daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 20th, 2010, 09:55 AM   #41
am70
am70

am70's Avatar

Likes (Received): 3

Dworzec

am70 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old April 20th, 2010, 09:56 AM   #42
am70
am70

am70's Avatar

Old April 20th, 2010, 09:58 AM   #43
am70
am70

am70's Avatar

Old April 20th, 2010, 10:02 AM   #44
am70
am70

am70's Avatar

Ostatnie spojżenie na miasto zza Małego Jezioraka

Old April 20th, 2010, 05:04 PM   #45
husyta
Registered User

husyta's Avatar

Likes (Received): 15

No i musiałeś przypomnieć zimę, tak? Żartuję oczywiście. Dzięki za wyśmienite fotki. Swoja droga ładny dworzec Niemcy zbudowali.
husyta no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2010, 07:34 PM   #46
Slodi
Registered User

Slodi's Avatar

Likes (Received): 1853

mam nadzieję że am70 nie odmówi letniej wizyty w Iławie i cyknięciu kilku słonecznych fotek
Slodi no está en línea   Reply With Quote
Old January 27th, 2011, 05:41 PM   #47
Slodi
Registered User

Slodi's Avatar

spis iławskich zabytków
http://www.ilawa.nazwa.pl/lot/images...e/zabytkiI.pdf

mini przewodnik po mieście
http://www.ilawa.nazwa.pl/lot/publikacje/ilawa_52.pdf

Last edited by Slodi; January 27th, 2011 at 05:58 PM.
Old January 8th, 2012, 01:01 PM   #48
Slodi
Registered User

Slodi's Avatar

Hotel i Restauracja Stary Tartak 4*

Dworzec Iława Główna (po remoncie)

Old February 27th, 2012, 04:21 PM   #49
Nowak Pawel
Registered User

http://www.youtube.com/watch?v=2w7ox...awtNZi9miU6bE3

film z kamery na taśmy 8mm ( kamera miała 2 obiektywy, jeden którym sie patrzyło a drugi którym obraz padał na taśmę, dlatego obraz czasem jest jakby ucięty )

ZAPRASZAM DO OGLĄDANIA
Nowak Pawel no está en línea   Reply With Quote
Old March 1st, 2012, 08:12 PM   #50
blady
Registered User

Likes (Received): 280

Może taki?
http://www.youtube.com/watch?v=YhudMtNnfTA
blady no está en línea   Reply With Quote
Old March 1st, 2012, 11:48 PM   #51
Lt. Colonel Danny
Registered User

Lt. Colonel Danny's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by blady View Post
ten akurat obejrzany wiele razy
Old March 7th, 2012, 11:18 PM   #52
rafaldinho19
Registered User

Likes (Received): 2

Patrzcie, takie coś jest:

http://www.youtube.com/watch?v=t5-hb...eature=related
rafaldinho19 no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2012, 02:10 AM   #53
Japol
Registered User

Japol's Avatar

Likes (Received): 4

Znalazłem w swoim archiwum kilkanaście zdjęć powojennej Iławy i wrzuciłem je na MS SkyDrive (wcześniej próbowałem udostępnić na Picasa, ale się nie dało):

https://skydrive.live.com/redir.aspx...LG6_nluc4xsoaY

Teraz powinno działać.

Najciekawsze jest zdjęcie nr 12 (dodatkowo wykadrowałem je, a także porównałem z mapą z 1753 r., gdzie jest szczegółowo zaznacza cała linia murów). Ze zdjecia wynika, że po wojnie ocała spora część murów obronnych - na zdjęciu widać dokładnie całą nienaruszoną linię fortyfikacji po stronie drugiej bramy miejskiej. Zawsze podświadomie wiedziałem, że wielkie kamienie narzutowe ułożone na trawniku przy zejściu ze Starego Miasta w kierunku grobli pomiędzy jeziorami są elementami fortyfikacji obronnych rozebranych po wojnie, ale nigdy nie miałem świadomości, że aż tyle zniszczono, aby zrobić miejsce dla tego bezsensownego blokowiska i pustego trawnika. Od starszych mieszkańców słyszałem opowieści, że przed wybudowaniem bloków w obrębie Starego Miasta było sporo pozostałości historycznych, ale nigdy nie sądziłem, że chodziło o mury miejskie z okresu średniowiecza. Dopiero te zdjęcia uświadomiły mi, że być może gdzieś tam pod ziemią są jeszcze fundamenty murów obronnych i bramy miejskiej... Na mapie z 1753 roku, której kopię mam w domu, widać wyraźnie kompletne fortyfikacje z basztami obronnymi i dwoma bramami. Ciekawe, ile z pozostałości średniowiecznego miasta istnieje jeszcze w ziemi... Niestety te cholerne bloki komunistyczne mają głębokie piwnice, więc pewnie sporo zniszczono w trakcie ich budowy. Ale jest szansa, że zachowały się gdzieś fundamenty murów obronnych, a także zabudowy, która kiedyś zajmowała cały środek Starego Miasta. Bo kiedyś to nie był taki wielki, pusty plac. Pośrodku znajdował się rząd kamienic, a przed 1706 r. był tam również ratusz miejski, który właśnie w tym roku spłonął doszczętnie wraz z resztą miasta. Gdyby zdjąć całą powierzchnię (okładzinę) z tego terenu, mogłoby się okazać, że jest sporo do zbadania i odkrycia, a przecież my właśnie potrzebujemy takich "rewelacji" i znalezisk do naszego planowanego muzeum. Najciekawsze rzeczy spoczywają jednak - podobno - na wzgórzu, gdzie jest zlokalizowany kościół gotycki. Tam najprawdopodobniej są nadal fundamenty dworu krzyżackiego i wiele innych pozostałości po kulturach osadniczych sprzed okresu chrześcijaństwa. Moim marzeniem jest zobaczyć w tym miejcu wykopaliska archeologiczne.

Last edited by Japol; March 10th, 2012 at 12:32 PM.
Japol no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2012, 11:38 AM   #54
Kudłaty Iława
XXX-lecia

Kudłaty Iława's Avatar

Likes (Received): 0

Nie wiem co nie gra, ale mi pokazuje że niestety nie znaleziono strony.
Co do Twoich marzeń o pracach archeologicznych na Starym Mieście to takowe miały miejsce (już nie pamiętam kiedy). Na ich podstawie wyznaczono historyczną zabudowę i... przykryto wszystko płytami. Pisze o tym pani Błędowska w redagowanej przez siebie książce (dostępna jest w bibliotece miejskiej). Polecam też publikacje pana Archemczuka i Skrobota (osobiście można do dziś z nim porozmawiać w ratuszu).
A jakby ktoś jeszcze tego planu z 1753 roku nie widział to proszę:
Old March 10th, 2012, 02:51 PM   #55
Japol
Registered User

Japol's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by Kudłaty Iława View Post
Nie wiem co nie gra, ale mi pokazuje że niestety nie znaleziono strony.
Nie wiem... Jak klikam na linku, to bez problemu ładuje mi się strona. Czy ktoś jeszcze ma z tym linkiem problem? Bo jeśli tak, to wrzucę te zdjęcia gdzieś indziej.
Japol no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2012, 03:31 PM   #56
Kudłaty Iława
XXX-lecia

Kudłaty Iława's Avatar

Likes (Received): 0

Już wszystko działa. Nie wiem co nie grało wcześniej.
Fotki są naprawdę super, wielkie dzięki za ich udostępnienie!
Old March 27th, 2012, 11:32 PM   #57
mb_i
Registered User

mb_i's Avatar

Likes (Received): 135

mb_i no está en línea   Reply With Quote
Old July 23rd, 2012, 09:52 PM   #58
Slodi
Registered User

Slodi's Avatar

www.ilawa.pl
Quote:
Jeziorak walczy o miejsce wśród „7 Nowych Cudów Polski”

Miesięcznik „National Geographic Traveller” rozpoczął drugą edycję plebiscytu na „7 Nowych Cudów Polski”. Kandydatem Warmii i Mazur w zmaganiach jest najdłuższe jezioro w Polsce – jezioro Jeziorak.

Pierwsza edycja plebiscytu „7 Nowych Cudów Polski” zorganizowana została w czasie, gdy Mazury walczyły o wysoką pozycję w ogólnoświatowym głosowaniu na „7 Nowych Cudów Natury”. Dziś to jezioro Jeziorak reprezentuje Mazury w walce o miejsce wśród „7 Nowych Cudów Polski”. W plebiscycie, który potrwa do 24 września, rywalizuje między innymi z Zamkiem Czocha, łódzką Manufakturą, Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Stocznią Gdańską i radiostacją gliwicką. Wyniki plebiscytu ogłoszone zostaną w listopadowym numerze „National Geogprahic Traveller”.

Jezioro Jeziorak to jezioro rynnowe, najdłuższe naturalne jezioro w Polsce, największe na Pojezierzu Iławskim i trzecie po Śniardwach i Mamrach w “Krainie Tysiąca Jezior”. Stanowi część szlaku Kanału Elbląskiego. Na Jezioraku znajduje się aż 16 wysp. Na Wielkiej Żuławie – największej wyspie śródlądowej w Europie, znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu. To tam w 1974 roku Jan Rybkowski kręcił sceny do filmu „Gniazdo”, opowiadającego o pierwszych latach państwowości polskiej. Tam też bohater serii powieści “Pan Samochodzik i…” szukał zaginionych skarbów.

Głosowanie w plebiscycie odbywa się drogą sms-ową. Każda osoba, która weźmie udział w głosowaniu, otrzyma w prezencie unikatowy „Przewodnik po 7 nowych cudach Polski 2011”, zawierający zdjęcia i opisy zwycięzców ubiegłorocznego plebiscytu. Osoby, które swój głos uzupełnią uzasadnieniem dokonanego wyboru, wezmą dodatkowo udział w konkursie, w którym do wygrania są cenne nagrody.

Aby zagłosować na jezioro Jeziorak w plebiscycie, należy wysłać SMS o treści: TR.CUD.28.twój kod pocztowy (np. 00-999), pod numer 71001.

W szczęśliwej siódemce pierwszej edycji plebiscytu, która odbywała się pod hasłem „Polska jest najfajniejsza”, nie znalazła się żadna atrakcja z województwa warmińsko-mazurskiego. O zaszczytny tytuł walczył Kanał Elbląski.
Old July 23rd, 2012, 10:01 PM   #59
Slodi
Registered User

Slodi's Avatar

www.ilawa.pl
Quote:
Sobotnie wycieczki piesze z przewodnikiem

Nie lada atrakcja czeka na wszystkich, którzy odwiedzą Iławę w wakacyjne weekendy. We wszystkie soboty lipca i sierpnia wraz z hejnałem spod miejskiego ratusza wyruszać będzie przewodnik, który pokaże najbardziej interesujące miejsca na terenie Iławy.

W rolę przewodnika wcieli się Magdalena Czarnecka, uczestniczka warsztatów dla uczniów iławskich szkół średnich, których celem było przygotowanie wolontariuszy do obsługi ruchu turystycznego. Organizatorem warsztatów, które trwały od stycznia do czerwca tego roku, był wydział promocji i współpracy z zagranicą Urzędu Miasta Iławy.

Udział w wycieczkach dla mieszkańców Iławy i turystów jest bezpłatny. Wycieczki rozpoczynać się będą w każdą wakacyjną sobotę o godz. 12:00 przed biurem Informacji Turystycznej. Trwać będą około 1,5 godziny. – Dodatkowo, w każdy wakacyjny czwartek i piątek, w Informacji Turystycznej pełniony będzie dyżur przewodnicki – mówi Monika Raźniewska, która zarządza miejskim biurem. – Gdy tylko zbierze się odpowiednia liczba turystów, nasz przewodnik zabierze ich na interesujący spacer po Iławie – dodaje.

Tegoroczne wycieczki są kontynuacją pieszych wypraw po Iławie, które w zeszłym roku prowadził dr Wiesław Skrobot, znany w regionie archeolog, autor „Wędrówek w przeszłość” – pakietu tras edukacyjnych po Iławie. Sobotnie wycieczki piesze z przewodnikiem to wspólna inicjatywa biura Informacji Turystycznej i wydziału promocji i współpracy z zagranicą Urzędu Miasta Iławy.

Plakat
Old November 10th, 2012, 08:26 PM   #60
fragles1109
Registered User

fragles1109's Avatar

Likes (Received): 343

Iława oczami ptaków

zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony miasta

KURIER IŁAWSKI liked this post
fragles1109 no está en línea   Reply With Quote

Reply