daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old July 18th, 2009, 11:27 PM   #2061
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by AltinD View Post
Te shtune e te djele ashtu eshte atje prej vitesh
Jo kete vit nese do kishin mbaruar punimet ne kohe.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2009, 11:29 PM   #2062
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Nga:rossi
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2009, 03:47 AM   #2063
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,106
Likes (Received): 2814

Te verteta jane te dyja ato qe thoni ju, une ne Golem banoj....dhe sidomos nga ora 6 pasdite mezi ben 1 km/cerek ore
__________________
Survival of the dankest.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2009, 06:00 PM   #2064
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Tiranė-Durrės

image hosted on flickr


Durrės-Rrogozhinė

image hosted on flickr


image hosted on flickr


Nga:Plasma2008
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2009, 12:10 AM   #2065
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2009, 12:20 AM   #2066
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Durrės-Plepa, trafiku nė kaos

http://www.top-channel.tv/video.php?id=7527
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2009, 04:40 AM   #2067
Slavic Warrior
Registered User
 
Slavic Warrior's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 185
Likes (Received): 45

They forgot to paint lines on that highway, or maybe they couldn't afford it?
Slavic Warrior no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2009, 05:05 AM   #2068
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,378

@slavic wimp

I think it's safe to say that if we can afford to build a 5.6 km tunnel, we can afford to add lines to our roads.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2009, 05:19 AM   #2069
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Quote:
They forgot to paint lines on that highway, or maybe they couldn't afford it?
Its under construction...obviously (or apparetnyl not so obviously)
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2009, 05:45 AM   #2070
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,106
Likes (Received): 2814

Quote:
Originally Posted by Slavic Warrior View Post
They forgot to paint lines on that highway, or maybe they couldn't afford it?
We used all the yellow paint on some cool houses, we will make sure you visit
__________________
Survival of the dankest.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2009, 07:27 AM   #2071
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

The tunnel

Last edited by DanMs; July 20th, 2009 at 07:55 AM.
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2009, 03:31 PM   #2072
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Nga Gazeta "Rruga e Arbėrit"

[IMG]http://i28.************/2zexegz.jpg[/IMG]

[IMG]http://i32.************/33xj39h.jpg[/IMG]
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2009, 03:38 PM   #2073
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Rr e "Arbėrit"....15.06.09Nga:pd.al
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2009, 03:41 PM   #2074
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Qeveria e IRMJ-sė(Maqedonisė) zgjedh rrugėn mė tė gjatė pėr t’u lidhur me ShqipėrinėNė vend se Shkup-Tiranė tė udhėtohet pėr 190 km pėrmes projektit tė njohur tek shqiptarėt si Rruga e Arbrit, nė Qeveri ka kaluar projekti qė ky aks rrugor tė jetė pėr 180 km mė i gjatė ose pėr tė arritur nė Tiranė nga Shkupi duhet kaluar 370 km.

Sipas projekteve tė ekspertėve, Rruga e Arbrit duhej kaluar pėrmes aksit rrugor Gostivar-Mavrovė-Lugina e Radikės dhe Dibėr, ndėrsa qeveria ka zgjedhur aksin rrugor tė Korridorit 8 qė kalon pėrmes Gostivarit nė Kėrēovė, fshatin Izvor e deri nė Dibėr. Kėtė vendim tė qeverisė ekspertėt e quajnė skandaloz dhe absurd.

“Pjesa ose projekti Kėrēovė-Dibėr, i cili njihet edhe si Rruga e Arbrit, do tė fillojė nė pjesėn e dytė tė vitit 2009, ndėrsa pėr momentin nė Agjencinė pėr rrugė ėshtė duke u reviduar projekti qė shpresojmė tė jetė i gatshėm pėr tė filluar punėn. Ka disa variante por unė tani nuk mund tė them ku do tė jetė traseja e kėsaj rruge, sepse kėtė do duhet ta pėrcaktojnė profesionistėt dhe institucionet kompetente, por me rėndėsi ėshtė qė kjo rrugė tė fillojė tė ndėrtohet e cila do tė shkurtojė pėr disa kilometra distancėn prej Shkupit deri nė Tiranė dhe portin e Durrėsit", deklaroi zėvendėskryeministri i Qeverisė sė Maqedonisė, Abdylaqim Ademi.

“Kjo ėshtė variant qė nuk mban, pėr shkak se ne bėjmė pėrpjekje tė ndėrtojmė autostradė me dy kahe, kurse kjo pjesė nga fshati Izvor nuk ndėrtohet me dy kahe, tereni ėshtė i papėrshtatshėm dhe kushton shumė mė tepėr, kurse nga Kėrēova kemi njė rrugė tė paraparė me Korridorin 8. Kjo ėshtė tjetėr rrugė, dhe ėshtė variant e Korridorit 8”, theksoi inxhinieri Shefki Aliti, pronar i kompanisė Mak-Alb.

Aliti thotė se zgjatja e aksit rrugor ose ndryshimi i projektit ‘Rruga e Arbrit’, ėshtė i pakuptimtė. Qėllimi i ndėrtimit ose realizimit tė projekteve tė tilla, thotė ai, ėshtė tė shkurtohet distanca e udhėtimit e jo tė zgjatet.
“Ka shkurtim drastik prej Shkupit deri nė Tiranė arrihet pėr 190 kilometra, kurse rruga ekzistuese nė Korridorin 8 e cila duhet tė ndėrtohet ka distancė prej 370 kilometra. Pėr atė arritja nė distancėn e duhur sa ma shpejtė e ka peshėn e vet ekonomike gjė e cila na mungon neve”, shtoi Aliti.

Ai thekson se vlera e ndėrtimit tė rrugės sė Arbrit Gostivar-Dibėr, nė pjesėn e Maqedonisė, kap shifrat prej 400 milion euro, ndėrsa projekti qė ka kaluar nė Qeveri Gostivar- Kėrēovė- Dibėr, ėshtė parashikuar tė pėrfundoj brenda 6 viteve dhe bashkė me Korridorin 8, qė brenda saj pėrfshinė edhe projekte tė infrastrukturės, hekurudhė, energjisė elektrike dhe telekomunikime, arrijnė vlerėn prej 1.4 miliardė euro.

Nevzat Mamuti
ALSAT-M
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2009, 04:17 PM   #2075
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Durrės-Kukės-Morinė

[IMG]http://i29.************/2rzyli0.jpg[/IMG]

Nga:shaqir shabani
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2009, 07:22 PM   #2076
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Publikohet monitorimi i buxhetit nga Ministria e Financave: Rrugėt e tjera, mė pak se 1 milion dollarė

Ministria e Financave ka publikuar pėr herė tė parė tė dhėnat mbi monitorimin e buxhetit pėr vitin 2008, nga ku rezulton se niveli i investimeve arrin nė rreth 97 pėr qind. Me urdhėr tė ministrit Ridvan Bode, ekspertėt e dikasterit tė Financave nisėn monitorimin mbi mėnyrėn e kryerjes sė shpenzimeve pėr ēdo institucion qendror. Duke u ndalur konkretisht te Ministria e Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, vėrehet se shpenzimet mesatare pėr rrugėn Durrės-Kukės gjatė vitit 2008 kanė qenė mė tė larta se nė ēdo aks tjetėr kombėtar. Sipas Ministrisė sė Financave, pėr rrugėn nė fjalė, identifikuar me kodin "rrugė A2 me katėr korsi", janė shpenzuar pėr ēdo kilometėr rreth 15 milionė dollarė. Pėr akset e tjera kombėtare, Transportet kanė shpenzuar mė pak, madje edhe kanė kursyer. Duke marrė pėr bazė koston prej 15 milionė dollarė/km, si dhe gjatėsinė e rrugės prej rreth 57 kilometrash, del totali me rreth 855 milionė dollarė mbi vlerėn e investimit pėr Rrėshen-Kalimash.

Kostot e rrugėve

Realizimi i shpenzimeve pėr programin "Rrjeti i rrugėve nacionale", qė pėrfaqėson rreth 80.3 pėr qind tė totalit tė buxhetit tė Ministrisė sė Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, krahasuar me planin vjetor, rezulton: shpenzimet korente 96.2 pėr qind dhe shpenzimet kapitale nė rreth 97 pėr qind. Fondi nė total pėr kėtė zė nė buxhetin e ministrisė gjatė vitit 2008 ishte rreth 300 milionė dollarė. Duke u ndalur konkretisht te formati i rrugėve "A2 me katėr korsi", nė raportin mbi monitorimin e buxhetit 2008 thuhet se shpenzimet faktike janė realizuar nė rreth 98.7 pėr qind tė parashikimit vjetor, ndėrkohė qė nga 10.1 kilometra tė parashikuara, janė realizuar 10 kilometra. Nė kėto kushte, shpenzimet mesatare faktike pėr njė kilometėr rrugė tė kėtij lloji rezultojnė rreth 5 milionė lekė mė tė ulėta se parashikimi. "Nė kėtė grup rrugėsh pėrfshihen kryesisht tipe rrugėsh me katėr korsi dhe gjerėsi 20 m, si rruga Rrėshen-Kalimash, e cila zė pjesėn mė tė madhe tė realizimit tė fondit dhe tė sasisė sė kėtij grupi. Pėr kėtė rrugė, shpenzimet faktike rezultojnė nė rreth 99 pėr qind tė planifikimit dhe vėllimi fizik i punimeve ėshtė realizuar nė masėn 100 pėr qind", sqaron nė raport Ministria e Financave. Kostoja mesatare e kilometrit arrin nė rreth 15 milionė dollarė (1.42 miliardė lekė). Nė kėtė grup, vijon raporti, pėrfshihet edhe rruga Kukės-Morinė, lotet 1-5, dhe Kalimash-Kukės, loti 1,2 ku deri nė fund tė vitit 2008 rezulton se shpenzimet e parashikuara janė realizuar nė nivelin 93 pėr qind, rrjedhojė kjo kryesisht e problemeve me shpronėsimet, si dhe me modifikimet e projektit, qė kanė ēuar nė rishikimin e afatit tė zbatimit tė kontratave.

Projektet e tjera

Nė lidhje me produktin "Ndėrtim rruge tė tipit A2‘ 2x2, me trotuare dhe ndriēim", nė fund tė vitit 2008 rezulton se shpenzimet dhe sasitė e kilometrave tė parashikuar janė realizuar nė nivelin 100 pėr qind. Shpenzimet mesatare faktike pėr njė kilometėr rrugė tė kėtij tipi, rezultojnė rreth 1.1 milionė lekė mė tė ulėta se parashikimi. Nė kėtė grup rrugėsh pėrfshihen kryesisht tipe rrugėsh me katėr korsi dhe gjerėsi qė varion nga 24-25 metra, ku mund tė pėrmendim ndėrtimin e rrugės transballkanike Vlorė, Instituti Kamzė-Kthesa Zall Herr dhe Qendėr Kamzė-Kthesa Zall Herr, rruga Shkozet-Durrės Zona e Kėnetės etj.). Me buxhetin suplementar pėr kėtė grup u miratuan fonde pėr ndėrtimin e rrugės Porto-Romano, Durrės (lotet 1,2) rruga "Aleksandėr Goga" Durrės, rruga Milot-Fushė Krujė (lotet 1,2, dhe 4-10), by pass Plepa-Kavajė-Rrogozhinė (lotet 1,2), pėr tė cilat janė lidhur kontratat deri nė fund tė vitit dhe ka filluar puna pėr mobilizimin e kantiereve.Format dhe kostoja mesatare


Rrugė A2‘ 2x2

Janė rrugė me trotuare dhe ndriēim, ku kostoja mesatare e njė kilometri arrin nė rreth 2.4 milionė dollarė. Kjo formė aksi pėrfshin Kamzė-Kthesa Zall Herr dhe Milot-Fushė Krujė.


A2, me katėr korsi

Nė kėtė grup rrugėsh pėrfshihen kryesisht Rrėshen-Kalimash, Kukės-Morinė dhe Kalimash-Kukės. Kostoja mesatare e kėtyre rrugėve nė kilometėr vlerėsohet nė 15 milionė dollarė.


B1, me dy korsi

Shpenzimet mesatare pėr njė kilometėr rrugė tė kėtij tipi rezultojnė rreth 850 mijė dollarė. Kėtu futet Unaza e Shkodrės loti 1,2; rruga Bulqizė-Ura e Ēermės; Qafė Plloēė-Korēė.


C2, me dy korsi

Shpenzimet mesatare faktike pėr ēdo kilometėr rrugė tė kėtij tipi, janė rreth 620 mijė dollarė. Kėtu pėrfshihet rruga paralele Tiranė-Vorė, Dhėrmi-Himarė-Qeparo-Sarandė, Vuno-Sarandė.


Ura dhe mbikalime C2

Kėtu pėrfshihen ura e Dragotit, lidhja e Beratit me rrugėn e Pėrmetit, rikonstruksioni i urave nė rrugėn e Velipojės. Kostoja pėr ēdo kilometėr rezulton nė rreth 35 mijė dollarė.

Shqip
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2009, 11:54 PM   #2077
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Urat nė segmentin Kukės-Morinė

[IMG]http://i27.************/2sbskcp.jpg[/IMG]

[IMG]http://i27.************/ehjel4.jpg[/IMG]

Nga:Asdren
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2009, 12:37 PM   #2078
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2009, 05:54 PM   #2079
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Me ē'duket nga fotoja dhe pjesa tjeter mbaron shpejt.

[IMG]http://i29.************/ayn5hk.jpg[/IMG]
mobistar


Kėto vijat e verdha i japin sh bukuri rrugės.

[IMG]http://i31.************/9u53pv.jpg[/IMG]
adam0390
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2009, 08:02 PM   #2080
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by Slavic Warrior View Post
They forgot to paint lines on that highway, or maybe they couldn't afford it?
Albania spended a lot of money in supporting Croatia, while a big storm (how do you say "storm" in serbian?) was helping to get the croats independent!
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, albanian roads, autostrada, autoudhe, infrastruktura, infrastruktura rrugore, kosova, kosovo roads, rrjeti rrugor, rruge, shqiperi, shqipėria, shqiperia dhe trojet

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:09 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium