daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура > Путеви

Путеви Изградња путева / Road infrastructure

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools Rate Thread
Old November 5th, 2006, 12:01 AM   #381
krzamak
BANNED

krzamak's Avatar

Likes (Received): 3

Imaš li možda negdje karte ovih predloženih trasa autoceste Horgoš-Požega?

I još jedno, možda malo provokativno pitanje!
Je li kada rađena studija brojanja prometa, meni nije jasno kako koncesionar misli zaraditi na ovom pravcu, kada on nije tranzitni sa međunarodnog aspekta!

U Hrvatskoj je autocesta Zagreb-Split u svojoj prvoj fazi čisto turistička, sezonska dok se ne spoji preko Crne Gore i Albanije sa Grčkom (Jadransko-Jonska autocesta), al mi nije jasno do kuda vodi ova Horgoš-Požega autocesta.

Unaprijed hvala!
krzamak no está en línea  

Sponsored Links

Old November 5th, 2006, 12:16 AM   #382
Similos
BANNED

Similos's Avatar

Likes (Received): 1

Do kuda? Pa do Crne Gore brate.
Ovo je za Srbiju i Crnu Goru najvazniji autoput....drugog NEMA.

Pazi, autoput od Subotice preko Beograda i Podgorice do Bara....pa to ce biti jedan od najprometnijih autoputeva Evrope

Od Horgosa do Novog Sada - 106km
Od Novog Sada do Beograda - 68km
Od Beograda do Pozege - 148km

UKUPNO: 322km

Od same Pozege do Crne Gore trasa jos nije odlucena, ali ima cetiri moguce varijante, koje se krecu od 102 do 156km, dakle maksimum 478km od Horgosa do Boljara, na granici sa Crnom Gorom.

Crnogorska deonica autoputa bi isla od Boljara preko Berana, Andrijevice, Mateševa, Smokovca
do Bara u dužini od 185,5 kilometara.

Ukupna duzina autoputa "Horgos-Juzni Jadran" = 610-663km, zavisno od varijante koja ce biti izabrana.

Last edited by Similos; November 5th, 2006 at 12:35 AM.
Similos no está en línea  
Old November 5th, 2006, 12:32 AM   #383
krzamak
BANNED

krzamak's Avatar

Similos, stoji sve što si rekao, ali postoje i neke druge stvari zbog kojih sam ja postavio pitanje oko toga.

Evo tekst iz Podgoričke Pobjede: http://www.pobjeda.co.yu/naslovna.ph...view&id=103736

"Bektel" spreman da gradi auto-put

Podgorica, 24. oktobra - Predstavnici američke firme "Bektel", koji su danas boravili u Podgorici, namjeravaju da grade prvi auto-put kroz Crnu Goru. To je danas saopštio direktor Agencije za promociju investicija Crne Gore dr Petar Ivanović, nakon razgovora sa predstavnicima "Bektela", koji je nedavno zaključio ugovor o izgradnji 57 km auto-puta u Albaniji i nastavlja da gradi auto-put kroz Rumuniju.
Predstavnici ove firme Šarl Redman i Pol Gips su podsjetili da imaju značajno iskustvo u izgradnji auto-puteva u regionu i da su svjesni multiplikativnih efekata ovakvih projekata na ekonomiju zemlje. U Crnoj Gori nas zanimaju planovi za izgradnju auto-puteva. Domaćinima smo prenijeli iskustva iz Hrvatske i Rumunije, koja svjedoče da se najveći izazovi u svakoj zemlji odnose na utvrđivanje jasnih strateških prioriteta i definisanje održivog plana finansiranja i fer vrijednosti infrastrukturnog projekta. Kada se ovi elementi riješe, izgradnja može da ide veoma brzo, ocijenili su oni.
Direktor MIP-e Petar Ivanović podsjetio je da je Crna Gora jedina zemlja u regionu u kojoj se ne gradi auto-put. "Vrijeme predstavlja veoma bitan faktor za Crnu Goru. Do 2010. godine očekuje se da će susjedna Hrvatska završiti dionicu autoputa Split-Dubrovnik. Stoga izgradnja infrastrukturnih projekata treba da bude nacionalni prioritet. Naravno, postoje različiti modeli finansiranja, ali iskustvo firmi poput “Bektela”, za nas može biti veoma važno. Takođe, tokom razgovora razmotrene su i mogućnosti uključivanja američke EDžIM banke u finansiranje infrastrukturnih projekata. Uspostavljanje saradnje sa ovom bankom otvorilo bi vrata novim velikim investicionim projektima" - izjavio je Ivanović.

Iz ovog teksta, ali i iz niza drugih izvora, vidljivo je i jasno da je Crnoj Gori prioritetan pravac prema Splitu i Zagrebu (to su činjenice i realnost), a zatim spajanje sa albanskim dijelom autoceste u izgradnji kako bi se objedinio Jadransko-Jonski koridor. Zbog toga sam i postavio to pitanje, jer mi nije jasno ide li se u izgradnju koordinirano između Srbije i Crne Gore, ili je to za sada samo projekt Srbije?

Zbog toga sam i postavio pitanje kuda u konačnici vodi ta autocesta, jer ako Crna Gora ne stavi taj pravac u svoj prioritet, ja ne vidim na koji se način koncesionaru može isplatiti taj nedovršeni pravac u 23 godine eksploatacije.
krzamak no está en línea  
Old November 5th, 2006, 12:39 AM   #384
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

Likes (Received): 110

Quote:
Originally Posted by krzamak View Post
Imaš li možda negdje karte ovih predloženih trasa autoceste Horgoš-Požega?
Izvolte kartu, planirana ruta je obeležena žutom bojom, crvenom bojom sam obeležio ibarsku magistralu (detalj u tekstu ispod)

Quote:
I još jedno, možda malo provokativno pitanje!
Je li kada rađena studija brojanja prometa, meni nije jasno kako koncesionar misli zaraditi na ovom pravcu, kada on nije tranzitni sa međunarodnog aspekta!
Nije provokativno pitanje
Pravac e-75 Horgoš-Beograd jeste od medjunarodnog značaja, sada se ako putuješ iz nemačke prema Grčkoj/Turskoj dosta brzo i kvalitetno stize preko Austrije i Madjarske, odlični autoputevi - Madjari su kompletirali ceo E-75 pravac u punom profilu autoputa od A do SRB granice, kod nas fali još taj krak. Ovaj sadašnji put je za vreme normalnog prometa ume da bude dosta neugodan zbog dosta kamiona koji koriste taj put kao tranzit prema jugu, pogotovu na pravcu od NS do BGD koji će se sigurno isplatiti.
Od Beograda do Požege će autoput prolaziti kroz najnaseljeniji deo Srbije koju trenutno vezuje ibarska magistrala - a ona je odavno premašila svoje granice kapaciteta. Upravo zbog ogromnog prometa preko cele godine (pogotovu leti) ta ruta, iako sada obnovljena, važi za jednu od najopasnijih magistrala u srbiji.

Quote:
U Hrvatskoj je autocesta Zagreb-Split u svojoj prvoj fazi čisto turistička, sezonska dok se ne spoji preko Crne Gore i Albanije sa Grčkom (Jadransko-Jonska autocesta), al mi nije jasno do kuda vodi ova Horgoš-Požega autocesta.
vidi odgovor gore

Quote:
Unaprijed hvala!
Molim
lindenthaler no está en línea  
Old November 5th, 2006, 12:45 AM   #385
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

Inače, suprotno mnogim mišljenjima, (npr Similoša ) i ostalih megalomana, krak prema jugozapadu (BG-Požega) se gradi daleko više zbog same Srbije (vidi ibarsku magistralu, odnosno najgušće naseljeni deo srbije uopšte nema autoput!!) nego zbog "veze sa crnom gorom". Deonica od Horgoša do BGD.a se gradi kao normalan e-75 koridor koji će da se spoji sa madjarskom M5icom, onda će od BGD.a do mnogih gradova biti moguće stizati bez skretanja sa autoputa
Old November 5th, 2006, 12:50 AM   #386
Similos
BANNED

Similos's Avatar

Pa taj Jadransko-Jonski auto-putic uopste nije sporan...njegova deonica kroz Crnu Goru je jako mala, geografski teren nije tako tezak za izgradnju autoputeva kao sto je sever Crne Gore, pa zato za njega i nisu potrebne velike pare. Novi Verige most preko Boke je deo tog autoputa.

Kao sto u Stevanovom clanku gore pise, Horgos-Juzni Jadran autoput je "malo" zahtevniji:

Quote:
18.710 metara ukupna dužina mostova kroz CG
32.640 metara ukupna dužina tunela kroz CG

Deonica kroz Crnu Goru kostace izmedju 2.5-3.5 milijarde evra
Similos no está en línea  
Old November 5th, 2006, 12:54 AM   #387
krzamak
BANNED

krzamak's Avatar

Bit će to vrlo zahtjevan i skup projekt!

Hvala na informacijama!
krzamak no está en línea  
Old November 5th, 2006, 12:59 AM   #388
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

evo par fotki od trenutne rute od BG do Horgoša:

i na OMV.ovoj pumpi

što se pumpi tiče, OMV je skroz "okupirao" taj deo, na tih 190 km puta od NS.a ima jedan blok (po 1 pumpa sa svake strane) MOL.ove pumpe, 2 bloka OMV.ovih pumpi, 1 blok AVIA pumpe i 1 jedna (sa jedne strane) elp pumpa.
Old November 5th, 2006, 01:35 AM   #389
BL
BANNED

BL's Avatar

Likes (Received): 2

verige nisu u sklopu jadransko-jonskog autoputa, autoput ide sjevernije i zaobilazi boku, bar koliko sam ja vidio na kartama
BL no está en línea  
Old November 5th, 2006, 01:51 AM   #390
Similos
BANNED

Similos's Avatar

Pa most i ne treba da bude deo, niko a posebno ja ne zeli toliki teski saobracaj da ide kroz Boku Kotorsku. Ali most jeste deo pratece infrastrukture, i nove magistrale od Herceg Novog do Ulcinja.

A evo sta kaze Ekonomist o njemu:
http://www.ekonomist.co.yu/magazin/em275/sic/sic6.htm
Similos no está en línea  
Old November 5th, 2006, 02:45 AM   #391
BL
BANNED

BL's Avatar

Quote:
Originally Posted by Similos View Post
Pa taj Jadransko-Jonski auto-putic uopste nije sporan...njegova deonica kroz Crnu Goru je jako mala, geografski teren nije tako tezak za izgradnju autoputeva kao sto je sever Crne Gore, pa zato za njega i nisu potrebne velike pare. Novi Verige most preko Boke je deo tog autoputa.
??
BL no está en línea  
Old November 5th, 2006, 05:14 PM   #392
podvodni
Registered User

podvodni's Avatar

Quote:
Originally Posted by Gartenzwerg View Post
Nije provokativno pitanje
Pravac e-75 Horgoš-Beograd jeste od medjunarodnog značaja, sada se ako putuješ iz nemačke prema Grčkoj/Turskoj dosta brzo i kvalitetno stize preko Austrije i Madjarske, odlični autoputevi - Madjari su kompletirali ceo E-75 pravac u punom profilu autoputa od A do SRB granice, kod nas fali još taj krak. Ovaj sadašnji put je za vreme normalnog prometa ume da bude dosta neugodan zbog dosta kamiona koji koriste taj put kao tranzit prema jugu, pogotovu na pravcu od NS do BGD koji će se sigurno isplatiti.
Od Beograda do Požege će autoput prolaziti kroz najnaseljeniji deo Srbije koju trenutno vezuje ibarska magistrala - a ona je odavno premašila svoje granice kapaciteta. Upravo zbog ogromnog prometa preko cele godine (pogotovu leti) ta ruta, iako sada obnovljena, važi za jednu od najopasnijih magistrala u srbiji.
Ono sto je po meni problematicno je sto je pravac Horgos-Novi Sad-Beograd dat na koncesiju zajedno sa pravcem Beograd-Pozega...
Naime, deonica Novi Sad - Beograd je skoro kompletirana (pre neki dan su postavljali signalizaciju, zastitnu ogradu, zavrsni sloj asfalta) u punom profilu, dok je deonica Novi Sad-Horgos izgradjena sa jednom trakom (koja je u solidnom stanju), tako da je do kompeltiranja, potrebno izgraditi samo pola profila, a teren je pogodan... Znaci, pravac Horgos-Beograd je skoro kompletiran... Da ga dovrsimo, mogli smo i sredstvima iz budzeta...

Negde sam citao analizu prema kojoj je trenutno najfrekventnija i jedina isplativa deonica autoputa u srbiji deonica izmedju Novog Sada i Beograda....
da li je put prema pozegi (cija izgradnja je, uzgred, skuplja od izgradnje autoputa u Vojvodini) dat koncesionaru zajedno sa putem E-75 i deonicom BG-NS, kako bi ovaj ubirao prihode sa ove veoma prometne i skoro zavrsene saobracajnice, a zauzvrat gradio manje isplativ i skuplji za izgradnju pravac prema Pozegi...
Drugim recima, da li ministar pravi sebi put do Cacka od para koje ce se ubirati na E75

P.S. Da me ne shvatite pogresno...Slazem se da je autoput prema Zapadnoj Srbiji i Crnoj Gori potreban i da je kranje vreme da se rastereti Ibarska magistrala, ali ne bih voleo da se to odrazi na cenu putarine na putu E75 i deonice NS-BG koji ipak koristi najveci broj gradjana (Sire podrucje Novog Sada ima vise stanovnika nego cela Zapadna Srbija....da ne spominjem ostatak Vojvodine koji je takodje orijentisan na E75)
podvodni no está en línea  
Old November 6th, 2006, 12:33 AM   #393
Stefan1
Registered User

Pa donekle si upravu. Da bi se koncesionar motivisao data mu je eto i ta ekstra mogucnost da ubira prihode iz polu zavrsenog autoputa do Horgosa. Moras sa necim da motivises koncesionara
Old November 6th, 2006, 03:06 PM   #394
abvgd
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Similos View Post
Ova mapa me navela na razmisljanje zasto se autoput do Bara ne bi izgradio preko istocne RS umesto preko severa CG? Geostrateski i neki opsti nacionalni interesi bi to opravdali cak i u slucaju da trasa ispadne nesto duza i potencijalno skuplja od ove preko severa CG. Od predlozenih trasa do CG zapadna varijanta preko Uzica ima najvise smisla (jedino ona dva Ugljaninova poslanika guraju istocnu varijantu preko Sjenice) a to je tik uz granicu sa RS. Sto se terena tice ako vec nije laksi on sigurno nije tezi od onog u CG, a taj autoput bi se kod Dubrovnika mogao ili prikljuciti na planirani Jadransko-Jonski autoput ili bi se produzio preko HN i CG primorja do Bara...
abvgd no está en línea  
Old November 6th, 2006, 03:08 PM   #395
geronimo_rs
Registered User

geronimo_rs's Avatar

Quote:
Originally Posted by abvgd View Post
Ova mapa me navela na razmisljanje zasto se autoput do Bara ne bi izgradio preko istocne RS umesto preko severa CG?
E, to je već način razmišljanja koji mi se sviđa...
Vidim da ćemo se nas dvojica dobro slagati.
Old November 6th, 2006, 03:14 PM   #396
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

ja mislim da bi trebalo oba završiti,
Od srbije do vaše granice ne treba puno toga da se uradi, samo bi vi završili, a i nekako bi se "prirodno" uključio u jadransko/jonski autoput i vozio dalje prema jugu (CG)
Old November 6th, 2006, 04:02 PM   #397
BL
BANNED

BL's Avatar

i meni se svidja vise ova RS opcija
BL no está en línea  
Old November 6th, 2006, 07:30 PM   #398
Similos
BANNED

Similos's Avatar

Evo nesto intersantno:

Quote:
UPR:PANCCEVO-DRUMOVI-MOSTOVI
ITALIJANI ZAINTERESOVANI ZA IZGRADNJU MOSTA PREKO DUNAVA

6.11.2006 16:26 PANČEVO (Tanjug) - Direktor ''Puteva Srbije'' Branko Jocić najavio je danas da će u naredne tri godine biti završene kapitalne investicije izuzetno važne za Beograd i Banat - novi most na Dunavu između Starčeva i Vinče, obilazni prsten oko Beograda i moderni međunarodni autoput Pančevo-Vršac-rumunska granica.
Prilikom obilaska lokalnih puteva u pančevačkoj opštini, koji su nedavno izgrađeni uz pomoć Republike sa više od 200 miliona dinara, Jocić je novinarima potvrdio da se pregovara s italijanskom firmom ''Anas'' o pomoći za izgradnju novog mosta preko Dunava.
Similos no está en línea  
Old November 6th, 2006, 08:15 PM   #399
abvgd
Registered User

Likes (Received): 0

Drago mi je da nisam jedini kome se dopala ideja o autoputu do Bara preko RS, ali problem je sto je to u ovom trenutku cisto hipoteticka stvar. Koliko je meni poznato za tako nesto nedostaje i ono najosnovnije, recimo izrada projektne dokumentacije koja bi definisala trasu do granice sa RS i trasu kroz RS, procenu troskova za eksproprijaciju zemljista, izgradnju tunela i mostova i na kraju krajeva nedostaje i neophodna politicka volja u Srbiji i RS. Ovako, trenutno, Srbija sve svoje planove svodi na povezivanje svoje trase autoputa sa severom CG a ovo sa RS ostaje samo ideja anonimusa na Internetu...

Inace, svaka cast kulturnoj i drugoj saradnji Srbije i RS, ali upravo se na ovakvim stvarima vide na delu tzv "specijalni odnosi" Srbije i RS, jer uz infrastrukturno povezivanje sledi i ekonomsko i svaka druga vrsta povezivanja. Sve drzave prilikom izgradnje autoputeva, naftovoda i gasovoda vode racuna ne samo o troskovima izgradnje nego i o geostrateskim aspektima vezanim za teritorije kroz koje ti objekti prolaze a mislim da je Srbiji daleko veci interes da se poveze sa istocnom RS nego sa Bijelim Poljem, Gusinjem, Plavom itd. Da sam ja Dodik ili Kostunica svakako bih ovo pitanje pokrenuo na nekom od sastanaka saveta za implementaciju sporazuma o specijalnim odnosima (ili kako se vec zove ) ili bih pak ukinuo to telo jer bi bilo ocigledno da sluzi samo za demagogiju i poziranje...
abvgd no está en línea  
Old November 6th, 2006, 10:24 PM   #400
geronimo_rs
Registered User

geronimo_rs's Avatar

Jedna fotografija GP Batrovci/Bajakovo.
Nekoliko fotografija autoputa Zagreb-Lipovac sam postavio i u Alpe-Adria podforumu u temi "Croatian Motorways III", među ostalim i fotografije njihovog portala sa graničnog prelaza.
Obratite samo pažnju kako dobro izgleda u odnosu na ovaj naš pičvajz.

Last edited by geronimo_rs; November 6th, 2006 at 10:29 PM.
geronimo_rs no está en línea  

Closed Thread

Tags
Србија, инфраструктура, путеви, саобраћај, србија, транспорт, autoput, autoputevi, highways, infrastructure, infrastruktura, magistrale, putevi, roads, serbia, srbija, transport, transportation

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules