daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 1st, 2010, 10:23 PM   #681
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Likes (Received): 307

[QUOTE=Stiggy;49348259]No to w takim razie jak sygnalizować wjazd na posesję z lewej strony? Podwójny migacz w lewo? Zakładamy, że A-6c nie ma. Poza tym do jakiego kąta pomiędzy jedną i drugą prostą drogi z pierszeństwem twierdziłbyś, że to "kierunek na wprost"? Jeśli kąt jest zbliżony do 180 stopni, to ok, ale co jak byśmy mieli 135, albo 110? Też wtedy droga wg ciebie "bardzo delikatnie zakręca"?
Jaki podwójny ?Jadacy za Tobą widzi kierunkowskaz i wie ,ze masz zamiar skręcić.Wazne gdzie ?Powinien zachowac bezpieczną odległość i obserwować Twoje manewry.Poza tym widzę duze problemy z odróznieniem znaku D-1 i tabliczki T-6a wobec A-6 i tabliczki T-6b.Przecież droga z pierszeństwem musi być jakoś oznakowana.Zrozum,ze znaki poziome/linie przerywane lub ciągłe/ i znaki pionowe wyznaczają drogę ,,na wprost,, i kąt łuku nie ma najmniejszego znaczenia/w przypadku A-6/.Troszkę się pomyliłeś,nie 180 a 90 stopni,mniemam
r6666 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old January 1st, 2010, 10:59 PM   #682
Stiggy
Таких не бывает

Stiggy's Avatar

Właśnie źle mniemasz. Jeśli droga "delikatnie zakręca", to kąt między prostymi jest zbliżony do 180 stopni. Przeczytaj jeszcze raz mojego poprzedniego posta. To, że jest D-1 nad tabliczką T-6a wydaje mi się oczywiste, więc nawet o tym nie wspomniałem. I jeszcze raz powtarzam, że A-6 nie ma. A podwójny kierunkowskaz dlatego, że skręcający w lewo z drogi podporządkowanej może pomyśleć, że ja też skręcam w lewo w posesję, skoro migam lewym. Ja pojadę prosto i dzwon gotowy. Sytuacja została zresztą dobrze przedstawiona przez Stachurkę tutaj: http://www.skyscrapercity.com/showpo...&postcount=656
Old January 1st, 2010, 11:16 PM   #683
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Quote:
Originally Posted by Stiggy View Post
Właśnie źle mniemasz. Jeśli droga "delikatnie zakręca", to kąt między prostymi jest zbliżony do 180 stopni. Przeczytaj jeszcze raz mojego poprzedniego posta. To, że jest D-1 nad tabliczką T-6a wydaje mi się oczywiste, więc nawet o tym nie wspomniałem. I jeszcze raz powtarzam, że A-6 nie ma. A podwójny kierunkowskaz dlatego, że skręcający w lewo z drogi podporządkowanej może pomyśleć, że ja też skręcam w lewo w posesję, skoro migam lewym. Ja pojadę prosto i dzwon gotowy. Sytuacja została zresztą dobrze przedstawiona przez Stachurkę tutaj: http://www.skyscrapercity.com/showpo...&postcount=656
Rozumiem,ze posesja jest wczesniej niż droga podporzadkowana.Poza tym pytanie do Ciebie-od kiedy wjazd na posesję tworzy skrzyzowanie ?Tak to rozumiem,kierowca stojący na drodze podporzadkowanej widząc nadjezdzajacy samochód drogą z pierszeństwem i z lewym kierunkiem ma załozyć,że tamten jedzie do skrzyzowania i jego psim obowiazkiem jest czekać.Druga sprawa,znasz to skrzyżowanie osobiście,czy brak jakiegokolwiek znaku okreslajacego pierszeństwo jest czysto teoretyczne ?
Old January 2nd, 2010, 12:20 AM   #684
Stiggy
Таких не бывает

Stiggy's Avatar

Kolego, krótka piłka, bo widzę, że zaczynasz czepiać się szczgółów tylko po to, żeby nie odpowiedzieć na podstawowe pytanie w tej sytuacji: jak wg ciebie kierowca ma sygnalizować skręt w lewo, czy to w posesję czy w dodatkową drogę podporządkowaną na lewo (rysunek), jeśli jadąc prosto włącza kierunkowskaz (vide: post #656)?

Old January 2nd, 2010, 12:52 AM   #685
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Czepiam się szczegółów,poniewaz usiłuję wykazać,że Twoje dywagacje oprócz pierwszego posta w tym temacie są kompletnie bez sensu i szkodliwe,poniewaz wprowadzają innych userów w błąd.Weż w rekę Dz.U nr 170 z 12.10.2002 i zauważ łaskawie,ze to co zamieszczasz są to tabliczki DO znaków.Podkreslam do znaków.Jeszcze raz ,wjazd na posesję nie tworzy skrzyzowania.Jesli nie mam pełnego oznakowania zgodnego z przepisami , to nie bedę sie wypowiadał,aby nie wypisywać bzdur na Twoje teoretyczne dywagacje ,które nie powinny mieć miejsca.Twój ostatni rysunek-Tabliczka T-6a wystepujaca w przyrodzie zawyczaj ze znakiem D-1-w lewo -lewy kierunek,prosto-bez kierunku,w prawo po skosie-prawy kierunek przy załozeniu ,że jest znak D-1 ,a w tej konkretnej sytuacji nie widzę mozliwości umieszczenia innego.Czy wystarczająco jasno wytłumaczyłem ?
Old January 2nd, 2010, 01:27 AM   #686
Stiggy
Таких не бывает

Stiggy's Avatar

Po raz drugi napiszę, że D-1 nad tabliczką T-6a jest w takim wypadku oczywistością. I jeśli ktoś, po moim uprzednim podkreśleniu, że znak A-6 na tej drodze nie występuje, pyta czy jest nad T-6a znak D-1, to o jego wiedzy na temat ruchu drogowego najlepiej to nie świadczy. Nie wiem też w jakim celu piszesz takie rzeczy jak "tabliczki są do znaków", a "wjazd na posesję nie tworzy skrzyżowania"? Nic to nie wnosi do omawianego problemu, wydaje mi się, że są to sprawy oczywiste i nigdzie nie napisałem, że jest inaczej.

Wytłumaczyłeś jasno, ale niezbyt przekonywująco. Bo wychodzi na to, że na podobnym skrzyżowaniu w jedym przypadku jadąc prosto używamy kierunkowskazu, a w drugim nie, w zależności od tego czy jest tam droga podporządkowana w lewo czy nie...

Edit: przejrzałem wątek i rzeczywiście temat był już poruszany. Z wypowiedzi innych wynika, że jednak nie masz racji, ale trzeba by zapytać jakiegoś policjanta, żeby się upewnić. EOT.

Last edited by Stiggy; January 2nd, 2010 at 01:55 AM.
Stiggy está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 2nd, 2010, 01:40 AM   #687
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Właśnie o te oczywiste sprawy tu chodzi.Dlatego piszę ,że jest to tabliczka do znaków,poniewaz powinna wystepowac z którymś przeze mnie wymienionym.I od tego zalezy ,czy uzywać kierunkowskazu ,czy tez nie.Nie wspomne o sytuacji ,gdzie nie ma żadnego oznakowania,a dla mnie sama tabliczka własnie tym jest.Mam własny OSK i dla mnie te szczegóły sa bardzo wazne,ponieważ mogę kursantowi wytłumaczyć ,kiedy kierunek wrzucać,a kiedy nie.Dlatego też upieram się na temat skretu w lewo do posesji i zachowania sie uzytkowników drogi w takiej sytuacji.
Old January 2nd, 2010, 01:52 AM   #688
Stiggy
Таких не бывает

Stiggy's Avatar

A widziałeś gdzieś samą taką tabliczkę?
Old January 2nd, 2010, 02:05 AM   #689
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Quote:
A widziałeś gdzieś samą taką tabliczkę?
Nie,i dlatego dociekam z jakim znakiem wystepuje.Nawet jesli gwizdneli/u nas w Polsce wszystko mozliwe/ to po samej tabliczce zorientuję się jak sygnalizować,ale to tylko kwestia doświadczenia i znajomości znaków,które ,,tłukę,, dzień w dzień, a nie żadna wiedza tajemna
Old January 2nd, 2010, 11:09 AM   #690
Maciek97
Registered User

Likes (Received): 129

Quote:
Kolego, krótka piłka, bo widzę, że zaczynasz czepiać się szczgółów tylko po to, żeby nie odpowiedzieć na podstawowe pytanie w tej sytuacji: jak wg ciebie kierowca ma sygnalizować skręt w lewo, czy to w posesję czy w dodatkową drogę podporządkowaną na lewo (rysunek), jeśli jadąc prosto włącza kierunkowskaz (vide: post #656)?

Ja w takiej sytuacji (a praktycznie codziennie jadę przez dokładnie takie skrzyżowanie) jadąc prosto włączam kierunkowskaz w lewo, jadąc w prawo nie właczam kierunkowskazów i postępuje po prostu tak samo jak zdecydowana wiekszośc. Nie zastanawiam się głębiej czy jest to prawidlowe czy nie, najwazniejsze że wszyscy się rozumieja i dzięki temu wiedzą gdzie kto jedzie.
Maciek97 no está en línea   Reply With Quote
Old January 2nd, 2010, 11:26 AM   #691
Bomirek
Registered User

Likes (Received): 26

Quote:
Originally Posted by Maciek97 View Post
Ja w takiej sytuacji (a praktycznie codziennie jadę przez dokładnie takie skrzyżowanie) jadąc prosto włączam kierunkowskaz w lewo, jadąc w prawo nie właczam kierunkowskazów i postępuje po prostu tak samo jak zdecydowana wiekszośc. Nie zastanawiam się głębiej czy jest to prawidlowe czy nie, najwazniejsze że wszyscy się rozumieja i dzięki temu wiedzą gdzie kto jedzie.
Myślę, ze bardzo dużo zależy od znaków poziomych (już ktoś o tym pisał). W pokazanej sytuacji głupio by wyglądało gdyby czekać przy osi jezdni bez włączonego kierunkowskazu. Uważam, że w wielu sytuacjach przy wymalowanych wyraźnie liniach zawsze należy używać kierunkowskazów gdy się zmienia pas ruchu i nie używać kierunkowskazów gdy jedziemy wyraźnie wymalowanym pasem ruchu nawet jeżeli jest on powykrzywiany.
Bomirek no está en línea   Reply With Quote
Old January 2nd, 2010, 11:34 AM   #692
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Quote:
Że jest to nieprawidłowe,to jedna sprawa.A to,że bez poważniejszych konsekwencji jest spowodowane ,że jadąc prosto lub w lewo i tak przepuszczasz jadących drogą z pierszeństwem,a na podporządkowanych i tak stoją,aż opuścisz skrzyzowanie.Tylko blokujesz kierowcę z ,,północy,, jadącego na wprost.Bo przy przepisowym zachowaniu mógłby wcześniej przejechać przez skrzyżowanie ,a tak czeka jak Ty ,,skręcisz,, w lewo.
Old January 2nd, 2010, 03:29 PM   #693
Maciek97
Registered User

Mozliwe, ale skoro jest to droga podporzadkowana to ruch na niej z zalożenia nie jest zbyt wielki wiec zbyt czesto kogos nie blokuje za to:
a) wszyscy dokladnie wiedzą czego po mnie oczekiwac bo gdybym nie włączył kierunkowakazu to sugerowałoby to że chce jechac głowna w prawo
b) nie ryzykuje tego że ktos mi wjedzie w tyłek bo niby czemu nagle nie wlączając kierunkowskazow miałbym zwalniać.

Skoro wiekszośc ludzi jadąc główną nie włącza kierunkowskazów (i słusznie) to aby zwiększyc bezpieczeństwo nalezy postepowac tak jak inni. Kierunkowskazy słuzą do tego aby informowac innych o tym co chcesz zrobić. jesli będziesz używał kierunkowskazow inaczej niz pozostali uczestnicy ruchu (np dawał zupelnie niepotrzebny kierunkowskaz w lewo przed rondem) to nie będziesz przez nich rozumiany i bezpieczeństwo na drodze się zmniejszy.
Old January 2nd, 2010, 05:29 PM   #694
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Quote:
Mozliwe, ale skoro jest to droga podporzadkowana to ruch na niej z zalożenia nie jest zbyt wielki wiec zbyt czesto kogos nie blokuje za to:
a) wszyscy dokladnie wiedzą czego po mnie oczekiwac bo gdybym nie włączył kierunkowakazu to sugerowałoby to że chce jechac głowna w prawo
b) nie ryzykuje tego że ktos mi wjedzie w tyłek bo niby czemu nagle nie wlączając kierunkowskazow miałbym zwalniać.

Skoro wiekszośc ludzi jadąc główną nie włącza kierunkowskazów (i słusznie) to aby zwiększyc bezpieczeństwo nalezy postepowac tak jak inni. Kierunkowskazy słuzą do tego aby informowac innych o tym co chcesz zrobić. jesli będziesz używał kierunkowskazow inaczej niz pozostali uczestnicy ruchu (np dawał zupelnie niepotrzebny kierunkowskaz w lewo przed rondem) to nie będziesz przez nich rozumiany i bezpieczeństwo na drodze się zmniejszy.
To nie znaczy ,że postepujecie dobrze.Ale po to jest to forum aby dowiedzieć się jak postepować prawidłowo.Pojedziesz do Gdańska lub Warszawy i na podobnym skrzyzowaniu możesz polec.Jesli chodzi o wjechanie w tyłek-przecież wiadomo ,ze jest jakies tam skrzyżowanie i jadący za Tobą powinni znać Art 19.2.3 mówiacy o zachowaniu niezbędnego odstepu.Zwalniać można z róznych powodów bez kierunku,co nikogo nie upowaznia do zaparkowania w Twoim bagazniku.
Old January 2nd, 2010, 07:58 PM   #695
Maciek97
Registered User

Quote:
Originally Posted by r6666 View Post
To nie znaczy ,że postepujecie dobrze.Ale po to jest to forum aby dowiedzieć się jak postepować prawidłowo.Pojedziesz do Gdańska lub Warszawy i na podobnym skrzyzowaniu możesz polec.Jesli chodzi o wjechanie w tyłek-przecież wiadomo ,ze jest jakies tam skrzyżowanie i jadący za Tobą powinni znać Art 19.2.3 mówiacy o zachowaniu niezbędnego odstepu.Zwalniać można z róznych powodów bez kierunku,co nikogo nie upowaznia do zaparkowania w Twoim bagazniku.
No i dlatego jak się jedzie gdzies gdzie się nie zna lokalnych zwyczajów to trzeba bardziej uwazać.
A co do wjechania w tyłek to ja dziękuje, kiedys zatrzymałem sie przed pasami, dostałem od taksówkarza i naprawde nie jest to przyjemne. Nic mnie nie obchodzi czy ktos zna przepisy, czy zachowuje odstęp itp, wole dojechać bezpiecznie do domu niz miec samochód w kawałkach dlatego że jechałem zgodnie z przepisem do którego ktos inny sie nie dostosował.
Podobnie jest z pieszymi, jak ktos wchodzi na skrzyżowanie pod jadace samochody (mimo że oczywiście ma na pasach pierwszeństwo) nie upewniwszy się wcześniej ze samochody staja to jest po prostu głupim samobójcą i prędzej czy później wyladuje w szpitalu ze swiadomościa że to on mial racje.
Old January 2nd, 2010, 09:51 PM   #696
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Wielką szkodą są własnie lokalne zwyczaje ,a nie PoRD,co widać po zachowaniu kierowców z ,,obcymi,, tablicami.Po prostu dzieci we mgle.Z drugiej strony z obawy przed taksiarzem/jedna z moich ulubionych grup kierowców ,,fachowców,,/ nie jest wymówką.Taka ,,złotówa,, też musi uwazać chodzby ze względu na swój warsztat pracy.Co do pieszych-Art 13.1 ma pierszeństwo na przejsciu o ile na nim już się znajduje.I tu następuje mylna interpretacja przepisu przez pieszego bardzo czesto ładującego sie pod samochód wbrew Art14.1.a czyli ładujacego sie na chama bezpośrednio pod jadacy samochód,czego mu nie wolno robić.I jeśli nie jesteś na ,,gazie,, ,jechałeś z przepisową predkością co mozna stwierdzić m.jn po sladzie drogi hamowania,mozna wybronić sie z tego niewątpliwie przykrego incydentu jakim jest potracenie.
Old January 2nd, 2010, 10:24 PM   #697
martin_c
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Andrzej16 View Post
Czy ten zielony element z kremowymi trójkątami ma jakieś odniesienie do PoRD?, czy to "coś" ma jakieś znaczenie? jakie niesie informacje?

Na zdjęciu element z S10 pod Wyrzyskiem, zdjęcie z tamtego wątku (autor: DerMarini)
To jest osłona energochłonna, stosowana głównie na pasach wyłączania na ekspresówkach i autostradach.
martin_c no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2010, 06:04 PM   #698
STACHUrka
Registered User

Quote:
Originally Posted by r6666 View Post
STACHUrka,piszesz o skrzyżowaniu z łamanym pierszeństwem,a tu jest mowa o innej sytuacji.
W moim zamyśle nie było odnoszenie się do konkretnej sytuacji a pokazanie że ludzie uwarunkowują użycie kierunkowskazu od tego jaki stoi znak na drodze co jest błędem gdyż nigdzie w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym nie ani jednego słowa n/t używania kierunkowskazu w korelacji z jakimkolwiek znakiem, dlatego dwa znaki i dlatego pokazanie że według domniemania niektórych w identycznej sytuacji będą się różnie zachowywać, bo w pierwszym przypadku pomimo tego iż będzie zastosowany znak T-6 może wystąpić z lewej strony uliczka na nim nie ujęta (tak zdarza się dosyć często) dlatego trzeba uwarunkowywać użycie kierunkowskazów od układu drogi/jezdni a nie od tego jaki stoi znak pierwszeństwa.

P.S. Odnoszę wrażenie iż takie dokształcanie niewiele daje, gdyż ludzie po prostu uznają za prawdę to co często jest powtarzane a nie to co ma merytoryczne poparcie, i jeśli większość robi tak to reszta uznaje że jest to zgodne z przepisami, kiedyś większość była przekonana iż to ziemia jest w centrum wszechświata...

Quote:
Originally Posted by Białostoczanin View Post
W Białymstoku brak kierunku to błąd. Sam tak się uczyłem i do dziś widzę, że "elki" się do tego stosują.
Aby zostać instruktorem nie trzeba żadnych specjalnych szkoleń lub dodatkowych zdolności, na TVN w nocy powtarzają program Nauka Jazdy, zobaczcie czego tam nauczyli kursantów instruktorzy, i jak lubię Grzesia tak IMHO nie powinien on uczyć zanim sam się nie nauczy...

A często zdarza się iż na drodze widzę gorsze głupoty jakich uczą instruktorzy, dlatego proszę mi tu nie traktować instruktorów jako wyroczni, notabene policjanci z RD także czasami niezbyt mają pojecie o przepisach PoRD, a nasz "kodeks drogowy" bardzo ładnie precyzuje jak zachować się na drodze, wystarczy tylko go:

-przeczytać
-ZROZUMIEĆ
-stosować.

Last edited by STACHUrka; January 3rd, 2010 at 06:09 PM.
STACHUrka no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2010, 06:08 PM   #699
STACHUrka
Registered User

del
STACHUrka no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2010, 06:27 PM   #700
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Jeśli program TVN Nauka jazdy jest dla Ciebie jakąś wykładnią na temat instruktorów to gratuluję dobrego samopoczucia.Co do pozostania instruktorem faktycznie nie trzeba specjalnie wyrachowanych szkoleń.Wystarczy dobrze poznać PoRD i stosować ze zrozumieniem i zdać egzamin państwowy co dla 95% kierowców w Polsce bez tych szkoleń jest osiągalne jak woda na Słońcu.Widać to choćby po % zdajacych ten egzamin za pierwszym razem. Znaki nie nakazują Ci uzycia kierunkowskazu,tylko pokazują przebieg drogi i zmiany pasa ruchu,a to jest wlasnie skorelowane z uzyciem tychze kierunkowskazów.

Reply

Tags
bezpieczeństwo, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules