daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Фотографија > Старе слике и разгледнице

Старе слике и разгледнице Старе слике и разгледнице / Old photos and postcards

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 133 votes, 4.97 average.
Old September 15th, 2008, 02:20 AM   #541
Dziggy
Registered User

Dziggy's Avatar

Likes (Received): 484

ma poglej ove divote samo mi malo nelogino postavljen ovaj travnjak...nakrivo a i mogli su na brzinu da sazidaju desnu stranu pre sranja, mada i danas to izgleda pristojno, samo da se sredi , skinu klime i upristoji

image hosted on flickr

sto se da videti na ovim slikama...

image hosted on flickr

Sponsored Links

Old September 15th, 2008, 02:40 AM   #542
Dziggy
Registered User

Dziggy's Avatar

pogledajte kako se uklapa lepo zgrada u kojoj je bg izlog, samo da se ocisti...

image hosted on flickr

a i koliko li je star- lotos bar

image hosted on flickr

evo i jedna predratna, izduzena... nisam znao da su tramvaji isli i vlajkovicevom...

image hosted on flickr

iz palate riunioni, a u pozadini se vidi kako se gradi stari Panchevac, most kralja petra 1.

image hosted on flickr

kolarceva 20tih ili pocetka 30tih

image hosted on flickr

hehe, kako jadno ova ulica izgleda naspram onog danas sto imamo...

image hosted on flickr

i kasina bi mogla da se sredi..

image hosted on flickr

image hosted on flickr

po mojoj slobodnoj proceni, ovo su neke 50te

image hosted on flickr

a bogme i ovo je neka 49-50ta, po automobilima...

image hosted on flickr
Old September 16th, 2008, 01:27 PM   #543
zexland
Welcome to Belgrade

Likes (Received): 23

Super fotke Dzigi !
zexland no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2008, 10:11 PM   #544
chuburac
radioactive

chuburac's Avatar

Likes (Received): 5

Quote:
Originally Posted by Dziggy View Post
ma poglej ove divote samo mi malo nelogino postavljen ovaj travnjak...nakrivo a i mogli su na brzinu da sazidaju desnu stranu pre sranja, mada i danas to izgleda pristojno, samo da se sredi , skinu klime i upristoji

image hosted on flickr

sto se da videti na ovim slikama...

image hosted on flickr
Koliko god da ove fontane, kandelabri i zardinjere deluju simpaticno, njima na mestu sa takvom frekvencijom saobracaja nije mesto. Da Terazije nisu preradili pioniri i skojevci, to bi ucinio neko drugi. Povratak na staro moguc je samo ako se saobracaj potuno izmesti, a to za sada ne deluje realno.
Old September 17th, 2008, 12:33 AM   #545
kasina
BANNED

kasina's Avatar

Likes (Received): 7

Quote:
evo i jedna predratna, izduzena... nisam znao da su tramvaji isli i vlajkovicevom...

image hosted on flickr

Lepo si uocio da je fotka malo izduzena, pa otuda i privid da je skretanje sina u Vlajkovicevu, a zapravo je samo jedan mali krak, koji bi sada prolazio kroz danasnji parkic. Naravno, sve je tada izgledalo podosta drugacije ... izmedju ostalog, izmedju Skupstine i Vlajkoviceve postojalo je vise zgrada, ukljucujuci i jednu visespratnicu. Iz drugog ugla je to izgledalo otprilike ovako, sa vidljivim tramvajem izmedju Vlajkoviceve i Skupstine.

kasina no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2008, 01:02 AM   #546
kasina
BANNED

kasina's Avatar

Quote:
a bogme i ovo je neka 49-50ta, po automobilima...

image hosted on flickr

... a kad sam vec u radnji, da bas ne cepidlacimo, ali malo da preciziramo ...i naravno, pohvale za Dziggy-a

Predmetna fotka, odnosno razglednica je najverovatnije iz 1958. godine, iz koje potice i citava serija Terazija u izdanju zagrebacke Foto-tehnike. Godiste se moze precizirati i po ulicnom osvetljenju, visini drveca, izgradjenosti objekata, i sl., i naravno, i po automobilima ...

Evo jos malo priloga iz moje zbirke na ovu temu ...

Ista razglednica iz 1958. godine, ne vidi se bas najbolje, ali se na desnoj strani ipak uocava izgradnja Robne kuce

Prvih posleratnih godina, pocetak Bulevara, do 1948. zvao se Crvene Armije ... sa jos neporusenom zgradom starog Suda i kucama izmedju Vlajkoviceve i Skupstine, i naravno, starim kandelabrima i ukrasnim figurama na Igumanovoj palati ...

... Terazije dve godine kasnije, 1949. godine ...

... godine 1953. jos uvek sa starim Beogradskim Magazinom umesto Robne kuce. Staro osvetljenje, za razliku od skulpture na vrhu Igumanove palate, jos opstaje ...

... jos nema ni zgrade Invest-banke, ni Robne kuce, godina 1954. ...

... godina 1955. ne daju se stari kandelabri ...

...godina 1957. Robne kuce jos nema, ali je novo osvetljenje vec tu ...

... otprilike dve godine kasnije, dovrsava se i Robna kuca ...

Last edited by kasina; September 17th, 2008 at 01:25 AM.
Old September 17th, 2008, 09:26 AM   #547
kasina
BANNED

kasina's Avatar

Quote:
Originally Posted by kasina View Post
Lepo si uocio da je fotka malo izduzena, pa otuda i privid da je skretanje sina u Vlajkovicevu, a zapravo je samo jedan mali krak, koji bi sada prolazio kroz danasnji parkic. Naravno, sve je tada izgledalo podosta drugacije ... izmedju ostalog, izmedju Skupstine i Vlajkoviceve postojalo je vise zgrada, ukljucujuci i jednu visespratnicu. Iz drugog ugla je to izgledalo otprilike ovako, sa vidljivim tramvajem izmedju Vlajkoviceve i Skupstine.

... da jos malo pojasnimo i dopunimo pricu ...

Izmedju Skupstine i Vlajkoviceve pre rata je postojao tzv, Trg vojvode Misica, i upravo u toj zoni nalazila se okretnica tadasnjeg tramvaja broj 14, sto se vidi i na prilozenom delu predratnog plana Beograda ...

... a takodje je naznaceno da se razmisljalo i o izgradnji jos jednog objekta u sklopu Dvorskog komleksa, preko puta Skupstine ... a takvih ideja bivalo je i ranije, o cemu je vec bilo govora na ovoj temi ...

Last edited by kasina; September 17th, 2008 at 09:31 AM.
Old September 17th, 2008, 11:04 AM   #548
Luyyifer (Lucifer)
Registered User

Luyyifer (Lucifer)'s Avatar

Likes (Received): 2

majke jevrosime je zapravo jevrosimova?
Luyyifer (Lucifer) no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2008, 02:55 PM   #549
Dziggy
Registered User

Dziggy's Avatar

E Kasina, svaka cast. Naravno, ako imas jos ovakvih slika i ako imas vremena i volje podeli ih, jer dosta ovih uglova nije okaceno na ovoj temi.

I naravno, sve sto nije tacno, samo ispravljaj. Ja ni ne znam bas toliko precizno.
Old September 17th, 2008, 07:23 PM   #550
kasina
BANNED

kasina's Avatar

Quote:
Originally Posted by Luyyifer (Lucifer) View Post
majke jevrosime je zapravo jevrosimova?

... ne bas, koliko ja znam, a trebalo bi,.. posto sam u istoj rodjen i odrastao, bila je i ostala Majke Jevrosime, osim kad smo majku malo prekrstili u kevu . Ocito je Jevrosima bila ideoloski i politicki podobna, tako da je bezbrizno pregrmela sve promene sistema i vlasti , koji su se tako cesto poigravali sa nazivima drugih ulica.

E posto je tako bezbrizno prolazila, da ne bude bas sve idealno, pobrinuli su se izdavaci (ili stampari) bas ovog plana Beograda, koji su je malo prekrstili ...

... i tako za ovu priliku postade Majka Jevrosimova a lepo se vidi da je pisalo Majka Jevrosim- , a neko je lepo uocio da Jevrosim nikako nije mogao biti majka, barem tada zasigurno jos ne, te je brze bolje, na pocetku ulice izmedju Takovske i Palmoticeve, dopisao ova ( sto se vidi i po podebljanim slovima ).

Elem, sto bi rekao Bata Stojkovic alias Laki u Maratoncima - `al ga je opravio, svaka mu cast, a Marka Kraljevica, ko pita za junacko zdravlje.

Da i pre rata nije bilo bas sve tako idealno, barem sto se kartografije tice, moze se videti i na ovom malom uzorku, gde je i Cumicevo sokace malo prekrsteno, ali izgleda da su na ovom planu ipak imali pik na Majke Jevrosime ...

Izvod iz spiska ulica

... cica mica, i otvori se prica ...

Majke Jevrosime pre rata i nije bas vazila kao fotogenicna, a sto se toga tice,malo toga se, srecom, promenilo do danas, tako da pravih fotki, da o razglednicama i ne govorim, nisam bas vidjao, a verujte mi na rec, nagledao sam se ...

Ali ipak evo dve fotke nekadasnje Garaze u broju 30, gde je danas Muzej automobila Brace Petkovica, iz cije knjige Automobil u Beogradu 1918-1941. i poticu.

... lepo, nema sta ... narocito ovaj bus, koji je ipak bio medjunarodni i u dosta boljem stanju od Miskovog
Old September 17th, 2008, 11:38 PM   #551
zexland
Welcome to Belgrade

Kasina !!!!

Pa ti zlata vredis !!!

Upravo si razotkrio mnoge misterije ( od pocetka teme ) i to :

1. Kada je porusen blok izmedju Vlajkoviceve i Skupstine
2. Kada je skinuta bista sa Igumanove palate
3. Kada je uradjena rekonstrukcija hotela Kasina
4. Kada su tacno uklonjeni kandelabri sa Terazija
5. Kada je tacno izgradjena zgrada "Robne kuce Beograd"

U sustini i pored velikih razaranja, pogotovu 1944-e ( vecita misterija ), Terazije su dobro i prosle.
Znaci mnogo vecu rekonstrukciju ipak, su izvrsile posleratne arhitekte.

Ja nikada necu prezaliti trospratno zdanje pored stare "Izvozne banke", koje je dosta stradalo u bombardovanju ( sada je tu "Invest banka" ).

Sanjam dan kada ce se Terazije zatvoriti napokon za saobracaj ( kao sto je i u planu ), i odavno se nadam da ce im vratiti predratni izgled ( fontanu, bastice i kandelabre ).
Odn. taj sarm prohujalih vremena, i makara delic atmosfere koja je nekada vladala, najlepsim beogradskim trgom.

Evo te zgrade koju nikada necu prezaliti...vise puta je vec pominjana na temi...prepoznaces je sigurno...

A ovu tek nikada necu prezaliti...zgrada preko puta Ruskog cara...pocetkom XX veka...

Ista zgrada 1941...u pozadini se vidi i ostecena trospratna zgrada na Terazijama....

Last edited by zexland; September 17th, 2008 at 11:56 PM.
Old September 18th, 2008, 12:58 AM   #552
kasina
BANNED

kasina's Avatar

Quote:
Originally Posted by zexland View Post
Kasina !!!!

Pa ti zlata vredis !!!

Upravo si razotkrio mnoge misterije ( od pocetka teme ) i to :

1. Kada je porusen blok izmedju Vlajkoviceve i Skupstine

... hvala, hvala, zex

Mnogo toga sam ispostovao na konkurenciji http://forum.bgdcafe.com/index.php?s...c=29750&st=220 koju si i ti, ranije posecivao, barem da reklamiras fotke koje ti je, bez autorizacije preuzeo Dejan011

Ko ima vremena i strpljenja, a voli, moze tamo stvarno da nadje gomilu interesantnih, pa i dosta nevidjenih fotki starog Beograda, a i poneku zanimljivu foto-pricicu, ali da sad ne uvredim ovdasnjeg domacina sa reklamom za drugi sajt

Ovo samo kao mali uvod da se opravdam, jer imam pogolemu svoju kolekciju starog Beograda koja nije jos ni skenirana, tako da cela procedura nazalost oduzima, bas onako, podosta vremena, ali tu smo ...

Elem, da se zasada vratim na tacku koju si obelezio kao prvu, nekadasnji blok izmedju Skupstine i Vlajkoviceve ...

... za pocetak dva crteza Luke Mladenovica, koji je zaista zabelezio brojne i dragocene tragove nekadasnjeg Beograda ...

Ugao Decanske i Vlajkoviceve krajem dvadestih

Pogled sa pozicije sadasnjeg Trga na pocetak Vlajkoviceve

Tadasnja Agrarna banka i trospratnica na uglu

Ovo nije moja fotka, posle jednog od bombardovanja za vreme WWII ...

... vracamo se ponovo na moje fotke i period pre rata iz drugog ugla ...

... pogled sa Terazija ...

... iz slicnog ugla posle rata ...

... e ovo su vec pedesete, sa jos postojecim zgradama, i stepenastom konfiguracijom pocetka Vlajkoviceve ...

... jos malo iz drugih uglova ...

... izgradjen je vec Dom sindikata ...

... pocinje dogradnja Vlajkoviceve br. 5 ...

... dogradnja je dovrsena 1958. godine, a blok zgrada jos nije porusen, kao ni skupstinska ograda ...

... do 1960. godine kuce na nekadasnjem Trgu vojvode Misica definitivno su porusene sa sve skupstinskom ogradom, a nastavlja se dogradnja Vlajkoviceve br.7, pa tako redom, i pocinje neko novo vreme, i dolaze neki novi klinci, bas kao na ovom pesackom prelazu ...

Last edited by kasina; September 18th, 2008 at 01:13 AM.
Old September 18th, 2008, 01:17 AM   #553
Luyyifer (Lucifer)
Registered User

Luyyifer (Lucifer)'s Avatar

Likes (Received): 2

Quote:
Sanjam dan kada ce se Terazije zatvoriti napokon za saobracaj ( kao sto je i u planu ), i odavno se nadam da ce im vratiti predratni izgled ( fontanu, bastice i kandelabre ).
uz sav taj sarm koji crno-bele fotografije i 20-te i 30-te godine proslog veka umeju da daju nekom prostoru, Terazije su (kao "trg"- mada Terazije nikad nisu bile trg) uvek - osim mozda u prvom periodu kada su na njima zaista stajale kamene okrugle terazije - cisterne - dakle uvek bile uredjene prosecno i jeftino, a da je tako najbolje se vidi i iz cinjenice da je u 2 decenije 5 puta menjan njihov izgled (bastice, fontane...). Da i ne pominjemo onu jeftinu fonatnicu u doba u kome se u Barseloni npr. grade magicne fonatne, a fonatana di Trevi u Rimu postoji vec 200 godina.

Sve u svemu, rec je o provizornim i dosta jevrinim resenjima i radije danas na tom mestu gledam gust saobvracaj, jer smatram da mu je tu mesto, a ako jednog dana tu ne bi bilo saobracaja, onda sam za stvaranje modernog platao, sa impozantnim i vrednim resenjima.

Last edited by Luyyifer (Lucifer); September 18th, 2008 at 01:23 AM.
Luyyifer (Lucifer) no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2008, 01:29 AM   #554
Rascian
Ružnoća je zločin !!!

Rascian's Avatar

Likes (Received): 438

Quote:
..

Prvih posleratnih godina, pocetak Bulevara, do 1948. zvao se Crvene Armije ... sa jos neporusenom zgradom starog Suda i kucama izmedju Vlajkoviceve i Skupstine, i naravno, starim kandelabrima i ukrasnim figurama na Igumanovoj palati ...

Nisam znao da su grupe figura postojale i vrhu na zgrade prekoputa (palata penzionog fonda ili nesto sl.). Sa obe strane ceonog zaobljenog dela zgrade gde su jarboli.

Inace Kasina, svaka cast na upucenosti.
Jel imas mozda sliku ove zgrade na kraju Nemanjine ( izgleda kao da izlazi na samu Slaviju) na mestu danasnje nove zgrade Narodne banke, a deluje barem kao cetvorospratnica.

p.s. i nisam znao da je Agrarna banka nadogradjena za jedan sprat, i da je izgorela iznutra u Drugom svetskom ratu.
Rascian no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2008, 02:34 AM   #555
Dziggy
Registered User

Dziggy's Avatar

jao kasina, care, kad god mozes napravi nesto ovako zanimljivo molim te! Ja zivim na Lionu, i celog zivota posmatram stare kuce i zgrade na lionu i oko Kajmakcalanske... Verujem da se neko setio da to zabelezi pre rata... i ako mozes neku kartu tramvajske mreze tik pre 2 sv rata! Hvala unapred!

I ne znam za vas, ali sredjivanje tog predela oko trga nikole pasica i Dom sindikata je prikaz kako su i ti komunisti znali dosta dobro i svecano da naprave stvar..i vecina je mahom gradjeno da bude lepo , samo sto je vreme uzelo svog maha na tim zgradama, koje da bi bile lepe treba pre svega da budu ciste...
Old September 18th, 2008, 03:30 AM   #556
Dziggy
Registered User

Dziggy's Avatar

jao ljudi, evo prelistavam ovaj sajt sto je dao kasina, i stvarno je veliko bogatstvo...kasina ja se izvinjavam sto cu ti preuzeti sliku, ali stvarno sam ostao bez daha kad sam je video... nadam se da nece smetati sto cemo i mi uzivati u plemenitoj
stvari kao sto je slika

pogledaj samo ovo

Old September 18th, 2008, 10:19 AM   #557
chuburac
radioactive

chuburac's Avatar

Likes (Received): 5

Pa ovo je bolnica Sv. Sava! Steta sto je Savski trg jos uvek neuredjen...
Old September 18th, 2008, 12:22 PM   #558
zexland
Welcome to Belgrade

Quote:
Originally Posted by Luyyifer (Lucifer) View Post
uz sav taj sarm koji crno-bele fotografije i 20-te i 30-te godine proslog veka umeju da daju nekom prostoru, Terazije su (kao "trg"- mada Terazije nikad nisu bile trg) uvek - osim mozda u prvom periodu kada su na njima zaista stajale kamene okrugle terazije - cisterne - dakle uvek bile uredjene prosecno i jeftino, a da je tako najbolje se vidi i iz cinjenice da je u 2 decenije 5 puta menjan njihov izgled (bastice, fontane...). Da i ne pominjemo onu jeftinu fonatnicu u doba u kome se u Barseloni npr. grade magicne fonatne, a fonatana di Trevi u Rimu postoji vec 200 godina.

Sve u svemu, rec je o provizornim i dosta jevrinim resenjima i radije danas na tom mestu gledam gust saobvracaj, jer smatram da mu je tu mesto, a ako jednog dana tu ne bi bilo saobracaja, onda sam za stvaranje modernog platao, sa impozantnim i vrednim resenjima.
Dobro Luci....vec je poznat tvoj stav o predratnim Terazijama
Old September 18th, 2008, 12:36 PM   #559
zexland
Welcome to Belgrade

Quote:
... hvala, hvala, zex

Mnogo toga sam ispostovao na konkurenciji http://forum.bgdcafe.com/index.php?s...c=29750&st=220 koju si i ti, ranije posecivao, barem da reklamiras fotke koje ti je, bez autorizacije preuzeo Dejan011

Ko ima vremena i strpljenja, a voli, moze tamo stvarno da nadje gomilu interesantnih, pa i dosta nevidjenih fotki starog Beograda, a i poneku zanimljivu foto-pricicu, ali da sad ne uvredim ovdasnjeg domacina sa reklamom za drugi sajt

Ovo samo kao mali uvod da se opravdam, jer imam pogolemu svoju kolekciju starog Beograda koja nije jos ni skenirana, tako da cela procedura nazalost oduzima, bas onako, podosta vremena, ali tu smo ...
Da secam se toga ma dobro...jedna od mojih ishitrenih reakcija

Ma trebao si ti odmah kod nas da dodjes

Sto kaza Dzigi, kolekcija na BGD kafeu, je stvarno citavo bogatstvo !
Video sam na BGD kafeu i osteceno zdanje Kapetan Misinog zdanja za vreme WWI
Ne mogu da verujem kako je stradalo i zdanje Agrarne banke u bombardovanju !

Blok Vlajkoviceva-Skuptina, tesko da ce ikada biti obnovljen, ali za ogradu oko skupstine verujem da ce se naci resenje, kao i za ogradu oko Starog i Novog dvora, sa sve kamenim kapijama...
Takodje verujem i da ce vratiti skulpture na Igumanovu palatu, i zgradu preko puta, to i nije neka velika investicija za grad...

Ono sto je totalno pozitivno ( period 1945-1960), u celoj prici je izgradnja Doma sindikata i zavrsetak formiranja trga - tada Marksa i Engelsa...
Old September 18th, 2008, 12:40 PM   #560
zexland
Welcome to Belgrade

Nego...ja bih ti bio neizmerno zahvalan , ako bi mogao da postavis neku fotku Starog i Novog dvora nakon WW2 ( ako imas ), da napokon ustanovimo kada je sruseno polukruzno zdanje izmedju dva dvora, i skidanje drugog kubeta sa zdanja Starog dvora prilikom rekonstrukcije nakon rata.

Last edited by zexland; September 18th, 2008 at 01:05 PM.

Reply

Tags
slike

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules