daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > ZabytkiGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old November 25th, 2006, 10:50 PM   #1
Szycha
Wielkopolanin :)
 
Szycha's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,363
Likes (Received): 52

[Polska] Drewniana architektura sakralna

Będziemy tutaj umieszczać drewniane obiekty sakralne, niezależnie od pełnionej obecnie funkcji czy wieku. Aby wszystko było czytelne pogrubioną czcionką zaznaczamy miejscowość, w której stoi nasz obiekt, powiat, województwo, datę powstania (wiek) a poniżej opis.

Na pierwszy ogień idzie...

Ociąż, powiat ostrowski, Wielkopolska, XVIII wiek.

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Jest to obiekt drewniany, o konstrukcji zrębowej, kryty gontem. Wybudowany w latach 1785-1786, rozbudowany (przedłużony) w 1927 roku. Pomimo moich próśb nie pozwolono mi wykonać fotografii wnętrza świątyni, a jest co pokazać! W środku znajduje się polichromia autorstwa Wiktora Gosienieckiego, wykonana w 1929 roku, ołtarz główny z końca XVIII wieku, rokokowy w wystroju, z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej z 1637 roku oraz postaciami fundatorów. Przy kościele stoi wolna drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, kryta gontem, pochodząca z 1948 roku.Po remoncie...

Ołobok, powiat ostrowski, Wielkopolska, XVI wiek (?)

Drewniany kościół parafialny z późnorenesansowym ołtarzem głównym z około 1600 roku, oraz bocznymi ołtarzami: późnorenesansowym z pierwszej połowy XVII wieku i barokowym z XVIII wieku.

Górzno, powiat ostrowski, Wielkopolska, XVIII wiek.

Kościół św. Mateusza Apostoła. Jest to obiekt drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Pochodzi z 1755 roku, posiada kwadratową wieżą i wieloboczne prezbiterium. Wyposażenie wnętrza z II połowy XVIII wieku, ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Pocieszenia z około połowy XVIII wieku i rzeźbami z połowy XVII wieku.Zapraszam do umieszczania kolejnych świątyń!
Szycha no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 25th, 2006, 11:47 PM   #2
TwItCH
Registered User
 
TwItCH's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 490
Likes (Received): 44

Kościoły pokoju
http://www.skyscrapercity.com/showth...39159&t=178140
TwItCH no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2006, 11:19 AM   #3
MAR_tm
Registered User
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,993
Likes (Received): 4kruszyniany


św. góra grabarka


milejczyce
bielsk podlaski


siemiatycze
MAR_tm no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2006, 11:23 AM   #4
Jarek
Szczecin Freak
 
Jarek's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Hansestadt Stettin
Posts: 509
Likes (Received): 14

Cudeńka...

Zapowiada się bardzo ciekawy temat!
__________________
Office worker, author and a proud Pomeranian
Jarek no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2006, 11:48 AM   #5
Szycha
Wielkopolanin :)
 
Szycha's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,363
Likes (Received): 52

Piątek Wielki, powiat kaliski, Wielkopolska, XVIII wiek.

Drewniany kościół pw. św. Marcina Biskupa zbudowany w 1740 r. na miejscu istniejącej tu wcześniej światyni. Wewnątrz znajdują się, ołtarz główny barokowy z drugiej poł. XVII w. i dwa boczne, późnobarokowe, z drugiej poł. XVIII wieku.

Zbiersk, powiat kaliski, Wielkopolska, XVIII wiek.

Drewniano-murowany kościół pw. św. Urszuli (pierwsze wzmianki o parafii i świątyni sięgają XV w.). Drewniana nawa pochodzi z 1759 r., natomiast murowane prezbiterium z 1879 r. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z XIX w. Wewnątrz znajdują się figura Madonny z Dzieciątkiem z XVII w., rokokowy ołtarz główny, kamienna chrzcielnica i ambona z połowy XVIII w. i kropielnica z piaskowca z 1843 r.Szycha no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2006, 09:30 PM   #6
wojtekbp
słoik podlaski
 
wojtekbp's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: to tu to tam
Posts: 1,799
Likes (Received): 2174

Kostomłoty

Cerkiew Św. Nikity

Cerkiewka pod Wezwaniem Przemienienia Pańskiego
wojtekbp no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2006, 11:22 AM   #7
hubertkm
Człowiek Wschodu:-)
 
hubertkm's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Lublin
Posts: 5,503
Likes (Received): 559

No to do dizeła: najsamprzód jeden z najstarszych na Lubleszczyźnie. Lubelszczyzna należy do śrendio zadrewnionych regionów, drewniane świątynie występują pewnymi regionami: najmniej jest na wyżynie, najwięcej na Roztocuz i Podlasiu. Nie są teższczególnie stare - lubelskie jako teren bardzo wystawiony na rozmaite nad\pady tatarskie, moskiewskie i inne, a na dodatek poważnie zniszczony podczas I wojny, nie zachowqląo zbyt starych drewnianych kosciołów. Najstarszym był do niedawna kościół w Księżomierzy kolo Kraśnika, który pierwotnie stał w Chodlu. Istniał tam już przed 1541 rokiem, kiedy to rozpoczęto budowę istniejącego do dizś monumentalnego koscioła murowanego. W XVIII wieku sprzedano go do Księżomierzy, gdzie spłonął kilka lat temu...
Po tej stracie najstarszym kościolem katolickim w Lubelskiem jest dawny kosciół cmentarny wystawiony na przedmieściach Tarnogrodu ok. 1600 roku, pw. św. Rocha. Wezwanie wskazuje na morowy charakter cmentarza - św. Roch to patron chroniący od rozmaitych przykrych, śmiertelnych chorób zakaźnych, krócej mówiąc zajmuje się zarazami. Ok. 1624 roku był powiększany, od tamytego czasu nie przechodzil, poza remontami poważniejszych zmian.

Tarnogród, pow. biłgorajski, gm Tarnogród, kosciół filialny św. Rocha, ok. 1600:

Orientowany. Zrębowy. Jednonawowy z nieco węższym prezbiteirum zamkniętym trójbocznie i otwartym przedsionkiem przed nawą. Do wnętrz anie wszedłam, było zmaknięte, a bylem w Tarnogrodzie tylko przejadem, nie miałem czasu na staranie się o dostęp do środka.

Warto jeszcze dodać, ze w Tarnogrodize znajduje sie również znakomity murowany kosciół późnobarokowy, projektowany przez Bernarda Meretyna, a w nim pierwotny oltarz z kolegiaty zamojskiej z obrazami Tintoretta.

Gwoli sprawiedliwosci należy dodać, ze tarnogrodzki kosciół sw. Rocha nie jest najstarszym drewnianym obiektem architektornicznym na Lubelszczyźnie. Starsza od niego jest cerkiew w Korczminie (w ogóle jedna z najstarszych istniejących cerkwi drewnianych na świecie) wzniesiona w 1564 roku. Jeszcze starszym obiektem jest drewniana empora w lubelskiej kaplicy zamkowej, kosciele Św. Trójcy, wykonana podczas przebudowy i ozdabiania koscioła za rpanowania Jagiełły.
hubertkm no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2006, 12:43 PM   #8
Szycha
Wielkopolanin :)
 
Szycha's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,363
Likes (Received): 52

Droszew, powiat ostrowski, Wielkopolska, XVIII wiek.

Kościół został wybudowany w latach 1783-1787. Był dwa razy przebudowywany- w końcu XIX wieku oraz w roku 1951. Jest to obiekt drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami, z dachem dwuspadowym, krytym gontem. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku, na wyposażeniu dwa portrety trumienne na blasze (Jan Droszewski oraz, przypuszczalnie, jego syn) z drugiej połowy XVII wieku Ołtarz główny z barokowymi rzeźbami. Przy kościele znajduje się wolnostojąca, drewniana dzwonnica z 1847 roku. Przy cmentarzu parafialnym stoi krzyż z rzeźbami Pawła Brylińskiego z 1865 roku, który też warto jest pokazać.Wspomniany wcześniej krzyż Pawła Brylińskiego...... i zbliżenie na figurkę.Paweł Bryliński urodził się w leżącym na pograniczu Małopolski, Śląska i Wielkopolski Wieruszowie w rodzinie rzemieślniczej. Jako rzeźbiarz, był najprawdopodobniej samoukiem, chociaż istnieje prawdopodobieństwo, że rozwijał swój talent pod okiem wuja, wieruszowskiego snycerza. Wiódł życie wędrownego rzeźbiarza. Z nastaniem wiosny opuszczał dom z wózkiem wypełnionym narzędziami. Podczas wykonywania pracy mieszkał najczęściej u fundatora krzyża lub słupa. Jako materiału używał głównie grubych belek dębowych, rzadziej sosnowych, dostarczanych również przez fundatora. Pionowe drzewce wielometrowego słupa lub krzyża zdobił rzeźbami. Najczęściej figury były rzeźbione oddzielnie i przytwierdzane dużymi gwoździami do belki. Rzadziej rzeźbiarz wycinał rzeźby bezpośrednio w drzewcu krzyża. Wyjątkowym zjawiskiem są powszechne w trójkącie pomiędzy miastami Krotoszyn, Kalisz, Ostrzeszów wysokie, przekraczające nawet dziesięć metrów, krzyże i słupy przydrożne zdobione kilkoma, a nieraz kilkunastoma płaskorzeźbami lub rzeźbami.
By Wikipedia

Last edited by Szycha; November 27th, 2006 at 02:12 PM.
Szycha no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2006, 10:01 PM   #9
piotr_1079
Registered User
 
piotr_1079's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Toruń
Posts: 1,128
Likes (Received): 189

Piękne kościółki.
Żeby nie było że się nie udzielam. Kościół św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich (dzisiaj dzielnica Bielska-Białej). Zbudowany w latach 1690-92, konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami. Niestety nigdy nie udało mi się dostać do środka, a warto bo wewnątrz są polichromie z 1723 w. autorstwa bielskiego malarza Jerzego Mentila, poza tym kopia późnogotyckiego tryptyku z końca 1470 (tzw. Tryptyk z Mikuszowic, oryginał w Muz. Nar. w Krakowie).


Quote:
Originally Posted by hubertkm View Post
Warto jeszcze dodać, ze w Tarnogrodize znajduje sie również znakomity murowany kosciół późnobarokowy, projektowany przez Bernarda Meretyna, a w nim pierwotny oltarz z kolegiaty zamojskiej z obrazami Tintoretta.
Hubercie, jakie jest źródło tej informacji?
piotr_1079 no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2006, 11:58 PM   #10
fredru$
Registered User
 
fredru$'s Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Wroclaw/Poland Philly/USA
Posts: 2,565
Likes (Received): 17

Wroclaw ~ XV/XVI w.

Kościół Św. Jana Nepomucena powstał w XVI w. w Starym Koźlu. W ramach ochrony zabytków został z inicjatywy Theo Effenberga przeniesiony w 1913 r. na obecne miejsce w Parku Szczytnickim. Był wówczas elementem Wystawy Sztuki Cmentarnej w ramach Wystawy Stulecia. Przeniesienie obiektu do Wrocławia stało się możliwe dzięki właścicielowi sanatorium przeciwgrużliczego z Görbersdorfu - Adolfowi Weickertowi, który całą operację dotował
Tu znajdziecie wiecej informacji o nim:
http://wroclaw.hydral.com.pl/228,artykul.html

__________________
Śląsk zawsze w siłę rósł tu, z wiernym sobie Wrocławiem.
Polska nie zawsze tu była, lecz na zawsze zostanie.
...........................................................fredru$
Übersetzung / translation:
Schlesien wuchs hier immer in Macht und Kraft, mit dem ihm treuen Breslau.
Polen war nicht immer da, bleibt aber schon für immer.

Silesia always grew in strength here with faithful to her Wroclaw. Poland not always was here, but will stay here forever.

Last edited by fredru$; November 28th, 2006 at 12:28 AM.
fredru$ no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2006, 01:11 AM   #11
hubertkm
Człowiek Wschodu:-)
 
hubertkm's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Lublin
Posts: 5,503
Likes (Received): 559

Quote:
Originally Posted by piotr_1079 View Post
Hubercie, jakie jest źródło tej informacji?
Ooo! To znany fakt. Sam ołtarz był wykonany przez Fabiana Moellera, snycerza pracującego w Krakowie, a obrazy zamówił zdaje sie jeszcze Jan Zamoyski. Spory są tylko o to, czy to na pewno mistrz malował osobiście, czy lub w jakim stopniu wyręczył sie uczniami - w każdym razie nie ma wątpliwosci co do pochodzenia obrazów z warsztatu Tintoretta. Kilka lat temu zostały skradzione, ale szczęśliwie je odzyskano - sprawa byla wtedy szeroko komentowana w mediach.
Jakbyś chciał poczytac o Zamosciu i kręgu artystycznym Jana Zamoyskiego, to warte polecenia są prace głównego znawcy tej problematyki, prof. Jerzego Kowalczyka.
hubertkm no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2006, 02:11 AM   #12
fredru$
Registered User
 
fredru$'s Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Wroclaw/Poland Philly/USA
Posts: 2,565
Likes (Received): 17

ZDolny Slask / Powiat Jeleniogórski / Karpacz / przel. XII i XIIIw.
Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIIIw. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang. Stąd wywodzi się jego nazwa.
W XIX w. kościółek Wang okazał się za mały i wymagał kosztownej naprawy. Postanowiono go sprzedać. Pieniądze były potrzebne do spłaty pożyczki zaciągniętej na budowę nowej świątyni. Dzięki staraniom zamieszkałego w Dreźnie norweskiego malarza, prof. Jana Krystiana Dahla, ten cenny zabytek architektury Wikingów został zakupiony za 427 marek przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Po sporządzeniu dokumentacji przez królewskiego architekta, obiekt rozebrano na części i w 1841 r. przewieziono w skrzyniach statkiem do Szczecina, a następnie do Muzeum Królewskiego w Berlinie.

Król zrezygnował jednak z postawienia kościoła na Wyspie Pawiej koło Berlina i zaczął szukać miejsca, w którym świątynia mogłaby służyć nabożeństwom. Dzięki zabiegom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, wiosną 1842 roku, postanowiono przenieść kościółek w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom, mieszkającym w Karpaczu i okolicach.

Miejsce pod budowę podarował hrabia Christian Leopold von Schaffgotsch z Cieplic. Jest to zbocze Czarnej Góry (885m n.p.m.), znajdujące się w połowie drogi z dolnego Karpacza na Śnieżkę.

2 sierpnia 1842 r. król Fryderyk Wilhelm IV osobiście dokonał położenia kamienia węgielnego, a dwa lata później, 28 lipca 1844 r., nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie kościoła przy udziale króla i jego małżonki, księcia holenderskiego Fryderyka i wielu innych znanych osobistości.

Kościół Wang został wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego i stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która, nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość.

__________________
Śląsk zawsze w siłę rósł tu, z wiernym sobie Wrocławiem.
Polska nie zawsze tu była, lecz na zawsze zostanie.
...........................................................fredru$
Übersetzung / translation:
Schlesien wuchs hier immer in Macht und Kraft, mit dem ihm treuen Breslau.
Polen war nicht immer da, bleibt aber schon für immer.

Silesia always grew in strength here with faithful to her Wroclaw. Poland not always was here, but will stay here forever.

Last edited by fredru$; November 28th, 2006 at 02:51 AM.
fredru$ no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2006, 02:18 AM   #13
hubertkm
Człowiek Wschodu:-)
 
hubertkm's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Lublin
Posts: 5,503
Likes (Received): 559

Strasznie duze zdjęcia, @fredruś
Bardzo dobrze, z ewstawiłeś Vang, bo to najstarszy drewniany kościół w Polsce, choć nie polski z zasady I jedyny a terenie Polski romański kościół drewniany.
Warto pryz okazji wspomnieć, ze podczas montowania "lekko" go rozszerzono i upiększono. Jego obency kształt znacząco odbiega od oryginału, choc elementów oryginalnych w nim sporo.
hubertkm no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2006, 02:31 AM   #14
fredru$
Registered User
 
fredru$'s Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Wroclaw/Poland Philly/USA
Posts: 2,565
Likes (Received): 17

Jeszcze kilka zdjec kosciola Wang
Widok cmentarza ewangelickiego. Na tym cmentarzu został pochowany Henryk Tomaszewski - twórca wrocławskiej Pantomimy.

Zdjecia wnetrza pochodzace ze strony poswieconej temu kosciolowi:
http://www.sponsor.com.pl/wang/default.htm


__________________
Śląsk zawsze w siłę rósł tu, z wiernym sobie Wrocławiem.
Polska nie zawsze tu była, lecz na zawsze zostanie.
...........................................................fredru$
Übersetzung / translation:
Schlesien wuchs hier immer in Macht und Kraft, mit dem ihm treuen Breslau.
Polen war nicht immer da, bleibt aber schon für immer.

Silesia always grew in strength here with faithful to her Wroclaw. Poland not always was here, but will stay here forever.

Last edited by fredru$; November 28th, 2006 at 04:20 AM.
fredru$ no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2006, 02:46 AM   #15
fredru$
Registered User
 
fredru$'s Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Wroclaw/Poland Philly/USA
Posts: 2,565
Likes (Received): 17

Quote:
=hubertkm;10647974]Strasznie duze zdjęcia, @fredruś
Za szybko mi sie wyslaly
Quote:
Bardzo dobrze, z ewstawiłeś Vang, bo to najstarszy drewniany kościół w Polsce, choć nie polski z zasady I jedyny na terenie Polski romański kościół drewniany.
Tak wlasnie pomyslalem, ze w tym watku nie moze przeciez zabraknac naj...,naj...,naj...drewnianego kosciola w Polsce
Quote:
Warto pryz okazji wspomnieć, ze podczas montowania "lekko" go rozszerzono i upiększono. Jego obency kształt znacząco odbiega od oryginału, choc elementów oryginalnych w nim sporo.
Ponoc zostal on zbudowany bez uzycia ani jednego gwozdzia.
__________________
Śląsk zawsze w siłę rósł tu, z wiernym sobie Wrocławiem.
Polska nie zawsze tu była, lecz na zawsze zostanie.
...........................................................fredru$
Übersetzung / translation:
Schlesien wuchs hier immer in Macht und Kraft, mit dem ihm treuen Breslau.
Polen war nicht immer da, bleibt aber schon für immer.

Silesia always grew in strength here with faithful to her Wroclaw. Poland not always was here, but will stay here forever.
fredru$ no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2006, 08:58 AM   #16
MAR_tm
Registered User
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,993
Likes (Received): 4

Murzasichle:

__________________

marcelina_83 liked this post
MAR_tm no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2006, 11:19 AM   #17
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto
 
behemot's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: Krakow
Posts: 28,872
Likes (Received): 27615

Kościół św. Bartłomieja - Kraków-Mogiła (Nowa Huta)
Quote:
Kościół św. Bartłomieja - jest maleńkim drewnianym kościółkiem, położonym w Nowej Hucie - Mogile, niemalże naprzeciwko klasztoru cystersów i ich potężnej świątyni. Budowla pochodzi z połowy XV stulecia i choć od tego czasu niejednokrotnie ją przebudowywano, do dziś jest wspaniałym przykładem średniowiecznej architektury drewnianej na obszarze naszego państwa. Charakterystyczną cechą świątyni św. Bartłomieja jest - w przeciwieństwie do innych drewnianych gotyckich kościołów - wybudowanie jej na planie krzyża o trzech nawach, które powstały w wyniku rozdzielenia jego wnętrza ostrołukowymi arkadami. Dzięki temu jest to najstarszy zachowany kościół drewniany o trzech nawach w układzie halowym. Budowniczym tej wspaniałej świątyni był Maciej Mączka - krakowski snycerz, którego sygnatura widnieje na bogato zdobionym dekoracją roślinną ostrołukowym, gotyckim portalu z 1466 roku. Na dekorację kościoła składają się rokokowe malowidła świętych i dygnitarzy kościelnych, którzy związani byli z tutejszym klasztorem w Mogile, a także iluzjonistyczny ołtarz główny namalowany na ścianie. Obok kościoła, znajduje się wykonana z drewna brama, która stanowi jednocześnie dzwonnicę z 1752 roku. Charakteryzuje się zwieńczeniem o kształcie kopuły z gontowym dachem.
http://www.krakow4u.pl

__________________
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2006, 11:21 AM   #18
wonsbelfer
Registered User
 
Join Date: Jun 2004
Location: Warszawa, Lwów Polska
Posts: 1,940
Likes (Received): 439

Quote:
Originally Posted by piotr_1079 View Post
Tintoretto w Tarnogrodzie

Hubercie, jakie jest źródło tej informacji?
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce. Oba obrazy ukradziono w początku lat 1990tych, ale odzyskano je.
wonsbelfer no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2006, 02:05 AM   #19
hubertkm
Człowiek Wschodu:-)
 
hubertkm's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Lublin
Posts: 5,503
Likes (Received): 559

Smutna sprawa:

http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,750,37966185.html
hubertkm no está en línea   Reply With Quote
Old November 30th, 2006, 12:39 AM   #20
piotr_1079
Registered User
 
piotr_1079's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Toruń
Posts: 1,128
Likes (Received): 189

Quote:
Originally Posted by wonsbelfer View Post
Katalog Zabytk?w Sztuki w Polsce. Oba obrazy ukradziono w początku lat 1990tych, ale odzyskano je.
W Katalogu nie ma nic na temat autorstwa obraz?w...
piotr_1079 no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
architektura sakralna, drewniana architektura, drewno, kościoły

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 07:19 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium