daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old November 15th, 2013, 08:29 PM   #9681
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

Une me sa e di, perballe Pallatit te Rinise jane parapare parkingjet nentokesore? Tash po thojne ka me u ndertu memorial???Shpallet fituesi i Memorialit “Heroinat”


Quote:Me vendimin e sekretarit tė pėrgjithshėm tė Ministrisė sė Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, dhe me rekomandim tė komisionit pėr vlerėsimin e ideve pėr memorialin pėr nderimin e kontributit tė gruas gjatė luftės 1998-1999, fitues i kėtij memoriali ėshtė shpallur “Molos Group” – Ilir Blakqori.

Me votim unanim, projekt idea e Molos group ka marrė votat e tė gjithė anėtarėve tė komisionit. Vendin e dytė e ka zėnė artisti nga Shqipėria, Vladimir Multezari, ndėrkaq nė vendin e tretė, skulptori Luan Mulliqi.
Fituesi, nė pėrshkrimin e skulpturės sė tij ka shpjeguar se skulptura ėshtė zbėrthyer nė njė koncept tė dyfishtė. Nė perspektivėn makro, kjo skulpturė, gjatė ditės me efekte natyrale tė dritės do tė krijojė hije tė ndryshme nė portret, nga efekti i shufrave me gjatėsi tė ndryshme.

Kurse, nga afėr, do tė shihet reprezentimi nė mėnyrė individuale me portretin mikro nė secilėn shufėr, qė jep mesazhin se pas kėsaj femre kosovare, qėndron cdo gjyshe, nėnė, studente e vajzė. Nė pamje tė pėrgjithshme, nė skulpturė shihet njė portret i butė i femrės, i krijuar nga 20 mijė shufra tė hekurit. Ky numėr gjithashtu simbolizon nė mėnyrė figurative gjithė femrat kosovare qė sakrifikuan nė mėnyra tė ndryshme pėr vendin.

Ndėrkaq, lidhje me kėtė inciatoria e kėtij projekti Alma Lama ka thėnė se gjatė luftės gratė patėn barrėn mė tė rėndė, pėrjetuan vuajtjet mė tė mėdha, dhe ndoshta ky memorial duhej tė ishte bėrė i pari nė Kosovė. Lama tha se ky memorial i pėrket tė gjitha grave tė Kosovės.

” Siē e dini ky konkurs ėshtė zhvilluar tre herė me radhė, dhe vetėm herėn e tretė pasi u thirrėn artistėt pjesėmarrja me punime ishte e madhe. Morėn pjesė 22 artistė tė cilėt kishin zbėrthyer nė mėnyra tė ndryshme artistike kontributin e gruas gjatė luftės 98-99. Tė gjithė anėtarėt e komisionit qė morėn pjesė u pajtuan se vepra e cila e ka zbėrthyer mė mirė kėtė kontribut, nė mėnyrė simbolike ėshtė ajo e autorit Ilir Blakqori”, tha pėr “Zėri” Alma Lama.

Lama tha se anėtarėt e komisionit gjithashtu kanė biseduar me autorin pėrpara se tė merrej vendimi nė lidhje me detajet, ku ndėr tė tjera edhe dhėnia e elementėve shqiptarė portretit tė gruas.

“Siē e keni parė memoriali do tė ndėrtohet prej shufrash hekuri, qė nėnkuptojnė fortėsinė, dhe nė fund tė tė cilave ėshtė njė medalje, qė nėnkuptoj se secila grua e Kosovės meriton medalje pėr kontributin qė ka dhėnė ndaj luftės. Relievi i fytyrės do tė ndėrtohet krejtėsisht nė kėtė mėnyrė dhe kjo do ta bėjė kėtė vepėr unike dhe shumė domethėnėse, duke u larguar kėshtu nga tradita e shtatore klasike, tė stilit realist. Unė falėnderoj tė gjithė bashkėpunėtorėt nė kėtė proces, veēanėrisht ministrinė e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor pėr pėrkushtimin dhe korrektėsinė e treguar”, tha Lama.

Ndryshe, edhe pse fillimisht lokacioni i memorialit ėshtė paraparė nė sheshin Zahir Pajaziti, ky vendim ka ndryshuar dhe memoriali pėr nderimi e kontributit tė gruas do tė vendoset nė parkun e ri tė qytetit, pėrballe Pallatit tė Rinisė.

http://www.zeri.info/artikulli/20503...ialit-heroinat
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2013, 08:53 PM   #9682
TrafficPolice
Registered User
 
TrafficPolice's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 7
Likes (Received): 5

Pershendetje miq, siq po shoh pasket diskutu tema te ndryshme, por kryesisht ato qe kane te bejne me urbanizimin/infrastrukturen e Prishtines. Besoj qe shumica nga ju keni patent shoferi, dhe i njihni mire shenjat vertikale dhe horizontale te trafikut, dhe gjate vozitjes sigurisht qe keni hase ne ndonje shenje te tille qe eshte e vendosur gabim ose pavend, andaj nese i dini se ku jan ose ne cilen rruge ndodhen, mos hezitoni dhe na tregoni ose edhe i fotografoni e i shfaqni ketu, kesisoj mundemi edhe ti diskutojm/kontestojm...
TrafficPolice no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2013, 09:35 PM   #9683
Mad-Vampire-10
BANNED
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 11,508
Likes (Received): 6135

Kur e ke marre patenten? sepse sot besoj se eshte e veshtire ta marresh ne ate menyre.
Mad-Vampire-10 no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2013, 09:46 PM   #9684
Mad-Vampire-10
BANNED
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 11,508
Likes (Received): 6135

Kudos
Mad-Vampire-10 no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2013, 01:36 AM   #9685
Prishtinė
BANNED
 
Join Date: Jul 2013
Location: Prishtina
Posts: 1,308
Likes (Received): 599

Quote:
Originally Posted by TrafficPolice View Post
Pershendetje miq, siq po shoh pasket diskutu tema te ndryshme, por kryesisht ato qe kane te bejne me urbanizimin/infrastrukturen e Prishtines. Besoj qe shumica nga ju keni patent shoferi, dhe i njihni mire shenjat vertikale dhe horizontale te trafikut, dhe gjate vozitjes sigurisht qe keni hase ne ndonje shenje te tille qe eshte e vendosur gabim ose pavend, andaj nese i dini se ku jan ose ne cilen rruge ndodhen, mos hezitoni dhe na tregoni ose edhe i fotografoni e i shfaqni ketu, kesisoj mundemi edhe ti diskutojm/kontestojm...
Se pari mire se na vjen.

Me i diskutu shenjat e trafikut mundemi por jo ne kete thread. Ky thread eshte per te rejat rreth projekteve dhe ndertimeve ne qytetin e Prishtines.

Nese je i(e) interesum(e) mundesh me kontribu ne temat egzistuese ose me kriju nje thread te ri ne kete pjese te forumit Shqiptar: http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=3307
Prishtinė no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2013, 02:10 AM   #9686
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 5,024
Likes (Received): 6466

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
Une me sa e di, perballe Pallatit te Rinise jane parapare parkingjet nentokesore? Tash po thojne ka me u ndertu memorial???Shpallet fituesi i Memorialit “Heroinat”
Pom pelqen ky seni. Interesant
__________________
Drenicaku está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 18th, 2013, 04:30 PM   #9687
TrafficPolice
Registered User
 
TrafficPolice's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 7
Likes (Received): 5

Quote:
Originally Posted by Prishtinė View Post
Se pari mire se na vjen.

Me i diskutu shenjat e trafikut mundemi por jo ne kete thread. Ky thread eshte per te rejat rreth projekteve dhe ndertimeve ne qytetin e Prishtines.

Nese je i(e) interesum(e) mundesh me kontribu ne temat egzistuese ose me kriju nje thread te ri ne kete pjese te forumit Shqiptar: http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=3307
Mire se ju gjeta dhe po me pelqen fakti qe s'qenka forum i fjetur si shume te tjere ...
E pash qe s'qe vendi adekuat per te diskutu nje teme te tille, mirpo hera e pare kendej dhe ketu hasa, e kerkova bashkpunim.. Gjithsesi qe jam eeee interesuar per te diskutu me shume per tema te tilla sepse edhe eshte fusha jem profesionale, keshtu qe shihemi andej ...

Mbetshi mire...
TrafficPolice no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2013, 04:38 PM   #9688
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Mire se na erdhe ne forum , shpresojme te jesh aktive!
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2013, 05:39 PM   #9689
Gjergj-Arianiti
Registered User
 
Gjergj-Arianiti's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Location: Prishtina
Posts: 149
Likes (Received): 175

Kishin fillu renovimin e ish NLB-s (BRK ma heret) te Grandi ....a ka najkush naj info se cka ka me u bo me objektin ekzistues?
Gjergj-Arianiti no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2013, 08:15 PM   #9690
Pristina
Registered User
 
Pristina's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 490
Likes (Received): 285

ne ads te Telegrafi apo te Indeksonline e kom pa qe aj objekt leshohet me qira , se kush e ka marr e kujt i takon nuk kam ide .
Pristina no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2013, 09:26 PM   #9691
Pristina
Registered User
 
Pristina's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 490
Likes (Received): 285

Fillon ndėrrimi i karrigeve nė Pallatin e Rinisė dhe Sporteve


Klubi i basketbollit, Sigal Prishtina, pėrmes njė komunikate nė faqen zyrtare tė Facebookut, ka bėrė tė ditur se kanė filluar punimet pėr zėvendėsimin e karrigeve nė Pallatin e Rinisė dhe Sporteve nė Prishtinė.
“Kanė filluar punimet nė zėvendėsimin e karrigeve nė sallėn e Pallatit tė Rinisė dhe Sporteve nė Prishtinė. Krahas zėvendėsimit tė karrigeve, do tė zėvendėsohen edhe koshat aktual. Tani koshat do tė jenė statik, pra, tė vendosur nė parket. Tė dy kėto investime janė bėrė duke ju pėrshtatur standardeve tė FIBA-s.

Ky investim ėshtė pėrkrahur nga Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sportit.
Shumė shpejtė salla jonė do tė merr njė dukje edhe mė tė mirė, njė pamje bardh-e-kaltėr!”, thuhet nė lajmėrimin e tyre.

Ky projekt pritet tė pėrfundojė pėr njė muaj. /Telegrafi/
__________________

Drenicaku, Scanderbeg liked this post
Pristina no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2013, 10:08 PM   #9692
Piacensa
Registered User
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 260
Likes (Received): 9

Quote:
Originally Posted by Pristina View Post
Fillon ndėrrimi i karrigeve nė Pallatin e Rinisė dhe Sporteve


Klubi i basketbollit, Sigal Prishtina, pėrmes njė komunikate nė faqen zyrtare tė Facebookut, ka bėrė tė ditur se kanė filluar punimet pėr zėvendėsimin e karrigeve nė Pallatin e Rinisė dhe Sporteve nė Prishtinė.
“Kanė filluar punimet nė zėvendėsimin e karrigeve nė sallėn e Pallatit tė Rinisė dhe Sporteve nė Prishtinė. Krahas zėvendėsimit tė karrigeve, do tė zėvendėsohen edhe koshat aktual. Tani koshat do tė jenė statik, pra, tė vendosur nė parket. Tė dy kėto investime janė bėrė duke ju pėrshtatur standardeve tė FIBA-s.

Ky investim ėshtė pėrkrahur nga Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sportit.
Shumė shpejtė salla jonė do tė merr njė dukje edhe mė tė mirė, njė pamje bardh-e-kaltėr!”, thuhet nė lajmėrimin e tyre.

Ky projekt pritet tė pėrfundojė pėr njė muaj. /Telegrafi/
Haha. Veq sa deshta me post.

Shum po me pelqen.
Piacensa no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2013, 10:11 PM   #9693
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

Quote:
Originally Posted by Piacensa View Post
Haha. Veq sa deshta me post.

Shum po me pelqen.
Dera sa te lune Prishtina-Peja edhe ma si ki....
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2013, 10:15 PM   #9694
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

Keta dohet me renovu Sallen e Madhe e jo me kete salle te lodht. Salla e madhe eshte shendrru ne parking per kerre Muj me thane sa here qe vi ne Pr e parkoj kerrin mjedis Salles se Basketit
__________________

Prishtinė, liburni liked this post
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2013, 10:16 PM   #9695
Pristina
Registered User
 
Pristina's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 490
Likes (Received): 285

Mu nuk po mpelqen fort kjo pune qe po don mu bo , ato karrigat ekzistuse qe jane ne salle jane shum te forta edhe i kan qendru turli kokrisuri qe ka shku aty me qellim me thy e me shkatrru jo me shiku lojen . Siq po shihen karrikat e reja jane te njejta me ato te stadionit qe jon ba copa copa prej kafsheve.
Poashtu ka mundesi mu ndertu edhe ka ana e dritareve rendi me karrika nese ish zhvendos fusha nga ana e majt ne foto.
__________________

Plisat liked this post
Pristina no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2013, 11:01 PM   #9696
Pr038
Registered User
 
Pr038's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 507
Likes (Received): 451

Shum mir amo sbon me qit karrika nga ana e mysafirve, atje kurgja hiq. Se veq i prishin sikur qe i prishen ather Gjakovart ne Stadiont t'futbollit. Garant spaten qka me ba, se ton diten kan hanger rre neper qytet e tani kishe po bojna naj sen..
__________________
Kshtu ka ec gjithmon shqiptari, maja malesh gjer ne det...
Pr038 no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2013, 11:24 PM   #9697
Prishtinė
BANNED
 
Join Date: Jul 2013
Location: Prishtina
Posts: 1,308
Likes (Received): 599

Quote:
Originally Posted by Pr038 View Post
Shum mir amo sbon me qit karrika nga ana e mysafirve, atje kurgja hiq. Se veq i prishin sikur qe i prishen ather Gjakovart ne Stadiont t'futbollit. Garant spaten qka me ba, se ton diten kan hanger rre neper qytet e tani kishe po bojna naj sen..
Me pas nje federate normale, ne rastet kur tifozet e klubit mysafir i shkaterrojne karriget atehere ajo vendos qe te gjitha hargjimet ti barte klubi mysafir.

Sikur te ish vepru ne kete menyre vetem dy-tri here, kurre me asnje tifozi mysafir nuk i kishte ra ndermend me shkaterru karrika.
Prishtinė no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2013, 11:26 PM   #9698
Prishtinė
BANNED
 
Join Date: Jul 2013
Location: Prishtina
Posts: 1,308
Likes (Received): 599

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
Keta dohet me renovu Sallen e Madhe e jo me kete salle te lodht. Salla e madhe eshte shendrru ne parking per kerre Muj me thane sa here qe vi ne Pr e parkoj kerrin mjedis Salles se Basketit
Ketu eshte esenca. Ne vend se me e rregullu sallen e madhe prej 7,000 uleseve keta e renovojne sallen e vogel me 2,000 ulese edhe ankohen se pse nuk ka hapesire te mjaftueshme.
__________________

Plisat liked this post
Prishtinė no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2013, 11:47 PM   #9699
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

Quote:
Originally Posted by Prishtinė View Post
Ketu eshte esenca. Ne vend se me e rregullu sallen e madhe prej 7,000 uleseve keta e renovojne sallen e vogel me 2,000 ulese edhe ankohen se pse nuk ka hapesire te mjaftueshme.
Une bash dje isha tu shiqu finalen e Davis Cup mes Servise edhe Cekise, per kuriozitet shiqova sa ka kushtu Beograd Arena. 60milion euro sa ka kushtu Beograd Arena per mu nuk eshte shume e madhe me u mobilizu Komuna edhe Qeveria me ndertu nje salle diqka te ngjajshme. 3 vjet ka 20 milion euro edhe bon salle qe mundesh me shfrytezu per aktivitete te ndryshme...
Ne vend se autostrada me u kry per 3 vjet, e kryjme per 4 edhe me ato pare mujme me ndertu nje stadium edhe salle te mire.

Last edited by Plisat; November 18th, 2013 at 11:59 PM.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2013, 05:08 PM   #9700
Prishtinė
BANNED
 
Join Date: Jul 2013
Location: Prishtina
Posts: 1,308
Likes (Received): 599

Edhe nje deshtim dhe shuplake qytetareve te Prishtines si rezultat i katunarve te PeDeKe-se ne qeveri... tani hala cuditen pse ne Prishtine nuk arrijne me i marre as 10% te votave!

Humbet donacioni, fajtore Qeveria!

Publikuar: 22.11.2013 - 08:23
Komuna e Prishtinės, gjegjėsisht ndėrmarrja “Trafiku Urban”, muaj mė parė humbi donacionin nga Qeveria japoneze, pėr furnizimin me autobusė tė rinj. Zyrtarėt komunalė thonė se fajin pėr humbjen e kėtij donacioni e ka Qeveria e Kosovės, e cila nė diskutimet qė ka pasur me japonezėt u ka dhėnė informacione tė pasakta se kjo ndėrmarrje do tė privatizohet.

“Disa herė kanė ardhur te ne dhe kanė pyetur pėr Komunėn, ndėrmarrjen “Trafiku Urban”, duke marrė kėshtu informacione tė ndryshme, por vendimi dhe negociatat janė bėrė nė mes tė dy qeverive, asaj japoneze dhe kosovare”, ka thėnė nėnkryetari i komunės Hoti, i cili thotė se Komuna nuk ka informacione se ku ka shkuar ky donacion.

Edhe i pari i Prishtinės, Isa Mustafa, pati thėnė se Qeveria japoneze ėshtė tėrhequr pasi ka menduar se “Trafiku Urban”, do tė privatizohet.

“U kemi thėne se kjo informatė ėshtė e gabuar dhe se assesi nuk do privatizohet kjo ndėrmarrje. Orientimi ynė ėshtė qė kjo ndėrmarrje kryesisht tė jetė publike dhe tė shėrbejė pėrmes resurseve publike, ndėrkaq disa linja parashohim tė shkojnė me Partneritet Publiko-Privat”, pati thėnė Mustafa.

E sipas VV-sė, ky donacion u pat premtuar se do t’i jepet Komunės sė Prishtinės me kusht qė ndėrmarrja “Trafiku Urban”, tė jetė ndėrmarrje publike.

“Kėtė zotim nuk ka mundur ta mbajė Komuna e Prishtinės, sepse si duket ka pasur plane tjera nė lidhje me linjat dhe shpenzimet, dhe pas kėsaj, Qeveria japoneze ėshtė tėrhequr dhe donacioni i ka shkuar Shkupit. Tani komuna do tė bėjė investime me para tė taksapaguesve pėr gjėra qė i kemi pasur falas, dhe kjo ėshtė e papranueshme”, tha dje Dardan Sejdiu, nga Lėvizja VV.

Subjekti i tij politik, thotė Sejdiu, do t’i pėrmirėsojė shėrbimet e transportit nė kryeqytet. Se do tė investojė nė rimėkėmbjen e transportit publik pėr tė rregulluar trafikun nė Prishtinė. Sistemi i ri i linjave, me investime nė autobusė, me instalimin e GPS-it, qė qytetarėt tė dinė saktė kur autobusėt vijnė do ta bėjnė trafikun urban atraktiv. Suksesi do tė matet me numrin e njerėzve qė pėrdorin transportin publik, ka thėnė Sejdiu.

Edhe pse e humbėn kėtė donacion, komunarėt pėrsėri shprehen optimistė se do ta ngrenė kėtė ndėrmarrje nė “kėmbė tė veta”. “Tenderi pėr blerjen e autobusėve tė rinj, ėshtė mbyllur dhe tashmė ėshtė duke u bėrė vlerėsimi i ofertave. Do tė nėnshkruhet kontrata me operatorin qė i plotėson kushtet e parapara, dhe do tė furnizohemi me autobusėt”, thonė komunarėt.

Po ashtu muajin qė shkoi Komuna ka pajisur kėtė ndėrmarrje me diku 20 arka fiskale dhe GPS, pėr linjėn IV, pėrderisa sė shpejti parashohin tė vendosin edhe monitorė nėpėr ēdo stacion dhe pėrmes tyre qytetarėt do tė njoftohen pėr itinerarin e linjave. Komuna po ashtu ka premtuar se nė katėr vitet e ardhshme, do tė ndajė nga dy milionė euro pėr blerjen e autobusėve tė rinj.


Burimi: http://www.zeri.info/artikulli/21155...ajtore-qeveria
Prishtinė no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albanian, kosova, prishtina, pristina, projects, projekte, shqipėria

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:09 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium