daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > ZagranicaGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old May 21st, 2006, 06:40 PM   #1
marpa
BANNED
 
marpa's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: SZCZECIN.pl/eu
Posts: 5,489
Likes (Received): 10

[Chiny] Tama Trzech PrzełomówKoniec budowy głównej ściany zapory na Jangcy
Zapora Trzech Przełomów na rzece Jangcy
Fot. DU HUAJU APPAP, pi 21-05-2006

Chińskie ekipy budowlane zakończyły w sobotę budowę głównej ściany Zapory Trzech Przełomów na rzece Jangcy, gdzie w 2008 roku zacznie działać największa elektrownia wodna na świecie.


Mająca długość ponad 2,3 kilometra zakończona w sobotę zapora stanowi część elektrowni, budowanej od 1993 roku. Koszt całej gigantycznej inwestycji oficjalnie szacuje się na 25 miliardów dolarów. Powstanie zapory obok zaopatrzenia mieszkańców w energię elektryczną ma też zapobiec powodziom.

Elektrownia, gdzie pracować ma 26 turbin, ma dostarczać ponad 18 tys. megawatów prądu, co stanowi obecnie jedną dziesiątą zapotrzebowania kraju.

Budowa Zapory Trzech Przełomów, która wymusiła przesiedlenie ponad miliona ludzi, to największy projekt energetyczny na świecie. Ma zapewnić mieszkańcom Chin dostawy taniej energii, a także poddać kontroli kapryśną rzekę Jangcy, która co roku grozi wylaniem. W 1998 r. powódź w dorzeczu Jangcy pochłonęła 4 tys. istnień ludzkich.

==========

wcześniejsza zapowiedź:Chiński gigant - Tama Trzech Przełomów - już prawie gotowa


Tama Trzech Przełomów jest od trzech lat atrakcją turystyczną. By znaleźć się po drugiej stronie, trzeba pokonać pięć śluz
Fot. STR APTama Trzech Przełomów - infografikaMaria Kruczkowska 16-05-2006

Za parę dni zakończy się budowa największej na świecie zapory. Gigantyczna Tama Trzech Przełomów budzi równie wielkie nadzieje, jak obawy. Tymczasem Chińczycy planują kolejne takie inwestycje.

Nad Jangcy uwija się dzień i noc kilkunastotysięczna armia ludzi. 20 maja ma ukończyć wznoszenie największej zapory świata zbudowanej na trzech słynnych przełomach najdłuższej rzeki Azji i trzeciej rzeki świata. Termin skrócono o dziewięć miesięcy - poinformowała agencja Xinhua.

- Jeszcze tylko trzy tysiące metrów sześciennych cementu i zapora będzie gotowa - mówił w zeszłym tygodniu Cao Guangjing w imieniu Chińskiego Zrzeszenia Rozwoju Projektu Trzech Przełomów Jangcy, państwowego wykonawcy inwestycji. Wszystkie 26 turbin, każda o mocy 700 MW, będzie włączone za trzy lata. Wtedy gigant osiągnie moc 18 200 MW, tyle co kilkanaście dużych reaktorów atomowych.

Kolos na glinianych nogach?


Sam widok kolosalnej inwestycji zapiera dech. Zbiornik o długości 600 km napełnia się wodą od 2003 r. Obecnie poziom wody doszedł do 156 m, a w 2009 roku sięgnie 185 m. Wielki sukces, czy tykająca bomba ekologiczna? Każda strona sporu ma argumenty.

Przeważają korzyści - mówi rząd. Zapora pokryje jedną dziewiątą obecnego zapotrzebowania Chin na energię. Będzie to energia tania i czysta, która zastąpi brudną wytwarzaną ze spalania węgla, spadnie więc emisja zanieczyszczeń, przynosząc ulgę Chinom i światu. Tama zapobiegnie też powodziom, które w ciągu ostatnich stu lat pochłonęły milion ludzi. Przyczyni się do rozwoju wielu prowincji. Dzięki systemowi śluz statki morskie o nośności 10 tys. ton popłyną 2400 km w głąb lądu, do portu Chongqingu. Tani transport przyciągnie inwestorów w głąb Chin.

O budowie zadecydowała jednak nie gospodarka, ale polityka. Chodziło o dumę narodową. Tama ma być symbolem rosnącej potęgi Chin. O pokonaniu Długiej Rzeki, Chang Jiang (chińska nazwa Jangcy), marzyli Sun Jat Sen, ojciec republiki chińskiej, i Mao Zedong. Projekt budził jednak obawy. Decyzję przeforsował w 1992 r. konserwatywny premier Li Peng. Dziś jego syn Li Xiapeng, prezes Huaneng Group, państwowego koncernu energetycznego, forsuje kolejny, równie sporny, wielki projekt hydroenergetyczny u jednego z dopływów Jangcy.

Rzeka pełna szlamu

Od początku Tama Trzech Przełomów znalazła się w ogniu krytyki. Ekolodzy chińscy i zachodni wypowiedzieli jej wojnę. Ale nie tylko oni mieli wątpliwości. Wielkie tamy wychodzą z mody. W początku lat 90. władze amerykańskie zleciły studium wykonalności projektu i odmówiły gwarancji kredytowych swoim firmom. Również Bank Światowy nie chciał go finansować. Jednak złote runo, czyli miliardowe kontrakty przyciągnęły największe firmy zachodnie. Z różnych szacunków wynika, że z chińskiego budżetu na budowę poszło od 22 do 77 mld dol. Część została na pewno rozkradziona. Co pewien czas padają głowy, ale pokusa jest za duża. O konsekwencjach ewentualnych zaniedbań strach pomyśleć. "Odpowiedzialność, jaka ciąży na was, jest cięższa niż góry" - ostrzegł w 1999 r. budowlanych premier Zhu Rongji.

Jedna z wielu niewiadomych, przed którą ostrzegają ekolodzy, to szlam niesiony przez rzekę. Woda w zbiorniku płynie powoli, co sprawia, że muł wcześniej swobodnie transportowany w dół rzeki teraz opada na jej dno - mówi "Gazecie" Patricia Adams, rzeczniczka kanadyjskiej ekologicznej organizacji Probe. Na dowód powołuje się na stan wybudowanej w 1989 roku zapory Gezhouba, również nad Jangcy. Szlam zredukował jej pojemność o 40 proc. Ten muł może uszkodzić turbiny. Dyrekcja zapory uspokaja, że w razie czego otworzy śluzy i spuści osad. - To eksperyment, który się jeszcze nikomu nie powiódł - komentuje Adams.

Czy skały wytrzymają?

Czarnych scenariuszy jest więcej. Geolodzy zwracają uwagę, że dorzecze Jangcy jest aktywne sejsmicznie. Obawiają się, że olbrzymi zbiornik może naruszyć równowagę w skałach i doprowadzić do wstrząsów tektonicznych. Ożywiły się też zbocza. Najgorsze co się może stać, to nagłe osunięcie się do zbiornika dużej ilości ziemi. Takie wielkie osuwiska grożą katastrofą. Trwa więc rozpaczliwe umacnianie brzegów betonem.

Niektóre skutki budowy widać już dziś. Tama zmieniła życie nad Jangcy w promieniu setek kilometrów. Ożywiła gospodarkę, stworzyła nowe miejsca pracy. Ale pod wodą znalazły się setki świątyń, napisów skalnych, stanowisk archeologicznych. Przegrani to 1,3 mln przesiedlonych mieszkańców zatopionych miast i wsi, których sytuacja życiowa uległa gwałtownemu pogorszeniu. Niektórzy musieli ponownie się wynosić z osiedli zbudowanych na osuwających się zboczach. Bank Światowy, który badał sytuację przesiedlonych pod wielkie tamy na różnych kontynentach, stwierdził, że większość z nich zbiedniała.

Czy lepiej od ludzi poradzą sobie delfin słodkowodny, chiński aligator i tysiące innych gatunków fauny Jangcy, wśród których 57 jest zagrożonych? Ekolodzy podkreślają, że wielka rzeka to misterny ekosystem. Zapora go rozbija. Gdy w Wenezueli w 1986 roku wybudowano wielką tamę na rzece Caroni, zwierzęta stłoczone na zmniejszonej przestrzeni nie zdołały odtworzyć łańcucha pokarmowego. Większość miejscowych ssaków wyginęła w ciągu 15 lat - informowali naukowcy w "Science".

- Jangcy zamieniła się w trujący i śmierdzący ściek. Spłynęły do niej toksyczne odpady nieusunięte z zatapianych fabryk, szpitali i cmentarzy - mówi ze smutkiem zachowujący anonimowość chiński ekolog. Kilka miesięcy temu płynęłam dopływem Jangcy, rzeką, którą niegdyś nazwano Szmaragdową dla jej przejrzystej wody. Teraz pływały po niej odpady ludzkie i przemysłowe, a woda była tak gęsta, że wydawało się, że jestem na stałym lądzie - opowiada Adams.

Co by tu jeszcze przegrodzić?

Lokalne władze obiecują zbudować oczyszczalnie ścieków, ale nikt ich nie trzyma za rękę. Tymczasem chiński smok jest nienasycony. W kraju 50 tys. tam władze wciąż rozglądają się, co by tu jeszcze przegrodzić. Po Zaporze Trzech Przełomów w budowie jest już następna wielka tama, zapora na rzece Jinsha, górnym dopływie Jangcy. Jednym z argumentów była potrzeba zatrzymania szlamu na Tamie Trzech Przełomów.

Chińscy ekolodzy walczą nadal o wstrzymanie budowy kolejnej wielkiej zapory, która jest rozwinięciem projektu z Jinsha. Władze Yunnanu w zachodnich Chinach chcą przegrodzić przełęcz Skaczącego Tygrysa u źródeł Jangcy. Zniknie wtedy wspaniały krajobraz z rzeką wcinającą się głęboko w góry, których wierzchołki sięgają 3,5 tys. metrów. To naturalne środowisko setek gatunków zwierząt. Mieszkają tu chińskie mniejszości narodowe: Bai, Lisu i Naxi. Rok temu po protestach premier Wen Jiabao wstrzymał projekt do czasu sporządzenia oceny skutków dla środowiska.
marpa no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 21st, 2006, 09:12 PM   #2
TommyTOM2
Registered User
 
TommyTOM2's Avatar
 
Join Date: Mar 2003
Location: Slupsk/Poland
Posts: 288
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by marpa
, która wymusiła przesiedlenie ponad miliona ludzi...
TommyTOM2 no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2006, 09:26 PM   #3
earth intruder
Dubaj mnie nie kręci
 
earth intruder's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: London
Posts: 4,238
Likes (Received): 305

no niestety...
earth intruder no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2006, 02:34 PM   #4
Mi-V
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Kraków
Posts: 734
Likes (Received): 0

inwestycja powala ogromem ...
Mi-V no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2006, 04:30 PM   #5
anakin
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Location: Warsaw
Posts: 6,914
Likes (Received): 7

Inwestycja pokazuje dlaczego Chiny jednak zapewne nei stana sie apńśtwem numer 1 na świecie. Inwestycvhja pdo względem ekonomivcznym jest chybiona, pod względem ekologicznym jest straszna. To tylko marnotrawienie środków jakie się posiada. Z tego korzyści an przyszłość nie będzie
anakin no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2006, 04:44 PM   #6
lenin
Registered User
 
lenin's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: łódź
Posts: 10,086
Likes (Received): 5910

gadaj kolego zdrów!!zato kopalnia węgla pod bełchatowem i spalanie go przynosi wymierne kożyści ekonomiczne dla polskiej gospodarki i światowej ekologii!!..
lenin no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2006, 05:04 PM   #7
michal-skoczen
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Tama jest wspaniała, ale oni tam budują nie patrząc sie an nic, nawet an to czy jest to przedsięwzięcie opłacalne, które wypali ekonomicznie. Po prostu jets kaprys "budujemy tamę", no to milion ludzi buduje tame...
  Reply With Quote
Old May 28th, 2006, 05:05 PM   #8
subs
ɔıɔıɯʞ ʎuzɔʎɹʎʇʞǝlǝ
 
subs's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Poznań
Posts: 1,639
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by lenin
gadaj kolego zdrów!!zato kopalnia węgla pod bełchatowem i spalanie go przynosi wymierne kożyści ekonomiczne dla polskiej gospodarki i światowej ekologii!!..

/\ słabe porównanie
subs no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2006, 05:08 PM   #9
anakin
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Location: Warsaw
Posts: 6,914
Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by michal-skoczen
Tama jest wspaniała, ale oni tam budują nie patrząc sie an nic, nawet an to czy jest to przedsięwzięcie opłacalne, które wypali ekonomicznie. Po prostu jets kaprys "budujemy tamę", no to milion ludzi buduje tame...
Dokłądnie to jets tylko kaprys satrypy, który chce sprawic sobie jeszcze lepszą jeszcze nowszą piramidę. Z rozwojem ekonomicznym to ma niewiele wspólnego
anakin no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2006, 06:03 PM   #10
Assurbanipal
Registered User
 
Assurbanipal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Orzysz, Mazury
Posts: 1,848
Likes (Received): 124

W swietle szalenstwa na rynku energetycznym inwestycja nie wydaje sie byc az tak absurdalna. Daje Chinom wieksza niezaleznosc.
Assurbanipal no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2006, 06:12 PM   #11
decapitated
Registered User
 
decapitated's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Warszawa
Posts: 6,606
Likes (Received): 2098

Quote:
Originally Posted by anakin
Inwestycja pokazuje dlaczego Chiny jednak zapewne nei stana sie apńśtwem numer 1 na świecie. Inwestycvhja pdo względem ekonomivcznym jest chybiona, pod względem ekologicznym jest straszna. To tylko marnotrawienie środków jakie się posiada. Z tego korzyści an przyszłość nie będzie
Popierwam w 100%. Wniszczona niepowtarzalna przyroda, ogromne koszty budowy (bo przesiedlenie pewnie żadne - popedzili ich i wsadzili cały dorobek na wózki jednoośiowe i sio!) i praktycznie zadnych korzyście pokazują ogromne marnotrastwo pieniędzy - niepotrzebne fajerwerki na pokaz, mimo setek milionów biednych. Idiotyzm
decapitated no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2006, 06:18 PM   #12
anakin
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Location: Warsaw
Posts: 6,914
Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by Assurbanipal
W swietle szalenstwa na rynku energetycznym inwestycja nie wydaje sie byc az tak absurdalna. Daje Chinom wieksza niezaleznosc.
Pytanie jak dlugo rynek energetyczny będzie szalał?
W najbliższych latach ceny ropy naftowej będą na wysokim poziomie, ale kto wie jakie bedą ceny energii za 10-15 lat? Jeśli wejdą silniki wodorowe do powszego użytku? Taka inwestycję nie buduje się na rok czy dwa...
zobaczymy tez ile lat będzie ona działała (czy nie dojdzie do katastrofy ekologicznej). Zresztą budowa tamy która zamieniła znaczną część rzeki w ściek jest mało sensowną inwestycja także jeśli się pamieta o postępującym braku wody w Chinach...
anakin no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2006, 10:58 PM   #13
Castle_Bravo
Urban experience...
 
Castle_Bravo's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Warsaw (PL) / Utrecht (NL)
Posts: 2,278
Likes (Received): 200

Ale spokojnie mogliby wybudowac kilka (-nascie) mniejszych tam ktore dawalyby to samo, a nawet wiecej mniejszym kosztem, dodatkowo jesli z ta tama pojdzie cos nie tak, to bedzie to najwieksza katastofa w historii ludzkosci.
Jednak oczywistym jest ze chodzi tu o monumentalizm. W koncu chiny maja juz: najwyzsza linie kolejowa, a pracuja nad: najdluzszym kanalem, mostem, trwaja przygotowania (ale rowniez w kilku innych krajach)do kilkukilometrowej wiezy itp. itd.
__________________
Odgadnij wysokość
Castle_Bravo está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 9th, 2008, 12:58 AM   #14
Burzyn_Wro
Registered User
 
Burzyn_Wro's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 297
Likes (Received): 0

Nikt chyba nie ma wątpliwości że jest to olbrzymia katastrofa ekologiczna w skali całej Azji.
Jeszcze kwestia masy zbiornika, który powstanie w wyniku zalania.
Ponoć będzie miała wpływ na prędkość obrotu ziemi, co się dołoży do zmian klimatycznych.

Klika zdjęć z google'a ukazujących jaka jest skala tego potowra:

Burzyn_Wro no está en línea   Reply With Quote
Old June 9th, 2008, 10:56 PM   #15
Maciek_R
Registered User
 
Join Date: Dec 2007
Location: Warszawa
Posts: 124
Likes (Received): 0

Wielka budowla - wielkie fotki
Maciek_R no está en línea   Reply With Quote
Old June 9th, 2008, 11:13 PM   #16
krzewi
Zjadam dzieci, polecam !
 
krzewi's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Zabrze
Posts: 8,694
Likes (Received): 512

czy jak pwiem e chinczykow pojeba..o to bedzien dobre okreslenie? ehhh oni to buduj od kiedy? poczatow lat 90 chyba masakro........a ile zostalo ludi wysiedlonych od tak bo cesarz mial zachcianke....ehh
krzewi no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2008, 02:02 AM   #17
marax0
Canonier
 
marax0's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: POZnan* (Poland)
Posts: 3,223
Likes (Received): 283

za wp.pl

Quote:
Muł utrudnia żeglugę na rzece JangcyNagromadzenie mułu w wodach przed tamą Trzech Przełomów na Jangcy utrudnia żeglugę po tej ważnej arterii komunikacyjnej, łączącej Szanghaj ze środkowymi Chinami - podaje gazeta "Shanghai Economist".

Zdaniem Liu Jianqiang z uniwersytetu w Berkeley (USA) tama Trzech Przełomów zaczyna stopniowo przekształcać się w "szyjkę butelki", a zamulenie może w przyszłości ograniczyć możliwość korzystania z portów w tym rejonie.

W ostatnich miesiącach rozpoczęto oczyszczanie łożyska rzeki na odcinku długości 32 km, aby umożliwić większym jednostkom wpływanie bez przeszkód do portu w Chongqingu. Zbiornik zalewowy Tamy Trzech Przełomów kończy się niedaleko wschodnich krańców Chongqingu.

Jednocześnie Pekin przygotowuje program standaryzacji statków rzecznych, ponieważ obecnie pływają zarówno nowe jednostki, jak i stare, bez określenia nośności, co powoduje problemy w ruchu na pięciu śluzach w tamie Trzech Przełomów.

Chongqing, który jest wydzielonym miastem na prawach prowincji (liczy 32 mln ludności), razem z sąsiednią prowincją Hubei rozbudowuje porty, by mogły z nich korzystać duże jednostki.

Porozumienie podpisane przez Chongqing z największym armatorem kontenerowym świata i operatorem portów, firmą Maersk, przewiduje budowę w Chongqingu terminalu kontenerowego o zdolności przeładunkowej 420 tys. TEU. (TEU to jednostka określająca standardowy wymiar kontenera o wymiarach 6,10 Î 2,44 Î 2,59 metra - około 39 m3).

Chongqing chce do 2010 roku zwiększyć ponad dwukrotnie swoją zdolność przeładunkową - do 900 tys. TEU do 2010 roku. W zeszłym roku wynosiła ona 433 tys. TEU.

W Chinach około 50% krajowych przewozów towarowych jest dokonywanych transportem wodnym.

Jangcy łączy Chongqing w środkowych Chinach z Szanghajem, niedaleko którego powstaje największy głębokowodny port przy wyspie Yangshan, pośrodku zatoki Hangzhou u ujścia rzeki Jangcy. Do 2020 roku ma tam powstać największy na świecie terminal kontenerowy.
__________________
...
bubblesaroundtheworld.com
Polecam bloga mojego brata - poki co indie niedlugo caly ŚWIAT
marax0 no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2008, 11:40 AM   #18
ervinn
lublinianin
 
ervinn's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Lublin
Posts: 3,323
Likes (Received): 3

foto ustrzelone z autokaru w zeszłym roku, spływ po Jangcy kończyliśmy niedaleko zaporyervinn no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2010, 09:38 PM   #19
dino2010
Registered User
 
dino2010's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Silesia
Posts: 1,233
Likes (Received): 22

Największa zapora świata napełniona

http://www.tvn24.pl/12691,1679601,0,...wiadomosc.html

dino2010 no está en línea   Reply With Quote


Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 07:31 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu