daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Turizmi

Turizmi The future of Albanian Tourism.

Reply
 
Thread Tools
Old February 26th, 2011, 03:28 AM   #1041
Ohri
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: London
Posts: 416
Likes (Received): 2

Trekking holiday explores the mountains of Albania

25th February 2011

Walks Worldwide has introduced three departures for its unique Accursed Mountains, small group trekking holiday to Albania, following a hugely successful ‘reccee’ trip with a group of intrepid explorers last year.

The trips depart on 18 June, 9 July and 10 September and cost from £565 pp.

Whether you’re more inspired by the well documented and somewhat debauched adventures of Lord Byron, or the more recent antics of the BBC Top Gear presenters, this trip provides you with a chance to discover the remote north of the largely un-trekked mountains and passes of Albania.

The trekking is graded as ‘demanding’, walking between four and eight hours a day at altitudes of up to 2000m.

The small group trip (maximum 8 people) is accompanied by an expert local guide, to explore the wild mountains, where life has barely changed over hundreds of years and the closest shop is a mere 5 hours’ drive away.

The 8-day itinerary (click here for full details) costs from £565 pp which includes 7 nights’ accommodation, most meals, expert guide, maps and baggage transfers whilst walking.

For more information and bookings, visit: walksworlwide.com

Flights with BA to Tirana cost from approximately £250 pp. However Walks Worldwide is a fully-bonded, financially protected tour operator and can book international flights on request.

Last edited by Ohri; April 24th, 2011 at 12:21 AM.
Ohri no está en línea   Reply With Quote
Old February 27th, 2011, 07:12 PM   #1042
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Except in greek language...the book about Albania can be found in every other european language.

[IMG]http://oi51.************/o6dxdt.jpg[/IMG]
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2011, 05:08 PM   #1043
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904http://turismoinalbania.blogspot.com...-visitate.html
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2011, 12:49 PM   #1044
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Shqipėria prezantohet nė Berlin.

image hosted on flickr
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2011, 10:57 PM   #1045
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
hide your women!
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2011, 06:51 PM   #1046
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Kishte filluar shitja e villave dhe banesave ne kompleksin "Lalzit Bay Resort & Spa" ne Gjirin e Lalezit. Une isha ne GjL para dy muajsh. Nuk dukej ndonje aktivitet ne punishten e ketyre.

Me shume info ne http://www.lalzitbay.com/availability/

__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2011, 07:58 PM   #1047
Nolt
Self-determination
 
Nolt's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Therandė - Slloveni
Posts: 3,562
Likes (Received): 1615

Bregdeti i ndotur i Durrėsit, nė rrezik sezoni turistikNga Express mė 10 prill 2011 nė ora 17:29

Nė plazhin e Durrėsit, ende nuk ka nisur puna pėr pastrimin e vijės bregdetare nga mbetjet urbane, por edhe leshterikėt e dimrit tė cilėt kanė mbuluar sipėrfaqe tė mėdha tė ranishtes.

Panorama jo e zakontė pėr stinėn nė tė cilėn ndodhemi, shtrihet pėrgjatė gjithė vijės bregdetare nga Ura e Dajlanit e deri nė sektorin Iliria, duke tė ofruar ndotje masive.

Sinjalin pėr tė menduar pėr sezonin e ri turistik 2011, e kanė dhėnė frekuentuesit e parė, tė cilėt me ngrohjen e motit, kanė zgjuar ndjesinė e nisjes sė frekuentimit tė bregdetit, shėtitjeve, aktiviteteve tė ndryshme dhe pse jo edhe futjes nė det, duke i dhėnė njė tjetėr gjallėri.

Pėrballė njė mjedisi tė pushtuar nga mbeturinat, pushues jo vetėm vendas, por tė ardhur edhe nga trevat shqipfolėse si Kosova, apelojnė pėr mė shumė pastėrti.

Durrėsi ėshtė zona mė e rėndėsishme e vendit pėr turizmin masiv dhe atė elitar, ndaj ndotja e lartė e zonės urbane dhe plazhit, vė nė rrezik sezonin turistik, ndaj pushteti vendor duhet ta fokusojė njė pjesė tė mirė tė veprimtarisė sė tij gjatė kėsaj periudhe nė funksion tė ndryshimit tė kėsaj gjendjeje. /abcnews/
Nolt no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2011, 11:50 PM   #1048
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904


Kjo ekspressi nga Kosova vetem mrekullira shkruan ne lidhje me Shqiperine.Se nga i gjen ato foto e nje fut nje artikull allasoj e na nxjerrka perfundime se plazhi na qenka i piste.Duket qe s'ja kane idene me te vogel.Ka nja tre vjet rresht qe shkruan se sezoni turistik eshte ne rrezik.lol..Sikur i detyron njeri te shkruajne traplliqe.Dava amatoresh.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2011, 12:12 AM   #1049
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,182
Likes (Received): 1471

Quote:
Originally Posted by Nolt View Post
Bregdeti i ndotur i Durrėsit, nė rrezik sezoni turistikNga Express mė 10 prill 2011 nė ora 17:29

Nė plazhin e Durrėsit, ende nuk ka nisur puna pėr pastrimin e vijės bregdetare nga mbetjet urbane, por edhe leshterikėt e dimrit tė cilėt kanė mbuluar sipėrfaqe tė mėdha tė ranishtes.

Panorama jo e zakontė pėr stinėn nė tė cilėn ndodhemi, shtrihet pėrgjatė gjithė vijės bregdetare nga Ura e Dajlanit e deri nė sektorin Iliria, duke tė ofruar ndotje masive.

Sinjalin pėr tė menduar pėr sezonin e ri turistik 2011, e kanė dhėnė frekuentuesit e parė, tė cilėt me ngrohjen e motit, kanė zgjuar ndjesinė e nisjes sė frekuentimit tė bregdetit, shėtitjeve, aktiviteteve tė ndryshme dhe pse jo edhe futjes nė det, duke i dhėnė njė tjetėr gjallėri.

Pėrballė njė mjedisi tė pushtuar nga mbeturinat, pushues jo vetėm vendas, por tė ardhur edhe nga trevat shqipfolėse si Kosova, apelojnė pėr mė shumė pastėrti.

Durrėsi ėshtė zona mė e rėndėsishme e vendit pėr turizmin masiv dhe atė elitar, ndaj ndotja e lartė e zonės urbane dhe plazhit, vė nė rrezik sezonin turistik, ndaj pushteti vendor duhet ta fokusojė njė pjesė tė mirė tė veprimtarisė sė tij gjatė kėsaj periudhe nė funksion tė ndryshimit tė kėsaj gjendjeje. /abcnews/
Keto gazetaret tane te kenaqin, me teper jane per te prish pune se sa per te rregulluar..Isha ne Durres ne fund te shkurtit nga data 20, dhe plazhi Durresit ishte shume i paster ne pergjithesi, te pakten per ate zone qe permendet ne artikull...
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2011, 12:23 AM   #1050
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,182
Likes (Received): 1471Per me teper ajo foto duket qe nuk eshte ne pjesen qe permendet nga Ura e Dajlanit deri ne Iliria se atje nuk ka pisha..
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old April 14th, 2011, 09:31 PM   #1051
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

Kriza nė vendet arabe e bėn atraktiv bregdetin shqiptar
Publikuar: Sot, mė 14 prill 2011Tiranė, 14 prill - Ndėrsa tė gjitha familjet, ēiftet apo grupet shoqėrore, kudo nė botė, po mendojnė seriozisht pėr vendin ku do t’i kalojnė pushimet verore, duket se ata qė janė mė tė ēorientuar nė kėtė pikė, janė italianėt. Kėtė e pohon njė artikull relativisht i gjatė i botuar nė sajtin zyrtar tė gazetės mė tė njohur italiane, “La stampa”, nė tė cilėn thuhet se italianėt janė ende nė “hall” pėr vendin ku do tė kalojnė pushimet verore pėr kėtė vit.
Kjo pėr shkak se pėr vite me radhė, ndėr vendet e tyre mė tė preferuara listohej Tunizia, Egjipti apo Libia, pėr shkak tė afėrsisė gjeografike, por edhe si pasojė e ēmimeve tė ulėta qė ofronin kėto shtete pėr ta.
Pėr pasojė, pushimet verore tė kėtij viti pėr italianėt do tė jenė me mė shumė alternativa se kurrė. Kjo pasi, pėrballė dhunės sė evidentuar sė fundmi nė Afrikėn Veriore dhe frikės nga rrezatimet nukleare, operatorėt turistikė italianė po rishikojnė mundėsitė pėr tė “sajuar” pushimet veriore pėr miliona italianė. Ajo qė vlen tė theksohet ėshtė fakti se agjencitė e udhėtimeve po diskutojnė mbi pushime tė mundshme nė bregdetin shqiptar, bullgar apo ukrainas.
Shqipėria, ndonėse e listuar si njė alternativė e mundshme pėr t’u vizituar gjatė muajve tė verės nga italianėt, agjencitė e udhėtimeve nė shtetin fqinj e konsiderojnė kėtė destinacion si tė “ēuditshėm”, sepse ėshtė fare pak i njohur pėr ta.
“Ndėr plazhet mė tė frekuentuara apo mė tė njohurat pėrtej kufijve tė saj ėshtė ai i Durrėsit, Vlorės, apo ato rreth ishullit tė Sazanit (ish-bazė ushtarake e Enver Hoxhės), apo qetėsinė qė tė ofron liqeni i Ohrit nė kufi me Maqedoninė.
Askush nuk mund ta vėrė nė dyshim bukurinė e sajteve, por struktura e ofertave ėshtė shpesh naive: Realisht nė Shqipėri mund tė shpenzosh pak para, por e rėndėsishme ėshtė qė tė argėtohesh”, shkruhet nė gazetėn italiane “La Stampa”.
I nxitur nga ky artikull, Sadik Malaj, kryetari i Unionit tė Operatorėve Turistikė Shqiptarė, tha se zhvillimet e fundit gjeopolitike nė rajonin e Mesdheut, kanė bėrė qė tė ndryshojė edhe gjeografia e lėvizjeve dhe e destinacioneve turistike botėrore.
“Lėvizjet demokratike nė vendet arabe, nė veēanti nė Egjipt, Tunizi e Libi, si destinacionet turistike mė tė mėdha botėrore, pėr sa i pėrket turizmit tė rėrės dhe detit, por edhe tė ekskursioneve mė tė kėrkuara turistike, kanė bėrė qė tė frenohet vizitueshmėria ndaj kėtyre vendeve nga klientela e vendeve perėndimore dhe nga tour-operatorėt mė tė mėdhenj evropianė e botėrorė. Ky fenomen po vėrehet nė mėnyrė masive edhe nga tregu turistik italian, i cili ka qenė dominues kryesisht nė Tunizi dhe nė Libi si pasojė e lidhjeve tė tyre historike e afėrsisė gjeografike”, tha Malaj.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,55550
Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old April 14th, 2011, 09:43 PM   #1052
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,104
Likes (Received): 2814

Hyra kastile per te vene kete artikull....te shohim nese edhe Buddy Holly-t do fillojne t'ia vene fotot sagllam
__________________
Survival of the dankest.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2011, 01:44 AM   #1053
al04life
Registered User
 
Join Date: Nov 2010
Location: Plav
Posts: 271
Likes (Received): 0

USAID and Albania's tourism industry team up to support growing tourism industry

http://www.balkans.com/open-news.php...enumber=103672
al04life no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2011, 11:10 PM   #1054
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Fshati turistik Agavia nė Porto Palermo.

http://www.flickr.com/photos/agaviavillage/

Dhe faqja nė FB.

http://www.facebook.com/pages/Agavia...6507?sk=photos
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2011, 08:49 PM   #1055
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,104
Likes (Received): 2814
And a lot more from : Outdoor Albania

http://www.facebook.com/outdooralbania?sk=wall

http://www.outdooralbania.com/
__________________
Survival of the dankest.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2011, 03:47 AM   #1056
al04life
Registered User
 
Join Date: Nov 2010
Location: Plav
Posts: 271
Likes (Received): 0

Albania is defeinitly not ready for tourism, Albania has opened its doors when they're nowere ready. the regime has no plan on protecting historical or natural sites. Each year more and more damage is caused. At least if ur gonna distroy the areas then make money of tourism, which is not true for Albania in this case. of course they do recieve money but nothing much really.
Look at this and this is only recently
http://www.youtube.com/watch?v=pzWFs...el_video_title
then this
http://www.youtube.com/watch?v=7Dnb2...el_video_title
Of course no1 would want to go to Albania at every little things the people protest, like recently burning of the tires? cant they at least have peaceful protests? dont the idiots realize by now they're only hurting their image? and not really accomplishing anything?
al04life no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2011, 08:32 AM   #1057
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,783
Likes (Received): 540

Sa here qe Shqiperia haset me probleme. Ne vend ti zgjedhin problemet me ligj dhe aksion. Bejne protesta dhe e cojne vendin ne anarki. Menyra me e keqe per te zgjidh ceshtjet. Dometheme jemi ende nje popull i papjekur dhe Bashkimi Evropian do na japi nota te ulta per kete qe ndodhi.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2011, 07:28 PM   #1058
al04life
Registered User
 
Join Date: Nov 2010
Location: Plav
Posts: 271
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by StevenNL View Post
Sa here qe Shqiperia haset me probleme. Ne vend ti zgjedhin problemet me ligj dhe aksion. Bejne protesta dhe e cojne vendin ne anarki. Menyra me e keqe per te zgjidh ceshtjet. Dometheme jemi ende nje popull i papjekur dhe Bashkimi Evropian do na japi nota te ulta per kete qe ndodhi.
you dont say...
al04life no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2011, 07:42 PM   #1059
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Ndoshta s'na pelqen dhe shum lajmi por mora vesh qe diku te 30% te turisteve te huaj qe kishin planifikuar per ti kaluar pushimet ne Shqiperi per kete periudhe ( Maj - Qershor ) i kan anulluar ato per shkak sitautes politike qe mund te sjell tensione ne territorin e vendit ! Edhe 1 tjeter arritje e Partise Demokratike dhe Sali Berishes qe "arriti te kryej zgjedhje te ndershme dhe demokratike
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2011, 03:34 AM   #1060
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Nuk do me cudiste edhe sikur te ishte ashtu si thua ti. Por gjithsesi, nuk eshte ne rregull qe vetem njera parti apo njeri krah politik te akuzohet per kete gje. Une mendoj se qe te dy partite kryesore ne Shqiperi e mbajn pergjegjesine dhe barren jo vetem per ngecjet ne turizem por edhe ne shume fusha tjera.

Dhe kur mendoj se sa shkrimi pozitiv eshte bere vetem kete vit nga media me prestigjioze te botes (disa i kemi komentuar edhe ne kete forum) duke i bere nje reklamim te papare ndonjehete turizmit ne Shqiperi... nese dhe kete vit humbet ky shans do jete shume me veshtire viteve tjera te na vie nje situate dhe klime aq e favorshme!

Ashtu si e shof une, Shqiperia nuk do duhej me qe te mbeshtetet ekskluzivsht ne kete strukture te vizitoreve apo "turisteve" qe e ka momentalisht, dhe po te isha une pjese e kesaj Qeverie nuk do krenohesha aq shume me numrin e turisteve sa do doja qe te vije ajo dite qe te mund te krenohesha me nivelin e turisteve.

Me fjale te tjera, sot Shqiperine e vizitojne ne numer mjaft te madh te ashtuquajturit domat-turistet, qe vijne kryesisht nga vendet Shqipfolese (Kosova, Maqedonia etj.) qe karakterizohen me nje nivel te ulte kulturor dhe financiar.

Se sa kontraproduktiv mund te jene domat-turistet tregon fakti se ata vijne ne Shqiperi per 7,10 apo 15 dite, rrijne ne ndonje shtepi private (sepse keshtu evitohet tatimi dhe rrjedhimisht pagesa eshte me e ulet) apo ndonje Hotel ultra te lire dhe e gjithe familja se bashku hargjojne maximum 50 Euro (duke perjashtuar pagesen per akomodim) gjate gjithe periudhes sa rrijne ne Shqiperi sepse shumicen e ushqimeve/pijeve e marrin me vete nga vendet qe vijne.


Une mendoj se e vetmja shprese qe Shqiperia te ngjallet si nje destinacion i mirrefillte turistik eshte nese mbeshtetet me shume ne turistet e huaj (kjo nuk nenkupton domosdoshmerisht vetem turizmin elitar) dhe ne te njejten kohe te forcoje oferten e saj (perfshire infrastrukturen), jo vetem per detin e bukur por edhe per turizmin malor, lokacionet antike etj.

Last edited by Buki; May 27th, 2011 at 03:43 AM.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, shqipėria, tourism

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 10:25 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium