search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Фотографија > Старе слике и разгледнице

Старе слике и разгледнице Старе слике и разгледнице / Old photos and postcards

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1147 votes, 5.00 average.
Old March 25th, 2007, 10:42 PM   #321
zexland
Welcome to Belgrade

Likes (Received): 29

Quote:
Originally Posted by Filip View Post
Moze li neko staviti sliku Djumurkane? Nisam nikad cuo za tu zgradu.
Djumurkana prva javna zgrada u Beogradu, izgradjena 1834. godine....
U njoj se odigrala prva predstava u Beogradu, a bila je i u funkciji Suda....
Ostecena prilikom bombardovanja za vreme WW2, i napokon dokrajcena nakon WW2, od strane komunista...

Sa zaledjene Save, 1852. godine...

zexland no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old March 25th, 2007, 11:06 PM   #322
Filip
BANNED

Filip's Avatar

Likes (Received): 435

E super! Hvala
Filip no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2007, 12:20 PM   #323
zexland
Welcome to Belgrade

Nema na cemu
Old March 28th, 2007, 04:30 PM   #324
Kralj-Balkana
Nemac

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Cipiripi View Post
i od mene jedan baner

Old March 29th, 2007, 08:04 AM   #325
Aleksa
Registered User

Likes (Received): 0

mala dopuna.-

U vezi ovoga "Beogradska berza i zgrada pored",

Kao sto znate Etnografski muzej je u stvari zgrada Beogradske berze. Ona zgrada poored gde se danas nalazi SPS je bila zgrada Trgovacke komore

[QUOTE=Rascian;12230569]Mislim da ove slike dosada nisu bile postavljane.

Staro sajmiste

Terazije

Kako se sadasnji Beograd uzdizao iznad turske kasabe

Pogled prema Francuskoj

Topcider

Univerzitetska biblioteka

Spomenik Karadjordju na Kalemegdanu

Sta li se s njim dogodilo?

Studentski trg

Beogradska berza i zgrada pored

Kalemegdan

Jezerca na malom Kalemegdanu
Aleksa no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2007, 08:16 AM   #326
Aleksa
Registered User

Zanatski dom

Da li ste znali da je sadasnja zgrada Radio Beograda, na tromedji sadasnjih ulica Hilandarske, Makedonske i Svetogorske, bila zgrada Zanatskog doma, u kojoj su bile smestene sve zanatske institucije, poput Zemaljskog saveza esnafskih udruzenja, casopis Zanatski glasnik, Zanatska banka, Udruzenje zanatlija Beograda i dr.

Zgradu su komunisti tek uspeli da nacionalizuju 1961. godine, dakle ne odmah posle rata. Napominjem da su zanatlije i trgovci - tada veoma ugledni ljudi, prikupili sami novac za izgradnju zanatskog doma, uzeli zajam, cak im je i Kralj Aleksandar I dao veliku sumu novca za taj poduhvat.

Na procelju zgrade, na fasadi kod prvog sprata, mozda niste primetili prelepu skulptorsku grupu "Kovac", koja prikazuje majstora i njegovog pomocnika. U dnu su isklesana i dva bela goluba, kao znak secanja na kafanu i hotel koji su tu postojali do 1903.

Posle su dosli ratovi, a porodica Kujundzic prodala je imanje Zanatskoj komori radi podizanja Zanatskog doma, koji je izgradjen za samo dve godine, 1930-ih. Na mansardi Zanatskog doma izlagane su slike Save Sumanovica, organizovane knjizevne veceri...

A onda je dosla narodna milicija, naoruzana, i naredila cestitim zanatlijama da se isele iz svog doma jer je "zgrada POTREBNA radio stanici".

Ostalo je istorija...
Old March 29th, 2007, 08:27 AM   #327
Aleksa
Registered User

Uprava fondova - Narodni muzej

Verovatno ste videli plakat na kome je prikazan Narodni muzej koji ce biti sredjen i spolja i iznutra sredstvima iz Nacionalnog investicionog plana.

Ova prelepa zgrada sagradjena je 1903. godine i bila je zgrada Uprave Fondova, jedne od najvaznijih finansijskih institucija Kraljevine Srbije/SHS/Jugoslavije.

Narodni muzej je tu smesten tek 1960-ih, ukoliko se ne varam. Inace se Narodni muzej nalazio u Novom dvoru, odnosno Predsednistvu Srbije, i nosio je ime Muzej Kneza Pavla.

Predlazem da sve ove istorijske zgrade koje su silom prilika promenile namenu, dobiju spomen plocu na kojoj bi pisao kratak istorijat zgrade. Tako bi Beogradjani mnogo vise naucili o svom gradu, a komunisti su skoro svim zgradama svesno menjali namenu, da bi ugasili secanje na Kraljevinu i na njene institucije, kao i na zanatlije, trgovce, industrijalce, zaduzbinare itd. Jedine zgrade koje su koliko-toliko zadrzale prvobitnu namenu jesu Narodna banka u ul. Kralja Petra i Dom Vojske.
Old March 29th, 2007, 05:49 PM   #328
Boksa1
BANNED

Likes (Received): 4

[QUOTE=Aleksa;12396206]U vezi ovoga "Beogradska berza i zgrada pored",

Kao sto znate Etnografski muzej je u stvari zgrada Beogradske berze. Ona zgrada poored gde se danas nalazi SPS je bila zgrada Trgovacke komore

Quote:
Originally Posted by Rascian View Post
Mislim da ove slike dosada nisu bile postavljane.

Staro sajmiste

Terazije

Kako se sadasnji Beograd uzdizao iznad turske kasabe

Pogled prema Francuskoj

Topcider

Univerzitetska biblioteka

Spomenik Karadjordju na Kalemegdanu

Sta li se s njim dogodilo?

Studentski trg

Beogradska berza i zgrada pored

Kalemegdan

Jezerca na malom Kalemegdanu
ja ne vidim nijednu od slika, proveri jesi li postavio kako treba i naravno dobrodosao na forum
Boksa1 no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2007, 05:55 PM   #329
Dziggy
Registered User

Dziggy's Avatar

Likes (Received): 984

to su slike s prethodne strane
Old March 29th, 2007, 08:19 PM   #330
Boksa1
BANNED

Quote:
Originally Posted by Dziggy View Post
to su slike s prethodne strane
aha moja greska
Old March 29th, 2007, 11:24 PM   #331
zexland
Welcome to Belgrade

Quote:
Originally Posted by Aleksa View Post
Verovatno ste videli plakat na kome je prikazan Narodni muzej koji ce biti sredjen i spolja i iznutra sredstvima iz Nacionalnog investicionog plana.

Ova prelepa zgrada sagradjena je 1903. godine i bila je zgrada Uprave Fondova, jedne od najvaznijih finansijskih institucija Kraljevine Srbije/SHS/Jugoslavije.

Narodni muzej je tu smesten tek 1960-ih, ukoliko se ne varam. Inace se Narodni muzej nalazio u Novom dvoru, odnosno Predsednistvu Srbije, i nosio je ime Muzej Kneza Pavla.

Predlazem da sve ove istorijske zgrade koje su silom prilika promenile namenu, dobiju spomen plocu na kojoj bi pisao kratak istorijat zgrade. Tako bi Beogradjani mnogo vise naucili o svom gradu, a komunisti su skoro svim zgradama svesno menjali namenu, da bi ugasili secanje na Kraljevinu i na njene institucije, kao i na zanatlije, trgovce, industrijalce, zaduzbinare itd. Jedine zgrade koje su koliko-toliko zadrzale prvobitnu namenu jesu Narodna banka u ul. Kralja Petra i Dom Vojske.
Aleksa svaka cast! Imas veliko znanje po pitanju predratnog Beograda
Da zdanje Narodnoh muzeja je upravo bilo zdanje "uprave fondova", a kasnije "Hipotekarne banke" ( ex hypo-alpe-adria ) - salim se ....

A cuo sam da u trenutnoj zgradi Predsednistva Srbije, tj. gde je sada i smesten kabinet predsednika, u planu ponovno otvaranje istog muzeja, ali muzeja Srbije...ili tako nesto...sa kompletnim postavkama o celoj nasoj istoriji...
Nravno kada se Tadic iseli iz zgrade...

I hvala ti za kratku istoriju "Zanatskog doma", tj. danasanje zgrade Radija Beograd ...

I naravno dobrodosao na forum
Old March 29th, 2007, 11:44 PM   #332
zexland
Welcome to Belgrade

Zdanje " Hipotekarne banke" 1903 - 1932

Inace danasnji Narodni muzej...za vreme WW2 je bio tesko ostecen u bombardovanjima 1941-1944...

Interesantno je to da...( mislim da ovo vec ima negde na temi) da je centralna kupola bila srusena za vreme bombardovanja, i da su komunisti nakon WW2 obnovili sadasnji muzej, ali bez kupole i jednog kubeta sa leve strane ( slucaj Starog dvora)...medjutim tadasnje udruzenje arhiteketa Beograda se zestoko usprotivilo "novom" idejnom resenju projekta obnove muzeja, i 60-tih mu je vracen originalan izgled iz 1903. godine kada je zgrada bila u funkciji "Uprave fondova"...

A evo nekih lepih starih slika danasnje zgrade muzeja izmedju 1903-1932 godine....

1. Uprava fondova u izgradnji 1903. godine.

2. Uprava fondova 1909. godine

3. Uprava fondova 1914. godine

4. Hipotekarna banka 1927. godine

5. Hipotekarna banka 1932. godine

Old March 30th, 2007, 12:43 AM   #333
Boksa1
BANNED

Quote:
Originally Posted by zexland View Post
Inace danasnji Narodni muzej...za vreme WW2 je bio tesko ostecen u bombardovanjima 1941-1944...

Interesantno je to da...( mislim da ovo vec ima negde na temi) da je centralna kupola bila srusena za vreme bombardovanja, i da su komunisti nakon WW2 obnovili sadasnji muzej, ali bez kupole i jednog kubeta sa leve strane ( slucaj Starog dvora)...medjutim tadasnje udruzenje arhiteketa Beograda se zestoko usprotivilo "novom" idejnom resenju projekta obnove muzeja, i 60-tih mu je vracen originalan izgled iz 1903. godine kada je zgrada bila u funkciji "Uprave fondova"...

A evo nekih lepih starih slika danasnje zgrade muzeja izmedju 1903-1932 godine....

1. Uprava fondova u izgradnji 1903. godine.

2. Uprava fondova 1909. godine

3. Uprava fondova 1914. godine

4. Hipotekarna banka 1927. godine

5. Hipotekarna banka 1932. godine

tad je trg bolje izgledao nego sada, nije mi jasno kome je palo na pamet da pored narodnog pozorista pravi onu staklenu rugobu gde je bilo jugodrvo mislim i da je to bila njihova poslovna zgrada, zaista steta za takvu poziciju
Old March 30th, 2007, 09:25 AM   #334
BL
BANNED

BL's Avatar

ove stracare sto su tu pored pozorista su katastrofalne, tako da je bolje bilo sta nego te prizemnice.
BL no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2007, 09:24 PM   #335
Kralj-Balkana
Nemac

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Cipiripi View Post
i od mene jedan baner

Brate jel mozez da mi napravis taj Baner na velicinu
952px --------------------------------- (Duzina)
150px ||||||||||||||||||||||||||||||||| (Visoka)
A Format ako moze .png

Bilo bi super ako mozez to za mene da uradis!
Old April 1st, 2007, 02:49 AM   #336
Rascian
НН

Rascian's Avatar

Likes (Received): 1721

Da li je neko gledao dokumentarnu emisiju o Karadjordjevoj ulici na RTS 2 juce?
Lepo su predstavili razvoj i transformaciju te ulice od pocetka 19 ka 20 veku...
Predstavili su sve zgrade a poseban naglasak je bio na tome kako je ta ulica nekada elitna, ruinirana i devastirana u doba komunizma sve do danas.
Predstavili su i Savski trg i zgrade Poste i hotela Petrograd kako su nekad izgledali....

Ta ulica je zaista najveci simbol zanemarivanja nasledja u Beogradu. Pretvorena u trazitni pravac za kamione i cisterne kojim se kompezuje nepostojanje UMP-a.
Ali ako nista drugo, oslobodjena je od komunistih zgrada osim one grozote na uglu sa Crnogorskom...
Uskoro bi trebala poceti rekonstrukcija starogradskog dela ulice ( uzvodno od mosta) ,a nadam se da ce u dogledno vreme sa zavrsetkom UMP-a u obzir biti uzeta mogucnost da jedan deo ulice ( oko Malog Pijaca) bude uredjen kao pesacka zona + tramvaj... A sve zgrade rekonstruisane i ociscene...
Old April 1st, 2007, 04:38 AM   #337
Dziggy
Registered User

Dziggy's Avatar

Dobro je da postoje, a i ja se nadam istome, taj deo je blago! Jos ako se terasom sa terazija spusti dotle, moze da se uzme u obzir pesacka zona i tramvaj.
Old April 2nd, 2007, 03:27 PM   #338
zexland
Welcome to Belgrade

Lepa vest! Baner Starog Beograda uskoro na sajtu SSC !

Kontaktirao sam sa Janom, i poslao mu onaj baner za "Stari Beograd",
medjutim jedino nece pisati ono...once upon a time...posto mi je trazio cistu sliku bez teksta...

Jedva cekam da postave
Old April 2nd, 2007, 06:19 PM   #339
Dziggy
Registered User

Dziggy's Avatar

pa kaj ce pisati? Reci mu da stavi Belgrade, 1940.
Old April 3rd, 2007, 10:38 PM   #340
zexland
Welcome to Belgrade

Pa verovatno ce mozda da stavi once upon a time....u donji desni ugao ispisano onim njihovim sitnim slovima...videcemo..ma neka samo postavi...

Reply

Tags
slike

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules