daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shrbimet Publike dhe Turizmi. > Turizmi

Turizmi The future of Albanian Tourism.

Reply
 
Thread Tools
Old January 20th, 2010, 02:22 AM   #601
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Podgoricanin View Post
Well, if Albanian economy continues to grow, the significance of having a port (Port of Durres) will also grow. And potential of Port of Durres cannot be fully harnessed if there isn't a railway behind it - transport of freight is always profitable and is many times cheaper that transport by trucks. So railway will have to be refurbished at some point. And in Montenegro, full reconstruction of Podgorica - Nikić railway (which is some 50-60km long) will be done with a price of about million euros per kilometer. Before reconstruction, the maximum speed was 30km/h, and now it will be between 75km/h and 100km/h, depending on the section...and electrification system is added for that money - that is optional, as diesel trains can also run.

Modern regional diesel trains cost between 3 and 5 million EUR, and three or four of those (Siemens Desiro, Bombardier Talent...) would do the job for TR - DR line. That is not too big investment for Albania...

Anywhere in the world, commuter trains are the most crowded and most profitable lines, and TR - DR line is just that - a commuter line, with 30min ride. The line would almost make Tirana a seaside town...and train ride is the fastest and most comfortable way of traveling on the ground...
There was a plan before to modernize it. Never happened.

Quote:
U.S. General Electric said on Wednesday it has filed an arbitration suit against the government of Albania for breaching a EUR 74.71 mln (USD 95.2 mln) contract but is ready to withdraw its claim if an agreeable solution is found.Last December, the newly-formed Sali Berisha-led government rescinded the contract with General Electric for the modernization of the Tirana-Durres railway segment, known also as the electric train, claiming the project implementation price was exorbitant and that Albania's budget could not afford it.

Source: Albania Daily News
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2010, 03:51 AM   #602
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,976
Likes (Received): 222

Quote:
Originally Posted by DanMs View Post
There was a plan before to modernize it. Never happened.
I stand corrected. I thought the cost was $80M but I see that it was $95M.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2010, 11:45 AM   #603
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

It was a rip-off.
  Reply With Quote
Old March 2nd, 2010, 06:31 PM   #604
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Dashuria e re mesdhetare ngacmon turistet neper bote

E Marte, 02 Mars 2010


Sezoni veror turistik 2010 ka nxitur Agjencine Kombetare te Turizmit, te intensifikoje punen per promovimin e turizmit shqiptar qe cilesohet dhe si sekreti i fundit ne Evrope. Drejtorja e AKT Nada Kallciu flet per planet promovuese dhe ndalet ne panairet e njohura nderkombetare ku Shqiperia po merr pjese energjikisht

Promovimi i pasurise turistike shqiptare, shume i rendesishem per te njohur turistet neper bote me vlerat e rralla te vendit tone, nder te paktat ende te paeksploruara ne Evrope, po shnderrohet ne nje objektiv te rendesishem te autoriteteve shqiptare. Ndaj Agjencia Kombetare e Turizmit ne kuader te pergatitjes se promovimit te Shqiperise si destinacion i rendesishem per tregun e turizmit per sezonin turistik 2010 ka pergatitur pjesemarrjen ne Panairet nderkombetare me te rendesishme ne kete fushe.

Me i fundit, ishte ai i pak diteve me pare, Panairi Nderkombetar i Turizmit (BIT), Edicioni i 30-te ne Milano te Italise, eventi me i rendesishem ne fushen e turizmit qe zhvillohet ne vendin pertej Adriatikut. Nada Kallciu, Drejtore e Agjencise Kombetare te Turizmit (AKT), tregon per gazeten "Koha Jone" se kjo eshte nje pune shume intensive dhe pergatitje serioze drejt sezonit turistik 2010. "Prezenca e vendit ne tregjet me te rendesishme nderkombetare te promovimit te produkteve turistike na ben te sigurt per nje sezon turistik te suksesshem", - evidenton Kallciu.

***

Milano, me nje popullsi prej afro 1.8 milione banoresh, dihet se eshte qyteti i themeluar mbi 2600 vjet me pare dhe njihet ne te gjithe boten si nje kryeqender ekonomike, tregtare dhe kulturore. Milano njihet nga shumekush edhe si kryeqyteti boteror i modes dhe si i tille ben qe te jete nder destinacionet turistike me te rrahura te globit. Shqiperia ne panairin e sivjetem te Milanos rikthehej pas pese vjetesh dhe u prezantua me stenden e saj, e ideuar me nje imazh bashkekohor.

Duke u ndaluar ne Panairin e Milanos, drejtorja e AKT, Kallciu sqaron se Shqiperia u perfaqesua me nje stende ne forme ishulli prej 80 metrash katrore, dhe pohon se interesi per vendin tone ishte shume domethenes.

Gjate diteve te zhvillimit te panairit, stenda e Shqiperise pati nje fluks te konsiderueshem vizitoresh dhe prania e mediave me te rendesishme italiane dhe nderkombetare, ishte e vazhdueshme. Panairi terhoqi 153.800 vizitore, prej te cileve 66 per qind operatore turistike, italiane dhe te huaj, si dhe 34 per qind, vizitore te ndryshem italiane dhe nga vende te tjera.

***

Pjesemarrja e Shqiperise ne Panairin Nderkombetar te Turizmit ne Milano u pasqyrua gjeresisht ne mediat kryesore vendase. E perditshmja "La Republica" dhe ajo "La Stampa", dy nder me te medhate ne Itali, evidentuan se Shqiperia cilesohet si "Destinacion i vitit 2010". Per me teper, keto te perditshme i meshuan faktit se turizmi shqiptar po jeton nje ngritje te vazhdueshme duke u perqendruar ne ofrimin e produkteve te ndryshme turistike si turizmi i "diellit dhe detit", si dhe "turizmit kulturor". Kurse duke pohuar faktin se kriza ekonomike ne bote ka kapluar shume sektore ekonomike, perfshire dhe turizmin, evidentojne faktin sipas tyre se turizmi po e ndihmon ekonomine shqiptare te marre nje hov te metejshem, si dhe te ndertoje infrastrukturen duke krijuar keshtu mijera vende pune.

Statistikat nga viti 2005 dhe ne vazhdim, sugjerojne se fluksi i turisteve qe frekuentojne Shqiperine ka shenuar vetem rritje. Por drejtorja Kallciu, siguron se rritja do te vazhdoje te jete serish e larte edhe gjate sezonit turistik te vitit ne vazhdim. Kurse duke u ndalur edhe nje here te promovimi si nje moment shume i rendesishem per te hapur Shqiperine ndaj botes se turizmit, Kallciu tregon se fushata te ndryshme promocionale kombetare, te ngjashme me ato te festave te fundvitit 2009, si dhe spote publicitare ne prag te celjes se sezonit veror turistik 2010, do te jene pjese te tjera te strategjise per turizmin ne vendin tone.

Panairi i Milanos

Panairi i Milanos u zhvillua ne qendren bashkekohore te "Fiera Milano", e cila ka 24 zona ekspozuese. Gjate edicionit te ketij viti BIT-Milano mirepriti mbi 154 mije vizitore, nga te cilet mbi 101 mije ishin operatore te sektorit turistik italiane e nderkombetare.

Shqiperia ne kete panair u prezantua me nje stende prej 80 m2 ne forme ishulli, e cila eshte ideuar me nje imazh bashkekohor. Ky panair eshte eventi me i rendesishem ne fushen e turizmit qe zhvillohet ne Itali. Pjesemarres ne kete event jane tour - operatore, agjenci udhetimi, kompani ajrore nga Italia dhe vende te ndryshme te Europes dhe si i tille eshte nje pike e rendesishme kontakti per bizneset tona, te cilat operojne ne industrine e turizmit por dhe nje shans shume i mire per promovimin e imazhit te Shqiperise.

Prezantimi i AKT

Agjencia Kombetare e Turizmit ne panairin BIT - Milano u prezantua me subjekte qe operojne ne fushen e turizmit ku permendim: Agjencine turistike "Europa Travel", "Albtours D", "Sheraton Tirana Hotel", Drejtoria Rajonale e Kultures Kombetare Tirane.

Ne datat 18 - 19 Shkurt panairi ishte i vizitueshem per tour - operatore dhe datat 20 - 21 Shkurt ishte i hapur per publikun. Gjate diteve te zhvillimit te panairit stenda e Shqiperise pati fluks vizitoresh dhe media te rendesishme.

Edhe ne Panairin e Londres

Pak muaj para panairit te Milanos, Shqiperia u prezantua edhe ne Panairin Nderkombetar te Turizmit, E.T.M. Londer, i cili u zhvillua nga 9 deri ne 12 nentor 2009. Shqiperia ne kete panair u perfaqesua se bashku me subjekte private dhe perfaqesues te pushtetit vendor. Por gjate diteve te ketij panairi, Agjencia Kombetare e Turizmit organizoi edhe nje konference per shtyp me mediat me te rendesishme ne kete sektor si dhe me perfaqesues te "National Geographic Channel", "Eorld Travel Guide", "Eorld Fedaration of Toursit Guide Associations" etj.

Tre panaire te tjera

Agjencia Kombetare e Turizmit, brenda diteve te para te muajit te ardhshem, do te marre pjese edhe ne tre panaire shume te rendesishme, gjithnje ne kuader te promovimit te burimeve te pafundme turistike te vendit tone.

Pas pak ditesh, ne datat 10 - 14 Mars zhvillohet Panairi Nderkombetar i Berlinit, ITB - Berlin, ne Gjermani, ne te cilin vendi yne do te kete stenden dhe programin e posacem.

Gjithashtu Shqiperia do te marre pjese dhe ne Panairin Nderkombetar te Turizmit MITT - Moske, i cili zhvillohet ne datat 17 - 20 Mars 2010, si dhe ka konfirmuar pjesemarrjen ne Panairin Rajonal te Turizmit ne Prishtine ne datat 01 - 03 Prill 2010.

Koha Jone
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old March 3rd, 2010, 01:10 AM   #605
Sigurimi
Registered User
 
Sigurimi's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 131
Likes (Received): 0

Kur del spoti ne cnn, euronews, bbc?
Sigurimi no está en línea   Reply With Quote
Old March 3rd, 2010, 04:49 PM   #606
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Can anyone that lives in Italy or Greece tell us about the marketing over there? It seems like these two places would be the largest most sensible markets to attract visitors from and this should be where marketing campaigns should be targeted. I mean whats the point in somebody from Africa seeing our advertisment on CNN.
  Reply With Quote
Old March 3rd, 2010, 07:47 PM   #607
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Prma/アルバニア
Posts: 6,088
Likes (Received): 2783

Ne Itali nuk kam kam pare asnjehere spote mbi turizmin e Shqiperise ne 3 kanalet e Rai-t apo ato te Mediaset. Per Kroacine, Malin e Zi, po, tek tuk edhe per Maqedonine.

S'ma merr mendja te kene kaluar spotet tona ne televizionet greke.

Sa per Agjensite Turistike...edhe ne Serbi ka qe ofrojne paketa udhetimesh per nga ne, jo me ne Itali dhe Greqi.
__________________
Hello dankness, my old friend.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old March 5th, 2010, 03:56 PM   #608
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,827
Likes (Received): 6071

Une kur isha ne vere ne Dhermi, ishte plot me Italiane dhe Greke (natyrisht te shoqeruar me shqipetare) ... megjithate nuk kemi pse te na fluturoje mendja kot me kot. Te gjithe e dime (te pakten ata me 2 pare mend ne koke) gjendjen reale te infrastruktures turistike ne vend, si dhe kategorine e turisteve qe mund te terheqim aktualisht (qe jane po ata qe ne fakt po vijne)

Ai spot ne CNN nuk eshte aq shume per te terhequr turiste nderkombetare sesa per te paraqitur nje imazh me pozitiv te vendit neper bote dhe mediat e tjera qe ndjekin CNN.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old March 5th, 2010, 04:49 PM   #609
Illyrian_Patriot
BANNED
 
Illyrian_Patriot's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 127

Quote:
Originally Posted by AltinD View Post
Une kur isha ne vere ne Dhermi, ishte plot me Italiane dhe Greke (natyrisht te shoqeruar me shqipetare) ... megjithate nuk kemi pse te na fluturoje mendja kot me kot. Te gjithe e dime (te pakten ata me 2 pare mend ne koke) gjendjen reale te infrastruktures turistike ne vend, si dhe kategorine e turisteve qe mund te terheqim aktualisht (qe jane po ata qe ne fakt po vijne)

Ai spot ne CNN nuk eshte aq shume per te terhequr turiste nderkombetare sesa per te paraqitur nje imazh me pozitiv te vendit neper bote dhe mediat e tjera qe ndjekin CNN.
+1
Illyrian_Patriot no está en línea   Reply With Quote
Old March 9th, 2010, 01:58 PM   #610
voom
Registered User
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 57
Likes (Received): 0

Tirana: A city struggling to reach year zero

Albania was declared a capitalist state in 1992, but its leading city still has a lot of catching up to do if it's to make it on to the European tourist's map.

By Sankha Guha, Travelling man


Sunday, 28 February 2010

The receptionist is flustered. I have embarrassed him by asking what the must-do sights are. He's not sure if I am being facetious.

When he recovers his composure he offers the main square and the National Museum and then dries. This is Tirana after all the capital of a country that managed to isolate itself by the end of the Cold War so thoroughly that it made Ceausescu's Romania look progressive. Tourism is still a novelty.

Tirana is probably the only European capital, accessible by direct flight from the UK, that is packaged in obscurity. I have no mental map and few preconceptions of what the city will be like. Tirana is there to be invented.

The slick new airport is named after Mother Teresa Albania's most famous export and a Catholic treasure in a largely Muslim country. Religion is not the dividing line it is in other parts of the Balkans. You don't see burqas or hijabs on the city centre boulevards. "I am Muslim, but I eat pork, everything," says Bledi my cab driver. "I don't even have time for Ramadan. I have to work every day."

The dictator Enver Hoxha declared Albania officially godless in 1967. People have been free to worship as they please since 1990, but when asked, they often declare they are atheist Muslims, or atheist Christians.

Expats living here are quick to volunteer that Albania is no Bosnia or Kosovo. And insist Tirana is one of the safest cities in Europe. Which is not strictly true. Ask anyone who has tackled the anarchic traffic in Skenderbeg Square the rambling L-shaped civic space at the heart of the city. Until 1991 only senior communist apparatchiks had access to motors; there were maybe 600 cars in the whole country. Now pedestrians play Albanian roulette with thousands of drivers, who are themselves negotiating an assault course of craters and potholes in the piazza. Crossing the road without injury is cause for celebration, but the next trick is to avoid being mown down by kids joyriding on hired quad bikes opposite the National Museum.

The square offers a crash course in history. The Et'hem Bey Mosque, described by one guide book as "perhaps the only real sight in Tirana", was completed in 1821 and is a testament to 500 years of Ottoman rule. The 1981 National History Museum, with its spectacular mosaic frontage depicting heroic Albanians through the ages, is in the grandiose style favoured by dictators of the Hoxha ilk. The government buildings at the opposite end of the square date from King Zog's time in the 1930s, and the boulevard leading off the square was created for ceremonial strutting by occupying Italian fascists during the Second World War.

Predictably, the centrepiece of the square is an equestrian statue of the national hero Skenderbeg who fought a war of independence against the Ottomans in the 15th century. Less predictably, facing him, just off the northern end of his square is a sign proclaiming the UFO University. There is surely a prosaic explanation for the acronym, but I prefer to picture the UFO Uni as a great academy of learned conspiracy geeks poring over ancient parchment copies of Erich von Dniken's Chariots of the Gods?.

In the Kompleksi Taiwan, a mini mall in Rinia Park, I meet American entrepreneur Mark Crawford who has been living in the city on and off since 1993. He can't explain why the mall is called Taiwan it doesn't house a Chinese restaurant. Some questions are too Byzantine to unravel. But he speaks with enthusiasm about the changes he has seen. In recent years the Rinia Park itself has emerged from under a shabby hotchpotch of illegal bars and cafs to become a pleasant patch of green; the clean-up is credited to the former art lecturer and go-getting mayor of the city, Edi Rama.

Crawford worked for USAid in the mid-Nineties and remembers more tumultuous times when, as he puts it, "capitalism and anarchy got mixed up". He is referring to pyramid investment schemes that spread across the country before collapsing, leaving many destitute. Mobs raided military depots and went on the rampage. "People were driving around in tanks," he remembers. Mark was evacuated twice.

Times have changed. Albania joined Nato last year and Crawford, measuring his words carefully, says the country is now "the most dynamic of the Balkan states". Tirana is certainly full of entrepreneurs not all of whom are sticklers for rules or, indeed, the law. It's all up for grabs. Offices, hotels, restaurants and malls are shooting up, many of them defying economic gravity. There are dark Balkan whisperings of corruption and money laundering.

There is a cheerful disregard for what is known in other parts of the world as "intellectual property". Jealously protected brands are hijacked. On Mother Teresa Square (there she is again) the logo of a hamburger outlet called Kolonat bears more than a passing likeness to the golden arches of another somewhat better known burger chain. Later in the Carlsberg restaurant I ask the waiter if the place has any formal link with the Danish beer company. He considers the question for a nanosecond and shoots back, "They should give us some money, because we give them publicity."

Similar logic presumably applies to the recently opened Vogue Bar, the latest flashy addition to the humming scene of the Block an appropriately named part of the city centre. The Block was strictly off limits in Hoxha's time, an enclave in which he and his cronies could kick back and enjoy the communist high life in luxury villas while the country went to hell on a donkey. They used to live here, but now their heirs come to party. The Vogue building itself has a telling trajectory over the past 20 years. It was the villa of a politburo member, then the headquarters of the UN's development programme. Now it's matured into a cocktail bar and playground for the city's upwardly mobile capitalists.

There is no going back. There are almost no traces of the reviled dictator in Tirana Hoxha's vainglorious statue in Skenderbeg Square was toppled, Saddam Hussein style, in 1991. The Pyramid (a museum glorifying him) is being refurbished as a theatre and, in a posthumous act of revenge, even his remains were turfed out of his mausoleum in the Martyrs' Cemetery.

Rubens Shima, the director of the National Gallery, shows me a painting called In the Studio that depicts the dictator and points out where it was vandalised by an angry visitor. Last year Shima turned over three of his gallery spaces to exhibiting Socialist Realism art, spanning Hoxha's time in power, from a cache of 5,000 works mouldering in storage. He expected a reaction. What surprised him was that some of the strongest opposition came from the artists who did not want their names associated with the period.

He points out a striking work from 1971 by Edison Gjergo. The painting The Epic of the Morning Stars has a dreamy quality and clearly owes a debt to Chagall. Though it features soldiers and peasants, its focal point is a beautiful woman holding a rose. It was created in a brief period in the early Seventies when the state relaxed its grip on artistic expression. That interregnum didn't last long. The work was denounced as having "a pessimistic outlook" and Gjergo was arrested in 1974. He died in prison.

We move on to the 1990s and the post-communist room where the subjects and style become more varied. The work, though, is clearly derivative, referencing Matisse, Brancusi, Motherwell almost to the point of plagiarism. "It's interesting, isn't it?" says Shima, "We get freedom and what do we do? We go back to where we left off 50 years earlier."

On the way to the airport the sun is out and Tirana is trying to look pretty. Bledi points to a petrol station and says he would never fill up there. "The owners pay the inspectors off and then they put things in the diesel to make it go further." He riffs on about corruption and then maybe he feels he is being unfair to his country, "It will get better, I am sure. Maybe in 10 to 15 years. We start from zero." He pauses and adds, "No, no. Minus zero."

Marre nga Independent.
voom no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2010, 05:05 AM   #611
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,976
Likes (Received): 222

Stupid article. For a so called travelling man, the author is pretty ignorant.


Quote:
Originally Posted by voom View Post
Expats living here are quick to volunteer that Albania is no Bosnia or Kosovo. And insist Tirana is one of the safest cities in Europe.
Wow, smth nice to say, oh but wait:

Quote:
Originally Posted by voom View Post
Which is not strictly true. Ask anyone who has tackled the anarchic traffic in Skenderbeg Square the rambling L-shaped civic space at the heart of the city.
Why say anything nice at all?

Quote:
Originally Posted by voom View Post
Now pedestrians play Albanian roulette with thousands of drivers, who are themselves negotiating an assault course of craters and potholes in the piazza.
Conveniently "forgetting" to mention that the condition of the square is the exception, not the norm when it comes to the quality of the streets in Tirana.

Quote:
Originally Posted by voom View Post
Crossing the road without injury is cause for celebration, but the next trick is to avoid being mown down by kids joyriding on hired quad bikes opposite the National Museum.
Oh yes. Such a dangerous place. Thousands of people die each year from being mowed down by kids.


Quote:
Originally Posted by voom View Post
Less predictably, facing him, just off the northern end of his square is a sign proclaiming the UFO University. There is surely a prosaic explanation for the acronym, but I prefer to picture the UFO Uni as a great academy of learned conspiracy geeks poring over ancient parchment copies of Erich von Dniken's Chariots of the Gods?.
Universiteti U.F.O - Universitas Fabrefacta Optime, and the name is not any less idiotic than many colleges in the UK.


Quote:
Originally Posted by voom View Post
He can't explain why the mall is called Taiwan it doesn't house a Chinese restaurant.
Maybe this pseudo writer should ask someone who knows rather than writing BS and portraying it as another odd thing in Albania. The reason has to do with the fact that Taiwan is an island and the complex in the middle of the park is like an island.

Quote:
Originally Posted by voom View Post
In recent years the Rinia Park itself has emerged from under a shabby hotchpotch of illegal bars and cafs to become a pleasant patch of green;
In recent years???? This was done 10 years ago. And while it's true that it's a short period in the grand scheme of things, it's not so short considering the fact that for all practical purposes, history starts in 1991 here.

Quote:
Originally Posted by voom View Post
Tirana is certainly full of entrepreneurs not all of whom are sticklers for rules or, indeed, the law. It's all up for grabs.;
What exactly is all up for grabs???? Oh I forgot that there is development in Albania, that must be because of some illegal stuff. What a ******* idiot author.

Quote:
Originally Posted by voom View Post
The slick new airport is named after Mother Teresa Albania's most famous export and a Catholic treasure in a largely Muslim country.
Quote:
Originally Posted by voom View Post
On Mother Teresa Square (there she is again)
And there is a hospital named after her too. Point being????
And this is ******* rich coming from a Brit (at least writes for a British paper), who still has the queen's initials stamped on every freaking mail truck, park bench and even trash cans. Let alone the gazillions plaques that one finds on buildings, bridges, stations etc. that commemorate the date when the queen inaugurated them. And then there is the currency that displays the queen on all banknotes and coins. And the author is implying that Albania is overdoing it with mother Teresa. At least mother Teresa became famous through her work, whilst the queen was just born into royalty.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2010, 05:21 AM   #612
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

I on the other hand thought the article was pretty accurate...as accurate as someone with a low knowledge of the country and visiting for a few days can make it...and without any bias. And I don't think he has any bias here at all...quite the contrary he's one of the few who doesn't show a predisposed negative bias (or a predisposed positive "salesman" bias)

The "good" isn't going to stick in someone's mind as well as the "bad"... particularly if what we consider "good" is just "normal" for that person. So of course he's going to talk about the bad condition in the square...he's not impressed that many other roads are in perfectly fine condition. Those don't register in his mind.

Secondly, comparing the queen or king of a royal country which has developed that culture over hundreds of years...with "Mother Teresa" is hardly the same thing. Mother Teresa hardly has anything to do with Albania and would be the equivalent of us naming things after James Belushi ...or Kenya naming things after Obama (which I don't doubt they do). Its still...tacky...and way overdone...not just by the opinions of a British man but my opinions as well.

Third, he says plenty of good things about the country...as much as someone who is only passing through can say. What we consider good isn't necessarily what he will consider good...even though he does mention the fact that it is "the most dynamic country in the Balkans", is growing fast, has a lot of development going on. Thats pretty much the...only...good things that can be said about the country in passing! And they are very big good things...they're not details.

Fourth, what he says about...shall we call them "entrepreneurs"...not having the same norms as they may have in England is also...perfectly true. They shouldn't have the same norms...and he isn't necessarily saying they do things "illegal"... And he's not saying whether that is a bad thing or a good thing...just an observation which I think is pretty valid (and in my opinion, a very good thing in this stage of development)
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2010, 05:21 AM   #613
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Quote:
And this is ******* rich coming from a Brit
You're starting to hate the Brits already?
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2010, 01:47 AM   #614
Sigurimi
Registered User
 
Sigurimi's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 131
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by daalbo View Post
Stupid article.
I Agree. Anybody can write an crap article like this one.
Sigurimi no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2010, 08:23 AM   #615
BvizioN
veriori
 
BvizioN's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Manchester,UK/Mirdite,ALB
Posts: 2,067

Quote:
You're starting to hate the Brits already?
The UK is in DEEP trouble...

The population of this country is approximately 60 million.
32 million are retired.
That leaves 28 million to do the work...
There are 17 million in school or at Universities.
Which leaves 11 million to do the work.
Of this there are 8 million employed by the UK government.
Leaving 3 million to do the work.
1.2 million are in the armed forces preoccupied with killing Osama Bin-Laden, and fighting in Afghanistan .
Which leaves 1.8 million to do the work.
Take from that total the 0.8 million people who work for Local County Councils. And that leaves 1 million to do the work.
At any given time there are 488,000 people in hospitals or claiming Invalidity Benefit.
Leaving 512,000 to do the work.

Now, there are 511,998 people in prisons.

That leaves just two people to do the work.

Me and my wife
And here we are,
Sitting on our arse,
At our computer, writing & reading jokes.
Is it any wonder that UK IS in such a mess and that I am stressed out through trying to cope on my own?
BvizioN no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2010, 01:43 PM   #616
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by BvizioN View Post
The UK is in DEEP trouble...

The population of this country is approximately 60 million.
32 million are retired.
That leaves 28 million to do the work...
There are 17 million in school or at Universities.
Which leaves 11 million to do the work.
Of this there are 8 million employed by the UK government.
Leaving 3 million to do the work.
1.2 million are in the armed forces preoccupied with killing Osama Bin-Laden, and fighting in Afghanistan .
Which leaves 1.8 million to do the work.
Take from that total the 0.8 million people who work for Local County Councils. And that leaves 1 million to do the work.
At any given time there are 488,000 people in hospitals or claiming Invalidity Benefit.
Leaving 512,000 to do the work.

Now, there are 511,998 people in prisons.

That leaves just two people to do the work.

Me and my wife
And here we are,
Sitting on our arse,
At our computer, writing & reading jokes.
Is it any wonder that UK IS in such a mess and that I am stressed out through trying to cope on my own?
This is a good one!
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2010, 03:51 AM   #617
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,976
Likes (Received): 222

Quote:
Originally Posted by Grupi_Armiqsor View Post
I on the other hand thought the article was pretty accurate...as accurate as someone with a low knowledge of the country and visiting for a few days can make it...and without any bias. And I don't think he has any bias here at all...quite the contrary he's one of the few who doesn't show a predisposed negative bias (or a predisposed positive "salesman" bias)

The "good" isn't going to stick in someone's mind as well as the "bad"... particularly if what we consider "good" is just "normal" for that person. So of course he's going to talk about the bad condition in the square...he's not impressed that many other roads are in perfectly fine condition. Those don't register in his mind.

Secondly, comparing the queen or king of a royal country which has developed that culture over hundreds of years...with "Mother Teresa" is hardly the same thing. Mother Teresa hardly has anything to do with Albania and would be the equivalent of us naming things after James Belushi ...or Kenya naming things after Obama (which I don't doubt they do). Its still...tacky...and way overdone...not just by the opinions of a British man but my opinions as well.

Third, he says plenty of good things about the country...as much as someone who is only passing through can say. What we consider good isn't necessarily what he will consider good...even though he does mention the fact that it is "the most dynamic country in the Balkans", is growing fast, has a lot of development going on. Thats pretty much the...only...good things that can be said about the country in passing! And they are very big good things...they're not details.

Fourth, what he says about...shall we call them "entrepreneurs"...not having the same norms as they may have in England is also...perfectly true. They shouldn't have the same norms...and he isn't necessarily saying they do things "illegal"... And he's not saying whether that is a bad thing or a good thing...just an observation which I think is pretty valid (and in my opinion, a very good thing in this stage of development)
I wrote a reply to this when you first wrote it, but it seems to have disappeared or maybe I forgot to submit it properly since I was in a hurry. Now, I'm too lazy to write everything again.

Quote:
Originally Posted by Grupi_Armiqsor View Post
You're starting to hate the Brits already?
No one is forcing me to be here. I chose to come here because I like it overall. But yes there are a million individual things that I don't like or that have left a bad taste in my mouth, like being sniffed by a dog before boarding a plane for Albania. Or when these people claim, with a straight face to boot, that they have good food. I went to Italy for a weekend, and on my return to London couldn't bring myself to eat that shit that they call food here for a month. Ahhhh, how I miss the food in the US. So much more variety at better quality and at cheaper prices.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2010, 04:27 AM   #618
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Quote:
Originally Posted by daalbo View Post
No one is forcing me to be here. I chose to come here because I like it overall. But yes there are a million individual things that I don't like or that have left a bad taste in my mouth, like being sniffed by a dog before boarding a plane for Albania. Or when these people claim, with a straight face to boot, that they have good food. I went to Italy for a weekend, and on my return to London couldn't bring myself to eat that shit that they call food here for a month. Ahhhh, how I miss the food in the US. So much more variety at better quality and at cheaper prices.
Mcdonals, burger kings and all these fast food places exist in both places, US and UK, here in the UK you have restaurants (italian, greek, turkish, chinese) same as you do in the US. In fact, I have to be the only person living here who knows and has never heard British people say they have good food or a rich cuisine.
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2010, 05:36 AM   #619
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Well I for one will say that British food ain't all THAT bad...in fact there's some pretty good stuff.

I mean...WE say we have good food with a straight face
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2010, 12:43 PM   #620
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,976
Likes (Received): 222

Quote:
Originally Posted by UserFree View Post
Mcdonals, burger kings and all these fast food places exist in both places, US and UK, here in the UK you have restaurants (italian, greek, turkish, chinese) same as you do in the US. In fact, I have to be the only person living here who knows and has never heard British people say they have good food or a rich cuisine.
The variety and quality of restaurants in the UK doesn't even come close to being compared to the US. Indian food might be the only area where the UK is better and even that is debatable. No one is talking about McD or BK when they speak about the food. Although Subway's is almost considered gourmet food here. In fact, I have been to McD and BK more times in the last 6 months here than in the last 6 years in the states. That's how great the food choices are here.

Quote:
Originally Posted by UserFree View Post
Well I for one will say that British food ain't all THAT bad...in fact there's some pretty good stuff.
Please do tell, what's good about British food? Is it the disgusting deep fried fish, or the deep fried anything? At a place in Brighton, they even had deep fried Snickers bars. Or maybe it is the cold, tasteless sandwiches? American fast food is bad, but at least there are a million other cheap and delicious options. Even DC, which is not known as a gourmet hot spot, could put any city in Europe (let alone the UK) to shame.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, shqipria, tourism

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:12 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu