SkyscraperCity Forum banner

[Suwałki] Inwestycje

2M views 8K replies 155 participants last post by  Karol_1989 
#1 ·
Suwalskie projekty w ramach RPO Województwa Podlaskiego

Przebudowa ul. Reja w ciągu drogi wojewódzkiej nr 655 w Suwałkach, budowa lotniska w Suwałkach wraz z przebudową dróg dojazdowych oraz Miejskiego Centrum Usług Publicznych Kultury i Sportu w Suwałkach znalazły się na liście projektów kluczowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 przyjętej 30 stycznia 2007 roku przez Zarządu Województwa Podlaskiego w drodze uchwały (Uchwała Zarządu nr 233/3007/07) projekt „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013”.

Projekt Przebudowa ul. Reja w ciągu drogi wojewódzkiej nr 655 w Suwałkach zaliczono do działania 2.1 Rozwój transportu drogowego. Przewidywany okres realizacji projektu 2007-2008. Orientacyjny koszt 8,82 mln euro .

Projekt Budowa lotniska w Suwałkach wraz z przebudową dróg dojazdowych zaliczono do działania 2.2 Rozwój transportu lotniczego. Przewidywany okres realizacji projektu 2009-2012. Orientacyjny koszt 26 mln euro.

Projekt Miejskie Centrum Usług Publicznych, Kultury i Sportu zaliczono do Osi Priorytetowej III Rozwój turystyki. Przewidywany okres realizacji projektu 2007-2010. Orientacyjny koszt 26 mln euro.

Ciekawe kiedy ruszą z budową ?:bash:
 
See less See more
#2 ·
Suwalska Karta Miejska



Od 1 lutego 2007 roku wprowadzono Suwalską Kartę Miejską połączoną ze sprzedażą biletów elektronicznych. Suwalska Karta Miejska zastąpi tradycyjne papierowe bilety miesięczne i dekadowe komunikacji miejskiej.

CZYM JEST SUWALSKA KARTA MIEJSKA?
Suwalska Karta Miejska jest nośnikiem elektronicznych biletów komunikacji miejskiej i zastępuje będące dotychczas w obiegu tradycyjne bilety miesięczne i dekadowe.
Karta ma formę i wielkość zwykłej plastikowej karty bankomatowej i jest kartą zbliżeniową (bezstykową).
Atutami karty są: nowoczesność zastosowanych w niej technologii, trwałość oraz możliwość wdrożenia na niej dodatkowych usług.
Suwalska Karta Miejska działa w Systemie Karty Miejskiej™, jest to wyjątkowo niezawodna karta wykonana zgodnie ze standardem Mifare®, na bazie pamięciowego układu scalonego.

CZYM JEST SYSTEM KARTY MIEJSKIEJ™?
System Karty Miejskiej™ to jeden z najnowocześniejszych systemów działających na rynku płatności elektronicznych pozwalający zintegrować sprzedaż i dystrybucję usług miejskich (m.in. biletów komunikacji) w ramach jednego nośnika -Karty Miejskiej.
Wdrożenie Systemu jest elementem wdrażanej w Suwałkach idei "nowoczesnego i przyjaznego mieszkańcom miasta" i wiąże się ze znacznymi korzyściami zarówno dla miasta jak i dla jego mieszkańców

Korzyści dla użytkowników


Łatwe i szybkie kodowanie biletu
Bezpieczeństwo transakcji
Personalizacja biletu umożliwiająca wydanie jego duplikatu (w przypadku zagubienia, zniszczenia lub kradzieży)
Możliwość zablokowania karty i wydania dublikatu bez potrzeby ponownego opłacania biletu miesięcznego (w przypadku zagubienia lub kradzieży)
Powszechna dostępność punktów sprzedaży elektronicznych biletów komunikacji (sieć sprzedaży STREFA™)
Wielofunkcyjność karty
Trwałość karty
Łatwość i wygoda w posługiwaniu się kartą
Szybka kontrola ważności biletu
Brak opłat za wydanie karty (nie dotyczy duplikatu i karty ze zdjęciem)

Przyszłość Suwalskiej Karty Miejskiej***


Bilet jednorazowy
Karta turystyczna
Karta identyfikacyjna (np. legitymacja)
Karta w systemach lojalnościowych
Karta usług pre-paid
Uniwersalna karta rabatowa


Ciekawe, czy kiedykolwiek zostaną wprowadzone "przyszłościowe" użyteczności SKM :weird:
 
#3 ·
Trzymam kciuki za Suwalki. bylem tam 2tyg temu.
miasto b. ladne. rynek (duzy) z parkiem po remoncie. wiekszosc kamienic odnowione i w dobrym stanie. bardzo podobal mi sie urzad miasta.
widac, ze miasto idzie w dobrym kierunku.
tylko autobusy jezdza bardzo rzadko... np. z rynku do szwajcarii, co godzine.
poza tym ludzie bardzo mili :) i przekonalem sie na wlasnej skorze, ze jest to rzeczywiscie polski biegun zimna :D jest spora roznica miedzy Lublinem.
Masz mzoe jakies foty z Suwalskiej Szwajcarii? Bylbym wdzieczny. Pozdrawiam
 
#4 ·
www.wspolczesna.pl

Zaczyna się wielki remont

Suwałki. Od poniedziałku ulica Mickiewicza zostanie zamknięta dla ruchu. Drogowcy wznowią prace przy budowie placu Europejskiego.


Od poniedziałku robotnicy znowu pojawią się na Kościuszki, ale tylko na chodnikach (I. Poczobut) Inwestycja, zgodnie z harmonogramem, ma być zakończona do połowy lipca – informuje Romuald Koleśnik, szef Miejskiej Dyrekcji Inwestycji. – Postaramy się jednak skrócić ten termin i uporać się z remontem przed wakacjami.
Ul. Mickiewicza będzie nieprzejezdna na odcinku od Kościuszki do skrzyżowania z ul. Hamerszmita. Budowa podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy obejmuje przebudowę części Kościuszki (wzdłuż parku Konstytucji 3 maja) oraz Mickiewicza, ale tylko do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i znajdujący się obok parking. Nawierzchnie obu dróg i chodników zostaną wymienione. Asfalt i polbruk zastąpi kostka granitowa.
Zieleń i ławeczki
Prace przy przebudowie Kościuszki rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku. Drogowcy wymienili znajdujące się pod drogą instalacje, ułożyli nową nawierzchnię na ulicy oraz parkingach i wykonali oświetlenie. Na chodnikach z kolei kostka granitowa pojawi się w tym roku.
– Prace nie będą kolidowały z ruchem, ulica będzie więc przejezdna – zapowiada dyr. Koleśnik.
Firma budowlana nie tylko ułoży kostkę, ale też zajmie się zagospodarowaniem przydrożnych pasów. Mają się tam znaleźć ławeczki, drzewa i dużo zieleni. Od strony parku planowana jest również budowa ścieżki rowerowej.
Tylko do posesji
Problemy z przejazdem ulicą Kościuszki pojawią się po pierwszym majowym weekendzie. Wtedy zamknięte dla ruchu zostanie skrzyżowanie z ulicą Waryńskiego oraz Mickiewicza. Rozjazd ten, a nawet niewielka część Waryńskiego, również ma być przebudowany. Wykonawca wymieni istniejące tam instalacje na nowe i asfalt na kostkę granitową. – Właściciele posesji przy Kościuszki będą mogli dojechać do swoich posiadłości od strony Piłsudskiego – dodaje dyrektor Koleśnik. – Pozostali kierowcy muszą korzystać z objazdów. Najwygodniej będzie jeździć ulicą równoległą do remontowanej, czyli Noniewicza.
Z przebudową skrzyżowania wykonawca powinien uporać się w ciągu dwóch miesięcy. Całe przedsięwzięcie, którego koszt szacowany jest na ok. 4,8 mln zł, zostanie zrealizowane, w najgorszym przypadku, od połowy lipca.
 
#5 ·
I dzisiaj sie dowiedziałem, że Suwałki żyją na tym forum. Bardzo dobrze tylko zamieszczajcie jakieś zdjęcia z inwestycji. Np. Suwałki Plaza...
 
#7 ·
Ankieta UM co budować za 26 mln z UE

Co najpierw budować na terenie pokoszarowym przy ul. Pułaskiego?



Przed podjęciem decyzji Prezydent Miasta Suwałk prosi suwalczan o odpowiedź na pytanie: co najpierw budować w Suwałkach na terenie pokoszarowym pomiędzy ul. Pułaskiego i Jana Pawła II.

# aquapark z centrum rekreacyjno- wypoczynkowym

# halę sportowo- widowiskową

# salę koncertowo- teatralną?

Projekt Miejskie Centrum Usług Publicznych, Kultury i Sportu (aquapark wraz z centrum rekreacyjno- wypoczynkowym, sala koncertowo- teatralna i hala sportowo- widowiskowa) zaliczono do Osi Priorytetowej III Rozwój turystyki w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego. Orientacyjny koszt 26 mln euro. Możliwości suwalskiego budżetu nie pozwolą na jednoczesną budowę wszystkich zaplanowanych obiektów. Władze miejskie Suwałk zamierzają budować je sukcesywnie, tak by wszystkie zakończyć w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. A opinie mieszkańców Suwałk pozwolą wybrać obiekt, który powinien być budowany w pierwszej kolejności.

Na razie na 1033 głosy 63 % chce aquapark z centrum rekreacyjno- wypoczynkowym:bowtie:
 
#8 ·
SSSE - Podstrefa Suwałki - Inwestorzy

PODSTREFA SUWAŁKI

Powierzchnia:
• 116,1969 ha

Ilość firm produkujących:
• 23

Zatrudnienie:
• 2 171

Nakłady inwestycyjne:
• 207 014 726 PLN

Lokalizacja:
• pomiędzy drogą krajową nr 8 (VIA BALTICA) a drogą nr 655, w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej i lotniska V klasy, przy zachodniej obwodnicy miasta.

Lokalizacja SSSE





Zdjęcia zakładów działających w podstrefie Suwałki, jak widać są to nieduże zakłady. Największy z nich zatrudnia kilkaset osób. Podobno jest nowy inwesto mający dać ponad 400 miejsc pracy, ale wstępne badanie rekrutacji pokazało, że może mieć problemy ze znalezieniem pracowników (wiadomo: płaca 900 PLN brutto :nuts: :nuts: :nuts: ).





















 
#11 ·
Podstrefa jest ale...

Brakuje inwestorów. Inwestycje, które się pojawiają są małe. Ale dobre i to.
Bezrobocie jest, ale nie najwyższe:
Stopa
WOJEWÓDZTWA , Bezrobotni bezrobocia
PODREGIONY w tys. (w % aktywnych
I POWIATY zawodowo)

m. Suwałki 4,2 16,0
powiat Suwalski 1,8 12,6
 
#13 ·
Park Naukowo - Technologiczny Polska - Wschód w Suwałkach

a czy wiadomo coś nt. parku technologicznego, ktory mial powstać po wschodniej stronie miasta, przy ul. Utrata?
Oczywiście coś tam działa. Rozbudowywują infrastrukturę na terenie PNTP oraz działa inkubator dla przedsiębiorców:

Więcej informacji na stronie: http://www.park.suwalki.pl/

Podstawowe informacje o Parku:

Aktualny kapitał zakładowy Spółki wynosi 4.593.000 PLN (cztery miliony pięćset dziewięćdziesiąt trzy tysiące złotych) i dzieli się na 9.186 (dziewięć tysięcy sto osiemdziesiąt sześć) równych i niepodzielnych udziałów o wartości nominalnej po 500 PLN każdy.

Udziałowcami Spółki są: Miasto Suwałki, Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Instytut Łączności w Warszawie, Polsko-Litewska Izba Gospodarcza Rynków Wschodnich w Suwałkach. Partnerami przedsięwzięcia są ponadto Instytut Geologiczny w Warszawie, Politechnika Białostocka, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach, Biatel Systemy Dostępowe Sp. z o. o. w Białymstoku.

Miasto Suwałki posiada 98,9% udziałów. Przedmiotowa oferta dotyczy podniesienia kapitału zakładowego Spółki o 5000 nowych udziałów.


***


Spółka została powołana w 2004 r. przez Miasto Suwałki w celu utworzenia parku naukowo-technologicznego w Suwałkach. Została wyposażona w grunt o powierzchni 8,5 ha oraz kapitał założycielski. W celu realizacji postawionego zadania spółka buduje infrastrukturę techniczną parku. Infrast ruktura ta powstaje w ramach projektu inwestycyjnego finansowanego ze środków funduszy strukturalnych w ramach SPO WKP Działanie 1.3. - Tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju firm. Wartość całkowita projektu wynosi ponad 12 584 000 PLN, w tym dotacja w ramach działania 1.3 SPO WKP stanowi 87,5% kosztów kwalifikowanych. Zakres projektu obejmuje niezbędną infrastrukturę techniczną i komunikacyjną zapewniającą możliwość dojazdu, podłączenia do: kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci wodociągowej, sieci energetycznej i telekomunikacyjnej pod przyszłe inwestycje, jak również utworzenie inkubatora technologicznego.


***

Następny etap inwestycji obejmować będzie budowę obiektów kubaturowych. Projekt "Budowa i uruchomienie nowych obiektów Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach" znajduje się na liście indykatywnej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w zakresie realizacji inwestycji o łącznej kwocie 46 500 000 PLN w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej. Dofinansowanie ze środków zewnętrznych wyniesie 85 %. W ramach pozyskiwania funduszy unijnych Spółka realizuje ponadto projekty miękkie z funduszy strukturalnych w ramach ZPORR o łącznej wartości ponad 1 964 000 PLN.
Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach Sp. z o.o. zamknął rok obrotowy 2006 wynikiem dodatnim.


***


Wniesione środki finansowe z nowych udziałów są potrzebne do zdynamizowania i rozszerzenia działalności Parku, szybkiego i efektywnego zakończenia inwestycji o łącznej wartości ponad 60 mln PLN. Nowa wartość dodana, poza kapitałem zakładowym pozwoli na wejście w komercyjny etap Spółki. Procedurę wyłonienia kandydata na Wspólnika Spółki prowadzi Zarząd.

Decyzję o przyjęciu do Spółki podejmie Zgromadzenie Wspólników, które w formie uchwały zezwoli na objecie po cenie zaproponowanej przez Oferenta nowo ustanowionych udziałów.

W parku działa też inkubator nowydla nowych przedsięwzięć:

Projekt Koło Innowacyjne uzyskał dofinansowanie ze środków
Unii Europejskiej w ramach inicjatywy
INTERREG III B BSR – Region Morza Bałtyckiego.

Okres realizacji projektu to 01.02.2005 – 01.11.2006. Koordynatorem projektu jest Urząd Miasta Suwałki. Lokalni Partnerzy PN-TP-W uczestniczący w projekcie to Politechnika Białostocka, Zamiejscowy Wydział Mechaniczny w Suwałkach (ZWM PB), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach (PWSZ), Wyższa Szkoła Suwalsko - Mazurska w Suwałkach im. Jana Pawła II (WSSM) oraz Wyższa Szkoła Służby Społecznej im. Ks. Franciszka Blachnickiego.

Główne cele projektu to:

Kreowanie postaw proinnowacyjnych w środowisku akademickim;

Stymulowanie innowacji i długoterminowego rozwoju regionu;

Wskazanie metod transferu technologii ze sfery B+R do produkcji;

Nauczenie przedsiębiorczości przy tworzeniu firm odpryskowych –
„spin-off”.

Projekt jest adresowany do niewielkich miast położonych na obszarach peryferyjnych. Wychodzi on naprzeciw działaniom mającym na celu zmaganie się z takimi problemami jak:

szybkie zmiany w społeczności lokalnej;

spadek ilości miejsc pracy;

odpływ osób młodych;

starzenie się społeczeństwa, itp.

Jednym z głównych założeń projektu jest zrównoważenie i rozwój obszarów peryferyjnych.
Wyzwanie to podjęte będzie poprzez udział Koła Innowacyjnego w:

Wspieraniu przedsiębiorczości i innowacji;

Próbie uatrakcyjnienia miast;

Wzmocnieniu lokalnych i regionalnych sieci infrastruktury i zarządzania;

Zaangażowanie w lokalny rozwój ludzi młodych.

Jednym z zadań Koła Innowacyjnego jest również szkolenie osób z różnych sektorów regionu z zakresu przekształcenia lokalnych społeczności na miejsce bardziej atrakcyjne do życia, pracy oraz odpoczynku.
Formalne powołanie Koła Innowacyjnego w Suwałkach zorganizowano w I połowie kwietnia br. Składa się ono ze studentów i młodych pracowników nauki z PWSZ, PB – Zamiejscowy Wydział, WSSM im. J. Pawła II oraz WSSS.
Powołanie to było wynikiem ankiety przeprowadzonej wśród studentów w/w uczelni.
Beneficjentami projektu są studenci i pracownicy naukowi suwalskich uczelni, jak również otoczenie PN-TP-W.

Główne działania projektu:

Utworzenie Akademickiego Inkubatora Nowych Technologii i Innowacji, którego główne działania opierać się mają na:

- Pomocy w uruchamianiu oraz prowadzeniu małych i średnich firm
oferujących produkty lub usługi będące efektem wdrożenia nowych
technologii;
- Stymulowaniu systematycznego rozwoju nauki i gospodarki,
zapewniając tym samym warunki do swobodnego przepływu wiedzy
naukowej do praktyki gospodarczej;
- Integracji młodzieży akademickiej z uczelni suwalskich w celu
pomnożenia wiedzy z zakresu innowacji i transferu nowych
technologii;
- Przeprowadzeniu warsztatów naukowych skonstruowanych na
definicjach „Łańcuch wartości – Diament” M.Portera, służących
tworzeniu nowych wartości w ramach grona „Kryształu Północy –
Klastra Dolina Zdrowego Życia”;
- Prezentacji najnowszego stanu wiedzy na temat realizacji procesów
innowacji technologicznych w ramach konsolidacji młodzieży
akademickiej celem uzyskania efektu partnerstwa synergicznego dla
dobra miasta Suwałk i regionu.

Utworzenie „Punktu informacyjnego dla małych i średnich przedsiębiorstw” służącego kompleksową pomocą w uruchomieniu i tworzeniu działalności gospodarczej oraz służącego formułą doradczo-informacyjną przedsiębiorczości.
Opracowanie „Filmowej Wizytówki” o pracy projektu „Koło Innowacyjne”
Warsztaty środowiska akademickiego nt. "Nowych Technologii i Innowacji" oraz "ABC Przedsiębiorczości";
Przedstawienie projektu „Strategii Wsparcia Przedsiębiorczości” na lokalnym spotkaniu w środowisku (I połowa września br.):
- Akademickim;
- Otoczenia i obsługi przedsiębiorczości;
- Pracodawców i menadżerów MŚP.

Planowane rezultaty i korzyści projektu to:

Stworzenie szansy młodym ludziom do pracy i pozostania w mieście Suwałki;

Zaangażowanie młodzieży w lokalne działanie;

Stworzenie większych możliwości edukacyjnych (kursy, warsztaty, seminaria, studia podyplomowe);

Wspieranie przedsięwzięć opartych na innowacji;

Wzrost uczestnictwa w projektach międzynarodowych oraz wymiana doświadczeń;

Opracowanie oraz implementacja „Strategii Wspierania Przedsiębiorczości”;

Wykreowanie postaw innowacyjnych w środowisku akademickim ;

Zintegrowanie lokalnego środowiska akademickiego;

Stworzenie podstaw do zorganizowania i uruchomienia Akademickiego Inkubatora Nowych Technologii i Innowacji.
 
#14 ·
Pieniądze na lotnisko w Suwałkach przyznane : 100 mln PLN

Suwałki będą miały lotnisko z prawdziwego zdarzenia. Urząd Marszałkowski przyznał pieniądze na ten cel - ponad 100 mln.


Około połowy przyznanej kwoty pochłonie budowa dróg dojazdowych do lotniska. Kiedy inwestycja się zacznie, na razie nie wiadomo.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podlaskiego. Jak mówi Cezary Ołdakowski, dyrektor departamentu polityki regionalnej i funduszy strukturalnych Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, podział środków, dokonany jeszcze przez poprzedni zarząd województwa i zatwierdzony przez Radę Ministrów oraz obecnego komisarza Jarosława Schabieńskiego, należy traktować jako ostateczny.

– Chyba, żeby chciał w to ingerować zarząd wyłoniony po majowych wyborach – dodaje. – Nie sądzę jednak, aby do tego doszło.

Suwalskie lotnisko nie będzie odbiegało parametrami od budowanego równolegle lotniska białostockiego. Powstanie pas startowy o długości 1400 metrów. Będą mogły tu lądować samoloty, mające na pokładzie do 40 pasażerów. To na potrzeby biznesmenów czy też ruchu turystycznego w zupełności wystarczy. Inwestycje mają być zrealizowane do 2013 roku.

Do tej budowy suwalskie władze przygotowują się od wielu lat. Gotowa jest już niemal cała dokumentacja techniczna. Jej sporządzenie trzeba było na pewien czas przerwać, aby uzgodnić plany dotyczące rozbudowy lotniska miejscowego aeroklubu z trasą przyszłej obwodnicy miasta, która przebiegać ma w pobliżu. Udało się to zrobić podczas specjalnego spotkania dwa tygodnie temu. Obwodnica ma przebiegać między lotniskiem a pobliskim osiedlem domów jednorodzinnych.

Marek Buczyński, rzecznik prasowy urzędu miejskiego, informuje, że dokumentacja techniczna, zgodnie z umową z wykonawcą, ma być gotowa do końca sierpnia. Wtedy będzie można wystąpić o pozwolenie na budowę.
W pierwszym etapie powstanie pas startowy. W kolejnych – niezbędne budynki. Ze względu na skomplikowane procedury przetargowe, rozpoczęcie inwestycji jeszcze w tym roku będzie raczej niemożliwe.
 
#15 ·
Decyzje o lokalizacji środowiskowej lotniska Suwałki w toku.

Suwałki, 5 kwietnia 2007 r.

OSGK-VI-7624-14/O/07

OBWIESZCZENIE

Zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 – z późn. zmianami)

Prezydent Miasta Suwałk

informuje, iż dnia 5 kwietnia 2007r. została wydana decyzja Nr OSGK-VI-7624-14/DŚ/07 o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na: modernizacji (rozbudowie i przebudowie) istniejącego Lotniska “Suwałki” w Suwałkach w celu jego przystosowania do potrzeb obsługi ruchu turystycznego i biznesowego lotnictwa ogólnego i komunikacyjnego.

Z treścią decyzji można zapoznać się w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej (pok. 209) Urzędu Miejskiego w Suwałkach.


Jak widać nie są to tylko doniesienia prasowe, ale coś już się dzieje w 'realu' :banana:
 
#17 ·
ze strony http://www.suwalki.info

Uregulowanie Czarnej Hańczy na odcinku znajdującym się w granicach Suwałk będzie możliwe dopiero po opracowaniu projektu ukształtowania koryta i pozyskaniu pieniędzy na ten cel spoza budżetu miejskiego.


Komisja złożona z pracowników Urzędu Miejskiego w Suwałkach, przedstawicieli Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody dokonała wstępnej oceny stanu koryta rzeki Czarnej Hańczy w granicach administracyjnych Suwałk. Ta ocena jest wstępem do zlecenia opracowania Projektu ukształtowania koryta rzeki Czarnej Hańczy, którego wykonanie zostanie zlecone w najbliższej przyszłości.


Projekt będzie podstawą do dalszych działań, które w najbliższych latach mogą doprowadzić do rozpoczęcia prac nad kształtowaniem koryta rzeki Czarnej Hańczy. Czy i kiedy te prace się rozpoczną zależy od tego, czy Miasto Suwałki pozyska pieniądze z funduszy unijnych lub innych źródeł na ten cel bo są to prace niezwykle kosztowne, a w budżecie miejskim nie ma pieniędzy na ten cel.


Czarna Hańcza na ośmiokilometrowym odcinku w granicach administracyjnych Suwałk jest rzeką nieuregulowaną. Uporządkowania wymaga też znaczna część nabrzeża rzeki, które w zdecydowanej większości znajduje się w prywatnych rękach. Dotąd wzdłuż północnego brzegu Czarnej Hańczy na odcinku od ul. Bakałarzewskiej wzdłuż Zalewu Arkadia do ul. 1 Maja zbudowano alejkę spacerową i ścieżkę rowerową. To około jednej piątej nabrzeża Czarnej Hańczy w granicach Suwałk.


W tym roku na odcinku od ul. Noniewicza do ul. 1 Maja wzdłuż północnego brzegu rzeki będzie porządkowana zieleń. Dalsze prace porządkujące nabrzeże Czarnej Hańczy będą możliwe po przeprowadzeniu prac kształtujących koryto rzeki, uchwaleniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i zdobyciu pieniędzy na ten cel spoza budżetu miejskiego.



Osobiście jestem przeciw. Hańcza jest wg mnie za małą rzeka oraz ma koryto w takim miejscu że nie ma żadnego ryzyka powodziowego. Tym bardziej że mocno straciłaby ze swojej atrakcyjności i pięknie. Wystarczy jedynie zrobić jakieś zadbane ścieżki, ławki, itp
 
#18 ·
Ścieżka rowerowa jest nad Czarną Hańczą od ul. Bakałarzewskiej do ul. Noniewicza. Zmodernizowany jest trakt rowerowo - pieszy wokół jeziorka Arkadia. Nad jeziorkiem wybudowano nowe pomosty oraz budynek, w którym znajdą się wypożyczalnia sprzętu wodnego, sanitariaty i jakaś kafejka, obok są dwa boiska do piłki plażowej. Przydałby się jednak remont kortów tenisowych, bo ich obecny stan jest nie najlepszy. Nad Arkadią jest też skate-park i mini skałka wspinaczkowa.
 
#20 ·
Pierwsze w Suwałkach boisko ze sztuczną nawierzchnią

Drużyny Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 rozegrały pierwszy oficjalny mecz na pierwszym w Suwałkach boisku piłkarskim ze sztuczną nawierzchnią przy Zespole Szkół nr 8.

Boisko przy ul. Dwernickiego ma sztuczną nawierzchnię. Jego wymiary to 55 na 37 metrów. Jego budowa była współfinansowana przez budżet miejski i Ministerstwo Sportu, które przeznaczyło na ten cel 200 tysięcy złotych. W przyszłości boisko przy ul. Dwernickiego ma być oświetlone. Planowana jest też budowa tartanowej bieżni.

Małe coś, ale cieszy :nuts:





 
Top