daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowaGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


View Poll Results: Szczeciński Szybki Tramwaj / Szybka Kolej Miejska, który projekt jest ważniejszy?
SST (Szczeciński Szybki Tramwaj) 36 30.77%
SKM (Szybka Kolej Miejska) 75 64.10%
ŻADEN z wymienionych 6 5.13%
Voters: 117. You may not vote on this poll

Reply

 
Thread Tools Rate Thread
Old November 23rd, 2004, 09:42 PM   #1
Raine
...
 
Raine's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Szczecin
Posts: 11,351
Likes (Received): 1228

[Szczecin] SST - Szczeciński Szybki Tramwaj

Fotorelacje z budowy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju:
- 12.05.2013, 17.05.2013, 24.05.2013, 30.05.2013
- 07.06.2013, 14.06.2013, 21.06.2013, 28.06.2013
- 05.07.2013, 12.07.2013, 19.07.2013
- 02.08.2013, 09.08.2013,
16.08.2013, 23.08.2013
-
06.09.2013, 14.09.2013, 20.09.2013, 27.09.2013
-
04.10.2013, 11.10.2013, 18.10.2013, 25.10.2013
- 01.11.2013, 08.11.2013
, 15.11.2013, 24.11.2013

- 01.12.2013, 08.12.2013


________________________________________________________


PREZENTACJA PROJEKTUBIP, luty 2011

http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecin...8EA4DB40C560A8
Quote:
Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

I. OPIS INWESTYCJI

Planowane przedsięwzięcie obejmuje budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju – Etap I na odcinku od Basenu Górniczego do pętli pośredniej "Turkusowa" o długości 3,9 km. Wybudowane zostanie torowisko tramwajowe biegnące po wykonanych w ramach Przeprawy mostowej przez rzekę Regalicę estakadach WT1 i WT2 oraz po moście M-2.
W dalszej części linia tramwajowa biegnie po terenie oraz w wykopach .
Po przekroczeniu Regalicy linia tramwajowa przebiegać będzie między jezdniami ul. Hangarowej , po czym bezkolizyjnie dla ruchu samochodowego skręci do ulicy Jaśminowej, dalej prowadzona będzie pod wiaduktem kolejowym w kierunku osiedla Słonecznego.
W zakres inwestycji wchodzi również budowa wiaduktów nad Szczecińskim Szybkim Tramwajem w ulicy Hangarowej i Batalionów Chłopskich oraz budowa przystanków i pośredniej pętli " Turkusowa".
Etap I został podzielony na następujące etapy :
Etap Ia - przebudowa ul. Hangarowej wraz z niezbędnymi przełożeniami uzbrojenia podziemnego,
Etap Ib - przebudowa ul. Bat. Chłopskich wraz z niezbędnymi przełożeniami uzbrojenia podziemnego i przystankiem "Gryfińska",
Etap Ic1 - odcinek od Basenu Górniczego do granicy opracowania objętego etapem Ia,
ETAP Ic2- odcinek od granicy opracowania objętego etapem Ia do pośredniej pętli "Turkusowa".


Zakres projektu:
Etap Ia - Przebudowa południowej jezdni ul. Hangarowej od wiaduktu drogowego na odcinku ponad 672 m w kierunku granicy miasta w celu dostosowania układu drogowego do bezkolizyjnego skrzyżowania z trasą Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Jezdnia południowa ul. Hangarowej zostanie przesunięta oraz podniesiona poprzez nasypy i wiadukt drogowy, pod którym przebiegać będzie trasa SST.
Etap Ib - Przebudowa istniejącej jezdni ciągu ulic Batalionów Chłopskich – Gryfińska na odcinku dojazdów do projektowanego wiaduktu (nad obudowanym wykopem tramwaju) o długości ok. 181m., budowa wiaduktu nad torami tramwajowymi w ciągu projektowanej jezdni, przebudowa odcinka jezdni ulicy Jaśminowej długości ok. 52 m oraz przebudowa w zakresie niezbędnym istniejących sieci uzbrojenia podziemnego. Projektowana przebudowa istniejącej jezdni wiąże się z koniecznością podniesienia istniejącej niwelety o ok. 2,0 m.
Etap Ic1 - Budowa nowego torowiska tramwajowego na odcinku od Basenu Górniczego do wiaduktu nad ul. Hangarową .Trasa tramwajowa będzie przebiegać w pasie między istniejącymi jezdniami od pętli Basen Górniczy, poprzez obiekty mostowe Trasy Nowocłowej i istniejące obiekty inżynierskie, wykonane specjalnie dla docelowej lokalizacji torowiska tramwajowego SST. Na końcowym odcinku tego etapu trasa tramwaju przebiegać będzie między jezdniami wzdłuż ulicy Hangarowej z odgięciem łukiem w kierunku ulicy Batalionów Chłopskich.
Etap Ic2- Budowa nowego torowiska tramwajowego na odcinku za wiaduktem nad ul. Hangarową do pośredniej pętli "Turkusowa", zlokalizowanej na wysokości hipermarketu "Selgros". Pętla "Turkusowa" w Etapie I pełnić będzie funkcję pętli końcowej.


II. REZULTATY INWESTYCJI:
Realizacja projektu przyczyni się do realizacji następujących celów:
- mniejsze straty czasu na dojazd między osiedlami do centrum miasta i miejsc pracy na lewobrzeżu Szczecina,
- wyeliminowanie niektórych linii autobusowych oraz ograniczenie liczby autobusów, co wpłynie korzystnie na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i poziomu hałasu od transportu autobusowego,
- polepszenie transportu i możliwość łatwiejszego dojazdu do planowanych terenów inwestycyjnych miasta.


III. WYKONAWCY
- Autor dokumentacji projektowej: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego SA w Gdańsku


IV. WARTOŚĆ INWESTYCJI
Planowana wartość inwestycji: 232 656 000 PLN
Projekt znalazł się na liście projektów indywidualnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 -2013 , Priorytet VII Transport przyjazny środowisku, działanie 7.3 Transport miejski w obszarach metropolitalnych. Szacunkowa kwota dofinansowania wynosi 106 090 000 PLN (kwota obejmuje wydatki kwalifikowane).

IV. HARMONOGRAM INWESTYCJI
Przewidywany termin realizacji inwestycji: 2012-2014

V. TYMCZASOWA ORGANIZACJA RUCHU

Projekt wykonany przez Autora dokumentacji jak w punkcie III

VI. LOKALIZACJA INWESTYCJI:

Odcinek od Basenu Górniczego do pętli "Turkusowa" Szczecinie.
10 mitów o Szczecińskim Szybkim Tramwaju. Jaki będzie? [ZDJĘCIA]

Wcale nie będzie szybki, autobusy pospieszne są lepsze, pętla w Zdrojach będzie w polu... Przy okazji dyskusji o szczecińskiej komunikacji miejskiej pod adresem budowanej właśnie linii Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju pada wiele nieprzychylnych komentarzy. Można je streścić krótko: ta inwestycja jest bez sensu. To efekt wielu mitów, które zdążyły powstać wokół tej inwestycji. Dziś rozprawiamy się z dziesięcioma najczęściej spotykanymi. A do tego garść najnowszych zdjęć z placu budowy. Linia ma być gotowa wiosną 2015 roku i z pewnością diametralnie zmieni komunikację między prawobrzeżem i lewobrzeżem.
Quote:
Mit 1 - Co to za szybki tramwaj, który będzie jechał tak jak inne tramwaje?

Nazwa Szczeciński Szybki Tramwaj wywodzi się z lat 70. XX wieku, kiedy wszelkie większe inwestycje nosiły różne, efektownie brzmiące nazwy. Nazwa SST utrwaliła się chociaż nigdy nie oznaczała, że tramwaje będą mknąć po szynach szybko jak pociąg intercity. Owa szybkość odnosi się do tego, że na całym odcinku od Basenu Górniczego do pętli przy ul. Turkusowej (około 4 km) tramwaje będą miały całkowicie bezkolizyjną trasę. Żadnych przejazdów przez tory, skrzyżowań, świateł itp. Na razie nie wiadomo jaką prędkość na tych bezkolizyjnych odcinkach będzie mógł rozwinąć tramwaj. Teoretycznie w mieście obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę. Jednak np. w Poznaniu zdecydowano się na niektórych odcinkach, które nie są w pasie drogowym rozpędzać pojazdy do 60, a nawet 70 km na godzinę

Mit 2 - Będą bezsensowne przesiadki do zwykłych tramwajów na Basenie Górniczym

Nieprawda. SST to po prostu przedłużenie istniejących już linii tramwajowych, które dziś mają pętlę na Basenie Górniczym. Tramwaje zatrzymają się tak jak na zwykłym przystanku. Pętla po przebudowie pozostanie po to by np. mógł zatrzymać się tam uszkodzony skład lub dyżurować tramwaj rezerwowy.

Mit 3 - Tramwaj będzie bez sensu zatrzymywał się na przystankach wzdłuż ul. Gdańskiej

Od Basenu Górniczego do Mostu Długiego jest kilka przystanków, które faktycznie są wykorzystywane przez pasażerów sporadycznie. Decyzja jeszcze nie zapadła ale prawdopodobnie przystanki zmienią swój status. Tramwaje będą się na nich zatrzymywać tylko na żądanie.

Mit 4 - Na SST miały jeździć specjalne tramwaje, a pojedzie stara tatra z Berlina

SST od zawsze miała być częścią szczecińskiej sieci tramwajowej. Nie przewidywano więc jakiegoś specjalnego taboru. Będą więc na nim kursować tramwaje na co dzień spotykane na liniach 2, 7 i 8. Tabor na tych liniach jest i będzie zdominowany przez niskopodłogowe Swingi czy też pojemne pary przegubowych tatr.

Mit 5 - Pętla SST na prawobrzeżu będzie w polu, z tramwaju skorzystają tylko okoliczni mieszkańcy

Przy pętli na ul. Turkusowej powstanie pętla autobusowa, do której będą dojeżdżać autobusy dowożące pasażerów z różnych części prawobrzeża. Pętla będzie więc pełnić podobną rolę jak dziś Basen Górniczy. Autobusy będą miały jednak krótszą trasę, a co za tym idzie pasażerowie będą mniej narażeni na utknięcie w korku czy też spóźnienie autobusu. Do pętli (a także do przystanku na wysokości ul. Batalionów Chłopskich) łatwiej jest też dojechać rowerem. Na pętli będą miejsca do bezpiecznego pozostawienia roweru. O bezpiecznym dojechaniu rowerem na Basen Górniczy z prawobrzeża nie ma dziś mowy.

Mit 6 - Przystanek przy lotnisku Dąbie to strata pieniędzy i zbędny postój

Przystanek był projektowany z myślą o przyszłym zagospodarowaniu części lotniska. Do tego daleko. Po co więc go w ogóle budować? To inwestycja na dziesięciolecia, duże prace budowlane lepiej wykonać już teraz. Przystanek nie będzie się jednak marnował. W jego sąsiedztwie jest duży teren, na którym miasto równolegle z SST uruchomi parking w systemie Park&Ride. Będzie tam 418 miejsc (w tym pięć dla niepełnosprawnych). Parking będzie prawdopodobnie dozorowany. Plac połączony zostanie z przystankiem kładką z windami. Parking budowany będzie z myślą o mieszkańcach dalekich peryferii Szczecina i okolicznych miejscowości, którzy dziś dojeżdżają autem do samego centrum.

Na razie nie wiadomo czy parking będzie płatny (w zamian za darmowy przejazd komunikacją miejską) czy też bezpłatny (wówczas potrzebny będzie bilet na tramwaj).

Mit 7 - Tramwaj będzie dalej bujał się na krzywych torach wzdłuż ul. Gdańskiej

Nieprawda. W marcu 2014 roku ma zostać rozstrzygnięty przetarg na modernizację torów od Basenu Górniczego do Mostu Długiego. Modernizacja będzie wykonana do czasu ukończenia nowych torów do ul. Turkusowej.

Mit 8 - Tramwaje są zawodne, popsuje się jeden i cała komunikacja z prawobrzeżem padnie

Według informacji ZDiTM awarie taboru na kluczowym dziś odcinku od Basenu Górniczego do Mostu Długiego są sporadyczne (w przeciwieństwie do korków spowodowanych stłuczkami, wypadkami itp.). Zdarzają się awarie trakcji ale ta w czasie modernizacji linii wzdłuż ul. Gdańskiej zostanie wymieniona. Nowoczesne Swingi są wyjątkowo odporne na takie awarie czy też np. uszkodzenie pantografu. Niskopodłogowce Pesy mogą przejechać na akumulatorach, bez zasilania zewnętrznego, kilkaset metrów (np. do najbliższego przystanku, czy też Basenu Górniczego uwalniając trasę dla sprawnych wozów.)

Mit 9 - Autobusy pospieszne są lepsze, bo z os. Bukowego można bez przesiadki dojechać np. na plac Rodła

Tramwaje ruszające z pętli przy ul. Turkusowej dadzą większe możliwości większej ilości pasażerów. Dlaczego? Dziś pasażerowie, dla których autobus pospieszny stanowi jedyny środek komunikacji miejskiej, to od 3 do 6 procent pasażerów. To znaczy, że większość i tak przesiada się, by dojechać innym autobusem czy tramwajem gdzieś dalej. Ze Zdrojów tramwaje pojadą przynajmniej w trzech kierunkach: ?dwójka? w kierunku Niebuszewa (Dworzec Niebuszewo lub Las Arkoński), ?ósemka? na Gumieńce, ?siódemka? na Krzekowo. Rozważana jest także nowa linia, która korzystając z lewoskrętu na placu Kościuszki prowadziłaby przez ul. Krzywoustego i Piastów na Pomorzany. Z jednego miejsca będzie więc można dostać się w kilka zakątków miasta i to w atrakcyjnej cenie. Dziś bilet miesięczny na jedną linię pospieszną kosztuje 106 zł. Bilet miesięczny na wszystkie (!) linie zwykłe kosztuje 100 zł. Pasażer będzie miał więc za nieco mniejsze pieniądze dużo większe możliwości korzystania z komunikacji miejskiej.

Mit 10 - Autobus pośpieszny byłby szybszy od SST

Jeżeli weźmiemy odcinek trasy np. pomiędzy mostem Pionierów, a Mostem Długim to (jeśli nie będzie korków) autobus pokona taki odcinek szybciej. Nie chodzi tu jednak o taki wyścig. Trzeba wziąć pod uwagę ile czasu zajmuje pasażerowi pokonanie jego konkretnej trasy. Autobusy pospieszne zawiozą bezpośrednio na plac Rodła ale już nie w rejon placu Kościuszki i wiele innych zakątków miasta. Siatka linii tramwajowych zaczynających swoje trasy w Zdrojach będzie atrakcyjniejsza, tańsza i co najważniejsze odporna na kolizje, korki itp. które na co dzień są na głównych ulicach prowadzących do centrum.Autobus pospieszny byłby szybszy od SST

Last edited by Piotr-Stettin; April 8th, 2014 at 05:55 PM.
Raine no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 23rd, 2004, 10:59 PM   #2
Falubaz
Registered User
 
Falubaz's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Zielona Gora, Polska
Posts: 14,671
Likes (Received): 2895

<brawo> SZCZECIN
Falubaz está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 24th, 2004, 07:12 PM   #3
WotaN
in omnia paratus
 
WotaN's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Wroclaw - Vratislavia
Posts: 3,968
Likes (Received): 135

Gratulacje, dobrze widziec, jak cos sie posuwa w odpowiednim kierunku. Zebyscie tylko nie wyprzedzili Wrocka
__________________
"Próby zaradzenia kongestii drogowej przy pomocy zwiększania przepustowości tras są jak leczenie nadwagi przez popuszczanie pasa" Andres Duany
WotaN no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2004, 07:43 PM   #4
irongland
<o>
 
Join Date: Feb 2004
Location: Mysiadło (Warsaw suburbs)
Posts: 152
Likes (Received): 0

widze ,że coraz więcej miast myśli o ST czy SKM Tak powinno być ... oby się wszystkie projekty udały .
__________________
polecam > screenagers.pl

.
irongland no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2004, 12:08 AM   #5
adelmus
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

No właśnie jeżeli Gryfino, Goleniów, Police i Stargard mają ciążyć do Szczecina to taki szybki tramwaj nie wystarcza, trzeba też myśleć o szybkiej kolei podmiejskiej...
  Reply With Quote
Old November 25th, 2004, 03:11 PM   #6
barnim
THE FALLEN EMPIRE
 
Join Date: May 2003
Posts: 806
Likes (Received): 1

Bardzo ciesza mnie takie informacje.
__________________
~~~~~~~I I I
_____pozdrawiam____________
\_Hanzeatyckie_Miasto_Szczecin_/
barnim no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2004, 03:51 PM   #7
antoslaw
Registered User
 
Join Date: Feb 2003
Location: Wroclaw
Posts: 1,361
Likes (Received): 1

Niskie uklony dla Szczecina - respect .
antoslaw no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2005, 11:53 AM   #8
marpa
BANNED
 
marpa's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: SZCZECIN.pl/eu
Posts: 5,489
Likes (Received): 10

Szybki tramwaj w Szczecinie CDN


2005-11-05, Magda Nieniewska

Polityka transportowa miasta?

Prawdopodobnie w grudniu powstanie w Szczecinie dokument określający politykę transportową miasta. Dziś na konferencji poświęconej problemom komunikacyjnym Szczecina Michał Przepiera z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska powiedział, że przyszłość polityki transportowej miasta związana jest z rozbudową sieci komunikacji miejskiej i pozyskiwaniem na nią środków unijnych. "Już teraz zachęcamy Szczecinian do korzystania z komunikacji miejskiej, ceny biletów są u nas niższe niż w innych miastach, planujemy też sukcesywną wymianę taboru i rozpoczęcie budowy szybkiego tramwaju" - dodaje zastępca prezydenta Szczecina - Andrzej Grabiec.
marpa no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2005, 12:47 PM   #9
mikeleg
Poor Leno
 
mikeleg's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Anti-bureaucratic revolution
Posts: 7,641
Likes (Received): 11

Świetnie! Jak będziecie mieć mapki zapodajcie...
__________________
.
mikeleg no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2005, 03:06 PM   #10
MIKI
ŁDZ
 
MIKI's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Łódź
Posts: 4,032
Likes (Received): 0

eeeee tam
__________________
lodznafali.org

www.lodzCity.pl
MIKI no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2005, 09:39 AM   #11
marpa
BANNED
 
marpa's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: SZCZECIN.pl/eu
Posts: 5,489
Likes (Received): 10Tramwaj priorytetem polityki transportowej Szczecina do 2015 r.

Mariusz Rabenda 08-12-2005


Ten dokument może wydawać się zbiorem pobożnych życzeń.
Jest jednak niezbędny, aby starać się o pieniądze unijne.
"Polityka transportowa miasta do 2015 r." jest już gotowa.Tak ma wyglądać przystanek przy ul. Turkusowej


Ul. Turkusowa obecnie

Dokument ma charakter ogólny - nie wskazuje konkretnych inwestycji, a jedynie kierunki działań.

- Pracowali nad nim zarówno ludzie zajmujący się komunikacją w Urzędzie Miejskim, czy ZDiTM-ie, jak i niezależni eksperci ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji oraz szczecińskich wyższych uczelni - mówi Michał Przepiera, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM.

Obecnie "Polityka..." trafiła do komisji Rady Miasta.

- Chciałbym, żeby w styczniu lub lutym została uchwalona - mówi Andrzej Grabiec, wiceprezydent Szczecina. - Musimy się bowiem przygotowywać do złożenia wniosków na dofinansowanie kolejnych inwestycji ze środków unijnych. Wnioski takie muszą się odwoływać do konkretnych zapisów tego dokumentu. Bez niego nie mamy szans na pieniądze z Unii.

Wiedząc, w jakim stanie jest obecnie komunikacja w mieście, niektóre zapisy "Polityki..." mogą szokować.

:: Strefa Płatnego Parkowania - ma przeciwdziałać zatłoczeniu śródmieścia pojazdami. Ma być podzielona na podstrefy o zróżnicowanej opłacie w zależności
od miejsca.

:: Tramwaj priorytetem - zgodnie z zaleceniami UE aglomeracje muszą stawiać
na transport zbiorowy. Podstawowym środkiem komunikacji w Szczecinie ma być tramwaj, a uzupełnieniem sieci tramwajowej autobusy miejskie. Nowe torowiska
(w tym dla Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju) powinny powstawać głównie jako wydzielone z ruchu samochodowego. W okolicy węzłów komunikacyjnych (takich jak Basen Górniczy) powinny powstać parkingi typu "park and ride", na których kierowcy zostawią samochód i przesiądą się na tramwaj czy autobus.

:: Rozwój sieci komunikacji miejskiej - ma reagować na powstawanie nowych osiedli, centrów usługowych, zakładów pracy, szkół i uczelni. Siatka połączeń ma być na bieżąco zmieniana. Autobusy i tramwaje mają jeździć tam, gdzie są najbardziej potrzebne, i z odpowiednią częstotliwością. Ma to wpłynąć na zwiększenie wpływów ze sprzedaży biletów i zmniejszenie kosztów funkcjonowania komunikacji. Poprawić jakość usług ma też wprowadzenie na rynek kolejnych firm transportowych.

:: Połączenia aglomeracyjne - Szczecin ma być skomunikowany z miejscowościami sąsiednimi wchodzącymi w skład aglomeracji podobnie jak z Policami. Jak najszybciej powinno powstać szybkie połączenie Szczecin - lotnisko Goleniów.

:: Rower - ma być nie tylko wykorzystywany w celach rekreacyjnych, ale także jako alternatywny środek transportu. W tym celu ma być rozbudowana sieć miejskich i międzygminnych ścieżek rowerowych. Przy przystankach szybkiego tramwaju i węzłach komunikacji publicznej mają powstać urządzenia do przechowywania rowerów.

:: Ciężarówki poza centrum - ma to ułatwić obwodnica śródmiejska oraz skomunikowanie przejść granicznych z drogami szybkiego ruchu i autostradami, by tiry nie musiały wjeżdżać do miasta. Poszerzane mają być strefy ruchu uspokojonego oraz wolnego od samochodów. W śródmieściu ma być także ograniczana możliwości parkowania na chodnikach. Możliwe są zakazy poruszania się ciężarówek po niektórych ulicach w określonych godzinach.

:: Ochrona środowiska - wzdłuż ciągów komunikacyjnych ma być nasadzana zieleń. Wymienić należy przestarzały tabor komunikacji miejskiej, przy budowie torowisk mają być stosowane najnowsze materiały ograniczające hałas.

Dla Gazety

Zbigniew Wicik, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego


Spójna polityka transportowa miastu jest potrzebna. Gwarantuje ona preferencję dla komunikacji zbiorowej. Żeby ludzie przesiedli się z samochodów do tramwajów czy autobusów, muszą mieć ku temu zachęty. Zachętą nie jest na pewno puszczenie tramwaju po torowisku na Krzywoustego razem z samochodami, bo pasażer tramwaju nie będzie chciał stać tam w korku. Jeśli przy węzłach komunikacyjnych powstaną duże parkingi, to bilet parkingowy powinien stanowić też bilet na przejazd komunikacją publiczną. Nowo budowane drogi muszą powstawać tak, aby w centrum samochodów było jak najmniej.

Not. mpr
marpa no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2005, 10:31 AM   #12
Raine
...
 
Raine's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Szczecin
Posts: 11,351
Likes (Received): 1228

ee tam koncert życzeń i tyle
a przystanek wygląda całkiem dobrze, chociaż poprzedni projekt mi się chyba bardziej podobał

btw: dobrze, że myślą o połączeniu całej aglomeracji

Last edited by Raine; December 8th, 2005 at 10:39 AM.
Raine no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2005, 09:32 PM   #13
Torney
Szczeciner
 
Torney's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Szczecin
Posts: 4,233


Jak nie udało się zbudować linii szybkiego tramwaju
__________________
MMS "Szczeciner"
Torney no está en línea   Reply With Quote
Old January 2nd, 2006, 03:39 PM   #14
JAKUB POLEWSKI
BANNED
 
JAKUB POLEWSKI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Łódź (1940-1945 Litzmannstadt)
Posts: 10,752
Likes (Received): 190

Tylko żeby na obietnicach się nie skończyło jak w Łodzi

Też miał być SZYBKI tramwaj tylko jakiś geniusz nie pomyślał ( bo to boli w Polsce ), że żeby szybki tramwaj BYŁ SZYBKI to muszą być najpierw przebudowane skrzyżowania na jego trasie na bezkolizyjne dla tramwajów. Teraz mamy "szybki" zwykły tramwaj i tyle :/

Mam nadzieję, że w Szczecinie tego nie skopią

Pzdr.
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old January 2nd, 2006, 03:51 PM   #15
emti
oj tam, oj tam
 
emti's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: _01164
Posts: 2,318
Likes (Received): 140

Quote:
Originally Posted by Raine
btw: dobrze, że myślą o połączeniu całej aglomeracji
to może by tak pomyśleli o jakimś nowym moście też...
__________________
ARCHITECTURE SUCKS
emti no está en línea   Reply With Quote
Old January 2nd, 2006, 03:58 PM   #16
Arazzz
Registered User
 
Arazzz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: POZnań*(Wlkp)/DO(Westfalen)
Posts: 1,809
Likes (Received): 0

W kraku tez zrobili szybki zwykly tramwaj

W Poznaniu od 96 roku funcjonuje ST i jest bezkolizyjny ale czas jego budowy oraz srodki pieniezne to masakra jakie to pochlonela... ale fakt 10km jedziesz 12 minut I jest to trasa bez kolizyjna a w 2006 bedzie w poznaniu zjezdzac na Dworzec ST na Peron 7 dworzec zachodni rewelka , zapedzilem sie

Zycze wam zeby zrobili ten ST bo to super rzecz, szczegolnie w mniejszych miastach, ktore naturalnie sa za male na metro
Arazzz no está en línea   Reply With Quote
Old January 2nd, 2006, 06:03 PM   #17
Raine
...
 
Raine's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Szczecin
Posts: 11,351
Likes (Received): 1228

Quote:
Originally Posted by JAKUB POLEWSKI
Tylko żeby na obietnicach się nie skończyło jak w Łodzi

Też miał być SZYBKI tramwaj tylko jakiś geniusz nie pomyślał ( bo to boli w Polsce ), że żeby szybki tramwaj BYŁ SZYBKI to muszą być najpierw przebudowane skrzyżowania na jego trasie na bezkolizyjne dla tramwajów. Teraz mamy "szybki" zwykły tramwaj i tyle :/

Mam nadzieję, że w Szczecinie tego nie skopią

Pzdr.
Chyba nie
Np. parę lat temu przy budowie mostu Pionierów pomyślano o ST i wybudowano specjalną nitkę właśnie dla niego. Trasa jest bowiem od dawna znana dlatego np. wiele skrzyżowań jest już "przygotowanych" .
Odwrotu więc już nie ma

Quote:
Originally Posted by emti
to może by tak pomyśleli o jakimś nowym moście też...
W tym roku mają zacząć się prace przy budowie 2 mostów
na Autostradzie Poznańskiej
oraz mostu kablowego prowadzącego na Wyspę Jaskółczą
W planach jest jeszcze most Police - Święta jako element Zachodniej Obwodnicy, ale to są raczej plany bardzo odległe. Ten most musiałby być najdłuższym i chyba najwyżej położonym w Polsce
btw: szacowany koszt całej ZO wynosi 1 mld zł

Last edited by Raine; January 2nd, 2006 at 06:16 PM.
Raine no está en línea   Reply With Quote
Old January 2nd, 2006, 09:17 PM   #18
JAKUB POLEWSKI
BANNED
 
JAKUB POLEWSKI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Łódź (1940-1945 Litzmannstadt)
Posts: 10,752
Likes (Received): 190

No... w Łodzi też o takim pomyśleli, a jak ! Na trudnym skrzyżowaniu PRZY KURNA samym Dworcu Kaliskim zrobili nawet estakadę.... prostopadle do trasy ST

Chore to wszystko !!! :P Fajnie, że nie wszędzie sa debile w UM szkoda, że w moim niestety !
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2006, 03:36 PM   #19
Raine
...
 
Raine's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Szczecin
Posts: 11,351
Likes (Received): 1228

Mieszkańcy prawobrzeża o Szczecińskim Szybkim Tramwaju

not. Mariusz Rabenda 26-06-2006

1504 osoby, wypełniając ankietę "Szczecin może być lepszy", uznały konieczność budowy połączenia tramwajowego między prawobrzeżem a centrum miasta za priorytet. Co o tym sądzą mieszkańcy os. Słonecznego?

O ocenę koncepcji Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju spytaliśmy szczecinian spotkanych wczoraj przy tzw. Heliosach przy ul. Struga.

Małgorzata Kostkowska - wychowuje dziecko

Nie wiem, czy moje dzieci będą jeździć tramwajem na lewobrzeże, ja już nie liczę na jego powstanie. Od dziecka słyszę, że ma być budowany i nic z tego nie wychodzi. Bywa że rezygnujemy z wyjazdu np. na Dni Morza, bo powrót do domu z centrum jest dla nas kłopotliwy. Kiedyś musieliśmy czekać na autobus nocny dwie godziny. W zwykły dzień mieszkańcy tej części Szczecina jeżdżący komunikacją miejską też tracą dwie godziny na wyjazd i powrót z centrum.

Jadwiga Spilis - emerytka

Tramwaj stąd do centrum jest już w planie i niebawem ma być budowany. Przyda się i to bardzo, bo przecież tylu nas tu, na lewobrzeżu, już mieszka. Autobusy wprawdzie jeżdżą, ale są zapchane i w południe stają w korkach. Jedzie się bardzo długo. Jeśli pętla będzie przy ul. Turkusowej [na zapleczu hal MTS-u - red.], nikt nie będzie tam specjalnie chodził, by przejechać kawałek do Basenu Górniczego. Ja też będę wolała jechać autobusem z centrum Słonecznego. Przystanek tramwaju musi być koniecznie w okolicy ul. Wiosennej.


Zbigniew Zawal - rencista

Szybki tramwaj? Był kiedyś taki pomysł i nic z niego nie wyszło. Ja jeżdżę samochodem i przyznaję, że to jest makabra. Drogi na prawobrzeże coraz bardziej się zapychają. Autobusy jeżdżą coraz wolniej, korki robią się coraz częściej. Drogi nie są przystosowane do tak dużego ruch. Tramwaj mógłby ten ruch zmniejszyć. Gdyby ludzie mogli szybko dojechać do centrum, zastanawialiby się, czy warto wsiadać do samochodu. Przystanków powinno być niewiele. Pierwszy w Zdrojach, potem po jednym na Słonecznym, Bukowym i ostatni w Kijewie. To ma być przecież szybki tramwaj.

Paweł Bak - student
Słyszałem, że most Pionierów jest przystosowany do budowy szybkiego tramwaju. Ja jeżdżę na uczelnię na ul. Cukrową i nie narzekam na połączenie ze Zdrojów. Do centrum też dojeżdżam autobusem i tramwajem i nie jest źle. Oczywiście gdyby szybki tramwaj powstał, byłoby jeszcze lepiej. Nie trzeba byłoby przesiadać się na Basenie Górniczym, tylko jechałoby się bezpośrednio ze Zdrojów czy Słonecznego do centrum miasta. Korzystałbym z tramwaju, nawet gdyby pętla była przy ul. Turkusowej, bo mieszkam blisko

Last edited by Raine; June 27th, 2006 at 03:43 PM.
Raine no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2006, 03:41 PM   #20
Raine
...
 
Raine's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Szczecin
Posts: 11,351
Likes (Received): 1228

Politycy o szybkim tramwajuSławomir Nitras, szef szczecińskiej Platformy Obywatelskiej (nieoficjalny kandydat na prezydenta Szczecina)

Jestem zwolennikiem budowy szybkiego tramwaju, ale niekoniecznie według koncepcji lansowanej przez miasto. Problem polega na tym, że chociaż pytałem o to wielokrotnie, nikt nie był w stanie odpowiedzieć mi ile będzie kosztować eksploatacja tego tramwaju. Obawiam się, że może to być połączenie deficytowe. Być może lepiej byłoby zbudować zwykłe połączenie tramwajowe na prawobrzeże, nowoczesne, a znacznie tańsze. Mój pomysł na tramwaj jest jednak dużo szerszy. Uważam, że połączenie tramwajowe powinno przebiegać od Polic przez prawobrzeże do Stargardu, a nie do Kijewa. Musimy myśleć o Szczecinie jako aglomeracji, a tereny pomiędzy Kijewem i Stargardem są bardzo atrakcyjne zarówno dla inwestycji przemysłowych, jak i budownictwa mieszkaniowego. Będą się rozwijały, jeśli zostaną skomunikowane.

Jacek Piechota, lider zachodniopomorskiego SLD, kandydat zjednoczonej lewicy na prezydenta

Problem skomunikowania obu części miasta jest bardzo ważny. Mam jednak wątpliwości, czy obecna koncepcja jest najlepszą z możliwych. Trzeba przeanalizować kilka koncepcji, a dotychczas takiej analizy nikt nie zrobił. Uważam, że szybki tramwaj należałoby realizować dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu. Można byłoby zrobić to poprzez znalezienie inwestora w postaci przyszłego przewoźnika lub wspomóc finansowo przewoźników, których mamy. Nie szukałbym wsparcia na tę inwestycję ze środków unijnych, bo apetyty na te fundusze są większe niż pula środków, jakie będą do podziału. Nie wiem też, dlaczego miasto ma pozwolenie na budowę, jeśli nie dopięło finansowania SST. Nie można angażować się w realizację inwestycji, na którą nie mamy pieniędzy, bo potem będzie nam trudniej o pozyskanie ich na takie zadanie.
Raine no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
komunikacja miejska, prawobrzeże, szczecin, tramwaj, tramwaje

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 08:22 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu