daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old October 7th, 2009, 12:19 AM   #2501
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Have you guys seen the site of the company building TEG, there are plenty of other projects. Some projects are really classy. http://www.manetci.com.al/index.php

This one is big, "West Offices Park" 4 times 9 story buildings.Kompleksi “West Office Park” shtrihet nė pjesėn perėndimore tė qytetit tė Tiranės, pėrgjatė aksit tė rrugės sė Kavajės, nė territorin e ish-kombinatit tė pėrpunimit tė drurit “Misto Mame”. Kjo ėshtė njė nga zonat me zhvillim tė shpejtė nė pjesėn perėndimore tė Tiranės. Largėsia nga qendra e Tiranės ėshtė vetėm 3.5 km.
Urbanizimi i zonės nė ish ndėrmarrjen „Misto Mame“ ka pėr qėllim strukturimin e raporteve ndėrmjet ndėrtesave administrative, tė banimit, tė funksioneve tregtare e shėrbimeve tė tjera, gjelbėrimit, infrastrukturės sė transportit etj. Kjo ndėrhyrje do tė japė njė impakt pozitiv nė shumė drejtime.Destinacioni kryesor i „West Offices Park“ ėshtė krijimi i njė sistemi zyrash shtrirė nė 4 objekte 9-kate dhe nė njė godine 4-kate. Me njė sipėrfaqe shfrytėzimi prej 5400 m2 pėr secilėn godinė 9 –kate, nė total 21600m2, „West Office Park“ do tė vihet nė shėrbim tė bizneseve tė ndryshme si Banka, Pėrfaqėsi tė Bizneseve tė Huaja dhe Vendase, Institucione dhe Shoqata tė ndryshme etj. nė ndihmė tė tė cilave do tė vihen njėsi tė ndryshme tregtare dhe shėrbimesh qė do tė funksionojnė gjatė gjithė kohės sė funksionimit tė zyrave.
Kompleksi „West Offices Park“ me mbi 300 vende parkimi nėntokė dhe 80 parkim tė hapur mbitokė shmang nė mėnyrė tė plotė njė prej problemeve mė tė mėdha qė shqetėson sot komplekset me tė tillė destinacion dhe trafikun nė pėrgjithėsi, atė tė parkimit tė automjeteve.
Njė kompleks i tillė, bazuar nė eksperiencat mė tė mira evropiane, shumė shpejt do tė jetė njė ndėr pikat referuese mė atraktive tė pjesės perėndimore tė kryeqytetit. Me njė arkitekturė moderne tė stadarteve tė larta evropiane, „West Offices Park“ u krijon tė gjitha mundėsitė bisneseve tė jenė dinjitoze pėrballė klientėve si dhe duke rritur perfomancėn dhe imazhin kundrejt partnerėve.

http://www.manetci.com.al/index.php?...d=30&niveli=13
  Reply With Quote
Old October 7th, 2009, 12:56 PM   #2502
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Ky projekt do realizohet, apo ka mbet vetem ne leter?
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old October 7th, 2009, 06:13 PM   #2503
Justme78783
BANNED
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 375
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Ky projekt do realizohet, apo ka mbet vetem ne leter?

ne web sitin , ky projekt si edhe TEG , eshte nen titullin : Projekte aktuale , pra duhet te jete duke u ndertuar
Justme78783 no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2009, 11:05 AM   #2504
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Justme78783 View Post
ne web sitin , ky projekt si edhe TEG , eshte nen titullin : Projekte aktuale , pra duhet te jete duke u ndertuar
Rrofsh. Se une nuk e shifja projektin, sepse nuk me hapeshte mire faqja.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2009, 11:07 AM   #2505
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Don't know, if anybody have posted this before:

New Regulatory Plan
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2009, 11:04 PM   #2506
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2009, 11:34 PM   #2507
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Kryebashkiaku Rama inspekton punimet tek blloku 45 Rama pėr Unazėn e madheKryebashkiaku Edi Rama ka inspektuar punimet pėr rikonstruksionin e infrastrukturės nė bllokun nr. 45 (kufizuar nga lumi i Lanės, Hekurudha - rruga pėr nė Kamėz, ish - Kombinati “Josif Pashko”), punime tė cilat tashmė po shkojnė drejt pėrfundimit.Vlera e kėtij objekti ėshtė 158.806.814 lekė, nga tė ardhurat e Bashkisė sė Tiranės.Gjatė inspektimit tė punimeve, Kryebashkiaku Rama theksoi: “Ėshtė kėnaqėsi qė sėbashku me kėtė komunitet tė ardhurish, ne sot mbėrrijmė fundin e punimeve tė njė faze, pėr njė zonė tė konsiderueshme tė kėtij territori, e cila urbanizohet dhe i hap rrugė vijimit tė punės nė njė pjesė tjetėr po kaq tė konsiderueshme, duke mbajtur kėsisoj edhe premtimin solemn qė pėr tė gjithė zonat e tė ardhurve nė Tiranė dhe rreth Tiranės, tė kemi kushte njėsoj si nė ēdo komunitet tė kryeqytetit, pėrsa i takon infrastrukturės dhe nga ana tjetėr dua tė shpreh mirėnjohjen pėr kėtė komunitet, pėr mbėshtetjen e plotė qė i dha projektit tonė mė 28 qershor”Ndėrkohė, duke iu refruar deklaratave tė Kryeministrit Berisha, lidhur me hapjen e tenderit, pėr ndėrtimin me konēension tė Unazės sė Tiranės, Kryetari i Bashkisė Edi Rama u shpreh: “Pėrditė e mė shumė po bėhet e qartė pėr tė gjithė shqiptarėt qė kanė njė Kryeministėr qė nuk kupton detyrėn e tij dhe qė nė shkelje tė plotė tė tė drejtės dhe tė detyrės sė tij, grabit votat e shqiptarėve, grabit pasuritė e shqiptarėve, grabit gjithēka gjen rrugės, vetėm nė funksion tė pushtetit tė familjes sė tij. Pėrfytyroni pėr njė moment Kryeministrin e Italisė, duke u marrė me Unazėn e Romės apo Kryeministrin e Greqisė, duke u marrė me Unazėn e Athinės, por kjo gjė do tė ndodhė edhe pėr aq kohė dhe unė jam shpresėplotė se do tė jetė pak koha, qė ky kryeminister do tė jetė nė pushtet”.Blloku Nr. 45 ndodhet nė pjesėn veriore tė qytetit tė Tiranės, me sipėrfaqe rreth 35 ha. Projekti i rikonstruksionit tė bllokut 45 ka parashikuar ndėrhyrjen nė infrastrukturėn e tij, e cila mė parė ishte e amortizuar si dhe trajtimin e rrugėve ekzistuese sekondare, nga pikėpamja e ndėrtimit tė infrastrukturės dhe shtresave rrugore.Pas ndėrhyrjes, gjerėsia e rrugėve ėshtė 7 metra, me trotuarė nga tė dy anėt, tė shtruar me asfalt dhe gjerėsi 2 metra. Gjithashtu, janė hapur edhe rrugė tė reja qė shėrbejnė pėr lidhjen e gjithė sistemit rrugor tė zonės.Ėshtė ndėrhyrė nė rrjetin e ujėsjellėsit me gjatėsi 7400 metra linearė, i cili nė disa zona kishte dalė jashtė funksionit dhe qė tashmė ėshtė ndėrtuar nė tė dy anėt e trotuarėve tė rrugės e po ashtu edhe nė sistemin e kanalizimeve tė ujėrave tė shiut, i cili mė parė nuk ekzistonte. Projekti i kanalizimeve ka parashikuar ndėrtimin e rrjetit tė ri tė kanalizimit tė ujėrave tė bardha.Ndėrkohė, projekti i rikonstruksionit tė bllokut 45 ka pėrfshirė gjithashtu edhe ndėrhyrjen nė sistemin e ndriēimit rrugor, me shtylla metalike me lartėsi 9.8 m tė vendosura nė tė dy krahėt e rrugės.http://tirana.gov.al/?cid=1,62,3010
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2009, 11:02 AM   #2508
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Nji pyetje: Nga kalon unaza? Kalon te tona ne territorin e Bashkise se Tirones?
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2009, 12:23 PM   #2509
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4892

Kalon nga llogarite bankare !
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2009, 05:32 PM   #2510
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2009, 10:26 PM   #2511
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,827
Likes (Received): 6071

Kush mund te jene keta te dy afer Sales? Ky djathtas duket si Shqiptar por ai majtas me steme te xhaketa mbase eshte Ambasadori Austriak.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2009, 10:56 PM   #2512
kosovania
BANNED
 
Join Date: May 2009
Location: Prishtina
Posts: 890
Likes (Received): 0

all projects in Tirana look great, well done Albania
kosovania no está en línea   Reply With Quote
Old October 17th, 2009, 09:55 PM   #2513
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Njė fond prej 23 066 183 lekėsh, nga tė ardhurat e Bashkisė sė Tiranės, do tė mundėsojė pėrfundimin e plotė tė punimeve pėr rikonstruksionin e rrugės “Ibrahim Rugova”. Kjo rrugė ndodhet nė territorin e Njėsisė Bashkiake Nr.7 (vazhdim i rrugės “Babė Rexha).I pranishėm gjatė inspektimit tė punimeve pėr rehabilitimin e kėsaj rruge, Kryebashkiaku Rama theksoi: “Ėshtė shumė e rėndėsisshme qė tė gjitha detyrimet tona karshi komuniteteve tė kryeqytetit tė plotėsohen dhe ne do tė bėjmė ēmos pėr t’i plotėsuar, pavarėsisht kushteve tė vėshtirėsuara, pėr shkak tė njė politike primitive dhe njė qėndrimi tėrėsisht negativ tė Kryeministrit ndaj autonomisė vendore e ndaj njėsive vendore, tė cilat vuajnė sot kthetrat e qeverisė nė fyt dhe vuajnė goditjen shumė tė rėndė tė tė ardhurave vendore, nė funksion tė njė politike krejtėsisht regresive. Ajo qė unė dua tė nėnvizoj ėshtė se, qoftė nė emėr tė komunitett tė kryeqytetit, qoftė nė emėr tė tė gjitha komuniteteve qė qeverisen nė funksion tė vullnetit tė qytetarėve, ne do tė reagojmė shumė ashpėr dhe do ta kundėrshtojmė me ēdo mjet kėtė politikė, e cila synon tkurrjen e financave vendore, nė funksion tė planit pa plan dhe tė rrugės pa rrugė tė Kryeministrit tė Shqipėrisė”Gjatėsia qė po trajtohet aktualisht ėshtė 400 metra linearė, ndėrsa gjerėsia e rrugės 7 metra linearė. Aktualisht nė kėtė rrugė ėshtė kryer njė pjesė e konsiderueshme e punimeve, ndėrkohė qė rikonstruksioni i plotė i saj do tė pėrmirėsojė ndjeshėm gjendjen e infrastrukturės nė kėtė zonė.


Projekti pėr rikonstruksionin e rrugės “Ibrahim Rugova” pėrfshin ndėrhyrje nė shtresat rrugore, ndėrtimin e trotuareve, ndėrhyrje nė rrjetin e kanalizimeve, tė ujėsjellėsit si dhe ndėrhyrje nė rrjetin e ndriēimit rrugor me vendosjen e 12 ndriēuesave.


Ndėrkohė, me pėrfundimin e plotė tė punimeve, kjo rrugė do tė plotėsojė tė gjitha standartet e parashikuara nė projektin e rikonstruksionit, duke ofruar njė infrastrukturė tė standarteve tė larta e duke rritur nė kėtė mėnyrė, cilėsinė e jetės sė komunitetit tė zonės.tirana.gov.al
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2009, 11:50 PM   #2514
ardenica
Registered User
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tirana
Posts: 270
Likes (Received): 0

http://agikons.com/index.php?f=g/gal
Disa nga projektet ne ndertim
ardenica no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2009, 10:30 PM   #2515
AL-KS
Registered User
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 308
Likes (Received): 7

Nis projekti pėr kanalizimet e ujrave tė zeza nė kryeqytet


Tirana sė shpejti do tė ketė njė sistem modern tė kanalizimeve tė ujrave tė zeza. Kjo do tė bėhet e mundur falė kontratės sė nėnshkruar mes Ministrit tė Transporteve dhe Punėve Publike Sokol Olldashi dhe firmės japoneze Tokjo Enginering Consultants. Kontrata ka njė vlerė prej 9.9 milion eurosh, e cila nė fazėn e parė tė saj parashikon realizimin e projektit dhe supervizmin ndėrsa nė fazėn e dytė do tė kryhet studimi i fizibilitetit. Sipas Ministrit Sokol Olldashi afati i kėsaj kontrate ėshtė 12 muaj.
Olldashi ”Me pėrfundimin e kėtij projekti, do tė pėrmisohet ndjeshėm sistemi i kanalizimeve nė qytetin e Tiranės, qė sot dredhet nė Lumin e Lanės.”
Ky projekt i paraprin fillimit tė ndėrtimit tė sistemit tė kanalizimit tė ujrave tė zeza pėr tė gjithė Tiranėn. Vlera e tė gjithė projektit ėshtė 106 milion euro dhe ėshtė njė financim i qeverisė japoneze.


Source: Tv Klan
AL-KS no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2009, 10:34 PM   #2516
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

^ Me se fundi. Se lam nam. Po vjen viti 2010.
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2009, 12:59 PM   #2517
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,827
Likes (Received): 6071

Po pra, sidomos po te kesh parasysh qe fondi i Qeverise Japoneze ka nja 4 vjet qe eshte premtuar.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2009, 11:46 AM   #2518
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2009, 12:58 PM   #2519
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Shqiptario View Post
Spot shume interesant. Besoj se do rrisi ndergjegjesimin e qytetareve.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2009, 02:59 PM   #2520
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by ardenica View Post
http://agikons.com/index.php?f=g/gal
Disa nga projektet ne ndertim
Nice.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
tirana, tirane

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 09:56 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu