daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > ZabytkiGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old October 14th, 2006, 03:33 AM   #1
marpa
BANNED
 
marpa's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: SZCZECIN.pl/eu
Posts: 5,489
Likes (Received): 10

[Szczecin] Cmentarz Centralny

Quote:
Originally Posted by Piotr-Stettin View Post


Cmentarz Centralny (dawny Hauptfriedhof)
przy ul. Ku Słońcu (Pasewalker Chaussee) w Szczecinie


Wielki rozwój miasta i powiększenie liczby mieszkańców w związku ze zniesieniem twierdzy w Szczecinie w roku 1873 r., spowodowały konieczność wyznaczenia i zorganizowania wielkiego cmentarza komunalnego. Szereg nowych, dzielnicowych cmentarzy założonych w XIX wieku było już przepełnionych.
Dominantę cmentarza stanowi kaplica, podkreślona dodatkowo usytuowaniem na wzgórzu.


Na lokalizację nowoczesnego cmentarza wybrano grunty rolne w płd-zach. części miasta, pomiędzy drogami prowadzącymi do Berlina (ob. ob. ul. Mieszka I) i Pasewalku (ul. Ku Słońcu), ograniczone linią kolejową. Cmentarz założony w latach 1899-1900.

Dnia 06.XII.1901 r. nastąpiło otwarcie nekropolii. Cmentarz rozplanowano z wielkim rozmachem na docelowej powierzchni 153 ha, co stawiało go wśród trzech największych nekropolii w Europie (Ohlsdorfer Friedhof w Hamburgu, założony w 1877 r. o pow. 200 ha, Wiener Zentralfriedhof we Wiedniu, założony w 1874 r. o pow. 198 ha).
W latach 1901-03 zrealizowano projekty obiektów m.in: bramy głównej i budynku administracji. Na fotografii brama główna początku XX wieku.


Generalny projekt założenia opracował znakomity szczeciński architekt Wilhelm Meyer-Schwartau. Był on także twórcą neoromańskiej kaplicy głównej (1900-1902) oraz kompleksu budynków obsługi cmentarza przy głównej bramie (1901-03).

W zagospodarowaniu terenów cmentarza znaczący udział miał pierwszy, długoletni dyrektor cmentarza Georg Hannig (1900-1928). Do 1918 r. na cmentarzu pochowano 57 tys. zmarłych i zagospodarowano część wschodnią i środkową. Następnie w latach międzywojennych zaczęto zagospodarowywać część zachodnią cmentarza. Prace te kontynuował kolejny dyrektor cmentarza Franz Herbert. W 1925 r. do kaplicy głównej dobudowano krematorium.

Ok. 1930 r. powstała modernistyczna kaplica w części zachodniej (rozebrana w 1984 r.). Do końca 1940 r. pochowano na cmentarzu ponad 117 tys. osób.


W okresie wojny pochowano tutaj tysiące ofiar nalotów bombowych na miasto. Po 1945 r. pochówki polskie przeprowadzano na terenach wolnych, następnie stopniowo likwidowano kwatery starsze. W strukturę cmentarza włączono dawny cmentarz garnizonowy oraz tereny wojskowe. Obecnie powierzchnia cmentarza przekroczyła 160 ha. Od 1945 r. do końca 2000 r. pochowano 139 tys. osób.

Kompozycja przestrzenna cmentarza jest wybitnym dziełem architektury krajobrazu powstałym w ciągu kilku dziesięcioleci na terenie bogato ukształtowanym fizjograficznie o nieregularnym obrysie kształtu parceli. Założenie szczecińskie nawiązuje do nekropolii hamburskiej, oparte jest na łączeniu różnorodnych krajobrazów ogrodowych powiązanych w części wschodniej układem owalnych alei. Główną monumentalną oś założenia tworzy tarasowy układ parterów z basenem prowadzącym od kaplicy głównej w kierunku zachodnim do granicy cmentarza. Część środkowa, zajmująca wąski obszar, łączy części zachodnią i wschodnią, z symetrycznym układem kwater w odniesieniu do głównej osi kompozycyjno-widokowej. Kształt nieregularnej zachodniej części wyznaczają dolinki biegnących równolegle do siebie strumieni: Cichej Wody i Jasnej Wody (prostopadłych do głównej osi). Równolegle do nich biegną główne drogi, powiązane prostopadłymi alejkami bocznymi, wyznaczającymi regularne prostokątne kwatery grzebalne.
Kompozycję przestrzeni tego wielkiego cmentarza - ogrodu, układ sieci drożnej i kwater buduje starannie zakomponowana roślinność. Skład drzewostanu obejmuje 415 gatunków i odmian drzew i krzewów (stan z 1990 r.). Z drzew o parametrach pomników przyrody wymienić można np.:

- rośliny nagonasienne :choiny kanadyjskie, cis pospolity, cyprysik Lawsona, -odm. niebieska, cyprysik nutkajski, -odm. zwisająca, cyprysik groszkowy, -odm. pierzasta, jałowiec wirgiński, żywotnik olbrzymi, żywotnik wschodni, żywotnik zachodni,

- rośliny okrytonasienne : brzoza papierowa, brzoza brodawkowata, -odm. stożkowata, buki zwyczajne, -odm. purpurowa, dąb bezszypułkowy, dęby czerwone, dęby szypułkowe, grab pospolity, jarząb mączny, jarzęby szwedzkie, jesion pensylwański, jesion wyniosły, klon jawor, -odm. ciemnopurpurowa, klon srebrzysty, leszczyny tureckie, platan klonolistny, wierzby białe, -odm. stożkowata,


Oprócz architektury budowli cmentarnych i ogrodzeń zinwentaryzowano ponad 100-zachowanych obiektów sepulkralnych, powstałych przed 1945 r. W okresie powojennym powstały dziesiątki interesujących pomników i obiektów sepulkralnych upamiętniających wydarzenia i osoby ważne dla polskiego Szczecina i Pomorza Zachodniego.
ŹRÓDŁO: Łazowski-Cmentarz
INNE: Strona pod patronatem Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego

Last edited by marpa; November 1st, 2006 at 08:45 AM.
marpa no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 14th, 2006, 03:34 AM   #2
marpa
BANNED
 
marpa's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: SZCZECIN.pl/eu
Posts: 5,489
Likes (Received): 10

cd.
Szczecińska NekropoliaKaplica Cmentarna


Największy cmentarz w Polsce, a trzeci w Europie, oficjalnie otwarty dnia 6 grudnia 1901. Wzorowany na nekropoliach Hamburga i Wiednia. Obecnie zajmuje powierzchnię: 167,8 hektara. Od założenia cmentarza spoczeło tu ponad 300 tyś. zmarłych. Obecnie jest jedenym z najpiękniejszych parków przyrodniczych Miasta.


\/
Plan Cmentarza Centralnego w Szczecinie

rozmieszczenie kwater * zdjęcia satelitarne


ŹRÓDŁO: UM-Cmentarz Centralny
marpa no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2006, 03:39 AM   #3
marpa
BANNED
 
marpa's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: SZCZECIN.pl/eu
Posts: 5,489
Likes (Received): 10

z dnia 24.10.2005
Quote:
Originally Posted by Raine View Post


Remont bramy głównej i zabytkowych nagrobków - Cmentarz Centralny chce w przyszłym roku wydać na swoje odnowienie 9,2 mln zł.

- ZUK nie rozważa na razie oświetlenia nekropolii - mówi Marek Kubiak, z-ca dyrektora Zakładu Usług Komunalnych. - Na pewno nie jest to priorytet. Poza tym trzeba się zastanowić nad celowością i ekonomicznym uzasadnieniem takiej inwestycji. Żaden ze znanych mi cmentarzy nie ma oświetlenia. Na przykład w Hamburgu, na którym się wzorujemy, jest tylko na głównych alejach.

Większą część pieniędzy na pierwszy etap robót ZUK chce zdobyć z funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Niezbędne dokumenty trzeba złożyć do końca listopada. Wnioski będą rozpatrywane w ciągu siedmiu miesięcy, więc prace rozpoczną się najwcześniej pod koniec 2006 r. EOG może sfinansować 85 proc. kosztów inwestycji, pozostałą część, czyli 2,4 mln, ZUK chce uzyskać od Urzędu Miasta.

Brama główna by Cezary Skórka, bo mój aparat jeszcze tam nie zawędrował
marpa no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2006, 03:40 AM   #4
marpa
BANNED
 
marpa's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: SZCZECIN.pl/eu
Posts: 5,489
Likes (Received): 10
Lapidarium jeszcze w tym rokuEwa Podgajna

180 niemieckich nagrobków znajdzie swoje miejsce w lapidarium, które jeszcze w tym roku zostanie utworzone na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Powstanie na terenie przedwojennego gaju urnowego, niedaleko bramy głównej, na wzgórzu (przyległym do Kwatery Zasłużonych). Tu przed wojną chowani byli znaczący i bogaci szczecinianie. Zachowanych z tego okresu ok. 20 nagrobków to dziś cenne zabytki sztuki nagrobnej.

- Lapidarium powstaje zwykle na nowym terenie, gdzie nie było pochówków, ale na Cmentarzu Centralnym będzie to teren dawnego gaju urnowego - zapowiada Joanna Wojtecka, współautorka projektu. - W takim przypadku postanowiliśmy wykorzystać dwie jego funkcje. Miejsca, w którym zostaną zebrane nagrobki, z odtworzeniem, w miarę możliwości, przedwojennego zagospodarowania tego terenu.

- Tym samym odtworzymy część trasy, którą jeszcze w 1928 r. Georg Hannig polecał mieszkańcom Szczecina w swoim informatorze o nekropolii - cieszy się Maria Michalak, dyrektorka Cmentarza Centralnego.

Uporządkowany zielony teren pokryje sieć alejek i ścieżek, odtworzone zostaną schody i elementy małej architektury, takie jak drewniany mostek (zachowały się jego fundamenty), fontanna, tzw. grzybek, gdzie można było usiąść i podziwiać piękno cmentarza-ogrodu. Będzie można po lapidarium spacerować i oglądać nagrobki, które się w tym miejscu zachowały, jak i odnalezione w różnych miejscach cmentarza płyty nagrobne.

- Dostaliśmy z miasta pieniądze na zadania inwestycyjne, jest gotowy projekt lapidarium z pozwoleniem na budowę, przygotowujemy warunki przetargu - mówi Gabriela Wiatr, rzeczniczka Zakładu Usług Komunalnych, zarządcy cmentarza. - Przed wkroczeniem wykonawcy przy pomocy pracowników sezonowych staraliśmy się odszukać jeszcze nagrobki zasypane ziemią i zarośnięte zielenią. Znaleźliśmy trzy.

Lapidarium ma kosztować blisko 500 tys. zł.
marpa no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2006, 09:47 PM   #5
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416

z 10 września 2006 rokuNagrobek Hakena będzie jak nowy

Ewa Podgajna, 2006-09-10,


Pomnik zostanie odrestaurowany, uzupełniony o popiersia Hakenów i przeniesiony do powstającego na Cmentarzu Centralnym lapidarium. Prace mają się zakończyć przed 1 listopada.Fot. Cezary Aszkiełowicz / AG
Zakład Usług Komunalnych (zarządca Cmentarza Centralnego) na odnowienie dostał od wojewódzkiego konserwatora zabytków 9 tys. zł. Kolejne 8 tys. zł na rekonstrukcję popiersia małżonków, które przed wojną osadzone było w niszy kamiennej steli, przekaże Towarzystwo na Rzecz Cmentarza Centralnego. To pieniądze od szczecinian, zebrane podczas kwesty, jaką członkowie stowarzyszenia wspierani przez znane postaci szczecińskiej kultury zorganizowali w ubiegłym roku w Dniu Wszystkich Świętych przy bramach nekropolii.

- Chcemy zdążyć przed 1 listopada, żeby pokazać mieszkańcom, że są efekty ich troski, pamięci i szczodrości - mówi Gabriela Wiatr, rzeczniczka ZUK-u.

Odkryty pięć lat temu

Hermann Haken, najwybitniejszy burmistrz Szczecina, zmarł w 1916 r. Pochowany został w wówczas najbardziej prestiżowym miejscu na Cmentarzu Centralnym (na lekkim wzniesieniu, na lewo od bramy głównej), z małżonką Johanną. Pięć lat temu nagrobek "odkrył" historyk Maciej Słomiński, wówczas pracownik wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zaniedbany obiekt stał ciasno otoczony współczesnymi mogiłami. Przez lata nikt go nie zidentyfikował, choć zwracał uwagę bogatą ornamentyką. Dawniej okazały nagrobek, projektu znanego rzeźbiarza Ludwiga Manzla (twórcy Sediny), po wojnie został ograbiony z najbardziej wartościowych (pod względem materialnym) elementów: brązowych popiersi z wizerunkami zmarłych małżonków i mosiężnych inskrypcji.

Kiedy "wydało się", kto jest pod nim pochowany, na nagrobku znalazło się nazwisko "Haken" napisane kredą. Po latach są wreszcie pieniądze na renowację.

Nowy nagrobek w nowym miejscu

We wnęce nie stanie jednak popiersie z brązu, którego zrekonstruowanie jeden ze szczecińskich rzeźbiarzy oszacował na 30 tys. zł. - Gdybyśmy mieli pewność, że brązowe popiersie byłoby bezpieczne, podjęlibyśmy trud zebrania tak wysokiej sumy - stwierdza Maciej Słomiński, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego. - Ale przecież dziś dla złomiarzy nie ma świętości. Z grobów na cmentarzu nagminnie giną metalowe elementy. Prowadzimy rozmowy z twórcą, który wykona je z innego tworzywa, może żywicznego, które jest trwałe i na pierwszy rzut oka będzie wyglądało na brąz.

Odnowiony nagrobek nie pozostanie też w miejscu pochówku Hakenów. - Owszem, nagrobki powinny się znajdować na miejscu pierwotnego posadowienia, ale tu sytuacja jest wyjątkowa - tłumaczy Maria Michalak, dyrektorka Cmentarza Centralnego. - W tej chwili on jest zagubiony wśród grobów. Nie ma do niego odpowiedniego dojścia. Dlatego przeniesiemy nagrobek na teren tworzonego przez nas lapidarium [jeszcze w tym roku powstanie na terenie przedwojennego gaju urnowego, niedaleko bramy głównej, na wzgórzu przyległym do Kwatery Zasłużonych -red.], gdzie zostanie dla niego odpowiednio zaaranżowane miejsce.

- Przeprowadzimy ekshumację - zapowiada Słomiński. - To jest stary grób. Szczątki zostały zapewne w znacznym stopniu zmineralizowane, ale wtedy przeniesiemy symboliczną garść ziemi z dawnego miejsca na nowe.

Hermann Haken (1828-1916)


Nadburmistrzem Szczecina był od 1877 r. przez 30 lat. To za jego czasów miasto przeobraziło się w atrakcyjną, nowoczesną i bogatą w zieleń metropolię. W latach 1882-1910 powstała nowa, obecnie śródmiejska, dzielnica mieszkaniowo-usługowa oparta na oryginalnym planie zespalającym dwa układy: szachownicowy i radialny. Powstały też nowe dzielnice na obrzeżach miasta, m.in. Pomorzany, Turzyn, Niebuszewo. To dzięki niemu mamy tarasy, przed wojną zwane Tarasami Hakena. Dziś noszą nazwę Wałów Chrobrego i wciąż są najwspanialszą wizytówką Szczecina.

W ogłoszonym przez nas plebiscycie na Szczecinianina Stulecia Hermann Haken zajął drugie miejsce (po Piotrze Zarembie).
__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2006, 10:19 PM   #6
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416

zdjęcia z 2004 roku, poniemieckie nagrobki:__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2006, 03:14 PM   #7
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416

poniemieckie nagrobki, 2006r.

C.D.N.
__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska

Last edited by Piotr-Stettin; October 18th, 2006 at 09:13 PM.
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2006, 10:11 PM   #8
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416

nagrobki najbardziej zasłużonych...
Hermann Haken (ur. 5 maja 1828, Koszalin, zm. 16 lipca 1916, Berlin) – prawnik z wykształcenia (absolwent Uniwersytetu Greifswaldzkiego) w latach 1867-1877 burmistrz Kołobrzegu, zapoczątkował i rozwinął działalność kołobrzeskiego uzdrowiska, w roku 1877 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela miasta.

Od 1 stycznia 1878 do 31 marca 1907 nadburmistrz Szczecina – przeprowadził kompleksową przebudowę układu urbanistycznego miasta, m.in. w szerszym zakresie wprowadził do układu komunikacyjnego ronda. Był także inicjatorem budowy biblioteki publicznej, Cmentarza Centralnego i Teatru Miejskiego w Szczecinie (obecnie już nieistniejącego), dokonał przebudowy i zagospodarowania szczecińskich Hakenterrasse – dzisiejszych Wałów Chrobrego. Za jego kadencji rozwijały się dzielnice Szczecina: Pomorzany, Niebuszewo, Łękno, Drzetowo. Do miasta przyłączono Grabowo. Po przejściu na emeryturę osiedlił się w Berlinie-Wilmersdorf i tam zmarł 16 lipca 1916. Pochowany został 20 lipca na szczecińskim Cmentarzu Centralnym.

W uznaniu zasług nazwano jego imieniem rondo w Szczecinie.

Honorowy obywatel miasta Szczecina (tytuł został nadany 31 marca 1907 roku).

źródło: wikipedia.pl
nagrobek czeka na przeniesienie do lapidarium, które jak na razie w ogóle nie powstaje

--------------

Wilhelm Meyer-Schwartau (28 czerwca 1854, Lubeka Schwartau obecnie: Bad Schwartau – 14 sierpnia 1935, Szczecin) – architekt, absolwent berlińskiej Akademii Budowlanej, w l. 1891-1921 miejski radca budowlany Szczecina.

Po ukończeniu uczelni, w latach 80. XIX w. pracował przy restauracji katedr późnoromańskich: św. Piotra w Wormacji i katedry w Spirze. W 1891 osiedlił się w Szczecinie i piastował stanowisko miejskiego radcy budowlanego (do roku 1921). Zaprojektował tu m.in.:

układ przestrzenny i budowle Cmentarza Centralnego
układ przestrzenny Hakenterrasse (dzisiejszych Wałów Chrobrego) oraz stojący na nich gmach Muzeum Narodowego (d. Miejskiego)
neogotycki kościół św. Gertrudy na Łasztowni
gmach magistratu - obecnie rektorat Pomorskiej Akademii Medycznej przy ul. Rybackiej
neoromański budynek Gimnazjum Miejskiego - dziś I LO przy al. Piastów
kompleks budynków ówczesnego Szpitala Miejskiego - obecnie Szpitala Klinicznego PAM na Pomorzanach
neorenesansowy gmach Urzędu Celnego oraz znajdujący się przed nim Most Hanzy (istniejący w miejscu obecnego Mostu Długiego)
modernistyczny gmach Królewskiej Pruskiej Szkoły Rzemiosł Budowlanych (obecnie Wydział Chemii Politechniki Szczecińskiej)
Dom Parkowy (obecnie Hotel Park)
modernistyczny kompleks budynków dawnego szpitala gruźliczego w Zdunowie (obecnie Specjalistyczny Szpital im. prof. Alfreda Sokołowskiego).

źródło: wikipedia.pl
--------------

Bernard Stoewer senior urodził się 16 kwietnia 1834r. w Pyrzycach. Zmarł 4 lipca 1908r. gdy ukończył szkołę podstawową został mechanikiem. W 1857r, otworzył w Gryfinie własny warsztat. Gdy przebywał w Lipsku, zobaczył pierwszą maszynę do szycia i postanowił rozpocząć budowę tychże urządzeń. W Szczecnie wojsko zleciło mu naprawę maszyny do szycia, z czego zadowalająco się wywiązał, co spowodowało przyspieszenie przeniesienie się tego przedsiębiorcy do portowego miasta. 2 kwietnia 1858r. otworzył w naszym mieście własny zakład napraczy i budowę maszyn do szycia. Dwa lata później w zakładzie pracowało 8 pracowników i szkoliło się 3 uczniów. Mimo, iż amerykańska firma "Singer" wkroczyła na niemiecki rynek, budowano maszyny różnych typów. Znakomity rozwój firmy Stoewer pozwolił na przekształcenie się w 1871 roku w fabrykę przy której powstała odlewnia, a pod koniec XIX wieku (w 1893) rozpoczęto produkcję rowerów "Greif". W 1896 zmienił fabrykę w spółkę akcyjną pod nazwą Nähmaschienen- und Fahrräder-Fabrik A.G. 10 września 1896r. w dzielnicy Bolinko powstał zakład Settiner Eisenwerk Bernard Stoewer senior, w którym produkowane były frezarki, odlewy części rowerowych i maszyny do szycia.

źródło: przewodnik.szczecin.pl
--------------
__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2006, 05:46 PM   #9
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416

drugi tego typu serwis po Poznaniu?ZUK uruchomił internetową wyszukiwarkę mogił

2006-10-19, Tomasz Chaciński

Internetową wyszukiwarkę mogił uruchomił szczeciński Zakład Usług Komunalnych. Na stronie www.cmentarze.szczecin.pl można znaleźć nazwiska i numery kwater osób pochowanych nie tylko na Cmentarzu Centralnym, ale również m.in. w Dąbiu, Zdrojach i Wielgowie. Dane na razie dotyczą lat 1985 - 2006. W wyszukiwarce należy wpisać nazwisko, datę urodzenia bądź śmierci. Gdy system odnajdzie dane zmarłej osoby, obok nazwiska i numeru kwatery pojawi się również mapka cmentarza z zaznaczoną mogiłą. Na stronie cmentarze.szczecin.pl można też obejrzeć galerię zdjęć i znaleźć informacje dotyczące historii szczecińskich nekropolii. Twórcy serwisu zastrzegają, że na początku działania wyszukiwarki mogą pojawiać się błędy. Zakład Usług Komunalnych prosi w takich przypadkach o kontakt.
__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2006, 10:03 PM   #10
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416

z dnia 29.10.2005Szczecin: cmentarz centralny

Michał Rembas, 2005-10-29,

400-tysięczny Szczecin ma największy cmentarz w Polsce i jeden z najciekawszych w Europie


Z góry wygląda jak gęsty las, bo to nie tylko cmentarz, ale i wspaniały park. Chyba po raz setny przechadzam się lipowymi i jaworowymi alejami, oglądam niezwykłe grobowce i kameralne jeziorka z kaczkami. A czasem spotykam lisa.

***

Kiedy w 1900 r. zakładano nekropolię, gospodarze miasta działali z rozmachem. Cmentarz miał być nowoczesny i duży (dziś ma 2 km kw.), zaś jego architektura i zieleń miały dostarczać wzruszeń estetycznych. Dyrektor Georg Hanning (od 1900 do 1928 r.) wypowiedział wojnę tandecie. Wysokość nagrobków była ściśle regulowana, zabronił używać polerowanych marmurów czy granitów, nie było mowy o zdjęciach, gipsowych figurkach czy metalowych płytach. Grób, którym przez dwa lata nikt się nie opiekował - likwidowano. Organizowano konkursy sztuki nagrobnej z udziałem wybitnych artystów, urządzono nawet cmentarz pokazowy, z nagrobkami, ale bez zmarłych.

Po wojnie cmentarz trochę podupadł. Usunięto wiele ciekawych pomników, zagęszczano groby kosztem zieleni, ale i tak wrażenie jest niesamowite.

Cmentarz Centralny leży blisko centrum, dojedziemy tam aleją Ku Słońcu, (tramwaj nr 8).

***

Spacer zaczynamy od bramy głównej (otwarta 8-21), neoromańskiej, szerokiej na prawie 80 metrów. Jest dziełem wybitnego szczecińskiego architekta Wilhelma Meyera-Schwartau (projektował Wały Chrobrego i wiele publicznych gmachów w Szczecinie).

Platanową aleją dojdziemy do neoromańskiej kaplicy, ładnej, ale trochę bajkowo-disneyowskiej (na jej zapleczu niedawno powstało krematorium). Stąd świetnie widać główną oś cmentarza: wielki basen z fontannami, cmentarz wojenny, a na horyzoncie pomnik braterstwa broni. Na grobie Hugona Lemckego, żyjącego na przełomie XIX i XX w. nie ma ani słowa, że był wybitnym historykiem i konserwatorem zabytków, za ważniejsze uznano, że nosił tytuł tajnego radcy. Obok brama z grubo ciosanych głazów - grobowiec wzorowany na megalitycznych budowlach sprzed 5 tys. lat sprawiła sobie rodzina przemysłowców Toepferów.

Przez cmentarz wojenny polskich i radzieckich żołnierzy poległych na Pomorzu w 1945 r. docieramy do pomnika Braterstwa Broni z lat 60. Cztery skrzydła stylizowane na husarskie tworzą dwie litery "v", symbol zwycięstwa. W zaduszki szczecinianie palą tu tysiące świeczek, aż łuna bije.

Wysokim szpalerem z grabowego żywopłotu dochodzimy do trzech nieczynnych basenów i skręcamy w prawo. Dalej trasa prowadzi wzdłuż małego, porośniętego trzciną stawu, a potem strumyka Cicha Woda. Przy alei Strumykowej skręcamy w prawo, potem jeszcze raz w prawo w aleję Lipową. Cmentarne aleje noszą nazwy od drzew, którymi są obsadzone: Jaworowa, Leszczynowa, Grabowa - dendrolodzy doliczyli się 415 gatunków. Są m. in. kasztanowce, cyprysiki, bukszpany, wiecznie zielone dęby, klony, brzozy, lipy czy cisy.

Przy kwaterze 63 e, poszukajmy (niewidocznego z alei) modernistycznego pomnika z 1940 r. - grobowiec Riessów zdobią realistyczne rzeźby czterech nagich chłopców. Dopiero kilka miesięcy temu wyjaśniło się, że to synowie Waltera Riessa. Po jego śmierci żona zamówiła nagrobek, wykonany na podstawie zdjęcia synów zrobionego podczas rodzinnych wczasów nad morzem.

Idziemy pod drugą bramę, obok której stoi wysoki żeliwny krzyż z 1873 r. Obok ciekawy pomnik "tych, którzy nie wrócili z morza", w kształcie pokładu okrętu zalewanego wodą. Z boku tabliczki z nazwiskami marynarzy i nazwy zatopionych statków.

Mijamy bramę główną i dochodzimy do polanki z sześciobocznym obeliskiem zwieńczonym orłem ze spuszczonym dziobem - to pomnik żołnierzy szczecińskiego 357. Pułku Piechoty poległych podczas I wojny światowej. Wyryto na nim miejsca bitew we Francji, Belgii i Włoszech, gdzie bił się pułk, m.in. pod Verdun i Sommą. Niedaleko, przy kwaterze 20/I niezwykły pomnik rodzin Hindrischedt i Ziegler z 1910 r. w stylu nawiązujący do sztuki staroegipskiej. Jest "brama śmierci" z płaskorzeźbami mężczyzny w krótkiej spódniczce i kobiety w długiej szacie z dzieckiem na ręku.

Skręcamy w prawo do Gaju Urnowego z początku XX w. To zaniedbana, ale nastrojowa część cmentarza. Nawet w upalny dzień jest chłodno, wszędzie rośnie bluszcz. Kilkanaście metrów na lewo od ścieżki, koło nasypu kolejowym leży przewrócony nagrobek z wyrytym wężem Eskulapem, wijącym się nad czarą - spoczywa tu zmarły w 1916 r. dr Georg Michelis, znany propagator kremacji.

A nieco dalej prawdziwa sensacja nagrobkowa - modernistyczny grób z 1920 r. Gertrudy Ziegen-Rucker, żony kapitana: tylko same litery, głęboko ryte, o nowoczesnym kroju.

Mijamy grobowiec podobny do greckiej świątyni i schodzimy w dół, by odszukać w zaroślach modernistyczną stellę grobową z lat 30. Wyryto na niej stylizowaną postać oracza w surducie i kaszkiecie.

Jesteśmy w małej dolince przy Kwaterze Zasłużonych. Pochowano tu działaczy PZPR i znanych szczecinian, m.in. Konstantego Maciejewicza, słynnego "kapitana kapitanów", wieloletniego dyrektora Państwowej Szkoły Morskiej.

Z Kwatery Zasłużonych idziemy prosto. Dalej, przy zakręcie alejki, spora górka z kamienną ścieżką - w zamyśle twórców cmentarza teren ten miał przypominać góry, na zboczu sadzono nawet alpejską roślinność. Za zakrętem na górce cokół z imitacji różowego piaskowca na grobie twórcy cmentarza Meyera i jego dwóch synów, z wieloma symbolami: koroną, berłem, kosą i pszczołą. Kierujemy się w stronę bramy głównej. Po prawej stronie sporo pomników z początku XX w. Są monumentalne i proste, czasem to zwykłe głazy z imieniem i nazwiskiem zmarłego.

Doszliśmy do bramy - na pierwszy raz wystarczy. Następnym razem radzę powałęsać się po zaroślach pomiędzy kwaterami, gdzie leży sporo ciekawych, opuszczonych poniemieckich
__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2006, 12:11 AM   #11
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416

lapidarium

Lapidarium na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Zakres realizowanych i planowanych prac

Nagrobki z okresu 1901-1945, których pierwotnego miejsca posadownienia nie można ustalić zebrano i złożono w dwóch miejscach na terenie Cmentarza Centralnego: na pasie zieleni koło basenu oraz przy kwaterze nr 36e. Docelowo znajdą się one w lapidarium, które powstanie na wzgórzu, po wschodniej stronie kwatery zasłużonych, na terenie dawnego ,, Gaju Urnowego’’ To niezwykły zakątek, dziś tonący w tajemniczej gęstwinie drzew, wśród których przetrwały na dawnych miejscach nieliczne pomniki. Przed laty był tu gaj urnowy;. Założony został ok. 1907 r., w 1910 r. jego projekt prezentowano na światowej wystawie sztuki cmentarnej w Brukseli. Po 1911 r. (kiedy to wydano w Prusach odpowiednią ustawę) wypełnił się pochówkami całopalnymi. Planowane prace powinny w miarę możliwości przywrócić mu dawny układ przestrzenny i walory estetyczne.
Projekt lapidarium został opracowany przez firmę ,,Archimedes’’ i oparty o założenia:
odtworzenia historycznego układu kompozycji ,,Gaju Urnowego’’ z alejkami i układem zieleni
odtworzenia małej architektury: schodów, fontanny, daszku w formie grzybka, ławek parkowych, a nawet drewnianego mostku
odtworzenia historycznego układu zieleni, w tym również żywopłotów podkreślających kompozycję dawnego ,,Gaju Urnowego’’ wg planu cmentarza opublikowanego w 1917 r.

Łącznie w lapidarium zostanie umieszczonych oprócz nagrobków ,,in situ’’około 140 głowic, których pierwotnego miejsca posadowienia nie można ustalić. Ich pozostawienie w miejscu odnalezienia lub odkopania byłoby równoznaczne z przeznaczeniem ich na zniszczenie. Budowa lapidarium jest jednym z priorytetowych przedsięwzięć, na terenie Cmentarza Centralnego.

źródło: cmentarze.szczecin.pl
__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2006, 01:58 AM   #12
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416

Florian Krygier, legenda Pogoni Szczecin

Florian Krygier (ur. 17 marca 1907, Posługowo – zm. 31 marca 2006, Szczecin) – polski trener i działacz piłkarski, jeden z twórców Pogoni Szczecin.

Urodził się w rodzinnym Posługowie k. Janowca Wlkp., do którego jego przodkowie przybyli w 1758 roku, jako trzecie z pięciorga dzieci Katarzyny i Józefa Krygierów. Po ukończeniu miejscowej czteroklasowej szkoły podstawowej, naukę kontynuował w prywatnym gimnazjum w Trzemesznie prowadzonym przez jego wuja – Kazimierza. Naukę przerwała I wojna światowa. Po jej zakończeniu przeniósł się do gimnazjum w Gnieźnie.

Po zdaniu matury, od 1926 studiował filologię klasyczną i wychowanie fizyczne na Uniwersytecie Poznańskim uprawiając jednocześnie piłkę nożną w rezerwach poznańskiej Warty w latach 1927-1932. W latach 1930-31 odbył zasadniczą służbę wojskową w Batalionie Podchorążych Rezerwy Piechoty w Jarocinie. Studia ukończył w 1932 roku i podjął pracę nauczyciela wf w gimnazjum w Żninie. Następnie objął referat sportu w Okręgowym Urzędzie Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Toruniu. Od 1936 związany był jako trener piłkarski z toruńskim Cywilno-Wojskowym Klubem Sportowym Gryf, z którym zdobył mistrzostwo okręgu pomorskiego (nie było wóczas II ligi) i walczył o awans do I ligi. W klubie tym pracował do wybuchu II wojny światowej.

W sierpniu 1939 jako podporucznik rezerwy został zmobilizowany i wcielony do Armii Pomorze. 18 września 1939 podczas walk nad Bzurą dostał się do niewoli niemieckiej i przebywał w obozach jenieckich: Oflag II A Prenzlau, Oflag II E Neubrandenburg i Oflag II D Großborn-Rederitz (dzisiejsze Borne Sulinowo). W dniu 5 lutego 1945 został wyzwolony przez I Armię Wojska Polskiego.

Po zakończeniu wojny, w październiku 1945 zatrudniony został w Urzędzie Pełnomocnika Rządu ds. Dolnego Śląska we Wrocławiu, a dwa miesiące później – w połowie grudnia – podjął pracę w gdańskim porcie. Był jednym z założycieli KS "Carbonia" Gdańsk – poźniejszej Garbarni.

1 stycznia 1950 przeniósł się do Szczecina do pracy w tutejszym porcie. Działalność sportową rozpoczął w 1952 w Klubie Sportowym Kolejarz przy Zarządzie Portu, następnie w Młodzieżowym Klubie Sportowym Pogoni.

Pracę trenerską podjął 1 czerwca 1956 z pierwszym zespołem piłki nożnej szczecińskiej Pogoni. W 1957 wprowadził zespół do II ligi – po raz pierwszy w historii klubu, by w roku następnym wprowadzić go do I ligi. Podczas tych zmagań zespół ustanowił rekord – nie przegrał żadnego ze spotkań w walce o awans do ekstraklasy. Rekord ten pozostaje nie pobity do dziś.

Od 1961 roku z wielkim powołaniem tworzył młodzieżowe zaplecze trampkarzy młodszych i starszych. Funkcję trenera młodzieży w szczecińskim klubie pełnił do 1972 roku, do przejścia na emeryturę. Działał również społecznie w kierownictwie Sekcji Piłki Nożnej i Zarządzie Klubu.

Za działalność sportową został odznaczony odznaczeniami państwowymi, resortowymi i sportowymi m.in. za pracę zawodową i społeczną otrzymał w 1971 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, za działalność sportową w 1998 Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, za pracę zawodową złotą, srebrną i brązową odznakę "Zasłużony Pracownik Morza"; otrzymał też wyróżnienia od Wojewody Szczecińskiego i Kuratora Okręgu Szkolnego w Szczecinie. W 1991 przyznano mu honorowe członkostwo Polskiego Związku Piłki Nożnej a w 2004 z okazji 85-lecia Związku uhonorowany został Diamentową Odznaką Honorową PZPN.

Na sesji Rady Miasta Szczecina 26 lipca 2004, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu jego imienia stadionowi przy ulicy Twardowskiego.

Florian Krygier był autorem kilku monografii klubu.

Zmarł 31 marca 2006 kilka dni po swoich 99. urodzinach, z okazji których rozegrano tradycyjny młodzieżowy turniej piłkarski, którego jak zwykle był gościem honorowym. Pochowany został 6 kwietnia 2006 w Alei Zasłużonych szczecińskiego Cmentarza Centralnego.

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Florian_Krygier"

aleja zasłużonych:__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2006, 08:12 PM   #13
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416Szukaj grobu przez internet

kmb 2006-10-23,

Nie wiesz, gdzie w Szczecinie pochowani są twoi bliscy? Możesz skorzystać z internetowej wyszukiwarki, która wskaże, gdzie jest mogiła.

Wyszukiwarka znajduje się na stronie www.cmentarze.szczecin.pl. To nowy serwis poświęcony miejskim nekropoliom. - Powstał dzięki współpracy Zakładu Usług Komunalnych oraz miasta - mówi Andrzej Feterowski, dyrektor Wydziału Informatyki Urzędu Miasta w Szczecinie.

Aby z skorzystać z wyszukiwarki, wystarczy wpisać dane osoby zmarłej do formularza. Otrzymamy numer kwatery oraz lokalizację grobu na planie cmentarza. Ponadto, wybierając jedną z 13 bram wejściowych, można prześledzić drogę dojścia do interesującej nas kwatery. W bazie danych na razie umieszczono informacje o pochówkach z lat 1985-2006 na Cmentarzu Centralnym i częściowo na pozostałych nekropoliach miejskich, ale twórcy serwisu zamierzają rozszerzać je o dane z wcześniejszego okresu i z innych obiektów.

Oprócz wyszukiwarki w serwisie umieszczono ciekawe opisy szczecińskich nekropolii. Najwięcej miejsca poświęcono Cmentarzowi Centralnemu. Internauci znajdą tu jego historię, opisy oryginalnych odmian drzew i krzewów, zabytkowych nagrobków, współczesnych pomników i tablic, interaktywny plan.

- Ludzie traktują cmentarze wyłącznie jako miejsce ostatniego pochówku, my chcieliśmy zwrócić uwagę na ich zabytkowy charakter - wyjaśnia Feterowski.

Informacje o pozostałych szczecińskich nekropoliach zawierają: adres, mapkę, dane dotyczące powierzchni, liczbę pochówków wykonanych do końca 2005 r. oraz zdjęcia i krótkie opisy charakterystycznych obiektów np. pomników. Na stronie opublikowano także informacje o nieczynnych cmentarzach komunalnych, wyznaniowych i wojskowych.

Serwis działa od 19 października, ale już cieszy się dużym zainteresowaniem. W sobotę zarejestrowano 37 tys. wejść na stronę.
__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2006, 03:21 PM   #14
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416Haken z gliny


Wymodelowanie popiersi w glinie zajęło Monice Szpener około półtora miesiąca. W niszy kamiennej steli stanie wkrótce rzeźba wykonana w tworzywie imitującym brąz.
Fot: Marcin Bielecki

Zrekonstruowane popiersia przedwojennego burmistrza Szczecina Hermana Hakena i jego żony Johanny uzupełnią wkrótce nagrobek małżonków. "Głos Szczeciński” jako pierwszy prezentuje rzeźbę.

Rekonstrukcji popiersi podjęła się młoda rzeźbiarka Monika Szpener. Zadanie nie było łatwe, ponieważ dokumentacja fotograficzna nagrobka jest bardzo uboga. Nieco łatwiej było w przypadku Hermana Hakena, ponieważ zachowały się jego zdjęcia.

- Przydałby się jeszcze jego profil - mówi rzeźbiarka. - Z płaskiego zdjęcia trudno ustalić, jak wyglądał np. nos. Narysować jest łatwo, ale my mamy do czynienia przecież z rzeźbą, którą ogląda się z wielu stron.


W typie NiemkiJeszcze trudniej było zrekonstruować popiersie Johanny Haken. Nie zachowały się bowiem zdjęcia jej postaci wykonane z bliska.

- To nie jest muzeum figur woskowych, dlatego bardziej staraliśmy się oddać charakter postaci, stroju, urody. Wybraliśmy wariant typowej Niemki - dodaje Dorota Bartosz ze Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie. - Rekonstrukcja na pewno nie jest identyczna z pierwowzorem.

Na ile popiersia są podobne do oryginału, szczecinianie będą mogli przekonać się już w listopadzie. Nagrobek Hakenów zostanie przeniesiony na teren powstającego na Cmentarzu Centralnym lapidarium. Nie stanie się to jednak, jak wcześniej zapowiadano, przed Wszystkimi Świętymi. W pełnej krasie nagrobek będzie można oglądać za kilka tygodni.

- Rzeźba zostanie wmontowana dopiero wtedy, gdy będzie można przenieść pomnik do lapidarium - mówi Dorota Bartosz.


Na złom nie trafiW obawie przed złomiarzami zrezygnowano z wykonania rzeźby w brązie. Będzie go imitował kamień, w kolorze metalu.

- Z nagrobków ginie tyle elementów metalowych, że nie będziemy ryzykować - przyznaje Maciej Słomiński ze Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego.

Pierwotnie Stowarzyszenie planowało sfinansować prace związane z rekonstrukcją popiersi z pieniędzy zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty, która odbyła się we Wszystkich Świętych. Niemieccy członkowie Stowarzyszenia zorganizowali jednak zbiórkę wśród dawnych mieszkańców Szczecina i przekazali środki na wykonanie rzeźby.


Odnowią kolejne- Pieniądze, które zebraliśmy, przeznaczymy na renowację innych nagrobków - zapewnia Maciej Słomiński.

Stowarzyszenie zamierza kwestować 1 listopada na Cmentarzu Centralnym także w tym roku. Być może z zebranych pieniędzy uda się odtworzyć maskę, która znajdowała się na nagrobku Jana Berenta. Padła ona niedawno ofiarą złomiarzy. Podczas wystawy, towarzyszącej tegorocznej kweście, przy Bramie Głównej nekropolii będzie można zobaczyć zdjęcie zrekonstruowanych popiersi Hermana i Johanny Hakenów.Monika Stefanek, 25 października 2006 r.
__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2006, 03:47 PM   #15
jacca
Hanseatic ∫t∫ε't∫in
 
jacca's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Szczecin
Posts: 10,823
Likes (Received): 1925

Ta wyszukiwarka to, przyznam szczerze, całkiem przyzwoity kawałek aplikacji webowej. Elegancko to jest pod GIS podpięte. Pozostaje tylko mieć życzenie, żeby inne wydziały niż tylko informatyczny, naszego UM się tak dobrze sprawowały.
jacca no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2006, 11:19 PM   #16
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416Modelowanie Hakena z małżonką

Ewa Podgajna 2006-10-29,

Nowe popiersie Hermanna Hakena z małżonką do 25 listopada wypełni pustą niszę w nagrobku słynnego nadburmistrza Szczecina. W sobotę odbyło się przymierzanie modelu. Rekonstrukcję rzeźby sfinansują niemieccy szczecinianie.Fot. Cezary Aszkiełowicz / AG
Rekonstrukcji popiersia podjęła się młoda szczecińska rzeźbiarka Monika Szpener
Grób Hakenów odnalazł pięć lat temu Maciej Słomiński, historyk sztuki. Stał na lekkim wzniesieniu, na lewo od bramy głównej, ciasno otoczony powojennymi nagrobkami. Na podstawie przedwojennego zdjęcia wiemy, że w niszy ponaddwumetrowej kamiennej steli pierwotnie znajdowało się brązowe popiersie małżonków.

Rekonstrukcji popiersia podjęła się młoda szczecińska rzeźbiarka Monika Szpener, doktoryzująca się z rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Praca była wyzwaniem, bo dokumentacja fotograficzna nagrobka jest bardzo uboga. Posiłkowała się też zdjęciami nadburmistrza. - Przydałoby się takie z profilu, z linią nosa i brody - mówi. - Wizerunki z płaskiego zdjęcia ciężko przetransponować na trójwymiarową rzeźbę. Ciągle ktoś przychodził i miał uwagi, że za spiczasty nos, że krzywe usta. W pewnym momencie powiedziałam stop, to naturalne, że w takiej sytuacji w rzeźbie musi być też trochę mojej interpretacji.

Jeszcze trudniej było z małżonką Johanną Haken, której zdjęć z bliska nie ma. - Jej strój dobrałam według wzorów z tamtych czasów - mówi rzeźbiarka.

Monika Szpener przez półtora miesiąca modelowała małżonków w glinie. Teraz odlała w gipsie. W sobotę gipsowy model przymierzała w niszy nagrobka.

- Rysy twarzy są rozpoznawalne, postacie mają indywidualny charakter, po wstawieniu popiersia od razu widać efektowność nagrobka - wylicza zadowolony Maciej Słomiński, prezes Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego.

Popiersie powstanie ze sztucznego kamienia imitującego brąz. Przedwojenny oryginał (dzieło Ludwiga Manzla) był z brązu, ale teraz nie odważono się na szlachetny materiał ze względu na złodziei masowo okradających groby z metalowych elementów.

Rzeźby powstają z pieniędzy przekazanych przez niemieckich mieszkańców miasta. Sam nagrobek został już oczyszczony i poddany konserwacji (z dotacji wojewódzkiego konserwatora zabytków). Całość zostanie przeniesiona na specjalny placyk powstającego na terenie nekropolii lapidarium, co sfinansuje Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego z datków z ubiegłorocznej kwesty.

Prace mają się zakończyć do 25 listopada (nie uda się ich sfinalizować do Wszystkich Świętych, jak początkowo zapowiadano), kiedy ich efekt przyjedzie zobaczyć grupa niemieckich przedwojennych szczecinian.

Kwesta na cmentarzu

1 listopada Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie zbierać będzie pieniądze na odnowienie kolejnych zabytkowych nagrobków. W pierwszej kolejności na rekonstrukcję brązowej maski niedawno skradzionej z pomnika nagrobnego Jana Berenta (zm. w 1968 r.), archiwisty szczecińskich teatrów, brata pisarza Wacława Berenta. Zbiórka prowadzona będzie na alejach w okolicach bramy głównej oraz przy kaplicy w godz. 11-17.
__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2006, 07:10 PM   #17
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416Cmentarz Centralny

2006-10-30,


Szczecińska nekropolia należy do największych w Europie. Zajmuje ok. 155 ha. Od 1945 r. pochowano tu ponad 130 tys. ludzi. Niemal tyle samo spoczęło tu szczecinian pochowanych przed rokiem 1945.

Cmentarz, którego pierwsza część została przekazana pod pochówki 6 grudnia 1901 r., to dzieło miejskiego architekta Wilhelma Meyera Schwartaua. W jego zamyśle miał stać się wielkim ogrodem wypełnionym różnorodną roślinnością. Wszystko zostało zaprojektowane w najdrobniejszych szczegółach. I to do tego stopnia, że istniał rygorystycznie przestrzegany regulamin określający, jakie nagrobki można postawić, czego nie można, a czego po prostu nie wypada. Chodziło o to, by w pełni kontrolować wygląd cmentarza i ustrzec się od kiczowatych form mogących popsuć piękno cmentarza-ogrodu.

Po II wojnie światowej reguły wzięły w łeb, co niestety odbiło się nie najlepiej na wyglądzie poszczególnych kwater. Usunięto też niemal wszystkie niemieckie nagrobki, robiąc miejsca pod polskie. Zostało ich kilkadziesiąt rozsianych w rejonie pierwszej i drugiej bramy. W skład współczesnej nam nekropolii wchodzi też dawny niemiecki cmentarz wojskowy, który zlokalizowany był przy drugiej bramie. Pamiątką po nim jest żeliwny krzyż.

Cmentarz to już jednak także kawał powojennej historii Szczecina. Tu swoją kwaterę (niedaleko wejścia od ul. Wierzbowej) mają szczecińscy pionierzy, którzy zmarli lub tragicznie zginęli w pierwszych powojennych latach. Bardzo szczecińskim miejscem jest też pomnik "Tym, którzy nie powrócili z morza".
__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2006, 07:13 PM   #18
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416Kwesta na rzecz ludzi kultury

rem 2006-10-30,

Na renowację nagrobków zmarłych szczecińskich artystów przeznaczone zostaną datki z tegorocznej kwesty na Cmentarzu Centralnym.

Podobnie jak w ubiegłych dwóch latach kwestować będą członkowie i sympatycy Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego. - Najpierw chcielibyśmy zlecić wykonanie rekonstrukcji niedawno skradzionej z pomnika maski zmarłego w 1968 r. archiwisty szczecińskich teatrów i działacza kultury Jana Berenta - mówi Maciej Słomiński ze stowarzyszenia. - Planujemy również wykonanie nowego, w miejsce zniszczonego, nagrobka zmarłego w 1953 r. Romana Cirina, aktora i śpiewaka, który występował we Lwowie, Poznaniu, a pod koniec życia również w Szczecinie.

Kwesta prowadzona będzie 1 listopada w okolicy I i II bramy oraz kaplicy. Kwestujący będą mieli identyfikatory. Osoby chętne do pomocy proszone są o kontakt z Maciejem Słomińskim (tel. 504 370 501) lub Dorotą Bartosz (tel. 502 125 092).
__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2006, 07:14 PM   #19
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416Uroczystość Wszystkich Świętych w Szczecinie

marc marc 2006-10-30,

Arcybiskup szczecińsko-kamieński Zygmunt Kamiński odprawi mszę św. na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w Dzień Wszystkich Świętych.

Najpierw o godz. 14 z kościoła pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Pocztowej wyruszy na Cmentarz Centralny procesja modlitewna w intencji zmarłych. Wezmą w niej udział księża, siostry zakonne i mieszkańcy Szczecina.

W tym dniu w głównej kaplicy cmentarnej zostaną odprawione nabożeństwa o godz. 9, 12 i 13. O godz. 15 uroczystą mszę św. na zakończenie procesji odprawi arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Zygmunt Kamiński.

30 i 31 października od godz. 15 do 17 i 1 listopada od 9 do 17 klerycy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie będą przyjmowali wypominki za zmarłych, które wierni mogą składać na ich ręce przy bramach wejściowych na cmentarz i na terenie cmentarza w miejscach oznaczonych tablicami z napisem "Wyższe Seminarium Duchowne".
__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2006, 07:46 PM   #20
Piotr-Stettin
Moderator
 
Piotr-Stettin's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Szczecin / Stettin / ˈʂt​͡ʂɛt​͡ɕin
Posts: 37,416

Cmentarz Centralny, zdjęcia z lipca tego roku

Brama główna:

Kaplica:
Ogród pamięci, w tym miejscu rozsypywane są prochy...

Młyn...tak młyn - to nie pomyłka , aktualnie jest tam punkt sprzedaży kwiatów itp.


kwatera wojenna
__________________
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
cmentarze, szczecin

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 08:07 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu