search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Република Српска > Исток

Исток Podrinje, Semberija and East Herzegovina

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 17th, 2017, 05:00 PM   #5001
Dobrinja 80
Registered User

Likes (Received): 34

Quote:
Originally Posted by geronimo_rs View Post
Koliko je m2 u Hilandarskoj?

1200-1450 KM

Odnosno 600 700 evra sto je prilicno jeftino za nase ljude iz dijaspore .
Zato mnogi kupuju male stanove da imaju kad dođu na odmor.

Zavisi od kvaliteta gradnje i spratnosti.

Drugi sprat se proda jos prije pocetka gradnje.
Dobrinja 80 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 19th, 2017, 07:06 PM   #5002
East Metropolis
Registered User

East Metropolis's Avatar

Likes (Received): 14

Quote:
Originally Posted by sarajevo 071 View Post
Niko jos nije pomenuo pocetak izgradnje prve stambene zgrade u bloku 5 u Hilandarskoj koja je naslonjena na buducu saobracajnicu pored Famosa. Mislim da ce biti vece spratnosti nego blokovi u Hilandarskoj.
Nikada se ovoliko nije gradilo!!!
Gradilišta stigla do buduće saobraćajnice "S2", a ona još u blatu i granju. Očigledno je da se kasni sa njenom gradnjom.

https://twitter.com/EastSarajevo/sta...79296066179073

Čini mi se da se čelnik opštinske administracije, u ovom mandatu, više posvetio politici (vjerovatno osokoljen izbornim rezultatom) nego u kampanji obećanim infrastrukturnim radovima. Obećan je i projekat trga do polovine aprila... još ga nismo vidjeli. Ovo me malo i čudi, s obzirom da je bio vrijedan u prošlom mandatu.

Last edited by East Metropolis; May 20th, 2017 at 12:10 AM.
East Metropolis no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2017, 05:25 PM   #5003
Boza KG
Дреница

Boza KG's Avatar

http://www.avaz.ba/clanak/293295/eks...-pobjeci-video
Boza KG no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2017, 12:13 PM   #5004
Ulicni_Hodac
BANNED

Likes (Received): 1065

Od pocetka mi prica sa zatvorom nekako...
BEZVEZE...SMRDI...
Bas je sretna sredina i lokalna zajednica u kojoj niče ZATVORČINA...
To su nam "Zajednicki" uvalili taj projekat samo tako..."usrecili" nas dozivotno...

To je ono kao kad bi pricali o "ekstra" zivotu u Zenici...
Koja je postala sinonim za Zatvor i nečist vazduh (Zeljezara)...

....
Ulicni_Hodac no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2017, 06:54 PM   #5005
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

Likes (Received): 222

Quote:
Originally Posted by Ulicni_Hodac View Post
Od pocetka mi prica sa zatvorom nekako...
BEZVEZE...SMRDI...
Bas je sretna sredina i lokalna zajednica u kojoj niče ZATVORČINA...
To su nam "Zajednicki" uvalili taj projekat samo tako..."usrecili" nas dozivotno...

To je ono kao kad bi pricali o "ekstra" zivotu u Zenici...
Koja je postala sinonim za Zatvor i nečist vazduh (Zeljezara)...

....
Па и није баш тако, градња овог затвора није толико лоша ствар, сви већи градови имају затворе, негдје су они у центру града, попут Сарајева, па се и не осјећа присуство те установе. Градња државног затвора је позитивна из аспекта, што је Источно Сарајево добило још једну институцију државног карактера, уи којој ће бити запослен велики број наших људи, коју ће да снадбијевају наши људи. А што се тиче самог затвора, Источно Сарајево, које се константно шири сад већ у самом урбаном центру има три затвора, мушки, женски и малољетнички.

geronimo_rs liked this post
Mare93 no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2017, 10:07 PM   #5006
Nikola.P
Registered User

Likes (Received): 455

Osim toga, bice lakse Srbima koje Sud BIH osudi, nece ici u Zenicu.

KALENIC liked this post
Nikola.P no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2017, 10:57 PM   #5007
geronimo_rs
Registered User

geronimo_rs's Avatar

затвор је добра ствар за Источну Илиџу и ИС генерално. Што више институција у ИС. Људи раде, плате, порез, више пара у општинском буџету, итд.

Треба бити луд па одбити овакву ствар, за ово се бори.
Old May 22nd, 2017, 07:56 PM   #5008
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

Општина Источно Ново Сарајево удвостручила број становника

Quote:
За скоро деценију и по, од 2004. године, општина Источно Ново Сарајево удвостручила је број становника.
http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=254151

KALENIC liked this post
Old June 1st, 2017, 12:38 AM   #5009
belaj
Registered User

Likes (Received): 18

Quote:
Originally Posted by Mare93 View Post
Општина Источно Ново Сарајево удвостручила број становника

http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=254151
U tekstu se navodi da u općini živi 15.000 stanovnika što je upitno iz sljedećeg razloga. Na popisu 2013 u općini Ist. Ilidža je popisano 15.200 stanovnika, a osnovnu školu je pohađano 1.300 đaka. Trenutno bi znači općina Ist. Novo Sarajevo kod 15.000 stanovnika imala manje od 1.000 osnovaca. Podaci upućuju da je među 15.000 prijavljenih nemali broj onih koji du ne žive tj. dijasporaca.
belaj no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2017, 08:51 PM   #5010
East Metropolis
Registered User

East Metropolis's Avatar

Quote:
Originally Posted by belaj View Post
U tekstu se navodi da u općini živi 15.000 stanovnika što je upitno iz sljedećeg razloga. Na popisu 2013 u općini Ist. Ilidža je popisano 15.200 stanovnika, a osnovnu školu je pohađano 1.300 đaka. Trenutno bi znači općina Ist. Novo Sarajevo kod 15.000 stanovnika imala manje od 1.000 osnovaca. Podaci upućuju da je među 15.000 prijavljenih nemali broj onih koji du ne žive tj. dijasporaca.
Ne znam kako ti podaci upućuju na tvoj zaključak.
Radi se o dvije gradske opštine, roditelji biraju školu u koju će djecu upisati. Više osnovnih škola ima u opštini Istočna Ilidža.

Inače, kao stanovnik opštine Istočno Novo Sarajevo, znam da jedan značajan broj naših sugrađana, nije prijavljen u našoj opštini, te su na popisu ušli u ukupan broj stanovnika drugih opština. S obzirom na dinamičnu izgradnju grada, i nešto izraženiji stepen migracija prema njemu posljednjih godina... Ukupan broj, barem što se ove dvije opštine tiče, biće daleko veći od navedenih brojki u narednom periodu.
Old June 2nd, 2017, 12:55 AM   #5011
belaj
Registered User

Likes (Received): 18

Quote:
Originally Posted by East Metropolis View Post
Ne znam kako ti podaci upućuju na tvoj zaključak.
Radi se o dvije gradske opštine, roditelji biraju školu u koju će djecu upisati. Više osnovnih škola ima u opštini Istočna Ilidža.
Podaci su jasni! Odnos đaka i stanovnika općina Ist. Ilidža i Ist. Novo Sa je neuravnotežen. Pa ili u I.N.S-u živi manje stanovnišva nego što statistika pokazuje ili djeca iz I.N.S-a doista idu u škole na teritoriji I.I.-e.

Quote:
Originally Posted by East Metropolis View Post
Ukupan broj, barem što se ove dvije opštine tiče, biće daleko veći od navedenih brojki u narednom periodu.
Koliki je broj ne bih gatao, a da će rasti je mislim neupitno.
Još bih dodao vlastito mišljenje da bi ujedinjenje ove dvije općine uveliko pojačalo njihovu političku težinu. Mislim da bi takva općina po "veličini" već sad bila među top 10 u RS-u, sa sigurnom tendencijom daljeg rasta.
belaj no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2017, 01:12 PM   #5012
East Metropolis
Registered User

East Metropolis's Avatar

Quote:
Originally Posted by belaj View Post
Koliki je broj ne bih gatao, a da će rasti je mislim neupitno.
Još bih dodao vlastito mišljenje da bi ujedinjenje ove dvije općine uveliko pojačalo njihovu političku težinu. Mislim da bi takva općina po "veličini" već sad bila među top 10 u RS-u, sa sigurnom tendencijom daljeg rasta.
Postoji razlog postojanja svih gradskih opština grada Istočno Sarajevo.

Što se tiče "političke težine" i nekakvog rangiranja, to su ti sve podvale iz Banja Luke, slušamo mi to ovdje često, a znamo i od koga i zbog čega.

Istočno Sarajevo je ustavni glavni grad Republike Srpske, de fakto (sa Sarajevom) glavni grad Bosne i Hercegovine, čitava ideja Srpske je nastala, utemeljena i kao državni politički sistem, stvorena u ovom gradu. To je itekakva politička težina! Istočno Sarajevo ti je, moj druže, i najprestižniji i najperspektivniji grad u Republici Srpskoj, a da dodam i ja vlastito mišljenje, siguran sam i da će ponovo biti sjedište cjelokupne republičke i vrlo moguće dijela državne administracije.

Mare93 liked this post
Old June 2nd, 2017, 04:59 PM   #5013
sarajevo 071
Registered User

Likes (Received): 827

Blok 4, Hilandarska

Nevjerovatno je koliko se gradi stambenih zgrada, kao nikada ranije. Mislim da je u pitanju masovan povratak sarajevskih Srba iz manjih gradova RS i Srbije.

Boza KG, KALENIC, Mare93, East Metropolis liked this post
sarajevo 071 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2017, 11:49 PM   #5014
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

Искрено да кажем, ја не видим други разлог оволике градње у Источном Сарајеву, да се не лажемо, није то сад неко супер мјесто у односу на друга, то је град који има будућност у пуном смислу те ријечи, али садашњост није баш претјерано идеална, тако да сви остали разлози попут, јаке индустрије, привреде, економије, по мени нису довољни да би се првенствено тбог тога досељавао оволики број људи. Масовни повратак сарајевских Срба од свукуд. Ја лично знам примјер, човјек је избјег'о из Хаџића у Америку после рата, прије пар година је добио одликовање, дошао је овамо да прими одликовање, а за пола године се цијела породица вратила, купили стан у Источном Сарајеву, запослили се и сад трајно живе овдје.

А мене занима само једне, што се више иде у дубину према Касиндолу, то је терен височији, гдје заврши силна земља са подручја Хиландарске и свих тих блокова?
Old June 3rd, 2017, 06:00 PM   #5015
vladosa12
Registered User

vladosa12's Avatar

Likes (Received): 1972

East Metropolis, KALENIC liked this post
vladosa12 no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2017, 02:21 PM   #5016
vlado85rs
Registered User

vlado85rs's Avatar

Likes (Received): 293

Zatvor, deponija u boljoj verziji reciklažni centar su vjerovatno najgore stvari za jednu opštinu. Tu uz rame im je i gradska toplana. Iskreno drago mi je što se zatvor ne gradi u mojoj blizini, pogotovo znajući u kakvom sistemu živimo i koliko znači slovo zakona. Nije mi drago što se pitanje paljanske deponije i reciklažnog centra brže ne rješava i što i dalje nema rješenja za regionalni centar.

Taško nama dok nam je pozicioniranje institucija dobro zbog plata, a ne radna mjesta u realnom sektoru.

PS super što još uvijek radi EDIT.

Samo da počne izgradnja nove bolnice, to je najbolja stvar koja će se desiti Istočnom Sarajevu!

Last edited by vlado85rs; June 8th, 2017 at 03:17 PM.
vlado85rs no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2017, 10:01 AM   #5017
Ulicni_Hodac
BANNED

Likes (Received): 1065

Pale trebaju autobusku stanicu preseliti na raskrsnicu u Han Derventi...
Jer to je idealna pozicija i onda autobusi ne bi morali se zavlaciti i istim putem vracati kad idu ka sadasnjoj autobuskoj.
A onda uvesti neku kruznu autobsku lokalnu liniju kao svojevrsnji gradski prevoz...koja bi povezivala i kruzila od te nove recimo autobuske i dalje ka i po Palama.

...
Ulicni_Hodac no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2017, 10:17 PM   #5018
vlado85rs
Registered User

vlado85rs's Avatar

Likes (Received): 293

Quote:
Originally Posted by Ulicni_Hodac View Post
Pale trebaju autobusku stanicu preseliti na raskrsnicu u Han Derventi...
Jer to je idealna pozicija i onda autobusi ne bi morali se zavlaciti i istim putem vracati kad idu ka sadasnjoj autobuskoj.
A onda uvesti neku kruznu autobsku lokalnu liniju kao svojevrsnji gradski prevoz...koja bi povezivala i kruzila od te nove recimo autobuske i dalje ka i po Palama.

...
Lakše je napraviti put Pale - Višegrad, nego bacati pare na autobusku.
Old June 14th, 2017, 03:45 PM   #5019
sarajevo 071
Registered User

Pogledajte kako izgleda državni zatvor u Istočnom Sarajevu, odredište za osuđenike

U Istočnom Sarajevu danas je održana konferencija za medije Ministarstva pravde BiH i Suda BiH o aktivnostima na izgradnji i opremanju prvog državnog zatvora u našoj zemlji.

Zatvor koji je izgrađen ima deset objekata, od čega se četiri objekta odnose na smještajne kapacitete. Ostalih šest objekata se odnosi na pomoćne objekte, dok je jedan od njih bolnica.

"Radovi su trebali biti završeni u sedmom mjesecu prošle godine, ali jedan od podizvođača je imao spor s izvođačem pa smo imali zastoj od 135 dana", rekao je ministar pravde BiH Josip Grubeša.

U međuvremenu, dosadašnji pritvorski policajci, njih 31, prolaze obuku za zatvorske policajce te će preuzeti dužnost u Istočnom Sarajevu kada zatvor bude stavljen u funkciju.

"Oni moraju poznavati svaki kutak ovog zatvora. Najveću podršku imamo od kolega iz susjedstva Hrvatske i Srbije", rekao je Grubeša.

Zatvor ima 350 mjesta, 300 zatvorenika i 50 pritvorenika. Ćelije imaju po 12 kvadrata.

"Ovo je projekt nemjerljivog značaja za BiH. Prije svega za Sud BiH", rekao je Ranko Debevec, predsjednik Suda BiH.

Debevec je dodao da se radi o cjelovitom rješenju za pritvorenike i zatvorenike Suda BiH.

"Radi se o modernom, skupom objektu koji će ispunjavati uslove za dostojno izdržavanje kazne", rekao je Predsjednik Suda.

"Mislim da ćemo biti u mogućnosti da smanjimo troškove s obzirom na to da se radi o objektu koji se nalazi blizu Suda BiH", rekao je Debevec.

Izgradnja zatvora finansirana je kreditom Razvojne banke Vijeća Evrope od 19,3 miliona eura. BiH je uložila 6,45 miliona eura, a donacije EU iznose 9,15 miliona eura, tehnička pomoć Evropske komisije 1,7 miliona eura, donacija Švedske je dva miliona eura, a vlada Sjedinjenih Američkih Država osigurala je 1,1 milion dolara za obuku zatvorskog osoblja.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/pogl...ke/170612093#1
Old June 14th, 2017, 03:53 PM   #5020
sarajevo 071
Registered User

Za 15 do 20 dana počeće izgradnja nove zgrade Bolnice Istočno Sarajevo

Izgradnja nove zgrade Bolnice Istočno Sarajevo počeće za 15 do 20 dana, najavljeno je danas nakon sastanka ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Dragana Bogdanića sa predstavnicima lokalnih zajednica Sarajevsko-romanijske regije i ove zdravstvene ustanove.

Bogdanić je rekao novinarima nakon sastanka da je danas dogovorena saradnja tokom izgradnje zgrade Bolnice Istočno Sarajevo, jednog od najznačajnijih infrastrukturnih projekata na području Sarajevsko-romanijske regije.

On je naveo da je sutra na dnevnom redu Narodne skupštine Republike Srpske informacija o gradnji Bolnice, nakon čega će biti završeno potpisivanje ugovora, a potom početi gradnja.

Prema njegovim riječima, dogovoren je model finansiranja i izvođač će obezbijediti sredstva, a potom će u 72 jednake rate biti isplaćena sredstva iz budžeta Republike Srpske.

“Očekujem da se svi učesnici današnjeg sastanka drže dogovora i da u planiranom roku izgradimo bolnicu koja će biti na dobrobit svih građana Sarajevsko-romanijske regije i šire”, naglasio je Bogdanić i izrazio nadu da će nova bolnica biti dobro pozicionirana i u zdravstvenom sistemu Srpske, a i u okruženju.

Direktor Bolnice Istočno Sarajevo Goran Todorović rekao je da su svi nivoi vlasti iskazali spremnost da ovaj projekat bude završen za godinu-dvije na dobrobit svih, te naveo da će Narodna skupština Republike Srpske na narednoj sjednici dati saglasnost za potpisivanje ugovora između izvođača radova i finansijera, odnosno Vlade Srpske.

“Trenutno se radi na uklanjanju stabala iz parka, gdje će biti građena bolnica, spremamo odlagalište za nepotrebni materijal i razgovaramo o tome kako da budu prevaziđeni administrativni problemi i u što kraćem roku dobijene sve dozvole i saglasnosti”, istakao je Todorović.

Prema njegovim riječima, posljednjih nekoliko mjeseci razmatra se strategija za obezbjeđivanje kadrova za novu bolnicu.

“Želimo da nova bolnica bude referentna ustanova za cijelu Republiku Srpsku“, naglasio je Todorović.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Nenad Vuković izrazio je zadovoljstvo što je danas održan sastanak sa ministrom Bogdanićem i šest načelnika opština u sastavu grada, te podsjetio da je i ranije isticao da je potrebno direktno razgovarati, a ne posredstvom medija.

“Najvažnije je da će gradnja zgrade Bolnice u Istočnom Sarajevu početi za 15-20 dana i da će se na narednoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske naći informacija o izgradnji, gdje će poslanici staviti tačku na ovo pitanje”, rekao je Vuković.

On je napomenuo da je važno da se više ne vrši pritisak na njega kao gradonačelnika i načelnike opština kada je riječ o zaduživanju lokalnih zajednica u vezi sa finansiranjem ovog projekta, te najavio da će uskoro održati sastanak sa ministrom Bogdanićem i ministrom finansija Zoranom Tegeltijom o eventualnim mogućnostima pomoći ovom projektu šest opština i grada Istočno Sarajevo.

Načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović rekao je novinarima da će opština uraditi sve što je u njenoj nadležnosti da izgradnja zgrade Bolnice Istočno Sarajevo počne na vrijeme, te dodao da se čeka potpisivanje ugovora između investitora i izvođača radova.

On je naveo da je opština Istočna Ilidža kada je riječ o Bolnici Istočno Sarajevo do sada u infrastrukturne radove uložila blizu četiri miliona KM, te ponovio da nikada neće opstruisati gradnju te zdravstvene ustanove.

Odgovarajući na pitanje da li će se opština odreći naplaćivanja rente i uređenja, Božović je rekao da to nije moguće jer nije propisano zakonom.

“Sve što opština bude naplatila od rente biće uloženo u sistem zdravstvenog sektora građana Istočnog Sarajeva i infrastrukturu koja je potrebna za ovu zdravstvenu ustanovu”, pojasnio je Božović.

On se nada da će ubrzo biti održan sastanak i sa izvođačem radova, jer je ovaj projekat bitan za građane Istočnog Sarajeva.

Današnjem sastanku prisustvovali su i načelnici opština Sokolac Milovan Bjelica, Pala Boško Jugović i Istočnog Novog Sarajeva Ljubiša Ćosić, te opštine Trnovo Goran Vujičić.

Izgradnja i opremanje nove zdravstvene ustanove trebalo bi da košta 46,58 miliona KM bez PDV-a.

Novu bolnicu u Istočnom Sarajevu izgradiće i opremiti grupa “Marković invest-R.M.” iz Laktaša i “Medikal” iz Mostara, koji su na tenderu Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite izabrani kao najpovoljniji ponuđači.

Novu bolnicu, površine 10.500 metara kvadratnih, činiće dva spojena objekta – stacionarni i tehnički, koji će biti povezani sa nedavno izgrađenim polikliničkim objektom.

www.trebevic.net

Retorik liked this post

Reply

Tags
construction, gradilista, projekti, razvoj, republika srpska, sarajevo

Thread Tools

Posting Rules