daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Србија > Југ и исток > Ниш

Ниш Niš

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 82 votes, 4.98 average.
Old January 1st, 2009, 03:01 AM   #921
Nišlija
Registered User

Nišlija's Avatar

Likes (Received): 0

Nišlija no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old January 3rd, 2009, 11:50 PM   #922
milosI
Registered User

Ja sam nov ovde i zelim svima srecnu novu 2009god.......

Old January 4th, 2009, 09:32 AM   #923
usrejected
Registered User

usrejected's Avatar

Likes (Received): 186

Quote:
Originally Posted by Constantin View Post
Hvala na informaciji! Gde mogu da se vide Canicevi radovi? Ovaj akvarel je bio na zidu u McDonaldsu. Privukao mi je paznju i fotografisao sam ga mobilnim telefonom.
Steta da se bar Cvetna pijaca ne ukloni i time otkrije Beogradska Kapija koja nije nista manje lepa od Stambol Kapije. Iza Cvetne pijace se nalazi i romsko svetiliste posveceno devojci koja se zvala Zajde Badza (zivela je u krajem 16. ili pocetkom 17. veka). O njoj postoji lepa legenda...
Eh prijateljuu, tesko pitanje, verovatno je puno toga vlasnistvo porodice.
Iskreno se bojim da pijaca i stanica nikada nece biti izmestene.
usrejected no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2009, 07:44 PM   #924
Constantin
Registered User

Constantin's Avatar

Likes (Received): 49

Quote:
Originally Posted by usrejected View Post
Iskreno se bojim da pijaca i stanica nikada nece biti izmestene.
Slazem se da je nerealno ocekivati izmestanje Velike pijace. Ali Cvetna pijaca se moze razmontirati za jedno prepodne. Ona odavno ne sluzi svojoj svrsi i pretvorila se u mali buvljak.

Constantin no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2009, 07:49 PM   #925
milosI
Registered User

Cao....ima li nesto novo u Nisu???Kako nepredjuje sa RK-Beograd ili Pionir.....ima li nesto novo u Niskoj Banji (naprimer Hotel Srbija)jel se radi tamo nesto novo???
Old January 7th, 2009, 09:01 PM   #926
Bulevarac
Industrial guru

Bulevarac's Avatar

Likes (Received): 46

Quote:
Originally Posted by milosI View Post
Cao....ima li nesto novo u Nisu???Kako nepredjuje sa RK-Beograd ili Pionir.....ima li nesto novo u Niskoj Banji (naprimer Hotel Srbija)jel se radi tamo nesto novo???
Radi se i na RK Beograd i na RK Pionir. U oba objekta još uvek se radi pre svega na enterijeru, mada su iza RK Pionir iskopali veliku rupu, tako da će verovatno dograditi još jedno krilo.
Old January 9th, 2009, 12:28 PM   #927
Prijatelj
Registered User

Prijatelj's Avatar

Likes (Received): 12

Šta nam je bitnije?

Na Facebook-u sam naišao na ovo:

Grupa KLADIM SE DA IMA NAS KOJI MISLIMO DA JE MEDIJANA VAZNIJA OD AVALSKOG TORNJA, za manje od 24 sata imala je 354 clana, a za 48 sati broj je dostigao 2000. I raste. To nije tako lose. To pokazuje da postoje ljudi koji su zainteresovani za ovu i slicne teme. Oni nisu iskljucivo iz Nisa. Vecinom da. Oni nisu pristupili grupi samo iz lokal patriotskih razloga, jer grupu nisam ni zamislio kao lokal patriotsku.

Dakle, mi smatramo da Medijana ima daleko veci naucni (dalje: kulturni, obrazovni, turisticki...) znacaj od Avalskog Tornja. Prostim uvidom u istorijat dva lokaliteta, cak i uz pomoc wikipedije, mozemo da se slozimo oko toga. Posebno ako znamo da u doba optickog kabla i doba koje ce nam doneti nano tehnologije, sama namena Avalskog Tornja postaje problematicna.
Istini za volju, traumaticna tacka ovog "slucaja" ima jako puno veze sa politikom. Naime, do besmisla je nejasno zasto bi iko investirao novac u toranj cija upotrebna vrednost gotovo da i ne postoji? Odgovor mozda treba traziti u cinjenici da se toranj nalazi u Beogradu, i da su motivi, sasvim verovatno lokal patriotski. Drugim recima, lokalni beogradski projekat dobija punu drzavnu podrsku, politicku, medijsku i na kraju finansijsku. Lokalni beogradski projekat (motivisan ocigledno jedino osecanjima Beogradjana) tako postaje drzavni.
Sa druge strane, lokalitet Medijana, nesumnjivo znacajniji sa mnogo aspekata, gotovo da je teskom mukom uvrsten u master plan Put Rimskih Careva, a novac za istrazivanja na istom lokalitetu nikada nije odobren, pa ni poslednjim NIP-om. Da stvar bude jos cudnija, cak ni cinjenica da je 2013. godina jubilej Milanskog Edikta, i da je Nis kao rodni grad Konstantina Velikog nameran da ovaj jubilej proslavi, nije dovoljna za ozbiljno sagledavaje lokaliteta od strane drzave Srbije.
Ideja ove grupe je da skrene paznju svih u Srbiji na los tretman "provincije" u odnosu na prestonicu. Ovde ne govorim samo o projektima koji nikada nece biti realizovani (nije velika mudrost da Opstine i Gradovi u Srbiji ne raspolazu sredstvima kojima bi mogli finansirati projekte poput Justinijana Prima, Mediana, Djavolja Varos itd.) vec i o nejednakim sansama gradjana provincije u odnosu na gradjane Beograda (ovo dovodi do iseljavanja mladih ljudi iz provincije u Beograd).
Nasa grupa je otvorena za razmenu misljenja o ovoj temi i ona nije usmerena protiv bilo koga, ona je okrenuta protiv jedne (samo Srbiji normalne) prakse favorizovanja Beograda i beogradskog u odnosu na Srbiju i srpsko.

Šta vi mislite o ovome?
Old January 9th, 2009, 04:27 PM   #928
Miroslav
zulum warrior

Miroslav's Avatar

Likes (Received): 79

ljudi procitah prethodni post, lepo je sve to, ali nazalost nema neku vecu tezinu. Mi svi znamo koliko je to vazno, ali to je samo jedna od milion grupa, istina lepo je sto postoji i sto ljudi mogu da se i na taj nacin upoznaju sa problemom i da se sve to promovise, ali isto kao i sa ovim forumom, pricamo mi lepo o svim stvarima koje se desavaju, kako je hala koja se planira mala, kako Medijana teba da se sredi, kako je tvrdajva ruinirana, kako nam hvali hiljadu stvari u ovom gradu, ali mislim da bi bilo lepo osnovati jednu organizaciju koja bi aktivno promovisala te ideje, organizovala neke skupove informisala gradjane itd. i na taj nacin vrsila neki pritisak na nadlezne. Mislim da bi na taj nacin mogla da se rese brojna pitanja, ako ne tako krupna kao sto je pitanje Medijane, onda gomila malih koje mogu da se rese bez vecih finansijskih sredstava. Znam da to nije lako (imam nekog iskustva), ali mislim da bi to bila prava stvar
Miroslav no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2009, 10:28 PM   #929
Constantin
Registered User

Constantin's Avatar

Metro

Vec se nekoliko godina planira izmestanje pruge iz Nisa. Njenom trasom bi isao tzv. Juzni bulevar. Sta mislite o ideji da se pruga ne dira i da ona bude prva linija nezavisnog sinskog sistema tj. lakog metroa?

Last edited by Constantin; January 12th, 2009 at 08:40 PM.
Old January 12th, 2009, 10:17 AM   #930
usrejected
Registered User

usrejected's Avatar

Likes (Received): 186

Jel ti ovo znas nesto sto mi ne znamo? Ili cisto, da mastamo malo.
usrejected no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2009, 03:22 PM   #931
Constantin
Registered User

Constantin's Avatar

Quote:
Originally Posted by usrejected View Post
Jel ti ovo znas nesto sto mi ne znamo? Ili cisto, da mastamo malo.
Znam da je svojevremeno (pre 15 godina) planirano da se pruga sa duplim kolosekom spusti ispod zemlje i da preko nje ide bulevar. To je bio megalomanski projekat. Pruga bi istovremeno sluzila i kao drzavna i kao gradska zeleznica. Trebalo je da se formira neki prsten oko grada. Mile Ilic je pred izbore 1996. izveo buldozere da kopaju i "prave" prvu stanicu. Od toga se naravno odustalo.
Uostalom evo sta kaze generalni urbanisticki plan o tome:
...........................
- predviđa se spuštanje dva koloseka za državne železnice tunelom od Ledene stene, preko železničke stanice Niš i Triangle do Niške Banje, južnim delom trase ispod postojeće železničke pruge Niš-Niška Banja,

- planira se izgradnja nove trase sa dva koloseka za državne železnice od Niške Banje ka Sofiji sa tunelom od Proseka,

- planira se izgradnja dva nova koloseka za javni gradski železnički saobraćaj na trasi od železničke stanive Crveni Krst do železničke stanice Niš, sa izgradnjom odnosno rekonstrukcijom železničkog mosta na Nišavi,

- planira se izgradnja dva koloseka za javni gradski železnički saobraćaj, sa prstenom za prvu fazu na deonici: Triangla, Mediana, Donja Vrežina, Pantelej, Crveni Krst, Triangla i prstenom za drugu fazu na deonici: Mediana, Brzi Brod, Niška Banja, Gornja Vrežina, Mediana. Deonica prve faze od Triangle do Mediane i deonica druge faze od Mediane do Niške Banje planirane su u tunelu, severno od osovine postojećeg železničkog koloseka na trasi Triangla-Niška Banja, a ostali deo trase na nivou terena.

- na mestu postojeće železničke pruge na trasi od Triangle do Niške Banje planira se bulevar sa dve kolovozne trake duplog profila.
..........................

To je ocigledno preskup plan. Ni Beograd to ne bi mogao da realizuje.

Sada je aktuelan skromniji projekat izmestanja pruge iz Nisa, gde bi pruga isla severno od grada a njenom starom trasom kroz grad bi isao Juzni bulevar i/ili tramvaj. Saobracajni institut CIP je stao iza projekta izmestanja pruge.

Ostalo je mastanje. Metro je ipak bolje resenje i od bulevara i tramvaja. Kada drzava izmesti prugu iz Nisa nama ostaje koridor sa prugom koja ide kroz grad. Mozemo da je uz velika ulaganja razmontiramo i napravimo Bulevar ili da je ostavimo gde jeste i uz relativno mala ulaganja dobijemo Metro i to pre Beograda

Last edited by Constantin; January 12th, 2009 at 03:59 PM.
Old January 12th, 2009, 11:15 PM   #932
Prijatelj
Registered User

Prijatelj's Avatar

Quote:
Originally Posted by Miroslav View Post
ljudi procitah prethodni post, lepo je sve to, ali nazalost nema neku vecu tezinu. Mi svi znamo koliko je to vazno, ali to je samo jedna od milion grupa, istina lepo je sto postoji i sto ljudi mogu da se i na taj nacin upoznaju sa problemom i da se sve to promovise, ali isto kao i sa ovim forumom, pricamo mi lepo o svim stvarima koje se desavaju, kako je hala koja se planira mala, kako Medijana teba da se sredi, kako je tvrdajva ruinirana, kako nam hvali hiljadu stvari u ovom gradu, ali mislim da bi bilo lepo osnovati jednu organizaciju koja bi aktivno promovisala te ideje, organizovala neke skupove informisala gradjane itd. i na taj nacin vrsila neki pritisak na nadlezne. Mislim da bi na taj nacin mogla da se rese brojna pitanja, ako ne tako krupna kao sto je pitanje Medijane, onda gomila malih koje mogu da se rese bez vecih finansijskih sredstava. Znam da to nije lako (imam nekog iskustva), ali mislim da bi to bila prava stvar
Istina je sve što si napisao, ali neko treba da pokrene sve to, da se to organizuje, a i finansijska sredstva su potrebana za nešto ozbiljnije. Ako ovo pišeš samo kao komentar kao i svi mi ostali nema neke vajde opet, ali ako imaš neki predlog, nešto konretno ajde reci i nama pa da pokušamo nešto, ja sam uvek za akciju.
Old January 13th, 2009, 01:19 AM   #933
raqn
optimista

raqn's Avatar

Kakvo je vama stanje sa saobraćajem? Jel vam je potrebno nešto kao metro?
raqn no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2009, 12:06 PM   #934
Constantin
Registered User

Constantin's Avatar

Quote:
Originally Posted by raqn View Post
Kakvo je vama stanje sa saobraćajem? Jel vam je potrebno nešto kao metro?
80% putnika u gradskom saobracaju koristi autobusku liniju Niska Banja-Ledena Stena. Neki oblik tzv. rapidnog tranzita na toj ili slicnoj liniji bi znacajno podigao kvalitet zivota u gradu.
Pirotska pruga, koja se izmesta, ide slicnom trasom od Niske Banje do Zeleznicke stanice. Ako bi se resila sva ukrstanja sa drumskim saobracajem (neka su vec denivelisana) dobili bi pouzdan oblik gradskog prevoza koji bi preuzeo znacajan broj putnika (mozda cak 50%).
Mislim da bi to bilo isplativo. Sustina je da nista ne moramo da kopamo i rusimo da bi provukli prugu kroz grad.
Old January 13th, 2009, 01:15 PM   #935
Prijatelj
Registered User

Prijatelj's Avatar

Po meni najbolje rešenje je izgradnja Južnog bulevara, ako ima mesta za bulevar, a ima ga, onda ima mesta i za tramvaj. Južni bulevar i tramvajske šine u potpunosti bi rasteretile saobraćaj u samom centru grada. Neko je smislio da odakle god da ideš i gde god da ideš moraš proći kroz sam centar grada, a ta linija Niška Banja - Ledena Stena je daleko najopterećenija. Ima smisla u svemu tome, samo ima li para?
Old January 13th, 2009, 03:16 PM   #936
Constantin
Registered User

Constantin's Avatar

Quote:
Originally Posted by Prijatelj View Post
Po meni najbolje rešenje je izgradnja Južnog bulevara, ako ima mesta za bulevar, a ima ga, onda ima mesta i za tramvaj. Južni bulevar i tramvajske šine u potpunosti bi rasteretile saobraćaj u samom centru grada. Neko je smislio da odakle god da ideš i gde god da ideš moraš proći kroz sam centar grada, a ta linija Niška Banja - Ledena Stena je daleko najopterećenija. Ima smisla u svemu tome, samo ima li para?
Tako je i Beograd razmisljao kada su uvodili tramvaje za 21. vek. Sada kukaju za metroom. Nis ce porasti i tramvaj ce ostati zaglavljen u gradskoj guzvi...
Old January 13th, 2009, 04:12 PM   #937
Naissus
Registered User

Naissus's Avatar

Ipak mislim da vredi razmisljati o metrou primer Novo Selo Niska Banja,u gradu je stvarno uzasni haos sto se tice saobracaja vozila itd pogotovo cinjenica da ce Nis dalje naglo da se siri pa cemo onda tek da nadrljamo.Samo te parinje jebane.
Naissus no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2009, 05:13 PM   #938
Constantin
Registered User

Constantin's Avatar

Quote:
Originally Posted by Naissus View Post
Ipak mislim da vredi razmisljati o metrou primer Novo Selo Niska Banja,u gradu je stvarno uzasni haos sto se tice saobracaja vozila itd pogotovo cinjenica da ce Nis dalje naglo da se siri pa cemo onda tek da nadrljamo.Samo te parinje jebane.
Ovo je tip "lakog metroa", tj. nezavisnog sinskog sistema koji se ne ukrsta sa drumskim saobracajem, koji bi lepo funkcionisao u Nisu...

Na fotografiji je predgradje Londona, ali slika me je podsetila na deo Nisa oko Saborne crkve... Cudno, ali cak i arhitektura lici...

Last edited by Constantin; January 13th, 2009 at 05:33 PM.
Old January 13th, 2009, 07:52 PM   #939
djomla
Registered User

djomla's Avatar

Likes (Received): 269

Kao i kod ostalih gradova i u vasem postoji neki "projekat" koji je radila slovenacka firma Toming. Naravno necete nista narocito saznati ali znate bar parcelu koju su kupili.

http://www.toming.si/pdf/8_Ni%9A.pdf
djomla no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2009, 04:48 PM   #940
Constantin
Registered User

Constantin's Avatar

Градско веће Града Ниша, на данашњој седници је дало сагласност на већи број планова детаљне регулације. Свакако најзначајнији је онај који се тиче регулације потеза којим ће ићи траса железничке пруге Ниш - Димитровград од станице Црвени Крст до Просека.
Према речима градског већника Срђана Васковића, посебан значај овог плана је што он отвара законску процедуру за експропријацију земљишта на траси пруге, чиме се стварају предуслови за конкурисање за кредит код Европске Банке за обнову и развој.

Kako se dalje navodi u programu izrade generalnog plana, od glavne stanice do Niške Banje ima 17 ukrštanja, a podvožnjak postoji samo u Zetskoj ulici, uz podsećanje da je u planu da se železnički saobraćaj sa ove deonice izmesti na trasu od Panteleja do Proseka. Dužina nove deonice bila bi 10,5 kilometra, a potrebno je izgraditi trijanglu u zoni stanice Crveni krst i od nje do Panteleja prugu rekonstruisati.

Last edited by Constantin; January 17th, 2009 at 01:31 PM.

Reply

Tags
србија, arhitektura, gradilista, gradjevinarstvo, izgradnja, niš, serbia, srbija

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules