search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa oraz rowerowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 19th, 2013, 11:12 PM   #2381
PE 099
Registered User

PE 099's Avatar

Likes (Received): 776

No ale właśnie o to mi chodzi, że jednotorowe odcinki planowane w Olsztynie to jednak coś innego jak to co pokazałeś na zdjęciu, bo są inne realia przestrzenne, które naprawdę nie muszą uzasadniać jednotoru. No bo między tymi kamieniczkami tutaj na zdjęciu to na dwa tory nie ma szans
Nie trzeba żadnych uprawnień aby nim jeździć, a na jezdnie się pcha.
Chce samych praw pieszych i pojazdów... A obowiązki ?
PE 099 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 20th, 2013, 01:04 AM   #2382
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Likes (Received): 1952

Trasa tramwaju w Olsztynie to kompletna porażka. Była rysowana pod dyktando drogowców.

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
zygzak está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 20th, 2013, 12:40 PM   #2383
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

A szczytem jest jednotor na Kortowo, gdzie jak komuś do głowy przyjdzie dobudowanie drugiego toru to trzeba będzie wszystko rozwalać i budować od nowa.
projektor no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2013, 12:52 PM   #2384
Mateusz25
Olsztynianin

Mateusz25's Avatar

Likes (Received): 772

Według mnie bardzo potrzebne będzie w przyszłości przedłużenie tego odcinka do Kortowa 2. Centrum konferencyjne, biblioteka, Wydział Humanistyczny, Prawa i administracji i to będzie chyba najbardziej rozwojowa część Kortowa (planowany nowy budynek Wydziału Nauk Ekonomicznych, Prawa i administracji..)Od Tuwima jednak jeszcze kawałek trzeba tam iść.
Jeśli będzie jednotorowe to na pasie między jezdniami Warszawskiej powinno się zmieścić...
Old September 20th, 2013, 06:39 PM   #2385
KristoOl
Registered User

Likes (Received): 329

Przedłużenie linii kortowskiej jest w planach i to najbliższych. Oznacza to, że krytykowane przez wielu (przeze mnie też) jednotory, tak mocno lansowane w studium wykonalności przez inż. Friedberga z IMS są bez sensu, a na pewno poważnie skomplikują przyszłość tej linii. Studium zakładało linię tylko do Kortowa I i to miał być koniec, a ewentualna rozbudowa to kieeeedyś może. Teraz się okazało, że te kiedyś może nastąpić już niebawem, bo będzie kasa w najbliższym unijnym rozdaniu. Oczywiście po raz kolejny umiejętności planowania i przewidywania całkowicie przerosły urzędników. I co z tym fantem teraz zrobić? Dobudować drugiego toru na Tuwima już właściwie nie można, a przynajmniej jest to mocno utrudnione chociażby przez umieszczenie toru na nowym moście, więc tu już mamy kichę. Dzięki temu, nawet po wybudowaniu dwóch torów od basenu w kierunku Kortowa II, tramwaje będą musiały jeździć tam na tyle rzadko, że nie będzie problemu z "kursami kolizyjnymi" na Tuwima i potrzebą czekania na siebie tramwajów na mijankach. Oczywiście ten problem można łatwo wyeliminować dzięki ITS, ale obawiam się że nie w Polsce, a tym bardziej w Olsztynie. U nas obowiązuje urzędnicze "niedasie" i zobaczycie, że tak będzie. Dowiemy się, że przy zamawianiu ITS nie wzięto pod uwagę możliwości wjazdu na linię między Sikorskiego a Kortowem I więcej niż dwóch składów itd. System nie będzie działał, wykonawca stwierdzi (zgodnie z prawdą), że zrobił tylko to co zamówiło miasto, urzędnicy będą opowiadali, że nie mogli nic więcej zamówić, bo ograniczały ich przepisy... etc.etc. Poza tym poczekajmy jeszcze na plany dotyczące linii na Piłsudskiego. Tam też pewnie "niedasie" pozostawić zapasu pod drugi tor. Niedasie.

LukasOln liked this post

Last edited by KristoOl; September 20th, 2013 at 06:46 PM.
KristoOl no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2013, 11:59 PM   #2386
PE 099
Registered User

PE 099's Avatar

Likes (Received): 776

Zamiast zostawiać zapas pod drugi tor po prostu najprościej go od razu wybudować
Nie trzeba żadnych uprawnień aby nim jeździć, a na jezdnie się pcha.
Chce samych praw pieszych i pojazdów... A obowiązki ?
PE 099 no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2013, 02:38 PM   #2387
KristoOl
Registered User

Obawiam się, że na budowę drugiego toru w obu przypadkach jest już za późno. Po raz kolejny dała o sobie znać urzędnicza bezmyślność. Niedasie!
Old September 21st, 2013, 02:52 PM   #2388
Mateusz25
Olsztynianin

Mateusz25's Avatar

Likes (Received): 772

Ja nie jestem tak mocno obeznany w temacie ale chyba budowa drugiego toru wzdłuż Tuwima była by możliwa tylko gdyby obejście torowiska istniejącego mostu na Tuwima poprowadzić śladem starej Tuwima (tam gdzie ma być przeniesiony ciąg pieszo-rowerowy..) Oczywiście musiał by nowy most tam powstać... Inna sprawa - czy wiadomo jak ma być odtworzony ciąg pieszo - rowerowy na odcinku Sikorskiego-Nowaka ? Było może gdzieś na forum o tym?
Old September 22nd, 2013, 12:27 PM   #2389
tokida500
Registered User

Likes (Received): 30

Drugi tor na szerokim moście przy Tuwima na pewno da się jakoś wcisnąć w przyszłości. Z tego co wiem jakaś rezerwa terenowa na to jest przygotowana. Myślę, że sprawa drugiego toru zrobi się aktualna najwcześniej za 4 może 5 lat. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze mnóstwo koncepcji, choćby taka, żeby tramwaj Warszawską pojechał z Kortowa do centrum. Buspasy nadają się idealnie, żeby na nich położyć tory .
------------------------------------------------------
www.tramwajowo.blog.pl - wszystko o tramwajach w Olsztynie, Polsce, Europie na świecie.
tokida500 no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2013, 09:17 PM   #2390
poz_on!
BANNED

Likes (Received): 43

Dlaczego u Was taka cisza? Kiedy znowu ruszy budowa? Macie może jakieś nowe fotki 'przestojów' budowlanych?

Nie wiem czy to prawda ale doczytałem, że u Was bedą odcinki jednotorowe? To jakas patologia.. od tego się dawno odchodzi, siec sie rozbuduje za 10 lat i bedzie problem. Kto normalny robi takie cos? Nie dosc ze cięcia na budowie klasycznych pętli tram.. tramwaje dwukierunkowe niczym remontowe wahadła.. a chytry traci zawsze 2x , będziecie mieli jakiś fajny dworzec bus-tram? Czy raczej najtansze wiaty?
poz_on! no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2013, 10:19 PM   #2391
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

Cisza, bo nic się nie dzieje i bez sensu robić zdjęcia kiedy wszystko jest tak jak było. A z budową chcą ruszyć w przyszłym roku. Konkretnie nie wiadomo, bo z przetargami na budowę nie wystartowali.

No jednotory to pomyłka ale trzeba tutaj spojrzeć na całość która też jest pomyłką. Ale do tego już nie wracam.
Akurat nie demonizowałbym dwukierunkowych tramwajów. Brak pętli = oszczędność miejsca na kraniec, w trakcie jakiś remontów czy blokad można też skrócić zawsze trasę i na pewnym odcinku zawsze coś będzie jeździło. No może w tramwajach mniej siedzących miejsc się upchnie ale i tak to będą muchowozy przecież.

Dworzec bus-tram? Pomijając coś tam przy planowanym centrum handlowym w miejscu dworca głównego (jeżeli inwestor się nie posypie jak sypie się PKS Olsztyn należący do tego inwestora) to nawet nie ma co marzyć o integracji autobusów z tramwajami w pełni słowa tego znaczeniu.
projektor no está en línea   Reply With Quote
Old October 6th, 2013, 12:09 AM   #2392
poz_on!
BANNED

No bardziej mi chodziło o coś takiego jak u nas, w Poznaniu
np. Dworzec Zachodni PST

Przystanki na Franowie

Dworzec Junikowo i wiele innych

lecz tutaj troche przesadzili, zbyt kolorowo w dzien mleczne szkło [patrz video]

http://www.youtube.com/watch?v=F_0M0MfwNMQ

miejmy nadzieje ze w Olsztnie powstanie chociaż pare przystanków typu All Inclusiv Max, typu Dworzec, czy w okolicach Starówki? Fajnie jest jak miasto ma każde w różnym stulu, a nie wszedzie na jedno kopyto z tanich wiśniowych płyt PKP. U nas jest totalny mix i tych fajnych i tych kiczowatych.

Co do dwukierunków to nigdy nie bede ich zwolennikiem ;p tylko w remontach
poz_on! no está en línea   Reply With Quote
Old October 6th, 2013, 11:32 AM   #2393
JohnnyBravo
Registered User

Wczoraj miałem okazję zerknąć co dzieje się na Towarowej, Dworcowej, Tuwima. Naturalnie nic się nie dzieje, no może poza tym, że rozpoczęte prace ziemne powoli spływają wraz z deszczem. Na Towarowej leżakuje cała masa wielkich rolek z gumową "wykładziną", które sobie elegancko niszczeją i pewnie lada dzień zostaną rozkradzione. Tuwima - wyłączony pas ruchu sam nie wiem po co, oczywiście po ścieżce rowerowej ani śladu. Dworcowa rozkopana i zakorkowana.

Po moich wypowiedziach łatwo wywnioskować, że nie jestem zwolennikiem inwestycji tramwajowej w obecnej i prawdopodobnie przyszłej formie. Mieszkańcy miasta zostali skazani na kilka lat korków, rozkopanych ulic i ogólnego syfu, a pamiętajmy że w chwili obecnej rozkopane jest zaledwie kilka % z planowanych tras. Osobiście nie mam nic do tramwajów, jednak według mnie w mieście wielkości Olsztyna takie same efekty przyniosłaby korekta w dół cen biletów autobusowych i zwiększenie częstotliwości kursów. Realnie podróż pomiędzy Jarotami, a centrum skróci się o 3-4min i to w perspektywie 5 lat bo po tym co obserwuję nie widzę szans na szybsze zakończenie inwestycji. W sytuacji gdy "miasto" przy każdej okazji kładzie kłody pod nogi inwestorom dworce/przystanki jak na powyższych zdjęciach pozostaną w sferze sci-fi.
JohnnyBravo no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2013, 09:30 AM   #2394
JohnnyBravo
Registered User

P.S. w dzisiejszej Gazecie Olsztyńskiej przedstawiono dalsze plany dotyczące inwestycji tramwajowej
JohnnyBravo no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2013, 12:16 PM   #2395
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Likes (Received): 1952

Quote:
Originally Posted by poz_on! View Post
miejmy nadzieje ze w Olsztnie powstanie chociaż pare przystanków typu All Inclusiv Max, typu Dworzec, czy w okolicach Starówki? Fajnie jest jak miasto ma każde w różnym stulu, a nie wszedzie na jedno kopyto z tanich wiśniowych płyt PKP. U nas jest totalny mix i tych fajnych i tych kiczowatych.

...sorry, musiałem

PS.
@poz_on! - ja wiem że Ty chcesz dobrze, ale nie wiesz z jakimi matołami masz do czynienia w przypadku projektu olsztyńskiego. Apelujesz do ludzi, którzy nie rozumieją nawet po co jest KM, bo nie jeżdżą nią średnio od 30 lat

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii

Niunio liked this post
zygzak está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 8th, 2013, 03:40 PM   #2396
Ambrozy
Registered User

Ambrozy's Avatar

Likes (Received): 503

A myślisz, że w innych miastach jest inaczej? Może gdzieniegdzie prezesi KM są bardziej ogarnięci, ale wszędzie decyzje podejmują osoby, które zwykle nie korzystają z transportu zbiorowego. Większość z nich wyznaje tylko jedyny "pełnoprawny" środek transportu (czytaj: samochód), a są pewnie jeszcze i tacy, którzy by się nie poniżyli do korzystania z autobusu, tramwaju, czy trolejbusu...
Ambrozy no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2013, 04:09 PM   #2397
KristoOl
Registered User

Artykuł z "Zeitungu", o którym pisał JohnnyBravo:

Quote:
Nowe otwarcie na tramwaje. Roboty ruszą dopiero wiosną?

Miasto zamierza do końca kwietnia przyszłego roku wznowić prace na większości odcinków linii tramwajowej. Pierwsze ruszą roboty na ul. Obiegowej. Zakończyła się już inwentaryzacja stanu robót wykonanych przez hiszpańską spółkę FCC.
Nowe otwarcie na tramwaje. Roboty ruszą dopiero wiosną?

Miasto powoli wychodzi na prostą po odstąpieniu od umowy z Hiszpanami z FCC. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na dokończenie prac projektowych.

Urzędnicy będą też wkrótce ogłaszać przetargi na wykonawców prac budowlanych. Będzie ich sześć, bo na tyle odcinków miasto podzieliło projekt tramwajowy. Dzięki temu przetargi da się ogłosić szybciej.

Jako pierwszy będzie ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie zajezdni tramwajowej przy ul. Towarowej. Ma to nastąpić na przełomie października i listopada. Na listopad planuje się ogłoszenie przetargu na wykonanie ulicy Obiegowej.

Na pozostałe cztery fronty robót przetargi zostaną ogłoszone do końca pierwszego kwartału 2014 roku. Wtedy, jak planuje miasto, zostanie ogłoszony przetarg na ostatni z odcinków, czyli fragment linii od ul. Kościuszki do Wysokiej Bramy.

Do końca kwietnia na większości odcinków, może z wyjątkiem odcinka do Wysokiej Bramy, mają pojawić się już koparki. To dobra wiadomość dla kierowców, którzy codziennie muszą się zmagać z rozgrzebanymi jezdniami na ul. Towarowej lub Dworcowej.

maj

Przeczytaj cały tekst: Nowe otwarcie na tramwaje. Roboty ruszą dopiero wiosną? - Olsztyn http://olsztyn.wm.pl/174432,Nowe-otw...#ixzz2h8hylVrc
Old October 8th, 2013, 05:46 PM   #2398
Tomasz Flaga
Registered User

Likes (Received): 63

Co to znaczy: "na większości odcinków"? Na 51%? Czemu nie na wszystkich?
Tomasz Flaga no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2013, 05:50 PM   #2399
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

w kwietniu rozpoczęcie prac budowlanych ?

Krzyżyk UM na drogę (ups torowisko).
Hiszpanów nie potrafili wyrzucić w porę, ponownych przetargów nie zdołali ogłosić w porę, rozliczenie finansowania z UE także pewnie nie wyjdzie w porę
Tyle zmarnowanego czasu i nawet projektu nie ma. Po prostu żal na to patrzeć.

PUNK ROCK Polska - kanał youtube .................................PUNK ROCK Polska - facebook ......................................................DK 16 - co,gdzie,kiedy ?

LukasOln liked this post
los77 no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2013, 06:42 PM   #2400
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Likes (Received): 2461

Quote:
Originally Posted by zygzak View Post

...sorry, musiałem

PS.
@poz_on! - ja wiem że Ty chcesz dobrze, ale nie wiesz z jakimi matołami masz do czynienia w przypadku projektu olsztyńskiego. Apelujesz do ludzi, którzy nie rozumieją nawet po co jest KM, bo nie jeżdżą nią średnio od 30 lat
Zygzak,spokojnie; to po prostu lokalna różnica mentalności. Poz_on ma komfort mieszkania w mieście,gdzie tramwaje mają cholernie mocną pozycję i gdzie mogą sobie pozwalać na próby zabierania dla siebie sporej części tortu. W Olsztynie na razie muszą zdobyć przyczółek i dopiero wtedy będzie mozna myśleć o umacnianiu pozycji. Nie od razu Kraków zbudowano,ale mieszkańcy dzisiejszego Krakowa (to metafora,jakby jakiś Krakus starał się brać to zbyt dosłownie!) niekoniecznie muszą to rozumieć z pełną mocą
Eurotram no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
olsztyn, solaris, tramino, tramwaj, tramwaje, warmińsko-mazurskie

Thread Tools

Posting Rules