search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > ZagranicaGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old March 10th, 2007, 02:34 PM   #1
G.N
extremely flammable
 
G.N's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: Krakow
Posts: 314
Likes (Received): 4

Finlandia - kraina świętego Miko...spokoju

FINLANDIA
Niby obca, niby nieznana, niby daleka a jednak... skojarzeń z nią nasuwa się bez liku, czyż nie?
Mikołaj, renifery, sauna, Nokia, muzyka rock, jeziora i lasy, zorza, wódka Finlandia...

Przedstawiam (różnej jakości..) swoje zdjęcia ( i kilka moich znajomych )wykonane w tym kraju..

Podróż proponuję rozpocząć w Helsinkach - jedynym nieprowincjonalnym mieście i stolicy kraju, która wraz z Espoo i Vantą tworzy sporych rozmiarów aglomerację, usytuowaną malowniczo na wybrzeżu, okupującą półwyspy ( jak Helsingin Keskusta - centrum Helsinek) oraz liczne wyspy.

Miasto jak cała Finlandia to interesująca mieszanka tego co iście fińskie z tym co szwedzkie i z tym co rosyjskie...
Nad Placem Senackim góruje ponad stupięćdziesięcioletni symbol miasta: tzw. biała Katedra (luterańska):

Jedna z głównych ulic handlowych - Aleksanterinkatu

Okolice dworca autobusowego

Dzielnica biurowa w południowo zachodniej części miasta- dalej na zachód za zatoką, którą przekracza się długim mostem znajduje się satelitarne Espoo z dużymi kompleksami biurowymi usytuowanymi na wodą.

Port i nabrzeże południowe. Tu już modernistyczna zabudowa

Katedra i uliczka prowadząca z Rynku (za nami - placu - nabrzeża z dwóch stron wodą a tylko z jednej zabudową, okupowanego przez miejski targ (zwłaszcza rybny)

Wschodnie nabrzeża. Czyli charakterystyczny klimacik miast 'do morza'

Kwartał rosyjski zaraz za Soborem Uspienskim, Katajanokka, 20 wieczna architektura Art Nouveau i ciekawy przykład rozplanowanie miejskiego. Całość na małej wyspie przylegającej do centrum od wschodu:

Nabrzeże i Rynek (zwykle targ) a w drugiej linii Plac Senacki i Katedra. W Finlandii wszędzie praktycznie można wjechać autem a rynki pełnią rolę dworców autobusowych... Pieszych ulic handlowych jest bardzo niewiele..

Kościół Johannesa z XIX wieku w eleganckiej dzielnicy Ullanlinna

Centrum miasta

Iluminacja świąteczna. Mc Donald's. O ile w Helsinkach można coś "zjeść" - khm, spożyć w Mc Donaldzie, to już np w Turku - drugim fińskim mieście byłyby z tym problemy... Loklny rynek opanował Hesburger - nieco droższy odgapiacz rodem z Turku - menu jest praktycznie identyczne, a lokale są absolutnie wszędzie. Dzięki temu w całkiem sporym Turku są tylko dwa Mc Donaldy i to oba Makdrajwy na suburbiach...

Helsińskie impresje: Helsinki XIX wieczne - dostojne eleganckie i... wielkomiejskie

Esplanden - głowny deptak przedzielony pasem zieleni - równoległe do Aleksanterinkatu i prowadzące do nabrzeża

Katedra zimą

To też Helsinki, kto by pomyślał.

Potężny Sobór Uspienski. Dalej dzielnica Art Nouveau..

raz jeszcze iluminacje


Fiński Kraków czyli Turku (Abo po szw.) spłonęło podczas pożaru. Niewiele zachowało się oryginalnej drewnianej zabudowy. Dziś miasto tworzy 300-tysięczna aglomerację na południowym zachodzie kraju, będąc również ważnym portem i ośrodkiem przemysłowym. Miasto jest genialnie położone na szkierowym wybrzeżu Bałtyku ( co oznacza miliony wysepek i to, że płynąc promem do Sztokholmu ciężko zobaczyć otwarte morze ), ale jest co by tu dużo nie mówić... brzydkie, bardzo brzydkie i bardziej zaniedbane niż Helsinki.

Katedra:

Widok na tory i wzgórze - miasto leży na terenie polodowcowym jak zresztą cała Finlandia więc dla geomorfologów są tu prawdziwe morenki, ozy, kemy i inne

Jedna z ulic przelotowych. Napisy w tej części Finlandi - UWAGA - podwójne - po fińsku i szwedzku. Svenski impeializm to raz ale sporo Finów jest szwedzkojęzycznych - uwaga !- Finów, nie Szwedów. Trochę to misz masz... W szkole dzieci obowiązkowo uczą się i angielskiego i szwedzkiego.

Turku z parku na jednej z moren. Dużo koszmarnych bloków. Są i ładniejsze zakamarki.

Wieża katedry w tle.

Przedmieścia: Po lewej koszmarne bloki, a dalej typowe suburbia raczej wygodne ale bardzo skromne i proste, a te małe domki to UWAGA - ogródki działkowe - to działa w Finlandii.
Oczywiście widoczek dzięki wdrapaniu się na morenkę pomiędzy osiedlami...

Widok w drugą stronę - widać morze... Tak, tak, to ta odrobinka wody po prawej w górnym rogu. A dalej wyspa i wyspa i wyspa i tak dalej i szkiery prawie do samego Sztokholmu...

Jedne z niewielu zachowanych starszych murowanych budynków, na pierwszym planie rzeka Aurajoki - jakiś tam deptak i jedna z osi miasta... Picture by Laurent

Najbrzydszy rynek Świata!!!! W Turku!!! Oczywiście jednocześnie dworzec autobusowy i targowisko kiczem i tandetą...W tych bloczkach na wprost kryje się spore Centrum Handlowe. Picture by Laurent.

Jedyny miły akcent Rynku. Picture by Laurent
A tam dalej Onela- jedna z lepszych disko w mieście... Alkohol leje się strumieniami a Finowie poprawni i cisi w tygodniu w weekendy zaminiają się w dzikie bestie. Jest bezpecznie mimo to i raczej nikt w pysk nie da bez powodu, aczkolwiek... widok ledwo czołgających się po chodniku ludzi nikogo nie dziwi... Bo w detalu tu także jest skandynawka prohibicja - ten dostępny jest tylko w państwowych sklepach ALKO otwartych ograniczoną liczbę godzin i znajdujących się ekhm delikatnie mówiąc nie na każdym kroku. Poza tym drogo tam jak cholera i po to Finowie jadą do Estonii ( duże uogólnienie ale tak jest)

I obrót o 180' . Domy towarowe Wiklund. Moim zdaniem udany przykład modernizmu Ma ktoś dynamit??

Domek na szkierze, lepsza strona Turku

Spokojna okolica

Pozytywny przykład modernizmu z miasta klocków - adaptacja starego na nowe - kompleks Abo Akademi - drugiego Uniwersytetu w mieście - szwedzkojęzycznego. Największy pozostaje Uniwersytet w Turku - fińskojęzyczny.

Życie na wysepkach wokół miasta. Prom na Alandy i do Tukholma w Ruotsi (Sztokholm w Szwecji po fińsku)

Sielski krajobraz wokół miasta

Święto miasta i fajerwerki nad rzeką Aurajoki

panorama z wyspy Ruissalo- lokalnego terenu rekreacji:

Domek ma łącze internetowe. Finlandia jest megazinformatyzowana. Internet jest powszechnie dostępny.


Miasto MANUFAKTURA czyli przemysłowe Tampere. Położone w głebi lądu rozwinęło się jako ośrodejk przemysłowy. Jego centrum stanowią dwie osie: główna ulica i kanał łączący dwa jeziora nad którymi leży miasto, wzdłuż którego znajdują się fabryki - zarówno te działające jak i te przeobione na biura, sklepy, obiekty użyteczności publicznej, puby itd.

Kanał:

Centrum biurowe Finnlayson w dawnej fabryce

Restauracja. Obowiązuje skrajny minimalizm

Teatr w Tampere. Minimalizm.

Wnętrza

Nawiązujące do industrialnych klimatów nowe apartamentowce

Widok na kanał.

Puby nad kanałem

Wewnątrz Finnlaysona

Dbałość o detal

Nabrzeże po wschodniej stronie

I widok na miasto z góry, w centrum dymią kominy..

Blokowisko Tamperowskie

Na północ dzielnice willowe

A na wschód wielka woda

Autobusy do Nokii Oczywiście to na rynku..

w nocy...

Pojezierze Fińske. Widok na Kuopio.

Zachód słońca ponad krainą jezior i lasów
Savonlinna. Małe miasteczku nieco dalej na wschód. Jak się śmieją mieszkańcy największym paradoksem jest przejście ulicą po zmroku i wrażenie, że ktoś za nami podąża Miasteczko czyste ale jak większość miast fińskich : klockowe i bez szałów.

Zamek w Savonlinnie. Jedna z głownych atrakcji turystycznych krajów wymieniana w każdym folderze.. No niby spoko,ale jednak widać, że jeśli chodzi o tego typu dziedzictwo to Finowie nie grają w lidze europejskiej..
Karelia. Domek. Oczywiście to Karelia Zachodnia bo Wschodnia wraz z Vippuri (Wyborgiem) została Finom zakoszona przez Ruskich. Ten naród się dużo wycierpiał przez swoich sąsiadów. i zachodniego i wschodniego. Stąd taka analogia do Polski....


Jeziora


Drewniane cudeńka- czyli typowe fińskie miasteczka:

Rauma
Porvoo


nawiązanie modernistyczne...


Naantali - jedno z satelit Turku. Urocze miasteczko z typową, drewnianą zabudową. Popularny cel wycieczek. Popularność zapewnia mu oprócz urokliwej Starówki fakt, że letnią rezydencję ma tu pani prezydent Finlandii - Tarja Halonen noi... mieszkają tu Muminki!!!

A to miasteczko z góry, a po lewej wysepka Muminków na którą jest drewniany mostek ale Skurczybyki śpią w jesieni i zimie, więc ich nie uwieczniłem...

Tu się do nich wchodzi..

O, i ich domek w ich dolinie po środku wysepki.
A tak naprawdę to tu w Naantali mieszkała Tove Jansson - ich autorka


Region Hamme w środkowej Finlandii zimą. A tak w ogóle to w południowej Finlandii zima wcale nie przychodzi aż tak wcześnie i nie jest z reguły powalająco zimno...


Zamek Hammenlinna


A to już Rovaniemi - stolica fińskiej Laponii:
Dzieciaki w drodze... Finlandia jest dość wielokulturowa, państwo ma specjalne programy pomocy wybranym krajom (najbardziej rozwinięte z Somalią). Nie mnie jednak imigranci skupiają się tylko w większych ośrodkach miejskich. Spora jest też mniejszość rosyjska, która również wzrasta..

Coś w rodzaju rynku. Nawet Rovaniemi nie powala... A u góry jeszcze sklep H&M - szwedzki potentat ciuchowy choć jest wszędzie to tu dodatkowo symbolizuje jakoś tam dominację szwedzką. Dużym uogólnieniem można powiedzieć że niekiedy Finlandia przypomina ubożsżą
Szwecję. Mimo że w wielu dziedzinach prześcignęła już sąsiada...

Jedziemy na północ: Laponia w okolicach Inari: Nie ma tundry. Las kończy się (naturalna granica) dopiero daleko na północ, około 90 km przed samym Nordkappem)

Już się robi zimno. I ciemno. W listpoadzie w Inari około 14 już robi się ciemno...

Skansen Saami-ów

Za drzewami największe i jedyne miasteczko w promieniu wieeeeeeeeelu kilometrów. Inari. Około 500 mieszkańców..

Impresje Laponią
'Kościół na Pustkowiu'W Finlandii ZIMA NIE ZASKAKUJE DROGOWCÓW nawet na bezludziach, gdzie auto przejeżdża raz na 2 godziny. Ale na reniferki lepiej uważać.

Droga przez pustkę. Naturalnie full zasięg GSM. W krainie Nokii jest pole popaki

Lodowe słońce o 12 w południe.Są i reniferki
Życie w Finlandii:

Widok z mojego okna na osiedle studenckie (Turku)

Widok na typowsze suburbia. Bloki:

Sens życia czyli sauna nad morzem lub jeziorem...

Bloki w Turku

Schrony w lesie. Takich drewnianych budek jest tu całe mnóstwo, całkiem przyjemnie się tam śpi, jest i miejsce na ognisko. W Sakndynawii oprócze tego że obowiązuje prawo swobodnego dostępu ( możesz spokojnie iść przez czyjeś pole jeśli nie ogrodzone) , to jeszcze dodatkowo w parkach narodowych można za darmo przenocować w urządzonych chatkach - są tam łóżka, stoliki, kuchenka, kominek, nawet kanapa czasem,jedynym warunkiem darmowego 'najmu' jest przyniesienie drewna na opał dla następnych ludzi jacy będą tam nocować...

Dom. Po fińsku koti.

Polski akcent na ulicy Turku...


Stosunkowo mało jest suburbiów z zabudową typowo jednorodzinną...


Pociąg IC. Finlandia nie ma powalającej sieci dróg ( np z Helsinek do Turku nie ma nawet autostrady!!!), za to pociągi kursują bezbłednie...I Pendolino. Jak na warunki skandynawskie pociągi w Finlandi są bardzo tanie..


..i wygodne... mini przedszkole w IC


Trochę bardziej udany modernizm. Poza tym podobnie jak w Tampere fabryki tak w Turku obiekty wokołoportowe - magazyny itp. zaczęto przerabiać na biura i mieszkania...


Alternatywne środki transportu W zaszadzie najwygodniej jest samochodem, bo mimo że sieć dróg nie powala to są one przeważnie puste. Co interesujące.. tak, Finowie są bardzo restrykcyjni w stosunku do prawa i także na drodze skrajnie przestregają prawa. Przykład? Wracając raz z koleżanką stopem załapaliśmy się na podwózkę od 24 letniego żołnierza - przystojnego kolesia w nowiutkim BMW. Pogoda była świetna, groga równa jak stół i prosta jak kant PRLowskiego bloku, teren absolutnie niezabudowany, moja kolezanka ładna (taka co by można było jej imponować ) a my... jechaliśmy całe 125 km z nim dokładnie 90 km/h...


Szkiery pomiędzy Turku a Sztokholmem. Wyżej na Zatoce Botnickiej można już doświadczyć z powrotem 'pełnego morza'
Porywająca jesień


Mecz hokeja...


Nadchodzi jesienna słota...


Supermarket SPAR > W Finlandii nie ma zwykłych spożywczaków. Tylko i wyłącznie supermarkety (nawet w centrum, ewentualnie ich nieco mniejsze odpowiedniki). Jedzenie jest bardzo drogie i niedobre. Z polskich produktów często spotyka się napoje Tymbarku.


Kampus uniwersytetu w Turku ( Turun Yliopisto po fińsku), Finowie są świetnie wykształceni i zorientowani w świecie. doskonale Znają języki obce (niby wszyscy Skandynawowie wymiatają po angielsku ale UWAGA !!! - o ile szwedzki czy duński należą jak angielski do grupy języków germańskich, są więc jakoś tam spokrewnione, to już fiński należący do ugrofińskich jest już do niczego (poza estońskim i jakoś tam węgierskim) nie podobny, dlatego ich wysiłek jest dużo większy i godny zachwytu)...


Stołówka uniwersytecka i główny budynek. Socjalka dla studentów jest niesamowita. Oprócz komfortowych i stosunkowo niedrogich akademików (naturalnie każdy ma swój pokój z łazienką) dochodzi tanie wyżywienie - obiad kosztuje około 9 zł - tyle co w Polsce - oprócz głownego dania jednak jest stół szwedzki i takie rzeczy jak napoje, ziemniaki, ryż, spaghetti, chleb, sałatki i surówki są dla każdego w nieograniczonych ilościach...


Picie tradycyjnego glogi na ulicach


Flagi powiewają w dniu narodowego święta Niepodległości od Rosji 6 grudnia


Po saunie należy wykąpać się lodowatym morzu...


Fińskie impresje:

by Livis
Zachód słońca by Piotrek
__________________
we shine

Last edited by G.N; March 10th, 2007 at 03:32 PM.
G.N no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old March 10th, 2007, 03:14 PM   #2
krzewi
Zjadam dzieci, polecam !
 
krzewi's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Zabrze
Posts: 8,694
Likes (Received): 512

jakos sie rozmazylem. tam jest inny swiat... tam jest pieknie...

wielkie brawa dla ciebie za ta relacje
krzewi no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2007, 04:01 PM   #3
marax0
Canonier
 
marax0's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: POZnan* (Poland)
Posts: 3,223
Likes (Received): 283

Quote:
Schrony w lesie. Takich drewnianych budek jest tu całe mnóstwo, całkiem przyjemnie się tam śpi, jest i miejsce na ognisko. W Sakndynawii oprócze tego że obowiązuje prawo swobodnego dostępu ( możesz spokojnie iść przez czyjeś pole jeśli nie ogrodzone) , to jeszcze dodatkowo w parkach narodowych można za darmo przenocować w urządzonych chatkach - są tam łóżka, stoliki, kuchenka, kominek, nawet kanapa czasem,jedynym warunkiem darmowego 'najmu' jest przyniesienie drewna na opał dla następnych ludzi jacy będą tam nocować...


W Szwajcarii tez sa w gorach takie chatynki
Tylko wieksze, solidniejsze... po prostu domki nie wiaty... nawet sa w nich podstawowe produkty... Ponadto jest puszka do ktorej mozna wrzucac datki za wizyte tam.

Szkoda bo u nas by to nie przeszlo, a zwyszaj dla turysty super...


Ps w Turku jest chyba wielka stocznia czy nie??

ps2
oczywiscie fotki pozytywnie niszcza!!!
__________________
...
bubblesaroundtheworld.com
Polecam bloga mojego brata - poki co indie niedlugo caly ŚWIAT
marax0 no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2007, 04:45 PM   #4
Eldorado
BANNED
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,524
Likes (Received): 2

finlandia - uboga krewna norwegii i Szwecji. Nudnie, pusto, ciemno. W Szwecji i Norwegii sytuacje ratuja jeszcze gory a tutaj mamy tylko pustkowia... zdecydowanie nie moje klimaty.
Eldorado no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2007, 04:50 PM   #5
Mr.Bonifacy
Registered User
 
Mr.Bonifacy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Dębica/Poland
Posts: 144
Likes (Received): 1

Kapitalna fotorelacja, dzięki G.N.
Mr.Bonifacy no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2007, 07:32 PM   #6
[email protected]
Underneath the Stars
 
michal@waw's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Warszawa/Warsaw
Posts: 1,259
Likes (Received): 93

świetne zdjęcia i opisy-dzięki

mimo wszystko za cholere nie chciałbym tam mieszkać
michal@waw no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2007, 08:15 PM   #7
AMS guy
hipp-E
 
AMS guy's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Location: Amsterdam
Posts: 10,229

Quote:
Originally Posted by Eldorado View Post
finlandia - uboga krewna norwegii i Szwecji. Nudno, pusto, ciemno. W Szwecji i Norwegii sytuacje ratuja jeszcze gory a tutaj mamy tylko pustkowia... zdecydowanie nie moje klimaty.
Ciemno jest przez kilka miesiecy, ale nie caly rok. Kiedy bylem w Finlandii latem, bylo tam dla odmiany caly czas jasno. Slonce zachodzilo tylko lekko za horyzont, tak, ze znaczna czesc widnokregu byla caly czas dosc dobrze rozjasniona. Krajobrazy wbrew pozorom sa bardzo ciekawe. Nie ma gor jak w Norwegii, ale sa skaly wystajace z wody oraz jeziora jedno przy drugim, przez ktore biegna drogi, co robi niesamowite wrazenie. Ja bym powiedzial, ze to taka udziwniona i znacznie ciekawsza wersja polskich Mazur. Zdecydowanie raj dla tych, ktorzy lubia nature.


A co do samych Helsinek -jest to jedno z niewielu miast, gdzie nie ma kiczowatej architektury, a jesli istnieje, to nie rzuca sie w oczy. Duzo dobrego neoklasycyzmu, duzo pieknych XIX-wiecznych kamienic, swietne art-deco (dworzec kolejowy, koscioly) i genialne nowoczesne budownictwo mieszkaniowe. Atmosfery metropolii jednak to miasto nie ma.
AMS guy no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2007, 08:42 PM   #8
Bodrum
Ale głupi ci Rzymianie
 
Bodrum's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Trojměstí / Europa Neurotisch
Posts: 1,843
Likes (Received): 108

A ja tu planuję wyprawy do Azji, gdy takie cuda pod bokiem... Dzięki za fotorelację, miasta może nie oszałamiają (choć Helsinki sprawiają bardzo pozytywne wrażenie), ale krajobrazy - owszem Zdecydowanie must-to-go.

A co do ciemności: oczywiste jest, że jeśli zimą dzień jest krótszy, to latem jest dłuższy. Im dalej na południe (na naszej półkuli), to różnice mniejsze i szczerze mówiąc, już w Polsce nie całkiem jestem zadowolony z tych różnic długości dnia w zależności od pory roku, ale tak z ciekawości mógłbym pomieszkać trochę w tych dziwacznych fińskich/norweskich/szwedzkich/itd. warunkach dobowych.
__________________
Oh, you don't know, you don't know...

Gdynia Witomino // Kraków Salwator // Berlin Friedrichshain // Warszawa Wawer // Praha Dejvice
Bodrum no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2007, 12:09 AM   #9
krzewi
Zjadam dzieci, polecam !
 
krzewi's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Zabrze
Posts: 8,694
Likes (Received): 512

a ta chata autorki muminow to chyba jest taka sama jak w bajce jej wspomnienia
krzewi no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2007, 12:26 AM   #10
Jedrzej
Registered User
 
Jedrzej's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Kraków
Posts: 2,609
Likes (Received): 318

A mnie właśnie ze wszystkich krajów skandynawskich najbardziej Finlandia fascynuje. Wspaniałe i wielkomiejskie miasto Helskinki, Muminki, i o takie

widoki
G.N., ty mieszkasz w Finlandii?? A zdjęcia boskie !!
Jedrzej no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2007, 03:34 PM   #11
G.N
extremely flammable
 
G.N's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: Krakow
Posts: 314
Likes (Received): 4

nie nie, ja tam tylko przebywałem pół roku na wymianie...
__________________
we shine
G.N no está en línea   Reply With Quote
Old March 20th, 2007, 05:40 PM   #12
drNO
master of disaster
 
drNO's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Szuflandia
Posts: 865
Likes (Received): 705

To co mi sie najbardziej podoba w Skandynawii to czystość i estetyka zarówno w miastach jak i na prowincji. Żadnych krzywych chodników, dziurawych dróg, rozwalających się płotów, graffitti tez jakby mniej.
Ehhh żeby tak w Polsce chociaż częściowo udało się wprowadzić taki porządek.....
drNO no está en línea   Reply With Quote
Old March 20th, 2007, 07:35 PM   #13
kamil.bukowski
Kamil00
 
kamil.bukowski's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Warsaw
Posts: 1,160
Likes (Received): 1

Krajobrazy są piękne to prawda ale nie chciał bym tam mieszkać nigdy Pojechać, pozwiedzać czemu nie ale mieszkać to chciałbym w wielkich miastach jak Nowy Jork czy Tokio gdzie ciągle coś się dzieje
__________________
.be
kamil.bukowski no está en línea   Reply With Quote
Old March 20th, 2007, 08:36 PM   #14
roen
un lublinese a milano
 
roen's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Milano/Lublino
Posts: 1,328
Likes (Received): 47

piekne krajobrazy. miasta miejscami wydaja sie 'rosyjskie'
marzy mi sie skandynawia od wielu lat, ale tylko na kilkanacsie dni. zdecydowanie za zimno jak dla mnie i tez jestem istota wielkomiejska

czy finlandia rzeczywiscie jest ekstremalnie droga jak glosza wiesci ?
__________________
Lublino nel cuore
───
▀▀▀

roen no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2007, 01:23 AM   #15
G.N
extremely flammable
 
G.N's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: Krakow
Posts: 314
Likes (Received): 4

droga, ale nie ekstremalnie droga. W porównaniu ze Szwecją czy Norwegią wręcz niedroga...
__________________
we shine
G.N no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2007, 01:46 AM   #16
madolski
dumny mizantrop
 
madolski's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Katowice
Posts: 809
Likes (Received): 4

Bardzo fajna relacja. Od razu przypomniał się helsiński fragment "Nocy na Ziemi".
Helsinki wydają mi się podobne do najbardziej "europejskich" kwartałów Moskwy.
__________________
[Wałbrzych] Rewitalizacja Śródmieścia

Like old hookers and bad architecture, eventually you get respectable (Jerry Garcia)
madolski no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2007, 07:34 PM   #17
G.N
extremely flammable
 
G.N's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: Krakow
Posts: 314
Likes (Received): 4

Rewelacyjna fotorelacja wiedeńskiego kolegi @davidkunz/VIE
'Helsinki on my mind', z forum światowego

__________________
we shine

Last edited by G.N; June 6th, 2007 at 01:39 AM.
G.N no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2007, 08:28 PM   #18
Jedrzej
Registered User
 
Jedrzej's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Kraków
Posts: 2,609
Likes (Received): 318

Helsinki są zaje*****!!! Piękne zdjęcia! Czysto, pięnie i żywo. W okolicy ponadto Tallin i Petersburg. Żyć nie umierać!! Tylko w zimie może być nieco ciężko...
Jedrzej no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2007, 08:49 PM   #19
dArk AnGel
BANNED
 
Join Date: Jan 2007
Location: Hamburg-Billstedt
Posts: 274
Likes (Received): 1

Zdecydowanie moje klimaty-północ no przecierz pochodzę z północy!
dArk AnGel no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2007, 11:13 PM   #20
Kampflamm
Endorsed by the NRA
 
Kampflamm's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: Occupied Europe
Posts: 23,622

Beautiful shots of Helsinki. Got some in my signature as well.
__________________
Free German passport

"I think it's a privilege to call yourself a Wunderbarler and it's something that you have to earn."
Kampflamm no está en línea   Reply With Quote


Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 08:41 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu