SkyscraperCity Forum banner

(HR) Hrvatska, mali putopis - I deo

13K views 42 replies 24 participants last post by  FredPerry 
#1 ·


Oko Nove godine se mala grupica studenata okupila u nameri da ponovo poseti Hrvatsku. Posto je proslogodisnje putovanje bilo izuzetno uspesno (em preziveli, em se super proveli :) ) odlucili smo se za reprizu i uputili se ka Crikvenici, mestu od 12000 stanovnika, na nekih 40 km od Rijeke. Ove godine smo se malo bolje organizovali i uspeli da vidimo i Zagreb. Mozda je bolje reci trcali smo kroz Zagreb, jer trebalo je uklopiti privatne posete i razgledanje grada. Mislim da smo uspeli i da je dva dana sasvim dovoljno. Jos da nas je vreme posluzilo, tj. da nije bilo hladno mogli smo mnogo opustenije da setamo. Elem, ovaj prvi deo mog malog putopisa odnosi se na Zagreb. Tema drugog dela je Rijeka, Crikvenica, Pula, Krk i okolina. Kada ce drugi deo – nemam pojma :) Il` sto bi rekli narodnjaci: materijal je u pripremi :)
Zagreb je od Beograda udaljen 376 km, a zahvaljujuci dobroj opremljenosti srpskih i hrvatskih zeleznica, i zahvaljujuci dobroj konfiguraciji terena (ravnica) do njega se stize za oko 6 i po sati! Grupna karta je izuzetno povoljna: ako putuje petoro ljudi, povratna karta Beograd-Rijeka izadje 3000 din (38 EUR) po osobi. Sto se puta tice, sve to ide dosta sporo i traljavo. Narocito je kriticna deonica izmedju Rume i Sremske Mitrovice gde biste mogli komotno da izadjete i dzogirate, a da vam voz ne pobegne :) Ovaj potez je kritican u odlasku (valjda da bi sto duze ostali u majcici Srbiji :) ), dok pri povratku u zemlju nema usporavanja na ovom potezu. U Hrvatskoj je situacija sa prugom malo bolja, ali daleko od, u svetu, normalne (trocifrene) brzine. Anyway, stigosmo mi na Glavni kolodvor. Stanica nista posebno, ali ima sve sto jedna stanica treba da ima. Mnogo je svetlija od one nase tamnice i ima neke civilizacijske tekovine kao sto je digitalni displej. Evo stanice:



Kralj Tomislav + Glavni kolodvor:



Ovo je prvi prizor koji vidite kad krocite u zagreb (naravno, pod uslovom da ste putovali vozom) – Trg Kralja Tomislava:



Levo je cuveni zagrebacki hotel Esplanade:



Centar je od zeleznicke udaljen 10 min laganog hoda. Usput cete naici na lepu zgradu umetnickog paviljona, koji se prodao za sitne novce :) U pozadini se vidi katedrala.



Svaki grad ima trg i nekog svog konja, koji kao i u Beogradu igra kljucnu ulogu – ovde se ljudi sastaju, rastaju, krecu u setnje i obilaske. Rec je o Trgu bana Jelacica (do 1995. Trg Republike). Trg je zatvoren za saobracaj i cini deo pesacke zone (Cvetni trg, Ilica, delom Gornji grad, Tkalciceva). U centru saobracaju samo tramvaji i to je odlicno reseno. Lakse se dise, a imate potpuno drugaciju sliku (bolju) o ulici nego da njome saobracaju automobili. Centar je stvarno sredjen, fasade umivene, sve blista! Medjutim, zadjete li koju ulicu dalje videcete fasade (inace jako lepe) u ocajnom stanju. To me je iznenadilo. Nisam ocekivao da cu to videti u tolikoj meri. Mogli bi malo da porade na tome, jer je deprimirajuce. Mada mislim da je to problem vecine istocnoevropskih metropola, koji zeleci da ugrabe deo kolaca od turizma srede cetiri ulice u centru i mole boga da turista ne zadje bas u petu :) Centar je sto se arhitekture tice dosta kompaktan, blokovi ulica su povezani i u sirem centru grada nema nekih ispada u vidu socrealizma. E sad, meni kao Beogradjaninu to moze da izgleda malo dosadno, posto sam navikao da tri zgrade u nizu imaju obelezja cetiri arhitektonska pravca, ali avaj, necu da cepidlacim :) Evo i slika, Jelacic i Neboder na trgu, jedan od “ispada”:





Idemo dalje, meni najlepsi (da ne kazem najdrazi) trg, Trg Marsala Tita :) Hrvatsko narodno kazaliste i muzej Mimara (u pozadini hotel WestIn – ex Interkontinental):





Svakako da je jedno od glavnih obelezja Zagreba Katedrala Sv. Stjepana. Katedrala je podignuta u 13. veku, ali nedugo zatim je ruse Tatari. Krajem 13. izgradjena je nova, u gotskom stilu. Inace je Katedrala cesto pod skelama, tako i na ovim slikama. Rekonstrukcija bi trebalo da bude zavrsena 2012. godine!







Uspinjaca je takodje jedna od atrakcija. Povezuje Ilicu sa Gornjim gradom. Iako bi stepenicama brze stigli nismo propustili priliku da se provozamo uspinjacom. Ne moze se reci da smo se bas navozali posto voznja traje 10-ak sekundi :) Odmah do uspinjace, na Gornjem gradu se nalazi kula Lotrscak na cijem se vrhu nalazi top koji svakog dana tacno u podne ispaljuje po jedno djule. Nisam siguran zasto, ali mislim da ima veze sa cinjenicom da Turci, pri svom pohodu na Bec nisu uspeli da osvoje Zagreb, tj. stigli su do zidina. Neka me neko ispravi ako lupetam gluposti :) Bilo kako bilo, umalo nas nije slog strefio posto smo se u podne nasli ispod kule, a nismo znali za pricu :)





Gornji grad predstavlja centar hrvatskog politickog zivota, posto se tu nalaze Sabor, Vlada i Gradska skupstina. Tu je i cuvena crkva Sv. Marka sa svoja dva grba na krovu. Nista od toga nisam uspeo da slikam zbog magle i mraka. Preporucujem da se na Gornji grad ide danju, jer je uvece prilicno sablasno i pusto.
Vec sam rekao da smo bili u prilicnoj stisci sa vremenom ali jednu stvar u Zagrebu nisam zeleo da propustim: novi tramvaj. Jeste da je bila guzva i samo jedna stanica ali je ostavio sjajan utisak. Svaka cast na tramvaju! Inace je sad prilicno sarenilo u ZG sto se tramvaja tice. Mislim da je u upotrebi 4 ili 5 modela. Ali postepeno ih zamenjuju niskopodni. Ima ih i vise nego sto sam ocekivao. Evo i slika:









Iako je tramvajski prevoz dobro organizovan a tramvajem mozete brzo stici do centra, u ulicama oko centra dolazi do velikih saobracajnih guzvi. Ni to sto ima dosta jednosmernih ulica ne resava problem. Na obodu centra nalazi se nekoliko garaza a postoji sistem naplate parkiranja, ali ne znam da li postoje zone niti koje su cene.



Nazalost nismo imali vremena da skoknemo do mesta gde nicu nove poslovne zgrade. U prolazu sam uhvatio Cibonin toranj i T-Mobile zgradu (svidja mi se), Zagrepcanku. A Zagreb Tower, Eurotower i sl. sve nekako u daljini ili ako se popenjem na prste :) Na drugoj slici je prikazana neka novogradnja na Jarunu, popularnom izletistu i kupalistu, slicno nasoj Adi, iako dosta manje.





Sigurno da je ostalo jos mesta koje sam propustio, ali treba ostaviti nesto i za drugi put. U svakom slucaju nismo zazalili sto smo otisli. Sve u svemu jedan lep grad i mislim da Zagreb treba videti. Zao mi je i sto nismo uspeli da se malo promuvamo uvece, da vidimo gde se izlazi, atmosferu i sl. ali posle onolikih setnji i smrzavanja nije nam bilo do izlaska. I majstori imaju dusu :)

Ovde prekidam, ako se jos neceg setim, dodacu kasnije.

Voleo bih, ako je ikako moguce, da izbegnemo prepucavanja, besmislena uporedjivanja i sl. Hvala!
 
See less See more
22
#4 ·
al kolko vidim , zao mi je sto niste mogli da osetite zagreb, vec ste gledali samo sminkeraj...
Ovo je bila cisto turisticko-informativna poseta :) Nije Zagreb na kraj sveta, planiramo mi reprizu na prolece/leto;)

Glede zona parkiranja postoje 3 :crvena 16kn/1h , zuta 8 , zelena 4 ;)
Crvena je bas paprena! Podrzavam, jer ne postoji drugi nacin da se ljudi odviknu od koriscenja automobila.. pa ko moze da plati nek izvoli. Kad smo vec kod prevoza, studenti u Zagrebu besplatno koriste usluge ZET-a (zagrebacki GSP) :bow:
 
#12 ·
S obzirom da je ovo Srpski forum i da je ovo reportaza o Zagrebu , bilo bi lijepo kada bi i netko od ekipe iz Alpe-Adria posjetio Beograd i stavio thread na AA forum !
Ja sam bio nekoliko puta u BG prije par godina ,al nemam fotke :bash:
Bilo bi ok usporediti dva najveca grada ex-drzave ,al ne po velicini , mega-ultra-blabla forama ,nego onak po znamenitostima,kulturnim mjestima, i tak ak me kuzite?!
Cisto onak da kulturno iznosimo cinjenice bile one mane ili vrline svakog grada ponaosob !
Pozdrav :)
 
#15 ·
Samo se ti furaj , egzotika je postala realnost :) . kapital ne vidi granice , ljudi gledaju svoj posao, rijetko ko gleda tablice s namjerom da bi nesto lose ucinio ...
Parkiraj gdje zelis samo budi oprezan da ne budes blizu stadiona kad je neka utakmica
:cheers:
 
#14 ·
^^ pa nalepi šahovnicu preko trobojke i proćiće kao Novo Selo :laugh:

@tonycro, pa gle BG je i dalje egzotika za HR, SRB nema toliko razvijenu turističku industriju koliko HR ali ni tendira prema tome pošto tur. ponuda nije toliko velika. Mogo bi da ostaviš tvoje utiske u vidu teksta, jebiga, idući put ponesi kameru :cheers:
 
#17 ·
Odmah do uspinjace, na Gornjem gradu se nalazi kula Lotrscak na cijem se vrhu nalazi top koji svakog dana tacno u podne ispaljuje po jedno djule. Nisam siguran zasto, ali mislim da ima veze sa cinjenicom da Turci, pri svom pohodu na Bec nisu uspeli da osvoje Zagreb, tj. stigli su do zidina. Neka me neko ispravi ako lupetam gluposti :) Bilo kako bilo, umalo nas nije slog strefio posto smo se u podne nasli ispod kule, a nismo znali za pricu :)
Točno zboriš!:eek:kay: Svi se po prvi put strefe kad dođu u Zagreb jer ne znaju o čemu se radi! Čak se i mi rođeni Zagrepčani nekad stepemo ako slučajno prolazmo po Gornjem gradu, a malo smo zaboravili koliko je sati:lol: .
BTW lijepa reportaža!
 
#20 ·
Prelep grad,bio sam u ZG par puta!
Svaka cast na slikama.
Sto se tice tablica,sto kazu,zavisi kako te potrefi jer svugde ima debila.Cak sam i u NS gde je HR tablica sasvim normalna stvar par puta video da je neko nametno ogrebao auto ili preskrabao sahovnicu na tablici!
 
#25 ·
Sto se tice tablica,sto kazu,zavisi kako te potrefi jer svugde ima debila.Cak sam i u NS gde je HR tablica sasvim normalna stvar par puta video da je neko nametno ogrebao auto ili preskrabao sahovnicu na tablici!
meni se u NS prosle godine desilo da mi izgrebu haubu.......namerno....dubok zarez po haubi i to vise puta levo-desno...
e, sad... da mi se to desilo u npr. zagrebu, verovatno bih bio ubedjen da je to zbog tablica
 
#23 ·
Što se tiče tabli, moja rodbina iz BG često ide u ZG i nikad nisu imali problema. Ostavljaju auto u gradu. Takođe, auti u BL sa ZG tablama su postali svakodnevnica, mnogo ljudi iz BL je izbjeglo u ZG i obratno, a ista stvar je i sa ZG i BG, tako da i ti debili nikad ne znaju jesu li izgrebali auto nekom "svom" ili "njihovom".
 
#29 ·
Milos , zao mi je kaj ti je bilo lose vrijeme !
Zrinjevac je zbilja vrhunski , evo ti par fotki od prije 10-tak dana :eek:kay:
Da si slikao desetak dana ranije mozda bi se i sreli u Zrinjevcu :) Hvala na slikama, odlicne su :cheers:
 
#28 ·
Grad extra izgleda, evropski...

A nasi cesto imaju problema s autima kad idu u Dubrovnik...valjda su Dubrovcani jos kivni...ne znam kakva je situacija u ZG. Medjutim, kod nas u PG stalno maaaasu hrvatskih tablica, mnogo vise na primorju - i to nikoga ni najmanje ne uzbudjuje.
 
#33 ·
Super reportaža Miloše, welcome back na forum. Vidi se da imaš talenta za novinarstvo, pa samo napred. :eek:kay:

Zagreb je veoma lep grad, a sa tvojih slika vidim da to više nije onaj isti grad kojeg sam upoznao davne 1988. godine. Mnogo toga se od tada promenilo, uredilo, napredovalo ...

:cheers:
 
#36 ·
Super reportaža Miloše, welcome back na forum. Vidi se da imaš talenta za novinarstvo, pa samo napred. :eek:kay:

:cheers:
hvala :cheers:

Ma nije cijeli Kaptol njihov, njihove su neke zgrade, katedrala, nadbiskupski dvor i slično, ali većina zgrada okolo je u privatnom vlasništvu i nema veze s crkvom. Nekad je crkva posjedovala mnogo zgrada u Zagrebu, al su joj komunisti to oduzeli i nikad im to nije vraćeno niti će ikad biti.
Bila mi je cudna ta prica kad sam je cuo, ali sad je je ok...

Bilo bi ok usporediti dva najveca grada ex-drzave ,al ne po velicini , mega-ultra-blabla forama ,nego onak po znamenitostima,kulturnim mjestima, i tak ak me kuzite?!
Cisto onak da kulturno iznosimo cinjenice bile one mane ili vrline svakog grada ponaosob !
Pozdrav :)
Dakle, pored dosta slicnosti (Beogradjanka-Zagrepcanka, Novi BG-Novi ZG, Ada-Jarun, posta sa desne strane kad se izadje sa zeleznicke, lokomotiva pored zeleznicke :) ) evo prednosti koji jedan grad ima u odnosu na drugi. Naravno 2 dana je apsolutno nedovoljno da se stekne prava slika, ali ovo su stvari koje sam uspeo da primetim:

Zagreb +, Beograd -
-Velika pesacka zona
-Tramvaji u centru

Zagreb -, Beograd +
-Stekao sam utisak da ima manje parkova u centru. Tj. osim Zrinjevca nisam primetio nijedan. Centar Zagreba je dosta kompaktniji, pa mozda zato i nema toliko zelenih povrsina, dok je centar Beograda dosta prostraniji, pa ima i vise parkova. Krivo mi je sto nisam video Maksimir.
-Nema setalista pored save. Cisto je i sredjeno, ali je nepristupacno za setace, bicikliste i sl.
-Moglo bi biti vise pekara, fast food-ova, a posle i onih koji rade 24h.

Zagreb -, Beograd -
-Fasade
-Obale su zapustene i nisu urbanizovane (u Bg mislim pretezno na deo oko mostova, koji je okupiran zeleznickom stanicom, lukom, nehigijenskim naseljem)
-Haos u saobracaju
-Ni Bg ni Zg nemaju metro
-"Unutrasnjost" ih optuzuje za lopovluk, da otimaju pare a nista ne vracaju. I, "sve se desava" u Zg, odnosno Bg

Zagreb +, Beograd +
-Posle godina ludila krenulo se u sredjivanje i stanje je svakim danom sve bolje :eek:kay:
 
#39 ·
parkovi u Zagrebu nisu osobito popularni. ovi koji postoje uopće nisu mjesta po kojima se često šeta ili sastaje. čak ni predivni zrinjevac. uvijek se radije šeta po centru, gornjem gradu, jarunu, maksimiru.
šetalište pored save postoji, ali je to po nasipu pa je svejedno oko 150 m udaljeno od save. i nije urbanizirano. ono, baš zelena rekreacijska zona. problem je u tome što sava u proljeće poplavi dio od nasipa do nasipa pa se tu ne može ništa korisno napraviti.
e da. vožnja uspinjačom traje oko jedne minute a ne 10 sekundi. i još je uvijek to najkraća trasa uspinjače u svijetu :D
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top