daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old May 30th, 2013, 11:14 PM   #8921
Gjergj-Arianiti
Registered User
 
Gjergj-Arianiti's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Location: Prishtina
Posts: 149
Likes (Received): 175

Foto te gjendjes se punimeve 29.05.2013

image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr
__________________

Buki, Driti_London, Huti, Gizzan, UserFree liked this post
Gjergj-Arianiti no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2013, 11:19 PM   #8922
Gjergj-Arianiti
Registered User
 
Gjergj-Arianiti's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Location: Prishtina
Posts: 149
Likes (Received): 175

Ajo cka spo'm hin ne kry osht qka lypin qeto rrethoja qe 13 vjet qetu te permendorja (Komuna)? vec ne qofte se lujn rrolin e sigurimit te gjelberimit, tjeter funksion nuk kane.

image hosted on flickr
__________________
Gjergj-Arianiti no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2013, 01:51 AM   #8923
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

Shoku Gjergj, bravo!
__________________

Gjergj-Arianiti liked this post
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2013, 04:41 PM   #8924
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Quote:
Inspektohen projektet qė po realizohen nė qytet

Zyrtarėt e komunės, kanė inspektuar zhvillimin e punimeve nė rrugėn e re qė po ndėrtohet mbi kolektor nė Lagjen Kalabria, punimet nė rreth rrotullimin nė fund tė Veternikut si dhe dy kėnde tė reja tė lodrave qė janė nė fazėn e fundit tė ndėrtimit tė tyre, njė nė Lagjen Dardania dhe njė tjetėr nė Lagjen Kodra e Diellit.

--

Sic dihet tashme, tek rreth rrotullimi nė fund tė Veternikut ėshtė paraqitur si pengesė dhe si rezultat ka ngecje tė punimeve tė pika e karburantit, pike tė cilėn sipas marrėveshjes nė mes tė Komunės dhe Ministrisė se Infrastrukturės ėshtė dashur qė shpronėsimi i kėsaj pike tė bėhet nga niveli qendrore, gjė qė nuk ėshtė bėrė deri mė tash.
https://www.facebook.com/komunae.pri...ocation=stream
__________________

UserFree liked this post
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2013, 04:58 PM   #8925
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Plani i Prishtinės deri mė 2022, qitet nė debatLindita Canolli Publikuar: 30.05.2013 - 09:24

Projekt-Plani Zhvillimor Komunal deri nė vitin 2022 i hartuar nga njė kompani italiane ėshtė prezantuar dje nė lokalet e komunės nė lagjen “Arbėria”dhe njėkohėsisht ėshtė qitur nė diskutim publik ashtu qė gjatė dy muajve tė ardhshėm secili mund tė japė mendimet, vlerėsimet apo propozimet e veta. Debati me qytetarė dhe ekspertė tė ndryshėm, sipas asaj qė u pa dje, nuk duket tė ketė zgjuar ndonjė interesim tė madh. Me Planin e prezantuar ėshtė paraqitur profili i gjendjes nė komunėn e Prishtinės, pozita, rėndėsia dhe ēėshtjet tjera tė territorit tė komunės, gjegjėsisht ėshtė paraqitur analiza qė flet pėr pėrparėsitė, mangėsitė dhe mundėsitė e zhvillimit tė komunės. Korniza e zhvillimit hapėsinor komunal u tha se pėrmban strukturėn dhe lokacionin hapėsinor pėr zhvillimin dhe organizimin e ardhshėm ekonomik, turizmit, rekreacionit, tregtisė, transportit komunal, popullsisė, banimit, vendbanimeve,ēėshtjeve sociale,trashėgimisė kulturore, mjedisit etj. Nėnkryetari i Komunės, Avdullah Hoti, tha dje se ky plan definon zhvillimin ekonomik, social, urban, infrastrukurėn e furnizimit me ujė, me ngrohje etj. “Ftoj tė gjithė qė tė shohin kėtė plan dhe tė japin vėrejtjet dhe sugjerimet qė do tė shkonin nė favor tė qytetarėve. Ky ėshtė plan zhvillimor komunal qė nė vija tė trasha, pėrcakton vizionin e zhvillimit sipas fushave, mandej ato detajizohen nė planin tjetėr qė ėshtė ai zhvillimor urban dhe planit rregullues”, tha Hoti. Lidhur me kėtė, sipas drejtorit tė Drejtorisė sė Urbanizmit, Behxhet Musliu, nė librat e ekspozuara pėr debat do tė shėnohen vėrejtjet e propozimet tė cilat, pas pėrfundimit tė debatit do tė trajtohen nga zyrtarėt pėrgjegjės komunalė dhe tė kompanive, duke i inkorporuar nė kėtė plan ato qė janė mė tė arsyeshme. Bujar Demjaha, nga kompania vendore “A Design”, e cila nė konsorcium me kompaninė italiane “Politecnica”, kanė hartuar kėtė plan, tha se pas pėrfundimit tė debatit,pėr njė muaj e gjysmė sė bashku me zyrtarė nga Drejtoria e Urbanizmit do t’i shikojnė ankesat e kėrkesat e qytetarėve, ndėrkaq plani, me ndryshime, do tė prezantohet edhe njė herė nė Asamblenė Komunale ku dhe pritet tė aprovohet dhe pastaj brenda vitit, tė fillojė edhe tė zbatohet. Disa nga qytetarėt dje nuk u shprehėn fort tė kėnaqur me kėtė plan.“Erdha tė shoh a ėshtė bėrė ndonjė ndryshim apo zgjerim nė parcelat e lagjeve periferike, saktėsisht nė lagjen “Sofali” por nuk paska asgjė. Thjesht qenkan gjėrat e njėjta “copy past” i planeve tė mėhershme komunale”, tha banori M.C. Kritika pati edhe Sheqir Zeneli, inxhinier i ndėrtimtarisė. “Paska shumė mangėsi. E kontrollova sipėrfaqėsisht por shumė gjėra shihen”, tha ai pėr planin qė Komunės i ka kushtuar 185 mijė euro.
http://zeri.info/artikulli/6766/plan...qitet-ne-debat

A ka qenė najkush ketu? Prej ores sa deri ne ora sa po mujke me u vizitu? E te shtuneve?
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people

Lum Lumi liked this post
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2013, 05:05 PM   #8926
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Po vyjka me shku te hanen gjithqysh.
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2013, 11:57 AM   #8927
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Zahir Pajaziti, 31 Maj 2013.__________________
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2013, 11:59 AM   #8928
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531__________________
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2013, 12:01 PM   #8929
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531__________________

Mr_Albalover, Buki, Nolt, Gizzan, Drenicaku and 3 others liked this post
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2013, 10:13 PM   #8930
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Nuk e di se pse, po sheshi "Zahir Pajaziti" eshte ka ma jep nje ndjenje te nje hapesire te zbrazet dhe pa kontekst. Shpresoj se komuna ka mendu me bo dicka per me thy ate pershtypjen e monotonise qe momentalisht eshte ka e rrezaton ky shesh.

Njehere per njehere, sheshi "Ibrahim Rugova" per nga pikepamja e realizimit te deritanishem eshte disa here me kualitativ, me i bukur dhe me permbajtsor se sa sheshi "Zahir Pajaziti".
__________________

prishtina2012 liked this post
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 12:35 AM   #8931
Pristina
Registered User
 
Pristina's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 490
Likes (Received): 285

Ashtu eshte! sikur te ndertonin diqka mbi nivelin e sheshit aty ku e kan ba si "amfiteater" besoj qe shume me mir do kishte qen te ishte ne forme skene te ishte me e ngritur se sheshi.
Pristina no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 10:45 PM   #8932
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Maj 2013

Punimet aktuale ne kompleksin e banimit EXDC 3 ne lagjen "Veternik":
__________________
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2013, 12:48 AM   #8933
Nolt
Self-determination
 
Nolt's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Therandė - Slloveni
Posts: 3,556
Likes (Received): 1612Shume pune e paster!
__________________
Nolt no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2013, 03:39 AM   #8934
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Quote:
Originally Posted by Gjergj-Arianiti View Post
image hosted on flickr
a ka ndonje foto "close shot" te renderit?
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2013, 12:50 PM   #8935
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4891

Shume bukur Prishtina , ju lumte !!! Tirana duhet te mesoje shume nga ju .
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2013, 01:27 PM   #8936
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,950
Likes (Received): 6414

Quote:
Originally Posted by gjergjkastrioti View Post
Shume bukur Prishtina , ju lumte !!! Tirana duhet te mesoje shume nga ju .

Ne fakt ne Prishtine i ipet shume rendesi ndertimeve dhe planifikimit hapsinor rreth tyre si dhe vazhdimisht po shtohet cilesia e objekteve. Kjo si pasoj e konkurences se tregut. Por sikur komuna te ishte me e kujdesshme dhe te kishte nje perkushtim me te madh edhe nje mbikqyrje me te mire, gjithsesi rezultatet do te ishin shume her me te mira.
__________________

Buki liked this post
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2013, 03:11 PM   #8937
Gjergj-Arianiti
Registered User
 
Gjergj-Arianiti's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Location: Prishtina
Posts: 149
Likes (Received): 175

@UserFree
Nuk kom vec neser e gjej edhe e publikoje..
__________________

UserFree liked this post
Gjergj-Arianiti no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2013, 12:41 PM   #8938
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Plani i rrugeve, duke e perfshi edhe autoudhen R7, ne Prishtine, sipas propozim-planit zhvillimor per komunen e Prishtines:

image hosted on flickrPrej pikes A (rrethrrotullimi i Qagllavices) dhe prej pikes B (ne mes Reformes dhe ktheses per Gazimestan) paskan me qene qasjet ne autoudhe (sipas ketij plani)..

image hosted on flickr
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people

Lum Lumi liked this post
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2013, 03:52 PM   #8939
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Panorama te qytetit e punimeve:__________________

rashutaarbl, Gizzan, Buki, liburni, Pirro_E7 and 1 others liked this post
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2013, 05:43 PM   #8940
Majlo999
Registered User
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 24
Likes (Received): 0

Arbenit,

a mundesh me i postu direkt qito fotot e projekt planit te ri? U mudnova me i gjete n'Flickr po hupa krejt.

Flm
Majlo999 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albanian, kosova, prishtina, pristina, projects, projekte, shqipėria

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 09:45 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu