daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура > Путеви

Путеви Изградња путева / Road infrastructure

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools Rate Thread
Old May 16th, 2009, 03:01 PM   #2121
cornacum
Registered User

cornacum's Avatar

Likes (Received): 23

Mali ali vredni kilometri.

Da li neko mozda ima onu papirnu kartu Srbije gde na drugoj strani postoji tabela koja pokazuje razdaljinu gradova u kilometrazi?

Zanima me koliko kilometara ima od Beograda do Cacka, i koliko bi kilometara bilo buducim autoputem?

Pa cak, i ako neko zna koliko jednom teretnom kamionu ili autobusu treba vremena od BG do Cacka, pa da se usporedi to vreme u slucaju da se ide buducim autoputem.

Last edited by cornacum; May 16th, 2009 at 03:05 PM. Reason: typo
cornacum no está en línea  

Sponsored Links

Old May 16th, 2009, 07:32 PM   #2122
Stefan1
Registered User

Likes (Received): 2

Autobusom do Cacka treba 3 sata, bar je tako trebalo 2007-e godine kada sam isao busem za Cacak.
A autom kada sam isao prosle godine, cini mi se nekih 2 sata i 15-20 minuta, uz normalnu voznju (bez izivljavanja) i 2 kolone na punoj traci izmedju Ljiga i Gornjeg Milanovca (zbog slepera).
Inace Novi Beograd-Cacak je 180 km Ibarskom Magistralom. Autoputem ce biti sigurno oko 150 km i umesto 2-ipo sata putovace se za sat ipo.

Vrachar je rekao da je deonica do Ljiga najgora, aha jeste, bas to sto kaze, dugacka sela i slicno... katastrofa, najgori deo puta...

Mada iskreno i onaj deo puta od Ljiga do Gornjeg Milanovca mi se ne svidja, najvise zbog nepreglednih krivina i majmuna koji preticu u tim nepreglednim krivinama preko pune linije !!!

Last edited by Stefan1; May 16th, 2009 at 07:51 PM.
Stefan1 no está en línea  
Old May 16th, 2009, 08:54 PM   #2123
cornacum
Registered User

cornacum's Avatar

Quote:
Originally Posted by Stefan1 View Post
Autobusom do Cacka treba 3 sata, bar je tako trebalo 2007-e godine kada sam isao busem za Cacak.
A autom kada sam isao prosle godine, cini mi se nekih 2 sata i 15-20 minuta, uz normalnu voznju (bez izivljavanja) i 2 kolone na punoj traci izmedju Ljiga i Gornjeg Milanovca (zbog slepera).
Inace Novi Beograd-Cacak je 180 km Ibarskom Magistralom. Autoputem ce biti sigurno oko 150 km i umesto 2-ipo sata putovace se za sat ipo.

Vrachar je rekao da je deonica do Ljiga najgora, aha jeste, bas to sto kaze, dugacka sela i slicno... katastrofa, najgori deo puta...

Mada iskreno i onaj deo puta od Ljiga do Gornjeg Milanovca mi se ne svidja, najvise zbog nepreglednih krivina i majmuna koji preticu u tim nepreglednim krivinama preko pune linije !!!
Kakav je put u smislu reljefa (neznam kako da se izjasnim), da li na ibarskoj magistrali ima dosta uzbrdica/izbrdica?

Razmisljam na primer, koliko bi goriva sacuvao jedan teretni sleper ili autobus kada bi putovao autoputem umesto trenutnim. Mogu da predpostavim da bi se dobar deo putarine odplatio na toj razlici samo na gorivu. Nemam podatke (za sada) o potrosnji teretnih vozila tako da nemogu da izracunam.

Taj autoput stvarno nema alternativu.
Old May 17th, 2009, 12:44 AM   #2124
Strajder
Registered User

Strajder's Avatar

Likes (Received): 55

Sadašnja Ibarka magistrala na deonici Beograd-Čačak izgleda ovako. Od Žarkova do ukrštanja sa obilaznicom bukvalno kao gradska saobraćajnica, zatim pored Orlovače 1km puta sa 4 trake, a zatim ide uspon na Rušanj sa 3 trake (oko 320mnm). Posle toga veoma blagi pad kroz Lipovicu, a onda od Meljaka do Stepojevca oko 20km vožnje konstantno kroz naselja (60km/h).Od Stepojevca put dalje ide dolinom Kolubare (ravno i pravo) pored Lazarevca do Ćelija, gde se odvaja put M4 ka Valjevu, a zatim prati dolinu reke Ljig sve do Ljiga. Od Ljiga počinju krivine i put se neprimetno penje 20km do mesta Zagrađe odakle počinje uspon na najviši prevoj na ovoj deonici Rudnik(3 trake, 8% uspon, 518mnm).Dalje se put spušta preko G.Milanovca (postoji obilaznica) i posle par km ulazi se u Brđansku klisuru koja je kratka, oko 5km, ali sa dosta krivina od kojih su 3 najoštrije na celom pravcu. Kad se izađe iz klisure posle 2-3 km stiže se na Preljinski pravac dug 5km, na kojem je na žalost na nekoliko mesta izvučena puna linija i postavljeno ograničenje 60, što zbog ukrštanja sa lokalnim putevima, što zbog naselja pri kraju pravca, koji se završava kružnim tokom, na kojem sa odvajaju putevi za Kraljevo, i za Čačak i dalje za Požegu i Užice.
Sve u svemu put ima samo jedan ozbiljan prevoj Rudnik, relativno nizak i može se reći da do Ljiga ide kroz ravničarski kraj, a od Ljiga do Brđana kroz brdski.
Inače od NIS pumpe u Žarkovu do kružnog toka u Preljini je tačno 130km.
Strajder no está en línea  
Old May 17th, 2009, 12:54 AM   #2125
Strajder
Registered User

Strajder's Avatar

Quote:
Originally Posted by cornacum View Post
Razmisljam na primer, koliko bi goriva sacuvao jedan teretni sleper ili autobus kada bi putovao autoputem umesto trenutnim. Mogu da predpostavim da bi se dobar deo putarine odplatio na toj razlici samo na gorivu. Nemam podatke (za sada) o potrosnji teretnih vozila tako da nemogu da izracunam.

Taj autoput stvarno nema alternativu.
Gorivo ne bi sačuvao, na autoputu će ga trošiti više, nego na Ibarskoj magistrali. Razlog je naravno veća brzina, a kamioni i autobusi zbog svojih kvadratnih preseka trpe sa porastom brzine velike aerodinamičke otpore koji rastu sa kvadratom brzine, tako da potrošnja drastično raste. Iskusni vozači kamiona drže na magistrali konstantne brzine oko 70-75km/h i nemaju mnogo oscilacija u brzini osim uspona i silaska niz Rudnik, a to je ukupno oko 7-8km puta, a ne može se očekivati da bi na autoputu vozili tim ritmom.
Old May 17th, 2009, 01:13 AM   #2126
Wuxa
Vozd

Wuxa's Avatar

Likes (Received): 608

Moj predlog za izgradnju autoputeva i centralnoj i istocnoj Srbiji:

Krak koji se zavrsava kod Cacka bi se povezivao sa autoputem Beograd-Pozega.
Wuxa no está en línea  
Old May 17th, 2009, 01:25 AM   #2127
marillion
zloderator

marillion's Avatar

Likes (Received): 164

neću da zvučim kao lokal-patriota,ali bi ekonomičnije bilo da put ne provlačiš kroz homoljske planine i ostale grdosije do bora već kotlinom južnije (+ bih dodao da je bor na toj mapi ucrtan an pogrešnoj lokaciji)
There are two questions you should never ask in life. One might be what goes into a Type O Negative song, and the other might be what goes into sausages. Because the answer is the same: You don't wanna know.
(Petrus Thomas Ratajczyk, April 8, 2008)
marillion no está en línea  
Old May 17th, 2009, 01:29 AM   #2128
cornacum
Registered User

cornacum's Avatar

@Strajder

Kako si objasnio deluje mi kao da na ibarskoj magistrali nema puno zastajanja, cimanja, krivudanja, a gledajuci mapu reko bi supronto... Verovatno se dosta vozas tim putem cim ga tako znas ...

Nego, za tu potrosnju, nije mi palo na pamet to sto si naveo u vezi vetra... Inace razumem da vetar dosta utice na veca vozila, ali nisam nikada mislio da moze toliko pogotovo zbog tezine vozila.

Hvala na objasnjenju
Old May 17th, 2009, 01:36 AM   #2129
Stefan1
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Strajder View Post
Inače od NIS pumpe u Žarkovu do kružnog toka u Preljini je tačno 130km.
Ja sam izgleda malo preterao sa onim 180 km, ukoliko je tvoja racunica tacna. To sam ja racunao od Gandijeve na Novom Beogradu do jednog sela u okolini Cacka... mozda je ipak bilo 150 km a ne 180 kako sam napisao
Old May 17th, 2009, 01:56 AM   #2130
Strajder
Registered User

Strajder's Avatar

Quote:
Originally Posted by cornacum View Post
@Strajder

Kako si objasnio deluje mi kao da na ibarskoj magistrali nema puno zastajanja, cimanja, krivudanja, a gledajuci mapu reko bi supronto... Verovatno se dosta vozas tim putem cim ga tako znas ...

Nego, za tu potrosnju, nije mi palo na pamet to sto si naveo u vezi vetra... Inace razumem da vetar dosta utice na veca vozila, ali nisam nikada mislio da moze toliko pogotovo zbog tezine vozila.

Hvala na objasnjenju
Put je prepun zastoja i cimanja zbog preopterećenja saobraćajem, petkom i nedeljom od BG do Ćelija je konstantna kolona (a nedeljom popodne negde od Meljaka kreće vožnja 40km/h do Beograda). Od Ćelija je malo bolje jer se jedan deo saobraćaja odvoji na M4 (Valjevo, Tara, Divčibare) ali je i dalje veoma gust saobraćaj jer posle Ljiga kreću deonice sa dosta punih linija. A ni ostalim danima nije mnogo bolje. Lazarevac je na 60km od Beograda, a 90 od Čačka (kilometarski ne, ali vremenski tačno na polovini puta), pa put znam napamet (svaku krivinu, gde je puna, a gde je dozvoljeno preticanje, gde stoje patrole, gde je dobra klopa , itd) jer često vozim na obe strane...
Old May 17th, 2009, 11:45 AM   #2131
sale_kg
BANNED

Quote:
Originally Posted by Wuxa View Post

http://i586.photobucket.com/albums/s...a/sky/3333.jpg

Nije potrebno autoputeve,vec one "prvog reda" ili kako se vec zovu- 2+2 take i super.

I jedna zamerka-zasto bi pustao "autoput" od Kragujevca do Kraljeva preko Gruze. Bolje je pustiti deonicu Kragujevac-Mrcajevci,jer tu izlazi negde na pola puta izmedju KV-a i Cacka,a i vreme potrebno od KG-a do KV-a je slicno i danas,jer je preko Gruze krace,ali gori put.
sale_kg no está en línea  
Old May 18th, 2009, 01:36 PM   #2132
YU-AMC
Aviation/Travel Nerd

YU-AMC's Avatar

Likes (Received): 483

Quote:
Originally Posted by Dziggy View Post
ako zamislis Crnu Goru sa 10 puta vise stanovnika, ne verujem da bi se ista ljudi molgi dogovoriti oko izgradnje autoputa kroz cg. valjda se cg zato i odvojila, jer je ekonomski boljitak brzi kada je malo ljudi u zemlji i odluke se donose brze i efikasnije. Ako u CG treba korupcijom zadovoljiti 2-3 glavna coveka, u srbiji je za to potrebno 20-30 ljudi a mozemo da pretpostavimo kako se 20-30 ljudi dogovara oko podele kolacha sa ovim nasim mentalitetom izmixovane srbijansko crnogorsko bosanke i svakolike ostale krvi...
Jako dobro receno. I ja mislim da je taj autoput igrao veliku ulogu oko raspleta ovi dviju drzava. Ne logicno izgleda da nams autoput na tome koridoru preko Cacka.
YU-AMC no está en línea  
Old May 18th, 2009, 02:39 PM   #2133
IVAN_KG
Registered User

IVAN_KG's Avatar

Quote:
Originally Posted by Wuxa View Post

http://i586.photobucket.com/albums/s...a/sky/3333.jpg

Ovaj pravac Krusevac-Sarajevo je u planu. Ocekujem da se da na koncesiju kad se zavrse sve ove peripetije sa koridorom 10 i putem Beograd-Juzni Jadran.
Put Kragujevac-Lapovo ce biti prvog reda, a teska posla da ce se produziti do Kraljeva u skorijoj buducnosti. Treba da ide do Kraljeva jer se na njega nadovezuje ibarska magistrala.
IVAN_KG no está en línea  
Old May 18th, 2009, 07:51 PM   #2134
Strajder
Registered User

Strajder's Avatar

Ako ćemo realno, a na osnovu dosadašnjih iskustava da sagledamo stvari, sve te varijante su daleka budućnost. Zaista uz najbolje želje, neke moje prognoze su da deonice na koridoru 10 neće biti kompletirane pre sledećih rokova.
- BG - Horgoš (odnosno most Beška i deonica NS-Horgoš) pre 2012
- Batajnica - Bubanj Potok u punom profilu 2014
- Grdelica-Preševo 2015
- Niš-Dimitrovgrad uffff, teško pre 2016/2017
- BG-Čačak, to već ne mogu ni da prognoziram
Tako da varijante Pojate-Mokra Gora, Kragujevac- Kraljevo ne mogu ni da pretpostavim u narednoj deceniji, a bez uvrede smatram da je autoput Paraćin-Bor (Zaječar) u ovom momentu a i u narednim godinama neopravdan sa ekonomske tačke gledišta.
Old May 19th, 2009, 08:24 AM   #2135
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

Likes (Received): 851

Quote:
Originally Posted by Strajder View Post
... a bez uvrede smatram da je autoput Paraćin-Bor (Zaječar) u ovom momentu a i u narednim godinama neopravdan sa ekonomske tačke gledišta.
Izgradnja autoputa najčešće dovodi do razvoja nekog kraja, tako da na to treba gledati kao investiciju a ne čist trošak koji treba pokriti putarinama.
Npr. izgradnjom AP PN-ZA stvorili bi se uslovi za bolji razvoj turizma na Rtnju, za izgradnju logističkog centra u Boljevcu, a o samom položaju Zaječara koji je na tromeđi država i da ne pričam. Ulaskom Srbije u EU (kad god to bilo) i izgradnjom mosta Vidin-Kalafat preko Dunava, mnogo toga će biti moguće što danas nije.

"Pametni ljudi više nauče od budala, nego budale od pametnih."
Vrachar no está en línea  
Old May 19th, 2009, 03:57 PM   #2136
3lancR
Registered User

Likes (Received): 0

Deo Koridora gotov do sredine leta

Mislio sam da je spominjan pocetak Juna...

Deo Koridora gotov do sredine leta
12:10 | Izvor: Tanjug
Užice -- Užički "Putevi" će do sredine leta završiti radove na deonici autoputa na Koridoru 10 od makedonske granice prema Bujanovcu, dužine 10,8 kilometara.

Direktor tog preduzeća Milan Bojović, kaže da je građevinska operativa "Puteva" na toj deonici izgradila četiri nadvožnjaka i tri mosta, i da trenutno polaže drugi sloj asfalta na oko pet kilometara saobraćajnice, dok se na preostalom delu obavljaju pripreme za asfaltiranje.

Izgradnja ove deonice Koridora 10 počela je 1997. godine, da bi zbog ratnih zbivanja u okruženju radovi bili prekinuti, a nastavak gradnje tokom 2002. bio je ubrzo zustavljen zbog neresenih imovinsko-pravnih odnosa sa vlasnicima zemljišta.

"Radovi su nastavljeni u septembru prošle godine i teku predvidjenom dinamikom, a investitor redovno ispunjava finansijske obaveze prema izvodjaču radova", istakao je Bojović.

Užički putari su na jugu Srbije formirali vlastiti kamenolom, asfaltnu i betonsku bazu, što će im pomoći da budu ozbiljan kandidat na tenderu koji će sukoro biti raspisan za izgradnju nove deonice od dvadesetak kilometara Koridora 10 na tom području.
3lancR no está en línea  
Old May 19th, 2009, 04:19 PM   #2137
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

Quote:
Originally Posted by 3lancR View Post
Mislio sam da je spominjan pocetak Juna...
U pitanju je deonica Preševo-Levosoje čije je puštanje najavljeno za 07. jul 2009. U pitanju je 20 km autoputa, prvi put vidim da neko pominje 10 km ?

Vrachar no está en línea  
Old May 19th, 2009, 04:29 PM   #2138
geronimo_rs
Registered User

geronimo_rs's Avatar

Kao da čitam o izgradnji autoputa Banjaluka - Gradiška, tj. autoputu Zidanje Skadra.

Po našem iskustvu tumačenja novinskih članaka, dionica možda ima 20 km, ali će ovih 10,8 km predstavljati prvu fazu. Prva faza će biti otvorena sredinom ljeta, što narodnim jezikom znači pred sam kraj građevinske sezone, iliti pred prvi snijeg. Druga faza će biti završena ne prije 2012., zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa.

Vidi se da smo isti narod.
Old May 19th, 2009, 05:50 PM   #2139
Kot Behemot
Краљица српска

Kot Behemot's Avatar

Likes (Received): 3907

Quote:
Originally Posted by 3lancR View Post
Užički putari su na jugu Srbije formirali vlastiti kamenolom, asfaltnu i betonsku bazu, što će im pomoći da budu ozbiljan kandidat na tenderu koji će sukoro biti raspisan za izgradnju nove deonice od dvadesetak kilometara Koridora 10 na tom području.
Ako ja ovo dobro razumem, tender a tih 20km puta Presevo-Levosoje ce tek da se raspisuje a ovo je deonica od granice do Preseva. Ili ne?

Klub Putnika Srbije
www.serbiatravelers.org
Kot Behemot no está en línea  
Old May 19th, 2009, 06:36 PM   #2140
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

Quote:
Originally Posted by Kot Behemot View Post
Ako ja ovo dobro razumem, tender a tih 20km puta Presevo-Levosoje ce tek da se raspisuje a ovo je deonica od granice do Preseva. Ili ne?
Ne ovo je deonica od granice do Levosoja (blizu Bujanovca) i dužine je oko 20 km. Pušta se u promet 07.07.09.

Tender se raspisuje za narednu deonicu Levosoje-Donji Neradovac (blizu Vranja), što je još 20 km.

@Pavle
Upravo tako.

Vrachar no está en línea  

Closed Thread

Tags
Србија, инфраструктура, путеви, саобраћај, србија, транспорт, autoput, autoputevi, highways, infrastructure, infrastruktura, magistrale, putevi, roads, serbia, srbija, transport, transportation

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules