daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old December 1st, 2008, 04:06 AM   #1181
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

No, they just covered it up with this big advertisement.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2008, 08:02 AM   #1182
granitm5
Registered User
 
granitm5's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: U.S
Posts: 248
Likes (Received): 8

rilindja is going to look great.
granitm5 no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2008, 08:17 PM   #1183
Ultimo
Albanian Republic Kosova
 
Ultimo's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Prishtina
Posts: 551
Likes (Received): 74

Quote:
Originally Posted by granitm5 View Post
rilindja is going to look great.

mos bon hajgare edhe ti hahah po t'nin dikush e kesh dej mengjes. Rilindja qfare eshte gjithmone ka qene ni strukture paksa komplekese per tu zgjidhur nga syri i njeriut,edhe ka qene nje ndertese te ciles ja kane pas lakmine shume qytete ne ish-jugosllavi, tash e ka fituar tenderin pacolli edhe qka ka me bo me ta !?! si po shihet n'rendera garant ka me qene naj ndertese me qelq t'kaltert edhe llamarine pa kurfar vlere >>> kazakistan style
Ultimo no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2008, 08:24 PM   #1184
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Prishtina should be so lucky to get some Khazak style buildings.Don't underestimate these places just because you think they're bad.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2008, 08:33 PM   #1185
G.C.F
Kosovo zemra ime
 
G.C.F's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Turku/Mitrovica
Posts: 804
Likes (Received): 1

i like last pic the most others are ugly. But ENK is little bit taller than that last pic, so kosovo have that kind buildings.

Kosovo's goverment should give hands to Pacolli he can do everything
__________________
Roft kombi KOSOVAR
G.C.F no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2008, 11:22 PM   #1186
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,934
Likes (Received): 639

Rilindja, *cough* pallati i mediave besoj se ka me dal e bukur dhe pamje moderno.

GCF, hala je ktu a??
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2008, 11:46 PM   #1187
G.C.F
Kosovo zemra ime
 
G.C.F's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Turku/Mitrovica
Posts: 804
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Pejoni View Post
Rilindja, *cough* pallati i mediave besoj se ka me dal e bukur dhe pamje moderno.

GCF, hala je ktu a??
Normal qe jam ketu, pse po vete?
__________________
Roft kombi KOSOVAR
G.C.F no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2008, 08:53 PM   #1188
granitm5
Registered User
 
granitm5's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: U.S
Posts: 248
Likes (Received): 8

SOME MAY BE REPOSTS IF SO IM SORRY BUT THOGUHT ID REVIVE THE FORUM A LIL

IMG]http://i469.photobucket.com/albums/rr54/granitm5_2008/Copy2ofPicture246-1.jpg[/IMG]

IMG]http://i469.photobucket.com/albums/rr54/granitm5_2008/Copy2ofPicture238.jpg[/IMG]
granitm5 no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2008, 08:59 PM   #1189
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,105
Likes (Received): 2814

1st and last lack a [ at the beginning
__________________
Survival of the dankest.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2008, 09:05 PM   #1190
granitm5
Registered User
 
granitm5's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: U.S
Posts: 248
Likes (Received): 8

i know i messed it up but till i get my camera back i got more photos coming soon. anybody thats located in prishtina we would appriciate it if u guys would take a couple hours off your day and go out and take sum photos, of the recent constructions...
granitm5 no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2008, 09:08 PM   #1191
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,105
Likes (Received): 2814__________________
Survival of the dankest.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old December 4th, 2008, 09:15 PM   #1192
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Nice photos granit!


Mbindėrtimet i rrėzon Zoti, e jo Isa

Pėr shkak tė erės sė fortė, njė mbindėrtim ka rėnė nė rrugė dhe mbi automjetet e parkuara poshtė banesės. Pėrveē dėmtimit tė 7 makinave, nuk ėshtė lėnduar askush. Mbindėrtimi nė lagjen Ulpiana ka qenė pa leje. Atė e rrėzoi Zoti, e jo Kryetari i Komunės, Isa Mustafa.

Nga Besiana Xharra mė 04.12.2008 13:58 CET


Foto: Astrit Ibrahimi

Era qė frynte ditėn e enjte (dje), ka rrėzuar mbindėrtimin e njė banese kolektive nė lagjen “Ulpiana” nė Prishtinė, saktėsisht nė banesėn D-9 Hyrja 8, duke e rrėzuar atė nė tokė, por qė fatmirėsisht nuk ėshtė lėnduar asnjėri.

Nga rėnia e saj, janė dėmtuar 7 makina tė parkuara poshtė ndėrtesės, bėjnė tė ditur punėtorėt e ndėrmarrjes sė Komunės, “Hortikultura”, tė cilėt kanė dalė menjėherė nė vendin e ngjarjes pėr tė pastruar vendin.

“Ne po heqim pjesėt e rėna mbi makina dhe nė tokė. Shkaktare e rėnies ka qenė era, ndėrsa janė dėmtuar 7 makina dhe fatmirėsisht nuk ka njerėz tė lėnduar”, tha punėtori i Hortikulturės.

Ndėrsa, Endriti, njė djalė shtatėvjeēar, banor i kėsaj ndėrtese, kishte qenė shumė afėr rėnies sė kulmit dhe pėr shumė pak ka shpėtuar.

”Vetėm njė metėr para meje ka rėnė kulmi. Pėr njė moment ra krejt nė tokė”, u shpreh Endriti i tmerruar prej asaj qė ka parė.

Ndėrkohė qė banorėt e kėsaj ndėrtese tregojnė se ēatia e rėnė ka qenė e vendosur nga pronarėt e katit tė pestė, respektivisht tė katit tė fundit, tė cilėt mė herėt patėn filluar tė bėjnė njė mbindėrtim aty.

“Pronari i katit tė fundit, Hysen Ibra, para njė viti pati filluar tė ndėrtojė njė mbindėrtim pa leje pėr vete. Akoma pa u pėrfunduar, inspekcioni komunal pati rrėnuar atė ndėrtim dhe kėshtu si improvizim familja Ibra ka vendosur njė ēati prej llamarine pėr tė parandaluar reshjet e shiut qė dėmtonte tė gjithė banorėt e ndėrtesės”, tha Ardiani, njė banor i kėsaj banese. Kurse banorėt e katit tė pestė nuk ishin aty, pasi qė menjėherė pas rėnies sė kulmit kishin dalė nga banesa.

Nė anėn tjetėr, Agron Borovci, zėdhėnės i policisė pėr rajonin e Prishtinės, tha se hetimet janė duke vazhduar pėr tė pėrcaktuar arsyen e vėrtetė tė rėnies sė ēatisė dhe se nė vendin e ngjarjes kanė dalė menjėherė policia.

Ndėrsa Komuna e Prishtinės, saktėsisht, Drejtoria e Urbanizmit dhe Inspekcionit, menjėherė ka dalė me njė komunikatė pėr tė sqaruar vendosjen e kėtij kulmi dhe rėnien e tij.

“Nė qershor tė vitit 2007, Komuna e Prishtinės ka rrėnuar mbindėrtimin pa leje tė bėrė nga banori i kėsaj ndėrtese, Hysen Ibra, pasi qė ky pronar ka pasur leje vetėm pėr tė bėrė punimin e hidroizolimit tė terasės sė tyre”, thuhet nė komunikatėn e Komunės.

Zyrtarėt komunalė nuk kanė komentuar asgjė, pėrpos njė komunikate qė ka sqaruar se si ka ndodhur rasti.http://www.gazetaexpress.com/online/...ory=53&id=1508
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old December 4th, 2008, 09:19 PM   #1193
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,832
Likes (Received): 6077

Quote:
Prishtina should be so lucky to get some Khazak style buildings.


Ku e kam pare ... ku e kam pare ...
ah, ketu:

__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old December 4th, 2008, 09:22 PM   #1194
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

OK, and your point?
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old December 4th, 2008, 09:47 PM   #1195
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4893

Cpo behet me planin rregullues te Prishtines? Ka filluar zbatimi i tij?
E kam fjalen per kete plan.
http://www.ngl-pr.com/english/city_development.htm
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old December 4th, 2008, 10:27 PM   #1196
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Po, zbatohet... ama ky eshte vetem plan i pergjithshem zhvillimor, jo plan rregullativ.. Cdo lagje/zone e ka planin rregullativ te veqante.. (edhe sepse akoma jane disa lagje qe nuk kane plan rregullativ, por jane ne proces e siper)
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2008, 02:12 AM   #1197
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Kosovo Builders Reap Huge Profits

By Besiana Xharra in Pristina

Construction of residential buildings remains one of the most profitable businesses in Kosovo, according to experts, who say building companies can earn a profit of 300 per cent per project on their initial investments, largely as a result of the low cost of construction materials.

Local builders say the average investment needed to build per square metre in Kosovo is about 250 euro, while in Western countries, by comparison, it would cost more than 1,000 euro. Visar Gojani, who sells building material, says it would cost about 13,000 euro to build a 50-square-metre flat in Pristina that would then sell on the market for not less than 50,000 euro.

Moreover, the differential between investment costs and profits from property sales is widening, as the pressure for homes pushes real estate prices ever higher. “The prices of building materials are falling, while real estate prices are rising,” Gojani notes.

Profits earned by the construction industry are highest in Pristina, where demand for homes is strongest, compared to cities such as Prizren, Gjakova and Peja.

Valon Hadri, who works for Ndertimi building company in Gjakova, says for that reason construction companies prefer to work on projects in, or around, the capital.

“In Gjakova and other towns, you can’t sell an apartment for more than 500 euros per square metre, whereas in Pristina it costs around 1,000,” he said.

Construction companies justify the high prices they demand by pointing to the greater demand for flats and buildings in the capital. They also say the cost of obtaining building permits is highest in the capital.

As Durim Berisha, owner of Tregtia, a company that has built a number of new buildings in Pristina, puts it, prices in the capital are higher “not only because land is more expensive but because the cost of construction and licenses is more expensive.”

Municipal authorities in Pristina dispute the claims regarding high local taxes - to an extent.

Nazmije Tora, head of the department for urban planning in the Pristina municipality, says they charge 15 euro per square metre for residential buildings and 20 euro for commercial ones.

Liridon Krasniqi, an architect, told Balkan Insight that even when construction companies respected all the necessary procedures and paid all the requisite taxes, their profits were still often huge. “When I worked on one project for a 20-floor building, the owner made over half a million euro in profit even though he paid every single tax and respected all the procedures,” he said.

Apart from construction companies, local authorities are also profiting from the building boom in Kosovo.

Officials from Pristina Municipality acknowledge that fees collected from building permits have significantly swelled the city’s coffers. “Only between January and October, we collected more than 15 million euro,” Muhamet Gashi, spokesperson for the municipality, said.

Given that many building contractors in Kosovo do not obtain all the necessary permits, or pay their taxes, it is clear that the fees collected by the city has the potential to become much higher in future.


http://balkaninsight.com/en/main/life_and_style/15262/
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2008, 03:04 AM   #1198
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,153
Likes (Received): 635

__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2008, 04:30 PM   #1199
Shpendiiiii
Republic of Kosova
 
Shpendiiiii's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Prishtina/Fribourg
Posts: 73
Likes (Received): 12

New pictures from Grand Hotel Renovation:


I've heard from some people in Prishtina that the Grand Hotel will look all in glasses and all buildings of Grand Hotel will have the same height.

Here's a picture of the construction of the 23- floors building of Pejton:

And here a picture of a building of Ulpiana, believe me, it's a tall one:
Pictures of one of the building of a ministry, i don't remember exactly which one it is:And finally another construction but I really don't know what kind of building is gonna be:


Shpendiiiii no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2008, 05:39 PM   #1200
G.C.F
Kosovo zemra ime
 
G.C.F's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Turku/Mitrovica
Posts: 804
Likes (Received): 1

O shpend falimderit shume shume per foto , ama ish kane mire me bo UPDATE ma shpesh a?
__________________
Roft kombi KOSOVAR
G.C.F no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albanian, kosova, prishtina, pristina, projects, projekte, shqipėria

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 09:37 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium