daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old May 31st, 2012, 11:45 PM   #4501
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2012, 11:35 AM   #4502
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Pallati "Ambasador 2", drejt perfundimit

Mane TCI (Trade Construction Investment) - Facebook
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old June 7th, 2012, 09:36 PM   #4503
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old June 7th, 2012, 09:58 PM   #4504
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,438
Likes (Received): 3045

Kashari me masterplan, Paskuqani me masterplan......vetem Z. VANGJUSH DAKO eshte "shume cool" per te pasur plan urbanistik.....
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2012, 12:19 PM   #4505
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Bashkia: Kemi 6 mije prona ne Tirane, ejani investoni
Quote:
Rreth 6 mije asete qe ka ne pronesi bashkia e Tiranes, jane nje mundesi e mire per te investuar. Keshtu eshte shprehur dje nenkryetarja e bashkise se Tiranes, Jorida Tabaku, gjate nje konference me perfaqesuesit e Bankes Islamike per Zhvillim (BIZH) dhe te AIDA-s. "Bashkia e Tiranes eshte pronare e 6 mije aseteve vetem ne qytetin e Tiranes dhe ne duam qe t'i gjallerojme keto prona dhe me bashkepunimin tuaj te investojme ne keto hapesira, te cilat per momentin nuk jane te shfrytezuara", - tha Tabaku. Gjate fjales se saj, nenkryetarja e Bashkise ka prezantuar para perfaqesuesve te biznesit te 30 vendeve anetare te kesaj banke, potencialin qe mbart Tirana per investime. Disa nga asetet e Bashkise se Tiranes, mesohet te jene te gjitha ish-uzinat qe ndodhen ne Tirane. Behet fjale per ish-Uzinen "Enver", ish-Uzinen e Autotraktoreve, Kombinatin, Parkun e autobuseve, etj. "Plani i ri Urbanistik, pjese e te cilit eshte edhe projekti per bulevardin e ri dhe lumin e Tiranes jane nje mundesi me shume, per te investuar ne Tirane", - tha ajo. Ne kete forum, zonja Tabaku lancoi idene e krijimit te nje zone te lire ekonomike. "Nese bizneset tuaja jane ne fushen e industrise dhe teknologjise se larte, ne elektronike, industrine e automobilave, prodhim e paketim mallrash, ne industrine e perpunimit te metaleve, industrine e energjise dhe ndertimit, te perpunimit, import-eksport, tregti e keshtu me radhe, ne mendojme se ky do te jete shansi real per te investuar ne Tirane, ne kete zone te lire ekonomike e ne kete park industrial, qe Bashkia e Tiranes po mendon te krijoje. "Trami dhe Terminali i ri i Pasagjereve jane nje tjeter mundesi e madhe per investime ne Tirane", - vijoi nenkryetarja Tabaku. Ajo shprehu deshiren qe forumi i bashkepunimit te finalizohet me kontrata reale dhe konkrete bashkepunimi, ndermjet institucioneve perkatese. "Nuk ka shans me te madh per nje vend, por ne kete rast edhe per Tiranen, qe te mireprese nje numer kaq te madh investitoresh, ne nje moment ku e gjithe bota po perjeton nje krize te thelle", - tha Tabaku.
Disa nga asetet e Bashkise se Tiranes:
  • Ish-Uzina "Enver"
  • Ish-Uzinen e Autotraktoreve
  • Kombinati
  • Parku i autobuseve
  • Te gjitha ish-uzinat
  • Te gjitha ish-pronat shteterore ne Tirane

http://lajme.shqiperia.com/lajme/art...-Luljeta-Ndoka
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2012, 12:39 PM   #4506
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Bashkia e Tiranes ka ndryshuar pamjen e faqes se internetit. Tani me duket shume me profesionale se sa qe ishte me pare.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2012, 12:42 PM   #4507
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Bashkia e Tiranes ka nisur projektin "Rregulloj Qytetin Tim", ku qytetaret mund te raportojne pakenaqesite e tyre me zhvillime te ndryshme ne qytet, mund te raportojne ndertime shtesash pa leje dhe probleme te tjera.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2012, 02:38 PM   #4508
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Kontrolli i Trafikut Urban (UTC)

Ky projekt konsiston nė unifikimin e tė gjithė sinjalistikės sė qytetit, koordinimin e semaforėve, sistemin e monitorimit tė trafikut me kamera, integrimin nė rrjetin GPS etj. Ky do tė jetė njė financim nga Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (EBRD). Kohėzgjatja e projektit do tė jetė 18 muaj.

__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2012, 02:39 PM   #4509
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Parku Industrial dhe Kėrkimi-Zhvillimor (Tirana Techno – Park)

Parku Industrial dhe Kėrkimi-Zhvillimor do tė ndėrtohet nė njė sipėrfaqe prej rreth 30 000 m2. Ky do tė jetė i pari nė llojin e tij, i cili synon tė mbledhė tė gjitha firmat kombėtare dhe ndėrkombėtare qė merren me projekte zhvillimore dhe kėrkimore pėr rritjen e mirėqenies kombėtare, ku do tė pėrfshihet e gjithė infrastruktura pėrkatėse, do tė nxitet zhvillimi i ndėrmarrjeve, do tė gjenerohet punėsimi dhe krijimi i tė ardhurave pėr qytetarėt, do tė pėrmirėsohen lidhjet midis Akademisė dhe Industrisė. Ky do tė jetė financim nga njė prej bankave ndėrkombėtare dhe do tė operohet me modelin PPP (Partneritet Publik dhe Privat) dhe me koncesion. Kohėzgjatja e zbatimit ėshtė parashikuar pėr 32 muaj.

__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2012, 04:13 PM   #4510
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,438
Likes (Received): 3045

Quote:
Inagurohet godina e re e fakultetit tė inxhinierisė sė ndėrtimit [...]Fakulteti i inxhinerisė ka dhe njė godinė tjetėr tė re qė do i shėrbejė mbi 4100 studentėve. Kryeministri Sali Berisha pasi ka prerė dhe shiritin e ingaurimit ikurajoi studentėt se pėrgatitja nė universitet ėshtė kaq e rėndėsishme sepse nga ky fakultet janė diplomuar ekspertė mė tė mirė urbanistikės dhe mjedisit. Kryeministri u tha studentėve se punėt e tyre nė sektorin e ndėrtimit do jenė njė zhvillim i qėndrueshmėn edhe pėr brezat e ardhshėm.

"Fakulteti juaj ka njė mision shumė tė madh nė zhvillimin e Shqipėrisė. Pėr njeriun, pėr qytetarin, nuk ka asgjė mė tė rėndėsishėm se mjedisi ku jeton, hapėsirat qė ne i garantojmė atij, kushtet, gjėra kėto qė ju i njihni shumė mirė. Por nuk duhet tė harrojmė se ne jemi njė vend i cili, pas pasurisė njerėzore, pas pasurisė sė qytetarėve tė vet, tė rinjve dhe tė rejave, pasuria mė madhe janė ujėrat e tij, ujėra tė cilat rriten nė bursėn e ujėrave botėrore, me shpejtėsi marramendėse, mė shumė se ēdo gjė tjetėr nė vlerėn e tyre, ujėra tė cilat ne jemi angazhuar, me gjithė potencialin tonė, t’i shndėrrojmė ato nė vlera madhore pėr qytetarėt shqiptarė" shtoi Berisha.

Kryeministri tregoi interes edhe pėr punimet e e pedagogėve dhe studentėve tė kėtij fakulteti pėr planin urbanistik tė Tiranės. Punimet janė tė ekspozuara nė ambjentet e brendshme tė fakultietit. Investimi i godinės sė re kap shifrėn e 185 milion lekė financuar nga qeveria shqiptare.


__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2012, 01:08 AM   #4511
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Ku do ndertohet ky Tirana Techno Park? Nuk kishte me pare nje teme perkatese per kete projekt?
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2012, 09:24 AM   #4512
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Ngjitur pallatit te lulit po ndertohet nje kompleks i madh.

image hosted on flickr

Ecovolis - Special Olympics di ecovolis_paralimpiket2012, su Flickr
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2012, 03:10 PM   #4513
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2012, 05:02 PM   #4514
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,438
Likes (Received): 3045

Booooooooooobo ēar redaksi legene o zot i madh, e kane humbur edhe sensin e "te berit lajm"
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2012, 05:28 PM   #4515
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Projekti : Kompleks Banimi
Vendodhja : Prane liqenit te Farkes

Si do te duket :Pamje nga punimet :

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2012, 06:11 PM   #4516
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Ne periferi (sic eshte Farka) nuk duhen ndertuar pallate te tilla, por shtepi 2- apo 3-kateshe. Sepse pallate si ky me larte ja prishin pamjen liqenit dhe zones...
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old June 11th, 2012, 10:38 PM   #4517
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Quote:
Ecovolis - Special Olympics
Ne fillim kur e lexova kte, thash "ok mbase s'duhet te bej shaka, se mabse a kan "special" me ate kuptimin e fjales". Por pastaj, kur e lexova, morra vesh qe nuk e kan me ate kuptimin e fjales "special"...por megjithate, ja kan gjet emrin tamam, se kta te Ecovolisit jane shume "special".

Ose, mbase kta nuk ja kan idene se cfar eshte "Special Olympics".

Gjthsesi...9 veta.

Shikoni si i japin...rrotat...mu ne mes te rruges duke bllokuar te DYA linjat e trafikut. image hosted on flickr
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2012, 12:10 AM   #4518
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,149
Likes (Received): 1443
Per me shume :
http://www.facebook.com/media/set/?s...0211903&type=1

Si gjithmone edhe kesaj here ia fute kot
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2012, 12:51 AM   #4519
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

S'ja kam fut kot fare. Sic thash, kta "specialet" e EcoPordhisit nuk e dine se cfar eshte "special Olympics". Ja pershkrimi i tyre ne foton ne flickr:

Quote:
"Ecovolis - Special Olympics

World Environment Day: "Green Relay"

News article | June 5, 2012

Today World Environment Day is celebrated all over the world to raise awareness for environmental issues and to strive for a clean environment. On this occasion, the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Tirana participated in the Green Relay by cycling through Tirana, handing over a Green Flag from Embassy to Embassy. .

The cyclists started at the United States Embassy, continued to the Embassy of the Kingdom of the Netherlands and afterwards passed by the Czech, French and Spanish Embassies. The Relay finished at the Ministry of Environment where the Green Flag was handed over to Minister Fatmir Mediu and Deputy Minister Taulant Bino. The Netherlands is known worldwide for its strong environmental policies as well as for promoting cycling. The Green Relay was organized by EcoVolis"
S'ka te bej fare me "special olympics". Jo vetem aq, por pershrkimi ne fotot e tyre ne flickr eshte komplet i gabuar

Gjithashtu, "Special Olymics" eshte per njerez me te meta...MENDORE...jo fizike. Ai ne foton tende eshte me te meta fizike, ashtu si dhe te tjeret ne fotot e tyre ne flickr qe jane ne wheelchair, sepse ajo qe po ndodh atje jane lojrat PARA-Olimike te Tiranes: "The Paralympic Games are a major international multi-sport event where athletes with a physical disability compete"

"Special Olympics is the world's largest sports organization for children and adults with intellectual disabilities"

Te vetmit me "intellectual dissabilities" atje jane Eco-pordhacet.
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2012, 06:11 PM   #4520
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,827
Likes (Received): 6071

Sa pretendime ke dhe ti plako
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
tirana, tirane

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 11:35 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu