daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > Bratislava

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 5 votes, 5.00 average.
Old October 21st, 2007, 03:50 PM   #61
quama
Registered User

quama's Avatar

Likes (Received): 170

Quote:
Originally Posted by zuzana View Post
Jop. a konieckoncov stale sa da urobit nieco s nobasilom a pod. na odhlucnenie. alebo staci riadne vyriesenie podlah.
da sa robit vselico, ale panelak je panelak, hluk bude problem vzdy...
quama no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 21st, 2007, 03:50 PM   #62
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 454

Quote:
Ja by som uplne nezahadzovala panelaky. Ich dispozicia je mnohokrat lepsia ako dispozicia novopostavenych bytov, vacsina bytov je orientovanych na dve svetove strany atd. To ze to bolo robene lacnym riesenim ok, ale vela spravi ci uz zateplenie alebo prestavby kontrolovane statikom, na co vsak este obyvatelia tychto objektov neprisla. Problem je aj v tom, ze este stale nepochopili, ze ked chcu dobre byvat, musia sa starat aj o okolie - preto vacsina z objektov zvonka chatra.
Quote:
Originally Posted by quama View Post
musim sa pripojit, a len doplnim, ze mnohe novostavby budu za 5 rokov v rovnakom stave ako panelaky po 20 rokoch. napriklad take plesne sa v novostavbach vyskytuju snad castejsie ako v panelakoch. za najvacsi problem panelakov pokladam (samozrejme okrem ich neestetickosti) problemy s prenikanim hluku medzi bytmi, s cim sa vela robit neda... (mimochodom, to ako sa v sucasnosti setri na kvalite priecok medzi bytmi prinasa rovnake problemi, naco vam je pekny vyhlad v novostvbe, ak vam zaspavanie sprijemnuje susedova chladnicka...)
Ak hovoríme o okrajových sídliskách, tak mi paneláky až tak nevadia. To nájdete v hociktorom inom meste na svete. Narážal som skôr na túto konkrétnu časť Petržalky, ktorá má podľa mňa ambíciu stať sa centrom s nadmestským významom, kde by malo byť bývanie len doplnkovou funkciou. Jednoducho som proti výstavbe čisto obytných budpv pozdĺž budúcej električkovej trate.

Ak sa byvíme o panelákoch všeobecne, takl samozrejme menšia prestavba a zateplenie dokážu pomôcť. Ale najmä to zateplenie niekedy vyzwerá horšie, než ten panelák predtým. Mám na mysli všetky tie krikľavé farby, ktoré vyzerajú príšerne. Mestá by na to mali prijať nejaké všeobecnezáväzné nariadenia, ktoré by to upravovali. Pokiaľ dotzeraz sídliská vyzerali nudne a jednofarbne, teraz mi niektoré skôr pripomínajú burzu tropického ovocia.
Qwert no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2007, 04:04 PM   #63
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Likes (Received): 13

Quote:
Originally Posted by Qwert View Post
Ak hovoríme o okrajových sídliskách, tak mi paneláky až tak nevadia. To nájdete v hociktorom inom meste na svete. Narážal som skôr na túto konkrétnu časť Petržalky, ktorá má podľa mňa ambíciu stať sa centrom s nadmestským významom, kde by malo byť bývanie len doplnkovou funkciou. Jednoducho som proti výstavbe čisto obytných budpv pozdĺž budúcej električkovej trate.

Ak sa byvíme o panelákoch všeobecne, takl samozrejme menšia prestavba a zateplenie dokážu pomôcť. Ale najmä to zateplenie niekedy vyzwerá horšie, než ten panelák predtým. Mám na mysli všetky tie krikľavé farby, ktoré vyzerajú príšerne. Mestá by na to mali prijať nejaké všeobecnezáväzné nariadenia, ktoré by to upravovali. Pokiaľ dotzeraz sídliská vyzerali nudne a jednofarbne, teraz mi niektoré skôr pripomínajú burzu tropického ovocia.
Myslim si ze je to podla chuti a nalady obyvatelov. a ak sa obyvatelia domu dohodnu (ktorych nie je malo) na tom, ze chcu mat taku farbu, tak im to nikto nemoze zakazat. a nakoniec keby bola cela petrzalka len cukrikovych farieb, tiez by to bola nuda. Ved ani moderna architektura uz dnes neinklinuje k pastelovym farbam.
Btw - ako to tu uz bolo spominane - priestor pre centrum bol ponechany a v jeho okoli logicky nadvazuju obytne domy, ktorych obcianska vybavenost a administrativa sa mala nachadzat prave v tomto centre. akurat uz davno prichadzame na to, ze monofunkcne kolosy nedokazu same seba uzivit a preto je vhodne miesanie funkcii. ked sa budu plynulo prelinat je to lepsie, ako ked sa v noci napriklad amdinistrativne centrum uplne vyprazdni.
zuzana no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2007, 06:07 PM   #64
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Myslim si ze je to podla chuti a nalady obyvatelov. a ak sa obyvatelia domu dohodnu (ktorych nie je malo) na tom, ze chcu mat taku farbu, tak im to nikto nemoze zakazat. a nakoniec keby bola cela petrzalka len cukrikovych farieb, tiez by to bola nuda. Ved ani moderna architektura uz dnes neinklinuje k pastelovym farbam.
Mne sa krikľavé farby na budovách nikdy nepáčili, ani páčiť nebudú. Obávam sa, že tie farby vychádzajú z podobných zdrojov ako rôzne pestrofarebné rodinné domy, len s tým rozdielom, že toto sú bytovky. Ľudia sú ale všade bez vkusu. Zostáva mi len dúfať, že tie farby časom vyblednú.

Quote:
Btw - ako to tu uz bolo spominane - priestor pre centrum bol ponechany a v jeho okoli logicky nadvazuju obytne domy, ktorych obcianska vybavenost a administrativa sa mala nachadzat prave v tomto centre. akurat uz davno prichadzame na to, ze monofunkcne kolosy nedokazu same seba uzivit a preto je vhodne miesanie funkcii. ked sa budu plynulo prelinat je to lepsie, ako ked sa v noci napriklad amdinistrativne centrum uplne vyprazdni.
V okolí toho priestoru pre centrum je tých obytných domov až až. Nebránim sa polyfunkčným objektom, skôr ich vítam, ale ak to má byť centrum, tak by mala prevažovať administratíva, obchody atď. Inak tam síce ľudia budú v noci, ale spať a cez deň tam nebude skoro nikto. Som ale proti tomu, aby sa tam stavali obyčajné bytovky. To do centra nepatrí. Ak sa tam majú stavať byty, tak nech sú to byty s vyšším štandardom (veď je to centrum) a s kvalitnejšou architektúrou. Niečo také, čo má byť postavené na Bosákovej, sa hodí skôr na okraj Petržalky alebo niekde na Dlhé Diely, ale nie do budúceho centra.
Old October 21st, 2007, 06:23 PM   #65
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
Mne sa krikľavé farby na budovách nikdy nepáčili, ani páčiť nebudú. Obávam sa, že tie farby vychádzajú z podobných zdrojov ako rôzne pestrofarebné rodinné domy, len s tým rozdielom, že toto sú bytovky. Ľudia sú ale všade bez vkusu. Zostáva mi len dúfať, že tie farby časom vyblednú.

V okolí toho priestoru pre centrum je tých obytných domov až až. Nebránim sa polyfunkčným objektom, skôr ich vítam, ale ak to má byť centrum, tak by mala prevažovať administratíva, obchody atď. Inak tam síce ľudia budú v noci, ale spať a cez deň tam nebude skoro nikto. Som ale proti tomu, aby sa tam stavali obyčajné bytovky. To do centra nepatrí. Ak sa tam majú stavať byty, tak nech sú to byty s vyšším štandardom (veď je to centrum) a s kvalitnejšou architektúrou. Niečo také, čo má byť postavené na Bosákovej, sa hodí skôr na okraj Petržalky alebo niekde na Dlhé Diely, ale nie do budúceho centra.
Ja moc bosakovu nepovazujem za buduce centrum.
Old October 21st, 2007, 06:36 PM   #66
zuzana
AA

zuzana's Avatar

ako je to cca s vyskou a funkciou zastavby

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UT...,0.040169&z=15
Old October 21st, 2007, 06:44 PM   #67
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Ja moc bosakovu nepovazujem za buduce centrum.
No, v Petržalke ani žiadne centrum nie je. Ak ale prepokladáme, že sa vytvorí pozdĺž električkovej trate, tak sa dá tiež prepokladať, že práve voľné plochy v tejto časti Petržalky sa k tomu centru pripoja. Samozrejme, ak sa nezastavajú takýmito objektmi.
Old October 21st, 2007, 06:48 PM   #68
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
No, v Petržalke ani žiadne centrum nie je. Ak ale prepokladáme, že sa vytvorí pozdĺž električkovej trate, tak sa dá tiež prepokladať, že práve voľné plochy v tejto časti Petržalky sa k tomu centru pripoja. Samozrejme, ak sa nezastavajú takýmito objektmi.
Myslim ze hlavna vetva elektrickovej trate vedie na juh a toto sa nachadza skor na vychode, pricom okolita zastavba je zonalne riesena ako bytova s novopostavenymi bytovymi domami. a kedze dopravne spojenie do tejto casti nie je az tak idealne, nezda sa mi byt neadekvatne ked medzi samymi bytovymi domami vyrastie dalsi bytovy dom, najma ked jeho parter je urceny verejnosti.
Old October 21st, 2007, 07:02 PM   #69
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Myslim ze hlavna vetva elektrickovej trate vedie na juh a toto sa nachadza skor na vychode, pricom okolita zastavba je zonalne riesena ako bytova s novopostavenymi bytovymi domami. a kedze dopravne spojenie do tejto casti nie je az tak idealne, nezda sa mi byt neadekvatne ked medzi samymi bytovymi domami vyrastie dalsi bytovy dom, najma ked jeho parter je urceny verejnosti.
Myslím, že sa nechápeme. Ja hovorím, čo by malo z Petržalky vzniknúť, ty sa riadiš podľa toho, čo tam je. Áno, ak má byť z Petržalky stále len sídlisko, tak máš vo všetkom pravdu. Ak ale chceme, aby sa táto časť zmenila zo sídliska na súčasť mesta a aby sa Bratislava nekončila na Dunaji a v budúcnosti maximálne niekde na Einsteinovej, tak by sa o petržalke malo prestať uvažovať ako o sídlisku, ale ako o perspektívnej súčasti centra hlavného mesta. Preto by sa voľné plochy blízko novej elektručky namali zapĺnať len ďalšími bytovkami ale polyfunkčnými objektami s prevahou nebytových funkcií.
Old October 21st, 2007, 07:05 PM   #70
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
Myslím, že sa nechápeme. Ja hovorím, čo by malo z Petržalky vzniknúť, ty sa riadiš podľa toho, čo tam je. Áno, ak má byť z Petržalky stále len sídlisko, tak máš vo všetkom pravdu. Ak ale chceme, aby sa táto časť zmenila zo sídliska na súčasť mesta a aby sa Bratislava nekončila na Dunaji a v budúcnosti maximálne niekde na Einsteinovej, tak by sa o petržalke malo prestať uvažovať ako o sídlisku, ale ako o perspektívnej súčasti centra hlavného mesta. Preto by sa voľné plochy blízko novej elektručky namali zapĺnať len ďalšími bytovkami ale polyfunkčnými objektami s prevahou nebytových funkcií.
Akurat asi mame trochu inu predstavu o tom, kde je to centrum petrzalky ze Myslim, ze by malo byt na osi petrzalky ktorou je Chorvatske rameno. a ktoru bosakova len pretina a tento konkretny dom je uz vzdialenejsi od tejto osi.
Old October 21st, 2007, 07:08 PM   #71
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Akurat asi mame trochu inu predstavu o tom, kde je to centrum petrzalky ze Myslim, ze by malo byt na osi petrzalky ktorou je Chorvatske rameno. a ktoru bosakova len pretina a tento konkretny dom je uz vzdialenejsi od tejto osi.
Tak centrum, ktoré tvorí jedna ulica nie je ktovieaké centrum. Pre Petržalku bude najlepšie, ak bude to centurm čo naväčšie.
Old October 21st, 2007, 07:14 PM   #72
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
Tak centrum, ktoré tvorí jedna ulica nie je ktovieaké centrum. Pre Petržalku bude najlepšie, ak bude to centurm čo naväčšie.
Netvrdim ze jedna ulica ) Ale rozhodne za tu druhu nepovazujem Bosakovu
Old October 21st, 2007, 07:24 PM   #73
Wizzard
Prešpurák

Wizzard's Avatar

Likes (Received): 23

Vo väčšine malých miest je jedna ulica centrum, alebo centrálne námestie, aspoň tak mi to pripadá (Bardejov, Banská Bystrica etc.) A Petržalka je v podstate tiež malé mesto, ktoré zatiaľ nemá nejaké úplne jasné centrum.
V oknách sa ligocú ružence svetiel.
B r a t i s l a v a !

Ten prešporský zámok pekný murovaný — čudujú sa z neho na Dunaj tí páni,
čuduje sa z neho aj záhorský šuhaj: ako pekne tečie ten povestný Dunaj.
Tí nádherní páni pilnú radu majú, že oni povestný Dunaj zahatajú;
a tie naše Tatry zďaleka sa smejú; „Zahatajte, páni, keď máte nádeju!“
Wizzard no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2007, 07:32 PM   #74
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Netvrdim ze jedna ulica ) Ale rozhodne za tu druhu nepovazujem Bosakovu
A prečo nie Bosákovu. Nehovorím, že by to mala byť Bosákova po celej dĺžke, ale jej stredná časť:

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UT...&t=k&z=13&om=1
Old October 21st, 2007, 07:37 PM   #75
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
A prečo nie Bosákovu. Nehovorím, že by to mala byť Bosákova po celej dĺžke, ale jej stredná časť:

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UT...&t=k&z=13&om=1
Trochu velky rozsah na to ze je tretina (vychod) uz zastavana
Old October 21st, 2007, 07:37 PM   #76
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Trochu velky rozsah na to ze je tretina (vychod) uz zastavana
A to je práve škoda, nemyslíš?
Old October 21st, 2007, 07:41 PM   #77
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
A to je práve škoda, nemyslíš?
pravdupovediac nie
Old October 21st, 2007, 07:45 PM   #78
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
pravdupovediac nie
Tak to teda nechápem.
Old October 21st, 2007, 07:49 PM   #79
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
Tak to teda nechápem.
Su to sirsie suvislosti, napriklad co sa tyka siluety mesta, dopravneho napojenia priestoru, nutnosti likvidacie existujucich objektov, zahustovanie osidlenia. Ked uz niekde maju byt velke polyfunkcne objekty, nech su umiestnene v blizkosti tepien mesta, zastavok, napojenia na obciansku vybavenost atd. Ale predstavit si, ze sa v case dopravnej spicky bude zahustovat bytova zona prave prichadzajucimi zamestanancami administrativnych kolosov je dost desiva. tie by mali byt tam, kde kapacita komunikacii vystaci. Inak by si Bosakova ziadala rozsirenie cesty, dalsie zastavky hromadnej dopravy, co znamena predlzenie tras cestovania uz tak vytazenych spojov atd.
Old October 21st, 2007, 08:18 PM   #80
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Su to sirsie suvislosti, napriklad co sa tyka siluety mesta, dopravneho napojenia priestoru, nutnosti likvidacie existujucich objektov, zahustovanie osidlenia. Ked uz niekde maju byt velke polyfunkcne objekty, nech su umiestnene v blizkosti tepien mesta, zastavok, napojenia na obciansku vybavenost atd. Ale predstavit si, ze sa v case dopravnej spicky bude zahustovat bytova zona prave prichadzajucimi zamestanancami administrativnych kolosov je dost desiva. tie by mali byt tam, kde kapacita komunikacii vystaci. Inak by si Bosakova ziadala rozsirenie cesty, dalsie zastavky hromadnej dopravy, co znamena predlzenie tras cestovania uz tak vytazenych spojov atd.
No, celý ten červený štvorec má na šírku tak 600 metrov, tých 300 m sa dá prejsť aj peši od tej električky. Samozrejme, že Bosákova by sa musela rozšíriť. Podľa teba trať rýchloelektričky nebude tepna mesta? V tom červenom štvroci nemusia byť žiadne administratívne kolosy, stačí jeden. Neviem, ale práve preto, že tam bude rýchloelektrička, tak je to podľa mňa miesto vhodné na administratívu. Aspoň by električky boli vyťažené aj cestou zo Starého Mesta. Myslím tým, že ľudia by necestovali tak ako dnes ráno z Petržalky a večer späť, ale ľudia by konečne chodili po celý deň aj do Petržalky, až vtedy sa stane súčasťou mesta.

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules