Jak dotąd jednak nie znalazły się na nią środki. Inwestycja co roku jest przewidywana w budżecie miasta i co roku ostatecznie z niego wypada - radni uznawali, że miasto ma pilniejsze wydatki niż zajmowanie się ogrodami hetmana Branickiego.

- Może tym razem się uda - mówi z nadzieją Ferster. Bez remontu fontann nie można się zając także wymianą bukszpanowych kwater. Kilka lat temu na części z nich posadzono karłowate bukszpany, takie jak w czasach Branickiego, część kwater dopiero czeka na nowe roślinny.

Kurier Poranny
Nekroskop88 no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2006, 04:35 PM   #7
Nekroskop88
Registered User
 
Join Date: Feb 2006
Location: Białystok
Posts: 2,075
Likes (Received): 2Plan ten nie ukazuje całej rezydencji hetmana, koncentruje się na jej rdzeniu – pałacu i na otaczających go, powiązanych z nim obiektach. Nie obejmuje, zatem Starego Miasta z rynkiem i dzielnicą żydowską, a tym bardziej dalszych okolic.

Opracowany plan przedstawia rezydencję w Białymstoku taką, jaką była "w czasach" Jana Klemensa Branickiego (ok. 1725-1771r.). Stąd nie ma na nim budynków studni, tak nieodłącznie, wydawałoby się, związanych z przeddziedzińcem, powstałych jednak po śmierci hetmana, ani zmian w pałacowych ogrodach, wprowadzonych, podobnie jak studnie, już przez wdowę Branicką.

Plan ukazuje stan założenia białostockiego w 1771r., gdyż rok ten kończy hetmański etap dziejów rezydencji i jest dobrze udokumentowany pośmiertnym inwentarzem. Od zasady tej jednak istnieją niewielkie odstępstwa. Dwukrotnie zostały przedstawione na planie wcześniejsze, okazalsze wersje obiektów, choć później wymieniono je na inne, skromniejsze. Są nimi: kaskada w Górnym Ogrodzie i wgłębniki z fontannami na przeddziedzińcu, zamienione potem na gazony obwiedzione kwiatami. Powodem zmiany były w pierwszym rzędzie trudności techniczne w funkcjonowaniu wodotrysków, lecz pewien wpływ mogło też mieć pojawienie się nowych trendów w modzie. Czterokrotnie zaznaczone zostały na planie obiekty, które nie dotrwały do 1771r., gdyż z czasem zostały usunięte (być może dlatego, że wykonane były z nietrwałych materiałów). Są to: berso w Ogrodzie Dolnym, rzeźba Marsa w „perspektywie” w Ogrodzie Górnym, dwie piramidy, zamykające aleję trejażową w Małym Zwierzyńcu Jelenim i perspektywa malowana ("Koniec świata") w Zwierzyńcu Danielim.

Umieszczenie na planie powyższych odstępstw zadecydowało o tytule "Plan rezydencji białostockiej w czasach Jana Klemensa Branickiego", nie zaś w 1771 roku.

Na planie zidentyfikowanych zostało szereg obiektów, które na rekonstrukcji Jana Glinki są nie nazwane lub podpisane błędnie. Do pierwszej grupy należą: Nowa Holendernia, Domek Zwiernego Pierwszego i prochownia w Małym Zwierzyńcu Jelenim, Domek Ogrodnika i Oranżeria na Kwiaty w rejonie oranżeryjnym, szopa na bat w ogrodzie Dolnym, Ogród Kuchenny i kuźnia przy folwarku, domy dworskiego baletu i dom generała Trzeciaka przy drodze prowadzącej od pałacu do Starego Miasta oraz domy Augustyna Mirysa i Antoniego Herliczki na Nowym Mieście. Drugą grupę tworzą: rzekomy dziedziniec gospodarczy, w rzeczywistości droga do Ogrodu Górnego, brama do Zwierzyńca Jeleniego, usytuowana w miejscu „perspektywy” z Marsem oraz stary browar i stajnia, tam gdzie naprawdę były Wielkie Stajnie z masztarnią i wozownią i Stara Holendernia (później Dom dla Praczek).

Wiele obiektów pojawiło się na prezentowanym planie po raz pierwszy. Duża ich część jest dobrze udokumentowana źródłami kartograficznymi i ikonograficznymi (w znacznej mierze nowo pozyskanymi) oraz opisami inwentarzowymi, stąd też nie było większych trudności z ich zlokalizowaniem i zarysowaniem kształtu. Obiektami tymi są: brama do Ogrodu Górnego i brama do Zwierzyńca jeleniego na jej osi "perspektywa" z Marsem, otoczenie Altany Chińskiej z mostkiem nad fosą prowadzącym do Zwierzyńca Danielego, dwa ogródki przy fosie w pobliżu mostka, dwa kolejne ogródki, położone również w Zwierzyńcu Danielim pod murem Ogrodu Górnego, dwie "perspektywy" w tym murze i przylegające do nich od strony Zwierzyńca Danielego małe sadzawki oraz nieco większa sadzawka do pojenia danieli za oknami Salonu Włoskiego, szopa dla danieli ze stodołą na siano, dwie "perspektywy" i dwie bramy w parkanie Zwierzyńca Danielego, sześć ławek w salonie parterów Ogrodu Górnego, partery, berso, aleja trejażowa i szopa dla jeleni w Małym Zwierzyńcu Jelenim, brama z tego zwierzyńca do Starego Miasta, schody z Wielkiego Mostu, Las Dolnego Ogrodu, wał różany za Pawilonem nad Kanałem, berso biegnące wzdłuż muru oporowego oraz rosnąca za nim wysoka roślinność z dwoma prześwitami na osi alejek Ogrodu Górnego oraz figura Marsa (czy może Bellony lub Minerwy) na środku Pola Marsowego.

Podczas opracowywania planu przy dziesięciu obiektach powstały wątpliwości, odnoszące się przede wszystkim do ich lokalizacji. Wątpliwości te pojawiły się wówczas, gdy jedynym pewnym źródłem pozostawał inwentarz z 1771/1772r. Dotyczy to pięciu obiektów w Zwierzyńcu Jelenim – Domku Zwiernego Pierwszego z lodownią, szopy dla jeleni, Maszyny małej do fontann przy Sadzawce Zwierciadłowej, bramy do ogrodu Dolnego i dwóch rzeźb Satyrów u wejścia do Lasu Wielkiego Zwierzyńca Jeleniego, a także stajni w Zwierzyńcu Danielim, przystani batów na Wielkim Stawie oraz Ściany al fresco malowanej. Nie ma też pewności, co do układu poszczególnych elementów w Perspektywie z Altanką pod Ptakami i w ogrodzie Pałacyku Gościnnego.

Szczególne miejsce wśród obiektów prezentowanych po raz pierwszy zajmują cztery, których nie ma na starych planach i widokach oraz w inwentarzach. Zostały zrekonstruowane wyłącznie na podstawie wzmianek w korespondencji hetmana Branickiego, wspartych opowieścią Hipolita Kownackiego, którą spisał E. Skrodzki. Dwa spośród tych obiektów z całą pewnością istniały, tylko nie ma pewności, czy znajdowały się dokładnie w tych miejscach, w których zostały zaznaczone w rekonstrukcji. Są to: Aha i dwie piramidy na osi Małego Zwierzyńca Jeleniego. Inaczej przedstawia się wiarygodność alei jaworowej, łączącej na planie oba te obiekty – nie wiadomo czy biegła właśnie tędy, ani czy istniała już w czasach J.K. Branickiego. Największe wątpliwości budzi czwarty obiekt – Perspektywa Malowana w Zwierzyńcu Danielim. Wiadomo, że w 1739r. planowana była jej realizacja (najprawdopodobniej malować ją miał Jerzy Wilhelm Neunhertz). Wiele przemawia za tym, że doszła do skutku, ale pewności nie ma. Inwentarz z 1771/1772r. perspektywy tej już nie wymienia.

Obiekty, które pojawiły się na planie po raz pierwszy musiały być nazwane. We wszystkich przypadkach za nazwy posłużyły określenia użyte w inwentarzu 1771/1772r. Obiektów nowo wprowadzonych do planu było tak dużo, że trzeba było zrezygnować z podpisywania szeregu elementów wyposażenia przypałacowych ogrodów i ogródków – zredukowana w ten sposób legenda liczy 122 pozycje.

Spośród obiektów znanych już z wcześniejszych rekonstrukcji i publikacji, znaczna część uzyskała na prezentowanym planie odmienne nazwy, które w większości są przywróconymi oryginalnymi, XVIII-wiecznymi określeniami.

W legendzie do planu przy wielu pozycjach zostały dodane informacje uzupełniające. W kilku przypadkach umieszczono w nawiasach nazwy, które w osiemnastowiecznym Białymstoku używane były zamiennie.

Przy opracowywaniu planu pomocne były osiemnastowieczne rysunki, liczne wzmianki w korespondencji J.K. Branickiego z przyjaciółmi i oficjalistami oraz informacje zawarte w dawnych pamiętnikach, wspomnieniach i relacjach z podróży. Podstawę dokonanej rekonstrukcji tworzy zaś dziesięć źródeł kartograficznych, inwentarzowych i ikonograficznych.

www.wrotapodlasia.pl
Nekroskop88 no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2006, 05:29 PM   #8
Nekroskop88
Registered User
 
Join Date: Feb 2006
Location: Białystok
Posts: 2,075
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Nekroskop88
Są to: berso w Ogrodzie Dolnym, rzeźba Marsa w „perspektywie” w Ogrodzie Górnym, dwie piramidy, zamykające aleję trejażową w Małym Zwierzyńcu Jelenim i perspektywa malowana ("Koniec świata") w Zwierzyńcu Danielim.

[...]

Na planie zidentyfikowanych zostało szereg obiektów, które na rekonstrukcji Jana Glinki są nie nazwane lub podpisane błędnie. Do pierwszej grupy należą: Nowa Holendernia, Domek Zwiernego Pierwszego i prochownia w Małym Zwierzyńcu Jelenim, Domek Ogrodnika i Oranżeria na Kwiaty w rejonie oranżeryjnym, szopa na bat w ogrodzie Dolnym, Ogród Kuchenny i kuźnia przy folwarku, domy dworskiego baletu i dom generała Trzeciaka przy drodze prowadzącej od pałacu do Starego Miasta oraz domy Augustyna Mirysa i Antoniego Herliczki na Nowym Mieście. Drugą grupę tworzą: rzekomy dziedziniec gospodarczy, w rzeczywistości droga do Ogrodu Górnego, brama do Zwierzyńca Jeleniego, usytuowana w miejscu „perspektywy” z Marsem oraz stary browar i stajnia, tam gdzie naprawdę były Wielkie Stajnie z masztarnią i wozownią i Stara Holendernia (później Dom dla Praczek).

[...]

Podczas opracowywania planu przy dziesięciu obiektach powstały wątpliwości, odnoszące się przede wszystkim do ich lokalizacji. Wątpliwości te pojawiły się wówczas, gdy jedynym pewnym źródłem pozostawał inwentarz z 1771/1772r. Dotyczy to pięciu obiektów w Zwierzyńcu Jelenim – Domku Zwiernego Pierwszego z lodownią, szopy dla jeleni, Maszyny małej do fontann przy Sadzawce Zwierciadłowej, bramy do ogrodu Dolnego i dwóch rzeźb Satyrów u wejścia do Lasu Wielkiego Zwierzyńca Jeleniego, a także stajni w Zwierzyńcu Danielim, przystani batów na Wielkim Stawie oraz Ściany al fresco malowanej. Nie ma też pewności, co do układu poszczególnych elementów w Perspektywie z Altanką pod Ptakami i w ogrodzie Pałacyku Gościnnego.
Co myślicie o odtworzeniu zaznaczonych obiektów (jeżeli oczywiście jest na to miejsce)? Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłaby budowa ogrodu zoologicznego z prawdziwego zdarzenia w innym miejscu, a w Zwierzyńcu powinno utworzyć się rezerwat jeleni i danieli tak jak za czasów Branickiego.
Nekroskop88 no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2006, 06:28 PM   #9
MAR_tm
Registered User
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,993
Likes (Received): 4

jestem ZA! w mieście jest mało taki parkowych zabudowań!

no i wtrącę jeszcze moje 3 zdjęciowe grosze z pałacem branickich


część wschodnia parku plant jak widać tonie w drzewach


zoom in
MAR_tm no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2006, 07:12 PM   #10
anakin
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Location: Warsaw
Posts: 6,914
Likes (Received): 7

Maolowniczości Pałącowi Branickich dodawały stawy wodne które zajmowały część plant i centrum obecnego Bialegostoku. Tego odtworzyć się jednak nie da
anakin no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2006, 12:39 AM   #11
no.morro
Registered User
 
no.morro's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Gdańsk Przymorze
Posts: 452
Likes (Received): 2

Szkoda, że władze Choroszczy zupełnie nie doceniają tej perełki, którą mają w swoim mieście. Obok zabudowań pałcowych są okropne zabudowania folwarczne, jakieś przybudówki z czasów PRL a droga dojazdowa jest z płyt betonowych i jakiegoś żużlu. W dodatku ciężko tam trafić bo chyba zdaniem tamtejszych władz po co ma tam sie szwendać jakiś turysta. Sam park też jest okropnie zaniedbany. Na tle innych miejscowości w Polsce, które jednak potrafią zadbać o swoje zabytki, wygląda to kompromitująco.
no.morro no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2006, 12:45 AM   #12
MAR_tm
Registered User
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,993
Likes (Received): 4

tak, potwierdza to też fakt, że sam mimo, że jestem z białegostoku, czyli mam koło 10 km (linią podmiejską nawet) to sam raz w życiu byłem w choroszczy...
MAR_tm no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2006, 12:54 PM   #13
Nekroskop88
Registered User
 
Join Date: Feb 2006
Location: Białystok
Posts: 2,075
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by no.morro
Szkoda, że władze Choroszczy zupełnie nie doceniają tej perełki, którą mają w swoim mieście. Obok zabudowań pałcowych są okropne zabudowania folwarczne, jakieś przybudówki z czasów PRL a droga dojazdowa jest z płyt betonowych i jakiegoś żużlu. W dodatku ciężko tam trafić bo chyba zdaniem tamtejszych władz po co ma tam sie szwendać jakiś turysta. Sam park też jest okropnie zaniedbany. Na tle innych miejscowości w Polsce, które jednak potrafią zadbać o swoje zabytki, wygląda to kompromitująco.
Niestety. Szpital dla chorych psychicznie powinien zostać przeniesiony do nowego gmachu. Istniejące zabudowania (w tym te XIX-wieczne) powinny zostać wyburzone, a park odtworzony. Tylko to jest nierealne.
Nekroskop88 no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2006, 09:27 AM   #14
Nekroskop88
Registered User
 
Join Date: Feb 2006
Location: Białystok
Posts: 2,075
Likes (Received): 2

Rezydencja Branickich w Choroszczy to jeden z nielicznych zabytków baroku. Ale ciągle nie ma pieniędzy, by przywrócić mu blask

Zaniedbana perła

Na kompleks w Choroszczy Muzeum Podlaskie przeznacza rocznie 300-400 tysięcy złotych. W teorii, bo aż 80 procent tej kwoty pochłaniają pensje pracowników. A letnia rezydencja Branickich to jedno z najpiękniejszych barokowych kompleksów w całe Polsce. Niestety, bardzo zaniedbane.

– Park pałacowy w Choroszczy, obok białostockiego parku Branickich, to jeden z nielicznych zabytków z tego okresu, zachowanych w pierwotnej formie. To prawdziwa perła. I końcu władze powinny o nią porządnie zadbać – ocenia profesor Andrzej Michałowski z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Na czym polega ta wyjątkowość? Rezydencje w Choroszczy i w Białymstoku miały to szczęście, że nie zostały przebudowane w XIX wieku. Dlatego dziś bez problemów można odnawiać je według wzorców z czasów Jana Klemensa.

W Unii nadzieja
Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, które zarządza pałacem i parkiem ma właśnie takie plany. Na razie nie może ich zrealizować, bo nie ma pieniędzy.
– Ale chcemy przygotować projekt o dofinansowanie z Unii Europejskiej – mówi Lechowski. Kiedy? Najwcześniej za kilka lat. – Najpierw musimy wyczyścić teren, później go ogrodzić i przygotować całą dokumentację. Dopiero później możemy myśleć o składaniu projektów. Ale teraz będziemy mieli prostszą pracę. Po czterech latach starań jesteśmy w końcu właścicielem całego parku Branickich (wcześniej muzeum zarządzało pałacykiem, gmina Choroszcz parkiem – przyp. autora). A wiadomo, że najłatwiej się pracuje „na swoim".
Ile może kosztować odrestaurowanie kompleksu? – Dziesiątki milionów złotych – zapowiada Lechowski.
– Nie stać nas, by samodzielnie wyremontować pałacyk i park, ale w budżecie na przyszły rok zarezerwujemy pieniądze potrzebne jako wkład własny przy unijnym projekcie – zapowiada Małgorzata Głąbicka, zastępca dyrektora departamentu edukacji i kultury w Urzędzie Marszałkowskim.

Profesor z sekatorem
Na razie Muzeum Podlaskie radzi więc sobie półśrodkami. Są to m.in. organizowane od siedmiu lat „Wtorki Wielkanocne w Parku Branickich". We wczorajszej akcji wzięło udział dwadzieścia osób uzbrojonych w sekatory, piły i worki na śmieci, m.in. pracownicy muzeum i kilku naukowców z Warszawy.
– Sprzątanie parku traktujemy jako akcję propagandową. Chcemy wymusić zainteresowanie zespołem pałacowym – mówi Lechowski.

Kurier Poranny
Nekroskop88 no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2006, 11:59 AM   #15
Schroedinger's Cat
Krakus rodowity
 
Schroedinger's Cat's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Kraków
Posts: 5,749
Likes (Received): 6

Piękny ten pałac!
Ignorancja władz miasta jest przerażająca
__________________
1923 1925 1927 1928 1929 1930 1931 1933 1934 1936 1938 1947 1948 1949 1950 1951 1953 1966 1976 1978 1981 1991 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2008 2009 2010 2011
Schroedinger's Cat no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2006, 12:38 PM   #16
anakin
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Location: Warsaw
Posts: 6,914
Likes (Received): 7

Ignorancja wladz Bialegostoku nie tylko w tym wypadku jest przerazajaca. To bialostocka norma
anakin no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2006, 08:28 AM   #17
Nekroskop88
Registered User
 
Join Date: Feb 2006
Location: Białystok
Posts: 2,075
Likes (Received): 2

Zbliża się remont Pałacu Branickich

Dziś mija termin składania ofert przetargowych na przewidywaną restaurację pałacowego kompleksu

Według prof. Lecha Chyczewskiego, rzecznika białostockiej Akademii Medycznej, remont na pewno zacznie się jeszcze w tym roku.

- Odnowienia wymaga główny korpus budynku oraz skrzydła - wszystko od strony pałacowego ogrodu - wymienia prof. Chyczewski. - Trzeba odnowić elewację, stolarkę okienną i drzwiową, uszczelnić dach oraz przyzwoicie oświetlić pałacowy kompleks.

Koszt remontu wyniesie 7 mln 300 tys. zł.

- Większa część pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych, ale 25 proc. kwoty to wkład własny uczelni - dodaje prof. Chyczewski. - Remont pałacu powinien zakończyć się w przyszłym roku. Teraz czeka nas szczegółowe przeanalizowanie ofert przetargowych.

Gazeta Wyborcza
Nekroskop88 no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2006, 11:10 AM   #18
no.morro
Registered User
 
no.morro's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Gdańsk Przymorze
Posts: 452
Likes (Received): 2

Szkoda że przy okazji nie wyburzą tego wieżowca, który niszczy widok z dziedzińca. Co za kretyni go tam zbudowali? Mieli całe miasto ale musieli akurat tam go postawić.
no.morro no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2006, 03:36 PM   #19
Nekroskop88
Registered User
 
Join Date: Feb 2006
Location: Białystok
Posts: 2,075
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by no.morro
Szkoda że przy okazji nie wyburzą tego wieżowca, który niszczy widok z dziedzińca. Co za kretyni go tam zbudowali? Mieli całe miasto ale musieli akurat tam go postawić.
To nasz Urząd Miejski, planują budowę nowej siedziby w innym miejscu, ale nie wiadomo co stanie się z tym o to pięknym tworem
Nekroskop88 no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2006, 08:50 PM   #20
Nekroskop88
Registered User
 
Join Date: Feb 2006
Location: Białystok
Posts: 2,075
Likes (Received): 2

Remont pałacu się odwlecze

Termin otwarcia ofert przetargowych na odnowienie Pałacu Branickich został przesunięty o pięć dni

Prof. Lech Chyczewski, rzecznik prasowy białostockiej Akademii Medycznej, która użytkuje pałac, twierdzi, że opóźnienie jest spowodowane sprecyzowaniem szczegółów dotyczących remontu:

- Poprosili o to oferenci. Zdaliśmy sobie sprawę, że przygotowując kryteria ofertowe, nie wyszczególniliśmy niektórych elementów planowanej renowacji. Parę rzeczy pozostało niejasnych, więc zdecydowaliśmy się dopracować szczegóły techniczne.

- To już trzeci poślizg akademii - narzeka Barbara Tomecka, dyrektor Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków, które startują w przetargu. - Najpierw otwarcie kopert miało nastąpić 18 kwietnia, potem - 20 kwietnia, a teraz znów musimy czekać. Według mnie przetarg nie został dobrze przygotowany od strony formalnej.

Według Chyczewskiego nazwę zwycięskiej firmy powinniśmy poznać 25 kwietnia - to nowy termin otwarcia ofert przetargowych.

- Jeżeli po ogłoszeniu wyniku przetargu, nie będzie żadnych protestów ani odwołań, prace remontowe zaczną się prawie natychmiast, góra dwa tygodnie później - dodaje prof. Chyczewski.

Akademia ma na prace 7,3 mln zł (z czego większość pozyskała z funduszy unijnych). Remont dotyczy frontonu pałacu od strony parku i ogrodu - na nową elewację czeka główny korpus budynku oraz skrzydła. Oprócz tego ma zostać wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, uszczelniony dach i zamontowane oświetlenie budynku. Oprócz pracowni konserwacji zabytków w przetargu startuje jeszcze dziesięć firm.

Gazeta Wyborcza
Nekroskop88 no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
białystok, pałace, podlaskie

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 12:38 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu