daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Reply

Thread Tools
Old January 26th, 2013, 03:54 PM   #5401
Polex
Mam bez liku...

Polex's Avatar

Wytłumaczenie jest proste - uznali, że dwoma mandatami obu zamykają usta. W ich rozumieniu to taki salomonowy wyrok. A w moim rozumieniu pójście na niczym nieuzasadnione skróty.

Dawno, dawno temu i... niedawno... ..... Polex pod rękę z... królową! ..... [Warszawa]... Polexa
Polex no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old January 26th, 2013, 04:25 PM   #5402
T.Mac
Registered User

T.Mac's Avatar

Likes (Received): 12

Dlaczego policja nie orzekła winy jednostronnie? Nie miała na to dowodów. Słuszne nieprzyjęcie mandatu, sprawa wymaga dogłębniejszego zbadania pojazdów, miejsca kolizji, warunków ruchu, zeznań świadków, itd. Właśnie dla takich przypadków istnieje możliwość nie przyjęcia mandatu.
T.Mac no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2013, 04:28 PM   #5403
RootOnRails
(PL)

RootOnRails's Avatar

Likes (Received): 40

Trafiłem w sieci na próbny "nowy" egzamin na prawo jazdy, jaki obowiązuje od tygodnia:
http://www.ekursy.prawojazdy.com.pl/testy2013/ - na dole jest wersja demonstracyjna.

Zdane Ale zdziwiłem się pytaniem:

Quote:
Originally Posted by Pytanie 16
Czy widoczny po prawej stronie znak D-21 szpital zobowiązuje kierujących do zachowania szczególnej ostrożności i niepowodowania nadmiernego hałasu?
O "zobowiązaniu" dowiadujemy się nie z kodeksu drogowego ani rozporządzenia o znakach i sygnałach (gdzie znak tylko "informuje o obiekcie przy drodze"), ale z czerwonej książeczki, czyli rozporządzenia ws. warunków technicznych dla znaków, punkt 5.2.21... Brzydka sytuacja, gdzie instrukcja dla drogowców o stawianiu znaków, zmienia znaczenie znaku dla kierowców.

Quote:
Originally Posted by 5.2.21.
Znak ten oprócz charakteru informacyjnego zawiera także nakaz zachowania szczególnej ostrożności i niepowodowania nadmiernego hałasu.
RootOnRails no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2013, 04:47 PM   #5404
postworek
niedasie

postworek's Avatar

Likes (Received): 52

Też na tym pytaniu się wyłożyłem Dla mnie to znak informacyjny, nie nakazujący ani nie zakazujący czegokolwiek.
Old January 26th, 2013, 04:53 PM   #5405
vulevu
Registered User

vulevu's Avatar

Likes (Received): 3

Też zdałem 68/74
Quote:
Originally Posted by r6666 View Post
...
Trzy- według najświeższych interpretacji prawy kierunkowskaz zjazdowy nie jest wymagany przepisami.
Skoro tak, dlaczego w nowym kursie jest coś zupełnie przeciwnego?

vulevu no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2013, 05:00 PM   #5406
Kemo
Registered User

Likes (Received): 2688

Ogólnie banalny ten test. (miałem 74/74, choć przyznaję że w pytaniu szesnastym już wiedziałem co ma być po przeczytaniu posta RootOnRails )
Nie pojmuję, dlaczego jest tak niska zdawalność.

Zestawienie budowanych dróg poza siecią A/S | Otwarte w: 2012, 2013, 2014
Kemo está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 26th, 2013, 05:02 PM   #5407
cheslaw
...

Likes (Received): 584

Generalnie test jest niesamowicie banalny, ale zdarzają się pojedyncze dość nietypowe pytania, z którymi można mieć problem.
cheslaw no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2013, 05:08 PM   #5408
T.Mac
Registered User

T.Mac's Avatar

Ja też 72/74 i poległem na pytaniu nr 16 czyli D-21
Dwa pytanie się powtórzyły - "czy kończy się pierwszeństwo". Takie same pytania, ale inne filmiki.

Na pytanie o rondzie był chyba skręt "z południa na wschód" więc r6666 też dałby prawy kierunkowskaz zapewne. A co to jest rondo? Sądzę, że na poważnym egzaminie państwowym nazwa rondo nie powinna być używana i dodatkowo w tym pytaniu powinni dodać "...w sytuacji na filmie", bo niektórzy opuszczając na wprost nie sygnalizują prawym.

Last edited by T.Mac; January 26th, 2013 at 05:25 PM.
Old January 26th, 2013, 05:57 PM   #5409
Polex
Mam bez liku...

Polex's Avatar

@T.Mac, gdybyś swój tekst opatrzył emotką "" to uznałbym go za przekornie dowcipny, ale skoro jej nie ma to:
Quote:
Originally Posted by T.Mac View Post
Dlaczego policja nie orzekła winy jednostronnie? Nie miała na to dowodów.
A jakich dowodów spodziewałbyś się w tej sytuacji? Może przyznania się jednej ze stron?
Quote:
Słuszne nieprzyjęcie mandatu, sprawa wymaga dogłębniejszego zbadania pojazdów, miejsca kolizji, warunków ruchu, zeznań świadków, itd.
Pod tym "itd" zapewne masz na myśli zbadanie twardości asfaltu? A czy słyszałeś o czymś takim jak ekonomika postępowania?
Quote:
Właśnie dla takich przypadków istnieje możliwość nie przyjęcia mandatu.
Nie dla takich przypadków. We wszystkich przypadkach możesz odmówić przyjęcia mandatu.

Quote:
Originally Posted by RootOnRails View Post
Trafiłem w sieci na próbny "nowy" egzamin na prawo jazdy, jaki obowiązuje od tygodnia:
http://www.ekursy.prawojazdy.com.pl/testy2013/ - na dole jest wersja demonstracyjna.

Zdane Ale zdziwiłem się pytaniem:

O "zobowiązaniu" dowiadujemy się nie z kodeksu drogowego ani rozporządzenia o znakach i sygnałach (gdzie znak tylko "informuje o obiekcie przy drodze"), ale z czerwonej książeczki, czyli rozporządzenia ws. warunków technicznych dla znaków, punkt 5.2.21... Brzydka sytuacja, gdzie instrukcja dla drogowców o stawianiu znaków, zmienia znaczenie znaku dla kierowców.
Ewidentna podstawa do podważenia wyniku egzaminu w przypadku, gdyby np odpowiedź na to pytanie miała mieć decydujący wpływ o zaliczeniu lub oblaniu egzaminu.

PS
A niektóre z pytań tego egzaminu świadczą, że ich autorowi raczej nie zależało, by sprawdzić u zdającego faktyczną przydatność do jazdy po drogach.

Dawno, dawno temu i... niedawno... ..... Polex pod rękę z... królową! ..... [Warszawa]... Polexa

Last edited by Polex; January 26th, 2013 at 06:14 PM.
Old January 26th, 2013, 05:58 PM   #5410
adamino
Registered User

Likes (Received): 25

Krótka piłka - ile wynosi dozwolona prędkość dla samochodów osobowych na drodze przedstawionej na tej wizualizacji - https://www.youtube.com/watch?v=nqOtWgI5CGg - od momentu 1:00? Zakładamy, że nie ma ograniczenia do 70 i nie jest to obszar zabudowany (zdaje się, że zapomnieli o D-43). Dla mnie jest to droga dwujezdniowa i jechałbym 100 km/h, ale na stronie Inwestora zastępczego DTŚ ten odcinek jest opisany tak "klasa G 1/4 (1 jezdnia z 4 pasami ruchu - po 2 pasy w każdym kierunku)". To ile w końcu tu jest jezdni?
adamino no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2013, 06:46 PM   #5411
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Likes (Received): 197

Quote:
Originally Posted by Tom66 View Post
Pyskówką można nazwać jedynie Twoje zaczepne i chamskie uwagi typu: "pyskówka", ucieczka od odpowiedzi", Twoje szyderstwo z postu: 5352, itd.
Jak masz inne zdanie od innych dyskutantów, to zamiast pyskować - to sam uprzejmie wyjaśnij:
1. Czy D-41 to znak, czy przepis?
2. Czy znak D-41 może być umieszczony po lewej stronie?
3. Jesli tak, to na podstawie jakiego przepisu?
4 Jakie ma znaczenie dla Ciebie fakt, gdzie ten przepis się znajduje?
5. Czy ten przepis jest poparty zapisem PoRD?
6. Co z powyższych okoliczności wynika - czyli co chcesz przez to udowodnić?
1.Paragraf 58.1 z dz.u 170
2. Z kogo chcesz zrobić idiotę ? Napisałeś w odpowiedzi na post chesława, że może i to ja sie pytam na jakiej podstawie.
Prosze o przepis z PoRD lub z Dz.U 170
3. To jest moje pytanie do Ciebie, na które oczekuję odpowiedzi, a nie Ty mnie się pytasz
4..Ma. Według Ciebie. Jesteś ogromnym zwolennikiem,ze kieowców obowiazuje Kodeks i tylko kodeks.
5. Pkt 3
6.Chce udowodnić ,że nie masz jak zwykle racji.
o ile pamietam byłeś goracym zwolennikiem wyższości ustawy nad rozporządzeniem o znakach, a ostatnio spodobał sie Tobie art 5- jaka nieoczekiwana zmiana
Dlatego padło to pytanie.
Jako osoba zwiazana z prawem powinienes to zrozumieć.
Old January 26th, 2013, 07:02 PM   #5412
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Quote:
Originally Posted by MT View Post
1.A jeśli traktuję ją po prostu jako jezdnię?

2.Nie rozumiem co ma powyższy zapis do zmiany kierunku jazdy.

3.A ktoś zabrania? Czasem nawet trzeba.

4.Nie zrozumiałeś.
Jazda z pierwszeństwem łamanym - na tabliczce T6 -< - z kierunkowskazem.
Jazda z pierwszeństwem po łuku - na tabliczce T6: -( - bez kierunkowskazu.

5.Post był adresowany do r6666. Zdaniem niektórych (r6666) owe łącznice nie są oddzielnymi drogami, a więc same z siebie nie tworzą skrzyżowań.
1. Aby była jezdnia to najpierw musi byc droga. widziałeś jezdnię bez drogi. To są podstawowe pojecia z art2.
Co ja moge jak nie znasz podstawowych pojęć ?
2. że się nie sygnalizuje faktu opuszczenia skrzyżowania przy skręcie w lewo z prawym kierunkiem. To ma.
3. Jadąc przez rondo klasyczne na wprost trzy razy sygnalizujesz ?
tzn prawo-lewo-prawo ? Pogratulować.
4. teraz nie rozumiem, a nawet nie pamietam o co Ci chodzi.
jeśli juz podajesz te przykłady z łamanym i po łuku to odnieś do czego.
Bo jeśli ten łuk to "droga/jezdnia" na obwiedni ronda to ja przepraszam, nie ma sensu dalej dyskutować z osoba , która traktuje powierzchnie skrzyżowania jako droge jednokierunkową.
5. Kolega Ci wyjaśnił.
Old January 26th, 2013, 07:10 PM   #5413
T.Mac
Registered User

T.Mac's Avatar

Quote:
Originally Posted by Polex View Post
A jakich dowodów spodziewałbyś się w tej sytuacji? Może przyznania się jednej ze stron?
Dokładnie. Kierowca oznaczony dla potrzeb dyskusji jako X mógłby się przyznać, że jechał szybko, nieostrożnie i rażąco przekroczył przepisy bezpiecznego wymijania. Mógłby się przyznać na okoliczność zeznań świadków zdarzenia tuż po przyjechaniu policji.
Quote:
Pod tym "itd" zapewne masz na myśli zbadanie twardości asfaltu? A czy słyszałeś o czymś takim jak ekonomika postępowania?
Nie wiem, co się dokładnie bada. Nie słyszałem o ekonomice postępowania i nie interesują mnie koszta, jeśli okaże się, że jestem niewinny lub jeśli mam uzasadnione poczucie niewinności.
Quote:
Nie dla takich przypadków. We wszystkich przypadkach możesz odmówić przyjęcia mandatu.
Moja wypowiedź miała subiektywne zabarwienie, choć wiem, że niektórzy odmawiają przyjęcia mandatu, żeby zapoznać się z przepisami a następnie albo wycofują się z nieprzyjęcia i płacą albo sprawa trafia do sądu. Odmówienie mandatu po oczywistym wykroczeniu świadczy o głupocie, aczkolwiek prawo nikogo nie dyskryminuje w tym zakresie i daje możliwość nieprzyjęcia mandatu.
Old January 26th, 2013, 07:16 PM   #5414
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Tom66
Pokaz mi początek tej drogi z pierwszeństwem skoro to ma byc kontynuacja
Potem poczytałbym cos chetnie na temat charakteru drogi.
Old January 26th, 2013, 07:31 PM   #5415
RootOnRails
(PL)

RootOnRails's Avatar

Likes (Received): 40

Quote:
Originally Posted by postworek View Post
Też na tym pytaniu się wyłożyłem Dla mnie to znak informacyjny, nie nakazujący ani nie zakazujący czegokolwiek.
Niby tak, ale to złudny trop: D-3 "droga jednokierunkowa" zakazuje Ci zawrócić sobie i pojechać w drugą stroną. D-6 "przejście dla pieszych" nakazuje zmniejszyć prędkość, zakazuje wyprzedzania. D-7 "autostrada", D-9 "droga ekspresowa" - kolejna porcja zobowiązań. D-15, D-37, D-40, D-42... ale to wszystko wynika z kodeksu + rozporządzenia o znakach.

Quote:
Originally Posted by Kemo View Post
Ogólnie banalny ten test. (miałem 74/74, choć przyznaję że w pytaniu szesnastym już wiedziałem co ma być po przeczytaniu posta RootOnRails )
Nie pojmuję, dlaczego jest tak niska zdawalność.
Dyrektor zielonogórskiego WORD-u wyrobił sobie pewien pogląd na to Cieszę się, że zasiałem konfuzję

r, masz już może feedback od kursantów - na ile ten przykładowy test jest reprezentatywny?
RootOnRails no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2013, 07:32 PM   #5416
T.Mac
Registered User

T.Mac's Avatar

Quote:
Aby była jezdnia to najpierw musi byc droga. widziałeś jezdnię bez drogi. To są podstawowe pojecia z art2.
A widziałeś powierzchnię skrzyżowania o ruchu okrężnym bez pasów ruchu?
Quote:
pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego
rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami
drogowymi;
Nie ominiesz problemu stosując definicję jezdni, bo pojawi się problem z definicją pasa ruchu. Najlepszym i najbardziej racjonalnym, godzącym te niby sprzeczności wnioskiem będzie potraktowanie skrzyżowania wedle jego definicji tzn. jako przecięcia, połączenia lub rozwidlenia dróg.
Skrzyżowanie to specyficzna jezdnia.
EDIT: Graficznie wygląda to w ten sposób (rysunek dla połączenia/rozwidlenia dróg; )
lub

Last edited by T.Mac; January 26th, 2013 at 08:46 PM.
Old January 26th, 2013, 08:06 PM   #5417
Polex
Mam bez liku...

Polex's Avatar

@T.Mac - Twój post jest przykładem całkowitego niezrozumienia tematyki, a do tego ociera się o kompromitację.
Nie odniosę się więc do niego, chyba, że na wyraźną prośbę z Twojej strony.

Old January 26th, 2013, 10:35 PM   #5418
MT
Registered User

Likes (Received): 230

Quote:
1. Aby była jezdnia to najpierw musi byc droga. widziałeś jezdnię bez drogi. To są podstawowe pojecia z art2.
Doskonale (mam nadzieję) wiesz, że nie ma skrzyżowań bez dróg. A więc skoro jest skrzyżowanie, to jakaś tam droga na pewno jest (a nawet co najmniej dwie!!!). Na litość! Przecież to podstawy! Jak można z tobą dyskutować, skoro nie znasz podstawowych pojęć? A cześcią dróg są jezdnie.

Last edited by MT; January 26th, 2013 at 10:41 PM.
MT no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2013, 11:08 PM   #5419
acubens
Registered User

acubens's Avatar

Likes (Received): 0

Mam takie pytanie czy przedstawione na zdjęciu oznakowanie jest poprawne?

Droga wewnętrzna w strefie zamieszkania A-B.
C wjazd-wyjazd z podziemnej hali garażowej.
Przy drodze A-B postawiono znaki STOP (B-20) - czerwone punkty na zdjęciu oraz progi zwalniające.

I teraz:
Z takiego oznakowania wynika, że wyjeżdżający z hali garażowej C ma pierwszeństwo przed pojazdami poruszającymi się z kierunków A oraz B.
Problem w tym, że wyjeżdżając z hali pojazd włącza się do ruchu, więc powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdom z kierunków A i B. Na wyjeździe C brak jest jakichkolwiek oznaczeń związanych z pierszeństewm przejazdu.
Z drugiej strony pojazdy poruszające się z kierunków A i B muszą się zatrzymać i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się "drogą z pierwszeństwem". Ale tam nie ma drogi z pierwszeństwem tylko wyjazd z garażu.
Następna kwestia - przy takim oznaczeniu - poruszający się z kierunku A może odnieść wrażenie że drogą z pierwszeństwem jest relacja B-C a poruszający się z kierunku B może odnieść wrażenie że drogą z pierwszeństwem jest relacja A-C.

Jak można by to poprawić?
acubens no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2013, 11:19 PM   #5420
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Quote:
Originally Posted by MT View Post
(a nawet co najmniej dwie!!!). Na litość! Przecież to podstawy! Jak można z tobą dyskutować, skoro nie znasz podstawowych pojęć? A cześcią dróg są jezdnie.
No wreszcie pomogło
Nie droga,jezdnia a drogi ,jezdnie ...tworzące powierzchnie skrzyzowania.

Reply

Tags
bezpieczeństwo, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules