daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old September 23rd, 2011, 10:49 PM   #3941
Gizzan
Registered User
 
Gizzan's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 3,795
Likes (Received): 3838

Eyy nji pytje,,a ka ndonje plan per fasadimin e banesave ne Tirane??sikurna ne Prishtine??se nime shume palidhje gjith ato ngjyra sikurna me qen ne mahall te magjupve....no offence
Gizzan no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2011, 11:09 PM   #3942
Kushune
Registered User
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2
Likes (Received): 0

Ngjose nuk i lejone sharjet e ofendimet, pse e lejoni fjalen malok. A nuk ehste kjo ofendim!?

Ti Rolex me vjen shum keq qe tani e kaq kohe kam ndjekur ket forum, e kur shohe fjale fyese nga bashkatdhetaret e mij me vjen shum inate. Pak na shajne ne emigrim, futem ketu me pa se qa behet ne Shqipri e shoh tu na sha prap. Mos ju duket shum vetja qytetar se pse nje cope fshat eshte krej Shqiprija ngjose e krahasojme me vende te tjera te perendimit. Mos u bani injoranta, se pse duke share te tjeret nuk ju ban ju me te mire apo me civilizuar. Nuk jane te gjith masloret njesoj sikur sjeni as ju kaq sa ju ka mush vetja mendjen.
Kushune no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2011, 12:03 AM   #3943
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,134
Likes (Received): 1418

Quote:
Originally Posted by Gizzan View Post
Eyy nji pytje,,a ka ndonje plan per fasadimin e banesave ne Tirane??sikurna ne Prishtine??se nime shume palidhje gjith ato ngjyra sikurna me qen ne mahall te magjupve....no offence
Prishtina i ka pas me cilesore nje pjese te ndertimeve, ndersa Tirana ato pallatet e parafabrikateve i ka pas cope cope..nejse besoj se per momentin ngjyrat atehere ishin zgjidhja e duhur..kurse tani nevojitet nje plan me serioz
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2011, 12:08 AM   #3944
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,134
Likes (Received): 1418

Quote:
Originally Posted by Kushune View Post
Ngjose nuk i lejone sharjet e ofendimet, pse e lejoni fjalen malok. A nuk ehste kjo ofendim!?

Ti Rolex me vjen shum keq qe tani e kaq kohe kam ndjekur ket forum, e kur shohe fjale fyese nga bashkatdhetaret e mij me vjen shum inate. Pak na shajne ne emigrim, futem ketu me pa se qa behet ne Shqipri e shoh tu na sha prap. Mos ju duket shum vetja qytetar se pse nje cope fshat eshte krej Shqiprija ngjose e krahasojme me vende te tjera te perendimit. Mos u bani injoranta, se pse duke share te tjeret nuk ju ban ju me te mire apo me civilizuar. Nuk jane te gjith masloret njesoj sikur sjeni as ju kaq sa ju ka mush vetja mendjen.
Fjala malesore nuk ka lidhje me fjalen malok, maloke kemi nga te kater anet ne Shqiperi, malok i ben injoranca njerezit jo vendi nga vijne..ndersa malesoret perfaqesojne njerezit qe jetojne ne zona malore te cilet kane vlera te pamohueshme per ta bere kete vend me te mire
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old September 26th, 2011, 03:38 AM   #3945
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,772
Likes (Received): 524

Bashkia e Tiranes jep afat: "Te lirohen trotuaret deri me 1 Tetor".
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old September 26th, 2011, 09:24 AM   #3946
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Ligjet nuk jane me afat. Zbatohen ne cdo kohe. Se kuptoj kete gje me ultimatum qe jep bashkia si ne tr ashtu dhe ne qytete te tjera. Mire qe nuk del min. i rendit dhe te thote:

Hajdute te dashur keni kohe deri ne daten 1 per te vjedhur. Mbas dates 1 do ndeshkoheni.
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old September 26th, 2011, 06:00 PM   #3947
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,426
Likes (Received): 3033

Quote:
Aktualitet

Bashkia e Tiranės bėn sėrish thirrje: Tė lirohen trotuaret deri mė 1 Tetor!

Zėdhėnėsja Anila Bisha doli pėrsėri me njė deklaratė mbi zėnien e hapėsirave publike:25 shtator 2011 11:42

Bashkia e Tiranės bėn sėrish thirrje pėr lirimin e tė gjitha trotuareve tė kryeqytetit.

Pėrmes zėdhėnėses, Anila Bisha, ky institucion ka drejtuar publikisht sėrish thirrjen ndaj pronarėve tė lokaleve, bareve dhe restoranteve, tė cilėt kanė zėnė trotuaret e qytetit dhe rrugėt e kalimit me tavolina, qė tė fillojnė lirimin e kėtyre hapėsirave publike.

Zėdhėnėsja Bisha tha se lirimi i hapėsirave qė u takojnė qytetarėve duhet kryer brenda afatit qė ėshtė data 1 Tetor, tė caktuar nga Bashkia e Tiranės.
Quote:
Originally Posted by k0ntir View Post
Ligjet nuk jane me afat. Zbatohen ne cdo kohe. Se kuptoj kete gje me ultimatum qe jep bashkia si ne tr ashtu dhe ne qytete te tjera. Mire qe nuk del min. i rendit dhe te thote:

Hajdute te dashur keni kohe deri ne daten 1 per te vjedhur. Mbas dates 1 do ndeshkoheni.
Po sigurisht qe do i jepen 3-4 dite afat, ka biznese qe kane 15 tavolina e 100 karrike jashte, duhet te kene nje fare kohe per t'i sistemuar e magazinuar, apo prezantuar lejet e shfrytezimit te ambjenteve publike dhene nga bashkia.

Ti thua modus operandi duhet te jete: te dalin nje mengjes te bukur si bobat ne "aksion" e t'i thone kamariere/banakiereve a car te gjejne neper lokale, cojini ata qe jane ulur jashte, e hiqni tavolinat nga trotuari....."taaani" "shpeeejt" ?!
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old September 26th, 2011, 06:20 PM   #3948
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,426
Likes (Received): 3033

Quote:
Originally Posted by Gizzan View Post
Eyy nji pytje,,a ka ndonje plan per fasadimin e banesave ne Tirane??sikurna ne Prishtine??se nime shume palidhje gjith ato ngjyra sikurna me qen ne mahall te magjupve....no offence
Ka tre modele kryesore pallatesh ne Tirane:

#1: Pallatet sovietike, ( kryesisht pallatet agimi dhe tek shallvaret ),...qe njefare arkitekture e kane, dhe lyerja dyngjyreshe duke i vene ne dukje konturet ishte me se e mjaftueshme dhe e kendshme.

#2: Pallatet e modelit neorealist:....me ate modelin kubik e monoton ku kontrasti i ngjyrave ishte e vetmja menyre per te nxjerre dicka ne drite ( edhe pse jam dakort se ne ca raste me "topa" "shigjeta" e "shkrime" e kan dhi muhabetin fare!!!

#3: pallatet me tulla te kuqerremta te ndertuara nga te burgosurit, te cilave, nese sheh ne disa vende, bizneset i kan bere nje lyerje te stilit "sperkatje" me nje boje te kuqerremte me te mbyllur dhe kan dale shume lezetshem ( kjo kuptohet atje ku nuk ka nga ato shtesat e famshme te improvizuara qe i japin forma abstrakte sikur i ke ndertuar me Lego )!!!

Gjithsesi, ne shume lagje jane shembur pallatet parafabrikate-2-kateshe ( kryesisht tek rruga "Muhamet Gjollesha" ) per t'u ndertuar komplekse 6/7-kateshe te cilat kan nje raport si me te hajrit me hapsirat publike, e te ofrojne mundesi te ndertosh dy copa sheshe e lulishte!!!
Mendoj se plani i ri urbanistik do t'i meshoj me shume ketij modeli, keshtuqe nuk ka ndonje vlere te madhe tani per tani te merresh me lyerje e suvatim.....
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old September 28th, 2011, 10:14 PM   #3949
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

“Selman Stėrmasi”, plani B!
Quote:
Komuniteti i futbollit ėshtė duke shpresuar qė Bashkia e Tiranės tė miratojė sa mė shpejt project buxhetin pėr rindėrtimin e stadiumit Selman Stėrmasi dhe tė gjendet koha e pėrshtashme pėr tu bėrė rikonstruksioni nė mėnyrė qė qė tė mos ketė pėrplasje punimesh mes dy stadiumeve. Stadiumi Selman Stėrmasi parashikon njė rivonim nė kushte normale por tė mjaftueshme qė stadiumi jo vetėm tė pbėrallojė aktivitetin nė vend por edhe tė luhen aty ndeshje ndėrkombėtare, madje dhe tė pėrfaqėsueses nė harkun e dy viteve.

Cėshtja – shoqėria aksionere Kuqezi e cila do tė adminostrojė rinovimin dhe pėrdorimin e Qemal Stafės e ka tė qartė se duke qėnė praktikisht njė “embrion” i FSHF nė dytet qė stadiumi do rindėrtohet do tė ketė probleme se ku do tė luhen ndeshjet. Nė kryeqytet ka tre ekipe, Tirana, Partizani dhe Dinamo, ndėrkohė mė shumė se kaq vėshtirėsia ėshtė pėr ndeshjet ndėrkombėtare, pasi Tirana ėshtė njė vend i preferuar pėr tė zhvilluar ndeshje. “Pėr momentin FSHF tė gjitha burimet financiare do ti derdhė nė stadiumin e rid he nuk parashikohet njė rinvestim nė Durrės, Shkodėr apo gjetkė. Mund tė bėjmė me sforco ndeshje ndėrkombėtare sat ė ndėrtohet stadiumi i ri nė kėto qytete, megjithatė nėse Bashkia e Tiranės rregullon stadiumin Selman Stėrmasi tė paktėn verėn e ardhshme hiqet njė siklet i madh pėr utbollin dhe pėr aktivitet”.

Projekti – stadiumi Selman Stėrmasi pritet ti futet njė rikonstruksioni specific nėse kėhsilli bashkiak i Bashkisė sė Tiranės vendos tė miratojė project buxhetin e paraqitur nga drejtoria e sporteve nė kėtė dikaster. Mendohet qė fusha tė ribėhet, tė rindėrtohet tribuna tė rregullohen tribunat pėrballė anėsore, tė vihet sistemi i ndricimit dhe tė dnryshojė tabela elektronike.
http://www.sportekspres.com/contenti...&idjadok=12136
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old September 28th, 2011, 11:17 PM   #3950
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Quhet projekt buxheti, jo project. Konstruksion do te thote ndertim. Prandaj duhet te perdoret rindertim.
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2011, 04:18 AM   #3951
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,426
Likes (Received): 3033

Quote:
Originally Posted by k0ntir View Post
Quhet projekt buxheti, jo project. Konstruksion do te thote ndertim. Prandaj duhet te perdoret rindertim.
Ne kete rast nuk ka te beje me gramatike! Keta gazetaret e sportit te sqarojne fare. Akoma s'e ka mesuar ky vllai qe ekzistojne "Language Tools: Albanian" dhe se nese e mban opsionin ne anglisht, MSWord automatikisht te korigjon disa fjale qe i kap ne nje kontekst te caktuar.
Po mir gazetari qe qeka lo** fare, po si e ka kaluar redaktimin ky far artikulli me kete far shkrimi hajt e merre vesh!!! E hajt e t'i besosh tani me kte prezantim, asaj cfare ka shkruar ky lo*** !!!
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2011, 04:42 PM   #3952
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,426
Likes (Received): 3033

Quote:
Basha pret ambasadoren australiane: Bashkėpunim nė projekte tė pėrbashkėta.
Thursday, September 29, 2011Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha priti sot ambasadoren australiane Jenny Bloomfield me qendėr nė Athinė, e cila mbulon Shqipėrinė. Z.Basha e informoi zonjėn Bloomfield pėr planet dhe projektet qė ka Bashkia pėr qytetin e Tiranės, si dhe bisedoi pėr mundėsi tė ndryshme bashkėpunimi. Ambasadorja australiane tha se ka interes nga biznesi i vendit tė saj pėr tė investuar nė Tiranė. Gjithashtu, u ra dakort pėr tė rritur bashkėpunimin mes shoqėrisė civile tė dy vendeve. Z.Basha kėrkoi nga ambasadorja australiane ekspertizė dhe mbėshtetje pėr projektin nė pėrmirėsimin dhe rritjen e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės, njė fushė ku Australia ka pėrvojė tė njohur nė mbarė botėn.
Sa mire do ishte t'i vinin pak dore ati Kopshtit Zoologjik, se esht bo per gjynaf....me i hajrit eshte ai lokali ne rrugen Fier-Vlore!!!
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2011, 02:05 PM   #3953
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Tiranė, nis zhbllokimi i hapėsirave publike
Quote:
Ka nisur nė Tiranė aksioni pėr tregtarėt qė s'kanė liruar hapėsirat publike sipas afatit tė vendosur nga bashkia.

Policia bashkiake ka deklaruar se do tė pastrohen trotuarėt nga subjektet qė s’kanė paguar taksat pėr hapėsirat e zėna.

“Aksioni do tė zgjasė njė javė dhe do tė kryhet kryesisht nė fundjavė. Ai nisi nga njėsitė bashkiake numėr 1 dhe 2 dhe mė pas do zgjerohet nė tėrė Tiranėn”, ka deklaruar policia bashkiake.

Tė djelėn e kaluar bashkia e Tiranės paralajmėroi tė gjithė personat qė tregtojnė produkte tė ndryshme nė rrugė, por edhe baret qė kanė vendosur tavolina nė trotuare, se do tė marrė masa nėse deri mė datėn 1 tetor nuk do tė lironin kėto hapėsira publike.

“Bashkia e Tiranės ėshtė e vendosur tė zbatojė ligjin. Paralajmėrojmė tregtarėt ambulantė tė largohen nga trotuarėt, si dhe lokalet qė i kanė zėnė ato me tavolinat dhe karriget e tyre”, theksoi zėdhėnėsja e Bashkisė sė Tiranės, Anila Bisha.

Nė kuadėr tė operacioneve tė saj, bashkia e kryeqytetit mėsyu dy javė mė parė nė parkun “Rinia” pėr tė liruar ambientet e zėna sipas saj nė mėnyrė tė paligjshme pėr parking nga lokalet.

Madje, drejtori i policisė bashkiake debatoi me menaxherėt e kompleksit “Tajvan” qė gjendet nė zonėn e parkut. Ai tha se do tė lirohen tė gjitha hapėsirat e zėna nė mėnyrė tė paligjshme.
http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=219711
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old October 7th, 2011, 12:58 AM   #3954
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old October 7th, 2011, 11:16 PM   #3955
AL-KS
Registered User
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 308
Likes (Received): 7

Basha: S’do garoj pėr asnjė post drejtues nė PD

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha, shprehet se nuk do tė kandidojė pėr asnjė post drejtues nė PD. Nė njė intervistė nė emisionin “Opinion”, tė gazetarit Blendi Fevziu, nė TV Klan, ai flet gjithashtu edhe pėr problemet e kryeqytetit, sheshin “Skėnderbej”, projektin e tramit, parkimin dhe zgjerimin e varrezave. Basha thotė se brenda dy javėve tė para tė nėntorit do tė nisė qarkullimi i sheshin kryesor tė kryeqytetit.
Ēfarė do tė ndodhė me financimin e deritanishėm tė sheshit “Skėnderbej”?
Financimi i deritanishėm do tė ruhet dhe asnjė euro e hedhur deri tani nuk shkon dėm, sepse punimet e deritanishme janė punime nėntokėsore, kryesisht ripėrtėritje e infrastrukturės nėntokėsore, e cila pėr herė tė fundit ishte ndėrtuar nė vitet 1988-1989 dhe punime tė tjera qė nuk shkojnė dėm.
Kur do tė rikthehet trafiku nė shesh?
Trafiku do tė rikthehet nė sheshin “Skėnderbej” sipas njė skeme tė hartuar nga ekspertėt mė tė mirė tė trafikut. Pjesėt e tjera tė sheshit do tė rehabilitohen dhe nė periudhėn mes arritjes nė pėrfundimet finale tė sheshit dhe sė sotmes, qytetarėt tė mos pėrballen as me stresin e trafikut, as me njė pamje estetikisht tė papranueshme pėr sheshin.
Kur hapet sheshi?
Punimet kanė nisur me njė intensitet tė plotė dhe plani i punės parashikon pėrfundimin e fazės sė asfaltimit brenda dy javėve tė para tė nėntorit. Paralel me kėtė po ecėn puna pėr anėn estetike, qė ėshtė gjelbėrim dhe anė tė tjera.
Brenda 15 nėntorit sheshi do tė jetė i hapur?
Ky ėshtė plani.
Dhe kur do tė jetė i pėrfunduar bashkė me pjesėn estetike?
Afati qė unė u kam dhėnė tė gjithė bashkėpunėtorėve tė mi dhe kontraktorėve nė shesh ėshtė 31 tetori. Kėtu marr parasysh kontingjencat. Unė po pėrmend 15 nėntorin si datėn e rikthimit tė trafikut nė shesh dhe jo shumė kohė pas kėsaj pėrfundimin e anės estetike.
Sa kushton projekti i zgjerimit tė bulevardit deri te lumi i Tiranės, pėrfshi dhe shpronėsimet?
Pjesa e gjurmės ėshtė shumė e pėrshtatshme. Parashikohet lėvizja e Stacionit tė Trenit dhe i gjithė aksi, deri nė pėrfundim tė shinave tė trenit, do tė luajė dy funksione: sė pari do tė jetė shtrati ku do tė zhvillohet bulevardi; do tė projektohet njė nga linjat e tramit me pikėnisje nė Laprakė, ku do tė vendoset edhe stacioni i ri hekurudhor dhe terminali i autobusėve tė Tiranės.
Stacioni i ri hekurudhor dhe terminali do tė ndėrtohen nė Laprakė?
Pranė pallateve tė malaizianit, do tė nisė njė investim i pėrbashkėt mes Bashkisė dhe qeverisė qendrore pėr terminalin e ri tė pasagjerėve me tren, pėr autobusėt e veriut, perėndimit dhe tė jugut. Linja hekurudhore do tė shėrbejė pėr krijimin e njė prej korridoreve tė tramit qė pėrputhet nė masėn mė tė madhe me gjurmėn e trenit.
Pėrse nuk lini njė vend pėr Parlamentin e ri?
Sepse ka njė vendim nė fuqi, tė cilin unė jam i detyruar ta respektoj.
Ju pėlqen, apo jo?
Mendimet e mia pėr kėtė ēėshtje i kam shprehur qartė, por po kėshtu kam shprehur qartė edhe pikėpamjen time, se nuk ka gjė mė tė dėmshme sesa tė shprehesh apo tė ngrihesh kundėr shtetit ligjor kur je kryebashkiak.
A i qėndroni idesė qė xhamia e re tė ndėrtohet nė zonėn e Namazgjasė?
Sot kam pritur njė pėrfaqėsi tė Komunitetit Mysliman nė zyrėn time, qė mė njohėn me njė vendim tė kėshillit tė pėrgjithshėm tė kėtij komuniteti, pėr tė kėrkuar hapėsirėn e Namazgjasė, qė i ėshtė rikthyer pas shumė kohėsh nė pronėsi Komunitetit Mysliman dhe pėr tė kėrkuar bashkėpunimin e Bashkisė pėr tė ndėrtuar aty xhaminė e madhe tė Tiranės. Personalisht mendoj se ky ėshtė njė vendim i drejtė dhe unė e mbėshtes kėtė vendim. Ne do tė ndjekim tė gjitha procedurat e nevojshme ligjore qė konsultimi me qytetarėt tė jetė i plotė dhe vendimmarrja, e cila mė pėrpara i pėrkiste vetėm njė dhome tė errėt, sot t’i pėrkasė Bashkisė, Komunitetit Mysliman, duke pėrfshirė edhe xhamatin e Tiranės dhe tė gjithė qytetarėve tė Tiranės, pavarėsisht nga besimi i tyre fetar.
Rama dha njė leje qė e ndėrton xhaminė dhe muzeun e fesė para 15-katėshit? Si mund ta hidhni poshtė njė projekt tė paraardhėsit?
Unė nuk hedh poshtė asgjė qė nuk bie nė vetvete nė kundėrshtim me ligjin apo me vullnetin e qytetarėve tė Tiranės. Projektin e sheshit “Skėnderbej”, i cili shkaktoi ngėrēin qė po pėrjetojmė sot, e ka hedhur poshtė vetė paraardhėsi im, i cili ka dekretuar si ministėr i Kulturės i atėhershėm, apo ka kėrkuar, dhe kjo ėshtė bėrė fakt pastaj me ligj, qė sheshi t’i nėnshtrohet regjimit tė monumentit tė kulturės. Ėshtė pikėrisht kjo qė pengonte aprovimin final tė sheshit.
Plani rregullues, po pėrmirėsohet, po adaptohet nga zviceranėt, apo do tė ribėni njė plan tė ri?
Nuk ka plan ekzistues tė pėrfunduar nga asnjė kompani. Ka njė plan tė filluar, larg pėrfundimit, i cili ka hedhur njė bazė qė po shqyrtohet nga ekspertėt mė tė mirė vendas dhe tė huaj dhe ndėrkohė ne po bėjmė gati diēka tjetėr, qė ėshtė vizioni qė ky plan paraqet pėr parametrat teknikė tė planit tė ri urbanistik, duke pėrfshirė kėtu kriteret e ndėrtimit, infrastrukturės dhe ėshtė pikėrisht vizioni i planit strategjik, duke pėrfshirė nė kėtė vizion atė qė ėshtė shumė e rėndėsishme pėr mua, konsensusin e qytetarėve dhe duke i dhėnė mė pas kėtij projekti formė.
Po sa i pėrket parkimit?
Ne kemi kaluar te ajo pjesė e trajtimit tė ēėshtjes sė parkimit qė ka tė bėjė me investimin nė parkime nėntokėsore. Ne kemi parashikuar tė paktėn 4 parkime nėntokėsore, me dy apo mė shumė nivele, tė cilat do tė kryhen nė zona qė i shėrbejnė shfryrjes sė trafikut tė rėnduar.
Do tė ndėrtohen nga privatėt?
Disa prej tyre do tė ndėrtohen nga privatėt. Jemi nė procesin e miratimit tė dy kontratave koncesionare, njėra poshtė parkut “Rinia” dhe njė poshtė sheshit “Italia”, te stadiumi. Po shikojmė edhe njė hapėsirė tjetėr qė ėshtė pranė Muzeut Kombėtar, qė do tė ndėrtohej me planin fillestar tė rehabilitimit tė sheshit, por qė u anashkalua dhe ne do ta shohim si projekt. Parkimet te sheshi “Italia” do t’i paraqesim nė mbledhjen e ardhshme tė Kėshillit, janė kushtet koncesionare pėr ta miratuar. Kapaciteti i kėtyre parkimeve do tė jetė sė bashku me 4 mijė automjete.
Po projekti pėr Unazėn e Madhe?
Projekti pėr Unazėn ka pėrfunduar dhe ndodhet nė zyrėn time. Ky projekt do t’i paraqitet ministrit tė Transporteve dhe nė Kėshillin Teknik tė Bashkisė, i cili do tė jetė javėn e ardhshme. Kjo ėshtė Rruga e Elbasanit, Varrezat e Dėshmorėve dhe kėtu punimet pėr Unazėn e Re. Qė nga ky interseksion deri te Fakulteti Filologjik, projekti teknik ėshtė i plotė dhe pret vetėm zbatimin. Projekti parashikon nyje me njė nivel qė do tė zgjidhin problemet e hyrje-daljeve. Do tė jetė me katėr korsi…
Kjo ėshtė njė nga nyjat mė problematike tė kryeqytetit dhe ashtu si nė disa pjesė tė tjera tė qytetit, kjo kėrkon njė zgjidhje tė integruar, qė do tė thotė qė nuk duhet tė shikojmė vetėm aty ku ėshtė problemi, por duhet tė shikojmė edhe nė zona tė tjera, se si duhet ta shfryjmė trafikun, duke e futur atė nė rrugė tė tjera, ēka do tė thotė: ose lirimin e zhbllokimin e disa investimeve, siē ėshtė njė pjesė e rrugės nga Bėrryli, Ministria e Jashtme pėr te lagjja “Ali Demi”, qė ėshtė njė nga kryqėzimet mė tė vėshtira. Nėse ne do tė ndryshojmė kahun e ardhjes nga 9-katėshet, do tė lejojmė trafikun, do tė jetė edhe mė e vėshtirė. Kėrkohet njė zgjidhje e integruar. Qytetarėt e kanė tė qartė, investime tė tilla nga nyja teknologjike deri te “Kristal” do tė shėrbejnė pėr tė ulur trafikun. Kjo do t’u japė njė alternativė tjetėr automjeteve qė vijnė nga Elbasani apo Korēa, qė siē e thamė, do tė vijnė kėtu edhe mė shpejt, edhe mė shumė.
Keni premtuar 60 taksa tė reduktuara. Sa prej tyre janė reduktuar?
Nė mbledhjen e ardhshme tė Kėshillit Bashkiak, mė 12 tetor, do t’i paraqes Kėshillit platformėn time pėr tė ulur dhe pėr tė hequr 60 tarifa bashkiake. Ky ėshtė vetėm hapi i parė. Pėr shkak tė disa kufizimeve ligjore, disa prej taksave s’mund tė ulen mbi 30 pėr qind menjėherė, por do tė ulen progresivisht pėr tė mbajtur premtimin ndaj qytetarėve. Ulja e taksave dhe tarifave ėshtė njė ndihmė e drejtpėrdrejtė qė i jepet biznesit, zhvillimit ekonomik dhe punėsimit, si prioriteti im numėr 1.


Intervista ishte pak me e gjate por e shkurtova se fillonin pyetjet politike...

Nga :http://www.panorama.com.al/aktualite...drejtues-ne-pd
AL-KS no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2011, 01:47 PM   #3956
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Keshtu duhet ta bejne te gjithe politikanet qe marrin per siper nje post publik (qofte ne qeverisjen qendrore apo ne ate lokale). Ne Gjermani psh. ligji e kerkon nga nje politikan, qe nese merr persiper nje post publik, duhet te largohet nga kryesia e partise, se ciles i perket.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2011, 11:59 AM   #3957
ediuk
Registered User
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Likes (Received): 0

Nje rruge mjaft e mire ne tirane

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha dhe ambasadori i Bashkimit Europian, Ettore Sequi inaguruan rrugėn “Murat Toptani”.

Basha nė fjalėn e tij foli pėr projektet e afėrta tė bashkisė nė Tiranė, ndėrsa Sequi tha se BE do tė vijojė investimet edhe nė qytete tė tjera.

“100 metra mė tej po zhvillohen me shpejtėsi punimet pėr rehabilitimin e sheshti Skėnderbej. Pas disa ditėsh do tė hapim konkurimin pėr zgjatimin e arteries kryesore tė kryeqytetit, nga stacioni aktual i trenit, deri tek rezervuari aktual i Paskuqanit. Po kėshut brenda javės sė parė tė nėntorit, do tė lancojmė, bashkė me Kėshillin Bashkiak, tenderin teknik pėr segmentin e unazės nga shkolla teknologjike tek qendra Kristal, dhe sė shpejti do tė bėjmė tė ditur edhe datėn e hapjes sė tenderit pėr dizajnin teknik tė tramit tė Tiranės”, deklaroi nė fjalėn e tij, kryebashkiaku Basha.

“Ky projekt ėshtė vetėm njė pjesė e njė serie tė tėrė projektesh qė BE po mbėshtet edhe nė rrethe tė tjera me njė vlerė prej 9 milion euro.

Pjesėmarrėsit nė inaugurimin e rrugės kanė shėtitur nė rrugėn e shtruar si dhe kanė vizituar edhe rrėnojat e Kalasė sė Tiranės.
ediuk no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2011, 12:01 PM   #3958
ediuk
Registered User
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Likes (Received): 0

http://www.youtube.com/watch?v=53txBlscT08&feature=player_embedded

Quote:
Originally Posted by ediuk View Post
Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha dhe ambasadori i Bashkimit Europian, Ettore Sequi inaguruan rrugėn “Murat Toptani”.

Basha nė fjalėn e tij foli pėr projektet e afėrta tė bashkisė nė Tiranė, ndėrsa Sequi tha se BE do tė vijojė investimet edhe nė qytete tė tjera.

“100 metra mė tej po zhvillohen me shpejtėsi punimet pėr rehabilitimin e sheshti Skėnderbej. Pas disa ditėsh do tė hapim konkurimin pėr zgjatimin e arteries kryesore tė kryeqytetit, nga stacioni aktual i trenit, deri tek rezervuari aktual i Paskuqanit. Po kėshut brenda javės sė parė tė nėntorit, do tė lancojmė, bashkė me Kėshillin Bashkiak, tenderin teknik pėr segmentin e unazės nga shkolla teknologjike tek qendra Kristal, dhe sė shpejti do tė bėjmė tė ditur edhe datėn e hapjes sė tenderit pėr dizajnin teknik tė tramit tė Tiranės”, deklaroi nė fjalėn e tij, kryebashkiaku Basha.

“Ky projekt ėshtė vetėm njė pjesė e njė serie tė tėrė projektesh qė BE po mbėshtet edhe nė rrethe tė tjera me njė vlerė prej 9 milion euro.

Pjesėmarrėsit nė inaugurimin e rrugės kanė shėtitur nė rrugėn e shtruar si dhe kanė vizituar edhe rrėnojat e Kalasė sė Tiranės.
ketu mund te shikoni edhe videon ok.http://youtu.be/53txBlscT08.

Last edited by ediuk; October 11th, 2011 at 12:04 PM. Reason: Per videon
ediuk no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2011, 12:17 PM   #3959
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Armin Van Buuren Concert - VIP Area - Qemal Stafa Stadium

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2011, 03:42 PM   #3960
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,134
Likes (Received): 1418

[QUOTE=RolexAL;70892021]Kompleksi Rezidencial "Tower Bridge - Ura qe lidh kullat"..Dajt.
Ecuria e punimeve, shtator 2011

http://www.orion-construction.com/en...riku&Itemid=54
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
tirana, tirane

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:36 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu