daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Reply

Thread Tools
Old November 16th, 2006, 07:31 PM   #101
hubertkm
Człowiek Wschodu:-)

hubertkm's Avatar

Likes (Received): 103

Quote:
Originally Posted by fredru$ View Post
Nie wiem czy Wroclaw juz byl (zdaje sie ze nie)
Tak wiec, we Wroclawiu mamy 105 koscioliw roznych wyznan:
http://wroclaw.hydral.com.pl/szukaj....&Submit=Szukaj
Hubercie, musisz sprawdzic, bo w tym spisie (link powyzej)
ne wszystkie koscioly sa zabytkowe i byc moze sa tez koscioly juz nieistniejace.

katedra Sw Jana Chrz.
http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/108/108263.jpg
http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/114/114622.jpg

kosc. Sw Mihala Arch.
http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/50/50596.jpg

i 10 kaplic:
http://wroclaw.hydral.com.pl/szukaj....&Submit=Szukaj
kaplic natomiast, moze byc wiecej

i mamy jedna synagoge:
http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/104/104753.jpg
Dzisiaj jest we Wrocławiu ponad 120 czynnych kosciołów rzym-kat (tak twierdził pewien mój znajomy ksiądz z Wrocka), ale liczba ta obejmuje również nowe, nie obejmuje z to tych, które były niegdyś kosciołami, ale nie są nimi dizś, albo nie są rzymsko-katolickie. Zabytkowych jest ok. 50, ale nie znam dokładnej liczby.

Sponsored Links

Old November 16th, 2006, 08:23 PM   #102
piotr_1079
Registered User

piotr_1079's Avatar

Obliczenia na podstawie mojego ulubionego rejestru zabytków. Na pewno weryfikacji wymaga liczba kościołów ewangelickich.
Wrocław
Razem: 55
XII w. – 3
XIII w. – 12
XIV w. – 8
XV w. – 4
XVI w. – 4 (2 rzym.-kat, 2 ewang.)
XVII w. – 2 rzym.-kat.
XVIII w. – 2 (1 rzym.-kat, 1 ewang.)
XIX w. – 10 (1 synagoga)
XX w. – 7 (1 ewang.-augsburski)
b.d. – 3 (1 ewang.-luterański)
piotr_1079 no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2006, 08:26 PM   #103
hubertkm

hubertkm's Avatar

Niekoniecznie. Wrocław od reformacji stał sieewangelicki niemal w całosci (oprócz biskupa i jego otoczenia i Jezuitów A ewangelickie stały się dawne koscioły katolickie (oprócz katedry i kilku klasztornych) więc wcale nie musi być więcej ewangelickich.
Ewangelicko-augsburski i luterański to to samo.
Old November 16th, 2006, 08:36 PM   #104
piotr_1079
Registered User

piotr_1079's Avatar

No tak, ja wiem o tym, ale w to, żeby w XIX w. nie zbudowano żadnego kościoła ewangelickiego nie chce mi się wierzyć. Co do kościołów augsburskiego i luterańskiego - racja, przepisałem bezmyślnie za rejestrem
Old November 16th, 2006, 09:26 PM   #105
fredru$
Registered User

fredru$'s Avatar

Likes (Received): 5

Po przejzeniu tego wykazu z http://wroclaw.hydral.com.pl/test.ph...ud&end=10&tyb= doliczylem sie we Wroclawiu zabytkowych swiatyn - 58
w tym katolickich - 48
polsko-katolickich - 1
zielonoswiatkowcow - 1
ewangielicki - 1
adwentystow dnia 7-ego - 1
prawoslawnych - 2
synagoga - 1
sprawujacych inna funkcje - 3
Übersetzung / translation:
Schlesien wuchs hier immer in Macht und Kraft, mit dem ihm treuen Breslau.
Polen war nicht immer da, bleibt aber schon für immer.
fredru$ no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2006, 04:04 PM   #106
Szycha
Wielkopolanin :)

Szycha's Avatar

Likes (Received): 38

Aby urozmaicić trochę ten wątek zapostuję kilka zdjęć z kaliskiej świątyni, zespołu klasztornego jezuitów. Dzięki ich uprzejmości mogłem sfotografować kościół, ogród i kilka pomieszczeń klasztornych. Hubert pewnie kojarzy miejsce U franciszkanów niestety nie udało mi się wykonać fotografii...

Szycha no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2006, 12:03 AM   #107
fredru$
Registered User

fredru$'s Avatar

Wow!!! Co za przepych! I to w sosunkowo nie duzym objekcie.
I kol. Kaliszanin sie do tej pory ta perelka baroku (przypuszczam - polskiego) nie pochwalil?.....
Dzieki ci Szycha za urozmaicenie tego watku
Old November 18th, 2006, 12:54 AM   #108
hubertkm

hubertkm's Avatar

Hehe, tacy duzi, a dali sie nabrać
Oczywiście żartuję, ale tylko połowicznie. Prezentowany przez Szychę kosciół to świątynia kaliskich bernardynów, obecnie gospodarzą w niej Jezuici. Kaliski kosciół jest jednym z najlepszych przykładów "bernardynizmu" w polskim baroku Oczywiście ostrzegam - określenie "barnardynizm" ukułem na potrzeby niniejszego posta, więc nie stosujcie go zbyt szeroko, moze być nieprecyzyjne
Kilka słów wyjaśnienia: Bernardyni byli w dawnej Rzeczypspolitej zakonem niezwykle popularnym, być może najpopularniejszym w ogóle i co ciekawe, zakonem specyficznie szlacheckim, osobliwie średnio- i drobnoszlacheckim. Jak pisał ksiądz Kitowicz wstępowały tam rozmaite indywidua spod ciemnej gwiazdy, byli żołnierze, niejednokrotnie exprzestepcy i tym podobne postaci dośc miernej konduity. Przy tym silny był związek Bernardynów z wojskiem - najczęściej kapelan wojska byl bernardynem a i ksiądz Robak z Pana tadeusza to nie przypadkiem bernardyn. A jak do tego dodać bardzo częste sytuacje, gdy bernardyni opiekowali się kalwariami (najslynniejszymi również - i Zebrzydowską i Pacławską i wieloma innymi) to trudno się dziwic, ze byli tak popularni. Publicznosć zakonu była podobna - czytaj: raczej prosta i niespecjalnie wyrafinowana, ale chetnie dająca na koscioły, co w połączeniu z polskim umiłowaniem przepychu i barokowymi tendencjami artystycznymi skleiło się w specyficzną całosć. Dokładnie w to, co widać na załączonym obrazku. Takie są koscioły bernardyńskie z tych najbardziej "sarmackich" czasów, zwłaszcza z lat ok. 1700-1780. Ich wystroje są wyjątkowo efektowne - i to chyba najwłaściwsze słowo. Bo z ich jakoscią bywa różnie. są przykłady wspaniałe, jak we Lwowie, gdzie rzeźbił Thomas Hutter, są calkiem niezłe artystycznie choć bez szczególnych rewelacji, ale zawsze są cholernie efektowne, zawsze są takie, ze jak wchodzisz, to najpierw otwierasz gębę, a dopiero po chwili widzisz (jeśli widzisz), ze coś nie gra. Efekciarstwo (czasem bardzo dobre artystycznie - to też fakt) posunięte do granic mozliwosci. Mialo sie podobać, miało zachwycać, I jak zachwycało szlachecką publicznosć 250 lat temu, tak zachwyca "postszlachecką" i dziś.
Popatrzcie, jak to jest efektownie komponowane: oltarze ustawione ukośnie, by tworzyć kulisy dla kolejnych par nastaw - doskonała scenografia dla nabożeństw! Efekt, ułuda, a nawet swoisty surrealizm, jak to nazwał swego czasu prof. Mariusz Karpowicz - widać to świetnie w malowidlach brata Żebrowskiego (oprócz Kalisza również m.in. w Ostrołęce - oczywiscie u Bernardynów) - to bardzo charakterystyczne dla światyń tego zakonu w późnobarokowej Polsce, a Kalisz jest tego znakomitym przykładem.
Old November 18th, 2006, 10:13 AM   #109
piotr_1079
Registered User

piotr_1079's Avatar

Na potwierdzenie słów Huberta kościół bernardynów w Krakowie (zdjęcie nienajlepszej jakości, ale własne )
Old November 18th, 2006, 11:11 AM   #110
Szycha

Szycha's Avatar

Mówcie co chcecie ale mnie kościół jezuitów (wcześniej bernardynów) bardzo się podoba Faktycznie wchodząc do niego szczena mi opadła, nie spodziewałem się zobaczyć takiego wnętrza w niepozornym bądź co bądź kościele. Miałem to szczęcie, że mogłem zwiedzić trochę zakamarków klasztoru, ciekawa sprawa. Więcej zdjęć na http://www.galeria.i365.pl/sanktuarium.html

"I kol. Kaliszanin sie do tej pory ta perelka baroku (przypuszczam - polskiego) nie pochwalil?..... "

Nie zdziwiłbym się gdyby nawet o tym nie wiedział Tak na serio, aby móc zrobić tam zdjęcia trzeba to uzgodnić z braćmi, za co serdeczne podziękowania dla nich.
Old November 18th, 2006, 01:27 PM   #111
hubertkm

hubertkm's Avatar

Quote:
Originally Posted by Szycha View Post
Mówcie co chcecie ale mnie kościół jezuitów (wcześniej bernardynów) bardzo się podoba Faktycznie wchodząc do niego szczena mi opadła, nie spodziewałem się zobaczyć takiego wnętrza w niepozornym bądź co bądź kościele. Miałem to szczęcie, że mogłem zwiedzić trochę zakamarków klasztoru, ciekawa sprawa. Więcej zdjęć na http://www.galeria.i365.pl/sanktuarium.html
Jak mówiłem poziom bywa różny, ale na ogół co najmniej dobry - tylko to efekciarstwo jest pewnym przegięciem. Z niedalekich Ci okolic, Szycho wybierz się jeszcze do Warty - tam jets jeden z "modelowych" bernardyńskich wystrojów.
Quote:
Originally Posted by Szycha View Post
Tak na serio, aby móc zrobić tam zdjęcia trzeba to uzgodnić z braćmi, za co serdeczne podziękowania dla nich.
Gwoli ścisłości, to "księży" albo "ojców", bo jezuici, podobnie jak np. pijarzy to zakon kleryków regularnych, nie mnichów. Co do zasady każdy członek zakonu ma święcenia kapłańskie.

A jak już o Warcie mowa:

3 obiekty rzym-kat, w tym
XIV - 1
XV - 1
XVIII - 1

Poniżej fara (wewnątrz slynny poliptyk z Warty z XV wieku), następnie bernardyni z zewnątrz i wewnątrz

Last edited by hubertkm; November 18th, 2006 at 01:36 PM.
hubertkm no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2006, 01:46 PM   #112
Szycha

Szycha's Avatar

Quote:
Originally Posted by hubertkm View Post
Jak mówiłem poziom bywa różny, ale na ogół co najmniej dobry - tylko to efekciarstwo jest pewnym przegięciem. Z niedalekich Ci okolic, Szycho wybierz się jeszcze do Warty - tam jets jeden z "modelowych" bernardyńskich wystrojów.

Gwoli ścisłości, to "księży" albo "ojców", bo jezuici, podobnie jak np. pijarzy to zakon kleryków regularnych, nie mnichów. Co do zasady każdy członek zakonu ma święcenia kapłańskie.
Do Warty mam zamiar się udać, kwestia czasu, na razie jednak podróżuję po Wielkopolsce, tyle jest jeszcze do zobaczenia!

Dzięki za sprostowanie
Old November 18th, 2006, 04:56 PM   #113
fredru$
Registered User

fredru$'s Avatar

hubert
Dzieki ci za obszerne i barwne wyjasnienia. Nikt, poza toba, na tym forum, nie potrafi tak ciekawie mowic o histori, sztuce i zabytkach

Last edited by fredru$; November 18th, 2006 at 05:01 PM.
Old November 18th, 2006, 04:57 PM   #114
fredru$
Registered User

fredru$'s Avatar

@ Szycha
Dzieki ci za link: http://www.galeria.i365.pl/sanktuarium.html
To niedowiary, ze taki niepozorny z zewnatrz kosciolek moze kryc w sobie taka "orgie" barokowego przepychu.

Last edited by fredru$; November 18th, 2006 at 05:02 PM.
Old November 18th, 2006, 05:47 PM   #115
hubertkm

hubertkm's Avatar

Quote:
Originally Posted by fredru$ View Post
hubert
Dzieki ci za obszerne i barwne wyjasnienia. Nikt, poza toba, na tym forum, nie potrafi tak ciekawie mowic o histori, sztuce i zabytkach
Nie przesadzaj, bo już się rumienię

A galeryjka Szychy śliczniutka, trzeba przyznać!

Jeszcze co do kaliskiego kościoła bernardynów - po lewej stronie (patrząc od wejscia), zaraz za amboną na ścianie północnej wisi dośc specyficzne epitafium. Masz moze zdjęcia, Szycha? Ja amm, ale slabiutkie sprzed kilku lat.
Old November 18th, 2006, 06:42 PM   #116
Kęcija
Registered User

Likes (Received): 37

Piotr_1079 oprócz tego przepychu (ołtarz) poprzez sowje beznadziejne malowanie wnętrze kościoła w Krakowie nie wygląda efektownie. Naszczęście jest on teraz odnawiany przywracjąc mu jaśniejsze orygnalne malowanie i odnawiają ołtarze. Oprócz tego posiada on bardzo cenne wyposażenie z wcześniejszego gotyckiego kościoła grupa św. Anny Samotrzeć oraz chyba też słynny Taniec Śmierci i pewnie wiele innych ale te to takie sztandarowe pozycje
Kęcija no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2006, 07:25 PM   #117
piotr_1079
Registered User

piotr_1079's Avatar

Fakt, obecny stan odbiega mocno od pierwotnego i nie wygląda na pierwszy rzut oka efektownie. Ale wyposażnie jest bogate i dość ciekawe są te kulisowe ołtarze (podobne zresztą jak w kościele św. Anny w Wawie, też bernardynów - pewnie Hubert potrafi wymienić więcej przykładów ).
Old November 18th, 2006, 07:45 PM   #118
Szycha

Szycha's Avatar

Hubert, właśnie nie mam tego epitafium Spostrzegłem je dopiero w kawałku na jednym moim zdjęciu i teraz jestem zły na siebie, że tak późno. Tak to jest jak się człowiek śpieszy i do końca nie wie co fotografuje, sesja była bowiem spontaniczna…

Dziękuję za miłe słowa co do moich zdjęć, ciągle się uczę

PS. Kiedy rozpoczynamy wątek o wiejskich kościołach? Takie najbardziej mnie interesują.
Old November 18th, 2006, 07:52 PM   #119
piotr_1079
Registered User

piotr_1079's Avatar

Jeśli chodzi o wiejskie kościoły - nie wiem na ile to będzie przydatne, ale zrobiłem coś takiego: http://scratchpad.wikia.com/wiki/Drewniane_koscioly Oczywiście forma tego "katalogu" nie jest ustalona raz na zawsze, wszelkie propozycje jak to poprawić są mile widziane.
Old November 18th, 2006, 08:04 PM   #120
hubertkm

hubertkm's Avatar

Quote:
Originally Posted by Kęcija View Post
Piotr_1079 oprócz tego przepychu (ołtarz) poprzez sowje beznadziejne malowanie wnętrze kościoła w Krakowie nie wygląda efektownie. Naszczęście jest on teraz odnawiany przywracjąc mu jaśniejsze orygnalne malowanie i odnawiają ołtarze. Oprócz tego posiada on bardzo cenne wyposażenie z wcześniejszego gotyckiego kościoła grupa św. Anny Samotrzeć oraz chyba też słynny Taniec Śmierci i pewnie wiele innych ale te to takie sztandarowe pozycje
Krakowski taniec śmierci u bernardynów to właściwie jedna z "ikon" polskiej sztuki. Bardzo podbne można zobacyzćw innych bernardyńskich przybytkach, np. w Kalwarii Zebrzydowskiej, na Czerniakowie itd.

Co do warszawskiego koscioła Św. Anny - te kaliskie oltarze są na warszawskich wzorowane. Warszawski kościół sw. Anny wpłynał też znacząco na układy przestrzenne kościołów bernardyńskich, charakterystyczne ściennofilarowe, czasem z płytszymi wnętami (jak w Kaliszu) czasem z głebszymi i z przejściami w filarach (jak w Warsszawie i Poznaniu).

A co do wiejskich kosciółków - mozemy zaczynać natychmiast - też tego trochę mam - to co? Najpierw drewno?

A oto wspomniane epitafium z Kalisza. To jest skóra, jeśli dobrze pamiętam:

Reply

Thread Tools

Posting Rules