daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 10th, 2011, 10:28 AM   #2981
noncek
Registered User

noncek's Avatar

Likes (Received): 220

OIDP*, to w rozporządzeniu o stawianiu znaków stoi, że jeśli do skrętu w prawo są dwa pasy (lub więcej), zarządca drogi nie ma prawa umieścić tam sygnalizatora S-2 (zielonej strzałki).
Takie skrzyżowania owszem istnieją w naturze (zarządca też człowiek i może się pomylić), ale są niezgodne z rozporządzeniem, więc siłą rzeczy nie ma przepisów określających zasady ruchu na nich.

* Poprawcie mnie jeśli się mylę.
noncek está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 10th, 2011, 10:40 AM   #2982
spex
Registered User

spex's Avatar

Likes (Received): 34

Quote:
Originally Posted by Mr X View Post
Wyjaśnijcie mi proszę poza tym, po co w takim razie na zjeździe z ronda są 2 pasy ruchu skoro można zjechać tylko jednym? To całkowity brak logiki – dwa pasy przed rondem, 2 pasy na rondzie, dwa pasy za rondem, a na zjeździe sztuczne, jednopasowe wąskie gardło.
Chyba czerwona książeczka wymaga, iż przed i za skrzyżowaniem było tyle samo pasów ruchu.
spex no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2011, 10:47 AM   #2983
sliwek
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by kalle_sg View Post
Nawiasem mówiąc, w Uppsali rond dwupasmowych jest pełno i coraz więcej - i działają bez zarzutu. Wystarczy trzymać się tej prostej zasady, że z prawego pasa można jechać prosto i w prawo, a z lewego - prosto i w lewo.
Wszystko fajnie, tylko przeczytaj post Polera wyżej, bo nie chcę dublować. Jadąc zgodnie z Twoją logiką (z prawego w prawo i co najwyżej prosto, z lewego w lewo i ew. prosto) "wystawiasz się do bicia" (bo ten z PRAWEGO (edit) pasa moze Cię "wywieźć" na krawężnik, poza tym musisz mu ustąpić, a na rondzie w lusterku niewiele widać, szczególnie jeśli samochód z boku jest trochę z tyłu). Albo żeby być zupełnie w zgodzie z przepisami przed zjazdem musisz zjechać na prawy pas (znów musisz ustępować).

Quote:
Z tego, co wiem, to rondo turbinowe jest wynalazkiem belgijsko-holenderskim. I jest to wynalazek całkiem dobry, co sam potwierdzasz, bo powołujesz się na przykład brytyjsko-łódzki, działający wedle dokładnie tej samej zasady. A na rondach o dwóch pasach wystarczy namalować odpowiednie strzałki na wjeździe (tj. prawo/prosto z prawego i lewo/prosto z lewego) i się tego trzymać. Tak jest w Katowicach i działa.
Jasne, większość z rond turbionowych w GB, NL, B są rozwiązaniami dobrymi. Ale pisałem też przecież wyżej, że to co mamy w Warszawie (i w znacznej większości innych miejsc) to jest jakaś polska modyfikacja, a nie rondo turbinowe. No bo jak nazwać ronda, na których "mistrz" skręcający z lewego pasa w pierwszą w prawo ma pierwszeństwo przed kierowcą jadącym z pasa środkowego prosto?

Co do zasady - wszystko super. Diabeł jednak jak zwykle tkwi w szczegółach i wprowadzaniu tych zasad w życie.

Last edited by sliwek; May 10th, 2011 at 12:41 PM.
sliwek no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2011, 12:27 PM   #2984
yarross
Hmmm

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by sliwek View Post
Wszystko fajnie, tylko przeczytaj post Polera wyżej, bo nie chcę dublować. Jadąc zgodnie z Twoją logiką (z prawego w prawo i co najwyżej prosto, z lewego w lewo i ew. prosto) "wystawiasz się do bicia" (bo ten z lewego pasa moze Cię "wywieźć" na krawężnik, poza tym musisz mu ustąpić, a na rondzie w lusterku niewiele widać, szczególnie jeśli samochód z boku jest trochę z tyłu).
1. W lewym lusterku widać akurat całkiem dobrze. W prawym na rondzie jest problem ze względu na łuk.
2. Obecne regulacje jazdy po rondach są dosyć młode. Kiedyś pierwszeństwo miał zmieniający pas na bardziej wewnętrzny, co zresztą powodowało sporo kolizji.
3. W FG typowe malowanie turbinek (a jest ich trochę) zabrania jednostronnie skrętu w lewo z zewnętrznego pasa i to jest IMO optymalne wykorzystanie tych rond (prawym pasem bez problemu pojedziesz prosto). Niestety zostało sporo klasycznych rond i tam mistrzów prawego pasa nie brakuje.
yarross no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2011, 01:47 PM   #2985
spex
Registered User

spex's Avatar

Likes (Received): 34

I tyczyło się to skrętu w Limanowska w Na Zjezdzie, gdzie w ostatnim czasie ta strzałka została zlikwidowana.
spex no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2011, 01:49 PM   #2986
piotr71
Registered User

piotr71's Avatar

Ja szybciutko nawiaze do poruszania sie po rondach za granica, a wlasciwie to w jednym kraju - Wielkiej Brytanii.

Jest jeszcze cos co brytyjczycy nagminnie stosuja na rondach, a co w poczatkowej fazie poruszania sie w GB przyprawialo mnie o bol glowy. Tam nikogo nie obchodzi co sie dzieje z tylu, za pojazdem. Przecinajacy rondo, jest wylacznie zainteresowany tym, co wyczynia kierowca poprzedzajacego go pojazdu. I tak kazdy nastepny. I choc jest to zachowanie nie do konca zgodne z przepisami, to gwarantuje niemal idealny porzadek na drodze.
piotr71 no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2011, 02:18 PM   #2987
sliwek
Registered User

Likes (Received): 0

Trzeba jeszcze dodać, że na rondach brytyjczycy wg. polskich standardów "wpychają się na chama" Tzn nie muszą mieć całego ronda wolnego w zasięgu wzroku żeby zacząć myśleć o wrzuceniu jedynki
W praktyce samochody mijają się "na centymetry", szczególnie jeśli ktoś wjeżdża bezpośrednio za (lub ew. przed) zjeżdżającym na następnym wyjeździe. Na poczatku wygląda to strrasznie, ale można się przyzwyczaić No i jak polepsza przepustowość...
sliwek no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2011, 02:55 PM   #2988
cheslaw
...

Likes (Received): 641

O ślimakowatym ruszaniu ze skrzyżowanie (i nieważne, czy to rondo, czy zwykłe skrzyżowanie) można by książkę napisać. Podejrzewam, że gdyby wszyscy w końcu nauczyli się szybko, dynamicznie i sprawnie startować ze skrzyżowania, to problem korków na połowie skrzyżowań sam by się rozwiązał z dnia na dzień.

Jak stoję pierwszy, to praktycznie nie zdarza mi się, żeby ktoś wystartował szybciej ode mnie. A jeżdżę starym dieslem nie przekraczając z reguły 2000 obrotów i jakoś specjalnie się nie staram, aby być pierwszy. Po prostu tak wychodzi. Ostatnio miałem okazję śmigać wypożyczonym zamulonym Punto z silnikiem 60 KM i też zawsze byłem pierwszy. Ruszają z tych skrzyżowań, jakby chcieli a nie mogli, ale potem pruć 80 km/h do następnych świateł to już każdy potrafi.

Last edited by cheslaw; May 10th, 2011 at 03:06 PM.
cheslaw no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2011, 03:37 PM   #2989
mapmen
Mordo solare

mapmen's Avatar

Likes (Received): 83

Quote:
Originally Posted by noncek View Post
1. Czy PoRD pozwala kierowcy na zatrzymanie się na pasie ruchu aby wypuścić samochód wyjeżdżający z miejsca parkingowego (sygnalizujący ten zamiar kierunkowskazem i świecącymi się światłami cofania), a następnie zająć owo miejsce?
Pozwala, o ile nie tworzy to zagrożenia lub utrudnienia w ruchu lub nie zakazał tego B-36

Czytalem kiedys temat o tym czy dozwolony jest manewr zawracania na B-36 na egzaminie, w mojej opinie nie jest o ile jestes zmuszony do zmiany kierunku jazdy po stronie, po ktorej obowiazuje znak.
Quote:
2. Jak taka sytuacja różni się od zatrzymania się w celu otwarcia bramy?
Istnieniem znaku B-36
Quote:
Bardzo jestem ciekaw odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie. Choć Twoje zdanie o użytkownikach dróg również przeczytałem z uwagą i zainteresowaniem.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale ja uważam, ze wiekszosc z róznych sytuacji o których sie produkuje na ostatnich stronach jest uregulowanych. To, że ktoś się z tym uregulowaniem nie zgadza, nie zmienia faktu jego istnienia.
Quote:
Nie, najczęściej widzisz ludzi, korzystających z kierunkowskazów jak trzeba.
Problem w tym, ze widze co widze 2/3 zmian pasa jest niesygnalizowanych, a sygnalizacja zmiany kierunku zaczyna czesto sie w momencie gdy z 90% pewnoscia moge powiedziec, ze ktos skreci, czyli skoro sygnalizowanie nie jest wczesniejsze niz inne oznaki ze sie bedzie skrecało, to trudno mowic by bylo sygnalizowaniem zamiaru zawczasu. Zwracam uwage ze mamy obowiazek zawczasu sygnalizowac już zamiar, a nie manewr.
mapmen no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2011, 04:01 PM   #2990
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Likes (Received): 208

Quote:
Originally Posted by yarross View Post
Ty się nie nabijaj, tylko ucz tych kursantów zajmowania przy wjazdach lewego pasa i korzystania z wewnętrznego pasa. Do dziadków przyklejonych do zewnętrznego już przywykłem, ale ostatnio coś zwyżka takich młodych. A zaczynało się robić nawet normalnie.
Mogliby projektować same turbinki, może to by pomogło. Normalnie plaga
Rozkaz !!!
Tylko weż pod uwagę ,ze jak jeden z drugim zda to z tego mistrzostwa dostaje głupawki i " teraz to wy mi mozecie..."

Moim zdaniem na rondach dwupasmowych jak ktoś wjedzie prawym powinien mieć możliwość tylko jazdy do najbliższego zjazdu.
Nastepny ma zamiar zjechać drugim- zmienia pas z wewnętrznego na zewnętrzny i zjezdża.
Itd...
r6666 no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2011, 04:56 PM   #2991
kalle_sg
Registered User

kalle_sg's Avatar

Likes (Received): 61

Quote:
Originally Posted by sliwek View Post
Co do zasady - wszystko super. Diabeł jednak jak zwykle tkwi w szczegółach i wprowadzaniu tych zasad w życie.
To można skomentować tylko jednym słowem: Polska. No bo jak to jest, że i na wyspach, i w Skandynawii, i w Beneluksie, i w Niemczech, i we Francji, i w ogóle wszędzie się da - a w Polsce nie? Wychodzi po prostu na to, że Polacy są beznadziejnymi kierowcami. Tylko jakby zrobić ankietę na temat "polskiego kierowcy portret własny", to samozachwytom by pewnie nie było końca...

Strzałki przed wjazdem w zupełności by wystarczyły, gdyby nie polskie podejście do prawa. A że jest, jak jest, to trzeba kombinować z farbą na samym rondzie. Efekt jest taki, że każde rondo inaczej pomalowane, a reguły i porządku w tym nie ma za grosz.
kalle_sg no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2011, 05:15 PM   #2992
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Likes (Received): 208

Quote:
Originally Posted by GOUST View Post
Na drodze z pierwszeństwem nieopodal skrzyżowania stał samochód ciężarowy z naczepą na awaryjnych, z tej bocznej podporządkowanej drogi wyjeżdżało audi. Audi zatrzymało się i trochę się namyślało czy nic nie jedzie, bo Ciągnik wszystko zasłaniał.
TIR stał na poboczu czy na jezdni ?
Stał na poboczu to niewazne czy miał awaryjne czy nie miał.Włączanie sie do ruchu Art 17.
Gdyby stał na jezdni to ciężko udowodnić czy włączył się do ruchu przed audi czy też nie. Jeśli był na awaryjnych i z nimi ruszył mozna sie kłócić na podstawie tego samego artykułu.Sygnalizował awarię.
Moim zdaniem mimo wszystko nie dałbym sobie wcisnąć 100% winy na miejscu kierowcy osobówki.
r6666 no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2011, 05:20 PM   #2993
mapmen
Mordo solare

mapmen's Avatar

kalle_sg bo w tamtych krajach są regulacje dotyczace poruszania sie po rondach, a u nas nie ma szczegolnej regulacji i próba przeszczepienia prezentacji i plansz z tamtych panstw nie ma oparcia w naszych przepisach. Dlatego jest masa instrukcji jak pokonywac rondo, tylko przypadkiem, zadna nie podaje podstawy prawnej, tylko na chlopskie wicie-rozumicie.

Skoro mamy obowiązek sygnalizacji manewru od zamiaru do konca manewru to nie moge nagle ni z gruchy ni z pietruchy za drugim zjazdem wylaczyc lewego kierunkowskazu i wlaczyc prawego. Bo ja nie widze szans by na skrzyzowaniu majac dwupasowy lewoskret zmieniac pas ze skrajnie lewego na bardziej prawy - nie da rady poprawnie zasygnalizowac. Po drugie jest tez koncepcja, ze jezdnia ronda to jednokierunkowa, a skrzyzowanek jest tyle ile wlotów tylko dlaczego wobec tego polowa wordów w PL kaze sygnalizowac "coś" lewym kierunkowskazem przed rondem, a wszystkie zmuszaja do wjazdu lewym pasem gdy chcemy skrecic w lewo. Skoro jednokierunkowa, to mamy zajac najblizszy mozliwy prawy pas, bo zamierzamy skrecic w prawo.

Dlatego nie istnieje w PoRD możliwość sygnalizowania zjazdu z ronda. Z ronda zjezdzamy bez zmiany kierunkowskazu [o ile skrecamy] [także z wewnetrznego pasa]. Jak jedziemy na wprost nie uzywamy zadnego kierunkowskazu.

Last edited by mapmen; May 10th, 2011 at 05:36 PM.
Old May 10th, 2011, 05:26 PM   #2994
kalle_sg
Registered User

kalle_sg's Avatar

Szwedzkie przepisy dotyczące poruszania się po rondach w niczym nie różnią się od polskich. Broszura na ten temat po angielsku.
Old May 10th, 2011, 05:37 PM   #2995
osiolek
Registered User

Likes (Received): 7

którym pasem?

mam inne pytanie dotyczące wyboru właściwego pasa:
jadąc w obcym miejscu (powiedzmy miasto Wiedeń, ale może też to być węzeł Sośnica) zdarza się, że nad dwu trzy więcej pasmowa drogą nad każdym pasem jest oznaczenie jakiegoś miejsca (miasta). Los chce, że to "moje" jest nad lewym pasem. Teraz wszystkie pasy idą zgodnie w jednym kierunku, ale za jakiś czas (nie wiem kiedy, bo jadę tam pierwszy raz, może za 100 m, a może za kilometr) "mój" pas odbije w lewo. Czy jechać pasem ze wskazaną miejscowością od początku takiego oznaczenia, czy też trzymać się ogólnych zasad (jak najdłużej prawym pasem?)
osiolek no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2011, 05:42 PM   #2996
mapmen
Mordo solare

mapmen's Avatar

Dlaczego znów widze broszurę, a nie przepisy.
Old May 10th, 2011, 05:50 PM   #2997
osiolek
Registered User

Likes (Received): 7

Quote:
Szwedzkie przepisy dotyczące poruszania się po rondach w niczym nie różnią się od polskich. Broszura na ten temat po angielsku.
widzę też, że szwedzkie przepisy:
1. nakazują jadącemu pasem zewnętrznym umożliwić/ułatwić zmianę pasa przez pojazd jadący wewnętrznym

2. zezwalają na zjazd z ronda z wewnętrznego pasa przy zachowaniu ostrożności wobec samochodów jadących pasem zewnętrznym

Last edited by osiolek; May 10th, 2011 at 06:21 PM. Reason: nie będę sam ciebie przecież cytował :-)
osiolek no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2011, 06:51 PM   #2998
kalle_sg
Registered User

kalle_sg's Avatar

Quote:
Originally Posted by osiolek View Post
widzę też, że szwedzkie przepisy:
1. nakazują jadącemu pasem zewnętrznym umożliwić/ułatwić zmianę pasa przez pojazd jadący wewnętrznym
Niezupełnie. Mocne słowo "must" nie ma odzwierciedlenia w tekście przepisów, a w zasadzie odnosi się tylko do kultury jazdy. Jednocześnie przepisy zakazują zmiany pasa, jeżeli mogłoby to wpłynąć na innych użytkowników ruchu.

Quote:
2. zezwalają na zjazd z ronda z wewnętrznego pasa przy zachowaniu ostrożności wobec samochodów jadących pasem zewnętrznym
Nie tyle "zezwalają", co "nie zakazują". Ale w gruncie rzeczy tak. A to w Polsce jest inaczej?

Quote:
Originally Posted by mapmen View Post
Dlaczego znów widze broszurę, a nie przepisy.
Chcesz przepisy? Bardzo proszę - te, które dotyczą interesującej nas sytuacji:

13 § I en cirkulationsplats skall ett fordon föras motsols i cirkulationen runt rondellen. (...)
22 § En förare som kör in i en cirkulationsplats har väjningsplikt mot varje fordon som befinner sig i cirkulationen.
24 § En förare som skall svänga i en vägkorsning eller skall lämna eller korsa den körbana han eller hon färdas på skall förvissa sig om att det kan ske utan hinder för mötande trafik eller för trafikanterna på den körbana som föraren avser att köra in på.
25 § Där körbanan före en vägkorsning har två eller flera körfält i samma färdriktning skall föraren i god tid placera sitt fordon i körfältet längst till höger om föraren skall svänga till höger, och i körfältet längst till vänster om han eller hon skall svänga till vänster. Vid färd rakt fram skall föraren placera fordonet i det körfält som är lämpligast med hänsyn till övrig trafik och den fortsatta färden.
Om särskild försiktighet iakttas får avvikelse dock ske om utrymmet i korsningen annars inte är tillräckligt för fordonet.

Trafikförordning (1998:1276)

Myślałem jednak, że angielski będzie bardziej zrozumiały.

Krótko mówiąc - nieprawdą jest, jakoby przejazd przez rondo był w Szwecji bardziej (czy też lepiej) uregulowany, niż w Polsce. A jednak w przejazd przez szwedzkie rondo nie nastręcza takich problemów, jak przez polskie. Jeśli ronda takie same, regulacje takie same, a sposób jazdy inny - to ja widzę tylko jedno źródło tej różnicy: kierowców. I gdyby polscy kierowcy stosowali się do strzałek przed rondem (lub do przepisu mówiącego o tym, że jeśli strzałek brak, to w prawo skręcamy z prawego pasa, a w lewo z lewego), to też żadnego kłopotu by nie było. Ale nie, Polak woli orbitować, niech się inni martwią.
Old May 10th, 2011, 07:24 PM   #2999
noncek
Registered User

noncek's Avatar

Likes (Received): 220

Google translate wypluł takie coś. Mniej więcej można się domyślić o co cho:
Tłumaczenie (szwedzki > polski)
13 § W rondzie pojazdu, wprowadzanych w lewo obiegu wokół ronda. (...)
22 § maszynistę pociągu na rondo musi ustąpić każdy pojazd, który jest w obiegu.
24 § kierowca, który okaże się na skrzyżowaniu, lub opuszcza lub przekroczenia jezdni, on porusza się mieć pewność, że to nie jest sprzeczne do nadjeżdżających pojazdów lub uczestników ruchu drogowego na drogi, że kierowca zamierza wjechać na.
§ 25 W przypadku, gdy droga przed skrzyżowanie ma dwa lub więcej pasów ruchu w tym samym kierunku, kierowcy w czasie do miejsca swojego pojazdu w najdalej pasa w prawo kierowcy muszą skręcić w prawo, w pasie po lewej stronie, jeśli on lub ona musi skręcić w lewo. Podczas jazdy na wprost, kierowca umieścić pojazdu na pasie ruchu, która jest odpowiednia w stosunku do innych uczestników ruchu i podróży w toku.
Jeśli odpowiednie środki ostrożności może się jednak zmienić, się stało, gdyby miejsce na skrzyżowaniu nie byłoby wystarczające dla danego pojazdu.

Quote:
Szwedzkie przepisy dotyczące poruszania się po rondach w niczym nie różnią się od polskich.
Quote:
Krótko mówiąc - nieprawdą jest, jakoby przejazd przez rondo był w Szwecji bardziej (czy też lepiej) uregulowany, niż w Polsce.
Przede wszystkim nie widzę w szwedzkich przepisach nic o tym, że z ronda można zjechać jedynie korzystając z zewnętrznego pasa. A moim skromnym zdaniem to jest właśnie clue problemu polskich rond, jeśli chodzi o PoRD.
Drugim problemem są kierowcy. Ale znów, gdyby prawo było jaśniejsze, to i kierowcy w końcu nauczyliby się go stosować.
Tymczasem jest jak jest - każdy WORD uczy i egzaminuje inaczej, a jasnych regulacji brak.

Zresztą:
1. PoRD nakazuje używać kierunkowskazu przez cały czas wykonywania maneweu, w tym również skrętu w lewo na rondzie (przykład mapmena z góry)
2. Z ronda zjechać wolno jedynie z zewnętrznego pasa.
3. Skręcając w lewo, przed rondem należy zając lewy pas
4. Zmieniając pas należy to sygnalizować.

Łącząc powyższe, należy migać w lewo przed rondem, na rondzie i zjeżdżając z ronda. Ale jednocześnie należy koniecznie zmienić pas z lewego na prawy zanim z tego ronda zjedziemy. Oczywiście w tym czasie należy migać w prawo.

Szacun dla kogoś, kto w związku z powyższym i podpierając się naszym PoRDem pokaże jak poprawnie skręcić w lewo na rondzie, nie łamiąc żadnego z przepisów.
noncek está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 10th, 2011, 09:45 PM   #3000
mapmen
Mordo solare

mapmen's Avatar

Quote:
Originally Posted by kalle_sg
Chcesz przepisy? Bardzo proszę - te, które dotyczą interesującej nas sytuacji:

13 § I en cirkulationsplats skall ett fordon föras motsols i cirkulationen runt rondellen. (...)
22 § En förare som kör in i en cirkulationsplats har väjningsplikt mot varje fordon som befinner sig i cirkulationen.
24 § En förare som skall svänga i en vägkorsning eller skall lämna eller korsa den körbana han eller hon färdas på skall förvissa sig om att det kan ske utan hinder för mötande trafik eller för trafikanterna på den körbana som föraren avser att köra in på.
25 § Där körbanan före en vägkorsning har två eller flera körfält i samma färdriktning skall föraren i god tid placera sitt fordon i körfältet längst till höger om föraren skall svänga till höger, och i körfältet längst till vänster om han eller hon skall svänga till vänster. Vid färd rakt fram skall föraren placera fordonet i det körfält som är lämpligast med hänsyn till övrig trafik och den fortsatta färden.
Om särskild försiktighet iakttas får avvikelse dock ske om utrymmet i korsningen annars inte är tillräckligt för fordonet.

Trafikförordning (1998:1276)
Nie bedzie dla Ciebie odkryciem, ze z szwedzkiego jestem noga, a gugletranslator za wiele niuansow nie wyjaśni.

kalle_sg nie zrozum mnie źle. założyłem, że broszurka będzie sie miala dośc luźno do przepisow, co sam potwierdzasz:
Quote:
Niezupełnie. Mocne słowo "must" nie ma odzwierciedlenia w tekście przepisów, a w zasadzie odnosi się tylko do kultury jazdy. Jednocześnie przepisy zakazują zmiany pasa, jeżeli mogłoby to wpłynąć na innych użytkowników ruchu.

Reply

Tags
bezpieczeństwo, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules