daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old May 12th, 2008, 06:30 AM   #261
iLiR
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Location: Dibėr
Posts: 934
Likes (Received): 276

Premier Berisha: Investments in Lezha area have increased sixfold as compared to three years ago

Prime Minister Sali Berisha inaugurated today afternoon the kick of works for construction of Lezhė– Shėngjin road, 2.8 km long, 300 million lek worth. The road will be 16 m wide, the bicycle lane, pavements and modern road lighting included. This road drives to Velipoja and Ulqin, thus being transformed into a wide tourist artery.
“We are constructing a road in line with the best European standards. This road that will connect Lezha with Shėngjin will be 16 m wide, it will have pavements, bicycle lane and one of the most modern road lighting. It will set an example to Tirana Mayor of bicycles that have disappeared in the capital so that he restores to Tirana citizens the possibility of using this healthy vehicle,” said the prime minister.
PM Berisha said that the government has focused on infrastructure investments. The investments in Lezha set an example. The prime minister said that investments here have increased sixfold in the last three years.
« We have concentrated in infrastructure investments. I say, the investments in infrastructure have increased sixfold as compared to the last three years. Lezha is not the favorite as the proportion is 2.5 times higher for Saranda and other districts. We have multiplied investments and this has been the direct result of fight against corruption,” said the prime minister.
The prime minister said there has been a greater care for this region. A few months ago the sewage treatment plant, worth 3 million Euros, was inaugurated so that the bay gets no dirty waters. The water depth in Shėngjini port has reached to 7.3 meters from 4.2 meters it used to be. There has been great care for this region and as the road driving to Velipoja and Ulqin is completed it will turn into a long tourist artery,” said the prime minister.
Accompanied by Speaker of the Assembly Jozefina Topalli, Transport, Public Works and Telecommunications Minister Sokol Olldashi, parliamentarians, local leaders and citizens, PM Berisha walked on foot along a part of Lezhė– Shėngjin road.


09/05/2008
http://www.keshilliministrave.al/?fq...=news&lid=7992
__________________
#Vendlindje
iLiR no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2008, 12:01 PM   #262
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4891

Ca thu ti me ?
Na cate k... me kto lajme k....
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2008, 12:47 AM   #263
TIAL
Registered User
 
TIAL's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: New York
Posts: 1,687
Likes (Received): 89

Quote:
Originally Posted by SADOSI View Post
Omg guys, now every single project that get's posted is because of the elections. Relax...
Je shum naiv! Shiko me poshte!

Quote:
Premier Berisha: Investments in Lezha area have increased sixfold as compared to three years ago
TIAL no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2008, 01:32 AM   #264
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

You just have learn to read through the bullshit.

Quote:
A few months ago the sewage treatment plant, worth 3 million Euros, was inaugurated so that the bay gets no dirty waters. The water depth in Shėngjini port has reached to 7.3 meters from 4.2 meters it used to be
  Reply With Quote
Old May 13th, 2008, 05:27 PM   #265
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

From Urbania21 http://urbania21.com/forum/index.php

Quote:
Originally Posted by Ols View Post
32 rrugėt e reja qė do tė ndėrtohen nė gjithė vendin

Shkruar nga Eriona Ymeri - e diel, 11 maj 2008

Janė 32 rrugė, tė cilat do tė ndėrtohen kėtė shtatėmujor. Ministra e Transportit publikon emrat e rrugėve, tė cilat do tė ndėrtohen me investim nga buxheti i shtetit si dhe me investim tė donacioneve tė huaja. Sipas burimeve nga Ministra e Transportit, pėr njė pjesė tė kėtyre rrugėve ėshtė zhvilluar tenderi dhe pritet tė nis sė shpejti puna.

Segmente rrugorė
Nė shtatė muajt qė mbeten nga viti 2008 do tė ndėrtohen 32 segmente rrugore nė tė gjithė vendin tonė. Sipas burimeve nga Ministria e Transportit, pėr njė pjesė tė kėtyre rrugėve ėshtė bėrė dhe tenderi. Kėta segmente janė Fier-Tepelen, Fier-Vlorė, Rruga Vuno-Sarandė segmenti Himarė e Vjetėr -Pilur, Tiranė-Vorė krahu i majtė, Rruga Has - Qafė Prush (vazhdimi), rruga e Valbonės, segmenti B.Curri - Margegaj, rehabilitimi i rrugės nacionale Sauk, rruga Qeparo - Sarandė, Loti 1, Rruga by pass Shkozet, Loti 1.

Investimi
Burime nga Ministra e Transportit thanė se njė pjesė e projekteve pėr ndėrtimin dhe asfaltimin e rrugėve do tė financohen nga buxheti i shtetit, ndėrsa pjesa tjetėr do tė financohet nga investimet e huaja. Ndėrkohė nė mbledhjen e kaluar tė qeverisė u miratua marrėveshja mes Shqipėrisė dhe IDA-sė pėr investimin nė rrugėt dytėsore tė vendit tonė. Par sipas marrėveshjes pėr rrugėt dytėsore u dha njė fond prej 20 milionė dollarė. Ndėrkohė do tė financohen vetėm ato rrugė, tė cilat projektet e tyre i plotėsojnė kriteret e pėrcaktuar nga Banka Botėrore.

Buxheti
Nė buxhetin e vitit 2008 fondi pėr ndėrtimin e rrugėve nacionale nė saje tė investimit tė brendshėm ėshtė 12.415 milionė lekė. Pra 45 rrugė do tė ndėrtohen me anė tė investimit tė brendshėm. Po me anė tė investimeve tė brendshme do tė realizohet sistemimi i asfaltimit dhe sinjalistika pėr 48 rrugė nacionale. Ndėrkohė nė buxhet me fondin e financimeve tė huaja ėshtė parashikuar ndėrtimi i 20 segmenteve rrugore. Ku gjashtė nga kėto rrugė do tė jenė me katėr korsi, ndėrsa 16 segmente rrugore do tė jenė me dy korsi. Pėr ndėrtimin e kėtyre rrugėve ėshtė dhėnė 45.410.521 lekė kredi dhe grand 593555 lekė.

Rruget qe do ndertohen

1. Rruga Vuno -Sarandė, segmenti Himarė e vjetėr -Pilur

2. Rruga Vuno -Sarandė, segmenti kthesa e Pilurit-Qeparo, Loti 1

3. Mbingritje rruga e Viroit Gjirokastėr

4. Rruga paralele Tiranė-Vorė krahu i majtė

5. Rruga Has - Qafė Prush (Vazhdimi)

6. Rruga e Valbonės, segmenti B.Curri - Margegaj

7. Rehabilitimi i Rrugės Nacionale Sauk

8. Rruga Qeparo - Sarandė,Loti 1

9. Rruga Qeparo - Sarandė,Loti 2

10. Rruga Qeparo - Sarandė,Loti 3

11. Rruga Qeparo - Sarandė,Loti 4

12. Rruga Qeparo - Sarandė,Loti 5

13. Rruga by pass Shkozet, Loti 1, kanali

14. Rruga by pass Shkozet, Loti 2, mbikalimi

15. Rruga e plazhit Spille (Vazhdimi)

16. Rruga unaza Korēė, Loti 1

17. unaza Korēė, Loti 2

18. Lidhja e rrugėve dytėsore me superstradėn Rrogozhinė - Lushnje

19. Paralele Lushnjė-Fier

20. Divjakės (Vazhdimi)

21. By pass Rrogozhinė

22. Porto Romano - Currila

23. Rruga lidhėse urės sė re tė Goricės Berat me rrugėn nacionale

24. Rikonstruksioni i Unazės Durrės

25. Rruga Fier - Vlorė (Levan - Vlorė)

26. Rruga Fier - Levan (By Passi i Fierit)

27 Rruga Fier (Levan) - Tepelenė

28. Rruga Konispol - Sarandė

29. Rruga Qafė Thanė - Plloēė

30. Nyja e Vorės (Rrugėt paralele Vorė)

31. By Passi i Rrogozhinės

32. Rruga Bulqizė- Bllatė

Tirana Observer
  Reply With Quote
Old May 13th, 2008, 06:34 PM   #266
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,823
Likes (Received): 6058

Last summer they were already working on the Tirana - Vore parallel road (left side)
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2008, 07:27 PM   #267
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

Edhe ne janar po punonin!

Shpresoj qe se shpejti te perfundoje!

Problematike eshte zona midis autostrades dhe rrugeve dytesore. Nje depozite plehrash urbane dhe inerte!

Sa bukur do te ishte sikur te ishte e blerte!
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2008, 03:24 AM   #268
iLiR
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Location: Dibėr
Posts: 934
Likes (Received): 276

Unaza e Vogėl, pėrfundon segmenti i parė, korsi e veēantė pėr transportin publikRama: Kjo korsi do tė jetė ēdo vit e mė e pranishme nė rrugėt e kryeqytetit

Unaza e brendshme ėshtė hallka mė e rėndėsishme nė skemėn e rrugėve tė qytetit. E quajtur ndryshe dhe Unaza e Vogėl, ajo ėshtė njė zonė me trafik tejet tė rėnduar dhe pėr nga rėndėsia qė ka nė qarkullimin rrugor, punimet nė tė u parashikuan tė realizohen pjesė pjesė, duke lejuar njėkohėsisht lėvizjen e trafikut gradualisht nė pjesėt e rikonstruktuara. Projekti i rrugės ėshtė hartuar duke u bazuar nė Projektin Francez tė Qendrės sė Tiranės.

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės prezantoi gjatė pėrfundimit tė punės nė segmentin e parė tė Unazės sė Vogėl, politikėn e re tė bashkisė sė kryeqytetit pėr qarkullimin e konkretisht,domosdoshmėrinė pėr tė vlerėsuar korsitė e transportit publik dhe pėr t’u dhėnė mundėsi qytetarėve qė tė kenė njė alternativė tė qėndrueshme dhe tė besueshme tek transporti publik. Sipas Ramės, ideja ėshtė qė nė tė gjithė Unazėn e Vogėl tė ketė njė korsi vetėm pėr autobusin, pėr biēikletat, pėr taksitė dhe ambulancat. “Kjo ėshtė njė korsi qė qytetarėt do ta shikojnė ēdo vit e mė tė pranishme nė rrugėt e kryeqytetit dhe kėshtu Tirana inkuadrohet nė njė politikė europiane tė kufizimit tė trafikut pėr makinat dhe tė hapjes sė trafikut pėr transportin publik, nėpėrmjet mjeteve tė kėtij transporti. Kėtė korsi ne e kemi filluar dhe tani funksionon tek rruga e Laprakės deri tek Zogu i Zi. Kėtė korsi duam ta fusim dhe nė Unazėn e Tiranės“, (unaza ekzistuese) - u shpreh Rama.

Pėr kėtė, Bashkia e Tiranės po punon pėr tė hequr tė gjithė parkimet nė Unazė, duke e kthyer krahun e djathtė nė krah lėvizjeje tė saj. Pjesa tjetėr do tė jetė pėr automjetet dhe Unaza e Vogėl do jetė vetėm me njė lėvizje, ndėrkohė qė do sistemohet edhe pjesa tek kalaja. Rama tha: - “Po presim pėrfundimin e studimit tė kompanisė gjermane me tė cilėn po bashkėpunojmė, pėr tė parė zgjidhjen e duhur, nė mėnyrė qė tė jetė zonė pedonale. Unė besoj se kryeqytetasit dhe kryeqytetaset i kanė vėnė re shenjat e dukshme tė pėrmirėsimit tė trafikut nė Tiranė, falė njė bashkėpunimi tė ngushtė me Policinė Rrugore tė kryeqytetit“.

Pėr tė minimizuar pengesat nė trafik u realizua alternimi i punimeve. Trafiku nė kėtė rrugė do tė lėvizė nė njė sens, nė atė antiorar.


Zbatimi i punimeve dhe realizimi i objektit:

Kryerja e punimeve ėshtė parashikuar tė realizohet duke e ndarė objektin nė disa segmente nga pikpamja e zbatimit dhe konkretisht:

1.Segmenti nga rruga e Kavajės deri tek rruga ”Myslym Shyri”, me gjatėsi 350 metra linearė dhe me gjerėsi 10 metra linearė.

2.Segmenti nga ”Myslym Shyri” deri tek Bulevardi ”Dėshmorėt e Kombit”

3.Segmenti nga Bulevardi ”Dėshmorėt e Kombit” deri tek rruga ”Punėtorėt e Rilindjes”

4.Segmenti nga rruga ”Punėtorėt e Rilindjes” deri tek rruga e Dibrės.


Aktualisht kanė pėrfunduar punimet nė segmentin e parė, pra nga rruga e Kavajės deri tek rruga Myslym Shyri”, me njė fond prej 80 milionė lekėsh nga tė ardhurat e Bashkisė sė Tiranės, ku janė realizuar dy korsi pėr lėvizje dhe njė korsi preferenciale pėr transport publik dhe lėvizje emergjence.

Kėtė javė pėrfundojnė punimet nė segmentin e dytė rruga ”Myslym Shyri” deri tek Bulevardi ”Dėshmorėt e Kombit”. Aktualisht nė kėtė segment kanė pėrfunduar punimet pėr shtresat rrugore dhe po vijohet me shtresėn e asfaltit.

Si rezultat i zbulimeve arkeologjike tė mureve tė vjetra tė Kalasė, lindi domosdoshmėria e modifikimit tė realizimit tė punimeve nė segmentin e tretė dhe tė katėrt tė kėtij objekti.

Deri nė gjetjen e njė zgjidhjeje pėrfundimtare, sa i pėrket ruajtjes sė kėtij zbulimi arkeologjik dhe lėvizshmėrisė nė kėtė aks rrugor, Bashkia e Tiranės ka riorganizuar punėn duke parashikuar sistemim tė pjesshėm nė kėtė zonė.

Firma ndėrtuese: “Fusha” sh.p.k.

Vlefta e punimeve tė kryera nė segmentin e parė: 80 milionė lekė.

Burimi i financimit: ardhurat e Bashkisė.

14.05.2008

http://www.tirana.gov.al/?cid=1,62,1934
__________________
#Vendlindje
iLiR no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2008, 03:50 AM   #269
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673Trotuari... djathtas!


Kjo eshte rruga e pare ne Tirane dhe Shqiperi e dedikuar per autobuset dhe bicikletat!
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2008, 03:54 AM   #270
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,146
Likes (Received): 608

Quote:
Originally Posted by olsib View Post


Trotuari... djathtas!


Kjo eshte rruga e pare ne Tirane dhe Shqiperi e dedikuar per autobuset dhe bicikletat!
ne prishtine ka kohe qe ka pjese te vecante per autbobusa.
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2008, 03:54 AM   #271
TIAL
Registered User
 
TIAL's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: New York
Posts: 1,687
Likes (Received): 89

hahah mbase i duket vetja autobus asaj...
TIAL no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2008, 03:55 AM   #272
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

x Ilirin:

Lajme si i mesipermi do ishte me e sakte te publikoheshin ketu:

http://www.skyscrapercity.com/showth...3#post20720573
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2008, 03:58 AM   #273
thebackdoorman
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Tirana
Posts: 1,134
Likes (Received): 52

Ide e mire, nuk mund ta shaje Ramen, meqenese keshilla per te ardhshmen eshte qe ska kuptim qe bicikletat dhe autobuzat te kene te njejten rruge, bicikletat kane rrugen e tyre. Po mire, dhe kaq mire eshte se une kerkoje nje luks duke pare rruget e tiranes.
__________________
Oh la la
thebackdoorman no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2008, 04:00 AM   #274
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

Quote:
Originally Posted by liburni View Post
ne prishtine ka kohe qe ka pjese te vecante per autbobusa.
E vertete! Prishtina ka pasur plan urbanistik dhe administrim te kohes!

Gjithashtu, ne Tirane kultura e makinave ka nisur relativisht vone!
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2008, 04:04 AM   #275
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

Quote:
Originally Posted by thebackdoorman View Post
Ide e mire, nuk mund ta shaje Ramen, meqenese keshilla per te ardhshmen eshte qe ska kuptim qe bicikletat dhe autobuzat te kene te njejten rruge, bicikletat kane rrugen e tyre. Po mire, dhe kaq mire eshte se une kerkoje nje luks duke pare rruget e tiranes.
Nuk dua te bej pohime te gabuara, por si tipologji edhe pse e rradhe, mund te egzistoje.

Problemi eshte se ne Tirane, zhvillimi i i pakontrolluar i viteve 90 i ngushtoi rruget egzistuese me ndertesa e shtesa abuzive! Dhe shpesh hapesirat rrugore nuk lejojne qe te aplikohet nje seksion rrugor normal!

Megjithate ne qender, edhe ne kryeqyetet europiane (mbase jo ne te gjitha) eshte "luks" kalimi vetem per bicikleta!
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2008, 04:08 AM   #276
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

Quote:
Originally Posted by olsib View Post
Kjo eshte rruga e pare ne Tirane dhe Shqiperi e dedikuar per autobuset dhe bicikletat!
Korrigjohem:

Eshte rruga e pare per bicikleta, por eshte rruga e dyte per autobuze.

Ne fakt korsia e pare e dedikuar per autobuzet eshte nga Zogu i Zi ne Laprake dhe egziston prej rreth 3-4 vitesh (?)
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2008, 04:16 AM   #277
iLiR
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Location: Dibėr
Posts: 934
Likes (Received): 276

Quote:
Originally Posted by olsib View Post
x Ilirin:

Lajme si i mesipermi do ishte me e sakte te publikoheshin ketu:

http://www.skyscrapercity.com/showth...3#post20720573
It can also be included here as well.
__________________
#Vendlindje
iLiR no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2008, 04:29 AM   #278
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

Ne fakt "Roads And Highways" besoj se ka te beje me artieriet kryesore te transportit nderurban. Si ketu ashtu edhe ne forume te tjera.

Nuk ka problem ky rast! E rendesishme eshte qe te vendoset ne vendin duhur here tjeter dhe qe ta dine edhe te tjeret.

Ne menyre qe te mbajme forumin te organizuar.

Faleminderit sdq qe na e solle lajmin.
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2008, 05:09 AM   #279
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Quote:
I say, the investments in infrastructure have increased sixfold as compared to the last three years. Lezha is not the favorite as the proportion is 2.5 times higher for Saranda and other districts. We have multiplied investments and this has been the direct result of fight against corruption,” said the prime minister.
Pra Lezha qenka rrit me 6 here me teper investime (KU??)...por Saranda qenka rrit me 15!!!!! here!

Hajd lum ne!
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2008, 07:22 AM   #280
TIAL
Registered User
 
TIAL's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: New York
Posts: 1,687
Likes (Received): 89

Quote:
Originally Posted by Kapedani View Post
Pra Lezha qenka rrit me 6 here me teper investime (KU??)...por Saranda qenka rrit me 15!!!!! here!

Hajd lum ne!
Degjoooo... Shikoooo... E ke gabim. Padyyyshiiim! Ti zotri perefaqson... kliken komuniste... ato mafiozet qi te pagujn ty... Un... Sali Berisha... presidenti juj... ashtu kryeministri juj... ju premtoj se me kto ritme.... Lezha mbas 4 vjetesh do ja kalon Dubait. Padyshyyyiimmm!

Last edited by TIAL; May 16th, 2008 at 07:40 AM.
TIAL no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, albanian roads, autostrada, autoudhe, infrastruktura, infrastruktura rrugore, kosova, kosovo roads, rrjeti rrugor, rruge, shqiperi, shqipėria, shqiperia dhe trojet

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 05:05 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu