daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > Bratislava

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 3 votes, 5.00 average.
Old October 28th, 2007, 03:17 PM   #121
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 453

Quote:
Originally Posted by zuzana View Post
Ani v Parizi nemas najvyssie budovy priamo v centre mesta, ale logicky nadvazuju na jeho os. Ja si naopak myslim, ze to aspon prospeje jarovskemu podnikatelskemu baroku a zacnu tam stavat hodnotnejsie stavby, v ktorych budu byvat zamestnanci tychto komplexov.
Tiež si myslím, že pozdĺž osy Petržalky môžu vzniknúť aj vyššie stavby s celomestským významom. Bol by som rád, keby toto južné mesto nebolo len pokračovaním Petržalky s tým, že jediný rozdiel budú použité stavebné materiály. Mojim snom je niečo ako mestečko, kde sa bude dať tráviť aj volný čas, nie len stroj na bývanie. Bolo by úžasné, keby tam napríklad vznilko nejaké centrálne námestie, kde by boli k dispozícií všetky služby aj nejaké obchody. Keby ľudia nemuseli napríklad do kina ísť cez pol Bratislavy, ale vybrali by sa len pešo z domu.
Qwert no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 28th, 2007, 04:18 PM   #122
e2ek1el
Registered User

e2ek1el's Avatar

Likes (Received): 1

dovolim si trochu nesuhlasit, ani v Parizi ani v Londyne ani nikde inde snad s vynimkou Dubaja nie su vyskove dominanty niekde na okraji mesta skoro v poli. Samozrejme suhlasim s tym ze kancelarie, kina a nakupne centra na okraji mesta dokazu odburat dopravu, na druhej strane si myslim ze pre skutocne dominanty by mali byt vyhradene len urcite zony, napriklad Mlynske nivy, Patronka, sever a centralna os v Petrzalke, Bajkalska a Nove mesto, pre zvysok mesta by uplne stacila povolena vyska 50m.
e2ek1el no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2007, 04:27 PM   #123
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Likes (Received): 13

Quote:
Originally Posted by e2ek1el View Post
dovolim si trochu nesuhlasit, ani v Parizi ani v Londyne ani nikde inde snad s vynimkou Dubaja nie su vyskove dominanty niekde na okraji mesta skoro v poli. Samozrejme suhlasim s tym ze kancelarie, kina a nakupne centra na okraji mesta dokazu odburat dopravu, na druhej strane si myslim ze pre skutocne dominanty by mali byt vyhradene len urcite zony, napriklad Mlynske nivy, Patronka, sever a centralna os v Petrzalke, Bajkalska a Nove mesto, pre zvysok mesta by uplne stacila povolena vyska 50m.
Aj tak si myslim, ze toto novovznikajuce vyskove centrum bude o 20 rokov uz nie na periferii mesta, ale jeho plynulou sucastou. A skor podporujem rast organizovanej zastavby ako stavanie rodinnych domov na 5 arovych pozemkoch na vsetkych poliach v okoli Bratislavy. Mesto rastie a jeho naroky sa zvysuju. Ak ma konkurovat kvalitou zivota inym metropolam Europy, ma pred sebou este dlhu cestu. Niekde som to uz spominala ze skor podporujem koncentraciu vyskovych objektov v hniezde ako linearne. A pokial to umiestnia takto na osi, prinuti ich to aj urychlit tvorbu mestskej dopravnej a dalsej infrastruktury.
zuzana no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2007, 06:06 PM   #124
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Samozejme, že tam nemusia byť mrakodrapy, ale výšky by som sa rozhodne nebál. Ak vznikne rad vysokých budov pozdĺž hlavnej osy Petržalky, tak to určite nebude vyzerať zle. Nebudú vyzerať rozstratene, ako napríklad vyzerá Bratislava pri pohľad z hradu na východ. (Aj keď, neviem, prečo, mne sa to až také katastrofálne nezdá, s pribudajúcimi výškovkami okolo Pribinovej to bude vyzerať len lepšie a lepšie.) Navyše, súhlasím so Zuzkou, že nebude dlho trvať a súvislá zástavba sa bude končiť až v Rusovciach, teda viac než 5 kilometrov od súčasného konca Petržalky.

e2ek1el, chápem, ako ty myslíš, na pole sa mrakodrapy nehodia, ale dlho to poľom nebude. Celá Petžalka bola kedysi tvorená len lúkami, poliami a lesmi.
Old October 29th, 2007, 02:28 PM   #125
feudal
Registered User

feudal's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Ani v Parizi nemas najvyssie budovy priamo v centre mesta, ale logicky nadvazuju na jeho os. Ja si naopak myslim, ze to aspon prospeje jarovskemu podnikatelskemu baroku a zacnu tam stavat hodnotnejsie stavby, v ktorych budu byvat zamestnanci tychto komplexov.
Zuzana, Pariz nie je Bratislava. V parizi maju svoju stvrt, kde su vyskove budovy skoncentrovane. Mozes sice povedat, ze je mimo tradicneho centra (za periferikom) ale de facto na okraj mesta je to este takych zo desat kilometrov.... takze je to stale vnutorne mesto. Naopak, bratislava je rozlohou dost mala a z tohto pohladu su tie vyskove budovy naozaj na okraji mesta. Uz teraz su vyskove dominanty v meste velmi rozhadzane, Mas pocit ze je to ok? V Bratislave sa abslutne nerespektuje mierka ani suvislosti. Myslim si ze mnohi nasi architekti s tym maju problem. Porovnaj si panoramu Pariza a panoramu Bratislavy.... tie vyskove budovy v Parizi ju omnoho menej ovplyvnuju, lebo je 20x vacsia. Skus radsej poronavat s mestami podobnej rozlohy a velkosti ako Bratislava (napr. Tallin, Helsinki, Oslo, Brno, atd...).

Co sa tyka kvality architektury v Jarovciach, aj nizkopodlazna zastavba moze byt kvalitna. Kazdy architekt vie ohurit 30 poschodovou budovou, kolki ale dokazu zaujat malym domom respektujucim okolie a genius loci??
feudal no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2007, 02:31 PM   #126
feudal
Registered User

feudal's Avatar

Quote:
Originally Posted by Qwert View Post
Tiež si myslím, že pozdĺž osy Petržalky môžu vzniknúť aj vyššie stavby s celomestským významom. Bol by som rád, keby toto južné mesto nebolo len pokračovaním Petržalky s tým, že jediný rozdiel budú použité stavebné materiály. Mojim snom je niečo ako mestečko, kde sa bude dať tráviť aj volný čas, nie len stroj na bývanie. Bolo by úžasné, keby tam napríklad vznilko nejaké centrálne námestie, kde by boli k dispozícií všetky služby aj nejaké obchody. Keby ľudia nemuseli napríklad do kina ísť cez pol Bratislavy, ale vybrali by sa len pešo z domu.
Vsetky tie veci tam mozu byt aj bez vyskovych dominant. V tejto casti mesta podla mna dominanty nie su ziaduce. Uplne bude postacovat, ked budu v strede Petrzalky a v okoli Einsteinovej - tam su ziaduce.
Old October 29th, 2007, 02:38 PM   #127
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
Originally Posted by feudal View Post
Zuzana, Pariz nie je Bratislava. V parizi maju svoju stvrt, kde su vyskove budovy skoncentrovane. Mozes sice povedat, ze je mimo tradicneho centra (za periferikom) ale de facto na okraj mesta je to este takych zo desat kilometrov.... takze je to stale vnutorne mesto. Naopak, bratislava je rozlohou dost mala a z tohto pohladu su tie vyskove budovy naozaj na okraji mesta. Uz teraz su vyskove dominanty v meste velmi rozhadzane, Mas pocit ze je to ok? V Bratislave sa abslutne nerespektuje mierka ani suvislosti. Myslim si ze mnohi nasi architekti s tym maju problem. Porovnaj si panoramu Pariza a panoramu Bratislavy.... tie vyskove budovy v Parizi ju omnoho menej ovplyvnuju, lebo je 20x vacsia. Skus radsej poronavat s mestami podobnej rozlohy a velkosti ako Bratislava (napr. Tallin, Helsinki, Oslo, Brno, atd...).

Co sa tyka kvality architektury v Jarovciach, aj nizkopodlazna zastavba moze byt kvalitna. Kazdy architekt vie ohurit 30 poschodovou budovou, kolki ale dokazu zaujat malym domom respektujucim okolie a genius loci??
Ostala som pri tom Parizi v ramci toho radikalizmu, akym bol prestavany v 19. storoci. okrem toho ani tam nie su vsetky vyskovky na jedinom mieste. http://www.emporis.com/en/wm/ci/bu/s...t=2&ht=2&sro=1
Ale mas pravdu ze zrejme porovnavam neporovnatelne
Jarovce - dedina v podstate bez vybavenosti zaziva obrovsky boom vo vystavbe rodinnych domov akehokolvek typu bez premyslania o potrebach ich obyvatelov. chyba tomu celkovy koncept ci uzemny plan definujuci kde co moze byt. a tak sa proste zaberaju polia a stavia sa ostosest.

Last edited by zuzana; October 29th, 2007 at 02:52 PM.
Old October 29th, 2007, 03:14 PM   #128
feudal
Registered User

feudal's Avatar

Smile

Quote:
Jarovce - dedina v podstate bez vybavenosti zaziva obrovsky boom vo vystavbe rodinnych domov akehokolvek typu bez premyslania o potrebach ich obyvatelov. chyba tomu celkovy koncept ci uzemny plan definujuci kde co moze byt. a tak sa proste zaberaju polia a stavia sa ostosest.
Viem aka je situacia Jarovicach a tiez nie som nadseny. Vadi mi len, ze vzdy ked treba riesit nejaku cast mesta tak v ramci studie sa tam hodi preventivne jedna dve vyskove dominanty. Toto je podla mna uplne pomylene. Ako keby nova a moderna stvrt musela defaultne mat veziak, inac to nebude in. Tak ako za socializmu - vtedy zase platilo, ze kazde moderne mesto musi mat "svoj" komin. Podobnost cisto nahodna?
Old October 29th, 2007, 05:47 PM   #129
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Vsetky tie veci tam mozu byt aj bez vyskovych dominant. V tejto casti mesta podla mna dominanty nie su ziaduce. Uplne bude postacovat, ked budu v strede Petrzalky a v okoli Einsteinovej - tam su ziaduce.
Za ten stred Petržalky a Einsteinovu som aj ja. Podľa mňa by ale mali byť aj pozdĺž tej osi. Samozrejme s tým že by sa mali postupne smerom od centra znižovať. Netvrdím, že v South city má byť nejaký 200-metrový mrakodrap, ale nejajk vyššie budovy v cetre toho mestečka budú vyzerať dobre. Budú to dominanaty a orientačné body. Určite nenarušia panorámu mesta, keďže ich napríklad z hradu ani nebude vidieť. Pozri sa na Petržalku, aj tam sú všetky budovy prakticky rovnako vysoké a nemôžem povedať, že by ma jej panoráma nadchla. Ako ju napríklad narúšajú veže Technopolu? Nijako, skoro ich nie je vidieť, lebo sú strašne ďaleko od centra mesta. Tie výškové budovy v South city už nebude videť vôbec. Iba keď sa priblížime k South city, vtedy ich zbadáme a aspoň budeme vedieť, že mesto sa tu ešte ani zďaleka nekončí, čo bude o chvíľu pravda. V Petržalke určite nebudú výškové stavby rozstratené, keďže budú sústredené pozdĺž jej osi.
Old October 29th, 2007, 06:23 PM   #130
feudal
Registered User

feudal's Avatar

Quote:
Za ten stred Petržalky a Einsteinovu som aj ja. Podľa mňa by ale mali byť aj pozdĺž tej osi. Samozrejme s tým že by sa mali postupne smerom od centra znižovať. Netvrdím, že v South city má byť nejaký 200-metrový mrakodrap, ale nejajk vyššie budovy v cetre toho mestečka budú vyzerať dobre. Budú to dominanaty a orientačné body. Určite nenarušia panorámu mesta, keďže ich napríklad z hradu ani nebude vidieť. Pozri sa na Petržalku, aj tam sú všetky budovy prakticky rovnako vysoké a nemôžem povedať, že by ma jej panoráma nadchla. Ako ju napríklad narúšajú veže Technopolu? Nijako, skoro ich nie je vidieť, lebo sú strašne ďaleko od centra mesta. Tie výškové budovy v South city už nebude videť vôbec. Iba keď sa priblížime k South city, vtedy ich zbadáme a aspoň budeme vedieť, že mesto sa tu ešte ani zďaleka nekončí, čo bude o chvíľu pravda. V Petržalke určite nebudú výškové stavby rozstratené, keďže budú sústredené pozdĺž jej osi.
V pripade south city je najdolezitejsi pohlad od rakuska a juhu. A prave z tychto pohladov mozu posobit nevhodne dominanty zle. Mali by respektovat okolitu zastavbu. Ambiciou South city z urbanistickeho hladiska by nemalo byt tupe pokracovanie Petrzalky, ale malo by plynule vytvorit prechod z centralneho mestskeho prostredia do predmestskeho priestoru. Ak naozaj lokalne dominanty tak max. takych 10-14 poschodi, ale urcite nie 20-30 poschodove veziaky... tie mozu byt v centralnej casti petrzalky. Na einsteinovej aj 40 poschodove...
Old October 29th, 2007, 06:34 PM   #131
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
V pripade south city je najdolezitejsi pohlad od rakuska a juhu. A prave z tychto pohladov mozu posobit nevhodne dominanty zle. Mali by respektovat okolitu zastavbu. Ambiciou South city z urbanistickeho hladiska by nemalo byt tupe pokracovanie Petrzalky, ale malo by plynule vytvorit prechod z centralneho mestskeho prostredia do predmestskeho priestoru. Ak naozaj lokalne dominanty tak max. takych 10-14 poschodi, ale urcite nie 20-30 poschodove veziaky... tie mozu byt v centralnej casti petrzalky. Na einsteinovej aj 40 poschodove...
Neviem, čo bude zle vyzerať pri pohľade z Rakúska, línia výškových stavieb podľa mňa tak vyzerať nebude, to je ale samozrejme môj názor. Ja si myslím, že South city nemá byť predmestie (to sa bude začínať niekde v Jarovciach), ale mestskáý štvrť. A či chceš alebo nie, bude to pokračovanie Petržalky. Mali by sme sa ale pri jeho budovaní vyvarovať chýb z Petržalky - 1.) doprava, tú by malo vyriešiť metro, 2.) celkový estetický vzhľad - ten by mali vyriešiť kvalitný architekti a urbanisti a 3.) chýbajúce centrum - každá štvrť, mestečko či hocičo iné bez centra je len obyčajné sídlisko - to by mali vyriešiť predchádzajúce dva body, aj použitím výškoých budov. Veď aj v stredovekých mestách sú v centre kostolné veže, vyzerajú zle?
Old October 29th, 2007, 11:24 PM   #132
Chunkylover
Chrumky lover

Chunkylover's Avatar

Likes (Received): 2

Sam som zvedavy, ktory navrh South City sa bude nakoniec realizovat, ale som presvedceny o tom, ze nejaka vyskova budova tam bude. Som zastancom vyskovych budov koncentrovanych blizsie vedla seba, takze nieco vyrazne vycnievajuce by mi asi prekazalo a bola by to aj skoda na takom mieste (mozno z dopravneho hladiska ani nie). Avsak take dva 15-20 poschodove budovy by aj mohli byt. Avsak okolita zastavba maximalne tak 8-10 poschodi. Jednak to lepsie vyzera a zaroven sa aj vytvori plynuly prechod k okrajovym castiam ako tu niekto spomenul. V kazdom pripade to bude prinosom pre skaredu Petrzalku.
Chunkylover no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2007, 12:01 PM   #133
feudal
Registered User

feudal's Avatar

Quote:
Ja si myslím, že South city nemá byť predmestie (to sa bude začínať niekde v Jarovciach), ale mestskáý štvrť. A či chceš alebo nie, bude to pokračovanie Petržalky.
Ale ved to si myslim aj ja.... ze to nema byt predmestie, ale mestska stvrt, ktora smerom k Jarovciam vytvori plynuly prechod do predmestia Jarovce. Akurat som toho nazoru, ze na to netreba vyskove budovy. Co sa tyka funkcneho vyuzitia sa myslim ze zhodneme, iba na urbanisticke stvarnenie mame odlisne nazory, co je posla mna OK.

Quote:
Veď aj v stredovekých mestách sú v centre kostolné veže, vyzerajú zle?
Dolezita je hlavne mierka, ktoru kostolne veze vacsinou dodrziavali, co sa ale neda povedat o niektorych vyskovych budovach.
Old October 30th, 2007, 12:10 PM   #134
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
Ale ved to si myslim aj ja.... ze to nema byt predmestie, ale mestska stvrt, ktora smerom k Jarovciam vytvori plynuly prechod do predmestia Jarovce. Akurat som toho nazoru, ze na to netreba vyskove budovy. Co sa tyka funkcneho vyuzitia sa myslim ze zhodneme, iba na urbanisticke stvarnenie mame odlisne nazory, co je posla mna OK.

Dolezita je hlavne mierka, ktoru kostolne veze vacsinou dodrziavali, co sa ale neda povedat o niektorych vyskovych budovach.
Kostolne veze vacsinou prave nedodrziavali mierku okolia, pretoze mali posobit monumentalne a hlavne na seba upozornit v casoch ked najvysie svetske stavby v ich blizkosti boli 2-3 podlazne. veza mala upozornit na dolezitost objektu, byt orientacnym bodom. A stavali sa najma velmi dlho, takze ludia si na nu zvykli uz pocas vystavby - bola to stavba cirkevna, urcena na jej prezentaciu a ukazanie bozej moci.
Evanjelicke kostoly - ked uz boli konecnce povolene, mali zakazane mat vezu. to sa zmenilo az o dost neskor.
Dom svateho martina - jeho veza siaha do vysky nadvoria bratislavskeho hradu.
Old October 30th, 2007, 01:22 PM   #135
feudal
Registered User

feudal's Avatar

Quote:
Kostolne veze vacsinou prave nedodrziavali mierku okolia, pretoze mali posobit monumentalne a hlavne na seba upozornit v casoch ked najvysie svetske stavby v ich blizkosti boli 2-3 podlazne. veza mala upozornit na dolezitost objektu, byt orientacnym bodom. A stavali sa najma velmi dlho, takze ludia si na nu zvykli uz pocas vystavby - bola to stavba cirkevna, urcena na jej prezentaciu a ukazanie bozej moci.
Evanjelicke kostoly - ked uz boli konecnce povolene, mali zakazane mat vezu. to sa zmenilo az o dost neskor.
Dom svateho martina - jeho veza siaha do vysky nadvoria bratislavskeho hradu.
Dovolim si polemizovat. Samozrejme, ze kostolne veze boli vyssie ako okolita zastavba a boli monumentalne, lebo boli planovane ako dominanty, avsak na rozdiel od mnohych modernych kvazidominant to boli dominanty, ktore boli citlivo zasadene do prostredia. Typicka stredoveka veduta pozostavala z hradieb mesta, kde boli brany a veze. A vacsinou najvyssie boli kostolne veze, ktore boli stihle, castokrat spicato zakoncene. Domy na predmestiach byvali mensie ako vo vnutornom meste. Tym vznikla typicka citadela vnutorneho mesta obklopena predmestiami. Typickym prikladom, obohatenym o hrad je napr. veduta Bratislavy.
(prebrate zo stranky www.slachta.kosztolanyi.com)

V minulosti hlavne limitovane technologicke moznosti prirodzene nutili stavitelov respektovat okolie a prisposobovat sa mu. Preto boli napriklad ulicky bratislavskeho podhradia take malebne. V dnesnej dobe vsak nie je problem zburat aj cely kopec alebo stvrt ak je to potrebne. To ma za nasledok, ze nove stavby su budovane casto necitlivo,architekti nie su nuteni respektovat okolie a jeho mierku a castokrat ich to potom zvadza k megalomanii. Je dobre, ze architektura uz nie je brzdena technologiou avsak, prave preto by architekti mali omnoho prisnejsie strazit prave tieto vyssie spominane veci.
Old October 30th, 2007, 02:32 PM   #136
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
Dovolim si polemizovat. Samozrejme, ze kostolne veze boli vyssie ako okolita zastavba a boli monumentalne, lebo boli planovane ako dominanty, avsak na rozdiel od mnohych modernych kvazidominant to boli dominanty, ktore boli citlivo zasadene do prostredia. Typicka stredoveka veduta pozostavala z hradieb mesta, kde boli brany a veze. A vacsinou najvyssie boli kostolne veze, ktore boli stihle, castokrat spicato zakoncene. Domy na predmestiach byvali mensie ako vo vnutornom meste. Tym vznikla typicka citadela vnutorneho mesta obklopena predmestiami. Typickym prikladom, obohatenym o hrad je napr. veduta Bratislavy.
(prebrate zo stranky www.slachta.kosztolanyi.com)

V minulosti hlavne limitovane technologicke moznosti prirodzene nutili stavitelov respektovat okolie a prisposobovat sa mu. Preto boli napriklad ulicky bratislavskeho podhradia take malebne. V dnesnej dobe vsak nie je problem zburat aj cely kopec alebo stvrt ak je to potrebne. To ma za nasledok, ze nove stavby su budovane casto necitlivo,architekti nie su nuteni respektovat okolie a jeho mierku a castokrat ich to potom zvadza k megalomanii. Je dobre, ze architektura uz nie je brzdena technologiou avsak, prave preto by architekti mali omnoho prisnejsie strazit prave tieto vyssie spominane veci.
Ani v minulosti sa nepristupovalo prave citlivo k existujucim stavbam, najma preto, ze vacsinou boli nahradzane trvalejsimi objektami (drevo za kamen apod). Pokial je nejaka struktura v tak dezolatnom a nekoncepcnom stave, ze ju nie je mozne riadne vyuzivat, nastupuje navrh jej revitalizacie, obnovy alebo prestavby. kdekolvek vo svete. Netvrdim vsak ze nekontrolovane rozpinanie sa tzv. developerov schvalujem, ale pokial sa stavby umiestnuju koncepcne a uvazene, nemam nic proti nim.
Old October 30th, 2007, 02:59 PM   #137
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Máš pravdu, na obsahu sa zhodneme, len si to asi predstavujeme v trochu odlišnej forme. Ja so to predtsavujem z diaľky podobne ako stredoveké mestá, len trochu vyššie a namieto kostolných veží výškové budovy. Samozrejme, ulice by mali byť trchu širšie a čistejšie a ani dobytčie trhy sa tam nemusia konať.

Quote:
S tou mierkou súhlasím aj ja. Povedzme, že maximom by mohla byť jedna 50-metrová budova, k tomu nejaká 30 a 20-metrová, ale štíhle, žiaden druhý Aupark tower. Určite nie mrakodrapy, ale určite tiež nie jednotná výška všetkých stavieb, aby to vyzeralo ako placka.
Old November 28th, 2007, 08:56 PM   #138
trashmaster01
Registered User

Quote:
Originally Posted by bailey View Post

jozefska ulica

building opposite of park one.
another version is from BKPS, do you have more info somebody?

more pics here.
http://www.bkps.sk/kusy-panak/projekty05.html
trashmaster01 no está en línea   Reply With Quote
Old December 21st, 2007, 05:11 PM   #139
fresco
Registered User

Likes (Received): 81

Business hill ???????????????? :

fresco no está en línea   Reply With Quote
Old December 21st, 2007, 06:04 PM   #140
alien
.:junglist : and . AFOL:.

alien's Avatar

Likes (Received): 65

celkom zaujimava budova, este vydedukovat z tych renderov, kde bude.

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules